You are on page 1of 5

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Luuk Guerand Mentor Marieke de Bruin


Klas 1B Datum 24-3-17
Stageschool De zevensprong Groep
Plaats Best Aantal lln 31
Vak- vormingsgebied: Geschiedenis
Speelwerkthema / onderwerp: Identiteit

Persoonlijk leerdoel: Ik ben in staat om te zorgen voor een grote betrokkenheid tijdens de les.

Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:


De groep word hechter omdat de kinderen meer van elkaar te weten komen Ik vraag tussentijds aan een van de kinderen wat de ander tegen hem heeft verteld over
en durven vertellen over zichzelf. zijn/haar voorwerp en welke vragen die daarvoor heeft gesteld.
De kinderen leren het vertellen van een verhaal en het leren van gerichte Ik vraag of de kinderen nog weten hoe lang geleden ze dit voorwerp hebben gekregen of
vragen te stellen. bij een foto wanneer ze deze hebben gemaakt.
De kinderen krijgen een beter gevoel van tijdsbesef doordat ze nadenken
over wanneer ze hun voorwerp hebben gekregen. (Kerndoel 51)

Beginsituatie: In de klas zitten 31 leerlingen waarvan 17 meisjes en 14 jongens. De sfeer in de groep is goed en ze kunnen goed met elkaar praten, alleen is er een
kind in de klas die nog gebrekkig Nederlands kan dus die heeft wat extra ondersteuning nodig met het vertellen over zijn voorwerp. De kinderen doen elke dag iets aan
tijdsbesef. Ze benoemen s ochtends altijd welke dag van de week het is, welke maand en de hoeveelste van de maand en in welk jaar we zitten.
Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
5 min Inleiding Ik geef in de kring uitleg over de opdracht die De kinderen luisteren aandachtig naar de instructie en gaan De meegebrachte spullen
opdracht. we gaan doen. Ik geef een paar voorbeelden daarna in de binnen en de buiten kring zitten tegen over van de leerlingen.
van vragen die de kinderen kunnen stellen aan elkaar.
de ander over hun voorwerp. Ook geef ik een
voorbeeld door in de kring alvast aan een
iemand deze vragen te stellen. Ik vertel de
kinderen dat ze in een binnen en een buiten
kring moeten gaan zitten zodat ze tegen over
iemand zitten.
20 minuten Uitvoering Ik vertel de kinderen dat ze mogen beginnen De kinderen beginnen met vragen te stellen aan de ander De meegebrachte spullen
opdracht. met vragen te stellen over de ander zijn/haar over het voorwerp dat hij/zij mee heeft genomen. Als ik het van de leerlingen.
voorwerp. Tussentijds leg ik het even stil en even stil leg luisteren de kinderen naar het kind dat ik heb
vraag ik aan een paar kinderen wat ze hebben gevraagd om te vertellen wat die heeft gevraagd en gehoord
gevraagd en wat de ander heeft verteld hier over het voorwerp van het kind tegen over diegene. Daarna
over. Daarna draaien de kinderen een plek door schuiven de kinderen een plek door en herhaald zich dit.
zodat ze tegen over iemand ander komen te
zitten en zo herhaal ik dit een paar keer.
5 min Afsluiting. Ik vertel de kinderen dat ze weer in een De kinderen gaan weer in een normale kring zitten. De -
normale kring gaan zitten. Ik evalueer met de kinderen luisteren naar mij en vertellen wat ze van de les
kinderen over hoe ik het vond gaan en over hoe vonden als ik dat vraag.
zij het vonden gaan. Ook vraag ik wat we hier
nu mee geleerd hebben.
Persoonlijke reflectie
Het was een erg leuke les. Het verliep goed in het begin en het was fijn dat veel kinderen iets hadden mee genomen. Het was wel nog best
lastig voor de kinderen om goed over hun eigen voorwerp te kunnen vertellen dus ik moest veel ondersteunen en helpen. Na een paar keer
door wisselen merkte ik ook dat de kinderen afgeleid raakte en niet meer hun verhaal aan het vertellen waren. Hierdoor ging ik na elke
ronde even centraal aan iemand vragen wat de ander had verteld over zijn/haar voorwerp. Dit werkte redelijk. Achteraf had ik alleen
moeten zorgen dat alle kinderen even hun stoel draaide en mij aan keken dan was het wat minder onrustig geweest tijdens dit moment. Al
met al vond ik dus dat de les iets beter had gekund, het idee was goed en de kinderen vonden het leuk maar het werd een beetje onrustig
na een tijdje.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:
Bijlage 4 Waardering op lesuitvoering werkplekbegeleider- (stap 7)
Naam van student:
Naam van werkplekbegeleider:
Les / vakgebied :
Datum uitvoering van activiteit:
- /+- / + Eventuele opmerkingen
of n.v.t.
De student heeft in de lesvoorbereiding actief
aandacht voor de lesdoelen en voor de
formulering van die doelen.

De student zet hulpmiddelen en materialen


klaar voor de eigen lessen.

De student richt de leeromgeving zodanig in


dat hij kan werken met zowel kleine als grote
groepen

De student houdt zicht op groepjes


leerlingen: geeft (bege-)leiding aan
individuele leerlingen, kleine groep(en) en
grote groep.

De student hanteert doelgericht verschillende


werkvormen en groeperingsvormen.

De student stimuleert samenwerking,


zelfredzaamheid en assertiviteit bij leerlingen.

De student heeft oog voor het realiseren van


een fysiek en sociaal emotioneel veilige
leeromgeving en handelt ten behoeve
daarvan. Het gaat dan onder meer om de
dagelijkse omgang met leerlingen en om de
omgang van leerlingen onderling.

De student vangt incidenten met/ tussen


leerlingen op, zorgt ervoor dat groepjes die hij
begeleidt naar behoren functioneren er
rapporteert hierover aan de
werkplekbegeleider.

De student bewaakt de tijd tijdens een


uitvoering van de activiteit.
De student speelt flexibel in op onverwachte
situaties.

De student evalueert onderwijsactiviteiten


met kinderen en geeft feedback aan
leerlingen op het niveau van het product en
op het niveau van het proces.

De student levert een actieve bijdrage in de


samenwerking met collegas
(medestudenten, leerkrachten, docenten):
neemt initiatieven, denkt actief mee en
verwoordt zijn eigen mening.

Handtekening werkplekbegeleider:

You might also like