You are on page 1of 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Brianne Juliana
Klas
klasB
Stageschool BS de Springplank
Plaats
Eindhoven
Vak- vormingsgebied: Kunstzinnige orintatie
Speelwerkthema / onderwerp: Tekenen

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Sandra Brekelmans
14/3/16
6
24

Persoonlijk leerdoel: Ik ga consequent reageren op gedrag van de leerlingen zodat de les rustig kan verlopen.
Ik ga de leerlinge goed begeleiden tijdens het maken van de tekeningen.
Lesdoel(en):
Aan het einde van de les hebben alle kinderen hun tekening (bijna af)
productdoel.
De kinderen houden rekening met de overlapping van objecten en figuren.
procesdoel.
De kinderen leren wat een standpunt kan doen moet een tekening.
procesdoel.
De kinderen maken goede rechte vouwen op het blad. productdoel

Kerndoel 54
De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en beweging te gebruiken,
om er gevoelens en ervaringen mee uit te drukken en om er mee te
communiceren. Leerlijn ruimtesuggestie op het vlak

Evaluatie van lesdoelen:


Tijdens de introductie vertel ik de kinderen dat het standpunt dat je inneemt bepaalt wat
je gaat zien bij je eindtekening. Hierdoor horen ze dat dit verschil kan maken. Doordat de
tekening doorloopt in verschillende vlakken, moeten de kinderen rekening houden met
overlapping. Tijdens het rondlopen kan ik kijken of zij dit goed doen en aansturen waar
nodig is. Aan het einde controleer ik of bij de kinderen het vel helemaal vol getekend is.
Aan het einde kijk ik samen met de kinderen naar het werk van de leerlingen.

Beginsituatie:
De kinderen zijn wat drukker, want dit is een les aan het einde van de dag. De kinderen kunnen rechte vouwen maken. Zij vinden dit toch nog lastiger dan ik had
verwacht. De vouwen zou ik een volgende keer samen met hen maken.
De kinderen vinden tekenen leuk en doen dit graag. De kinderen zijn tijdens tekenactiviteiten altijd erg actief. Ze praten veel, maar werken niet hard, dit viel mij de
vorige keer op. Om hier op in te spelen ga ik de volgende keer een beloning stellen wanneer zij goed werken. Ik ga met hen afspreken dat er muziek op mag als er stil
en hard gewerkt wordt.
De kinderen tekenen vaker. Zij tekenen dan met potlood of stiften. Deze les mag het met potloden en stiften.
Lesverloop
Tijd

Leerinhoud

1 min

Opening

Didactische handelingen
Leraar
Ik vertel de kinderen dat we een lesje
handvaardigheid gaan doen en dat we gaan
tekenen.

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
De kinderen luisteren.

Materialen / Organisatie

5 min

Inspiratie

Ik vraag de kinderen of zij van die kaarten


kennen die veranderen als je ze beweegt. als De kinderen luisteren en denken mee, ze beantwoorden de
je van onderen kijkt zie je het een, en als je
vragen die ik hen stel.
van boven kijkt het ander. Met een moeilijk
woord lenticulaire kaarten.
Ik vraag hen voorbeelden.
Hierna zal ik filmpjes laten zien met
voorbeelden van zulke kaarten.

https://www.youtube.com/watch?
v=K-2h5f1R914

https://www.youtube.com/watch?
v=91kAnNxyi04
Na de filmpjes vertel ik dat wij ook iets gaan
doen waarbij je standpunt van belang is. Ik
vraag hen of zij weten wat een standpunt is.
Dit is de plek waar je staat ten opzichte van
het kunstwerk.
Hierna laat ik een voorbeeld zien van wat wij
gaan maken.

Digibord
Filmpjes
Voorbeeld gevouwen vel
Voorbeelden plaatjes

5 min

30 min

Uitleg opdracht

Zelf werken

Uitleggen van de opdracht.

De kinderen luisteren naar de opdracht

De stappen zijn als volgt:


- de kinderen moeten beginnen met het
maken van twee losse tekeningetjes. Zodat zij
precies weten wat ze willen gaan tekenen.
- als de tekeningen af zijn, dan komen zij deze
laten zien en krijgen zij een blad om te
vouwen. Ze mogen zelf bepalen hoeveel
vouwen ze in het blad maken, hoe meer
vouwen, hoe moeilijker.
- daarna moeten de kinderen de tekening
gaan maken. Waarbij ze die 1 voor 1 doen.
Hierbij moeten ze er op letten dat er steeds
een strook tussen zit die bij de andere
tekening hoort. Ook moeten ze letten op de
goede overgangen.
- Als laatste mogen ze de tekening in gaan
kleuren.
- Als de kinderen klaar zijn mogen zij ???
Ik zet de kinderen aan het werk. Ik laat twee
Twee kinderen delen uit.
kinderen mij helpen met de kleinere blaadjes
De rest van de kinderen gaat nu aan de slag.
uit delen.
Ik loop rond en stuur bij waar nodig.
Als een kind twee tekeningetjes laat zien geef
ik hem of haar een groter vel en herhaal de
instructies van het vouwen.
Ik neem alle tekening aan en plak deze voor
hen op een gekleurd vel.
Om af te sluiten laat ik de kinderen alles
opruimen en klaar zitten om de dag af te
sluiten. Ik vertel hen dat ze goed en hard
gewerkt hebben.

Voorbeeld plaatjes
Voorbeeld gevouwen vel

24 x 2 kleine blaadjes
24 x groter blad
24 x gekleurd vel

You might also like