Professional Documents
Culture Documents
s
Chapter2 Shaft Power Cycles 2
Simple Turbojet Cycle
high TIT for high Vj
high TIT since T01 increase
In Turbofan engines ;
a portion of the total flow by-passes part of the compressor,
combustion chamber, turbine and nozzle,
before being ejected through a seperate nozzle.
Va Vjh
mc
By pass ratio is given by ; B
mh
Then ; mB m
mc mh
B 1 B 1
and ṁ=ṁc+ṁh
If Pjc = Pjh = Pa , (no pressure thrust)
then ;
F = (ṁ cVjc + ṁ hVjh ) - ṁ Va for a by-pass engine
At first fix;
a) the overall pressure ratio, rp
b) By pass ratio, B.
Note that optimum values for each TIT
( minimum sfc & max Fs ) coincide
because of the fixed energy input.
Taking the values of sfc and Fs
for each of these FPR values in turn,
a curve of sfc vs. Fs can be plotted.
Note that each point on this curve is the result of a
previous optimization
and it is associated with a particular value of FPR and TIT.
Military Aircraft;
with supersonic dash capability & good subsonic sfc
B = 0.5 - 1 to keep the frontal area down,
optional reheat.
Short Haul Commercial Aircraft,
sfc is not as critical B = 2-3
Thrust of engines of high B is very sensitive to forward
speed due to large intake ṁ and momentum drag
Vjc
Vjh
0 1 2 3 4
DATA:
Altitude Z = 0 ISA (101.325 kPa; 288.0 K)
True Airspeed (Va) = 0 Static
Power Output turbojet = 90 kN Thrust
Power Output turboprop = 4.5 MW Shaft Power
Compressor Pressure Ratio (P02 / P01) = 10
TIT (total) T03 = 1500K
Jet Velocity V6 = 220 m/s (turboprop)
Compressor Isentropic efficiency 12 = 88%
Turbine Isentropic efficiency 34 = 90%
45 = 90 %
Chapter2 Shaft Power Cycles 39
Problem :Turbojet & Turboprop Engines ; Data
Calculations
a) Air
Ram Temperature Rise ΔT0Ram= Va2/2Cp = 0 K
Toa = (Ta+ΔT0Ram) = 288 + 0 = 288K
P01 = Poa * P01 / Poa = 101.3 * 0.98 = 99.3 kPa
No work is done on or by air at the Intake
T01 = Toa = 288K
C) Combustion Chamber
ΔP023 = ΔP023* P02 = 0.07 * 993.0 = 69.5 kPa
P03 = P02 - ΔP023 = 993.0 - 69.5 = 923.5 kPa
By Heat Balance
23 mf ΔH = Cp23 (ma+mf) (T03-T02)
defining : f ≡ mf / ma ; ΔT023 = T03-T02
d) Compressor Turbine
ṁ 1 / ṁ 3 = 1 /((1-r)*(1+f))
T012 c p12 1
∴ T034 * *
m c p 34 (1 r ) * (1 f )
304.6 1.005 1
T034 * *
1.00 1.150 (0.95) * (1.0262)
T034 273.1K
P04 1 1
P03 1 T034 273.1
1
34T03 0.90 *1500
P04
2.47
P03
Chapter2 Shaft Power Cycles 49
Problem :Turbojet & Turboprop Engines ; Calculations
Power Section
i) Turbojet
ΔP046 = (ΔP046/ P04) * P04 = 0.03 x 373.93 = 11.22 kPa
P06 = P04 - ΔP046 = 373.93 - 11.22 = 362.71 kPa.
As 56 = 100%
If P06/ Pa across the final nozzle exceeds P06/Pc
P06/Pc = 1.85 for g = 1.33
Then the nozzle will be choked thus Mthroat = 1
Here P06/ Pa =362.71 / 101.33 = 3.58
the nozzle is choked
Chapter2 Shaft Power Cycles 51
Problem :Turbojet & Turboprop Engines ; Calculations
since M6 =1
T06 g 1 2 g 1
we have 1 M6 1.167
Since T06 = T04 T6 2 2
V62 T6 2
T06 T6 T06 1 T06 1
g 1
2C p T06
V62 g 1
T06 0.143 * T06
2C p g 1
T6 = T06 – 0.143*T06 = 0.857*T06 =0.857*1226.9
T6 = 1051.6 K
Chapter2 Shaft Power Cycles 52
Problem :Turbojet & Turboprop Engines ; Calculations
FN = ṁ 6 V6 - ṁ a Va +(P6-Pa) A6
ma 1
m6 (1 r )(1 f )
ma 1
m6 (1 r )(1 f )
FN Va A6
Fs V6 ( P6 Pa ) *
m6 (1 r )(1 f ) m6
Fs 635 0 ()195.78 101.32) *10 * 0.00243 3
FN
Fs 864.31Ns / kg
m6
mf 1 f 1 0.0262
sfc * *
FN FN m6 f 1 864.31 1.0262
sfc 29.52kg / N s 29.52 * 3600kg / N h
A6-geometrical = 0.258 m2
ii) Turboprop
Here the expansion takes place mainly in the power
turbine, leaving only sufficient pressure ratio across the
nozzle to produce the specified jet velocity.
Then
g 1.33
P05 T045 g 1
295 0.33
1 1
P04 45T04 0.9 *1226.9
P05
3.47
P04
FN Va
Fs V6 219.8N s / kg
m6 (1 r )(1 f )
Nozzle Exit :
T6 = T06 – v62 / 2cP = 943.7 - 21 = 922.7 K
P6 = Pa =101.33 kPa
r6 = P6 / (RT6) = 101.33 * 1000 / (287*922.7)
r6 = 0.383 kg/m3
A6 1 1
0.0119m2 s / kg
m6 r6V6 0.383* 219.8
mf f 1 0.0262 1
( sfc)ef * *
wef 1 f wef m6 1.0262 330.2
( sfc) sh 77.26 *109 kg / J 77 g / MJ
A6-geometrical = 0.172 m2