Professional Documents
Culture Documents
Lletres lligades
Proposta didctica
Quadern 1
Autora
Maica Castell
2 PROPOSTA DIDCTICA
Quadern 1
Elements
del llenguatge
escrit
Lletres
Discriminaci visual
Distinci de les lletres i, u, a, e i o, escrites en lletra lligada i en lletra de pal, daltres lletres.
Localitzaci de les lletres i, u, a, e i o en paraules escrites en lletra lligada i en lletra de pal.
Identificaci de la posici de les lletres i, u, a, e i o en paraules.
Identificaci de vocals iguals escrites en lletra lligada i en lletra de pal.
Distinci visual de lorientaci correcta de la lletra a.
Localitzaci de les lletres i, u, a, e i o en les paraules dun text.
Discriminaci auditiva
Distinci dels sons de les lletres i, u, a, e i o en paraules conegudes o significatives.
Distinci dels sons de les lletres i i e en noms dobjectes de lentorn proper.
Identificaci de sons voclics en paraules.
Reconeixement de vocals en sons onomatopeics danimals de granja.
Gust en la identificaci de vocals en sons onomatopeics.
Identificaci del so voclic emprat en una can.
Distinci auditiva de vocals en sons onomatopeics danimals de granja.
Observaci, en paraules conegudes i noms propis significatius, de diferncies entre sons similars: /a/ i / /; /e/
i / /; i /o/ i / /.
Observaci, en paraules conegudes i noms propis significatius, que vocals diferents poden tenir el mateix so:
a i e; o i u.
Lectura
Establiment de la correspondncia entre els sons i les grafies de les lletres i, u, a, e i o.
Escriptura
Paraules
Observaci de la relaci entre loral i lescrit: pronunciaci i forma escrita de paraules conegudes o
significatives.
Conscincia de la funci referencial de les paraules escrites en noms comuns i propis.
Gaudi en el reconeixement de paraules escrites.
Inters en lobservaci i la comparaci de paraules.
Percepci visual
Percepci auditiva
Segmentaci de paraules en cops de veu.
LLETRES LLIGADES
Elements
del llenguatge
escrit
Paraules
Continguts
Lectura
Lectura global de paraules, amb lajuda duna imatge del que representen.
Lectura comprensiva de paraules.
Lectura comprensiva dexpressions exclamatives.
Motivaci en la lectura comprensiva de paraules.
Escriptura
Compleci de paraules escrivint les vocals que falten, a partir dun model.
Compleci i escriptura de paraules amb vocals, a partir dun model.
Escriptura de paraules a partir dun model.
Escriptura del nom propi.
Escriptura de noms propis significatius.
Inters i atenci en lescriptura de paraules.
Satisfacci en lescriptura del nom propi.
Frases
Textos
Lectura
Relaci dels significats aportats per un text i per una imatge.
Gust per relacionar els significats dun text i duna imatge.
LLETRES LLIGADES
Lmina 1
OBJECTIUS
Reconixer la lletra i.
Llegir paraules de manera global amb lajuda duna imatge del que representen.
Localitzar la lletra i en paraules escrites en lletra lligada i en lletra de pal.
Localitzar, en el context de laula, paraules escrites que tenen la lletra i.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
indi
INDI
ndia
NDIA
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 1
19/1/10 01:39:54
Endevinar entre tots les paraules escrites (indi i ndia). Dir en qu sassemblen i en qu
es diferencien aquestes paraules.
Resseguir les lletres i i comparar-ne la forma amb la posici que adopten lindi i lndia.
Abans de realitzar lactivitat de la lmina, presentar el cartell de la lletra i, una cartolina
Activitats
complementries
amb la i escrita en diferents tipografies (lletra de pal, lletra lligada...), i preguntar als nens
i nenes si saben quina lletra s. Enganxar el cartell al rac de les lletres o penjar-lo en
una corda, on posteriorment podrem anar afegint imatges i paraules que tenen la lletra i.
Buscar paraules que tenen la lletra i en les etiquetes que hi ha a lentorn de laula (noms
dels nens i les nenes enganxats als penjadors, rtols de racons, etiquetes de materials
i objectes, etc.).
6 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 2
OBJECTIUS
Iniciar-se en lexecuci correcta del tra de la lletra i en lletra lligada.
Experimentar amb el propi cos la direccionalitat del tra de la lletra i.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
i i i i i i
i i i i i i
Practica el tra de la lletra i.
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 2
19/1/10 01:39:56
Observar i comentar la imatge: Qu fan, lindi i lndia? Qu sost lndia amb les
mans?.
Desenvolupament
de lactivitat
Resseguir amb el dit el tra superior de la lmina, indicant els moviments que shan de
realitzar mentre sexecuta: pujar, baixar, pujar, baixar... Dir a qu sassembla aquest tra:
a les onades del mar, a la vora dun tendal...
Resseguir amb el dit el tra de la lletra i. Comentar el recorregut que sha de realitzar:
primer pujar, desprs baixar, pujar una mica ms i fer un puntet.
Al terra del pati, dibuixar amb un guix el tra de la lletra i i indicar-ne linici amb una fletxa.
Jugar a passar-hi per damunt seguint la direccionalitat correcta: caminant, corrent, saltant
a peus junts, etc.
LLETRES LLIGADES
Lmina 3
OBJECTIUS
Establir la correspondncia entre el so i la grafia de la lletra i en noms propis i comuns.
Adonar-se de la funci referencial de les paraules escrites.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
illa
ILLA
Slvia
SLVIA
nina
NINA
'dit
DIT
'abric
ABRIC
'esquirol
ESQUIROL
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 3
19/1/10 01:39:56
Observar les fotografies i les paraules escrites que hi ha a sota. Motivar els infants perDesenvolupament
de lactivitat
qu dedueixin quines paraules sn (Qu creieu que posa aqu?). Establir hiptesis a
partir del que mostren les fotografies, de les lletres que reconeixen en les paraules, de la
similitud amb altres paraules conegudes, etc. Llegir entre tots les paraules escrites.
objectes que dibuixem a la pissarra. Seran objectes que tinguin la lletra i al nom. Quan
els infants endevinin qu hem dibuixat, escriure el nom al costat de cada dibuix en lletra
de pal i en lletra lligada, i entre tots identificar la lletra i en els noms.
Desprs, esborrar els dibuixos i les paraules, i tornar a escriure les paraules variant-ne
lordre. Recordar a quin objecte feia referncia cada paraula. Fer notar als nens i nenes
que tant amb el dibuix com amb el nom escrit podem saber de quin objecte es tracta.
8 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 4
OBJECTIUS
Perfeccionar lexecuci del tra de la lletra i, en lletra de pal i en lletra lligada.
Experimentar el tra de la lletra i amb diferents tcniques i materials.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
i i
i
A i
U 'a I O 'u
' E 'e
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 4
19/1/10 01:40:02
Observar i comentar la imatge: Qu fan, lindi i lndia? Com cuinen?. Cercar les lletres
Desenvolupament
de lactivitat
i que hi ha al fum.
Resseguir amb el dit el tra de la lletra i en lletra de pal i en lletra lligada. Comentar entre
tots en qu es diferencien.
Activitat
complementria
Donar un tros de plastilina a cada nen i nena. Amb un tros de plastilina fer una boleta
petita i, amb la resta, un xurro ben llarg. Mostrar-los com amb aquests elements es pot
fer la lletra i. Desprs de fer la lletra i amb plastilina, resseguir-la fent petites marques
amb el dit.
LLETRES LLIGADES
Lmina 5
OBJECTIUS
Distingir la lletra i, escrita en lletra lligada i en lletra de pal, daltres lletres.
Expressar oralment frases que expliquin una imatge.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
Pinta les lletres i del cam que porta els indis al tipi.
O i
u
I
B t
F T
'a
i
E 'e
'
u
I
n
L i
tipi
TIPI
Pinta les lletres i del cam que porta els indis al tipi.
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 5
19/1/10 01:40:03
van?. Entre tots dir frases que expliquin la imatge. El mestre o la mestra les escriur a
la pissarra.
Activitat
complementria
Buscar lletres i en diaris, revistes, catlegs, etc. Amb una tira de paper, fer una cinta
decorativa retallant les lletres i i enganxant-les a la cinta. Posar-nos la cinta al cap, de la
mateixa manera com la duen els indis.
10 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 6
OBJECTIUS
Distingir el so de la lletra i en paraules conegudes.
Segmentar paraules en cops de veu.
Distingir el so de la lletra i en noms dobjectes de lentorn proper.
Pinta els dibuixos que tenen una i al seu nom. En els requadres, traa tantes
Enunciat
de lactivitat
BAULA
Pinta els dibuixos que tenen una i al seu nom. En els requadres, traa tantes lnies verticals com cops de veu tenen els noms.
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 6
19/1/10 01:40:05
Dir el nom dels elements dibuixats a la lmina (llimona, elefant, gallina, ping i llibre)
Desenvolupament
de lactivitat
Tornar a dir el nom dels elements representats, per aquesta vegada picant de mans en
cada cop de veu. Traar en els requadres tantes lnies verticals com cops de veu tenen
els noms.
Activitat
complementria
Abans de realitzar lactivitat, el mestre o la mestra haur collocat en una bossa gran
diversos objectes de laula. Jugar amb els infants a endevinar mitjanant el tacte quins
objectes hi ha dins la bossa. Un cop shagin identificat tots els objectes, classificar-los
en funci de si tenen el so de la lletra i en el seu nom o no.
LLETRES LLIGADES
11
Lmina 7
OBJECTIUS
Completar paraules escrivint les vocals que hi falten a partir dun model.
Identificar la posici de la lletra i en paraules.
Relacionar loral i lescrit en paraules significatives.
Observar similituds i diferncies en paraules segons criteris de quantitat, de varietat i dordre
de les lletres.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
pi
'dof
'dof
niu
nu
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 7
Desenvolupament
de lactivitat
19/1/10 01:40:07
Observar les fotografies i les paraules escrites. Deduir qu posa a les paraules amb
lajuda de les fotografies. Llegir i completar les paraules. Identificar quina posici (inici,
mig o final) ocupa la lletra i en les paraules.
Confeccionar un diccionari visual. Preparar una capsa llarga per guardar-hi les fitxes del
material fotocopiable 1 de lannex. Decorar la capsa i enganxar-hi una etiqueta amb les
paraules Diccionari visual.
Activitat
complementria
Donar a cada infant una fitxa amb una paraula escrita que tingui la lletra i; poden ser
paraules relacionades amb el projecte o el centre dinters que sestigui treballant. Demanar als nens i nenes que pintin les lletres i de les paraules i que dibuixin all que
representen en els requadres inferiors. Desprs, llegir totes les paraules escrites amb
lajuda dels dibuixos. Observar com sonen i com sescriuen aquestes paraules.
Guardar les paraules amb els dibuixos a la capsa del Diccionari visual precedides per
una cartolina amb una pestanya on posi Paraules amb i. Amb les fitxes del diccionari
visual es poden realitzar diversos jocs, en gran grup o en petit grup: per exemple, deduir
les paraules escrites observant els dibuixos, buscar paraules llargues i curtes, paraules
que tenen una o dues lletres i, etc.
12 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 8
OBJECTIUS
Identificar noms iguals presentats en diferents tipografies, segons criteris comparatius de quantitat,
dordre i de varietat de lletres.
Reconixer noms propis significatius escrits en lletra de pal i en lletra lligada.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
Laia
ric
Pol
Xavi
Maria
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 8
19/1/10 01:40:11
Activitat
complementria
que posa a les samarretes?. Comparar els noms escrits a les samarretes amb els que
hi ha a la part superior de la lmina, considerant criteris com ara nombre de lletres,
lletres que sn iguals, disposici i ordre de les lletres, etc. Fer notar als infants que els
noms de les samarretes estan escrits en lletra de pal i els de la part superior de la lmina, en lletra lligada. Relacionar els noms que sn iguals.
Presentar als nens i nenes dos grups de targetes amb els seus noms escrits. En un grup
hi haur els noms escrits en lletra de pal i, en laltre, els noms escrits en lletra lligada.
Jugar a identificar de qui s cada nom i a aparellar els noms que sn iguals.
LLETRES LLIGADES
13
Lmina 9
OBJECTIUS
Iniciar-se amb un tipus de text literari: la can.
Relacionar els significats aportats per un text i per una imatge.
Localitzar la lletra i en les paraules dun text.
Adonar-se de la presncia de la lletra i en paraules i textos de lentorn proper.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
CAN
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 9
19/1/10 01:40:12
Observar i comentar la imatge: Quin moment del dia hi ha representat? Quins personatges hi ha? On sn? Qu miren?.
Desenvolupament
de lactivitat
Escoltar com el mestre o la mestra canta la can que ha escrit a la pissarra. Interpretar
i comentar el contingut de la can amb lajuda de la imatge. Tots junts, cantar la can
diverses vegades per aprendre-la.
Aprofitar activitats de lectura i escriptura funcional que es desenvolupin a laula (per exemple, quan escrivim la data a la pissarra) per identificar paraules que tenen la lletra i.
14 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 11
OBJECTIUS
Reconixer la lletra u.
Llegir paraules de manera global amb lajuda duna imatge del que representen.
Localitzar la lletra u en paraules escrites en lletra lligada i en lletra de pal.
Localitzar, en ttols de llibres i contes significatius, paraules que tenen la lletra u.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
'cuc
CUC
Observa la imatge, llegeix les paraules escrites i ressegueix les lletres u.
11
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 11
19/1/10 01:40:14
Endevinar entre tots les paraules escrites (cuc i u). Dir en qu sassemblen i en qu es
diferencien aquestes paraules.
Resseguir les lletres u i comparar-ne la forma amb la posici que adopta el cuc.
Abans de realitzar lactivitat de la lmina, presentar el cartell de la lletra u, una cartoActivitats
complementries
lina amb la u escrita en diferents tipografies (lletra de pal, lletra lligada...), i preguntar als
nens i nenes si saben quina lletra s. Enganxar el cartell al rac de les lletres o penjar-lo
en una corda, on posteriorment podrem anar afegint imatges i paraules que tenen la
lletra u.
Mostrar ttols de llibres i contes que shan treballat a classe. Recordar-ne els ttols entre
tots. Identificar, en els ttols, les paraules que tenen la lletra u. Escriure aquestes paraules a la pissarra i fer-ne una llista.
LLETRES LLIGADES
15
Lmina 12
OBJECTIUS
Iniciar-se en lexecuci correcta del tra de la lletra u en lletra lligada.
Experimentar amb objectes la direccionalitat del tra de la lletra u.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
u u u u u
u u u u u
Practica el tra de la lletra u.
12
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 12
19/1/10 01:40:16
Observar i comentar la imatge: Qu ha fet el cuc amb la poma? Com ho deu haver
fet?.
Desenvolupament
de lactivitat
Resseguir amb el dit el tra superior de la lmina, marcant un ritme (per exemple: dient
u cada vegada que ens ubiquem en la part superior del tra).
Resseguir amb el dit el tra de la lletra u. Comptar quantes vegades el tra arriba a la
lnia superior.
Al terra del pati, marcar-hi la lletra u amb guixos o amb cinta adhesiva de colors i indicarne linici amb una fletxa. Desplaar-hi per damunt objectes petits (cotxes, ninots, etc.)
seguint la direccionalitat correcta.
16 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 13
OBJECTIUS
Establir la correspondncia entre el so i la grafia de la lletra u en noms propis i comuns.
Familiaritzar-se amb un tipus de paraules escrites: les marques publicitries.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
Paula
PAULA
'agulla
AGULLA
tortuga
TORTUGA
nu
NUS
igl
IGL
'cangur
CANGUR
13
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 13
19/1/10 01:40:17
Observar les fotografies i les paraules escrites que hi ha a sota. Motivar els infants perDesenvolupament
de lactivitat
qu dedueixin quines paraules sn (Qu creieu que posa aqu?). Establir hiptesis a
partir del que mostren les fotografies, de les lletres que reconeixen en les paraules, de la
similitud amb altres paraules conegudes, etc. Llegir entre tots les paraules escrites.
LLETRES LLIGADES
17
Lmina 14
OBJECTIUS
Perfeccionar lexecuci del tra de la lletra u, en lletra de pal i en lletra lligada.
Experimentar el tra de la lletra u amb diferents tcniques i materials.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
U U
u u
u
Fes el tra de les lletres u a les pautes.
14
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 14
19/1/10 01:40:25
Resseguir amb el dit el tra de la lletra u en lletra de pal i en lletra lligada. Comentar entre tots en qu sassemblen i en qu es diferencien.
Donar un tros de cordill a cada nen i nena. Jugar una estona a bellugar-lo com si fos un
cuc. Mostrar-los com poden fer la lletra u amb el cordill.
18 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 15
OBJECTIUS
Distingir la lletra u, escrita en lletra lligada i en lletra de pal, daltres lletres.
Expressar oralment frases que expliquin una imatge.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
Pinta les lletres u per ajudar el cuc a arribar on sn els seus amics.
u U
r
'g
'a
'
'e
'a
'
'c
'd
'a
Pinta les lletres u per ajudar el cuc a arribar on sn els seus amics.
15
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 15
19/1/10 01:40:26
vol fer?. Entre tots, dir frases que expliquin la imatge. El mestre o la mestra les escriur
a la pissarra.
Observar les lletres u del model. Pintar totes les lletres u de la graella i indicar el cam
que ha de fer el cuc per arribar on sn els seus amics.
Activitat
complementria
Buscar lletres u en diaris, revistes, catlegs, etc. i retallar-les. En una tira de paper en
forma de cuc, enganxar-hi les lletres u, una darrere laltra. Podem aprofitar el cuc per
adornar el rac on hi ha el cartell de la lletra u.
LLETRES LLIGADES
19
Lmina 16
OBJECTIUS
Distingir el so de la lletra u en paraules conegudes.
Segmentar paraules en cops de veu.
Distingir el so de la lletra u en paraules significatives.
Pinta els dibuixos que tenen una u al seu nom. En els requadres, traa tantes
Enunciat
de lactivitat
BAULA
Pinta els dibuixos que tenen una u al seu nom. En els requadres, traa tantes lnies verticals com cops de veu tenen els noms.
16
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 16
19/1/10 01:40:30
Dir el nom dels elements dibuixats a la lmina (bruixa, bufanda, maduixa, ulleres, camDesenvolupament
de lactivitat
pana i taula) i identificar si tenen o no el so de la lletra u. Pintar els dibuixos que tenen el
so de la lletra u al nom.
Tornar a dir el nom dels elements representats, per aquesta vegada picant de mans en
cada cop de veu. Traar en els requadres tantes lnies verticals com cops de veu tenen
els noms.
Activitat
complementria
Observar entre tots les imatges dun conte o dun llibre relacionat amb el projecte o el
centre dinters que sestigui treballant a classe. Entre tots, dir el nom dels elements
representats i discriminar si tenen o no el so de la lletra u al nom. El mestre o la mestra
escriur a la pissarra els noms que tenen la lletra u.
20 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 17
OBJECTIUS
Completar paraules escrivint les vocals que falten, a partir dun model.
Identificar la posici de la lletra u en paraules.
Relacionar loral i lescrit en paraules significatives.
Observar similituds i diferncies en paraules segons criteris de quantitat, de varietat i dordre
de les lletres.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
riu
lluna
ll na
baldufa
bald fa
17
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 17
Desenvolupament
de lactivitat
19/1/10 01:40:33
Observar les fotografies i les paraules escrites. Deduir qu posa a les paraules amb
lajuda de les fotografies. Llegir i completar les paraules. Identificar quina posici (inici,
mig o final) ocupa la lletra u en les paraules.
Elaborar noves fitxes per al diccionari visual de laula. Donar a cada infant una fitxa ( ma-
Activitat
complementria
terial fotocopiable 1) amb una paraula escrita que tingui la lletra u; poden ser paraules
relacionades amb el projecte o el centre dinters que sestigui treballant. Demanar als
nens i nenes que pintin les lletres u de les paraules i que dibuixin all que representen
en els requadres inferiors. Desprs, llegir totes les paraules escrites amb lajuda dels
dibuixos. Observar com sonen i com sescriuen aquestes paraules.
Guardar les paraules amb els dibuixos a la capsa del Diccionari visual precedides per
una cartolina amb una pestanya on posi Paraules amb u. Amb les fitxes del diccionari
visual es poden realitzar diversos jocs, en gran grup o en petit grup: per exemple, deduir
les paraules escrites observant els dibuixos, buscar paraules llargues i curtes, paraules
que tenen una o dues lletres u, etc.
LLETRES LLIGADES
21
Lmina 18
OBJECTIUS
Identificar paraules iguals presentades en diferents tipografies segons criteris comparatius de
quantitat, dordre i de varietat de lletres.
Distingir lescriptura en lletra de pal i en lletra lligada en paraules significatives.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
Observa i llegeix les paraules. Pinta del mateix color les que diuen el mateix.
si
UI
niu
ui
TU
NIU
SI
tu
Observa i llegeix les paraules. Pinta del mateix color les que diuen el mateix.
18
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 18
Desenvolupament
de lactivitat
Activitat
complementria
19/1/10 01:40:38
Observar i comparar les paraules escrites segons criteris com: nombre de lletres, lletres
que sn iguals, disposici i ordre de les lletres, etc. Adonar-se que hi ha paraules que
diuen el mateix per que estan escrites de diferent manera, unes en lletra de pal i unes
altres en lletra lligada. Pintar del mateix color les paraules que diuen el mateix.
22 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 19
OBJECTIUS
Iniciar-se amb un tipus de text literari: lembarbussament.
Relacionar els significats aportats per un text i per una imatge.
Localitzar la lletra u en les paraules dun text.
Adonar-se de la presncia de la lletra u en paraules i textos de lentorn proper.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
EMBARBUSSAMENT
19
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 19
Desenvolupament
de lactivitat
19/1/10 01:40:40
LLETRES LLIGADES
23
Lmina 21
OBJECTIUS
Reconixer la lletra a.
Llegir paraules de manera global amb lajuda duna imatge del que representen.
Localitzar la lletra a en paraules escrites en lletra lligada i en lletra de pal.
Identificar visualment paraules significatives que tenen la lletra a.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
'drac
DRAC
21
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 21
19/1/10 01:40:43
mal fantstic.
lina amb la a escrita en diferents tipografies (lletra de pal, lletra lligada, etc.), i preguntar als nens i nenes si saben quina lletra s. Enganxar el cartell al rac de les lletres o
penjar-lo en una corda, on posteriorment podrem anar afegint imatges i paraules que
tenen la lletra a.
Dir noms danimals, elements o objectes relacionats amb el projecte o el centre dinters
que sestigui treballant. Fer una llista escrivint els noms a la pissarra. Desprs, entre tots
encerclar els noms que tenen la lletra a.
24 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 22
OBJECTIUS
Iniciar-se en lexecuci correcta del tra de la lletra a en lletra lligada.
Experimentar amb objectes la direccionalitat del tra de la lletra a.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
22
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 22
Desenvolupament
de lactivitat
19/1/10 01:40:45
Resseguir amb el dit el tra de la lletra a, tenint en compte que en arribar al punt cal
canviar de sentit.
terra com si fos una carretera, marcant la fletxa dinici i el punt que indica el canvi de
sentit. Resseguir el tra amb un cotxe petit de joguina. Comenar el recorregut per la
fletxa i, en arribar al punt, dir als infants que s un roc que ha caigut a la carretera i que
no deixa passar el cotxe (no podem passar). Tornar cap enrere i, a lencreuament,
triar el cam per on no sha passat. Quan tornem a arribar al punt, dir de nou no podem
passar i tornar cap enrere fins a arribar al tram final.
Deixar el cotxe als nens i nenes perqu assagin lexecuci del tra de la lletra a.
LLETRES LLIGADES
25
Lmina 23
OBJECTIUS
Establir la correspondncia entre el so i la grafia de la lletra a, en noms propis i comuns.
Adonar-se de la funci referencial dels noms propis.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
m
M
vaca
VACA
fantasma
FANTASMA
'guitarra
GUITARRA
Marc
MARC
xocolata
XOCOLATA
23
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 23
19/1/10 01:40:47
Observar les fotografies i les paraules escrites que hi ha a sota. Motivar els infants perDesenvolupament
de lactivitat
qu dedueixin quines paraules sn (Qu creieu que hi posa, aqu?). Establir hiptesis a
partir del que mostren les fotografies, de les lletres que reconeixen en les paraules, de la
similitud amb altres paraules conegudes, etc. Llegir entre tots les paraules escrites.
Llegir entre tots els noms escrits, buscar els que tenen la lletra a i penjar-los, en un rac
de laula o en una corda, al costat del cartell de la lletra a.
26 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 24
OBJECTIUS
Perfeccionar lexecuci del tra de la lletra a, en lletra de pal i en lletra lligada.
Experimentar el tra de la lletra a amb diferents tcniques i materials.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
'a 'a
'a
'ai!
24
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 24
19/1/10 01:40:53
Resseguir amb el dit el tra de la lletra a en lletra de pal i en lletra lligada. Comentar entre
tots en qu es diferencien.
Activitat
complementria
Abans de realitzar lactivitat de la lmina, assajar el tra de la lletra a amb pintura de dits
sobre un tros de paper dembalar.
LLETRES LLIGADES
27
Lmina 25
OBJECTIUS
Distingir la lletra a, escrita en lletra lligada i en lletra de pal, daltres lletres.
Expressar oralment frases que expliquin una imatge.
Distingir visualment lorientaci correcta de la lletra a.
Pinta les lletres a per indicar al drac el cam que ha de seguir per arribar on s
Enunciat
de lactivitat
BAULA
la seva estimada.
'a
A
p
'
'a
'a
'q
'a
'a
B
'e
r
R
'a
'e
'a
'd
'a
'd
'a
'e
D
Q
Pinta les lletres a per indicar al drac el cam que ha de seguir per arribar on s la seva estimada.
25
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 25
19/1/10 01:40:54
estimada? Qu han de fer per trobar-se?. Entre tots, dir frases que expliquin la imatge.
El mestre o la mestra les escriur a la pissarra.
Observar les lletres a del model. Pintar totes les pedres del riu que tenen la lletra a i
indicar el cam que ha de fer el drac per arribar on s la seva estimada.
Activitat
complementria
Presentar en una cartolina blava lletres a enganxades amb blue-tack en diferents posicions:
girades cap amunt, cap avall, cap a la dreta i cap a lesquerra. Explicar als nens i nenes que
sn les pedres del riu que shan bellugat desprs de passar-hi el drac. Demanar als infants
que les desenganxin i les colloquin en la posici correcta.
28 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 26
OBJECTIUS
Distingir els sons de la lletra a en paraules conegudes.
Segmentar paraules en cops de veu.
Distingir els sons de la lletra a en paraules significatives.
Iniciar-se amb un tipus de text enumeratiu: el men.
Pinta els dibuixos que tenen una a al seu nom. En els requadres, traa tantes
Enunciat
de lactivitat
BAULA
Pinta els dibuixos que tenen una a al seu nom. En els requadres, traa tantes lnies verticals com cops de veu tenen els noms.
26
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 26
19/1/10 01:40:58
Dir el nom dels elements dibuixats a la lmina ( moto, pa, ala, mirall, vespa i cavall) i
Desenvolupament
de lactivitat
identificar si tenen o no els sons de la lletra a. Pintar els dibuixos que tenen els sons de
la lletra a al nom.
Tornar a dir el nom dels elements representats, per aquesta vegada picant de mans
en cada cop de veu. Traar en els requadres tantes lnies verticals com cops de veu
tenen els noms.
Activitat
complementria
Llegir als infants el men del dia: el primer plat, el segon plat i les postres. Entre tots,
discriminar si aquests plats tenen o no els sons de la lletra a al nom. Escriure el men a
la pissarra i comprovar quins plats tenen la lletra a al nom.
LLETRES LLIGADES
29
Lmina 27
OBJECTIUS
Completar paraules escrivint les vocals que falten a partir dun model.
Identificar la posici de la lletra a en paraules.
Relacionar loral i lescrit en paraules significatives.
Observar similituds i diferncies en paraules segons criteris de quantitat, de varietat i dordre
de les lletres.
Relaciona les fotografies amb el nom corresponent i completa els noms a les
Enunciat
de lactivitat
BAULA
pautes.
'gat
'g t
llapi
ll p
taula
t l
Relaciona les fotografies amb el nom corresponent i completa els noms a les pautes.
27
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 27
Desenvolupament
de lactivitat
19/1/10 01:40:59
Observar les fotografies i les paraules escrites. Deduir qu posa a les paraules amb
lajuda de les fotografies. Abans de completar cada paraula, identificar les vocals que
contenen i lordre en qu apareixen.
Elaborar noves fitxes per al diccionari visual de laula. Donar a cada infant una fitxa ( ma-
Activitat
complementria
terial fotocopiable 1) amb una paraula escrita que tingui la lletra a; poden ser paraules
relacionades amb el projecte o el centre dinters que sestigui treballant. Demanar als
infants que pintin les lletres a de les paraules i que dibuixin all que representen en els
requadres inferiors. Desprs, llegir totes les paraules escrites amb lajuda dels dibuixos.
Observar com sonen i com sescriuen aquestes paraules.
Guardar les paraules amb els dibuixos a la capsa del Diccionari visual precedides per
una cartolina amb una pestanya on posi Paraules amb a. Amb les fitxes del diccionari
visual es poden realitzar diversos jocs, en gran grup o en petit grup: per exemple, deduir
les paraules escrites observant els dibuixos, buscar paraules llargues i curtes, paraules
que tenen una o dues lletres a etc.
30 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 28
OBJECTIUS
Observar, en paraules conegudes, diferncies entre sons similars: /a/ i //.
Observar, en noms propis significatius, diferncies entre sons similars: /a/ i //.
Escolta com sonen les lletres a. Pinta els requadres de color vermell o verd
Enunciat
de lactivitat
BAULA
'a 'a
forta
feble
'cavall
pltan
sabata
'casa
Escolta com sonen les lletres a. Pinta els requadres de color vermell o verd segons si la lletra a sona forta o feble.
28
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 28
19/1/10 01:41:03
Observar els dibuixos i les paraules. Establir hiptesis sobre qu diuen les paraules,
Desenvolupament
de lactivitat
Activitat
complementria
amb lajuda dels dibuixos i a partir de la identificaci de lletres conegudes. Fer notar als
nens i nenes que a sota de cada paraula hi ha tants requadres com lletres a cont la
paraula. Explicar que no totes les a sonen igual, nhi ha que sonen fort i nhi ha que
sonen feble. Llegir les paraules emfatitzant els sons de la lletra a per tal que els infants
sinicin en la seva distinci. En cada paraula, identificar la lletra a que sona fort i pintar
el requadre de sota de color vermell. Pintar de color verd els requadres corresponents a
les lletres a que sonen feble.
Escriure a la pissarra el nom de nens i nenes que tinguin la lletra a. Distingir entre tots si
la lletra a sona fort o feble.
LLETRES LLIGADES
31
Lmina 29
OBJECTIUS
Reconixer elements caracterstics del text conversacional: la bafarada.
Relacionar els significats aportats per un text i per una imatge.
Localitzar la lletra a en les paraules dun text.
Adonar-se de la presncia de la lletra a en paraules i textos de lentorn proper.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
Quac-'quac! va 'exclamar
un 'nec 'en sentir
'el nang-nang 'duna 'campana.
NANG-NANG
QUAC-QUAC
29
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 29
19/1/10 01:41:04
sn? Qu fan?. Entre tots, llegir les onomatopeies. Explicar als infants qu sn i per a
qu sutilitzen les bafarades.
Escoltar com el mestre o la mestra llegeix el text que ha escrit a la pissarra. Entre tots,
comentar el contingut del text amb lajuda de la imatge. Buscar i subratllar en el text les
onomatopeies que apareixen tamb en la imatge.
Mostrar als infants una pgina dun cmic assequible a les seves possibilitats de comprensi. Llegir-los el text i deixar-los que observin les imatges. Comentar entre tots qu
passa en el cmic. Buscar paraules del cmic que tinguin la lletra a.
32 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 30
OBJECTIUS
Identificar sons voclics en paraules.
Establir la correspondncia entre els sons i les grafies de les lletres i, u i a.
Identificar el so voclic utilitzat en una can.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
i
'a
u
Relaciona els elements amb les vocals que hi ha al seu nom.
30
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 30
Desenvolupament
de lactivitat
Activitat
complementria
19/1/10 01:41:07
Dir el nom dels elements representats en les fotografies. Identificar les vocals que t
cada nom. Relacionar cada element amb les vocals que t el seu nom.
Jugar a cantar canons conegudes emprant una nica vocal. Cantar una can coneguda pels infants substituint totes les vocals per la lletra a. Els nens i les nenes han
dendevinar quina can s i amb quina vocal lha cantat el mestre o la mestra. Entre
tots, intentar cantar la mateixa can emprant la lletra a i, desprs, les lletres i i u.
LLETRES LLIGADES
33
Lmina 31
OBJECTIUS
Distingir auditivament vocals en sons onomatopeics danimals de granja.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
m
h`
'qu qu r qu c
p -p
Escriu i completa el so que fan aquests animals de granja.
31
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 31
Desenvolupament
de lactivitat
19/1/10 01:41:15
Observar els animals representats a la lmina. Dir quins animals sn i on viuen. Imitar
els sons onomatopeics que fa cada animal (muu, hi, quiquiriquic, piu-piu). Identificar
les vocals emprades en cada onomatopeia. Completar les onomatopeies escrivint les
vocals que falten.
Dir a cada un dels infants de la classe, sense que els altres ho sentin, el nom dun animal
Activitat
complementria
de granja (vaca, ase, gall, pollet, gallina, porc, etc.). Emetre tots alhora el so onomatopeic de lanimal corresponent. Cada infant ha de buscar els companys que fan el mateix
so que ell. El joc sacaba quan tots els nens i nenes estan agrupats segons lanimal que
imitaven.
34 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 33
OBJECTIUS
Reconixer la lletra e.
Llegir paraules de manera global amb lajuda duna imatge del que representen.
Localitzar la lletra e en paraules escrites en lletra lligada i en lletra de pal.
Identificar visualment noms propis significatius que tenen la lletra e.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
nen
NEN
serp
SERP
33
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 33
19/1/10 01:41:17
Qu fa la serp?.
Endevinar entre tots les paraules escrites (nen i serp). Dir qu tenen en com aquestes
paraules.
Resseguir les lletres e i comparar-ne la forma amb la posici que adopta la serp.
Abans de realitzar lactivitat de la lmina, presentar el cartell de la lletra e, una cartoActivitats
complementries
lina amb la e escrita en diferents tipografies (lletra de pal, lletra lligada...), i preguntar als
nens i nenes si saben quina lletra s. Enganxar el cartell al rac de les lletres o penjar-lo
en una corda, on posteriorment podrem anar afegint imatges i paraules que tenen la
lletra e.
Jugar a endevinar el nom dun company o una companya. Tapar els ulls a un infant i dir-li
que amb el tacte endevini quin company t al davant. Un cop lha endevinat, escriuren
el nom a la pissarra. Repetir el joc diverses vegades amb altres escolars. Finalment,
identificar en els noms escrits a la pissarra els que tenen la lletra e.
LLETRES LLIGADES
35
Lmina 34
OBJECTIUS
Iniciar-se en lexecuci correcta del tra de la lletra e en lletra lligada.
Experimentar amb objectes la direccionalitat del tra de la lletra e.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
34
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 34
Desenvolupament
de lactivitat
Activitat
complementria
19/1/10 01:41:19
Resseguir amb el dit el tra de la lletra e. Comentar el recorregut que sha de realitzar.
Realitzar els traos de la lletra e amb el llapis.
Al pati, donar una corda de saltar a cada nen i nena. Mostrar-los com amb la corda poden fer el tra de la lletra e a terra.
36 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 35
OBJECTIUS
Establir la correspondncia entre el so i la grafia de la lletra e en noms propis i comuns.
Adonar-se de la funci referencial de les paraules escrites.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
'avet
AVET
'camell
CAMELL
'cullera
'cirere
CULLERA
CIRERES
tren
Eva
TREN
EVA
35
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 35
19/1/10 01:41:20
Observar les fotografies i les paraules escrites que hi ha a sota. Motivar els infants perDesenvolupament
de lactivitat
qu dedueixin quines paraules sn (Qu creieu que posa aqu?). Establir hiptesis a
partir del que mostren les fotografies, de les lletres que reconeixen en les paraules, de la
similitud amb altres paraules conegudes, etc. Llegir entre tots les paraules escrites.
lligada, vocabulari bsic del projecte o centre dinters que sestigui treballant. Estimular
els nens i nenes per tal que facin aportacions. Cada infant triar la paraula que ms li
agradi i el mestre o la mestra lescriur en un full. Al costat, el nen o nena haur de copiar el nom i fer-ne un dibuix.
Entre tots els noms escrits, buscar els que tenen la lletra e i penjar-los, en un rac de
laula o en una corda, al costat del cartell de la lletra e.
LLETRES LLIGADES
37
Lmina 36
OBJECTIUS
Perfeccionar lexecuci del tra de la lletra e en lletra de pal i en lletra lligada.
Experimentar el tra de la lletra e amb diferents tcniques i materials.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
'e 'e
'e
'adu!
36
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 36
Desenvolupament
de lactivitat
Activitat
complementria
19/1/10 01:41:27
38 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 37
OBJECTIUS
Distingir la lletra e, escrita en lletra lligada i en lletra de pal, daltres lletres.
Expressar oralment frases que expliquin una imatge.
Classificar noms propis en funci dun criteri donat: nen o nena.
Enunciat
de lactivitat
Pinta les flors que tenen les lletres e segons el codi de color.
BAULA
'e
B
f
'a
'e
E
l
'e
'e
V
Pinta les flors que contenen les lletres e segons el codi de color.
37
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 37
19/1/10 01:41:28
sn?. Entre tots, dir frases que expliquin la imatge. El mestre o la mestra les escriur a
la pissarra.
Observar les lletres e del model. Pintar totes les flors que tenen la lletra e, segons el codi
de color (e en lletra lligada, de color taronja; e en lletra de pal, de color rosa).
Activitat
complementria
Presentar dues cartolines allargades amb les paraules nen i nena escrites al cap-
damunt. Llegir les paraules entre tots i identificar-hi les lletres conegudes. Destacar les
lletres e resseguint-les amb un retolador. Cada infant ha de dir el seu nom i la cartolina
en qu sha descriure el nom en funci de si s un nen o una nena.
LLETRES LLIGADES
39
Lmina 38
OBJECTIUS
Distingir els sons de la lletra e en paraules conegudes.
Segmentar paraules en cops de veu.
Distingir els sons de la lletra e en noms dobjectes de lentorn proper.
Pinta els dibuixos que tenen una e al seu nom. En els requadres, traa tantes
Enunciat
de lactivitat
BAULA
Pinta els dibuixos que tenen una e al seu nom. En els requadres, traa tantes lnies verticals com cops de veu tenen els noms.
38
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 38
19/1/10 01:41:32
Dir el nom dels elements dibuixats a la lmina ( estel, telfon, galleda, cadira, pinzell i
Desenvolupament
de lactivitat
peix) i identificar si tenen o no els sons de la lletra e. Pintar els dibuixos que tenen els
sons de la lletra e al nom.
Tornar a dir el nom dels elements representats, per aquesta vegada picant de mans en
cada cop de veu. Traar en els requadres tantes lnies verticals com cops de veu tenen
els noms.
Activitat
complementria
Dir el nom dobjectes de laula. Entre tots, distingir si tenen els sons de la lletra e al nom.
Escriure a la pissarra els noms dels objectes que tenen la lletra e.
40 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 39
OBJECTIUS
Completar paraules escrivint les vocals que hi falten a partir dun model.
Identificar la posici de la lletra e en paraules.
Relacionar loral i lescrit en paraules significatives.
Observar similituds i diferncies en paraules segons criteris de quantitat, de varietat i dordre
de les lletres.
Relaciona les fotografies amb el nom corresponent i completa els noms a les
Enunciat
de lactivitat
BAULA
pautes.
rei
peu
'cel
'c l
Relaciona les fotografies amb el nom corresponent i completa els noms a les pautes.
39
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 39
Desenvolupament
de lactivitat
19/1/10 01:41:36
Observar les fotografies i les paraules escrites. Deduir qu posa a les paraules amb
lajuda de les fotografies. Abans de completar cada paraula, identificar les vocals que
contenen i lordre en qu apareixen.
Elaborar noves fitxes per al diccionari visual de laula. Donar a cada infant una fitxa ( ma-
Activitat
complementria
terial fotocopiable 1) amb una paraula escrita que tingui la lletra e; poden ser paraules
relacionades amb el projecte o el centre dinters que sestigui treballant. Demanar als
nens i les nenes que pintin les lletres e de les paraules i que dibuixin all que representen en els requadres inferiors. Desprs, llegir totes les paraules escrites amb lajuda dels
dibuixos. Observar com sonen i com sescriuen aquestes paraules.
Guardar les paraules amb els dibuixos a la capsa del Diccionari visual precedides per
una cartolina amb una pestanya on posi Paraules amb e. Amb les fitxes del diccionari
visual es poden realitzar diversos jocs, en gran grup o en petit grup: per exemple, deduir
les paraules escrites observant els dibuixos, buscar paraules llargues i curtes, paraules
que tenen una o dues lletres e, etc.
LLETRES LLIGADES
41
Lmina 40
OBJECTIUS
Observar, en paraules conegudes, diferncies entre sons similars: /e/ i /E/.
Observar, en noms propis significatius, diferncies entre sons similars: /e/ i /E/.
Pinta de color vermell o blau els requadres i, a dins, dibuixa-hi una rodona
Enunciat
de lactivitat
BAULA
'e
'e
'oberta
tancada
verd
serp
martell
pera
Pinta de color vermell o blau els requadres i, a dins, dibuixa-hi una rodona o una ratlla, segons el so de la lletra e.
40
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 40
19/1/10 01:41:42
Observar la posici que adopta la boca del mestre o de la mestra mentre pronuncia els
Desenvolupament
de lactivitat
sons /e/ i /E/. Explicar que no totes les lletres e sonen igual, sin que nhi ha que es pronuncien amb la boca ms oberta i daltres amb la boca ms tancada. Observar les
fotografies que mostren la posici de la boca i els codis corresponents.
Observar la lmina i deduir les paraules escrites, amb lajuda dels dibuixos i a partir de la
identificaci de lletres conegudes. Llegir les paraules emfatitzant els sons de les lletres
e. Si la lletra e s oberta, pintar el requadre inferior de color vermell i a dins dibuixar-hi
un cercle; i, si la lletra e s tancada, pintar el requadre de color blau i traar-hi a dins
una ratlla.
Activitat
complementria
Escriure a la pissarra els noms dalguns infants que tinguin la lletra e. Distingir entre tots
si les lletres e sn obertes o tancades.
42 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 41
OBJECTIUS
Iniciar-se amb un tipus de text literari: el poema.
Relacionar els significats aportats per un text i per una imatge.
Localitzar la lletra e en les paraules dun text.
Iniciar-se en el coneixement delements textuals: els personatges.
Adonar-se de la presncia de la lletra e en paraules i textos de lentorn proper.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
POEMA
Marieta, marieta
'deia la vespa,
treu-te 'el barret
i 'dnam la poteta
'que 'et portar
volant 'cap 'al 'cel.
41
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 41
19/1/10 01:41:43
fan?.
Escoltar com el mestre o la mestra llegeix el poema que ha escrit a la pissarra. Entre
tots, comentar el contingut del poema amb lajuda de la imatge.
Activitats
complementries
lextensi dambds textos, la longitud i la disposici de les lnies. Identificar els personatges del conte i escriuren els noms a la pissarra. Observar si els noms escrits tenen
la lletra e.
LLETRES LLIGADES
43
Lmina 42
OBJECTIUS
Distingir paraules similars, aplicant el coneixement que es t de les vocals que les componen.
Compondre paraules noves substituint la vocal duna paraula donada.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
pala
pila
mur
mar
be
bou
Llegeix les paraules i relaciona-les amb la fotografia corresponent.
42
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 42
Desenvolupament
de lactivitat
Activitat
complementria
19/1/10 01:41:45
Observar els grups de paraules i les fotografies que hi ha al costat. Amb lajuda de les
imatges i aplicant els coneixements que es tenen dalgunes lletres, deduir quines paraules sn. Relacionar cada paraula amb la imatge corresponent.
Jugar a compondre noves paraules a partir duna paraula donada, canviant la vocal per
una altra. Presentar, per exemple, les paraules: peu (piu, pou, pau), sac (sec, suc), pit
(pet), llet (llit), neu (niu, nau), etc.
44 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 43
OBJECTIUS
Observar, en paraules conegudes, que les vocals a i e poden tenir el mateix so.
Observar, en noms propis significatius, que les vocals a i e poden tenir el mateix so.
Enunciat
de lactivitat
o no.
BAULA
'e i 'a
nen
malalt
nan
'arbre
'eri
Escriu S o NO als requadres segons si les lletres e i a marcades sonen igual o no.
43
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 43
Desenvolupament
de lactivitat
Activitat
complementria
19/1/10 01:41:57
Comentar als infants que hi ha lletres a i lletres e que sonen igual. Observar els dibuixos
i llegir entre tots els grups de paraules. Distingir en cada grup si les lletres a i e marcades
sonen igual. Si sonen igual, escriure S en el requadre corresponent; i, si no sonen igual,
escriure-hi NO.
Escriure a la pissarra dos noms dinfants que tinguin la lletra e i dos noms que tinguin la
lletra a. Distingir entre tots si les lletres e i les lletres a sonen igual.
LLETRES LLIGADES
45
Lmina 45
OBJECTIUS
Reconixer la lletra o.
Llegir paraules de manera global amb lajuda duna imatge del que representen.
Localitzar la lletra o en paraules escrites en lletra lligada i en lletra de pal.
Localitzar, en catlegs, marques publicitries que tenen la lletra o.
Iniciar-se amb un tipus de text enumeratiu: la llista.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
sol
SOL
'
S
Observa la imatge, llegeix les paraules escrites i ressegueix les lletres o.
45
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 45
19/1/10 01:42:00
sn? Qu fan?.
Endevinar entre tots les paraules escrites (sol i s). Dir en qu sassemblen i en qu es
diferencien aquestes paraules.
Resseguir les lletres o i comparar-ne la seva forma amb les siluetes del sol i de ls.
Abans de realitzar lactivitat de la lmina, presentar el cartell de la lletra o, una cartolina amb la o escrita en diferents tipografies (lletra de pal, lletra lligada...), i preguntar als
nens i nenes si saben quina lletra s. Enganxar el cartell al rac de les lletres o penjar-lo
en una corda, on posteriorment podrem anar afegint imatges i paraules que tenen la
lletra o.
Activitats
complementries
Fer petits grups, donar un catleg publicitari dun supermercat a cada grup de nens i ne-
nes. Buscar marques daliments que tenen la lletra o. Escriure les marques a la pissarra
i fer-ne una llista.
Elaborar, entre tots, una llista de la compra amb productes diversos del catleg. Demanar als infants que portin llistes de la compra que hagin fet els seus pares i mares. Observar que una llista s un text en el qual hi ha paraules que fan referncia a la mateixa
classe delements i que sescriuen unes a sota de les altres.
46 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 46
OBJECTIUS
Iniciar-se en lexecuci correcta del tra de la lletra o en lletra lligada.
Experimentar amb objectes la direccionalitat del tra de la lletra o.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
46
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 46
Desenvolupament
de lactivitat
19/1/10 01:42:03
Activitat
complementria
si fos una carretera, marcant la fletxa dinici i el punt que indica el canvi de sentit. Resseguir el tra amb un cotxe petit de joguina. Comenar el recorregut per la fletxa i, en
arribar al punt, recordar als infants que s un roc que ha caigut a la carretera i que no
deixa passar el cotxe (no podem passar). Tornar cap enrere i, a lencreuament, triar el
cam per on no sha passat. Quan tornem a arribar al punt, fer el gir que ens condueix
al tram final.
Deixar el cotxe als nens i les nenes perqu assagin lexecuci del tra de la lletra o.
LLETRES LLIGADES
47
Lmina 47
OBJECTIUS
Establir la correspondncia entre el so i la grafia de la lletra o, en noms propis i comuns.
Adonar-se de la funci referencial de les paraules escrites.
Relacionar loral i lescrit en paraules significatives: elements del temps meteorolgic.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
'go
GOS
poma
POMA
'olla
OLLA
scar
SCAR
'cami
CAMI
'dona
DONA
47
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 47
19/1/10 01:42:05
Observar les fotografies i les paraules escrites que hi ha a sota. Motivar els escolars perDesenvolupament
de lactivitat
qu dedueixin quines paraules sn (Qu creieu que hi posa, aqu?). Establir hiptesis a
partir del que mostren les fotografies, de les lletres que reconeixen en les paraules, de la
similitud amb altres paraules conegudes, etc. Llegir entre tots les paraules escrites.
pissarra: Avui fa sol, Avui hi ha nvols, Avui plou, etc. ). Fer una llista dels elements
meteorolgics que coneixem (sol, nvols, pluja, neu, vent, boira...), escriuren els noms
en lletra de pal i en lletra lligada. Donar un full a cada infant perqu hi dibuixi un element
del temps i, a sota, nescrigui el nom.
Penjar els fulls dels elements que tenen la lletra o al nom, en un rac de laula o en una
corda, al costat del cartell de la lletra o.
48 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 48
OBJECTIUS
Perfeccionar lexecuci del tra de la lletra o, en lletra de pal i en lletra lligada.
Experimentar el tra de la lletra o amb diferents tcniques i materials.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
' '
'
'ooooh!
48
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 48
19/1/10 01:42:14
Resseguir amb el dit el tra de la lletra o en lletra de pal i en lletra lligada. Comentar entre tots en qu sassemblen i en qu es diferencien.
Dibuixar vocals a la pissarra, els nens i nenes hauran dendevinar quines vocals sn.
Repassar amb guixos de diferents colors noms les lletres o.
LLETRES LLIGADES
49
Lmina 49
OBJECTIUS
Distingir la lletra o, escrita en lletra lligada i en lletra de pal, daltres lletres.
Expressar oralment frases que expliquin una imatge.
Identificar vocals iguals escrites en lletra lligada i en lletra de pal.
Enunciat
de lactivitat
Pinta els peixos que contenen les lletres o segons el codi de color.
BAULA
'
'a
O
z
'
L
E
'
'
i
A
j
O
Pinta els peixos que contenen les lletres o segons el codi de color.
49
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 49
19/1/10 01:42:16
fan?. Entre tots, dir frases que expliquin la imatge. El mestre o la mestra les escriur a
la pissarra.
Observar el color i les lletres o dels peixos del model. Pintar tots els peixos que tenen
la lletra o segons el codi de color (o en lletra lligada de color groc i o en lletra de pal de
color vermell).
Presentar targetes amb les vocals escrites en lletra de pal i en lletra lligada ( material
Activitat
complementria
fotocopiable 2). Hi ha un total de 20 targetes, 4 per a cada vocal, 2 amb la vocal escrita
en lletra de pal i 2 amb la vocal escrita en lletra lligada. Entre tots, jugar a trobar totes les
parelles. Desprs, podem agrupar-les per vocals. Finalment, amb un grup de targetes
(per exemple, les targetes que tenen vocals en lletra lligada) podem jugar al memory:
les posem tombades cap per avall i, per torns, les aixequem de dues en dues per anar
trobant les parelles.
50 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 50
OBJECTIUS
Distingir els sons de la lletra o en paraules conegudes.
Segmentar paraules en cops de veu.
Distingir els sons de la lletra o en paraules significatives.
Pinta els dibuixos que tenen una o al seu nom. En els requadres, traa tantes
Enunciat
de lactivitat
BAULA
Pinta els dibuixos que tenen una o al seu nom. En els requadres, traa tantes lnies verticals com cops de veu tenen els noms.
50
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 50
21/1/10 10:08:48
Dir el nom dels elements dibuixats a la lmina (cargol, gota, sol, pinya, gos i dos) i idenDesenvolupament
de lactivitat
tificar si tenen o no els sons de la lletra o. Pintar els dibuixos que tenen els sons de la
lletra o al nom.
Tornar a dir el nom dels elements representats, per aquesta vegada picant de mans en
cada cop de veu. Traar en els requadres tantes lnies verticals com cops de veu tenen
els noms.
Activitat
complementria
Dir el nom de les peces de vestir que portem posades. Entre tots, distingir si tenen els
sons de la lletra o al nom. Escriure a la pissarra els noms de les peces de vestir que
tenen la lletra o.
LLETRES LLIGADES
51
Lmina 51
OBJECTIUS
Observar, en paraules conegudes, diferncies entre sons similars: /o/ i //.
Observar, en noms propis significatius, diferncies entre sons similars: /o/ i //.
Pinta de color vermell o blau els requadres i, a dins, dibuixa-hi una rodona o
Enunciat
de lactivitat
BAULA
'
'
'oberta
tancada
taur
roda
pilota
poma
Pinta de color vermell o blau els requadres i, a dins, dibuixa-hi una rodona o una ratlla, segons el so de la lletra o.
51
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 51
19/1/10 01:42:21
Observar la posici que adopta la boca del mestre o la mestra mentre pronuncia els
sons /o/ i / /. Explicar que no totes les lletres o sonen igual, sin que nhi ha que es
pronuncien amb la boca ms oberta i daltres amb la boca ms tancada. Observar
les fotografies que mostren la posici de la boca i els codis corresponents.
Desenvolupament
de lactivitat
Observar la lmina i deduir les paraules escrites, amb lajuda dels dibuixos i a partir de la
Activitat
complementria
Escriure a la pissarra els noms dalguns infants que tinguin la lletra o. Distingir entre tots
identificaci de lletres conegudes. Llegir les paraules emfatitzant els sons de les lletres
o. Si la lletra o s oberta, pintar el requadre inferior de color vermell i a dins dibuixar-hi
un cercle; si la lletra o s tancada, pintar el requadre de color blau i traar-hi a dins una
ratlla.
52 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 52
OBJECTIUS
Llegir paraules comprensivament.
Completar i escriure paraules amb vocals a partir dun model.
Relacionar loral i lescrit en paraules significatives.
Observar similituds i diferncies en paraules segons criteris de quantitat, de varietat i dordre
de les lletres.
Relaciona les fotografies amb el nom corresponent i completa els noms a les
Enunciat
de lactivitat
BAULA
pautes.
lle
'ou
ll
iai
Relaciona les fotografies amb el nom corresponent i completa els noms a les pautes.
52
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 52
Desenvolupament
de lactivitat
19/1/10 01:42:23
Observar les fotografies i les paraules escrites. Deduir qu posa a les paraules amb
Elaborar noves fitxes per al diccionari visual de laula. Donar a cada infant una fitxa ( ma-
Activitat
complementria
terial fotocopiable 1) amb una paraula escrita que tingui la lletra o; poden ser paraules
relacionades amb el projecte o el centre dinters que sestigui treballant. Demanar als
escolars que pintin les lletres o de les paraules i que dibuixin all que representen en els
requadres inferiors. Desprs, llegir totes les paraules escrites amb lajuda dels dibuixos.
Observar com sonen i com sescriuen aquestes paraules.
Guardar les paraules amb els dibuixos a la capsa del Diccionari visual precedides per
una cartolina amb una pestanya on posi Paraules amb o . Amb les fitxes del diccionari
visual es poden realitzar diversos jocs, en gran grup o en petit grup: per exemple, deduir
les paraules escrites observant els dibuixos, buscar paraules llargues i curtes, paraules
que tenen una o dues lletres o, etc.
LLETRES LLIGADES
53
Lmina 53
OBJECTIUS
Iniciar-se amb un tipus de text literari: el poema.
Relacionar els significats aportats per un text i per una imatge.
Localitzar la lletra o en les paraules dun text.
Iniciar-se en el coneixement de convencions potiques: el vers.
Adonar-se de la presncia de la lletra o en paraules i textos de lentorn proper.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
POEMA
Cau un tr,
'quin terror!
Un bou samaga
sota un roc.
Passa un 'cargol
i 'en veurel li 'diu:
Tu tan 'gro
i j tan xic
i n tinc por.
53
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 53
19/1/10 01:42:27
Escoltar com el mestre o la mestra llegeix el poema que ha escrit a la pissarra. Entre
tots, comentar el contingut del poema amb lajuda de la imatge.
Introduir als infants el concepte de vers com cada una de les lnies dun poema. Comptar el nombre de versos del poema.
Presentar un altre poema relacionat amb el projecte o el centre dinters que sestigui
treballant. Comptar el nombre de versos que t.
54 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 54
OBJECTIUS
Observar, en paraules conegudes, que les vocals o i u poden tenir el mateix so.
Observar, en noms propis significatius, que les vocals o i u poden tenir el mateix so.
Enunciat
de lactivitat
Llegeix les paraules i pinta de color verd les lletres o que sonen com la lletra u.
BAULA
'
'que sona u
'colom
COLOM
viol
VIOL
bot
BOT
'coca
COCA
Llegeix les paraules i pinta de color verd les lletres o que sonen com la lletra u.
54
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 54
Desenvolupament
de lactivitat
Activitat
complementria
19/1/10 01:42:32
Comentar als infants que hi ha lletres o que sonen com la lletra u. Observar els dibuixos
i llegir entre tots les paraules. Identificar les lletres o de cada paraula i distingir si sonen
com la lletra u. Pintar de color verd les lletres o que sonen com la lletra u.
Escriure a la pissarra noms dinfants que tinguin la lletra o. Distingir entre tots si les lletres o sonen com la lletra u.
LLETRES LLIGADES
55
Lmina 55
OBJECTIUS
Llegir comprensivament expressions exclamatives.
Escriure paraules a partir dun model.
Relacionar loral i lescrit en expressions exclamatives.
Enunciat
de lactivitat
BAULA
Llegeix qu diuen els nens i nenes i escriu a les pautes aquestes expressions.
'ai
'ei
uu
'ooh!
Llegeix qu diuen els nens i nenes i escriu a les pautes aquestes expressions.
55
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 55
Desenvolupament
de lactivitat
19/1/10 01:42:40
Observar les imatges i explicar qu hi passa en cada una. Llegir lexpressi que diu cada
nen i nena i comentar qu significa. Escriure les expressions a les pautes.
Jugar a imitar diferents tipus daccions i fer les exclamacions associades. Per exemple:
Activitat
complementria
crrer una estona i en acabar fer un esbufec desgotament (uuuf), posar-se dins del llit
i badallar (aaah), veure alg i cridar-li latenci (eeeh), menjar molt i tenir mal de panxa
(au), etc. Escriure les onomatopeies a la pissarra i identificar les vocals que contenen,
establint el parallelisme entre loral i lescrit.
56 PROPOSTA DIDCTICA
Lmina 56
OBJECTIUS
Escriure el nom propi.
Reconixer les vocals del nom propi, escrites en lletra lligada i en lletra de pal.
Escriure noms propis significatius.
Escriu el teu nom al requadre i pinta les vocals que has de fer servir per
Enunciat
de lactivitat
BAULA
escriurel.
56
3351_C1_LECTO_2010_Bl.indd 56
Desenvolupament
de lactivitat
Activitat
complementria
19/1/10 01:42:42
Escriure el nom propi en el requadre blanc, en lletra lligada o en lletra de pal. En funci
de la dificultat de la tasca, es pot proporcionar als nens i nenes una targeta amb el seu
nom escrit perqu els serveixi de model. Pintar les vocals dels marges superior i inferior
que pertanyen al nom propi que sha escrit.
En un full blanc, escriure, amb lajuda del mestre o la mestra, el nom propi del pare o de
la mare, i dibuixar-ne un retrat al costat.