You are on page 1of 6

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Studente Lieke Jorissen Mentor Jolande Vlems


Klas PEH16VD Datum 22-3-2017
Stagescho Sint Jan Groep 3/4
ol Duizel Aantal 28
Plaats lln.
Vak- vormingsgebied: Natuur & Techniek
Speelwerkthema / onderwerp: Het maken van een filmpje
Persoonlijk leerdoel: Ik heb als doel om deze techniekdag goed te laten verlopen. Hierdoor is een goede tijdsplanning van belang.
Daarnaast wil ik de les rustig laten verlopen. Hiermee bedoel ik dat ik overzicht houd over de groepjes, ondanks dat ze allemaal in
een andere ruimte zijn en druk bezig zijn met hun fotos maken. Ik moet ervoor zorgen dat de groepjes allemaal op een bepaalde
moment klaar zijn zodat ze zich niet gaan vervelen als ze moeten wachten.
Lesdoel(en): Aan het eind van de les weten de kinderen hoe je Evaluatie van lesdoelen: Aan het eind van de les hebben de
een filmpje kunt maken aan de hand van fotos (product). De groepjes allemaal een filmpje met behulp van stopmotion
kinderen leren omgaan met een fototoestel en als laatste leren gemaakt (product). Deze filmpjes worden getoond in de les en de
de kinderen te reflecteren op elkaars filmpje (proces). kinderen reflecteren op elkaars filmpjes (proces). Hierbij vertellen
ze wat ze zien en of het groepje weinig of veel fotos heeft
gemaakt.
Beginsituatie:
Pedagogisch:
Groep 3/4 bestaat uit 28 leerlingen, 15 meisjes en 13 jongens. De leeftijden verschillen van 6 tot 9 jaar. In de klas geldt een
duidelijke regel: wanneer de juf haar hand opsteekt, doen de kinderen dit ook en wordt het stil. Het niveauverschil tussen groep 3/4
is volgens mijn mentor redelijk normaal (volgens de gemiddeldes van de groep). Wel valt het op dat een aantal kinderen van groep 3
op sommige vakgebieden al verder zijn dan kinderen van groep 4. Daarnaast zitten er in groep 3 twee leerlingen die heel zwak zijn.
Als je groep 3 vergelijkt met groep 4 heb je wel een duidelijk verschil. Ook zijn er een aantal kinderen in groep 3/4 die op een erg
langzaam tempo werken waardoor ze het werk vaak niet afkrijgen. De kinderen kunnen goed met elkaar samenwerken. Dit doen ze
bij mijn mentor dan ook vaak. In de klas is geen duidelijke groepsvorming zichtbaar. Wel zie je dat kinderen van groep 3 met kinderen
van groep 3 spelen, hetzelfde geldt voor groep 4. Maar wanneer de kinderen moeten samenwerken met iemand uit de andere groep
wordt er geen probleem van gemaakt. Er vallen wel duidelijk een paar kinderen buiten de groep. Zij worden niet vaak gekozen met
samenwerken.

Didactisch:
Elk kwartaal krijgen de kinderen een techniekdag onder begeleiding van 2 mannen. Door hun hulp kan de techniekdag uitgebreider
en kunnen de kinderen grotere dingen maken. Zo hebben ze het vorige kwartaal een huis gebouwd. Dit huis hebben ze zelf gezaagd,
getimmerd en behangen. Omdat de kinderen nu bezig zijn met het thema fotografie leek het ons wel leuk om mijn les te geven op de
dag dat deze mannen er ook waren. Samen met deze mannen ben ik tot het besluit gekomen om een les te geven waarbij de
kinderen zelf een filmpje gaan maken aan de hand van heel veel fotos. Hierdoor leren de kinderen omgaan met een fototoestel en
leren ze dat ze zelf een filmpje kunnen maken aan de hand van fotos.

Lesverloop
Tijd Leerinh Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen /
oud Leraar leergedrag leerling(en) Organisatie
Filmpje Stap 1 Ik zet een filmpje op voor de kinderen. De kinderen kijken naar het fragment van Shaun Filmfragment
+/- 5 min. Introducti Dit is een voorbeeld van een film die is the Sheep. van Shaun the
e gemaakt met de stopmotion techniek. Ze zullen het fragment wel herkennen. Sheep.
Het gaat hier om een fragment van Shaun De kinderen geven aan of ze weten hoe deze
the Sheep. film gemaakt zou kunnen zijn.
Vervolgens vraag ik aan de kinderen of ze
weten hoe deze film gemaakt zou kunnen
zijn. KD 44
Ik verwacht dat de kinderen niet weten
hoe het filmpje is gemaakt. Hierdoor gaan
we verder met stap 5; de verdieping.
Uitleg Stap 5 Omdat de kinderen niet weten hoe de film De kinderen luisteren naar de uitleg en mogen Film beeldbank
+/- 10 min. Verdiepin is gemaakt ga ik dit uitleggen aan de vragen stellen als ze iets niet snappen.
g kinderen.
Ik vertel de kinderen dat deze film is
gemaakt aan de hand van fotos. Elke
beweging die je ziet op het filmpje is
gemaakt door heel veel fotos achter
elkaar te plakken. Ik vertel de kinderen
dat 1 seconde die je ziet op de film
gemaakt is van 25 fotos.
Ik laat ze als laatste nog een filmpje zien
over een vrouw die ook een stopmotion
film maakt. Hier wordt nog duidelijk
uitgelegd hoe de kinderen dadelijk ook te
werk zullen gaan.
Voordat ze aan de slag gaan geef ik de
kinderen nog een aantal tips.
Ik leg de opdracht goed uit: Maak een
filmpje aan de hand van fotos. Hoe meer
fotos hoe beter.

Ik maak de groepjes en vertel waar de


kinderen mogen zitten. Ik vertel de
kinderen nog 1 regel: Je blijft met je
groepje in de ruimte waar je hoort en je
gebruikt alleen je eigen materialen.
Idee Stap 2 Voordat ze aan de slag mogen met het De kinderen gaan aan de slag in de groepjes. Ze Werkblad
bedenken Verkenni filmen moeten de kinderen eerst een blad krijgen een blad waarop ze hun script gaan
+/- 20 min. ng invullen waarop ze gaan schrijven wat beschrijven. Hierbij mogen ze gaan ontdekken
hun idee is. Hierbij mogen ze zelf gaan wat ze kunnen doen met de materialen die ze
ontdekken wat werkt en wat niet werkt. gekregen hebben.
Pas als ze dit gedaan hebben mogen ze
aan de slag met een fototoestel.
Fotos Stap 3 De kinderen mogen het idee dat ze De kinderen maken fotos van hun materialen Playmobile
maken +/- Vastlegg hebben bedacht vastleggen met het die ze stap voor stap verzetten. Lego
min. en fototoestel. Klei
Stoepkrijt
Knutselspullen
Kapla
Fototoestel
Bekijken Stap 4 In de tijd dat de kinderen even naar De kinderen letten op deze punten en geven Resultaten
resultaten Reflecter buiten mochten heb ik alle filmpjes in antwoord wanneer ze de beurt krijgen.
+/- 20 min. en elkaar gezet. Daarna konden de kinderen
weer binnenkomen en konden we de
resultaten gaan bekijken.
Hierbij gingen de kinderen letten op:
- Zijn er veel kleine stapjes
gefotografeerd?
- Is het filmpje lang?
- Loopt het filmpje vloeiend door of zie je
dat er meerdere fotos zijn gemaakt.
Ik vraag de kinderen hierbij willekeurig
om antwoorden.

Persoonlijke reflectie
Het was een erg leuke les.
Alle groepjes waren hard aan het werk en met hun eigen ding bezig.
Het was erg leuk om te zien dat de kinderen erg trots waren op hun eigen filmpje.
Daarnaast hebben de kinderen goed gereflecteerd op elkaars filmpje.
De techniekdag verliep volgens plan en ik had een goed overzicht op alle groepjes.
Datum: 22-3-2017
Feedback mentor (inclusief handtekening)
Prima les, je hebt het goed voorbereid.
De kinderen kunnen hier met hoekenwerk goed aan verder werken.

You might also like