Professional Documents
Culture Documents
0 Pengenalan
Rancangan pengajaran harian merupakan satu rekod khas yang disediakan oleh guru
sebelum menjalankan sesi pengajaran dan pembelajaran di sekolah. Pada asasnya,
rancangan pengajaran merupakan catatan mengenai perancangan yang berkaitan sesi
pengajaran. Rancangan pengajaran haruslah disiapkan dengan baik dan tersusun sebelum
sesi pengajaran dimulakan. Hal ini kerana, rancangan pengajaran yang sempurna dapat
meningkatkan keberkesanan pengajaran dan dengan sendirinya menjadikan proses
pengajaran berjalan dengan lancar dan teratur. Bukan itu sahaja, rancangan pengajaran
harian akan mengelakkan berlakunya kesilapan yang boleh mengganggu proses
pengajaran. Antara perkara yang penting dalam penulisan rancangan pengajaran dan
pembelajaran ialah hari, tarikh, Matapelajaran, Kelas, Masa, Tajuk, Objektif, Kemahiran yang
ingin dicapai, Aktiviti dan Refleksi.
Komponen seterusnya ialah pengetahuan sedia ada murid. Pengetahuan sedia ada
merujuk kepada pengalaman, pengetahuan dan kebolehan yang sudah ada pada murid
sebelum pelajaran baru yang dirancang oleh guru. pengetahuan ini boleh merujuk kepada
topik-topik yang sudah disampaikan kepada murid sebelum ini, mungkin melalui mata
pelajaran yang berlainan atau tahun yang berlainan, dan juga pengalaman murid sendiri.
Pengetahuan sedia ada sangat penting kerana tanpa menentukan pengetahuan sedia ada
murid, murid tidak mampu memahami topik yang diajar oleh guru. Murid-murid tidak akan
boleh belajar dengan berkesan sekiranya mereka tidak diajar menulis perkataan sebelum
mereka menguasai kemahiran menulis huruf abjad. Demikian juga bagi murid-murid yang
belum menghafal sifir darab dengan betul diajarkan dengan operasi bahagi. Oleh itu, dalam
usaha menyediakan isi pengajaran untuk disampaikan dengan berkesan, guru haruslah
menentukan kebolehan murid yang sedia ada terlebih dahulu.
Bagi komponen objektif pula, objektif terbahagi kepada dua iaitu objektif umum dan
objektif khas. Objektif umum merupakan pernyataan pencapaian jangka panjang tentang apa
yang akan diperolehi dan dikuasai oleh murid setelah melalui proses pembelajaran yang boleh
dijadikan asas penilaian sumatif pada akhir sesuatu jangka masa. Objektif khas pula
merupakan satu pernyataan pencapaian dalam tempoh waktu pengajaran dan pembelajaran
seperti yang tercatat dalam jadual waktu tentang apa yang akan diperolehi dan dikuasai oleh
murid setelah melalui proses pembelajaran yang boleh dijadikan asas penilaian formatif dan
sumatif.
Objektif sangat berkait rapat dengan hasil pembelajaran. Hasil pembelajaran
merupakan satu pernyataan yang menetapkan apa yang murid akan tahu (isi kandungan)
atau boleh lakukan (kemahiran) sebagai hasil daripada aktiviti pembelajaran. Hasil
pengajaran biasanya ditunjukkan dalam bentuk pengetahuan, kemahiran dan nilai.
Penentuan strategi sangat berkait rapat dengan penentuan masa. Penentuan masa
dalam sesuatu waktu pelajaran biasanya diagihkan kepada aktiviti pengajaran dan
pembelajaran seperti set induksi, penyampaian guru, aktiviti guru dan murid, aktiviti
pembelajaran murid serta penutup. Guru perlu merancang strategi dan mengambil kira
pembahagian masa supaya proses pengajaran dan pembelajaran dapat berlaku dengan
sempurna. Masa perlu banyak diperuntukan kepada pelajar kerana proses pengajaran dan
pembelajaran pada abad ke-21 berorentasikan murid. masa yang diperuntukan bagi guru
mengajar hendaklah dikurangkan seboleh-bolehnya tidak melebihi satu pertiga daripada
waktu pelajaran.
Terdapat tiga komponen utama dalam perancangan penyampaian pengajaran iaitu set
induksi, langkah perkembangan dan penutup. Dalam merancang kedua-dua komponen ini,
beberapa perkara lain perlu difikirkan dan diambil kira oleh guru seperti kaedah dan teknik
pengajaran serta pembelajaran yang sesuai, masa, pemeringkatan isi, pemilihan dan
penyediaan sumber, bahan dan alat serta aktiviti yang sesuai.
Set induksi merupakan kaedah atau cara seseorang guru memulakan pengajaran. Set induksi
yang baik akan dapat menarik perhatian murid kepada pelajaran, bersedia menerima
pelajaran baru dan menggalakkan pembelajaran murid. seseorang guru perlu merancang set
induksi yang kreatif, menarik dan berkaitan dengan isi pelajaran yang hendak disampaikan.
guru boleh menjalankan set induksi dengan pelbagai cara seperti menggunakan alat atau
bahan bantu mengajar, bersoal jawab dan mengaitkan dengan pengetahuan sedia ada atau
isi pelajaran lepas. masa yang digunakan bagi set induksi biasanya adalah antara tiga hingga
lima minit. Set Induksi boleh dilakukan dengan beberapa cara. Antaranya ialah menstruktur
objektif pengajaran yang ingin dicapai. Struktur ini membolehkan murid mengurus pemikiran
mereka dan mengintegrasikan dengan idea atau kandungan pelajaran yang baru. Guru juga
boleh merumuskan pelajaran lalu supaya ada kandungan dan idea baharu tersebut ada kaitan
dengan pelajaran lalu. Guru juga boleh kemukakan isu yang berkaitan dengan topik dan
meminta murid untuk meyenaraikan tentang apa yang murid ingin tahu mengenainya.
Selepas menyediakan murid kepada pelajaran melalui set induksi, guru meneruskan
pelajaran dengan menyampaikan isi kandungan sebenar kepada murid menerusi langkah-
langkah perkembangan. Guru perlu jelas tentang tujuan setiap lungkah yang dipilih agar aliran
idea menjadi tersusun dan berurutan. Guru boleh menggunakan model empat langkah
penyelesaian masalah polya yang bermula dengan mendefinasikan masalah, menjana jalan
penyelesaian, menilai dan memilih alternatif, melaksana dan menyemak. Dalam fasa
perkembangan isi, guru dan murid akan meneroka kandungan pelajaran menggunakan
pelbagai kaedah dan teknik. Guru perlu memilih kaedah dan teknik yang melibatkan
penglibatan murid secara aktif dalam proses pembelajaran. Bukan itu sahaja, guru juga perlu
menerapkan kemahiran berfikir aras tinggi dan membuat penilaian kendiri terhadap tahap
penguasaan mereka. Guru boleh mengakhiri fasa perkembangan dengan melakukan kuiz
atau latihan bertulis supaya dapat menilai kefahaman murid sepanjang fasa perkembangan.
Guru boleh melakukan penilaian kendiri dengan melakukan refleksi. Refleksi merupakan alat
untuk membantu guru agar menjadi lebih baik. Dengan melakukan refleksi serta membuat
penilaian ke atas sesi pengajaran dan pembelajaran yang telah berlalu, guru akan
memperoleh celik akal tentang bentuk-bentuk tindakan yang akan diambil apabila
menghadapi masalah pengajaran pada masa akan datang. Guru seharusnya mencatat
refleksi ke dalam jurnal pengajaran sebaiknya dilakukan tanpa menangguhkan kerana seperti
murid guru juga akan berkecenderungan untuk lupa. Guru boleh menilai diri sendiri dengan
melakukan kaedah penyoalan untuk mencatat refleksi. Antara contoh soalan yang mungkin
membantu adalah seperti “Adakah proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung dengan
baik?” “Apakah kaedah dan teknik lain yang boleh saya gunakan” dan “Adakah murid terlibat
secara aktif” dan sebagainya.
Penutup
Perancangan yang teliti dan komprehensif akan memberi kesan yang positif kepada
pembelajaran pelajar. Perancangan juga akan memastikan setiap minit dalam tempoh
pengajaran guru sepanjang tahun memberi kesan yang bermakna kepada guru dan murid. Isi
kandungan dan bahan yang hendak disampaikan perlu lengkap dan menepati kehendak
sukatan dan huraian sukatan pelajaran yang telah ditentukan.