You are on page 1of 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Jens Beekmans Mentor Ank Rijnaard


Klas PEH16VC Datum 16-03-2017
Stageschool OBS de Rietpluim Groep 1+2
Plaats Nuenen Aantal lln 29
Vak- vormingsgebied: geschiedenis
Speelwerkthema / onderwerp: Vervoersmiddelen van vroeger en nu (historisch tijdsbesef)

Persoonlijk leerdoel:
- Ik wil kinderen autonoom laten zijn, ook in situaties waarin ze iets lastig vinden. Dit ga ik doen door niet te snel de oplossing te geven aan de kinderen maar
de juiste vragen te stellen waardoor de kinderen toch zelf op het antwoord of met de oplossing komen.

Productdoel: Evaluatie van lesdoelen:

Kerndoel 51: Aan de hand van de opdracht dat de kinderen de plaatjes van de voertuigen op
De leerlingen leren gebruik te maken van eenvoudige historische bronnen chronologische volgorde moeten leggen kan ik zien of ze onderscheid kunnen maken
en ze leren aanduidingen van tijd en tijdsindeling te hanteren. tussen heel lang geleden, lang geleden, en onze tijd/nu.
Lesdoel(en):
- De kinderen zijn aan het einde van de les bekend met de Door samen met de kinderen de kleutertijdbalk te bespreken weet ik dat ze automatisch
kleutertijdbalk: Het langst geleden heel lang geleden lang kennis hebben gemaakt met de kleutertijdbalk en de begrippen die daarin voorkomen.
geleden onze tijd/nu.
- De kinderen kunnen aan het einde van de les de verschillende
voertuigen op volgorde leggen van het oud naar nieuw.

Procesdoel:
Praatgrage kinderen moeten naar andere kinderen kunnen luisteren. Door de werkvorm rotonde te gebruiken in deze les heb ik kunnen kijken hoe praatgrage
Andere kinderen die normaal niet veel praten moeten ook aan het woord kinderen er mee omgaan om te luisteren naar andere kinderen. Ik heb ik kinderen die
komen. normaal niet veel of graag aan het woord zijn de beurt gegeven. Ik heb ook hen kunnen
observeren hoe zij daarmee omgaan.
Beginsituatie:
De klas bestaat uit 29 kinderen, zestien jongens en dertien meisjes. De leeftijd verschilt van 4 jaar, kinderen die net op school zitten, tot 6 jaar, kinderen die volgend
jaar naar groep 3 gaan. Er zijn geen kinderen in de klas die zijn blijven zitten of die een klas over hebben geslagen. Vanzelfsprekend is dat de klas nog niet lang bij
elkaar is, omdat de kinderen nog geen twee jaar op school zitten.

De kinderen zijn bekend met de verschillende voertuigen die we in de opdracht gaan gebruiken. Alleen zullen zij niet bekend zijn met de voertuigen van vroeger.
De meeste kinderen hebben al enig historisch tijdsbesef, echter is de kleutertijdbalk nieuw voor de meeste kinderen, ze zijn nog niet bekend met de exacte begrippen
die daarin voorkomen.

Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
Inleiding Introductie Ik heb twee voorwerpen meegenomen als De kinderen denken na over de functie van het voorwerp. Fotocamera
+/- 5-10 verkennen beeldvormers. Die beeldvormers zijn ervoor om Ook denken ze na over de verschillen tussen de voorwerpen Plaat
min van de de kinderen nieuwsgierig te maken en ervoor te die ik mee heb genomen en de hedendaagse voorwerpen.
voorwerpen zorgen dat de aandacht gedurende de les erbij
blijft.
1. Fotocamera van een tijdje geleden.
2. Plaat.
Ik ga vragen of de kinderen weten wat de
voorwerpen zijn? Wat je ermee kunt doen? En
wat nu het verschil is met de voorwerpen van
nu?
Kern Verwerkings Ik heb een drie fotos van verschillende De kinderen denken na over hoe oud het voertuig op de Fotos voertuigen.
+/- 10-15 opdracht voertuigen. Daarbij vertel ik dat de opdracht plaatjes zijn. Ze denken na over de volgorde waarop de
min voor de kinderen is om deze fotos op voertuigen moeten liggen. Wanneer ze het niet eens zijn
chronologische volgorde te leggen van oud naar met elkaar zullen ze elkaar moeten overtuigen met
nieuw. argumenten.
Ik ga werken met de werkvorm rotonde. Op
deze manier komt ieder kind aan de beurt. Op
deze manier leren praatgrage kinderen dat het
ook belangrijk is om naar andere kinderen te
luisteren. Ook krijgen kinderen die normaal niet
veel of graag aan het woord zijn de kans om
iets te vertellen. De andere kinderen mogen om de beurt zeggen of ze het
Wanneer een kind klaar is met zijn opdracht eens zijn met de volgorde. Als ze dat niet zijn mogen ze
gaan we gezamenlijk kijken naar het vertellen waarom ze het niet eens zijn met de volgorde en
eindresultaat. waar zij voor zouden kiezen.
Afsluiting Nabesprek- Na afloop van de les vraag ik aan de kinderen De kinderen denken na over wat ze van deze les vonden.
+/- 5 min en wat zij vonden van deze les. Ik geef de kinderen Ze mogen om de beurt vertellen wat ze van de les vonden,
feedback op het productdoel. Ik probeer de hulpvragen voor de kinderen zijn:
kinderen zo duidelijk mogelijk te vertellen wat ze - Wat ging er goed?
goed hebben gedaan en wat ze misschien de - Wat ging er minder goed?
volgende keer beter zouden kunnen doen.
Persoonlijke reflectie
Ik heb de les geopend met de beeldvormers. Het is leuk om te zien dat de meeste kinderen nog nooit een lp hebben gezien. Ze weten niet
wat het is en waar het voor gebruikt zou kunnen worden. Op deze manier heb ik meteen de aandacht van alle kinderen en kan ik goed
aanduiden dat dingen vroeger anders waren dan nu, dat is waar deze les om draait. Ik merkte dat sommige kinderen het lastig vonden om
te werken met de werkvorm rotonde. Ik heb gezegd dat ieder kind aan de beurt komt en dat ze niets mogen zeggen wanneer iemand
anders aan de beurt is. Sommige kinderen hadden moeite met het bewaren van hun geduld, ze wilde te graag iets zeggen. Om deze reden
heb ik nogmaals benoemd dat ik het belangrijk vind dat je elkaar uit laat praten. Fijn om te zien dat dit vervolgens beter werd opgepakt. Het
was fijn dat de kinderen zo betrokken waren.

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:

You might also like