Professional Documents
Culture Documents
Session VIII Geometric Design 1 PDF
Session VIII Geometric Design 1 PDF
J.P. Mohsen
Email: jpm@louisville.edu
Horizontal Curves
2
Back tangent
Forward tangent
T T
3
Back tangent
Forward tangent
T T
4
P.I. I = intersection angle
Back tangent
Forward tangent
E E
T L = curve length T
M M
LC = long chord
R R
5
Horizontal Curves:
EQUATIONS
6
P.I. I = intersection angle
Back tangent
Forward tangent
E E
T L = curve length T
M M
LC = long chord
R R
E E
T L = curve length T
M M
LC = long chord
R R
5729.58
R=
D
8
P.I. I = intersection angle
Back tangent
Forward tangent
E E
T L = curve length T
M M
LC = long chord
R R
E E
T L = curve length T
M M
LC = long chord
R R
Curve Equations:
1
T = R tan I
2
10
P.I. I = intersection angle
Back tangent
Forward tangent
E E
T L = curve length T
M M
R R
Curve Equations:
1
LC = 2 R sin I
2
11
P.I. I = intersection angle
Back tangent
Forward tangent
E E
T L = curve length T
M M
LC = long chord
R R
Curve Equations:
1
I I E=R − 1
E = (T ) tan E = R sec − 1 I
4 2 cos
2
12
P.I. I = intersection angle
Back tangent
Forward tangent
E E
T L = curve length T
M M
LC = long chord
R R
Curve Equations:
I
M = R 1 − cos
2
13
P.I. I = intersection angle
Back tangent
Forward tangent
E E
T L = curve length T
M M
LC = long chord
R R
Curve Equations:
100 I
L=
D
14
Horizontal Curves Equations
5729.58 100 I
R= L=
D D
50
R= 1
1 LC = 2 R sin I
sin D 2
2
I
E = (T ) tan
I 4
M = R 1 − cos
2
1
1 E=R − 1
T = R tan I I
2 cos
2
15
Degree of curvature, chord basis. The degree of curvature is defined as the
central angle subtended by a chord of 100 ft.
100 ft
50 ft 50 ft
R D R
D/2 D/2
R = 50 / sin(1/2 D)
16
Degree of curvature, arc basis. The degree of curvature is defined as the
central angle of a circle which will subtend an arc of 100 ft.
100 ft
R D R
R = (360/D)(100/2π) = 5729.8 / D
17
Example of a sharp curve vs. a flat curve.
100 ft
100 ft
D
R R D
R R
18
EXAMPLE PROBLEM 1:
The bearings of two tangents connected by a horizontal
circular curve are N50°E and S35°E, respectively. The
tangents intersect at station 37+00. The curve radius is
800 ft.
19
EXAMPLE PROBLEM:
The bearings of two tangents connected by a horizontal circular curve are N50°E and S35°E,
respectively. The tangents intersect at station 37+00. The curve radius is 800 ft.
50°
W E
S 20
EXAMPLE PROBLEM:
The bearings of two tangents connected by a horizontal circular curve are N50°E and S35°E,
respectively. The tangents intersect at station 37+00. The curve radius is 800 ft.
N
50°
W E
35°
S
50° W E
35°
S
21
EXAMPLE PROBLEM:
The bearings of two tangents connected by a horizontal circular curve are N50°E and S35°E,
respectively. The tangents intersect at station 37+00. The curve radius is 800 ft.
35° 50°
I = 95°
P.I.
50°
35°
22
EXAMPLE PROBLEM 1:
The bearings of two tangents connected by a horizontal circular curve are N50°E and S35°E,
respectively. The tangents intersect at station 37+00. The curve radius is 800 ft.
(a) What is the length of the curve?
23
EXAMPLE PROBLEM 1:
The bearings of two tangents connected by a horizontal circular curve are N50°E and S35°E,
respectively. The tangents intersect at station 37+00. The curve radius is 800 ft.
D = 7.162°
50°
35°
24
EXAMPLE PROBLEM 1:
The bearings of two tangents connected by a horizontal circular curve are N50°E and S35°E,
respectively. The tangents intersect at station 37+00. The curve radius is 800 ft.
100 I 100(95°)
L= → L= → L = 1326.44 ft
D 7.162
I
T = R tan T = 800 tan (47.5°) T = 873.05 ft
2
25
EXAMPLE PROBLEM 1:
The bearings of two tangents connected by a horizontal circular curve are N50°E and S35°E,
respectively. The tangents intersect at station 37+00. The curve radius is 800 ft.
PC = 28 + 27 station
L = 1326.44 ft
26
EXAMPLE PROBLEM:
The bearings of two tangents connected by a horizontal circular curve are N50°E and S35°E,
respectively. The tangents intersect at station 37+00. The curve radius is 800 ft.
35° 50°
180° − 95° = 85°
I = 95°
P.I.
50°
35°
27
EXAMPLE PROBLEM 1:
The bearings of two tangents connected by a horizontal circular curve are N50°E and S35°E,
respectively. The tangents intersect at station 37+00. The curve radius is 800 ft.
I
T = R tan → T = 873.05 ft
2
I 95°
LC = 2 R sin = 2(800) sin → LC = 1179 ft
2 2
28
EXAMPLE PROBLEM 1:
The bearings of two tangents connected by a horizontal circular curve are N50°E and S35°E,
respectively. The tangents intersect at station 37+00. The curve radius is 800 ft.
I 95 → E = 384 ft
E = R[sec( ) − 1] = 800[sec( ) − 1]
2 2
I
E = (T ) tan = 384 ft
4
1
E=R − 1 = 384 ft
I
cos
2
29
EXAMPLE PROBLEM 1:
The bearings of two tangents connected by a horizontal circular curve are N50°E and S35°E,
respectively. The tangents intersect at station 37+00. The curve radius is 800 ft.
5729.58 5729.58
D= = → D = 7.16°
R 800
50
R= 1 50
1 sin D = D = 2 sin −1 (0.06 )
sin D 2 800
2
D = 7.16°
30
Example Problem 2
Convert the following angle to
degrees
41.9/60=0.69 deg
Solving;
0.74 (60) = 44.4 minutes
0.4 (60) = 24.0 seconds
Answer: 91deg 44min 24sec 32
EXAMPLE PROBLEM 4:
The two tangents shown intersect 2000 ft beyond Station 10+00. The
back tangent has a bearing of N 45°00’00” W and the forward tangent
has a bearing of N15°00’00” E. The decision has been made to design a
3000 ft radius horizontal curve between the two tangents.
33
P.T.
P.I.
R=3000’
P.C.
34
EXAMPLE PROBLEM 4:
1. What is the central angle for this curve?
(a) 30 degrees
(b) 65 degrees
(c) 45 degrees
(d) 60 degrees
(e) 15 degrees
a) 1551.70 ft
b) 1732.05 ft
c) 1673.29 ft
d) 2000.00 ft
e) 3000.00 ft
35
EXAMPLE PROBLEM 2:
3) What is the length of this curve?
(a) 2000.00 ft
(b) 3190.60 ft
(c) 5729.60 ft
(d) 3000.00 ft
(e) 1047.20 ft
6) What is the degree of curvature of this curve using the arc definition?
a) 60 degrees
b) 3.5 degrees
c) 2.9 degrees
d) 1.9 degrees
e) 3.9 degrees 37
EXAMPLE PROBLEM 5:
The long chord of a circular curve is 600 feet, the
intersection angle is 110°. Find the radius. The forward
tangent of this curve needs to be moved in 5 feet due to
a right of way dispute. What radius curve would you
specify to hold the B.C. at the same location as in the
original curve?
38
T
Stations → T’
P.C.
I = 110°
600’
C
110°
R=?
P.T.
5’
39
EXAMPLE PROBLEM 5:
The long chord of a circular curve is 600 feet. The intersection angle is
110 degrees. What is the radius of this curve? The forward tangent of
this curve needs to be moved in 5 feet due to a right of way dispute.
What radius curve would you specify to hold the PC at the same
location as in original first curve.
I
We know: L.C. = 600 ft LC = 2 R sin
2
600
Then R= = 366.23 ft
( )
2 sin 550
T = R tan
I
2
( )
= 366.23 tan 550 = 523.03 ft
40
EXAMPLE PROBLEM 5:
5
X=
x sin 700
70
110
5’
X = 5.32
41
EXAMPLE PROBLEM 5:
You are asked to find the radius of the new curve if it begins at the same
location as the PC of the initial curve.
You need to also determine the stations for PC and PT for the new curve
alignment.
42
P.I. Sta. 85+71.92
P.C.
120’ I = 65°
Original Tangent
New P.T.
120’
43
P.I. Sta. 85+71.92
P.C.
120’ I = 65°
Proposed new
6° Curve
tangent
Initial Curve
Original Tangent
New P.T.
120’
44
x=?
65° 65°
120’
45
EXAMPLE PROBLEM 5:
5729.58 5729.58
R= = = 954.93 ft
D 6
T = R tan = ( 954.93 )(0.637 ) = 608.36 ft
I
2
46
x=?
65° 65°
120’
120
X= 0
= 132.40 ft
sin 65
47
EXAMPLE PROBLEM 5:
T new = 608.36 + 132.40 = 740.76 ft
Tnew 740.76
= = = 1162.76 ft
R newcurve
(
tan 650 / 2 ) 0.637
5729.58
Dnew = = 4.930
1162.76
L =
100 I 100 650
=
( )
= 1319.10 ft
new curve 0
Dnew 4.93
PT Station = Station PC + L
49
P.V.I.
Back tangent
Forward tangent
50
P.V.I.
Back tangent
Forward tangent
P.V.C. P.V.T.
LC = long chord
51
Tangent offsets
P.V.I.
Back tangent
Forward tangent
B
P.V.C. C P.V.T.
LC = long chord
52
PROPERTIES OF A PARABOLA:
Applied to Vertical Curve Analysis
53
PROPERTIES OF A PARABOLA:
1. The curve elevation at its midpoint is halfway from the elevation at the P.V.I. to the
elevation at the midpoint of the long chord.
The curve lies midway between the point of intersection of the grade lines and the middle point
of the chord joining the BVC (beginning of vertical curve) and the EVC (end of vertical curve).
2. The tangent offsets vary as the square of the distance from the point of tangency
Y E
2
= 2
x T
54
PROPERTIES OF A PARABOLA:
(g1 − g 2 )L r=
g 2 − g1
= rate of grade change
E=
8 L
y E
T in sta. 2
= 2
x T
X in sta. E
y
g2
g1 P.V.C.
55
56
Example Problem 7
Station at PVI 65
GIVEN:
264.20
Elevation at PVI
P.V.I.
g1=+4% g2=-3%
57
Stations 61 62 63 64 65 66 67 68 69
P.V.I.
g1=+4% g2=-3%
58
Stations 61 62 63 64 65 66 67 68 69
264.20
Elevations on
grade lines
P.V.I.
7.00’
g1=+4% g2=-3%
59
Stations 61 62 63 64 65 66 67 68 69
248.20
252.20
256.20
260.20
264.20
261.20
258.20
255.20
252.20
Elevations on
grade lines
P.V.I.
g1=+4%
g2=-3%
60
Calculations for example 7:
E=
(g1 − g 2)L = (4 − (− 3))(8) = 7
8 8
r=
( g 2 − g1) − 3 − 4
= =−
7 rate of grade change
L 8 8
61
Tangent offsets
P.V.I.
Back tangent
Forward tangent
B
P.V.C. C P.V.T.
LC = long chord
62
The tangent offsets vary as the square of the distance from the point of tangency.
y E
2
= 2
x T
T in sta.
X in sta. E
y
g2
g1 P.V.C.
63
Stations 61 62 63 64 65 66 67 68 69
248.20
252.20
256.20
260.20
264.20
261.20
258.20
255.20
252.20
Elevations on
grade lines
P.V.I.
y E
=
3.94’
x2 T 2 g2=-3%
7.00’
y 7
=
32 4 2 B
y = 32 [ ]
7
42 C
64
Stations 61 62 63 64 65 66 67 68 69
248.20
252.20
256.20
260.20
264.20
261.20
258.20
255.20
252.20
Elevations on
grade lines
P.V.I.
y = 22 [ ] = 1.75
7
3.94’
42 g2=-3%
7.00’
1.75’
B
65
Stations 61 62 63 64 65 66 67 68 69
248.20
252.20
256.20
260.20
264.20
261.20
258.20
255.20
252.20
Elevations on
grade lines
P.V.I.
Tangent offset at station 62+00
3.94’
y = 12 [ ] = 0.44
7
7.00’
1.75’
42
0.44’
66
Elevations on
grade lines
Stations
61
248.20
62
0.44’ 252.20
g1=+4%
63
1.75’ 256.20
64
3.94’ 260.20
7.00’
65
264.20
P.V.I.
C
B
66
261.20
67
258.20
g2=-3%
68
255.20
69
252.20
67
Elevations on
grade lines
Stations
61
248.20
62
0.44’ 252.20
g1=+4%
63
1.75’ 256.20
64
3.94’ 260.20
7.00’
65
264.20
P.V.I.
C
B
66
3.94’ 261.20
1.75’
67
258.20
g2=-3%
68
0.44’ 255.20
69
252.20
68
Elevations on
Elevations on
curve
grade lines
Stations
61
248.20 248.20
62
7.00’
65
257.20 264.20
P.V.I.
C
B
66
1.75’
67
256.45 258.20
g2=-3%
68
252.20 252.20
69
Highest and Lowest Points on Vertical Curves:
− g1
X=
r
For the vertical curve in example problem 5:
g 2 − g1 − 3 − 4 7
r= = =−
L 8 8
− g1 − 4
X= = = + 4.57 Stations from PVC
r − 7
8
Elevation at highest point Station 65+57 is equal to:
70
Calculations for the Elevation at highest point on
the vertical curve which is at station 65+57:
71
Vertical Curve Problem #8
Elevation
574.97 BVC
a Elevation
A 566.97
b M
B c Elevation
O EVC 558.97
d e f
C
F
Elevation E
550.97
D
V
46 47 48 49 50 51 52 53 54
72
Vertical Curve Problem #8
Elevation
574.97 BVC
a Elevation
A 566.97
b M
B c Elevation
O EVC 558.97
d e f
C F
Elevation E
550.97
D
V
46 47 48 49 50 51 52 53 54
73
Vertical Curve Problem #8
Solutions
• Station of BVC = 50 – 4 = station 46
• Elevation of BVC = 550.97 + (4 x 6) =
574.97 ft
74
Vertical Curve Problem #8
Solutions
• Elevation of middle point of chord =
= 566.97 ft
75
Vertical Curve Problem #8
Solutions
• Offset at A and F = x 8.00 =0.50 ft
76
Vertical Curve Problem #8
Solutions
• Elevation of A = 574.97 – 6.00 = 568.97 ft
• Elevation of B = 568.97 – 6.00 = 562.97 ft
• Elevation of C = 562.97 – 6.00 = 556.97 ft
• Elevation of V = 556.97 – 6.00 = 550.97 ft
• Elevation of F = 558.97 – 2.00 = 556.97 ft
• Elevation of E = 556.97 – 2.00 = 554.97 ft
• Elevation of D = 554.97 – 2.00 = 552.97 ft
• Elevation of V = 552.97 – 2.00 = 550.97 ft*
– *checks!
77
Vertical Curve Problem #8
Solutions
• Elevation of a = station 47= 568.97+ 0.50 = 569.47
Elevation of b = station 48 = 562.97 + 2.00 = 564.97
Elevation of c = station 49 = 556.97 + 4.50 = 561.47
Elevation of o = station 50 = 550.97 + 8.00 = 558.97
Elevation of d = station 51 = 552.97 + 4.50 = 557.47
Elevation of e = station 52 = 554.97 + 2.00 = 556.97
Elevation of f = station 53 = 556.97 + 0.50 = 557.47
78
Vertical Curve Problem #8
Solutions
OFFSET
TANGENT ELEVATION
STATION FROM
ELEVATION CURVE
TANGENT
BVC = 46 574.97 0 574.97
47 568.97 +0.50 569.47
48 562.97 +2.00 564.97
49 556.97 +4.50 561.47
50 550.97 +8.00 558.97
51 552.97 +4.50 557.47
52 554.97 +2.00 556.97
53 556.97 +0.50 557.47
EVC = 54 558.97 0 558.97
79
SIGHT DISTANCE:
Minimum sight distance (s), where sight distance is less than the curve length (L) in
stations and the height of driver’s eye (h) is 3.5 ft to 3.75 ft above pavement.
8 Lh
s =
2
g1 − g 2
If the calculated sight distance (s) is greater than the curve length (L)
then use the following equation:
L 4h
s= +
2 g1 − g 2
80
EXAMPLE PROBLEM 9:
Sight distance calculations for the vertical curve in problem 7:
8(8.00 )(3.75)
s= = 5.8554 stations s = 585.54 ft
4 − (− 3) →
If the calculated sight distance (s) is greater than the curve length (L) then use the
following equation:
L 4h
s= +
2 g1 − g 2
81
EXAMPLE PROBLEM 10:
82
El. 228.00
26+00
28+50
El. 223
g1=+3%
g2=-2%
El. 221
clearance
requirement =
26.0 ft.
El. 195.00
83
EXAMPLE PROBLEM 10:
For vertical curve to go through a fixed point, use the following formula :
g1 −3
x=− =− = 6 Stations from PVC
r −2−3
10
84
EXAMPLE PRBLEM 10:
Using design curve length L=1000 ft
g1 −3
x=− =− = 6 Stations from PVC
r − 2 − 3
10
85
EXAMPLE PROBLEM 11:
The proposed highway is to cross another highway at
right angles. The elevation of the proposed crossing has
been established and a minimum vertical clearance of
25 ft. will be required between the proposed highway
and the existing highway.
A. Determine the location and elevation of the low
point on the existing vertical curve.
B. Determine the minimum station at which the crossing
may be located.
C. Determine the maximum station at which the
crossing may be located.
86
Existing Vert. Curve of Proposed
other highway Highway El. 777
25’
82+00
94+00
g1=-4%
g2=+3%
El. 736
V.P.I.
88+00
87
EXAMPLE PROBLEM 11 :
g1 −4
x=− =− = 6 .8571 Stations from PVC
r + 3 − (−4)
12
88
Existing Vert. Curve Proposed
Highway El. 777
25’ 25’
P.V.C. 82+00
E.V.C. 94+00
g1=-4% Low point
g2=+3%
El. 736
V.P.I.
V.P.I. 88+00
89
Trial and error for maximum station:
El. 760
88+00 I 746.5
Sag
746.28
E.V.C. 94+00
92
El. 754
References:
Brinker, Russell, Wolf, Paul, Elementary Surveying, Sixth Edition, Harper and
Row, 1977
93
Thank You.
Any Questions?
Good Luck !
94