Professional Documents
Culture Documents
Delhi | Noida | Bhopal | Hyderabad | Jaipur | Lucknow | Indore | Pune | Bhubaneswar | Kolkata | Patna
Web: www.madeeasy.in | E-mail: info@madeeasy.in | Ph: 011-45124612
Answer Key
Detailed Explanations
1. (b)
π 2 d
Swept volume VS = d L = 1.1 ⇒ d = 1.1L
4 L
π
⇒ 490 = × (1.1L)2 L
4
⇒ L = 8.02 cm
8.02
Crank radius = = 4.01 cm = 40.1 mm
2
4. (c)
Break Power
Indicated power = ηm
100
= = 125 kW
0.8
Frictional power = Indicated power – break power
= 125 – 100 = 25 kW
5. (a)
p 2 3
Vc = V2 = 30 cm3
Vs
r = 20 = 1 + 4
Vc
Vs = 570 cm3
After 30% of compression stroke 1
= 429 cm3 Vs
6. (b)
0.85 × 10 × 3600
= = 0.17 kg/kWh
103 × 180
7. (a)
Pm LAn
Power = kW
60,000
N
As four stroke, n = = 1000 rpm
2
93 × 60000
Pm =
0.0259 × 1000
= 215444.0154 N/m2 = 2.154 bar
www.madeeasy.in © Copyright :
CTME17 • I.C. Engine 7
8. (b)
Crank radius = 50 mm
Diameter of cylinder = 90 mm
Swept volume = ?
∴ L = 2r = 2 × 50 mm = 100 mm
π 2
Swept volume = DL
4
π
= × (90)2 × 100 × 10−3
4
= 636.172 cm3
9. (b)
Equivalence ratio = φ > 1 for idling condition
F A
A F
⇒ φ = Actual
= Stoichiometric
>1
F A
A Stoichiometic F Actual
A A
⇒ F <
Actual F Stoichiometric
10. (d)
An increase in spark advance increases the peak pressure of the cycle and therefore increases pressure
and temperature of the last charge. This shortens the delay period and increases tendency to knock.
11. (d)
BP = bmep × Vs
100
Vs = = 0.1818 m3/s
550
N
Vs = Vs ×
60 × 2
2400
⇒ 0.1818 = Vs ×
60 × 2
⇒ Vs = 9.09 × 10–3 m3 = 9.09 litres
12. (d)
(BP)1234 = 2700 kW
(IP)1234 = (BP)1234 + (FP)1234 ...(1)
Cylinder 1 not firing
⇒ (BP)234 = 1800 kW
(IP)234 = (BP)234 + (FP)1234
(IP)234 = (BP)234 + (IP)1234 – (BP)1234
⇒ (IP)1234 – (IP)234 = (BP)1234 – (BP)234
⇒ (IP)1 = 2700 – 1800 = 900 kW
Similarly (IP)2 = 2700 – 1800 = 900 kW
(IP)3 = 2700 – 1750 = 950 kW
(IP)4 = 2700 – 1700 = 1000 kW
(IP)1234 = 3750 kW
www.madeeasy.in © Copyright :
8 Mechanical Engineering
13. (c)
L = 150 mm = 15 cm; D = 100 mm = 10 cm; r = 8.5; γ = 1.4
πD 2
Displacement volume, Vs = × L = 1178.09 cm3
4
Vs + Vc
r =
Vc
Vs
⇒ r = +1
Vc
1178.09
⇒ 7.5 =
Vc
⇒ Vc = 157.08 cm3
14. (d)
When cylinder 1 is not firing then power is 2102 kW and when all cylinders are firing then power is 3037 kW.
Hence power supplied by cylinder No. 1 = 3037 – 2102 = 935 kW
Similarly power supplied by cylinder No. 2 = 3037 – 2102 = 935 kW
Similarly power supplied by cylinder No. 3 = 3037 – 2100 = 937 kW
Similarly power supplied by cylinder No. 4 = 3037 – 2098 = 939 kW
IPtotal = 935 + 935 + 937 + 939 = 3746
3037
Hence ηmech =
935 + 935 + 937 + 939
BP 3037
ηmech = = = 0.8107
IP 3746
∴ ηmech = 81.07%
15. (d)
Tmax = T3 For Otto cycle (Pmax / Pmin = r × Tmax /Tmin)
Tmin = T1
P
Tmax T3 3
Tmin = T1 = 6
2
r = 5.2 4
Pmax = P3
Pmin = P1 1
For process 2-3
v
P3 T
= 3
P2 T2
P3 T3
⇒ γ
= γ −1
Pr
1 T1r
P3 T3 r γ Tr
⇒ = γ −1
= 3 = 6 × 5.2 = 31.2
P1 T1r T1
16. (a)
n = 6
D = 10 cm = 0.1 m
L = 15 cm = 0.15 m
www.madeeasy.in © Copyright :
CTME17 • I.C. Engine 9
πD 2
A = = 7.85 × 10–3 m2
4
N = 4800 rpm
pmep = 5.4 bar = 540 kPa
pmep × L × A N
B.P. = × ×n
60 2
−3 4800
B.P. = 540 × 0.15 × 7.85 × 10 × × 6 = 152.6 kW
2 × 60
mf
bsfc =
B.P .
mf
⇒ 0.5 kg/kWh =
152.6
⇒ mf = 76.3 kg/min
mf = 1.27 kg/s
17. (a)
Given: T = 120 Nm
N = 2500 rpm
BEP = 700 kPa
D = L
n = 2
18. (d)
Given data:
bp = 12 kW
ηb, th = 28% = 0.28
C.V. = 40000 kJ/kg
bp
ηb, th =
mf × CV
. .
12
0.28 =
mf × 40000
or mf = 1.071 × 10–3 kg/s = 3.85 kg/hour
19. (b)
1 1
V1 T2 γ −1 646 0.4
= =
Compression ratio, r =
V2 T1 323 = 5.66
1 T1 323
ηOtto = 1 − γ −1
= 1− = 1− = 0.5 = 50 %
r T2 646
www.madeeasy.in © Copyright :
10 Mechanical Engineering
20. (b)
BP 50
ηth = = = 34.1 %
mf × CV 16 × 10−3 × 750
× 44000
3600
21. (b)
W W
ηth = =
Qs mCv · ∆T
R ηth
⇒ W = η th · mCv ·∆T = η th ·m·∆ T × = × mR·∆T
γ −1 γ −1
ηth
⇒ W = × ∆PV
·c
γ −1
V + Vs
Compression ratio, r = c
Vc
⇒ Vs = (r – 1) Vc
ηth
× ∆P ·Vc
W γ −1 ηth ·(∆P)
Pm = = =
Vs (r − 1)·Vc (γ − 1)·(r − 1)
22. (b) P
Given: P1 = 1 bar, P3 = 40 bar, r = 5 3
5 bar
γ
V
P2 = P1· 1 = 1 × (5)1.4 = 9.51 bar 4
V2 2
1 bar 1
1 1
η = 1− = 1− = 0.4746
(r ) γ −1 (5)0.4 V
23. (c)
Net area of diagram = 5.75 – 0.25 = 5.5 cm2
Area of diagram
Pimep = × Spring constant
Length of diagram
5.5
= × 3.5 = 3.5 bar
5.5
24. (a)
b.p. when all cylinders are working,
www.madeeasy.in © Copyright :
CTME17 • I.C. Engine 11
b.p. of engine (with 5 cylindersfiring) when each cylinder is cut off in turn
mR(T3 − T1) N
i.p. = (For 4 stroke, n = )
γ −1 2
π 3500
⇒ 46.2 × 103 = pimep × 0.1× × 0.082 × ×6
4 2 × 60
⇒ pimep = 5.25 × 105 Pa = 5.25 bar
25. (a)
BP
ηbth =
mf × CV
50
⇒ mf = = 4.545 × 10–3 kg/sec = 16.36 kg/hr
0.25 × 4000
16.36
= = 22.1 l/hr
0.74
0.25
= = 33.3 %
0.75
26. (b)
In four stroke cycle there is one effective working stroke in every two revolution of the engine crankshaft i.e.
N
n= .
2
π 360
Pm LAnk 4.5 × 105 × 0.25 × × 0.2 2 × ×1
kW = 4 2 × 60
Indicated power =
1000 1000
= 10.6 kW
i .p. 10.6
Indicated thermal efficiency = = = 17.35%
mf × CV 5
× 44000
3600
27. (b)
Va
ηv = V = 0.9
S
⇒ Va = 0.9 Vs
mass of air, ma = ρair × Va
= 1.0 × 0.9 VS = 0.9 VS
www.madeeasy.in © Copyright :
12 Mechanical Engineering
mf F
ma = A
F
⇒ mf = × m a = 0.05 × 0.9 VS = 0.045 VS
A
28. (b)
ρ = 1 kg/m3
V1
r = = 21
Vc
m = 30 × 10–3 kg/s
W = 15 kW
m 30 × 10−3
V1 = = m3/s = 30 × 10–3 m3/s
ρ 1
V1 30 × 10−3
Vc = = = 1.428 × 10–3 m3/s
r 21
Vs = V1 – Vc = 30 × 10–3 – 1.428 × 10–3 = 28.572 × 10–3 m3/s
Mean effective pressure,
W 15
pm = = = 524.99 kW ≈ 525 kW
Vs 28.572 × 10 −3
2 9. (b)
30. (b)
πDN (W − S )
Break power: bp = watt
60
where D = effective break drum diameter
N = rpm
W = dead weight
S = spring balance reading
here, D = 600 + 26 = 626 mm
N = 450 rpm
W = 200 N
S = 30 N
www.madeeasy.in © Copyright :