You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran dan


Kelas

Sejarah Tahun 4 Pintar

Tema/Tajuk

Tajuk 4 : Kerajaan Melayu Awal


Unit 7 : Kerajaan Melayu Awal

Masa

11.10 am 12.10 am

Fokus

Standard Kandungan :
4.1 : Kedudukan Kerajaan Melayu Awal
Standard Pembelajaran
4.1.2 Mengenalpasti lokasi kerajaan-kerajaan Melayu awal
K4.1.5
Menyatakan
keistimewaan
kerajaan-kerajaan
Melayu awal.
Di akhir pembelajaran, murid dapat :

Objektif
1

Aktiviti

EMK

Menunjukkan lokasi kerajaan-kerajaan Melayu awal


di peta.
2 Menamakan laut, selat, teluk dan pulau pada peta di
sekitar kerajaan-kerajaan Melayu
3 Melakar peta buih keistimewaan kerajaan-kerajaan
Melayu awal
1 Tepuk sorakan
2 Guru memberi penerangan mengenai Kerajaankerajaan Melayu Awal
3 Murid melakukan perbincangan kumpulan bagi
mengenalpasti lokasi kerajaan Melayu awal di peta.
4 Melakar peta buih keistimewaan kerajaan Melayu
awal
Nilai Murni - kesetiaan, permuafakatan
KPS
- Elemen asas sejarah.
Dimensi Kewarganegaraan ENT

Bahan Bantu
Mengajar
Penilaian
Pengajaran
dan
Pembelajaran DSP

kertas sebak, marker, peta Malaysia, buku teks


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran
kedudukan kerajaan-kerajaan Melayu di
sekurang-kurangnya 4 kerajaan Melayu.
pembelajaran, murid juga perlu boleh
keistimewaan kerajaan-kerajaan Melayu Awal.

murid tahu
atas peta
Pada akhir
menyatakan

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


LANGKAH
Set induksi (3 minit)

EMK

Guru mengajar 2 jenis

Nilai Murni
- kasih sayang

tepuk iaitu tepukan sorakan

Kreatif

CATATAN

4Pintar dan tepuk bagus.


Murid bersama-sama
membuat tepukan sorakan
dan tepuk bagus.

Langkah 1 (15 minit)

Guru memberi penerangan


mengenai Kerajaan Melayu

Awal.
Guru dan Murid saling
berinteraksi
Contoh soalan :
Siapa pernah dengar

Nilai Murni
Menghargai sejarah
EMK

BBM

KPS

Tepukan
sorakan ini
akan
digunakan
bagi
menaikkan
semangat
murid

Buku teks
Buku rujukan
sejarah tahun
4

KB

Menghubungkait

mengenai Kerajaan Melayu


Awal?
Adakah Hang Tuah 5
bersaudara hidup di zaman
Kerajaan Melayu Awal?
Langkah 2 (20 minit)

Murid dibahagi kepada

6 kumpulan.
Murid diberi tempoh 5
minit untuk mengingat
nama kerajaan Melayu
Awal.

Nilai
-

Berusaha
Bekerjasama

KB
kemahiran mengenal
pasti.
- kemahiran menghubungkait.

BBM
-

peta

Setiap kumpulan diberi

- kemahiran mengingat

peta Malaysia dan


kenalpasti kerajaankerajaan Melayu Awal

berdasarkan peta.
Murid membuat
perbandingan jawapan
dengan kumpulan lain.

Langkah 3 (25 minit)

Murid dibahagi kepada 6

kumpulan.
Murid melakukan
perbincangan mengena

Nilai :
bertanggungjawab
Kreatif
Kerjasama

BBM : kad soalan

KB :
Menghubungkait.
Pembelajaran abad 21
lakonan

Penutup (2 Minit)

Guru membuat kesimpulan

mengenai pelajaran hari ini.


Nyanyian lagu desa
tercinta secara beramairamai.

Nilai :
Menghargai
Berusaha

BBM :
Lirik lagu
Pembesar suara
Pemain mp3

You might also like