1) A sample of hydrated calcium sulphate, CaSO4xH2O, has a relative
formula mass of 172. What is the value of x? 40 + 32 + (4x16) + n(2 + 16) = 172 So: 136 + 18n = 172 -> n = 2
2) A hydrated salt is found to have the empirical formula CaN2H8O10.
What is its dot formula? CaN2H8O10 – how many times can H2O go into this? The H8 means only 4 times. Therefore, there are 6 O’s left over. These join to the first part. CaN2O64H2O.
3) A hydrated carbonate of an unknown Group 1 metal has the formula
X2CO310H2O and is found to have a relative formula mass of 286. What is the Group 1 metal? 2x + 12 + 48 + 20 + (10 x 16) = 286 So: 2x + 240 = 286 -> x=23. Answer: Na/Sodium
4) A teacher told a student that the amount of hydrated salt in lansfordite
was 0.030 mol, and that the amount of water lost on heating was 0.15 mol. Calculate the value of x in the formula MgCO3xH2O? 0.15 / 0.03 = 5 So: there are 5 times more moles of water. Answer: x=5
5) 11.25 g of hydrated copper sulphate, CuSO4xH2O, is heated until it
loses all of its water. Its new mass is found to be 7.19 g. What is the value of x? CuSO4xH2O = 11.25g CuSO4 = 7.19g xH2O = 4.06g (minus 7.19g from 11.25g)
2 + 16 = 18 à 4.06g / 18 = 0.2256 Moles of H2O 0.2256 / 0.04508 = 5.006 times more H2O. Therefore x=5.
6) 13.2 g of a sample of zinc sulphate, ZnSO4.xH2O, was strongly heated
until no further change in mass was recorded. On heating, all the water of crystallisation evaporated as follows: ZnSO4xH2O è ZnSO4 + xH2O. Calculate the number of moles of water of crystallisation in the zinc sulphate sample given that 7.4 g of solid remained after strong heating. ZnSO4 = 65 + 32 + 64 = 161 H2O = 2 + 16 = 18
7.4g / 161 = 0.045963 Moles of ZnSO4
13.2g – 7.4g = 5.8g 5.8g / 18 = 0.3222 Moles of H2O 0.3222 / 0.045963 = 7 times more H2O. x=7
7) A sample of hydrated magnesium sulphate, MgSO4xH2O, is found to
contain 51.1% water. What is the value of x? 100 – 51.1 = 48.9 24 + 32 + 64 = 120 48.9 / 120 = 0.4075 Moles of MgSO4