Professional Documents
Culture Documents
I. Actual Volume
Vactual = ( 33 x 18 ) ( 0.35 ) = 207.9 m³
II. Volume of Excavation
Volume of Footing 1 = 28.67 m³
Volume of Footing 2 = 8.06 m³
Volume of Column 1 Partial = 12. 032 m³
Volume of Column 2 Partial = 3.384 m³
CONCRETE WORKS
I. Footing
Volume of Footing 1 = 28.67 m³
Volume of Footing 2 = 8.06 m³
Total Volume = 36.736 m³
Using Class AA (1 : 1 1/2 : 3) (40 kgs Bag of Cement)
Cement = 36.736 x 12 = 441 Bags
Sand = 36.736 x 0.5 = 18.368 m³
Gravel = 36.736 x 1 = 36.736 m³
III. Column
Vc1 = 93.184
Vc2 = 26.208
Total Volume = 119.392 m³
Using Class AA (1 : 1 1/2 : 3) (40 kgs Bag of Cement)
Cement = 119.392 x 12 = 1433 Bags
Sand = 119.392 x 0.5 = 59.696 m³
Gravel = 119.392 x 1 = 119.392 m³
IV. Beam
FB1 = 36.72
FB2 = 41.76
FB3 = 1.6384
Total Volume = 80.1184 m³
Using Class AA (1 : 1 1/2 : 3) (40 kgs Bag of Cement)
Cement = 80.1184 x 12 = 961 Bags
Sand = 80.1184 x 0.5 = 40.0592 m³
Gravel = 80.1184 x 1 = 80.1184 m³
V. Slab
Slab on Fill Total = 89.1
Cement = 89.1 x 12 = 1069 Bags
Sand = 89.1 x 0.5 = 44.55 m³
Gravel = 89.1 x 1 = 89.1 m³
MASONRY WORK
I. First Floor
a. Exterior Wall
c. Column
Total Length of Vertical Bar
C1 = 32 ( 6 )( 20.85 )= 4002.2 m
C1 (Roof Deck) = 8( 6 )( 45.3 ) = 2174.4
C2 = 16 ( 6 )( 20.85 )= 2001.1 m
C2 (Roof Deck) = 7( 6 )( 15.9 ) = 667.8
Ties
a. No. of Ties for Column
No. of Ties C1 = ( 63.85 ) / ( 0.2 )= 319 Pcs / column
No. of Ties C2 = ( 79.75 ) / ( 0.2 )= 399 Pcs / column
b. Length of Ties
L.T. C1 = 2( 0.4 ) + 2( 0.4 ) = 1.6 m
L.T. C2 = 2( 0.3 ) + 2( 0.3 ) = 1.2 m
c. T.L. Ties
T.L. C1 = 32 ( 319.25 ) ( 1.6 )= 16345.6 m
T.L. C1 = 16 ( 398.75 ) ( 1.2 )= 7656 m
= 24001.6 m
d. Pcs of Bar
Pcs. Of Bar = ( 24001.6 )/ ( 6 )= 4000.27
Say 40001 pcs of 16 mm diameter x6 m for ties
II. Stirrups
B1 = 102 / 0.13 = 784.6 Pcs.
B2 = 174 / 0.13 = 1338 Pcs.
B3 = 8/ 0.13 = 62 Pcs.
Length of Stirrups
PB1 = 2( 0.2 )+ 2 ( 0.45 )= 1.3 m
PB2 = 2( 0.2 )+ 2 ( 0.3 )= 1m
PB3 = 2( 0.2 )+ 2 ( 0.4 )= 1.2 m
Pcs. Of Bar
B1 = 785 / 6 = 130.8 Pcs of 16 mm diameter x 6 m for Stirrups
B2 = 1338 / 6 = 223.1 Pcs of 16 mm diameter x 6 m for Stirrups
B3 = 62 / 6 = 11 Pcs of 16 mm diameter x 6 m for Stirrups
STEEL REINFORCEMENT (CHB and SLAB)
I. Slab on Fill
a. Along Short Distance
S1 No. of bars = 33 / 0.4 = 82.5 Pcs
Total Length = 82.5 ( 18 )( 1.15 )= 1707.75 m
P= 33.4
No. Of bars = 33.4 / 0.6 = 55.667 Pcs
Length of bar = 2.7 x 1.1 = 2.97 m
Total Length = 55.667 x 2.97 = 165.33 m
Pcs. Of bar = 165.33 / 6 = 28 pcs of 12mm diameter x 6 m V.B for CHB
V. Slab
Slab on Fill = 33 x 18 x 0.15 = 89.1 m³
Suspended = 33 x 18 x 0.15 - 20 = 69.1 m³
Typical to Roof Deck = 69.1 x 4= 276 m³