You are on page 1of 6

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Janneke Swinkels
Mentor
Cline Barkhuijsen
Klas
PEH15VA
Datum
17-3-16
Stageschool De Trinoom
Groep
7-8
Plaats
Eindhoven
Aantal lln 27
Vak- vormingsgebied: Levensbeschouwing
Speelwerkthema / onderwerp: Filosoferen
Persoonlijk leerdoel:
- Stilte eisen. Dit wil ik doen door telkens wanneer ik met een nieuwe vraag begin stilte te vragen door of te bellen, of gewoon stil staan en wachten. Deze klas
ziet snel wanneer je wacht en spoort elkaar dan ook aan om stil te zijn.
- Zorgen dat de kinderen naar elkaar luisteren. Dit doe ik door aan het begin van de les te vertellen dat ik verwacht dat iedereen naar elkaar luistert. Ook vertel
ik hoe je laat zien dat je luistert.
- Overzicht houden. Dit wil ik doen door de groep alleen te laten praten als er een vinger omhoog gestoken wordt. Wanneer iemand praat zonder zijn vinger
omhoog te steken spreek ik die gene aan. Hierdoor is het voor mij duidelijk wie er aan het woord is en kan ik luisteren naar het kind dat praat.
Lesdoel(en):
Evaluatie van lesdoelen:
Productdoel:
Ik leg uit hoe je laat zien dat je luistert, je zit niet te freubelen met iets, je zit recht op je
- De kinderen weten aan het eind van de les hoe je laat zien dat je
stoel en je kijkt naar de persoon die aan het woord is.
naar een ander luistert.
Ook leg ik uit wat filosoferen is en vraag of ze het hebben begrepen.
- De kinderen weten aan het eind van de les wat filosoferen is.
Procesdoel:
- De kinderen leren hoe je moet filosoferen.
- De kinderen leren begrip te hebben voor elkaar en respect te tonen.

Beginsituatie: Ik heb een groep 7-8 klas. Er zitten 14 meisjes in de klas en 13 jongens. 14 kinderen uit groep 7 en 13 kinderen uit groep 8. Een vrij gelijke verdeling
dus. Ik heb aan de juf van wo-do-vrij gevraagd of ze zo iets vaker doen en zij vertelde mij dat dit niet het geval is. De kinderen weten nog niet wat filosoferen is en
hebben hier in deze klas dan ook nog nooit iets mee gedaan. Daarom wil ik het niet altijd te diepgaand en te moeilijk maken.
Kerndoel 34 De leerlingen leren zorg te dragen voor de lichamelijke en psychische gezondheid van henzelf en anderen.
Leerlijn Rekening houden met anderen.
Kohlberg mijn groep bevindt zich in het conventionele niveau.
3) Goed is wat de anderen goed vinden.
'Wat men van mij verwacht, dat wil ik doen. Ik kijk eerst naar de anderen, voor ik zelf een
besluit neem'.
Met eventuele negatieve gevolgen wordt weinig of geen rekening gehouden: 'Iedereen doet
het immers? Ik wil niet anders zijn dan de anderen'.
4) Goed is wat de eigen groep normaal vindt.
'Ik laat mijn doen en laten bepalen door de meerderheid. De gangbare groepsnorm wens ik
niet te overtreden, anders wordt het leven verwarrend en moeilijk.
Ik sluit mij aan bij de mening van mijn groep'.
Erikson Mijn klas zit in het stadium basisschoolleeftijd. Hierin zijn de levenstaken vlijt
versus minderwaardigheid.

Piaget Mijn klas zit in de concreet operationele fase (7-12 jaar)


Ontwikkeling van reversibiliteit. Het begrip dat je een proces in gedachten kunt

omdraaien.
Ontwikkeling van decentratie. Het feit dat je, je op meerdere aspecten tegelijk kunt

richten.
Ontwikkeling van de logica. De relatie begrijpen tussen tijd, afstand en snelheid.
Fowler Mijn klas is mytisch literal,
Brner Mijn klas zit in de iconische representatie.

Lesverloop
Tijd
5 minuten

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar
Inleiding
Ik vertel dat we gaan filosoferen. Filosoferen is
dat je beter gaat nadenken over dingen. Je zegt
niet gewoon ja of nee maar ook waarom en
gaat er echt goed over nadenken.
Ik vertel dat ik telkens een zin laat horen en als
je het er mee eens bent mag je gaan staan.
Dan geef ik iemand de beurt die daar iets over
mag zeggen en probeert te filosoferen.
Voordat ik daar mee begin vertel ik nog wel dat
ik wil dat iedereen naar elkaar luistert. Je laat
zien dat je luistert door de persoon die vertelt
aan te kijken of in ieder geval zijn/haar kant op.
Je zit niet met iets in je hand te freubelen en je
praat niet tegen je buurman of buurvrouw. Je zit
gewoon stil en luistert. Ik vertel dat ik echt
verwacht dat iedereen dit doet en dat je zo
respect toont. Ook vertel ik dat er geen goed of
fout antwoord is, iedereen heeft een eigen
mening en die is niet goed of fout.

Leeractiviteit
Materialen / Organisatie
leergedrag leerling(en)
De kinderen zitten op hun plek. Ze luisteren naar wat ik
Kaarten met daarom
vertel. Als ze een vraag hebben kunnen ze deze stellen door vragen/stellingen.
hun hand op te steken. Ze krijgen te horen dat ik van ze
verwacht dat ze naar elkaar luisteren en krijgen ook te horen
hoe ze dit moeten doen.

10 minuten Kern

Ik lees telkens een stelling/vraag voor en de


kinderen die het er mee eens zijn mogen gaan
staan, de anderen blijven zitten. Voorbeelden
van stellingen zijn:
- Vind je jezelf aardig?
- Denk je dat jongens net zo gevoelig
kunnen zijn als meisjes?
- Vind je kinderen leuker dan grote
mensen?
Enz.

De kinderen luisteren en gaan staan of blijven zitten. Ze


mogen hun hand opsteken als ze er iets over willen zeggen.
Als anderen hier op in willen gaan moeten zij ook hun hand
opsteken. Zo houd ik meer overzicht.

Kaarten met daarom


vragen/stellingen.

Als ik een vraag voorgelezen heb vraag ik aan


kinderen hun mening, waarom ben je gaan
staan? Waarom ben je blijven zitten? Denk jij
het zelfde? Enz.
Als we een paar vragen besproken hebben en
er op in gegaan zijn deel ik aan elk groepje een
paar kaartjes uit. Daar mogen ze het dan over
gaan hebben. Weer vertel ik dat ik verwacht dat
je elkaar uit laat praten en naar elkaar luistert.
Als alle groepjes een paar kaartjes besproken
hebben vraag ik nog even of er grote
verschillen in mening waren, en waarover dan.
Ook vraag ik waar iedereen het zelfde over
dacht.
5 minuten

Afsluiting

Iedereen mag de kaartjes weer naar mij


Geven antwoord of mijn vraag over hoe ze de les ervaren
brengen en weer gaan zitten. Ik vraag nog even hebben. Ze steken hun hand op als ze hierover iets willen
hoe ze dit nou vonden. Of ze het leuk vonden of zeggen.
niet en of ze dit vaker willen doen.

Kaarten met daarom


vragen/stellingen.

Persoonlijke reflectie
Ik vond het een hele fijne les om te geven. De kinderen reageerde in het begin heel erg negatief, maar ik wist ze ervan te overtuigen dat dit
ook heel erg leuk kan zijn. Ik voelde op het juiste moment aan dat het tijd was om in groepjes te gaan werken in plaats van klassikaal te
blijven werken. Ik merkte namelijk dat ik de orde niet meer kon houden en dit vond ik niet fijn.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:17-3-2016
De les is vooraf goed besproken met mij. Goed om te zien dat de materialen uit de klas worden ingezet.
De kinderen werden kort en duidelijk genformeerd over wat de les inhield. Wat is filosoferen? Wat wordt er van ze verwacht bij een goede
luisterhouding, mening geven hoe doe je dat?
Je staat voor de kinderen rustig voor de klas. Je straalt rust en zekerheid uit. Ik zie dat je het wel spannend vindt maar naar de kinderen
kun je dit goed verbergen.
Je geeft je grenzen aan en geeft ok wat je verwacht van de kinderen. Later kom je daar ook goed op terug. Dat wil zeggen dat j reageert op
kinderen die op dat moment anders laten zien dan jouw uitgesproken verwachtingen.
Let bij een klassikale les goed op de beurtgeving. Wie krijgt vaak/ minder vaak de beurt?
Goed dat je zelf al aandurfde om de kinderen in groepjes uiteen te doen. Je voelde goed aan met daarin een bevestiging vanuit mij dat de
kinderen daar aan toe waren.
Je houdt overzicht, loopt rond en vraagt hulp wanneer nodig.
Prima les Janneke.

You might also like