You are on page 1of 207

© by Wojciech Cejrowski © for the Polish editions by Oficyna Wydawnicza „FULMEN - Poland” Ltd. & „W. Cejrowski” Ltd. Warszawa 1996

ISBN 83 - 86445 - 04 - 1

projekt okładki Łukasz Ciepłowski i WC redakcja techniczna i korekta W. Cejrowski i R. Mossakowski

współwydawcy:

00 - 955 Warszawa 15 Skr. poczt. 65 Biuro: ul. Mokotowska 22 m.18 tel. 628 - 97 - 88 tel./fax 628 - 97 - 99
2

00 - 958 Warszawa 66 Skr. poczt. 35 Biuro: ul. Mazowiecka 11 m. 48 tel./fax 26 15 27

Ojcu Stanisławowi

3

Do czasu, gdy kupili Państwo tę książkę większość dziennikarzy zdążyła już zapewne rozerwać ją na strzępy i oblać wiadrem pomyj. Ich recenzje były pisane jeszcze przed ukazaniem się książki. Wcale jej nie czytali, wystarczyło im nazwisko autora. Skąd o tym wiem? Z doświadczenia. Pismaki słuchają moich programów radiowych, oglądają mnie w telewizji, przychodzą na moje występy, ale nie widzą i nie słyszą, co mówię. Pamiętają jedynie to, co o mnie napisali inni i bezmyślnie powtarzają, żem kołtun, ksenofob, rasista, cham... Nie liczy się to, co mówię i piszę. Ważne, że jestem niepoprawny politycznie i nieakceptowany w europejskim towarzystwie. Szanowni Państwo, proszę się strzec: są na świecie ludzie komuniści, socjaliści, feministki, lambadystki, kondoniarze, obrońcy zwierząt, elity intelektualne, roznosiciele wirusa HIV, wegetarianie, czułe serduszka, sekty, skrobankarze, europejczycy, bogobójcy, tancerze itp. - którzy będą się starać powstrzymać Was od lektury tej książki. Miałem nawet zamiar zaproponować, by dla swego bezpieczeństwa, włożyli Państwo moją książkę w obwolutę po Biblii podobnych rozmiarów. Potem przyszło mi jednak do głowy, że Pan Bóg nie jest wpisany do konstytucji i lada chwila czytanie Biblii w miejscach publicznych takich jak dworce, ulice, szkoły, przychodnie i bary mleczne może zostać zakazane. Poza tym czytanie czegoś, co wygląda jak Biblia, na oczach innych osób mogłoby być uznane za agresywne narzucanie swego światopoglądu religijnego, który przecież jest sprawą intymną i powinien być wstydliwie ukrywany. Wystawianie się z moją książką na widok publiczny jest równie niesmaczne jak
4

Rush broni tego. Rush prowadzi w Ameryce audycje radiowe (inne niż moje).zawieszenie krzyża w klasie. Nie lękajcie się jednak i czytajcie. że jest on moim ojcem duchowym. Niszczy się go za pomocą tych samych chwytów propagandowych co mnie. Ignorujcie ich z godnością. Wzdychajcie z politowaniem. bo dochodzą 5 . Uśmiechajcie się prosto w twarz tym. Należy jedynie pamiętać. Ba. albo zapytają kto Was zmusił do czytania tego świństwa? . robią to ci sami ludzie . Posługuje się zdrowym rozsądkiem. sumieniem i poczuciem humoru. którzy będą na Wasz widok fukać i zadzierać nosa. żeby tego nie robili. lżenie słowami albo obrzucanie zgniłymi jajami. Bądźcie odważni i dzielni. że czytanie tej książki na oczach innych może Państwa narazić na wytykanie palcami. Nie jest . nie pozwólcie się zawstydzać. Wolałbym. kiedy Was oskarżą o bezduszność. Dziennikarze piszą o mnie czasem „polski Rush Limbaugh”. inaczej argumentuje.inaczej się zachowuje. ja też. że jest on w Ameryce zwalczany tak samo gorąco jak ja w Polsce. kiedy będą Was nazywać ciemniakami i kołtunami. Śmiejcie się w głos. co ja.. Takimi mniej więcej słowami (cytowałem z pamięci) rozpoczął swoją pierwszą książkę Rush Limbaugh. gdy Was zapytają czemu czytacie dzieło faszystowskie. Łączy nas niewątpliwie to. ma też co tydzień kilka kwadransów w telewizji (ale nie WC Kwadransów) oraz wydał trzy książki (absolutnie niepodobne do tej).elity jajogłowych (ja mam ciut gorzej. co ja i zwalcza to. Proszę więc dać sobie spokój ze zmienianiem okładki. co innego go śmieszy.dotyczy wyłącznie światopoglądu a nie na przykład formy jego wyrażania. bo nasze podobieństwo jest bardzo powierzchowne . Pasują jak ulał i do mojej. Nie znaczy to jednak..

co Państwo za chwilę przeczytają.jeszcze kwadratogłowi komuniści). WC Kołtun się jeży tak. na które nie wystarczyło czasu w programie oraz odpłacam pięknym za nadobne wszystkim szujom dziennikarskim. ale nie bardzo jest jak. Wszelkie namowy napisania książki „we współpracy z jakimś sprawnym dziennikarzem” stanowczo odrzucałem. Z drugiej strony czytam wycinki prasowe na mój temat i często mam chęć jakoś je skomentować . jest wyłącznie moim dziełem. Ciemnogrodzianie będą się klepać po udach z uciechy i wyć ze śmiechu. Ba. rozwijam tematy. na najczęściej powtarzające się pytania widzów WC Kwadransa. Z Rushem Limbaugh łączy nas też miłość do Ciemnogrodu. Komuniści będą walić pięściami po meblach i wyć z wściekłości. które na zamówienie osoby sławnej ale leniwej pisze jakiś podstawiony „murzyn” są w moim mniemaniu oszustwem wobec Czytelnika.”.wysyczeć coś pod adresem podłego pismaka. Wszystko. Zapewniam. które robią mi koło pióra. najczęściej nie ma też komu wysyczeć. Napisałem więc tę książkę. że niektórym włos się zjeży na głowie. Jedynie ortografia i interpunkcja w tej książce są dziełem osób 6 . Gdybym to ja urodził się wcześniej od niego. bo podpis pod artykułem to na przykład „(kat)” albo „Zup. to w Stanach Zjednoczonych pisano by o Rushu Limbaugh „amerykański Wojciech Cejrowski”. Wywiady rzeki. że jest tu sporo do śmiechu i równie wiele do płaczu. Dostałem od Państwa kilka tysięcy listów na które nie dam rady odpowiedzieć indywidualnie. Odpowiadam w niej hurtem na listy od Państwa.

I ja. on wymyślił logo WC Kwadransa. a potem je łączymy. a czego sam nie potrafię przenieść na papier.trzecich. Święty człowiek. razem robiliśmy czołówkę do programu. Tę ostatnią projektowałem ręka w rękę z moim przyjacielem z liceum Łukaszem Ciepłowskim. że ten za dużo pracuje i że wcale nie potrzebuje nowych klientów. co mu opowiem. Od kilku lat jest on moim „nadwornym malarzem”. redakcję tekstu a nawet okładkę. Każdy inny artycha powiedziałby mi: Panie. sam Pan sobie narysuj. Podałbym Państwu jego numer telefonu. a Łukasz cierpliwie rysuje jedną okładkę ze swojej głowy. drugą z mojej. gramatykę. resztę biorę na siebie: treść. To on stworzył znaki graficzne moich firm. Na moje szczęście czasem po prostu rysuje to. ale z nas dwóch tylko on potrafi rysować. 7 . i on mamy głowy pełne pomysłów plastycznych. Z kobietą zadzierał nie będę. ale żona Ciepłego mówi.

Sprawą honoru jest do tego nie dopuścić. Skończyło się budowanie demokracji i święto wolności. moskiewskich sługusów. Wspólna Polska?! Z kim? Ta ich „Wspólna Polska” to przecież po łacinie Polonia conununnis. Nie jest moja Polska Jaruzelskiego. okupantów Narodu. że stało się inaczej. zabójców księży i robotników. więc znów nastał czas walki. czerwonych pająków. Oleksego. Oni oczywiście zechcą się do nas łasić. Z towarzyszami nie będziem w aliansach. by ktoś zasypał ten podział pod hasłem Wspólna Polska. będą się chcieli za naszym pośrednictwem ucywilizować. Nie jest i nigdy nie będzie. ale nam nie wolno dać się zwieść. O wspólnocie ze złem nie ma mowy. złodziei. Prezydentem jest komunista. zbrodniarzy. Nie wolno pozwolić. Sekuły. strajków i powielaczy.Pisanie tej książki wraz z powyższym wstępem zakończyłem 17 XI 1995 przekonany. Humera. Wróci kneblowanie ust i pałowanie po nerkach. uzurpatorów. że prezydentem zostanie Lech Wałęsa. dlatego muszę dopisać kilka zdań. Urbana. Zapchlonego kundla należy kopnąć a nie pozwalać. Kolejne pokolenie będzie zmuszone walczyć a nie tworzyć. Nie będzie żadnej wspólnej Polski! Nie poczuwam się bowiem do wspólnoty z bandą zdrajców. Właśnie usłyszałem. Kwaśniewskiego... by się nam ocierał o nogawice. Nie wolno dopuścić do zaniku podziału na dobro i zło. Rakowskiego i ich żon. Być może zniknie WC Kwadrans a ja trafię do więzienia (na przykład pod pretekstem obrazy majestatu członków partii 8 .

co przeczytają Państwo poniżej. Proszę się więc nie doszukiwać między wierszami komentarzy związanych z aktualną sytuacją polityczną. Wróciły czasy. niech się wyraża i dzisiaj. kiedy trzeba śpiewać: Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie. Pani.tak się kiedyś wyrażało szacunek. Ponieważ w tej książce odpowiadam na pytania kierowane do mnie w listach. z których przyszedł. Nie ma jednak mowy o żadnej emigracji wewnętrznej . odebrać zagrabiony majątek i boso pognać w tajgi. Państwo wielką literą .niepodległość zdobywa się aktywnością. Wszystko. 9 . Nie wolno się użalać i szukać winnych porażki. Co nam obca przemoc wzięła szablą trzeba odbierać. pisałem przed wyborami prezydenckimi i w dodatku w całkowitym oderwaniu od kampanii wyborczej.komunistycznej) albo w najlepszym razie zostanę wygnany do Arizony i będę Naczelnym Kowbojem RP na Wychodźstwie. Nie wolno siedzieć i chlipać. Trzeba bić wroga. postanowiłem przypomnieć dobry obyczaj pisania słów Pan. Obedrzeć go z jedwabnych garniturków. Wróciły czasy sowieckiej agentury i okupacji.

jak się okazuje. widzowie chcą dopytać o wiele rzeczy. Rzecz niemożliwa przez telewizor i zazwyczaj niepotrzebna. czy reżyserowane. od tego są profesorowie. nie będę per „Wojtku” z generałem Jaruzelem i.pozwalam się pytać o wszystko i prowadzę rozmowę z widzami. że nie odegram scenicznej wersji WC Kwadransa. No i przekonują się. W czasie tych spotkań proponuję coś. treściwy i kontrowersyjny. Ludzie chcą nabrać przekonania. Po spotkaniach często podchodzą do mnie i dają wyraz swemu 10 . Ludzie chcą się przekonać. Jednak w moim przypadku jest dokładnie na odwrót. czy Pan WC jest szczery i czy warto mu ufać. które widzą w moim oku nie są udawane. czy mój telewizyjny temperament. bo Kwadrans jest pomyślany do oglądania na małym ekranie i nie pasuje do sal teatralnych. o czym nikt nie pomyślał choć. Michnika) nie wsiądę do limuzyny z Jerzym Urbanem. Ponadto chcą sprawdzić. Nie jeżdżę też z wykładami. że nie będę wspierał lewej nogi. wszyscy tego właśnie ode mnie oczekują . zapał i zacietrzewienie są prawdziwe. Ponieważ WC Kwadrans jest bardzo krótki. czy też po raz kolejny ktoś mnie robi w konia. Ludzie na spotkaniach ze mną testują prawdziwość moich przekonań i emocji. to też chciałbym sprawdzić. że nigdy (w przeciwieństwie do np.Czy poza radiem i telewizją można gdzieś Pana oglądać? Jestem często zapraszany na spotkania z żywą publicznością. Gdybym to ja oglądał WC Kwadrans. które ujawniam w WC Kwadransie. Zawsze wtedy uprzedzam. że błyski. chcą bym rozwinął poszczególne tematy.

zaskoczeniu tym, że jestem taki sam na żywo jak w telewizorze. No a jaki niby mam być?

Za najnormalniejsze w świecie uważam to, że czy w domu, czy w pracy, czy w telewizji, czy na ulicy tak samo negatywnie oceniam złodziejstwo, zabójstwo, kłamstwo, zdradę... Jeśli kogoś to dziwi to znaczy, że uległ złemu wpływowi relatywy moralnej. Proszę się jej natychmiast pozbyć. Tak nie wolno. Złodziej, to złodziej, bez względu na to komu o nim opowiadamy. Nie wolno mieć innego stosunku do tej samej sprawy w domu i w szkole. To by oznaczało zaprzaństwo i koniunkturalizm. Skąd w ogóle taki pomysł, że ja mogę myśleć i mówić inaczej do kamery a inaczej na półprywatnym spotkaniu z widzami. Proszę nie brać przykładu z kolesiów z parlamentu. Tam wystarczy odpowiednio zagłosować, by: złodziejstwo zamienić na działalność niesprzeczną z prawem; zabójstwo na uprawnione działania organów porządku kłamstwo przerobić na zachowanie tajemnicy państwowej; a zdradę na mniejsze zło. Chłopaki w parlamencie mają widać czas na gadulstwo i peryfrazy - ja nie. W WC Kwadransie nie ma miejsca na długie sformułowania. Muszę się zmieścić w piętnastu minutach, a kłamstwo zawsze zawiera więcej słów od prawdy, dlatego w moim programie nie ma na nie miejsca.

Lubię jeździć po Polsce, choć to bardzo męczące. Lubię spotykać Państwa i zaglądać w twarz zarówno przyjaciołom jak i wrogom. Lubię zaskoczenie, które zawsze wywołują moje pierwsze zdania wypowiadane po wejściu na salę: „Proszę Państwa, nie przywiozłem żadnego referatu, nie
11

będzie leż WC Kwadransa na żywo. Dopóki jest w telewizji nie ma takiej potrzeby. Jest za to okazja do rozmowy. Przez najbliższą godzinę jestem do Państwa dyspozycji. Ktoś czegoś nie pojął, ma pretensję, nienawidzi kołtuństwa, nie wierzy, że można mieć takie poglądy jak ja, - proszę bardzo niech pyta. lub atakuje. Po kilku pytaniach i odpowiedziach powstaje atmosfera koleżeńskiej dysputy. W wielu sprawach się sprzeczamy na argumenty, czasem jest po prostu wesoło, czasem bardzo poważnie. Tych spotkań było już kilkadziesiąt. Wszystkie wspominam miło. Lubię gorące dyskusje, zwarcie i krzyżowy ogień pytań wtedy wymyślam najlepsze pointy, najcelniejsze argumenty.

Spotkania z widzami w czasie których nie występuję ex cathedra, niczego nie wygłaszam, tylko rozmawiam z Państwem jak równy z równym, wydawały mi się czymś oczywistym. Niedawno zwrócono mi jednak uwagę, że to, coś bardzo nietypowego - pierwsza na świecie telewizja interaktywna. Po raz pierwszy w historii chłop może pogadać z obrazem i nie musi być pijany, żeby usłyszeć odpowiedź. WC Kwadrans wirtualny. Nie potrafię oddać na papierze nastroju, ani temperatury spotkań na żywo, mimo to przytoczę fragment jednego z nich: Pytanie z widowni - Jakim prawem ujada Pan na Gazetę Wyborczą i urąga Adamowi Michnikowi? Kim Pan właściwie jest? Jaki Pan ma dorobek życiowy? Co Panu daje prawo deprecjonować człowieka, który od dawna wyprzedza swoją epokę? WC - Urągam, bo uważam, że towarzysz Michnik wyprzedza swoją epokę w niewłaściwym kierunku i w dodatku próbuje nas ciągnąć za sobą. Niech towarzysz Michnik, jeśli chce, wyprowadzi Naród Wybrany z Ciemnogrodu do Ziemi Obiecanej, ale tylko
12

Naród Wybrany, a nie wszystkich przymusowo. Kto chce do Nowego Świata niech maszeruje za Michnikiem, reszta wedle wolnej woli ma prawo zostać na Ojcowiźnie. Pytanie z widowni - Ciekawe, gdzie Pan by nas poprowadził? WC - Ja się nigdzie nie wybieram, tu mi dobrze. Poza tym nie będę Pana prowadzał, bo od prowadzania są pasterze, a ja jestem kowboj. To pasterze łażą z baranami, a kowboje siedzą w jednym miejscu i pilnują, żeby się trzody dobrze najadły, miały co pić, żeby nam bydło od sąsiada nie wlazło w szkodę i trawy nie wyżarło. Kowboj grodzi łąki, na których bezpieczne stada cieszą się wolnością. Pastuch zaś szturcha barany kijem, szczuje psami i przegania z miejsca na miejsce. Wszystkim, których pociągają pasterskie wizje Michnika, polecam fragmenty Starego Testamentu o Mojżeszu. Ta pustynia, po której Mojżesz kazał się ludziom błąkać przez kilkadziesiąt lat, była do przejścia w kilkadziesiąt dni!!! Chodziło jednak o to, by w czasie marszu wymarło pokolenie pamiętające stare czasy. Potem już można było budować nowe społeczeństwo - oderwane od tradycji, pozbawione korzeni, z przerobioną historią. Michnik też to czytał i wykombinował, że poprowadzi marsz ku zjednoczonej Europie oraz zbuduje nowe eurospołeczeństwo. Nie dam się nabrać na michniczy szwindel, który mi każe tułać się przez kilkadziesiąt lat, przez pustynię jednoczenia i adaptacji, po to tylko, żebym z Europy doszedł do Europy. Wybieram wolność i bezpieczeństwo na łące moich Ojców, a nie stado baranów z jąkałą za przewodnika. Wybieram Biało Czerwoną i Orła Białego, a nie kółko z gwiazdek na błękitnym polu. Boga, Honor i Ojczyznę, a nie wolność, równość i braterstwo. Pytanie z widowni - Ja się z Panem zgadzam do tego momentu, ale nie rozumiem czemu Pan odrzuca Wolność, Równość i Braterstwo — to są przecież hasła jak najbardziej chrześcijańskie. WC - Jak najbardziej antychrześcijańskie! Proszę się nie dać
13

na to nabrać. To są prawa ludzkie postawione w kontrze do Praw Boskich. Wolność z tego hasła ma zastąpić Boga - „nie wolno ograniczać wolności człowieka Prawem Boskim”. Równość ma zastąpić Honor - szuja uzyskuje równe prawa co człowiek uczciwy, władzę ma prawo sprawować każdy, więc obywatel Hitler ma prawo być demokratycznie wybrany na dyktatora. Braterstwo zamiast Ojczyzny oznacza zanik wspólnoty rodzinnej i państwowej. Kiedy wszyscy jesteśmy braćmi niepotrzebne nam narody i granice, po co nam tradycje, flagi i hymny, bracia wszystkich krajów łączcie się. Wolność, Równość, Braterstwo mają wyprzeć Boga, Honor i Ojczyznę. Wyprzeć, a nie uzupełnić. Wybrać więc trzeba jedno, albo drugie. Zapisać się do jednych, albo do drugich. Nie można dwom panom służyć. Pytanie z widowni - Co Pan sądzi o podręczniku do seksu napisanym przez tego rajfura Starowicza? WC - Może go Pan wstawić na półkę obok dzieł Lenina - taki sam wulgarny materializm. Pytanie z widowni - Z czego jest ten pański kubek, ze spiżu? WC - Nie. Ze zwykłej amerykańskiej porcelany, za to stolik jest z polskiej wikliny. Pytanie z widowni - Jak to się stało, że nie wessały Pana UDeckie elity, jak się Pan uchował? WC - Zawsze wolałem dzielić się opłatkiem, a nie styropianem i przedkładałem małomiasteczkowy salonik mojej babci ponad warszawskie szalony. Takich jak ja elita bierze na widły, a nie na członka. Pytanie z widowni - A co Pan sądzi o grubej kresce? WC - Gruba kreska to niesprawiedliwość, ja wybieram sprawiedliwy gruby sznur. Pytanie z widowni - Chce Pan wieszać komunistów? WC - Jestem cieślą, a nie katem, wieszać nie chcę, ale chętnie
14

Nie wolno!!! Naszym obowiązkiem jest. Nie stała się sprawiedliwość. Tyle lat minęło. więc żeby ktoś komunistów legalnie osądził i skazał. więc nie wolno im niczego odpuszczać. a Pani już chce o nich zapomnieć? 15 . Tego wszystkiego komuchy nie wykonały. A po wytropieniu uczynić sprawiedliwość.. Polityczne „przepraszam” to o wiele za mało. trzeba spełnić kilka warunków .Nikt z nami wtedy nie będzie chciał gadać na arenie międzynarodowej i z NATO się Pan może wtedy pożegnać..zbuduję katu warsztat pracy. Niemcy przepraszają przy każdej okazji.Zanim nastąpi odpuszczenie. pokuta. a i u naszych sąsiadów na południu komunizm jest zdelegalizowany i jakoś nikt szat nie rozdziera. było minęło trzeba odpuścić. WC . Czy trzeba zapomnieć i odpuścić? Nie trzeba. bo ludzie nie potrafią tolerować niesprawiedliwości. wyznanie win..Niemcy zrobili po wojnie denazyfikację. Opinia z widowni . WC . A nawet gdyby.Panie... po co nam te rozliczenia. A także natychmiast zakazał wszelkiej działalności komunistycznej. zadośćuczynienie. by w imię odpuszczenia naszym winowajcom zapomnieć mogiły naszych ojców? Groby ofiar komunizmu się jeszcze ruszają. po dzień dzisiejszy jest tam zakaz działalności partii faszystowskich. WC . Tam gdzie nie działają sprawiedliwe sądy pojawiają się samosądy.. jako i my odpuszczamy naszym winowajcom.Czy Ksiądz Popiełuszko namawiał.. to czy wolno za cenę konwersacji międzynarodowych przymykać oko na zbrodnie? Opinia z widowni . a pomimo tego Pan Wiesenthal tropi zbrodniarzy hitlerowskich i oddaje w ręce sprawiedliwości. Lepiej.Ksiądz Popiełuszko uczył żeby zło dobrem zwyciężać i często powtarzał „. tak jak on. wytropić wszystkich do ostatniego zbrodniarza. parują świeżą krwią. Postulat z widowni .skrucha. „.. Nasze sumienia zawsze się jej domagają... żal za grzechy.

bo to odpowiedzialność zbiorowa.Może coś w kolorze różowym? WC . żeby nie obciążać odpowiedzialnością tych młodych. Oleksowie są umazani tą samą krwią. Wtedy i ja uznam. Nie wyobrażam sobie jak można instalować tłok w rurze wydechowej. że homo są normalni. odwołują się do „dziedzictwa polskiej lewicy”. chyba. że wszyscy zwariują. 16 . czy to się Panu podoba czy nie. to wraz z nią przejmują cały dług hipoteczny.Myśli Pani. co ich poprzednicy.Chodzi przecież tylko o to. że mam bardzo złą prasę (gorszą miał chyba tylko amerykański prezydent Richard Nixon) nie wywołuje u mnie poczucia fizycznego zagrożenia.Czy nie boi się Pan poruszać bez ochroniarza? WC . .. nie. może coś weselszego. osłaniają przed odpowiedzialnością stare kadry . Pytanie z widowni . Poproszę o zmianę tematu. albo zacznę wierzyć w czary mary i wtedy rzeczywiście to ja będę nienormalny. Taki Kwaśniewski urodził się w latach pięćdziesiątych to czemu on jest winien? WC .Powiada Pan często.. No. jeśli łaska.„Krew Jego na nas i na syny nasze”. i że Pan Bóg tak chciał. Sami na siebie wzięli tę krew. że gdzieś na świecie pedalska para będzie miała ze sobą dziecko bez pomocy lekarzy. Skoro więc komunistyczne syny biorą swoją ojcowiznę. więc już niedługo to Pan będzie nienormalny. WC . Skwapliwie odziedziczyli majątek po PZPRze.. jak na moją osobę reagują ludzie na ulicy. Złe opinie dziennikarzy i nienawiść jaką zioną w moim kierunku gazety nie ma nic wspólnego z tym.??? Pytanie z widowni . Pytanie z widowni . czemu miałbym się bać? To.Pytanie z widowni . Coś takiego nigdy normalne nie będzie. Cimoszewicze.zna to Pan? Kwaśniewscy.to wszystko dowody synostwa.. że związki homoseksualistów są nienormalne.Oh. ale świat idzie do przodu.

Pytanie z widowni . a ono w znaczny sposób ucywilizowało sowieckich pachołków. niż w telewizorze. a nie z tego świata. tylko z pełną premedytacją kłamie. To wciąż jeszcze jest walka na koncepcje i pomysły.to tylko lewicowe „elity” dostają wysypki na mój widok. ma prawo interpretować wiele rzeczy na moją niekorzyść . Boję się dlatego.nie będą już skrycie mordować. Kiedy ktoś mnie szczerze nienawidzi za poglądy. Po wtóre zwykli ludzie albo lubią WC Kwadrans. że w tekstach na mój temat dostrzegam przede wszystkim świadome wyrachowane łgarstwo.Po pierwsze bardzo rzadko mnie ktoś rozpoznaje. Eliciarze chcą mnie usunąć z życia publicznego.na przykład zamordowanych księży. Kiedy jednak ktoś nie używa argumentów. Dlatego nie boję się chodzić po ulicy. kiedy idę sobie na pocztę albo na zakupy. albo jest im on obojętny . że nie będzie walki o koryto tylko lekkie przesunięcia mające na celu zrobienie miejsca dla nowych warchlaków. No. Wyglądam pewnie trochę inaczej. a elity nie będą się przecież zniżać do mordobicia na ulicy. a to wymaga zachowania pewnych pozorów . Bolszewicy bardzo ochotnie przedzierzgnęli się w Europejczyków. Teraz marzy im się wielkie koryto (w) Brukseli. przed zdradą okrągłego stołu. a wydawca je 17 . Potem jednak nastąpiło połączenie elit z PZPRu z elitami z Solidarności.Obawiałbym się tego przed rokiem 1989. czy nie należy się więc obawiać. to szybko odrzucili azjatyckie maniery i zostali Europejczykami z dziada pradziada. ścieranie się ideologii.to jest zachowanie normalne i mnie nie martwi. Nie zwalcza się mnie na argumenty a jedynie obrzuca błotem. Elity starają się wykończyć mnie długopisami i zakulisowymi podchodami pod WC Kwadrans. to już nie jest w porządku i tu zaczyna się zmartwienie. no i nie mam kubka. boję się czytać gazety. bo to w Europie niemodne. Dziennikarz świadomie czyni zło.Przecież lewica ma już na rękach krew niewinnych . Jak im towarzysz Michnik obiecał. że zastosują te same metody wobec Pana? WC .

ale ponieważ w czasie całego festiwalu nie znalazł nic na Cejrowskiego postanowił coś sfabrykować. zimne zło . gwizdała też na widok Korneliusza Pacudy oraz kolejno na widok wszystkich artystów występujących na festiwalu. która drwi z uczciwości. Dlatego boję się czytać gazety . Dziennikarz musiał o tym wiedzieć. nie szanują przeciwnika. W ten sposób młodych dziennikarzy. bo nie sposób walczyć i wygrywać honorowo z hołotą.tak samo jak na podobnych imprezach w Ameryce. Takich niby drobnych manipulacji doświadczam dzień w dzień i martwi mnie. jeszcze nie zepsutych. Nie rośnie nowe pokolenie.znajduję tam czarną wróżbę przyszłości. Rycerze i kowboje wyginęli. W jakim kraju przyjdzie mi żyć jeśli intelektualne elity nie mają już za grosz honoru.sankcjonuje i nagradza pieniędzmi. Większość artykułów na mój temat nosi piętno tej hołoty .Zapłaciłaby raz jakaś „Trybuna Wyborcza” milion dolarów.to nie polemika i ostra niezgoda z tym. że na mój widok publiczność zaczęła gwizdać. lecz o dokopanie WG. W Mrągowie publiczność wyraża swój aplauz nie tyko przez konwencjonalne oklaski. ale także przez kowbojskie gwizdy i okrzyki iiiiiiichuuuu . a prawdę ma za nic. a nie stawania do honorowych pojedynków. nie walczą na argumenty. to by zaczęła szukać moich prawdziwych wpadek i zwalczać argumenty argumentami a nie łgarstwem. bo one mają swoje konsekwencje na przyszłość. że w Polsce prawo nie daje mi możliwości żadnego przeciwdziałania. 18 . bo nie o prawdę mu chodziło. co robię lecz świadome. Boję się czytać takie rzeczy. Po moim występie na ostatnim Pikniku Country w Mrągowie jedna z gazet napisała. nie walczą o prawdę. wolne i uczciwe. ono się deprawuje i uczy kopania po nerkach. W USA mogę takiego pismaka podać do sądu i zarządać dowolnej sumy odszkodowania . Tego już dziennikarz nie napisał.chęć wykończenia przeciwnika każdym sposobem. Owszem zaczęła. a jedynie walczą o prymat. uczy się stosowania złych metod pochodzących ze złych czasów.

to był chudy i dopiero teraz upasł się. Więc jak Pan chce. to moja wina w każdym calu i nie ma wymówek. złożyła ręce jak do pacierza i powiedziała do mnie: „O. Co miałem zrobić? Uniosłem rękę i odpowiedziałem: „Idź i nie grzesz więcej”. Opinia z widowni .Najbardziej lubię grać w kręgle no i oczywiście sport kowbojów .jeśli przegram. Komu? No komu było lepiej.Lubi Pan jakiś sport? WC . no bo co on mógł wtedy przekręcić. Lubię sytuacje w których człowiek odpowiada w pełni za to. co robi. kiedy był za komuny sekretarzem partii w Białej Podlaskiej. skoro nawet komunie było gorzej? Pytanie z widowni .Pytanie z widowni . Jezu”. Od dziecka żywię silną niechęć do gier zespołowych. a na co dzień jeżdżę do roboty rowerem. że za komuny było lepiej. bo wszyscy byliśmy biedni. WC . ale nie wygaduje głupot. W pewnym momencie nadchodząca z naprzeciwka młoda dziewczyna upuściła wielki materac.A jak na Pana reagują zwykli ludzie? WC . to niech Pan idzie. Zwycięstwo natomiast to wyłącznie moja zasługa.bilard. kilka kartek na benzynę? Dzisiaj Sekule lepiej. Poza kręglami lubię też latające talerze freesby i badmintona. czasem ktoś mnie rozpoznał i powiedział dzień dobry. Proszę Pana było dużo gorzej.Panie WC ja stąd wychodzę. że za komuny było lepiej. Albo towarzysz Sekuła . Taki towarzysz Oleksy na przykład.W połowie lata szedłem ulicą w Łebie na spotkanie z publicznością. bo Pan jesteś nakręcony a każdy i tak wie. albo tak ogólnie wszyscy po trochu. jakiś marny przydział na samochód albo na kafelki. Jemu za komuny było gorzej niż dzisiaj. ubrany identycznie jak w telewizji.Niektórym. a w sportach zespołowych winny porażki jest zawsze ktoś inny. Ludzie wracali tłumnie z plaży. że ledwo na oczy widzi. Zwycięstwo zespołowe też słabiej smakuje. Przecież nie powinna wzywać imienia Pana Boga swego nadaremno. Za komuny miał gorzej.za komuny nie mógł skrzydeł rozwinąć. dopiero dzisiaj ma szanse robić potężne przekręty. (Jesienią i zimą także 19 . Dlatego wybieram dyscypliny indywidualne .

postaram się mówić wolniej i pokazywać więcej obrazków. Jeszcze nikt nigdy nie skorzystał z tego prawa. Skoro sami zainteresowani nie uważają. ani Kotański. Wtedy program nie mógłby być cenzurowany.Odwagi brak raczej dyrektorom telewizji.A czy prowadzi Pan osobiście jakąś działalność charytatywną? WC . Każdy z moich gości ma prawo obejrzeć swój występ po zmontowaniu i nie zgodzić się na jego emisję. ani Lepper. Satyra przecież ma obowiązek być jednostronna i cierpka. wtedy nie montowano by go tendencyjnie wygładzając różne moje brutalne sformułowania. że ich montuję tendencyjnie. że kogoś nie stać na inny. ja tam mogę na żywo w każdej chwili. Dziękuję jednak. Kto odbierze pochwały na ziemi.) Pytanie z widowni .pożyczanym od mojej mamy Cinquecento . to proszę by widzowie nie stawiali mi tego zarzutu. WC Kwadrans to nie publicystyka tylko Satyra. czy publicystycznym? Pytam. to wiele zarzutów np. Jedną z jej form jest na przykład paszkwil. z definicji wyszydzać.Dlaczego WC Kwadrans jest programem montowanym i robionym tendencyjnie? Czy brak Panu odwagi. ośmieszać. Jeśli będą Państwo o tym pamiętać. nikt. o brak obiektywizmu i brutalność przestanie mieć rację bytu. WC . Ani Łopatkowa. nie ma bowiem co liczyć na nagrody 20 .obrzydliwy samochód. wyolbrzymiać.. bo on jest nietrafny..A ja nie mogę zrozumieć czego w WC Kwadransie można nie zrozumieć.Owszem. ani pani z bananem. chyba. Większa łopatologia byłaby chyba obrazą dla widzów. Pytanie z widowni . że mimo niezrozumienia widz nie rezygnuje i ogląda co tydzień. nie polecam. bo oglądam co tydzień i nie mogę zrozumieć o co Panu chodzi. A satyra ma. Może już w najbliższy piątek uda nam się nawiązać nić porozumienia . aby występować w TV na żywo? WC . Pytanie z widowni . ale nie mam zamiaru się z tym afiszować.Czy WC Kwadrans jest programem rozrywkowym.

których się Pan naczytał. kiedy się wygłupiał. Pana Manna jednak bardzo szanuję. Ostatnio widziałem któryś może ze cztery lata temu i pomyślałem wtedy. Pytanie z widowni . Przecież w czołówce stoi napisane jak wół. a na co dzień nie mają nic wspólnego z etyką chrześcijańską? WC . gwałcicieli i kryminalistów. którzy chodzą do kościoła na pokaz. a nie kwadrans jakiejś grupy co to mnie rzekomo niesie. Kabaretu Lipińskiej nie oglądam.Co sądzi Pan o kabarecie Olgi Lipińskiej i programie MdM.O ile dobrze rozumiem. Lipińska przecież łasiła się do junty Jaruzelskiego. jak nie kupiłbym mąki od faceta.O gustach nie ma co dyskutować. czy ludzie chodzą do kościoła na pokaz i czy mają coś wspólnego z etyką chrześcijańską? Ja tego nie wiem i nie dam sobie tego zasugerować. chłam. że bije żonę. że WC Kwadrans. że to nudna chałtura. że większość tej większości to ludzie. Czy to Panu nie przeszkadza. katolickiej większości. 21 . Przez szklany ekran jakoś ten humor do mnie nie dociera. a nie Kwadrans Większości Katolickiej. Mądrzej więc gdy nie wie prawica. które wielu uważa za najlepsze w polskiej telewizji? WC . Łgarstwo i tyle.w niebie. Towar od kogoś takiego mi nie smakuje. Nigdy nie występuję w niczyim imieniu. To mój kwadrans. Przecież podpisany jestem imieniem i nazwiskiem. Źle też Pan zrozumiał moje wypowiedzi w Kwadransie. wiele mnie nauczył.to nie moja fala. Dziś nie chcę mieć z Lipińską nic do czynienia tak. A MdM mnie zazwyczaj nudzi . WC Kwadrans wypowiada się w imieniu tzw. co robi lewica. Pytanie z widowni . Pracowałem z Wojciechem Mannem w Radiu Kolor i tam na korytarzu pokładałem się ze śmiechu. Odradzam serdecznie gazety. W radiu nie gram nawet najpiękniejszych piosenek pisanych przez narkomanów. o którym wiem.A skąd Pan to wszystko wie? Skąd Pan wie. To mnie do niej zniechęca.

.. czy nie. Nawet jako ostatni wariat na Ziemi będę protestować. ale autentyczny wyskrobany płód. prowadzą do rozwoju tzw.Kiedy zaprosi Pan do swojego programu Barbarę Labudę? WC . O jego prawie do wyboru czy chce mieć kota.Sumienie gryzie mi to. to jak mogą być w sprawie człowieka? Wszyscy skrobankarze to psychopaci bez serc. to by się Pani pewnie przeraziła i zaczęła protestować.Pytanie z widowni . zakaz oświaty seksualnej i używania środków antykoncepcyjnych. że czyni dobrze. że w czasie aborcji wolno rozszarpać na kawałki płód i że potem w plastikowej torbie na śmietniku leżą maleńkie rączki i nóżki.Lansowana w Pana programach ustawa antyaborcyjna. że się boi 22 . nóżki kopią.Już zapraszałem.. Pytanie z widowni . usteczka się uśmiechają. którego ktoś rozrywa na kawałki. Nie byłoby wtedy gadania o wolnościach obywatelskich właściciela tego kota. podziemia aborcyjnego i tragedii wielu kobiet. Chyba. A przecież powinna chcieć bronić swego jeśli wierzy w to. Wtedy w tej sprawie nie będzie potrzebny WC Kwadrans. że na śmietniku za legalną kliniką aborcyjną wolno zostawiać jako odpadki małe dziecięce główki. paluszki.. Jakby Pani zobaczyła kota. Wtedy wreszcie Labudy pójdą siedzieć za namawianie do ludobójstwa i za współudział. że „to jeszcze nie żyje”. Szczątki ludzkie w torbie na śmietniku!!! Widziała Pani kiedyś wyskrobany płód? Błagam niech Pani pójdzie i obejrzy. Nie chcę słuchać gadania o tym. co robi i jest szczerze przekonana. Jest też społeczne przyzwolenie na rozszarpanie. jest już maleńki nosek. Niech Pani już o tym nic nie mówi tylko się zastanowi. Jeżeli w sprawie kota nie byłoby wątpliwości. Nie żaden film dokumentalny. Serduszko bije. Dlaczego nie wspomina Pan o tym? Czy to Panu nie gryzie sumienia? WC . Niech każdy pójdzie i obejrzy. ale wciąż się miga i unika kontaktów.

U mnie w rodzinie mężczyźni wolniej dorośleją i żenią się późno. Listę nazwisk przedstawię innym razem.. jestem jeszcze tak niespokojny jak piętnastolatek. Pytanie z widowni . Pytanie z widowni .Kpię z idiotyzmów. Nauczono mnie odpowiedzialności i właśnie dlatego nie naprodukowałem bezmyślnie gromadki dzieci. to jest to szuja i nie warto z nią gadać..Listę nazwisk przedstawię innym razem. judzi.Nie zaproszę.A kiedy Pan zaprosi Michnika? WC . a nawet nienawidzę. Jesteśmy wariaci. niszczy. deprawuje. Pytanie z widowni . to go do WC Kwadransa warto zaprosić. że łże.przyjść bo wie. Jeśli pod jakimś idiotyzmem podpisuje się konkretna organizacja kobieca. Wiele kobiet szanuję. w myśl pańskich zasad.Gzy Pańskie kpiny z organizacji kobiecych są dowodem. że przekroczył Pan już trzydziestkę. Jeśli ktoś broi świadomie. albo przynajmniej pokażemy światu głupka ostrzegając przed jego niepoczytalnością. ale nie od razu wszystkim kobietom. Dlaczego. Natomiast jeśli ktoś robi źle ze zwykłej głupoty.Na której liście? WC . że robił głupio i w wyniku tej wizyty przestanie. kocham. Wielu też nie szanuję. Ponieważ ciągle jeszcze mam kiełbie we łbie. Ja uprawiam kilka zawodów na raz.Przypuszczam.Nigdy nie głosiłem zasady w myśl której jest przymus żeniaczki i rozmnożenia przed trzydziestką. nie lubię. że nie lubi Pan kobiet? WC . Jeśli robi to całkiem świadomie. jeżdżę do dzikich krajów. Nie wolno jej ręki podać. Co z tego ile lat ma ciało. a „człowiekiem rodzaju żeńskiego” Labudą. Proszę się nie bać 23 . Jest różnica między towarzyszem Michnikiem. to tej konkretnej organizacji się dostaje. przecież to duch rządzi człowiekiem. nie ma Pan żony i sporej gromadki dzieci? WC . więc za wcześnie na żeniaczkę. bo albo sam się zorientuje. Labuda jest w pierwszej dziesiątce. Pytanie z widowni . z pełną premedytacją krzywdzi innych. a nie z kobiet. lubię.

Jak Pan chce z panią Bikont porozmawiać.Czy nie byłoby lepiej gdyby Pan przestał udawać kowboja i zamiast country grał polską muzykę.będą i żona. nie ma też pojedynków.Skąd wziął się Wojciech Cejrowski? Jako zjawisko telewizyjne. A o pani Bikont wiem tyle. żeby wymierzyć sprawiedliwość? Sprawdzam uczciwość Polskich Sądów S. i przebrał się w kontusz zamiast kowbojskiej kamizelki? WC . to stwierdziłem. wywiady. że nazwisko moje pojawia się w kilku milionach egzemplarzy gazet każdego tygodnia. które ja mam wyciągać na podstawie jej wypowiedzi. że można wygrać od jakiejś pani Bikont co najmniej 100 milionów. To głupi musiałbym być.Gdyby interpretować gwiazdorstwo w ten sposób. bo się brzydzę. A jak już przeczytałem artykuł odbity na ksero.. WC . Pan mnie pyta o wnioski. „. czy jak uważa Pani Bikont z „Gazety Wyborczej” .. „Brutalny Kowboj R. to ja muszę w obronie tej wspólnej własności wystąpić.. co się dowiedziałem z jej artykułu pt. komitety obrony Cejrowskiego. Pytanie z widowni . Ponieważ w Polsce nie można sprać po gębie nikogo i w ten sposób sprawę załatwić. audycje telewizyjne. które nie tylko do mnie należy. Co. Przyszedł do mnie mój doradca prawny i powiedział. Pytanie z widowni . P. A skoro pośrednio z mojego powodu szkaluje się dziedziczną własność mojej rodziny. Pytanie z widowni .To by dopiero było udawanie! Widział Pan ostatnio kogoś w kontuszu? A jakiś po sarmacku podgolony łeb na ulicy? Czysto polską muzykę zacznę grać jak Pan namówi Filharmonię 24 .A czy Pan czuje się gwiazdą? Artykuły w prasie. rzecz jasna. to jedyną drogą jest sąd.elementem „prawicowego spisku” w telewizji? WC . A. Czeczeńców miałem wynająć. Jest Pan samoukiem. ale nie na życzenie publiczności WC Kwadransa lecz na życzenie serca i rozumu Pana WC. żeby nie powiedzieć prawnikowi: idź do sądu i wygraj.. „Wyborczej” nie czytam. to ja to oczywiście dostrzegam. i dzieciaki. że szkaluje się tam nazwisko. to nich Pan do niej idzie.

Ciemnogrodzian zadeklarowanych na piśmie jest w Polsce około siedmiu tysięcy.Narodową. tak jak słowo kołtun czy bigot. jak Gwiazda Betlejemska. które żyją zgodnie z polską tradycją. A prowincja amerykańska od polskiej się zasadniczo nie różni. Niech mi Pan pozwoli być sobą i słucha co mówię. to według mnie po prostu zdrowy rozsądek. (przyp. ale ja pierwszy zacząłem je stosować z dumą. bo to. że gram country i noszę kowbojską kamizelę.Kto mieszka w Ciemnogrodzie i ilu mieszkańców tam jest? WC . Tam się nauczyłem fachu ciesielskiego i kowbojskiego. co na moim rodzinnym Kociewiu.) 25 . To słowo miało obrażać i powodować wstyd. Są ich miliony. Zaproszenia na spotkania z żywą publicznością można kierować do warszawskiego biura WC Kwadransa .nie udawany tylko naturalny. że się dla Pana wystroiłem w kowbojskie buty? To są najwygodniejsze buty świata! Ja lansuję tradycję w takiej formie. co wnoszę z listów przychodzących do programu WC Kwadrans. Ale sposób myślenia jest ten sam.22) 26 15 27. Dzisiaj Ciemnogród jaśnieje dumnie. to sprawa drugorzędna.numer faxu (0 . red. w jakiej ona żyje na prowincji. Ale mnie się Ciemnogród mimo wszystko bardzo podobał. Pracowałem przez 7 sezonów na ranczo. Cejrowski w telewizji jest jak najbardziej prawdziwy . Pytanie z widowni . którzy mają zdroworozsądkowe podejście do życia. Co mam na nogach dzisiaj? Pan myśli. Pierwotnie była to obelga wobec osób. Ciemnogrodem nazywa się wszystkich ludzi. żeby przeszła wyłącznie na oberki. Tam są tylko inne drzewa. Ale Ciemnogród. Został więc wciągnięty na sztandary. Słowo Ciemnogród nie ja wymyśliłem.

pedał WC .ociekający brunatną śliną obskurant WC .ukryty Żyd WC .cyklista na pokaz WC .gejofob WC . w chwilach niekontrolowanego przypływu tolerancji dla tego co robię. WC .facet nadrabiający brak jaj krzykiem WC .ksenofob WC .amerykanofu WC .Poniższą litanię na mój pohybel napisali dziennikarze wszystkie epitety pochodzą z prasy.kryptofaszysta WC .arogant WC .neofaszysta WC .żandarm obyczajów WC .faszysta WC .jawny antysemita WC .nie faszysta tylko zwykły polski żydożerca WC .cham WC . Relatywy Moralnej oraz Kondoniarzy od św.knajak WC . Wyznawców św. Prezerwatywy zachęcam do odmawiania dla kurażu.współczesny faszysta WC .taki kowboj jak ja biskup 26 .mason WC .jawny faszysta WC .kryptopederasta WC .brunatny kowboj WC .

wielki łowczy czarownic WC .powabny świętoszek WC .polski Goebbels pod satyryczną maskownicą 27 .dwulicowy WC .żądny krwi oszołom WC .wróg wszystkiego WC .współczesny inkwizytor WC .kłak kołtuna WC .wynaturzenie wolności słowa WC .fanatyczny czyścioszek WC .rezerwuar nienawiści WC .WC .jakieś grube nieporozumienie WC .gruboskórny cham WC .zajadły antykomunista WC .pupilek glempistów WC .mała zaściankowa gnida. która się tak nadyma.taka osobowość telewizyjna.śmierdzący kłamca WC .ekshibicjonista dumny z wszelkiego polskiego obrzydlistwa WC .rasista WC .kpina z satyry WC .narcystyczny goguś WC .anemiczna powierzchowność WC . że zaraz pęknie WC .szczur kruchtowy WC .skandal wołający o pomstę do nieba WC .stary kawaler z wypiekami onanisty WC .cacuszko biskupów WC .groźny precedens WC .unurzany w polskich fekaliach WC . jak z koziej dupy trąba WC .pastuch strojny w kowbojskie ciuszki WC .piewca Ciemnogrodu WC .kołtun WC .w gruncie rzeczy antyklerykał WC .nieudolny dziennikarzyna z lokalnego radia w centralnej telewizji WC .

szeryf ciemnych szeregów WC .WC ./ WC .król polskiego Ciemnogrodu WC .kwaśny nieudacznik WC .Wojciech Cejrowski 28 .megaloman WC .bohater emerytek WC .jak powiedział poseł KPNu? / .wódz hufców ciemniactwa WC .brunatny książę Ciemnogrodu WC .architekt pogromów WC . D.niedorobiony magister. który ośmiela się pohukiwać na profesorów WC .król polskiego Ciemnogrodu Że też Państwu Dziennikarzom się chce wywijać te wszystkie grafomańskie hołubce.burmistrz Ciemnogrodu Polskiego WC . już o czym pisać? „Jasnogród dostał biegunki i oblega WC . Nie mają P.zakompleksiony niedouk WC .

którzy mówią otwarcie co myślą i tak jak ja atakują swoich gości z jasno określonych pozycji. Uważam. sam jednak zachować całkowitą bezstronność. że się nie ma zdania. Czasy mentorstwa odchodzą. a nie dla wszystkich. ale dla 29 . a nie stara się usilnie ukryć swój do niej stosunek. Wolę więc takie sytuacje. kiedy prowadzący audycję mówi mi jasno. Udawanie. Czasy programów skierowanych do wszystkich. W Stanach Zjednoczonych sukcesy odnoszą dzisiaj wyraziste osobowości. Dla współczesnego widza ciekawsza jest interakcja. Dziś mamy interaktywne komputery i zmierzamy w stronę interaktywnej telewizji. że dziennikarz powinien być absolutnie przezroczysty. Tak właśnie robię WC Kwadrans nie dla wszystkich. faceci. co sądzi o danej sprawie.Dlaczego Pan w tak wyraźny. a nawet agresywny sposób prezentuje swoje poglądy? Czy nie obowiązuje Pana obiektywizm'? Często słyszę oskarżenia o to. do statystycznego widza odchodzą. powinien zapraszać gości i pomagać im zaprezentować jakieś stanowisko. że dziennikarz bez poglądów nie istnieje każdy jakieś ma. a jedynie prezentuje jakieś stanowisko od początku śmierdzi fałszem. Mówi mi się. że ujawniam swoje poglądy. Zresztą dziennikarstwo bez poglądów umiera śmiercią naturalną. Dzisiaj robi się programy dla konkretnego odbiorcy.

spychać na margines ani obrażać. dlatego wzbudza tyle kontrowersji. Nie pozwolimy się ignorować. nauczyć się nowych argumentów i sposobów walki o swoje. że jest żonaty.konkretnego widza. wchodzić z nim w konflikt. Natomiast stare mentorskie repy. Takich programów będzie jednak coraz więcej. 30 . Dziś trzeba mieć w sobie ogień i prezentować nie tylko zjawiska ale i własny do nich stosunek. bo wolimy nasze. przekonywać widza szczerym błyskiem w oku. Tolerujemy was wokół siebie ale nie damy sobą rządzić ani pomiatać. nabrać ducha. WC Kwadrans jest dla Jasnogrodu przestrogą i informacją: Nie ignorujcie nas. bo choć wciąż cisi sprzeciwiamy się waszej wszechwładzy. a nie tylko podawać mu informacje na zimnym szklanym talerzu. Taki styl dziennikarstwa rozwija się bowiem na świecie. przewietrzyć serca i urosnąć w siłę. WC Kwadrans to wyłom ku przyszłości. Sama sprawność warsztatowa to o wiele za mało. Poza tym WC Kwadrans jest skierowany do Jasnogrodu. nie zaakceptujemy waszych rozwiązań i pomysłów na świat. który ma w czasie tych piętnastu minut w tygodniu. Dziś trzeba zachęcać gorącym sercem. Przede wszystkim dla Ciemnogrodu. Ludzie żądają od dziennikarza więcej niż kiedyś. chce mieć kilkoro dzieci. Możecie się krzywić na nasz widok i bulwersować naszymi poglądami. który niech się czym prędzej nauczy tolerancji. należy do wyznaniowej większości i mówi po polsku. zimne osobowości odchodzą w zapomnienie. dziennikarze udający obiektywizm. Chcemy decydować o swoich sprawach i mamy zamiar o to walczyć. raz w tygodniu chodzi do kościoła. ale nikt z nas nie ma zamiaru przepraszać za to.

więc to bardzo zdrowy program. Tego współczesny widz nie lubi. że są mądrzejsi od widza. Ludzie wolą.to jest właśnie telewizja interaktywna. a moja widownia wciąż ze mną dyskutuje . Po piętnastu minutach ja znikam z ekranu. mówią ex cathedra i dają odczuć swoją wyższość. ale wzrasta. widz nie jest w stanie usiedzieć spokojnie bez względu na to. czy jest inny. WC Kwadransa nie daje się oglądać z odłączonym mózgiem. Daję im więc. że ludzie wiotczeją intelektualnie do poziomu brukselki i szklanym wzrokiem obserwują szklany ekran. taką możliwość .dlatego tyle się wokół tego programu dyskutuje. w WC Kwadransie. ludzie chcą i lubią pogadać. czy jego pogląd w danej sprawie zgadza się z moim.Dziennikarze starego typu lubią sprawiać wrażenie. by ich traktować jak partnerów do rozmowy. bezmyślnie żrąc tony chrupków. 31 . Ja na pewno nie powoduję. u innych ze wściekłości. WC Kwadrans zmusza do zajęcia stanowiska. U jednych ukrwienie szarych komórek wzrasta z radości. nawet z telewizorem. dobrze i źle.

którego Wojciech Cejrowski udzielił telewizji amerykańskiej. . zboczeńcy i narkomani.Z wywiadu.AIDS to choroba. 32 . którą po świecie rozniosły małpy. Teraz cierpią niewinni ludzie.

Jemu wolno łgać nam zaś nie wolno tego dostrzegać. to ważniejsze jest przecież to. A nie boi się Pan oskarżenia o antysemityzm? A od kiedy to zostaje się antysemitą z powodu znajomości języków obcych i przesyłania komuś pozdrowień? Czy jak Pan powie do Francuza „bążur” to on zaraz zaczyna wrzeszczeć. Dlatego właśnie nie wolno tego łgarstwa dostrzegać ani krytykować. że towarzysz Michnik kłamie albo.Gazeta Wyborcza pisze o Panu „oszołom” co Pan na to? Wszystkim. To już jest antysemityzm. że mu się przy okazji prawda omsknęła i nałgał jak pies. Kiedy bowiem Michnik nakłamie. żeś Pan frankofob albo frankożerca? Antysemitą zostaje się dopiero wtedy. gdy człowiek na przykład wykryje i ośmieli się głośno udowadniać. którzy mówią o mnie „oszołom” odpowiadam Szalom. Łgarstwo w takim przypadku ma być przysłonięte oświeconą postacią euroosoby towarzysza Michnika. że ten Wielki Europejczyk raczył do nas przemówić. Antysemita ma zagwarantowaną nagonkę prasową z ujadaniem i wszystkie wymyślone przez komunę „tytuły 33 . kiedy ktoś wydrukuje zdjęcie towarzysza Kwaśniewskiego w mycce. to wtedy właśnie zostanie antysemitą. a jak kto będzie głupio uparty i czepialski. a nie taki drobiazg. a władanie językami i galanteria wobec cudzoziemców jeszcze nie.

Co za bzdura.. ciemniaka. bo ona jest najważniejsza . Zachowania przeciwne są jak najbardziej antysemickie. Jej nieznajomość. dewotę.: „Psu wolno i na Pana Boga szczekać”. Co oznacza. gdy nakłamie zaściankowy Polak (Cejrowski na przykład) to najważniejsze jest oczywiście.zostaje się antysemitą. (resztę mogą Państwo doczytać w moim dossier w redakcji Gaz. Otóż pewne grupy antysemickie cytują fragment Biblii mówiący o tym.NIE.honorowe”.wszystko inne ma zniknąć w jej blasku. . że nakłamał i każdy. . Proszę też nie próbować przechytrzania dialektyków Biblią ten prymitywny numer był ogrywany tyle razy. ksenofoba. że aż wstyd mi o tym pisać. Dialektyka.) Jeśli Szanowny Czytelnik jest tak jak ja obszczekiwany przez eurochałastrę zalecam sięganie do mądrości Przysłów Polskich znaleźć tam można wiele krzepiących myśli.Dialektyka nie jest be. że należy mówić TAK . bigota. Dialektyka jest w oczywisty sposób lepsza od Biblii 34 . Zrobią z niego faszystę. NIE .. np. flak po kaszance.odpowiadają wtedy z uśmieszkiem dobrotliwego politowania towarzysze europejczycy .TAK. że dialektyka jest be. kołtuna. tak jak nieznajomość prawa. Dla osób mniej odpornych na nagonki prasowe mam następującą radę: Kiedy nakłamie euroosoba Michnik należy starannie przymknąć oko na łgarstwo i skupić się raczej na samej euroosobie. Wybor. spleśniałego twaroga. nikogo nie zwalnia z jej stosowania. Natomiast. a więc. kto to wykryje ma obowiązek kłamstwo wskazać i skrytykować (a Cejrowskiego zbesztać). że nie wolno mieszać PRAWDY z FAŁSZEM. A kara za zachowania niedialektyczne jest jedna i wymierzana surowo .

a nie myckę. to należy fotografować wyłącznie towarzysza Kwacha.S. Czego oni się teraz chowają? Czego oni 35 . Tylko antysemita nie dostrzega.. Patrzy na mnie i mówi: .Ja Pana znam. pod uszami pejsy.A co Pan im chce powiedzieć? . a kiedy główka. Spotkałem kiedyś w windzie rabina. . Natomiast.interpretacji. czemu te gudłaje nie noszą jarmułek? Mieszkałem tu przed wojną..Ja się tylko krótko zapytam. Żeby ustrzec Czytelnika przed niepotrzebną wpadką podam jeszcze jeden przykład właściwej . Swoją drogą nie rozumiem. Ubrany był. to wolno ten kapelusz razem z Cejrowskim sfotografować.. P. No i co z tego? Robienie z całej sprawy wielkiej tajemnicy tylko mu szkodzi. na czarno. Robotnicy i tak wywlekają nazwisko Sztolcman i skandują jak obelgę.. kiedy towarzysz Kwaśniewski wystąpi w mycce. że poszedł niedawno na Cmentarz Żydowski w Warszawie. kiedy ważniejsza jest czapka. czego się ten Kwaśniewski wstydzi? Ludzie szepczą. Wtedy każdy był dumny. Ja oglądam Pański program. na pogrzeb kogoś z rodziny i włożył myckę. mycki na głowie. Czy ja mogę przyjść i powiedzieć parę słów do moich Żydów? . jak Pan Bóg przykazał.dialektycznej . przy Krochmalnej.pytam. . Jak Cejrowski pokaże się gdzieś w kowbojskim kapeluszu. że jest Żyd. na głowie kapelusz.bo nowsza.

że „trefne”. a do mnie się na ulicy uśmiechają. Machnął tylko ręką i powiedział: . Szanowny Czytelniku. dodaję niniejszym. Ja przyjdę do Pana i opowiem. bo telewizja powiedziała. Ludzie się złoszczą jak ktoś zmienia nazwisko i się ukrywa. dla równowagi.W Polsce nie ma antysemitów . a na podejrzane rzeczy. co robi rabin Weiss. To ja jestem największy w Polsce antysemita. rabin zaczął wysiadać ale jeszcze się obrócił we drzwiach i powiedział: .Pan widzi jak ja wyglądam. Ludzie tylko nie lubią jak się ich oszukuje. Spotkałem go niedawno ponownie. To przecież wszystko żydowskie słowa. Proszę Pana najgorzej to ja się złoszczę. a towarzysze europejczycy zupełnie stracili orientację o co w tej książce chodzi. że to „trefny towar”. kilka ciemnych haseł: 36 .wy pijecie tyle koszernej wódki i wam smakuje. że tu w Polsce wcale nie ma więcej antysemitów jak w Nowym Jorku. ku uciesze wszystkich pasażerów windy: . bo ja ich ganię. Winda stanęła. Nikt mnie nie prześladuje.. ponieważ zrobiło się strasznie miło i koszernie. i zapytałem o opinię w sprawie kazania księdza Jankowskiego i późniejszych przeprosin Lecha Wałęsy. Wy mówicie „cymes” jak coś dobre. Telewizja i tym razem powiedziała.Najpierw niech was prezydent Clinton przeprosi za to.się wstydzą? Swoich matek? Po chwili stary rabin ciągnął dalej. też w windzie. że się wypierają religii i pochodzenia.. że to „trefny towar”. Rabin nie został gościem WC Kwadransa.

37 .AIDS DLA PEDAŁÓW!!! ABORCJA DLA ŻYDÓW!!! CLERASIL DLA KLERU!!! NA KOWNO!!! WC NA PREZYDENTA!!! HIV HIV HURA!!! No i już się książka rozkoszerowała.

Mussolini był palant. Przy tej okazji wszystkim. Tow. no a tow. nie kombinuje jak zakamuflować inwektywy tylko wali wprost. poniżej pasa. ani przeszłości chlubnej. że wolę być kołtun niż łysy. ani nie brzmi ładnie. Oleksy. Prawdziwy bolszewik nie rozwodniony gieremszczyzną. którzy mówią o mnie „kołtun” odpowiadam. że niczego im nie brakuje. Mężczyzna bez włosów wydaje mi się wybrakowany.Dawny organ dawnego PZPR wydrukował artykuł o mnie zatytułowany „Kłak kołtuna”.. Więc co tu jeszcze robi? 38 .. Łysina budzi u mnie niesmak i oślizgłe skojarzenia: Towarzysze Mussolini. Najmując łyska na eksponowane stanowisko powinno się to brać pod rozwagę. Tow. Bardzo mi się podoba to...oni mają ciągłą potrzebę udowadniania. Gomułka. Te nazwiska brzmią jak nazwy preparatów owadobójczych. Gomułka też błyszczał wszystkim poza inteligencją. Ani toto wyglądu nie ma. że autor nie pozuje na europejski obiektywizm. ani na przyszłość nie rokuje. Oleksy. Psychologowie mówią o obsesjach u łysych .

Tu chodzi o opluskwienie Cejrowskiego. Mistrz propagandy Goebbels nauczał. Powtarzam.Gazeta Wyborcza napisała.jak nie było zarzutów merytorycznych. spekulant. że będą wierzyć w mój faszyzm .. element antysocjalistyczny. że jak się kogoś długo obrzuca błotem. Elity dostały biegunki. to w końcu się coś przyklei i zostanie.. Komuna od dawna stosowała tę metodę walki politycznej .Co za przeoczenie.nikt nie wierzy. kto 39 . kułak. No to gazeta. że ze mnie taki brunatny kowboj jak z Czarnej Madonny Murzynka jest przecież nieistotne. jak nie było sposobu. kto go wpuścił do telewizji. która napisała o mnie „brunatny kowboj” użyła sztampowej ubeckiej inwektywy. to komuniści łapali za inwektywy: faszysta. W tym przypadku nie o fakty i prawdę chodzi. śmieszny. Dobitny wyraz niechęci ale także bezsilnej wściekłości. „faszysta” to szeregowa ubecka inwektywa. A to. Na popijawach w środowisku gazowyborczym mówiło się tak: . Kobiecina. żeby kogoś ukąsić rozumowo. a w ogóle. badylarz. kiedy jeden młody facet okazał się być co prawda zdolny. co Pan na to? Już mnie brzuch boli od odpowiadania na to pytanie. że Cejrowski jest brunatny. Nie ma więc sensu oczekiwać od kobieciny dziennikarki i jej gazety. W konsekwencji u niektórych czytelników pozostało w głowie skojarzenie. że jest Pan faszystą. inteligentny ale nie ich. zaczęła mnie obrzucać. o największym podobno nakładzie w Polsce.

Gdzie czujność elit? Trzeba go było wessać już dawno ułatwić karierę i ją potem ściśle kontrolować. to się musimy strzec takich szlachetków jak WC. to dlaczego złożyłem pozwy sądowe? Ano dlatego. kupić. Co to szkół nie było. W ten sposób elity warszawskie ustalały wspólny front wobec Cejrowskiego.. Mogą sobie pisać co chcą. Do sądu wystąpiłem więc w imieniu klanu Cejrowskich . Kiedy wszyscy się dogadali. zrujnować. bo ono jest własnością wspólną całej mojej rodziny. w mój faszyzm nie wierzy. wyszydzić. Mnie osobiście artykuły w Gazecie Wyborczej niewiele obchodzą.Teraz już nie ma czasu na szukanie argumentów . wyjechać. że takiego przepuściły. żeby facet samodzielnie myślał.Chcemy dostąpić do eurokoryta i ssać kontynentalny cycek a nie tylko ten mały polski. a ten WC ma łeb podgolony na Sarmatę. . . byle Cejrowskiego wykończyć. Jak to możliwe. rozpoczęło się malowanie na brunatno.nie mogę pozwolić na to. tylko ich tolerować nie wolno. że obrażać bezkarnie nie wolno. poniżej pasa. do cholery. Zaczynamy od malowania gęby na brunatno. odesłać w niebyt. nie czytam i już. Jeden taki facet przeoczony psuje nam całą robotę. Trybuna w jednym szeregu z Wyborczą. Skandal! Chyba się w rodzinie chował a nie w środowisku. bo ich nie czytam.pozwolił na to. bo nam się robota posypie. Skoro nikt. by ze względu na 40 . Nieeuropejców trzeba zetrzeć w pył. Wciągnąć faceta w zależność.. że WC nie przeszedł europeizacji? Przecież jak ktoś wykazuje jakikolwiek talent to ma być odpowiednio wcześnie obrzezany na Europejczyka. Natomiast nie wolno nikomu obrażać mojego nazwiska. . Dać zarobić. towarzysze.walimy po nerach. cokolwiek. przepraszam Panowie. Cokolwiek. szczególnie gazelita.

która podpisała artykuł też o tym wiedziała .od mojego ojca. Mógłbyś Pan. Cała warszawka wiedziała. Na kilka dni przed publikacją telefonowała do naszego biura z prośbą o udostępnienie taśm z nagranymi WC Kwadransami . że Cejrowskiego nie ma. że złoży w moim imieniu kilka pozwów. kopać łatwiej leżącego. Wtedy ojciec powiedział jej. a także wszyscy koledzy z pracy wiedzieli. Kobiecina. a on. więc zapytałem zaraz ile trzeba wyłożyć. Ja mu na to. przynajmniej zachować pozory szacunku dla polskiego obyczaju. Judzić łatwiej przecież za plecami. że o nieobecnych się źle nie mówi. żeby zaczekała kilka dni a będzie mogła je obejrzeć razem ze mną. a nigdy żadnego odcinka nie widziała. towarzyszu Michnik. Mimo to Gazeta Wyborcza nie zastosowała się do starego polskiego obyczaju. urządzę zjazd rodzinny. W końcu wydajesz gazetę dla Polaków.moją osobę raniono moich krewnych. by w ten sposób odpłacić krewniakom czymś miłym za nieprzyjemności. będzie chodził na rozprawy. że pisze artykuł. bo takich pięknych interesów za darmo nie ma. których doznali z powodu mojej działalności. Artykuł zatytułowany „Brunatny Kowboj RP” ukazał w czasie wiosennego spędu bydła. a dyskutować z zakneblowanym. ale nie wierzę. A on. że mogę bez wychodzenia z domu zarobić kilkaset milionów. że jestem na rancho w Arizonie. że wyjechał i kiedy wróci. Słuchacze radia KOLOR. Prawnika mam normalnego. Kiedy wróciłem z Arizony zadzwonił do mnie mój prawnik i oznajmił. że wykładać nie 41 . Jeśli w sądzie wygram jakieś odszkodowanie.powiedziała. że chętnie. a ja potem tylko pójdę na ogłoszenie wyroków i do kasy. na kilka dni przed moim powrotem z Ameryki.

lewica. Pan mówi. Hitler. Nie ma takiej książki.Panie Wojtku. Pan woli. że państwo powinno zapewnić dzieciom powszechne i bezpłatne wykształcenie. że ubezpieczenia pracownicze powinny być obowiązkowe. Tak mi powiedział mój prawnik i na razie słowa dotrzymuje. kiedy przeglądam poszczególne cechy faszyzmu. lewica. to mi wychodzi. że Pan i faszyści macie cechy wspólne. Pan mówi. żadna. Faszyści. Faszyści. ani teorii faszyzmu z której da się wywieźć dowód. że pojedynczy człowiek jest głupi i trzeba za niego decydować. że Pan jest jawnym zaprzeczeniem faszyzmu. Mussolini mówili. że z Pana wielbłąd. Pan woli żyć w niepodległej Rzeczypospolitej. Faszyści. zabrać mu pieniądze i je za niego wydawać. Potem będą odszczekiwać i bulić. że nie. że nie. całkach i ekosystemach uczyły się porządnie rachować i odróżniać gatunki drzew. wyliczane w słownikach historycznych. Mussolini chcieli jednoczyć Europę i świat w jedno państwo. Mussolini uważali. Zgodziłem się bez oporów. Niech więc oni w sądzie najpierw zeżrą tę żabę do udławienia. Hitler. Faszyści. bo to oni muszą udowodnić.fifty. Pan zaś mówi. Pan mówi. niezły ubaw i trochę grosza na jubel dla rodziny. Proszę Pana. . lewica. żeby dzieci zamiast o prezerwatywach. Hitler. lewica. lewica. 42 . Faszyści. Mussolini mówili. tylko potem przy kasie dzielimy się fifty . że państwo powinno pod przymusem zapewnić ludziom emerytury. z ciekawości zapytałem tylko jaka będzie linia obrony. Hitler.trzeba nic. Hitler. że człowiek powinien sam o sobie decydować i ponosić odpowiedzialność za te decyzje. że dzieci w jego imieniu powinno wychowywać państwo. że nie. Gwarantuję Panu satysfakcję moralną. Mussolini mówili.

S. WC 43 . Do wszystkich Cejrowskich! Po rozprawie zapraszam na zjazd rodzinny.P.

że buczał w kinie . Społeczeństwo potrzebuje więcej inteligentnych i wrażliwych”. zwracam nieskromnie uwagę. a mimo to nie zachwycała się moją osobą. że i mnie nie brak inteligencji i wrażliwości. Panie i Panowie wspierający mniejszość homo. więc jak można ich spychać na margines. że wrażliwy i inteligentny jeśli zboczeniec. że „homoseksualiści są osobami odznaczającymi się dużą wrażliwością i inteligencją. A Goebbels był genialny.Obrońcy pedałów atakują mnie często mówiąc. i tak wrażliwy. 44 . No i co z tego? Co z tego. niestety. że społeczeństwo wcale nie potrzebuje więcej Goebbelsów.mimo to zgadzamy się pewnie.

która wciąż poszukuje odmiany . a teraz jest Pan coraz bardziej ugładzony. które co sezon piszą inaczej. już Państwo wiedzą. a kąsać trzeba! Przecież to te pierwsze ostre programy przysporzyły Panu zwolenników.gdy był Pan w USA. Dla takiego odbiorcy pracują sztaby dziennikarskich prostytutek. Kąsać nie przestałem. które dla sensacji wjadą z kamerą do czyjegoś grobu albo pod pierzynę. Jasnogród: bohaterowie ze styropianu. w osobowości i programy. moralność z Hegla. a to dobre! Gdy w marcu '95 wróciłem z Ameryki i dowiedziałem się. a czasem nawet gryzę bez pardonu. Dla nich nie opłaca się produkować gwiazd hollywoodzkich warto zaś inwestować w tanie odkrycia jednego sezonu. albo część publiczności poszuka sobie nowej atrakcji. co o mnie wypisuje eurochałastra. a Wyborcza robiła z Pana faszystę . które co sezon gdzie indziej należą. które dzisiaj są. że złagodniałem.Po nagonce na nieobecnego . No cóż. Wszyscy się oswoili i dlatego odnoszą wrażenie. Dla takiej publiczności nie robi się seriali tylko szuka sensacji. Jest grupa widzów. pierwsza fascynacja prysła i teraz albo przerodzi się w coś trwałego.dla nich wszystko jest atrakcyjne bardzo krótko. co innego lubią. że w telewizji może być i takie dziwo jak WC Kwadrans i nie przeżywają szoku. a jutro zostaną na zawsze zapomniane. 45 .Pan jakby stracił zęby. Przez to programy są gorsze. W mojej pracy to normalka. Zęby stracił i ugładzony. Ludzie teraz uważniej słuchają co mówię. Tylko. że Państwo się do tego trochę przyzwyczaili. to się dopiero nakręciłem. a nie tylko zwracają uwagę na powierzchowne oznaki emocji.

upór. oczywiste. Tego nie będzie.o nie. że WC Kwadrans nie będzie przez to nudny. oni się teraz nazywają po prostu Trybuna. to by dyrektorzy telewizyjni natychmiast pospadali ze stołków. europoprawność. Doszedłem do wniosku. niemodne. bo trudne i niesensacyjne bo. W poglądach pozostanę nudny. że pokochałem RAP. bo jutro Adaś wyznaczy nową normę.oblężenie Jasnogrodu. wszystko na jeden raz.. który mnie wspiera przy produkcji ma dzisiaj dużo lepsze metody pracy.mądrość z Trybuny Wyborczej. A ja przemawiam językiem Ciemnogrodu: stałość. szybki seks. tania sensacja. Z drugiej strony chciałbym. chociaż to zdjęcie kilka dni wcześniej drukowały gazety. Po lekturze zarzutów zawartych w pytaniu pognałem do video przeglądać stare i nowe WC Kwadranse. które byłyby nie do pomyślenia kilka miesięcy temu.. Kiedyś nie wolno było powiedzieć „Trybuna Ludu” No bo przecież. Gdyby dzisiejsze WC Kwadranse wyemitować rok temu. Tym handluje Jasnogród dziadostwem. mniej śmieszny albo mniej wyrazisty . Panie Wojtku. Zespół Kowbojów Polskich. żeby cenzura wokół WC 46 . że Państwa nagle zaskoczę mówiąc w kolejnym programie. wytrwałość. Ja natomiast jestem teraz bardziej mądry i celny. wierność. bo niezmienny. PZPR. Proszę się więc nie spodziewać. honor i inne. EWG itd. To już nie jest partyzantka z doskoku tylko ofensywa regularnej armii . bo sami się oswoili i z treściami i ze stylem. Zapewniam jednak. ONZ. tradycja. Kiedyś nie wolno mi było nawet pokazać do kamery niekorzystnego zdjęcia pełnomocnika rządu do spraw kombatantów. płycizna emocjonalna. Kiedyś miałem całkowity zakaz używania słowa „komunista”. że dzisiaj cenzorzy często przepuszczają rzeczy.

dziś cenzuruje się treści. To. Jestem informowany o tym. nikt jednak nie wie kiedy. Samego EWG krytykować też nie wolno. że będzie zdjęty. to jak mogę mówić o przykręcaniu cenzorskiej śruby. dziś przeglądy odbywają się w gabinecie samego Dyrektora Programu Pierwszego. co kiedyś wystarczało. Na przykład nie wolno mi mówić nic o Żydach. że i nam wolno mówić. no bo skoro wolno mi powiedzieć więcej niż kiedyś. Czuję przez skórę.Kwadransa słabła. Przyzwyczailiśmy się. czy źle. Kiedyś odcinki do emisji zatwierdzano trzy stołki niżej. bez względu na to. Wzrosła oglądalność i popularność. i śmiać się tak samo głośno jak im. Ochronę uzyskała także Gazeta Wyborcza . że to paradoks. a potem Parlament na wspólnych posiedzeniach obu Wysokich Izb. że nie wolno mi poruszać pewnych tematów. co mi wolno powiedzieć dzisiaj już nie wystarcza. cały ten odcinek trafił na półkę! 47 . i widzów. czy będę o nich mówił dobrze.odcinek w którym krytykuję towarzysza Michnika za to. niż na początku. Za czas jakiś piętnastominutówkę satyryczną będzie ode mnie przyjmował Prezes Walendziak. bo na moim programie skupia się teraz uwaga dużo większej liczby osób. Program stał się kartą przetargową w wojnie o Telewizję. WC Kwadransa pilnują nie tylko chłopaki Walendziaka. Dawniej cenzura dotyczyła wyłącznie formy WC Kwadransa. Ktoś powie. z drugiej zaś to. to już dzisiaj mało. którym mój kwadrans przeszkadza. że szkalował Powstanie Warszawskie. Otóż mogę. znaki tego są bardzo wyraźne. a ona się zacieśnia. więc wzrosła niechęć i zwiększyła się siła nacisków tych. Z jednej strony wolno powiedzieć więcej. Nie wolno mi poddawać w wątpliwość potrzeby politycznego i gospodarczego jednoczenia Polski z EWG. przecież wzrosły oczekiwania i moje. ale także komuniści i UDecy.

że bon ton to nazwa potrawy. albo włącza się zagłuszający słowa pisk. No więc Cejrowski razem z jego programem byłby po prostu głupi. palnąć ją w nos. a na dodatek czarne kółko zasłania mi usta. układ sił między frakcjami partyjnymi w Telewizji. To trzeba robić bez pardonu i bon tonu. A. W piątek przedwyborczy „ingerencja redakcyjna” podmienia odcinek przygotowany na ten dzień i każe wyemitować WC Kwadrans przygotowany na inny termin. Ponieważ sprzeciwu wyrażanego kulturalnie azjatycka swołocz nie pojmie. w przeciwnym razie utwierdzają się w przekonaniu. albo fragment od kubka do kubka trafia do kubła. na co niektórzy najbardziej czekają Cejrowski będzie naparzał gościa. plujmy im pod nogi. To oczywiście trzeba robić i nie ma się co tego wstydzić. Tej swołoczy należy bez ogródek nawtykać. W jej wyniku cały odcinek trafia na półkę. czyli odcinka WC Kwadransa.Nie ma cenzury? Jest! Cenzura istnieje dzisiaj w nowej formie „ingerencji redakcyjnych” . Oni muszą czuć bez przerwy ciśnienie naszej dezaprobaty. gdyby co tydzień jedynie naparzał. Krytyka lewizny nie może polegać wyłącznie na pluciu jej w gębę. Taka eksplozja emocji jest zdrowa. który jej nie odpowiada. żeby widzowie nie czytali mi z ruchu warg. naciski. dać porządnego kopa. Cenzura!!! Wróćmy do sprawy kąsania i ostrych zębów.brak naszego gwałtownego sprzeciwu odbierają jak przyzwolenie. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego. normalna i potrzebna. 48 . że wszystko im wolno . ma prawo nie przyjąć towaru. a przed nami swołocz azjatycka.kupujący.widzimisię redaktora. która myśli. czyli TVP S. Koniec kropka . a w rezultacie „ingerencja redakcyjna”. Dobre maniery zachowajmy dla ludzi kulturalnych.

Ja ich delikatnie podprowadzam. by dowiedzieli się. Ja Szanownemu Ciemnogrodowi będę raz na jakiś czas dawał igrzyska przegryzając komuś przed kamerami gardło. co warto krytykować. Częściej jednak zachęcam Państwa do aktywności wokół siebie. Tak też trzeba i to się należy. Państwo muszą wypełnić pozostałe 10. ale i słuchać uważnie. Ale nie chcę zapomnieć o tym. Dlatego robię także. ale przede wszystkim mądra. bo oni nam to robią na co dzień. Bo ważniejsze wydaje mi się na przykład to. Daję Państwu oręż w dłonie. celnie. że satyra ma być nie tylko dosadna i celna. ośmieszać. czysty sprzeciw. a oni się. wykonując przed kamerami moralną egzekucję jakiegoś eurotypa. celowo i świadomie. programy bez przeciwników i bez walki. gdzie warto uderzać. a nie tylko do Naczelnika. Państwu a nie mnie. Ja pokazuję. A pożytek gdzie? A gdzie kontynuacja? Nie możemy zwyciężać tylko przez kwadrans na tydzień. Dlatego w wielu kwadransach będzie mniej krzyku i besztania. Mamy do tego pełne prawo. wykładają na talerz do pożarcia . że mogą decydować o doborze lektur i tematów 49 . Wykryć gdzie wróg jest słaby i tam mu dołożyć — już bez emocji ale na zimno. wyszydzać i potem oczekuję na Państwa współudział . by rodzice żądali od nauczycieli posłuchu. Wciąż będę w Państwa imieniu kopał w tyłek i walił bez pardonu poniżej brzucha.065 minut.ujawniają swoje miękkie podbrzusze. co oni wygadują. Kto ich ma ugodzić i pożreć? No nie ja.Jasnogrodu w całej Polsce sam nie wytępię.Trzeba jednak poza tym prowadzić robotę formacyjną. Proszę nie tylko patrzeć. Co jakiś czas WC Kwadrans to będą czyste emocje. Kiedy kogoś wykańczam na argumenty i emocje to jedynie rozrywka i przyjemność dla oka. To już należy do całego Ciemnogrodu. a więcej finezji. które obsiadły Ojczyznę. trąbię do powstania przeciw wszom. Od czasu do czasu dodaję ducha. wymierzenie sprawiedliwości.

ale w zamian przez kwadrans inwestuję w pozostałe 10.065 minut tygodnia. Czasem więc nie robię kwadransa igrzysk.nauczania. To wcale nie oznacza. by nabrali pewności. że mają prawo wywalić złego nauczyciela na zbity pysk. że straciłem zęby. 50 .

tylko się tym gryzę krócej. pytają skąd Pan bierze tyle radości i dobrego humoru? Charakter mam taki. co mówię na antenie Radia KOLOR. że spisałem się na medal. to zaraz naprawiam.. Inni. Tam występuję przez cztery godziny na żywo i nie mam szans na poprawki. to robię kilka innych rzeczy super dobrze i w ten sposób spektakularne sukcesy na innym polu osładzają mi gorycz niepowodzenia. Jak coś spartolę. to się cieszę jak najdłużej. gdy ja mam wrażenie.Czy Pan jest wiecznie z siebie zadowolony? Takie Pan sprawia wrażenie. chodzić i się miesiącami 51 . Bardzo często mi wstyd z powodu tego. A jak się nie da naprawić. Kiedy ktoś mnie nie lubi. że ludzie coś zrozumieli całkiem na odwrót. że jestem megaloman. Nie tracę czasu na smutki. Coś poszło w eter. mówi. że przeholowałem. a efekt byłby lepszy. a ja w kilka sekund później gryzę się w język. to staram się szybko przejść nad nim do porządku dziennego. żeby przykryć złe wrażenie i pozbyć się niesmaku porażki. okropne. Jeszcze gorzej jest wtedy. że nie trafiłem dowcipem. że trzeba było skończyć o jedno zdanie wcześniej. a publiczność myśli inaczej. że jak jest się czym cieszyć.. Tylko co mam wtedy robić. Słuchacze to natychmiast wychwytuje i wstyd mi jak diabli. co robię. którym podoba się to. a kiedy jest powód do zmartwień. Dowiaduję się. Przegrywam i wstydzę się tak samo często jak każdy.

To jest branie byka za rogi. Staram się zatrzeć złe wrażenie. korytarzowy ostracyzm. mówił: . Poza protokołem odradza również podobne zachowanie gdziekolwiek indziej. dla prokuratora.. Na to wszystko przychodził Wojciech Mann. na której rejestruje się wszystko. że nie życzy sobie jako właściciel stacji. wyśmiewam własną wpadkę. że WC jest dzisiaj świetny.jeszcze rok i będzie tego ze trzysta stron. po wspinaczce na ostatnie piętro. „Szpieg” to taśma. Potrafię wstać z ziemi i śmiać się z tego jak rypnąłem tyłkiem w kałużę. że dobrego smaku nie naruszono i żeby się od Cejrowskiego odchrzanić. a nie wylewajmy łez. Po przesłuchaniu „szpiega” Wojciech Mann kończył każdą kolejną aferę mówiąc. żeby mnie wywalić. lekko zasapany. bo mnie lubi i mu zależy.gryźć? Robię następny program lepiej. Każda stacja ma ustawowy obowiązek przechowywać takie nagrania przez kilka tygodni np.. dobra. że towarzystwo robi t igły widły. petycje. O swoich porażkach napiszę osobną książkę . zamiast brać byka za rogi. radio zadziorni. Kary dyscyplinarne. WC SKANDAL. a nie atrakcja jednego 52 . Powiedział. protesty kolegów. Stało się nieszczęście. więc to jakoś spożytkujmy. dajcie mi „szpiega”. że nikt tak pięknie nie upada. Gdybym wiecznie przepraszał. Kiedy następnego tygodnia szydzę sam z siebie. żeby pewne rzeczy robić u niego w radiu. to nikt by mnie nie słuchał. co idzie na antenę. ludzie dzwonią do radia i mówią. wzywanie na dywanik. Na razie tylko próbka: W radiu KOLOR wiecznie wybuchały afery z powodu moich wypowiedzi. że to stacja prywatna.Dobra. Potrafię powiedzieć. Tak rozumiana megalomania pomaga w robocie. Reprymendy udzielił mi jedynie dwa razy w ciągu dwóch lat. zawiesić w czynnościach. żeby ze mnie wyrosło coś trwałego.

sezonu.radę przyjacielską. Gdyby ją natomiast pozostawić bez komentarza. nie chcą ze mną gadać. kondom i gumowy balonik. że opowiadanie ludziom o prezerwatywach w czasie. Wiem. czy nie. Ja uważałem. czytając wiadomości w Wielką Sobotę. a nie mnie. że dogadywanie w czasie serwisu informacyjnego szkodzi radiu.podała informację na temat kłopotów pewnej fabryki prezerwatyw. by się nie zorientowała. że ludzie będą się pokładali ze śmiechu . bardzo zniesmaczonym głosem: . C. Opowiem ile się da bez używania nazwisk. W jednym przypadku także i tę drugą część . które w owym czasie w Radiu KOLOR pracowały. Wojciech Mann uznał potem. kiedy szykują święconkę jest w dobrym tonie? . a teraz. Mann przyznał rację korytarzowi Radia KOLOR. bo to wymagałoby konsultacji z kilkoma osobami. Komentarz powoduje wypunktowanie niesmacznej informacji. Słuchacze mieli odczuć radość po usłyszeniu z radia słów: prezerwatywa. Ponieważ siedziałem wtedy w pobliżu mikrofonu zapytałem natychmiast. W obu przypadkach uznałem jego racje jako właściciela stacji. Przekonana. żeby puścił piosenkę. że mój komentarz.Potem nie czekając aż się dziewczyna udławi i rozbeczy dałem realizatorowi sygnał. którą dopiero wtedy zauważają słuchacze. chciała je zakończyć jakimś wesołym akcentem. że czekają Państwo teraz na szczegółowy opis tych skandali w wyniku których W. tak jak i wtedy.Czy sądzi Pani. część słuchaczy. czy dogadujący ma rację. Jeszcze tego samego dnia pracownicy KOLORu podpisywali petycję w sprawie niedopuszczalnego traktowania Pani M. bez względu na to. G. co prawda zwrócił uwagę na 53 . przez Pana W. Jedna z nich.

Położyłem jednak uszy po sobie uznając. która wrzuciła słuchaczom kondomy do święconki dostała „o . a po drugie ja dopiero zaczynam i nic o tej pracy nie wiem. czym grozi podkładanie mi do czytania tekstów promujących rzeczy. W sobotę rano. że mi nie zapłacą. papierosów. Mimo to zapłacili .nie zapłacono jej za ten dzień pracy. których nie lubię: Starzy pracownicy marketingu uczciwie ostrzegali wszystkich. których nie lubię. ale leżał w najlepszym interesie radia. by ich ogłoszenia czytał kto inny.er” i karę pieniężną .pe . a w końcu wycharczany przeze mnie głosem pełnym nienawiści do nikotyny. Kotańskiego. bo całe odium spłynęło bezpośrednio na czytającą serwis.. czy przez przeoczenie. Inna wielka afera radiowa dotyczyła promocji papierosów Camel. zjazdów hippisów i całej listy innych osób i rzeczy. Ja zaś dostałem „o .do dziś nie wiem. Zostawiła go jakaś nowa osoba z działu marketingu. Dyrektor firmy Camel dostał palpitacji. Klienci albo podejmowali ryzyko. że dzwoni dziewczyna z marketingu i błaga żeby następnym razem 54 .er” i obietnicę. przedstawień w Teatrze Żydowskim.. a nie obciążyło stacji. Owsiaka.niesmaczny fragment serwisu. że Wojciech Mann jest po pierwsze: właścicielem i to on wyznacza reguły pracy.pe . wyziajany. że tekst zaproszenia na degustację papierosów nie jest odczytywany drewnianym głosem spikera lecz wykaszlany. a on już zjadł zęby na radiu i wie lepiej. że nie godzę się reklamować wódki. której nie poinformowano o tym. W kilka chwil po pierwszym czytaniu doniesiono mi. Tym razem popełniono niedopatrzenie. znalazłem na stole plik ogłoszeń do przeczytania na antenie. albo prosili. czy w uznaniu dobrych intencji. kiedy zupełnie na to nieprzygotowany usłyszał. jak zwykle. Pani.

nie kaszleć i nie dusić się od dymu, tylko, do jasnej cholery, zwyczajnie zaprosić chętnych na degustację papierosów Camel. Zainspirowała mnie... Drugie czytanie zacząłem głosem jak najbardziej drewnianym. Kiedy doszedłem do słów darmowa degustacja papierosów, rozpakowałem paczkę Cameli i zacząłem literalnie degustować jednego. Nie smakował mi wcale, ale niezrażony przeżuwałem dalej, bardzo dokładnie zdając słuchaczom relację z tego, co czuję w ustach. Trochę paliło. Bibułkę zdecydowałem się wypluć zaraz na początku - chyba niejadalna. Zaczęło mi lekko cieknąć po brodzie - na brązowo. Filtr nie dał się połknąć, ale usprawiedliwiłem to tym, że od dzieciństwa nie potrafię porządnie przełknąć kapsułki z lekarstwem, ani innych obiektów o podobnym kształcie. Na koniec uznałem, że to jednak nie dla mnie. Brązowa ślina, szła mi z gęby na potęgę i plamiła koszulę. Zdegustowanego papierosa nie było jak wyjąć z ust - tytoniowe drobinki powłaziły mi między zęby. Całe ręce i biurko upaprane, a w dodatku zatarłem sobie oko... - „...Camel serdecznie zaprasza na degustację swoich wyrobów. Dziękuję Państwu za uwagę.” — To były moje ostatnie słowa do mikrofonu. Po tym drugim czytaniu dyrektor Camela zerwał umowę i groził radiu sądem. Ale tylko polski dyrektor, bo jego szef Amerykanin, podarował mi w kilka dni potem wielkie pudło Cameli, mówiąc, że powinienem pracować w agencji reklamowej i wymyślać Camelowi kampanie promocyjne.

Wielu Czytelników tej książki ucieszy zapewne opis kolejnej mojej porażki: W roku 1994 debiutowałem jako prowadzący koncerty na Pikniku Country w Mrągowie. Tam też miałem odczytać informację na temat papierosów, tym razem firmy MARS,
55

sponsorującej imprezę. Przeczytałem, dodając na końcu, by przed zapaleniem każdego kolejnego papierosa palacze czytali sobie nazwę MARS wspak. Do dziś nie wiem czy to było śmieszne, czy w złym smaku. Zbieram różne recenzje i nie potrafię ocenić. Ludzie ryknęli śmiechem, ale to jeszcze nic nie znaczy. Wiem natomiast, że nie powinienem był tego robić ze względu na sponsora. Skoro dał pieniądze na Piknik to należał mu się szacunek. Powinienem był zniechęcać do palenia, a nie zniechęcać sponsora. Z tego powodu organizatorzy festiwalu mieli do mnie furę pretensji i słusznie. Mimo to zapowiadałem na Pikniku Country rok później. Korciło mnie bardzo, by zaproponować widowni czytanie wspak nazwy innego sponsora - piwa EB. Skończyło się jednak na zachęcie do czytania od końca, jedynie nazwy głównego organizatora festiwalu - Ośrodka Kultury Ochoty w skrócie OKO. Wpadek i wstydów przeżyłem wiele. Niektóre wciąż mnie gryzą, ale to dobra nauka na przyszłość. Nie tracę jednak dobrego samopoczucia, bo bez niego odpadają człowiekowi skrzydła. Nadal ryzykuję, a tematy bezpieczne omijam, bo są nudne. Balansuję na granicy dobrego smaku po to, by robić rzeczy interesujące. Mydło intelektualne niech produkują mydłki. Kto nie ryzykuje, bo się boi porażki, nigdy nie będzie zdobywcą, odkrywcą ani bohaterem. W sytuacjach, gdy normalny osobnik pyta swego zwierzchnika o pozwolenie na eksperyment ja stosuję zasadę, że łatwiej uzyskać rozgrzeszenie, niż pozwolenie. Jak mi się nie uda, przepraszam. Jak mi się uda, zbieram nagrody. Nigdy natomiast nie wyrzucam sobie, że czegoś nie spróbowałem tylko dlatego, że mi szef nie pozwolił.

56

Co to takiego, to Radio KOLOR? Prywatna, lokalna stacja, nadająca na Warszawę i okolice. Kiedyś własność W. Manna i K. Materny. Kiedy Panowie MM odeszli z KOLORu, pociągnęło to lawinę zwolnień. Ludzie, którzy przyszli do pracy dla nich, postanowili wraz z nimi odejść. Większość miała dokąd. Nauczyli się zawodu, a poza tym Mann przyciągnął swoją osobą wiele prawdziwych talentów, które zostały przez niego najpierw odkryte, potem oszlifowane i wreszcie wylansowane. Niestety, mało kto powiedział mu dziękuję - ludziom się najczęściej wydaje, że od początku byli wspaniali. Teraz towarzystwo się rozpierzchło i robi indywidualne kariery, głównie w telewizji - wciąż tam oglądam twarze z KOLORu.

Moja sytuacja była trudniejsza, nie bardzo miałem gdzie odejść. Duże stacje bały się kogoś tak kontrowersyjnego, albo nie chciały zaakceptować muzyki country, a ja bez country nie występuję! Małe stacje natomiast, były za małe, żeby warto było ryzykować, więc zostałem w Radiu KOLOR tyle, że na zmienionych warunkach. Zostałem producentem moich audycji, co oznacza właściwie tyle, że ja wynajmuję od KOLORu studio i sprzęt, a KOLOR kupuje ode mnie gotowe audycje i je natychmiast nadaje - na żywo. Trochę to zawiłe, ale działa. Jestem w KOLORze, ale i nie jestem, bo stanowię ciało zewnętrzne. To zresztą jedyne możliwe rozwiązanie, bez parasola ochronnego w osobie Wojciecha Manna.
57

Nadaję na żywo w każdą sobotę od 6 do 10 rano. Uważam, że dobre radio powinno być śmieszne, więc się wygłupiam; powinno też być zadziorne, więc zaczepiam o tematy niebezpieczne i wygłaszam opinie kontrowersyjne - radiowy WC Kwadrans przez cztery godziny. Mój pogram telewizyjny powstał zresztą w oparciu o sobotnie poranki radiowe. To, co robię w KOLORze, nie jest więc zradiofonizowaną wersją telewizyjnego Kwadransa, lecz na odwrót - WC Kwadrans to telewizyjna wersja programu radiowego. Dyrekcja KOLORu dostaje palpitacji, kiedy zaczynam cytować na przykład Gazetę Wyborczą. Dyrekcja - Panie WC, to nasz kontrahent i nie może Pan po nim jeździć jak po burej suce. WC - Czy Szanowna Dyrekcja chce, żeby nas ktoś słuchał, czy żeby było grzecznie? Przy okazji przypominam, że ja się do grzecznej roboty nie kwalifikuję. Proszę wynająć Sznuka z Jedynki, to wam będzie puszczał bańki mydlane i może jeszcze Pana magistra od gimnastyki... Dyrekcja - Niech Pan jeździ po Trybunie Ludu a Wyborczą zostawi w spokoju! WC - Kiedy czytałem Trybunę w zeszłym tygodniu, to Dyrekcja burczała, że przesadnie syczę mówiąc nazwisko Cimoszewicz. Dyrekcja - Bo Pan syczał, a umawialiśmy się, że syczenia nie będzie. WC - Bardzo gorąco Dyrekcję przepraszam, ale kiedy wyczuwam szujostwo, ścierwo, szwindel, świństwo itp. to samo mi się syczy. Postaram się powstszszszymać szszszczególnie w pszszszypadku Cimoszszszewicza. Winy odpuszszszczone? Dyrekcja - (...) WC - No to grabula na zgodę. Aha, niech Dyrekcja łaskawie zapamięta, że obiecałem, że się postaram i nic ponadto.
58

współpracowników („serwis sportowy odczyta dwudziestolatek z brzuszkiem trzydziestolatka”) .zawartości ramówki („w porze obiadu nadamy porady dermatologa na temat trądziku młodzieńczego.itd. prowadzący Wojciech Cejrowski zobowiązany jest do przestrzegania następujących zasad: Niedozwolone jest: . natomiast na dobranoc wiązankę przebojów hard .Wielokrotnie już dochodziło do sytuacji. które w ostatnim czasie atakowały program telewizyjny WC Kwadrans Oczywiście nigdy takich (. . Oto jeden z najzabawniejszych cyrografów: „W porannych sobotnich blokach Radia Kolor. nadawanych w godzinach od 6 do 10. itd.jakości mikrofonów („gdyby były lepsze to miałbym ładniejszy głos. do niesyczenia na antenie..rockowych”). . Jednym słowem o Radiu Kolor ani słowa. a tak muszą Państwo słuchać rozklapciałej żaby”)..) nie podpisywałem.od sposobu urządzenia studia („kto wymyślił pomarańczowe kolumny”) .uprawianie dialogu z osobami. na przykład.pracy sprzątaczki („jeszcze tutaj niech Pani podmiecie pod wykładzinę i przejedzie mi palto odkurzaczem”). 59 . gdy po kolejnym sobotnim występie podtykano mi do podpisu oświadczenie zobowiązujące mnie. mediami. a więc: . Ponadto niedozwolone jest załatwianie swoich prywatnych spraw za pomocą Radia Kolor.komentowanie sytuacji Radia Kolor w jakimkolwiek aspekcie: .

chyba że prowadzący dokonuje przeglądu prasy. Dlatego teraz sam produkuję wszystkie moje audycje radiowe i sprzedaję je na pniu Kolorowi. W szczególności niedopuszczalne jest plucie. „przedstawiciel mniejszości nie powiem jakiej.wypowiadanie się w jakikolwiek sposób na temat Gazety Wyborczej. Przypomina się też prowadzącemu o grożącej odpowiedzialności karnej za nawoływanie do waśni na tle narodowościowym („Kowale na Kowno!!!”) Radio Kolor uznaje za niedopuszczalne wszelkie uwagi na temat mniejszości. na wykładaniu Gazetą Wyborczą podłogi w łazience.oraz prowadzącego ten program Wojciecha Cejrowskiego .” Zabawne facecje. wtedy. Zabrania się stanowczo używania wobec Gazety Wyborczej jakichkolwiek epitetów. bo chodzi o tę mniejszość co zawsze.proszę zapomnieć. A propos. tyle. „idą Ruskie. („podłe Krzyżaki”. tak jak ostatnio. to jako wyłączny producent jego audycji radiowych 60 . . że to Pan. charczenie. przepraszam Białoruskie”. że niektórzy to traktowali zupełnie poważnie. ale Państwo się domyśla. Radio Kolor zastrzega sobie prawo do natychmiastowego rozwiązania współpracy z Wojciechem Cejrowskim i w zależności od okoliczności podania przyczyn do wiadomości publicznej. seplenienie. kiedy nie chodzi o Żydów”) W razie naruszenia którejkolwiek z wyżej wymienionych zasad. brzuchomówstwo i pierdzenie ustami podczas prowadzenia audycji. jeśli gdzieś poza Warszawą są chętni do słuchania Cejrowskiego. Przegląd ten nie może jednak polegać. które mogłyby być uznane za obraźliwe i krzywdzące.

(Tak nakazuje kończyć wszelkie anonse w radiu ustawa o radiofonii. do dowolnego radia w Polsce. co jest ogłoszeniem.22) 26 15 27 lub pisać na adres WC Kwadransa.) 61 . że słuchacze to barany i sami by się nie potrafili zorientować. tak jak to robię dla wielu rozgłośni w całym kraju.zachęcam do zakupienia licencji. Zaś moje audycje z muzyką country i wygłupami mogę dostarczać w formie nagrań na kasetach lub taśmach DAT. a co zapowiedzią do piosenki. Jej autorzy uznali oczywiście. W tej sprawie proszę dzwonić pod numer (0 . To było ogłoszenie. Świat gna do przodu i jest możliwe transmitowanie moich sobotnich poranków.

.tylko przez kwadrans. dziś tylko organ.publicysta „Wiadomości Kulturalnych” (sic). 62 . ale na miłość Boską .Słowo Ludu.Program 3 Polskiego Radia WC jest do dupy. Cejrowski zachowuje się niczym zawodowy psychoanalityk wyciąga świństwo na wierzch i sam się w nim nurza. bo cały ten ciemny naród korzysta z WC. . któremu nie będziemy robić krzywdy po nazwisku. kiedyś organ PZPR. Straszne to i ohydne. .Telewizja Cejrowskiego nie zdejmie.

postawiłem oczy w słup i rozłożyłem bezradnie ręce . że „wspieram poglądy tradycjonalistyczne”. Raz wezwano mnie nawet na dywanik przed oblicze Rady Programowej TYP S. 63 . Rozdziawiłem gębę ze zdziwienia. Mnie się nie informuje gdzie i kiedy towarzysze kręcą sznur na WC Kwadrans. a nie tradycyjnym „Do widzenia”? Nie wolno wspierać tradycji???!!! Nie wolno wyrażać tradycjonalistycznych poglądów???!!! Od tamtego przesłuchania przez Radę Programową czekam z niepokojem na zakaz pokazywania w TVP tradycyjnej choinki na Boże Narodzenie. A. Sięgają do języka z lat nagonki na pełzających karłów reakcji. Czerwone pająki przędą sieć i osaczają mój program ze wszystkich stron. Ja sam niewiele wiem. Wypisują litry atramentu po to. która się toczy na Pana w telewizji.Czy zdejmą Panu program? Docierają do nas strzępy nagonki.. I w końcu zdejmą. to robi to po cichu. Jak nic wywalą Walendziaka za bombki. zarzucono mi tam. Proszę odsłonić kulisy polowania na kowboja.w Polskiej Telewizji nie wolno mi wspierać tradycji???!!! Czy od dzisiaj mam się wobec tego żegnać „Siema”. by program zdjąć. przecież jak ktoś podchodzi zwierzynę.

.. drążenie tematu. a czasem kilka cytatów z tajnej wewnątrztelewizyjnej recenzji przygotowanej na zamówienie Rady Programowej TVP S.) Zapraszanych do programu osób prowadzący nie traktuje jak partnerów do rozmowy.: . Na takiej podstawie WC Kwadrans zostanie prędzej czy później zdjęty. Wniosek z tego co zacytowałem wyciągam taki: Nie wolno w Telewizji Polskiej eksponować prawicowego ani konserwatywnego punktu widzenia. butni i bezczelni. niezgoda na okrągłe zdania i pustosłowie. Ale są. Prawica i konserwa ma sobie kupić swoją telewizję.. ujawnianie afer. bo ta publiczna jest tylko dla lewusów i postępowców. a nie w latach pięćdziesiątych. że czerwoni są wciąż tak mocni. który krążył w TVP w roku 1995 (!!!). „poprzez tendencyjny dobór tematów program ma wybitnie polityczny charakter stając się ekspozycją prawicowo konserwatywnego punktu widzenia. dociekanie prawdy. Kiedy pokazano mi zacytowany powyżej i poniżej dokument nie mogłem uwierzyć. Zakazane są: zaczepne dziennikarstwo.. czego uczą w amerykańskich szkołach dziennikarskich. „ Wniosek: Rozmowa w telewizji ma być grzeczna. niepewny swych racji (. Zakazane jest więc w konsekwencji zdobywanie międzynarodowych nagród 64 .. A. Dalej tajny recenzent pisze bezpośrednio o mnie: „Apodyktyczny belfer. Jawnie tendencyjne pytania ograniczają swobodę ich odpowiedzi. Do mnie też docierają jedynie strzępy sekretnych układów. Martwi mnie bardzo.. gość niech się wygada na dowolny temat. wyciskanie z gościa krwi i potu. że zdejmą WC Kwadrans i nikt im nic nie zrobi.” To był cytat z oficjalnego dokumentu (!!!).O tym kto i jak ryje pod WG Kwadransem wiem niewiele. ostre wywiady. Zakazuje się wszystkiego.

w większości na wsi. Najpierw próbowali oczywiście przekabacić Cejrowskiego. Po wywaleniu z Telewizji Polskiej z wielką przyjemnością wrócę do ciesiołki. że przecież Pan taki zdolny a program ma potencjał. by się pozbyć WC Kwadransa. ale trochę bardziej kulturalnie. więc głodować nie będę. pomysł ciekawy tylko trzeba trochę odpuścić tu i tam. mam tam też rancho. co dobre. Może się Pan przecież z różnymi osobami nie zgadzać. Wtedy będzie uczciwie i od razu się Pana przestaną czepiać.mam zamówienia na dokumentacje etnograficzne kilku plemion żyjących nad Amazonką. więc nie muszę chodzić na waszym pasku. 65 . że mam posadę w Szwecji i interesy w Ameryce. Z mojej strony nie będzie pokoju na takich warunkach. Chce Pan sobie karierę zrujnować? Po co? Wystarczy zachować to. Przypominam też. W Polsce mam bardzo liczną rodzinę. Człowiek przerażony jest niepoczytalny. Mam co robić. wytłumaczyć. Proszę poprzełączać zagraniczne kanały w swojej kablówce i przyjrzeć się czy sposób bycia Pana WC odbiega od obyczaju w telewizjach zachodnich. tam też zawsze znajdę azyl i robotę. Poza tym skończę wreszcie pracę magisterską i wezmę się do doktoratu. bo za watolinę. dlatego będą zdolni do wszystkiego. Poświęcę więcej czasu na fotografowanie . bo się boją. mizdrzenie się do gościa i mowę trawę nagród nie dają. Boją się. nie walić tak prosto między oczy. czy może nasza telewizja wygląda jak pozostałość czerwonego bizancjum. Trzeba zaprosić czasem kogoś z tej drugiej strony i też go na ostro wymaglować. usunąć drastyczności.dziennikarskich. Zdejmą WC Kwadrans za każdą cenę.

by go bronić. Pierwsza z nich powstanie w oparciu o najlepsze wycinki prasowe. Warto też pamiętać. Dlatego właśnie WC Kwadrans zyskał tak wielką popularność. więc udało się akurat mnie.— miałem szczęście być pierwszym i przez jakiś czas jedynym obrońcą tradycji w TVP. że po wykończeniu WC Kwadransa nie przyjdą inne podobne programy. Wydam na przykład dwie następne książki. w innej telewizji. Proszę się nie łudzić. albo wojna. że nie wszystkie zechcą słuchać towarzyszy zabraniających im pokazywania moich programów. żeby towarzyszom popsuć trochę krwi. które wykorzystałem w WC Kwadransie oraz w oparciu o te wycinki prasowe. kablowe etc i. a także by go rozszerzać i wzmacniać. to co towarzysze. To nie moja zasługa. to komu ta wojna się bardziej opłaca? Kto ma więcej do stracenia? 15 minut kontra 10. ale za to większą siłę rażenia ostrym słowem. Ciemnogród od dawna burzy się przeciw wam. 66 . czy na rozsądne rozwiązanie? Dopóki jest WC Kwadrans. Ja sam już poza telewizją poświęcę wiele energii na to.takie są proporcje. a nie publiczna. Moją publiczność telewizyjną będę nadal wzmacniał propagandowo organizując objazdowy WC Kwadrans. to ja nie mam wiele czasu szaleć po Polsce. Albo grzecznie zrobicie miejsce dla Ciemnogrodu w Telewizji Polskiej. bo to telewizja prywatna. Jasne.065 minut . No. które towarzysze wycięli z programu. że istnieją telewizje lokalne. kompletnie bez waszej kontroli. Na bezrybiu i rak ryba. idziemy na udry. W kablówce będę sobie oczywiście pozwalał na więcej. Jest co robić.Po ewentualnym zdjęciu WC Kwadransa stanę na rzęsach. My mamy do stracenia zaledwie jeden kwadrans w tygodniu. wy 671 kwadransów. że kablówki mają mniejszy zasięg. inni dużo lepsi piewcy Ciemnogrodu. ani nie mam powodu działać.

ani na jej likwidację przez towarzyszy Europejczyków. ja mogę nawet zaraz. ani na propagandę postępowej sotni Michnika.Wojna? Proszę bardzo. młody jestem. nie wolno więc pozwolić na to. albo moralny śmieć. Mam zamiar pożyć parę lat w normalnym kraju i nie będę się godził na shołocenie Ojczyzny. gorący i romantyczny. Czerwony już się nakrólował. Nie chcę by trzymali w pazurach telewizję. Szkodniki w Ojczyźnie należy wypsikać komuchozolem. by to narzędzie trzymał w łapie bandyta. A poddać się nie mam zamiaru. Telewizja jest narzędziem za pomocą którego grzebie się ludziom w głowach. 67 . i nie mam NIC do stracenia. Nie godzę się na władzę sowieckich fagasów z PZPRu.

Bezsilność tak potężną.wstręt i bezsilność. jak ich łatwo unieszkodliwić.. że nie mogła Pani zgasić telewizora? Widzicie ludzie. 68 .Z listu do „Gazety Wyborczej”: Co czułam oglądając WC Kwadrans ..

No. ale proszę mi powiedzieć w jaki 69 . ogłosiłem jedynie. zły to Polak. Otóż przez wiele lat pracowałem na rancho. A jak ktoś. Na przykład to. Jak się mnie wsadzi do takiego kontekstu. pić wino na tarnobrzeskiej siarce i brandy z polskiego spirytusu barwionego karmelem. wina i prawdziwy Koniak no to zaprzaniec podły. Oj. Mogę jedynie przyjąć zarzut. że Wojciech Cejrowski nie należy do grona Polaków . co się wypina na kraj ojczysty i leci na wojskową służbę do obcych. na farmie czy jak kto woli w stadninie.Ogłosił się Pan kowbojem i propaguje muzyką country. nie daj Boże. Jestem więc najprawdziwszym kowbojem i nie odczuwam z tego powodu patriotycznych wyrzutów sumienia. Na dokładkę mam w Arizonie rancho i stado bydła. Ja się kowbojem wcale nie ogłosiłem. To nie są polskie wzorce kulturowe. walczył za wolność obcych i propagował Amerykańską Konstytucję. a to różnica. że jestem kowbojem. lubi francuskie sery. bo patriotycznie byłoby wcinać twaróg z mleczarni.patriotów? . że sam siebie obwołałem Naczelnym Kowbojem RP.patriotów. Czy można zatem uznać. bo został amerykańskim generałem. to Polak ze mnie jak najgorszy. Tam zdobyłem papiery ciesielskie oraz zawód kowboja właśnie.Uznać można wszystko. że Tadeusz Kościuszko nie należy do grona Polaków . Jestem czynnym członkiem Cechu Cieśli i Stolarzy oraz Amerykańskiego Związku Zawodowych Kowbojów.

bo ludziom się zdaje. Naczelnym Kowbojem RP zostałem dla radiowej hecy.. Takie rzeczy najczęściej kończą się niepowodzeniem. Warunek jest jeden . ale czasem się udają. że w „szołbiznesie” bardzo liczy się wejście. (napisałbym jeszcze „ojciec polskiego country” ale boję się.) Zamiast wybrzydzać na moje tytuły wymyśl sobie. nowy człowiek u boku Korneliusza Pacudy. No. Korneliusz Pacuda to był ktoś . żem Naczelnik? Kasy z tego nie ma a i szacunek raczej mały. Czy ja komuś zaszkodziłem? A może komuś coś ubyło? Zazdrości kto. żeby to inni chcieli uznać? Zazdrośników i czepialstwa nie lubię. W Ameryce mnie nauczono.sposób Marszałek Piłsudski został Naczelnikiem Państwa? Albo Jan Tadeusz Stanisławski profesorem mniemanologii stosowanej? Funkcja wymyślona pod konkretną osobę. żeby widownia od razu faceta zapamiętała.nie może być innych pretendentów do tytułu. nowy ale nie jakiś tam Wojciech Cejrowski. (To nieporozumienie wyjaśnię innym razem. dobry człowieku.. to zrobiłem wejście — nowa audycja country w Polskim Radiu. coś własnego i zrób tak. Trzeba zrobić coś takiego. Jeszcze sobie nieboraku będziesz pluł w brodę jak się 70 .kilkanaście lat na antenie. że mi da w ucho) ja zaś byłem nikim. charakterystyczny ciepły głos. kiedy wraz z Korneliuszem Pacudą rozpocząłem nadawanie Amerykańskiej Listy Przebojów Country. tylko od razu z grubej fujary: Naczelny Kowboj RP. czyli pierwsze wrażenie. Niedawno jakiś gazetowy redaktor popisywał się elokwencją i szydził z mego samozwańczego tytułu proponując bym się obwołał Wielkim Księciem Zatoki Puckiej. mnie dwa razy prosić nie trzeba. że cowboy znaczy pastuch bydła.

Słowację i Czechy. Akurat ten gatunek polubiłem. No to masz czegoś chciał: Niniejszem My niżej podpisani Wojciech Cejrowski ogłaszamy się wszem i wobec Wielkim Księciem Zatoki Puckiej. Wielki Książę Zatoki Puckiej. A i te dwa małe pędraki. Muszę się jeszcze odnieść do tego. Jak się uda. z Polską złączyć chcemy. że i to chwyciło. że kowboj i country. Królewiec jest nasz i już. Za cel nasz główny jako Króla stawiać będziem połączenie Zatoki Puckiej w jednym państwie z Morzem Czarnym. / . Jako jedyny Książę na ziemiach polskich jesteśmy pretendentem najbliższym do tronu Polski i Litwy.w Polsce nie rośnie i trzeba importować. to zostawię dzieciom w spadku tytuł książęcy wraz z zatoką i opcję na Koronę Polską./ sygnowano: WC. łaskawie. to nie są polskie wzorce kulturowe: W Polsce nie rosną banany. Ruś Białą i Ukrainę też weźmiem ochotnie pod Naszą protekcyę żeby Ruskie nam się za blisko nie pałętały. abo i orężnie. władcą udzielnym i dziedzicznym po wsze czasy. Ci. więc żadnego plugawego gadania o Kaliningradach i Koenigsbergach słuchać nie będziem. więc można sprzedawać jedynie importowane. Siedzibą Naszą będzie Ciemnogród. Jako porządny Król gardzić będziem demokracyją czyli rządami motłochu. No i cyk.. Księciem powiadasz.okaże. Znakiem herbowym kapelusz czarny na białem polu. co lubią operę włoską też nie mają wielkiego wyboru . tak jak z Naczelnym Kowbojem RP. więc dzielę się z Państwem tym. 71 . Co się zaś tyczy Zaolzia i okolic to dzieciątko to nasze najmniejsze z miłością do matczynej piersi przygarniem i już nie puścim. Z muzyką country jest podobnie. co uważam za piękne..

Ślub z kobietą. to słucham po angielsku i dzielę się z ludźmi moją pasją. co się tam jeszcze uchowało dobrego. A inne niepolskie wymysły: aspirynę. Ale namawiam.zamiast tego są jedynie dmuchawce. ciężkiej pracy. że country i kowbojstwo wcale nie są obce kulturowo. Jeśli ktoś chce być czysty kulturowo powinien natychmiast zaprzestać używania. Mydło też obcy wynalazek . latawce i wiatr. miłość do dzieci i ziemi ojczystej. W polskiej muzyce rozrywkowej nie znajduję mądrości. gdzie co było wyprodukowane ale słuchać tego. to stare. żebym z jakichś wydumanych powodów zaczął lansować „bardziej patriotyczną” muzykę ludową z Podhala. Nie potrafiłem znaleźć po polsku. to bardzo proszę. to głupie.do kubła i na śmiecie. 72 . Jeśli ktoś ponad wszystko przedkłada patriotycznego Moniuszkę. tradycji. a jak mądre. krzyż. dla Pana Boga. którą się kocha (a nie z pudlem. to wszystko bardzo polskie tematy amerykańskich piosenek country.Ważniejsze jest jednak to. Proszę mnie więc nie namawiać. by brać ze świata to.. ziemniaki. Ja natomiast preferuję bardziej współczesne rytmy. Jeśli w Teksasie wynaleziono już skuteczny środek na labudy. rodziny. dramaty greckie. No. Chińczycy wynaleźli papier toaletowy i porcelanę. To. by nas zniemczyć . Proszę nie popadać w obsesję i nie sprawdzać wciąż.. o czym się w country śpiewa. Na tym się nie znam. tradycji i dumy narodowej . to nie moja pasja. Ciemnogród niech czerpie wzajemnie ze swych zasobów i niech się wspiera. Importujmy z Ameryki to. że coś pochodzi z importu wcale nie oznacza. którego też się kocha) to bardzo polski temat amerykańskich piosenek country. że jest złe.zrobiony na pewno po to. co tam dobre. a u nas jak współczesne.wolę country. Szacunek dla starszych. to dziękuję bardzo . kuronie. grabie i wszystkie krowy holenderki? Do kubła! Kosmopolitą (tfu!) nie jestem na pewno.

Z drugiej strony trzeba oczywiście bardzo ostrożnie patrzeć na pazury towarzyszom europejczykom. No i tu dochodzimy to rozgraniczenia na które warto zwracać uwagę: Nie jest istotne czy coś pochodzi z Ameryki. 73 . a rzeczy importowane mogą pachnieć najbardziej swojsko. którzy polskimi rękami chcą nam wcisnąć zagraniczne tatałajstwo.wołki zbożowe. bugaje i inne badziewie to natychmiast importujmy w dużych ilościach i ruszajmy do oprysków. czy z Polski. Różne polskie wytwory mogą być nam obce kulturowo.

a Pan Zdobysław co? Leń i fujara do tego.Zdobysław Milewski. woltyżerka językowa na granicy grafomaństwa tyle. A jak pić jej się zachce. kastrują. ale nigdy go nie pasają. lecz pastuchem. Unia Wolności. grodzą pastwiska. to apeluję o konsekwencję i nazywanie siebie nie kowbojem. pracują przy bydle. to pije z koryta. Reasumując: Chciał mnie Pan Zdobysław ugodzić. . do którego wodę pompuje wiatr. żeby kowboj nie musiał miesiącami oglądać swojego bydła. Kowboje owszem. a trafił jak gęś pod Ickową pachę. proszę Pana Zdobysława. bo kowboj to nie pastuch. A ile kultury osobistej . 74 . Bydło w Ameryce pasie się samo! Tam są wielkie połacie łąk ogrodzone elegancko drutem kolczastym i na takich pastwiskach spaceruje sobie dowolnie rogacizna i żre. Ja się do WC Kwadransów przygotowuję. znakują. Wielka odwaga u Pana Zdobysława . bo kowboj to nie pastuch tak jak cowboy is not a shepherd. Organizują spędy.Skoro odmienia Pan słowo Polska przez wszystkie przypadki.tak bezpardonowo atakować WC. Garnirowane błyskotliwie. One są ustawiane właśnie po to.mógł przecież powiedzieć po prostu „ty chamie” ale zgodnie z salonową galanterią przyozdobił. Widział Pan pewnie na filmach typowe teksaskie wiatraki. że atak niecelny. Więc taki z kowboja pastuch jak z koziej dupy trąba. ale nigdy nie pasają. budują zagrody.

czy wiecznie chodził kwaśny jak zgaga??? 75 .. W dzieciństwie pasałem z braćmi krowy w lesie i mile to wspominam.. Trylogia w szumie dębów. że nie zamiast bycia kowbojem a przy okazji. (Mleko pachnące leśnym runem było wspaniałe. to ciotka nie wynajdowała nam już innych zajęć i mogliśmy spokojnie czytać książki. A Pan Zdobysław przeżył coś miłego w życiu.) Kiedy się szło z krowami do lasu. Pasałem bydło i było mi z tym dobrze. A potem trzeba było ganiać po lesie i szukać gdzie nam krowy polazły. albo przygody Tomka Wilmowskiego na polanie pod sosnami.Pastuchem jednak mimo wszystko jestem tyle.

Na szczęście ta irytacja jest na tyle silna. że przez co najmniej sześć miesięcy. Może lepiej zrezygnować z puszczania country w telewizji.kochają nienawidzić. Pan nie 76 . Lwia część jest także zadziwiona metamorfozą własnego stosunku do formy moich audycji. innych zaś zniechęca. Jednych zachęca. Po pewnym czasie ludzie z zaskoczeniem zdają sobie sprawę.Obawiam się. Ani mój głos. W Ameryce mówi się na coś takiego love to hate . Kiedy słyszą mnie po raz pierwszy najczęściej nienawidzą Cejrowskiego. teraz także telewizor. którzy czują potrzebę zadośćuczynienia mi za wszystko złe. Oczywiście tylko w kuchni. ani sposób bycia nie pozostawia ludzi obojętnymi. Psuje Pan w ten sposób sam sobie robotę. właśnie po to. że nie zniechęca tylko zaciekawia i nawet ci najbardziej rozjuszeni powracają do słuchania. by się móc zirytować. Na ten temat myślałem bardzo dużo. Już na początku działalności radiowej. do radioodbiornika. bo drażni ich to jak mówię. Włączają radio. że WC Kwadrans to broń obosieczna wobec muzyki country. kiedy to Wojciech Mann ostrzegał mnie. Miałem podobne obawy. nie raz puściłem Panu ciężką wiązkę. Wtedy odbieram telefony od słuchaczy. co na mój temat wykrzykiwali w zaciszu swoich domostw: . że są stałymi odbiorcami WC. są maksymalnie poirytowani. ludzie będą telefonować do redakcji z żądaniem natychmiastowego zdjęcia mnie z anteny.Strasznie Pana nienawidziłem. nie potrafią usłyszeć co mówię. Zupełnie tak jak kiedyś w czasie konferencji prasowych Urbana.

Nienawidzę country. by nam zamydlić oczy. „ . W najbardziej niechętnych mi artykułach prasowych znajduję pochwałę dla country. . że muzyka podoba się właściwie wszystkim. Mam kilkaset artykułów na mój temat. „ Wrogowie WC Kwadransa spoza telewizji też nie mają pretensji do muzyki. Tego jaki efekt przyniesie prezentowanie country w WC Kwadransie nie mogłem przewidzieć. country trochę mniej mnie złości. ale lubię jak Pan robi jaja. ksenofoba i siewcę nienawiści. że Pan jest w porządku. Najbardziej zajadli krytykanci programu. żeby powiedzieć. które są obcym ciałem w programie). więc nawet jak ktoś nienawidzi country ale lubi moją muzykę. bo jedyne co się w WC Kwadransie kwalifikuje do oglądania.słyszał. Ludzie bez względu na poglądy docenili sztukę. Bardzo dobrą pod względem jakości muzykę WC prezentuje tylko po to. które wysyłają kłamliwe i tendencyjne oceny merytoryczne.„WC Kwadrans to program o zerowym poziomie artystycznym (poza pięknymi piosenkami. Dziś już wiem. jest Pan równy chłop. Największą radość sprawiają mi słuchacze. i nawet to. to piękne videoclipy”. Wcale się z Panem nie zgadzam na poglądy. ale dzwonię. ale uwielbiam muzykę. czerwone pająki z telewizji. to i tak wychodzi na moje. którzy mówią: . Piszą do Walendziaka: . w 77 .„Negatywnej oceny całości cyklu „WC Kwadrans” nie zmieni fakt wysokiej oceny jego zawartości muzycznej. Puszczam oczywiście country. którą Pan puszcza. Aaa.„Proszę usunąć z anteny tego faszystę. nawet oni ulegli urokowi muzyki.

To jedno z moich marzeń. Wiem.tylko jeden zawiera krytykę muzyki. Najczęściej dostrzegam z satysfakcją zaskoczenie widzów i słuchaczy. którą pozwala mi się zaprezentować na końcu. Redaktora poniosło dokopał więc także piosenkom pastuchów i postulował. lepsze country. ale z powodu tego. że country trzeba zapakować w jakiś atrakcyjny papier. co robię przed piosenkami. że to jakieś inne. co gram. Korneliusz Pacuda po przeczytaniu tego artykułu natychmiast napisał do redaktora naczelnego. niż się ludziom zdawało. Bardzo się z tego cieszę. to cały Jasnogród czułby się zobowiązany przejść na picie zimnego mleka?) Myślę. Zdaję sobie też sprawę z tego. Ja po prostu wiem. by ją pochopnie wywalać do kosza razem ze znienawidzonym Ciemnogrodem. to też jest country??? i. co robię . bo inaczej ludzie go nie kupią. (Ciekawe. Nikt nie jest na tyle głupi. że to ja mogę być tym opakowaniem. Powtarzam często. że cały WC Kwadrans robię dla tej jednej piosenki country. że znajdowały się kiedyś w kolekcji Adolfa Hitlera. Ja uważam piosenki za najważniejszą część składową moich 78 . czy gdybym zaczął w WC Kwadransie manifestacyjnie popijać gorącą czarną kawę. ani w okolicach zdrowego rozsądku. Nikt nie wywala na śmietnik drogocennych obrazów z tego powodu. że ludzie słuchają radia i oglądają telewizję nie dla muzyki. że tam jestem nieszczery.ogromnej większości krytykujących to. którą gram. że to. że per saldo muzyka country zyskała. że cała resztą programu nie jest ważna i. żebym się przerzucił na polskie obertasy. bo może uda mi się przyczynić do wylansowania tego gatunku. Proszę tego źle nie rozumieć. Robienie WC Kwadransa dla piosenki nie oznacza. że wylewanie pomyj na muzykę country z powodu osobistej niechęci do Wojciecha Cejrowskiego nie mieści się ani w dobrym tonie.

Wiem o tym i się nie obrażam. ale zazwyczaj akceptują. a audycję składa w jej trakcie. Często się krzywią i próbują targować. ale także mój stosunek do muzyki . to musicie go wziąć z inwentarzem country. którą uważam za najpiękniejszą na świecie. że nienawidzisz country. Ja mam misję. Wykorzystuję zainteresowanie moją osobą. Zupełnie szczerze. że będę pokazywał nie tylko mój osobisty stosunek do Jasnogrodu.słuchacze i widzowie uważają. ale posłuchaj tego. czemu piosenki do audycji wybieram „na ucho”.zgodzili się.. by przemycić do domów Państwa trochę muzyki country. towarem zaś jestem ja. pierwszym warunkiem jaki postawiłem było to. Kiedy ktoś mi proponuje program w radiu lub telewizji. Ja muszę słuchacza przyprzeć do muru: „wiem.przecież normalnie łapie się kilka płyt i leci do radia. Ja muszę słuchacza powalić na kolana.chcecie Cejrowskiego..”.przychodzę z moją muzyką. nieważne . Zachowuję się jak misjonarz wśród niewiernych. z wielką pasją i zaangażowaniem.audycji . Udaje się. Wywiad nie wywiad. Kiedy się to wreszcie udało i nagrałem dla 79 . bo on myśli. a nie z list przebojów. Dużo trudniej było kogokolwiek namówić na czystą audycję muzyczną country. że nie będę występować nigdzie bez muzyki country. że nie lubi mojego towaru. Koledzy z radia dziwią się. Zdecydowałem. Kiedy więc proponowano mi rozpoczęcie WC Kwadransa. zawsze stawiam warunek . czemu na przygotowanie dwugodzinnej audycji poświęcam dwie godziny w domu . z użyciem wymyślnych forteli dzielę się z Państwem muzyką. że piosenki stanowią dodatek i opakowanie.

głupi. że odpowiedzialny za trzymanie STAJNI WC na półce jest niejaki Nowak z władz TYP. że program niedobry. kto pracował w reklamie wie. Toż to cenzuralny zapis na nazwisko!!! Nie postawiono mi żadnych zarzutów merytorycznych. skoro wywiad ma trwać trzy kwadranse. dopóki Pan WC nie rozmiękczy WC Kwadransa.Telewizji Polskiej sześć odcinków programu muzycznego dla młodzieży. wywodzi liczne odniesienia i nie wolno mu bezkarnie przeczyć. ich foldery. to muszą się w nim pojawić trzy piosenki country. zawierały hasło „Nigdy nie gramy country”. Najwyższe szefostwo RMFu naradzało się przez kilka dni. nic podobnego. na okoliczność poglądów wyrażanych w WC Kwadransie. że na mim buduje się cały ciąg skojarzeń. ba cała kampania reklamowa. program został zatrzymany przez cenzurę. którego dwaj dziennikarze będą maglować. że WG Kwadrans to broń obosieczna wobec muzyki country. Jego wadą jest to. 80 . czy warto zapłacić taką cenę za wywiad z Cejrowskim. Ktoś. Jednym z moich większych osobistych sukcesów było zmuszenie radia RMF do tego. Płotki mówią. do deski trzy piosenki zakazanego gatunku. Chcieli bym wystąpił w wieczornej audycji publicystycznej jako gość. W tym miejscu muszę się zgodzić z poglądem. Plakaty radia RMF. Powiedziałem OK pod jednym warunkiem. że takie hasło to świętość. Odłożono go na półkę mówiąc. że ja jestem prowadzącym. pod tytułem „STAJNIA WC”. że będzie tam leżał. by wbrew swej żelaznej zasadzie: „Nigdy nie gramy country” pozwolili mi zapowiedzieć i zagrać od deski. I tu zaczęły się kłopoty.

jako dowód na zdobycie kolejnego przyczółka. Odpowiedziałem natychmiast. Kiedy więc naciskali na mnie. że trzy wskazane przeze mnie piosenki country zostaną nadane od dechy do dechy i. W radiu country taka piosenka nie weszłaby na listę przebojów ze względu na ubogość tekstu. to jest zawsze jakaś opowieść. że jak usłyszę jakieś wyciszenia na ostatnim takcie. w przeciwieństwie do innych gatunków muzyki popularnej. więc zadziałało od razu. ye. dlaczego tak mocno upierałem się przy niewyciszaniu piosenki. rozwinięciem w drugiej i zakończeniem w trzeciej. ye”.krwiste przepychanki kompetencyjne. Piosenka country. Rozkoszne to było . ye. Krakowianie są bardzo honorowi. że mimo wszystko trzeba ukroić piosenkę. którymi strzelali w siebie nawzajem doprowadzeni do desperacji młodzi dziennikarze RMFu. historyjka z zawiązaniem akcji w pierwszej zwrotce. Przewidywałem taki obrót sytuacji.W końcu jednak pękli. słowo się rzekło więc trudno. itp. Na zakończenie tematu jeszcze kilka słów wyjaśnienia. to nie powiem więcej ani słowa i pójdę do domu. czy w Krakowie nie szanuje się danego słowa. natomiast oni się będą musieli przed słuchaczami tłumaczyć dlaczego wywiad się tak nagle urwał. bo w przeciwnym razie opóźni się serwis informacyjny. wyjąłem to pismo i zapytałem. a potem zgoda. w country nie melodia lecz słowa są najważniejsze. Otóż. Tę ich pisemną zgodę na zagranie country trzymam do dzisiaj. Teksty country buduje się w 81 . że ją je zapowiem. Beatlesi mieli przebój „She loves you. choć jeszcze w trakcie audycji próbowali wytargować przycięcie jednej z piosenek ze względów czasowych. Frakcja zwolenników punktualnego serwisu kontra frakcja wywiązania się z danego słowa. dlatego zdobyłem wcześniej pisemne zobowiązanie szefa RMFu. przecież każde radio je wycisza i nikt o to kopii nie kruszy. Miałem niezły ubaw słysząc serie kurew. że mus to mus.

stosuję porównanie piosenki country do obrazu Rubensa . 82 . ye” nie przejdzie. Wobec upartych redaktorów. Nie wolno słuchacza pozbawiać pointy. by poprawiać czyjeś dzieło? Skomponuj Pan trzy własne zwrotki i wtedy wyciszaj. żeby się pomieściły w całości. ye. który utwór wykonał? Kto lub co nam daje prawo. ktoś tę piosenkę napisał i zaśpiewał jako całość.oparciu o grecki kanon literacki .” Redaktorzy zwykle pukają się w czoło ale ustępują wariatowi.niewyobrażalna jest sytuacja w której kustosz muzeum wykrawa z ramy fragment obrazu ze względu na brak miejsca na ścianie. Czy jesteśmy lepsi od kompozytora i artysty. Dlatego nie pozwalam wyciszać piosenek country to tak jakby uciąć film kryminalny na trzydzieści minut przed końcem.pusty wypełniacz „ye. „Obrazy trzeba tak porozwieszać. Ja moich artystów „poprawiać” nie pozwolę. A poza tym.

do kościoła. przodującą sprzedaż.Lewicowe poglądy . żeście postrzegani jak nieodrodne syny Towarzyszy Szmaciaków. 83 .Proszę wymienić podstawowe cechy Towarzysza Europejczyka. to przecież syn Towarzysza Szmaciaka i to nieodrodny. do Powstania Warszawskiego. Krótko i prosto. Ja tylko czytam wyniki sondaży społecznych i w każdą stronę mi wychodzi. do Polaków.jedna swołocz. ale ja wam tego nie zrobiłem.Stronniczy Przegląd Prasy. Tylko po czym w takim razie odróżnić Towarzysza Europejczyka od Towarzysza Szmaciaka? Nie ma potrzeby odróżniać . Jedna i druga miały przodujący nakład. Gazeta Wyborcza chyba tylko się mizdrzy. . Porównajcie dawny stosunek do Trybuny Ludu z dzisiejszym stosunkiem do Gazety Wyborczej.odpowiada naczelny kowboj RP. . a nade wszystko stosunek nas do was. ona wszystko objaśnia. przodujący światopogląd. To pewnie nieprzyjemne. Towarzysz Europejczyk.To właściwie jedyna cecha. monopol na właściwą interpretację faktów. No i co? Jest podobieństwo? Porównajcie co chcecie: stosunek do własności prywatnej. że sama nie potrafi odróżnić. .4 VI 1995: W toruńskich „Nowościach” rozmowa z naczelnym kowbojem RP Wojciechem Cejrowskim. Gazeta Wyborcza 3 . Weźcie chłopcy lusterka i albumy rodzinne.

Tak samo zresztą jak w domu. bo wtedy wywalam z roboty. i że zawsze można się kulturalnie dogadać. szybciej i nikt mi nie mówi. kiedy mnie rozwścieczy jakaś informacja prasowa. Lubię swoją robotę. która kupuje gotowe odcinki. że kolesie towarzysze właśnie zabezpieczają tyłek Sekule. Taniej. Ryzykuję za własne pieniądze . Kubkiem natomiast walę ze złością. Namawiam do bardzo uważnego oglądania kiedy walę w stół. żeby się przed kamerą stroić w cudze piórka i udawać.TVP może przecież nie przyjąć odcinka. że wszystko jest w porządku. Czasem przecież pozostaje człowiekowi jedynie bezsilne walenie pięścią po meblach.Ja nie pracuję w TV. a nawet z uśmiechem na 84 . Często robię to zupełnie bez złości. nigdy nie złorzeczy na całe gardło? Ja jestem w WC Kwadransie tak samo sobą jak w domu. A Czytelnik nigdy nie wali pięścią w stół.Dlaczego z taką złością wali Pan kubkiem w stół? Czy to znaczy. kiedy oglądam Wiadomości albo Panoramę i słyszę na przykład. że nie lubi Pan swojej pracy w TY? . który już zrealizowałem wydając wiele milionów. Jedynie pierwsze dwa kwadranse zrobiłem w TVP i po tym doświadczeniu zostałem prywatnym producentem. więc chociaż WC Kwadrans to harówka nie męczę się i jestem szczęśliwy. WC Kwadrans jest produkowany poza Telewizją. ale takie ryzyko jest zdrowe. że się czegoś nie da zrobić. Nie widzę powodu.

85 . a więc i uszczypliwe pointy..Pora późna.No bo. ale dopiero na stole montażowym dyrektorzy telewizji przebierali w wycinkach jak w ulęgałkach. który tak naprawdę wypowiedziałem kilka minut wcześniej. to Walendziak spadnie z prezesury a Pan w kwadrans potem z anteny. wciąż nie są pewni. BUM! . że jak nie wytniemy tych wygłupów o spadaniu z roweru. Setki świetnych żartów są z WC Kwadransa eliminowane. ktoś przysnął. Ja oczywiście robiłem cały przegląd prasy po kolei. bo temu nie wolno dopiec.Pobudka. oddzielającego poszczególne elementy przeglądu prasy. by dało się w ogóle WC Kwadrans poskładać w logiczną całość. wywalali ze środka co lepsze żarty.Uwaga nowy temat! BUM! . co im wolno puścić. .. wszystkie celne. potem Walendziaki muszą się naokoło tłumaczyć kto nabroił i czyja to wina. a wczoraj zbyt czarna. Panie Wojtku. Wycinanie ma miejsce po dziś dzień. Przekładali mi całe fragmenty z początku na koniec. Chrzanić taką robotę. kopie z prawa. przecież Pan rozumie. nie dałoby się tego posklejać. BUM! Zbliżenie na kubek i dalej od nowego wiersza fragment. a tamten co prawda spadł z roweru i jest wesoło. Każdy minister ładuje się z brudnymi paluchami kręcić przy gałkach. Kubek w pierwszych odcinkach służył temu.. Strasznie mi taka atmosfera w pracy przeszkadza. a ja tu o ważnych rzeczach będę mówił. że dzisiaj wizja zbyt czerwona. bo redaktorzy z TVP S. Ich się bezustannie naciska z lewa. a czego nie. A. grozi zwolnieniem albo kryminałem finansowym. To po prostu akcent dramaturgiczny: BUM! . ale go właśnie powołali na kandydata i już żartować nie wolno. a tak. Bez kubka..twarzy.

żeby kupować całą flaszkę koniaku po cenie kawiarnianej. no to wszystko w porządku. z przodu koryto. Taki gruby facet zanim by dał radę się rozpędzić. to nie dziwota. ze wszystkimi narzutami tak jak na lampki. Z tyłu fotel. sam widziałem w telewizji. że taki pijany nie ma wstydu po ulicy chodzić. W kawiarni na Żoliborzu. ale o mokre zgniłe liście. na sport nie ma czasu. kiedy to ledwo trzymając się na nogach próbował kupić butelkę koniaku. Więc dlaczego rypnął? Odpowiedź zawarto w drugim zdaniu prasowej enuncjacji. Zarówno kelnerki jak i ja rozdziawiliśmy jeno gęby. Wiek już nie do rozpędów. A fe. bo już chciałem uwierzyć w bardzo powszechne plotki mówiące. Aaaa. 86 . że z niego ochlapus. że ktoś ma tyle kasy. Czyżby się zbytnio rozpędził? Eeee. ale i tak go zatrzymali w szpitalu.w brytyjskiej telewizji.Chrzanić taką robotę. gdzie tam. Nikt się wtedy nawet nie zdziwił. że Jacek Kuroń rypnął o ziemię i nie zrobił sobie nic złego. no przecież ja sam . A widział go kto pijanego?. W takim stanie na pewno nie przekroczył bezpiecznej prędkości... Czego to ludzie nie wymyślą. kiedy to jako minister udzielał wywiadu reprezentując Polskę i sprawiał wrażenie wciętego. a do tego jeszcze tyłek urósł od wysiadywania stołków.. Normalna ludzka ciekawość powoduje. że pytam sam siebie z jakiej przyczyny pan Kuroń rypnął? Na rowerze przecież umie jeździć. że się tłuszczem obrasta. Otóż pan Kuroń rypnął nie o ziemię. które leżały mu bezczelnie na drodze. Ale przecież widziałem go też na żywo. ochlapus. to już by się zasapał i zwolnił. jak można opierać poważne przemyślenia na wrażeniach. Cholera.. À propos tego spadania z roweru: Czytam kiedyś rano w gazecie.

że przecież jednostkowy przypadek upicia się jak świnia nie znaczy jeszcze. że ochlapus. Tfu! 87 . w rządowym ośrodku wypoczynkowym? Tam się przecież sprząta. Skąd zgniłe jesienne liście zimą gdziekolwiek. Liście gniją jesienią a zimą są już dawno zgniłe i wyschłe. żeby tacy głupi jak ja pomyśleli „ochlapus” i żeby w konsekwencji głosowali na towarzysza Kwaśniewskiego.. żeby rypnął.Rozsądek podpowiada. nawet tam gdzie się nie sprząta w ogóle? Ja jestem ze wsi więc się na takie bajdy nie nabiorę. No dobra.. żeby sobie Rząd kamaszy nie uwalał. skąd mokre zgniłe liście. ale niech mi ktoś wytłumaczy. Więc skąd te mokre liście? Jak nic ubecy mu podłożyli importowane. na ścieżce rowerowej dla Kuronia.

cytując ich ulubione pismo „NIE”: „Grzyby halucynogenne zawierają silny narkotyk. Ja nadal będę protestował przeciw legalizowaniu środków powodujących powstawanie różnych stanów lękowych i psychoz oraz prowadzących prostą drogą do schizofrenii.są więc zbawienne dla kultury i trzeba je piorunem zalegalizować. Nie chcecie słuchać głosu rozsądku . tylko wy macie pokręcone pod sufitem żądając legalizacji narkotyków. 27 VII 1995 artykuł S. oprócz stanu euforii powodujący powstawanie różnych stanów lękowych i psychoz oraz prowadzący prostą drogą do schizofrenii. GRZYBKI DLA KOMUNY!!! a przy okazji ABORCJA DLA KOMUNY!!! NIE nr 30 z dn. Ponieważ towarzyszy nie lubię i życzę im jak najgorzej. to wy to napisaliście . prowadzą do rozwoju osobowości. polecam: ćpajcie do woli póki jeszcze możecie. polityki. kultury. i powszechnie udostępnić.wasza sprawa. Chcecie się plugawić . moralny. Jeśli towarzysze chcą w to wierzyć i ćpać to proszę bardzo wasze ulubione miejsce to i tak zawsze był rynsztok: intelektualny. że narkotyki trzeba zalegalizować. Wam zaś. tworzenia dzieł sztuki i przeżycia prawdziwego orgazmu . bo są zbawieniem świata.wasza sprawa. rynsztok historii.Męczą mnie ciągłe zaczepki naćpanych intelektualistów udowadniających. To nie ja.sami do siebie. towarzysze. Rogulskiego „Insekty” 88 . z wielką przyjemnością wprowadzę towarzyszom zamęt do głów.” To nie ja.

wypisując bzdury o rzekomej szkodliwości wspaniałych narkotyków. które wprowadza wam zamieszanie do pionu ideologicznego. Michnikowi. itd. GRZYBKI DLA CAŁEJ REDAKCJI!!! HARE. 89 .ANTYKONCEPCJA DLA KOMUNY!!! NIRWANA DLA KOMUNY!!! SCHIZOFRENIA DLA KOMUNY!!! HARE KRYSZNA DLA KOMUNY!!! CHINY LUDOWE DLA KOMUNY!!! KOMUNY DLA KOMUNY!!! W tych sprawach macie moją pełną tolerancję i ślepe poparcie. HARE. proponuję oddać w zarząd komisaryczny A. Natomiast „NIE”.

Przecież mamy chronić mniejszości. ani pampersowi. co kupuje za swoje pieniądze. co Państwo dostrzegają jako interwencje cenzorskie. która pozwala robić ze sobą wszystko. tak żeby to stale docierało do uszu Panów z nożyczkami. Jeśli cenzorzy WC Kwadransa zechcą wyciąć z WC Kwadransa prawdę. Na pewno nie zostanę dziennikarską prostytutką. ani betonowi. Mnie natomiast powiedzieć do kamery wolno wszystko. ani czerwoni. Przecież mniejszości nie wolno prześladować. Telewizja oczywiście ma prawo decydować. że jak przeholują. Ciekawe. Bez nich Kwadrans nie jest gorszy merytorycznie. lub nie swoich poglądów.Dlaczego Pan pozwala na cenzurowanie WC Kwadransa? To. wtedy przestanę występować.pieśń namawiającą do waśni klasowych i prześladowania mniejszości kapitalistów przez większość wyklętych. to najczęściej drobiazgi. Często powtarzam tu i tam. ani zieloni. to sam zdejmę WC Kwadrans z anteny. że jak będą mnie za bardzo naciskać i ograniczać. No. Nie będę swoją twarzą firmował nie swojego programu. czemu ta szowinistyczna piosenka nie została jeszcze zakazana w Zjednoczonej Europie. Gdybym miał takie życzenie mogę się wystawić golusieńki i odśpiewać Międzynarodówkę . to 90 . a jedynie trochę mniej śmieszny albo uszczypliwy. Czemu wciąż wolno ją bezkarnie wyśpiewywać. Ustawiać mnie nie będą żadni chłopcy.

Pytam wówczas. A na to TVP odpowiada. że ten złodziej to oczywiście złodziej. czemu na przykład nie można o złodzieju powiedzieć. a Europa milczy. co na to? Przecież wiadomo. Kapitalistów chcą bić. żeby coś wyciąć albo złagodzić. co prawda i trudno zrozumieć słowa. oni zaś naciskają.Trybunał w Hadze milczy. jako kupujący. no to podły z niego antysemita. Chodziło o to czemu pozwalam cenzurować WC Kwadrans. Towarzysz Oleksy chrypi. który jej nie odpowiada lub zażądać poprawek. że 91 . ale wiemy przecież do czego nawołuje. ja układam scenariusze. że te rozśpiewane komuchy to żydożercy. Niech no rabin przetrzepie skórę towarzyszom za śpiewanie Międzynarodówki. powiedzieć do kamery mogę. nie wziąć ode mnie towaru. że złodziej. że jak komuś mniejszość jakaś wadzi w Polsce. Towarzysz Miller śpiewa . Ja jestem producentem Kwadransa. co na to zjednoczone w Europie pedały i lesbijki? Gdzie larum. dobieram gości i nikt mi do garnków nie zagląda. Otóż.jakim prawem towarzysze kwaśniewiacy wciąż nawołują do pogromów na tych kilkunastu polskich kapitalistach? Kto na to pozwala? W Polsce gnębią mniejszość ze śpiewem na ustach. Telewizja ma jednak prawo. I co na to Amnestia Międzynarodowa. a kapitalista. a kto w Polsce ma kamienice? No co rabin ślepy czy jak? Przecież na Żyda szczują szuje!!! Za dygresję przepraszam. już wracam do odpowiedzi. Wtedy zaczynają się targi: Ja łatwo skóry nie sprzedaję i idę w zaparte. że prześladuje się słownie i szkaluje dobre imię mniejszości kapitalistycznej? A rabin Weiss. co mi się żywnie podoba. każdy o tym wie i nie ma wątpliwości tyle. Towarzysz Kwaśniewski śpiewa Międzynarodówkę Parlament Europejski milczy. to przecież ten co ma kamienice. przecież rabin sam najlepiej widzi.

przyciskając cenzorskimi nożycami do muru.jak ktoś robi jakiś program. A. wtedy nie ma poprawek. Mnie nie wolno kłamać. Jak się nie da po mojemu. że dobry pomysł się wyeksploatuje. Nie pomagają żadne piiiiiiiii i redaktorzy wywalają cały fragment przeglądu prasy od kubka do kubka. przeje. Są jednak sytuacje. Są sytuacje kiedy czuję. to zdejmę program z anteny. Wiem. że to ja usuwam cały fragment przeglądu prasy.wciąż nie ma prawomocnego wyroku sądowego. jej sprawa. No i z tego powodu w państwowej telewizji nie wolno puścić programu. Jeśli Panowie redaktorzy nie ustępują. TVP niech sobie kłamie. że ustąpić nie wolno i wtedy walczę jak lew. Bywa i tak. Tam gdzie mogę ustępuję. ani piiiiiiiii tylko wypada cały fragment. nie dochodzi do kompromisu. Takie argumenty przyjmuję i wtedy w miejscu gdzie pada słowo „złodziej” słyszą Państwo piiiiiiiii. że złodziej. Przygotowany też jestem zawsze na osobiste zdjęcie całego odcinka. Ja natomiast będę robić WC Kwadrans tylko do czasu. ale zawsze po ciężkich targach i niechętnie. w którym mówi się o złodzieju bez wyroku. kiedy między TVP S. Zaobserwowałem u nich syndrom przyrastania do cycka . A zdarza się przecież często. a WC Ltd. to nie dopuszcza nigdy możliwości zrezygnowania na własną prośbę. bo nie zgadzam się na jego rozmiękczanie poprzez zagłuszenie kluczowych słów. znudzi i wtedy trzeba 92 . sam zerwę umowę. że dla większości ludzi z telewizji to niewyobrażalne. bo złodzieja chroni prawo. Jeśli kiedyś zechcą mnie przymusić do fałszu. Wniosek: z tego powodu nie wolno w państwowej telewizji ujawnić pełnej prawdy o złodzieju.

bo kamera daje dostęp do okienka kasowego. Prowadzący idą na każdy kompromis. pod dostatkiem zaś dziadostwa ze styropianu i czerwonej pajęczyny. mało osobowości telewizyjnych z krwi i kości.zdjąć jeden program i zabrać się do innego. Nie leży to jednak w polskim zwyczaju. 93 . byle tylko utrzymać się przed kamerą. Dlatego mało u nas dobrych dziennikarzy. Najgorsze gnioty siedzą na antenie latami.

No cóż.pamiętam. Polecam kolegom posłom.vide Pańskie artykuły prasowe w stanie wojennym. Z radiowej wypowiedzi posła PZPR/SLD. dużo lepsza rozrywka i mniej truje rozum. 94 . Cieszy mnie bardzo Pańska niezwykła tolerancja .zamiast żądać zdjęcia programu. Pańskiego nazwiska nie wymieniłem przez grzeczność . a inni w rozporku. jedni szukają rozrywki intelektualnej. zachęca Pan kumpli z SLD/PZPR by raczej zdjęli spodnie. że nie lubi się Pan podpisywać pod swoimi wypowiedziami .Kiedy na ekranie pojawia się WC Kwadrans zmieniam kanał na pornograficzny.

Bardzo często słyszę pytania o to czy program zdejmą. a teraz mi ten program psuje. czy już pospolitym chamstwem. czy to. a czego nie. kiedy i co wtedy zrobię. Dyrektorzy telewizyjni starają się zawczasu odpowiedzieć na pytanie. Jak do tej pory jest ona w gruncie rzeczy przyjacielska. czy raczej powinienem się wynieść do którejś stacji prywatnej. no. Ale przecież WC Kwadrans to dziwoląg . Za każdym razem. À propos. Bardzo się spieramy o każde słowo do wycięcia. Pech chce.Mówił Pan. Ja im nawet tego nie mam za złe. ale rozumiem powody tej cenzury. ale przecież ktoś Pana wpuścił do telewizji. który najpierw mnie namawiał do robienia programu. obronić teraz nie potrafią? Ci sami. nie ma precedensów z przeszłości. Nie ma więc skali porównawczej. Niekiedy przez tydzień chodzę zły na Waldemara Gaspera. co robię jest jeszcze dopuszczalne w telewizji publicznej. że cenzurują WC Kwadrans. którzy mnie wpuszczali teraz cenzurują. na jego bazie politycy i dziennikarze ustalają co wolno. Oczywiście wściekam się. 95 .nic podobnego w polskiej telewizji przedtem nie było. do których można by się odwołać. to po kolejnym odcinku programu. co właśnie zrobiłem jest jeszcze wyrazistą satyrą. gdy wybucha kolejna afera wokół programu. że to WC Kwadrans wytycza nowe szlaki. Czy to. Atmosfera jest więc zawsze napięta. mówi się o przesuwaniu lub ustalaniu granic dopuszczalnych zachowań i treści w publicznej telewizji. kiedy słyszę odgłos nożyc. To co.

Tylko. Ale na moim biurku piętrzą się propozycje ze stacji prywatnych oraz z sieci kablowych. że już towarzysze za słabi. gdy im przyjdzie ochota. W obecnej sytuacji mogą kazać W. Słabsze niż w telewizji publicznej ale jednak. A co by było. nic mnie to nie obchodzi. tak samo jak wprowadzili stan wojenny. Tak samo jak towarzysze wywalili rząd Olszewskiego.500. to na wiele rzeczy mają wpływ jako klient zamawiający. gdybym ja poszedł nadawać do stacji prywatnych? Ano całkowita utrata kontroli. wywalą WC Kwadrans. Co mi to da. mogą czasem coś kazać wyciąć itp.000 widzów.Po pierwsze. Towarzysze wiedzą też świetnie. Gasperowi włączyć piiiiiiiii tu i tam. No cóż. że będę łaził i sprawdzał jakie mamy notowania. że wywalenie WC Kwadransa z telewizji zrobi z tego programu męczennika. tak samo. Oni chcą nadawać stare odcinki oraz chętnie wezmą nowe. że gdyby mieli takie widzimisię to utrudnialiby mi życie i tam. Ano nic. z przewrotną satysfakcją zawiadamiam. Towarzysze mają jednak pewne metody kontroli stacji prywatnych. żebym ja się tym przejmował. czy i kiedy zdejmą. W marcu 1995 o tym 96 . Oni tam korzystają z rozumu i kalkulatora. Otóż jedna z trzech największych sieci telewizyjnych w USA zaproponowała mi bym robił WC Kwadrans po angielsku. towarzysze. że mam was gdzieś. bez zapowiedzi i niespodziewanie. A wyliczają tak: Facet znikąd przyszedł do telewizji i zrobił program. Towarzysze oczywiście nie są kompletnymi idiotami i zdają sobie sprawę z tego. Można więc przypuszczać. że kiedy sami nadają WC Kwadrans. Spekulacje na ten temat to strata czasu. który po kilku miesiącach miał 4. Wtedy już żadnego fragmentu towarzysze nie mogliby kazać wyciąć ani zapiiiiiiszczeć. Oczywiście można wprowadzić całkowity zakaz pokazywania WC w TVP.

i faceta znikąd wysłać w cholerę tam skąd przyszedł. DAWAĆ GO TU NATYCHMIAST!!! . a w Polsce jak zwykle na odwrót: uczone gremia radzą jak i kiedy program...30 milionów widzów. niż o Prezydencie RP. Gdyby to przełożyć na warunki amerykańskie.. Wszystko to działo się w kraju 38 milionowym. 97 .facecie znikąd pisano częściej.. to ten facet miałby 25 .

po co mamy w ogóle gdzieś wchodzić? Co to za bezmyślna obsesja? (Eurotowarzyszy wyraźnie swędzą tyłki. to niech sobie gabinet wytapetuje Gazetą Wyborczą. Poza tym. Nigdzie wchodzić nie trzeba . EWG stoi otworem. Wystarczy siedzieć i czekać aż człowieka oblezie. już od dawna najróżniejszy euroszmelc sam do nas wnika przez nieszczelne granice.euro włazi samo.nie musi Pan z kumplami nigdzie latać. wolny rynek i eter. siedzieć na miejscu . Paszporty są dostępne. zaklajstrujemy się tu w Zaścianku i w ten sposób wszyscy będą 98 . a może byście tak do Europy poszli na razie sami? Po co od razu targać całą Ojczyznę. Rzeczpospolita oraz. a ślad po krzyżu nad drzwiami przysłoni portretem Adasia Michnika całującego. Skasowano pochody i nie mają gdzie się wyżyć. Proszę mi łaskawie wyłożyć. to niech po ciemnogrodzku bierze za kapeć i tłucze ile wlezie. podobnymi słowami. a jak kto ciemny.) Wystarczy. wizy zniesione. jak karaluchy. wielu innych desperatów.środek Europy leży w Polsce . a pod sutanną Prymasa się nie zmieścimy? . wiercą się i wciąż im marsze w głowach. a i kopa na drogę nikt wam nie poskąpi. Tymczasem my. po europejsku. ciemne ksenofoby.Tomasz Jastrun. skoro do Rosji nie chcemy. A jak komuś mało albo za wolno. Wojtusia Jaruzelskiego. ot co. Panowie desperaci. proszę Pana i reszty desperatów. to gdzie ma wejść.(Panie WC) Jeśli Polska ma nie wejść do Europy.

my dawać spełnienie. a wy przejdziecie na Bezboże i w końcu zjedzą was muzułmanie.. a wy tam na eurosalonach będziecie oklaskiwać kolejny ślub faceta z pudlem. jeśli taka wola. My tu w Ciemnogrodzie będziemy trzymać Burka na łańcuchu. kobzą. wy pożądać. bez pruderii i bez sensu. Panowie. a wy z latarką i lupą między nogami analitycznie. z każdym każdy. żeby domu pilnował. stałym dyżurem licencjonowanej prostytutki i oczywiście z dostępną dla każdego więźnia pensjonariusza gablotką z kluczami za bramę . my pragnąć. wy zaś będziecie przerabiać zbrodniarzy i opryszków na pensjonariuszy zakładów reedukacyjnych o rozmiękczonym rygorze: z telewizją kablową.romantycznie. wchodźcie do Europy. wy uprawiać seks. My po ciemku . 99 . My będziemy ścigać i tępić złodziejstwo. z kolegą. krzywoprzysięstwo oraz wszelki inny występek.zadowoleni. wy z kozą. a wy będziecie się pasjonować kolejnym rozwodem szwedzkiego nastolatka z rodzicami. My będziemy po staremu szanować ojca i matkę. bez żony. morderstwo. wy oczekiwać orgazmu. My na kozecie. My nie będziem mieć Bogów cudzych. z kaleką.żeby mógł jak go najdzie chandra udać się na przepustkę.. My będziemy kochać. ale bez przymuszania nas byśmy razem z wami pływali w gównie.

którzy mieszkają luksusowo i jeżdżą drogimi samochodami? Jeżeli ksiądz jest dobrym duszpasterzem. Wtedy przywołuję ochotnie nakaz życia w ubóstwie. Jeśli dobrze prowadzi parafię i parafianie go cenią. wstydzi się i jego auta i wymuskanej sutanny. To chyba oczywiste. dzieli się tym co ma. wtedy jestem bardzo prędki w wytykaniu mu i innych błędów. żeby chodził w wytartej sutannie.Co sądzi Pan o bogactwie wielu księży. bo zły. organizuje pomoc tych. 100 . to nie chcą. by jeździł porządnym autem i był zadbany a parafia. która się swego gospodarza wstydzi. co w potrzebie. żeby miał ładny samochód a nie Trabanta. że parafia dumna ze swego gospodarza chce. Wtedy jestem z takiego księdza dumny. niechluj albo dziwkarz. co mają więcej dla tych. bo dobry z niego człowiek. żeby mieszkał i jeździł wygodnie. Z szacunku do tego kapłana chcą.parafianie). Wtedy nawet chcę. dba o swoją parafię (parafia to nie teren ale ludzie . to wtedy nie mam pretensji o żadne luksusy. Jeśli natomiast wstydzę się swego księdza.

12 VI 1995 napisała: Przewodniczący Krajowej Rady (M.Trybuna (Ludu .). . że z pewnym niesmakiem odbiera najnowsze programy WC Kwadrans. Cejrowskiego w akcji .przyp. jeden z liderów ZChN. A od kiedy to „rżenie jak koń” oznacza „niesmak”??? Czy Trybuna nie zna przysłów polskich. Jurek .). bo i tak się nie pokapują? 101 .przyznał. kiedy oglądałem red. dał do zrozumienia. red.przyp. red. czy też uważa czytelników za niedouków.Ostatnio rżałem jak koń. którymi można dowolnie manipulować.

pasterze to pasterze. Kiedyś wszystko było bardziej logiczne i obrazowe . stać z boku i pilnie obserwować. Soborowe reformy. Dopiero w sytuacji nieszczęścia zbliżać się do pojedynczej sztuki i nią się zajmować indywidualnie. a nie do publiki. A kiedy trzeba. zagania. Ja nie przychodzę na występy proboszcza. On zawsze dogląda pasterskim okiem z boku. Co to za pasterz. to już nie misterium ale przedstawienie teatralne z kapłanem w roli głównej. że poprzekręcanie ołtarzy miało służyć zbliżeniu kapłanów do wiernych.ksiądz stał na czele wiernych i zwracał się twarzą do Pana Boga. z pewnej perspektywy obejmuje całe stado. żeby pasterz między owcami się pałętał.z dystansem. między innymi na kształcenie fachowców od 102 . podpowiadał je zły psycholog. Daję na tacę. które spowodowały np. przewodzić. to wskazuje kierunek. Dziękuję bardzo. który zamiast być autorytetem chodzi na pogaduszki z capami. nakłania w pewną stronę. a trzody to trzody. Proszę mnie traktować jak na trzodę przystało . on ma być tym lepiej wiedzącym. On ma kierować. bo zreformowano Kościół i poczułem się zagubiony. tylko po to. A widział to kto. Dowiedziałem się.Czy w dzieciństwie był Pan ministrantem? Byłem bardzo krótko. Teraz msza. by z jego pomocą pogadać z Panem Bogiem. przekręcenie ołtarzy twarzą do widowni odrzucam jako chybione.

Gdyby mój dentysta się ze mną jednoczył i konsultował plomby. że skoro wszędzie. że to on jest autorytetem od paragrafów. ale kiedy jesteśmy na wokandzie. Czy Pan Jezus. kadzidło i tajemnica . Nie mogę pojąć jakież to komunistyczne licho podkusiło Kościół do rezygnacji z korzystania z ambon. gdyby puszczał każdego siadać ze sobą do wieczerzy. Już widzę ile autorytetu zyskałby władca. Prywatnie to mój kumpel z gimnazjum. Podobno bierze się to stąd. co ja. Niech stanie tyłem do mnie.pasania dusz. No. to on nie staje twarzą do mnie. to teraz proszę mnie pasać. Sam nie mam powołania ani rozumu do teologii. Co za horendalny absurd. To wtedy właśnie rośnie autorytet Kościoła. to by ode mnie plombę dostał. Ja chcę. Niech stanie tak. to niech ksiądz stanie jednak odkręcony w tę samą stronę. To samo w Kościele biskup to biskup i nie ma żadnego powodu.to działa na wyobraźnię. Kumple mi niepotrzebni. że Pan jest wszędzie można przecież czytać i w ten sposób. A mój prawnik? Ja mu płacę za to. żebym był mu równy. a nie bratać się ze mną. że nie należy się wywyższać. I ksiądz ma robić tak samo. żeby on wiódł hufiec Boży. jak kiedyś na czele. tylko mnie przed sędzią zasłania i do sędziego w moim imieniu oręduje. bo on jest lekarzem duszy i adwokatem od dziesięciorga paragrafów. więc chcę mieć nauczycieli. Każdy musi znać swoje miejsce i w sprawach Bożych oraz obrzędowych. Ja się nie chcę zbliżać i bratać z kapłanem we mszy. autorytety i pośredników między mną a Słowem Bożym. stara i święta. a twarzą do Boga i odprawia po staremu. 103 . Argument o tym. Tradycja. Toż to kościelna wersja politycznej poprawności. ksiądz ma obowiązek być przede mną.

chcę widzieć.jak właził na górę głosić kazanie. co się chowa pod chórem. pod sam chór. kiedy zainstalowano mikrofony. by zrobili ciemnogrodzkie 104 . niż radio? . Bo z ambony można sięgnąć do ostatnich rzędów świątyni. Z ambony można by do nich sięgnąć nie tylko głosem ale i gestem. to ja chcę widzieć pasję w jego twarzy. U mnie w parafii ksiądz przestał korzystać z ambony. Raz byłem świadkiem. misjonarz. co w tylnych rzędach. to się wywyższał. chcę widzieć szczerość. Jeden z moich wujów. że wchodzenie ponad tłum wiernych służy wyłącznie lepszej słyszalności. gdyby powrócić na ambony. że wygłosił złe kazanie jeśli ten jeden upatrzony. Co robi człowiek. gesty kierował w jego stronę.całe było o porannym pacierzu. budzi niedobre skojarzenia. którym nauka najbardziej potrzebna. spojrzeniem. czy może chodziło raczej o zapewnienie lepszego odbioru Słowa Bożego? Z góry lepiej widać i słychać!!! Jak on na górze. nie padł na kolana. A w kazaniu nie było ani słowa o kolanach . gdzie wstydliwie chowają się ci. Uważał. Wydawało mu się widocznie. do ciemnej kruchty. Czemu telewizja oddziałuje silniej. schowany wstydliwie w kącie. a nie tylko słyszeć. kiedy cały kościół klęknął. ale i ten zagubiony i zawstydzony grzesznik. Ambona nie wywyższa i nie oddala ale zbliża kapłana z wiernymi. a my na dole. upatrywał sobie zawsze pod chórem jakiegoś jednego grzesznika i całe kazanie kierował do niego. to jest kontakt w obie strony. Na ambonie widzą go nie tylko pierwsze rzędy. Więc kapłan.bo nie tylko słychać ale i widać. który kłamie? odwraca wzrok i chowa twarz. troskę. Kazania zyskałyby na sile. którego twarz jest ukryta przed tymi. Trzymał go wzrokiem. Otóż nieprawda. Jak ktoś naucza moralności i wiary. Apeluję niniejszym do biskupów.

taka już jest natura ludzka. kto do mnie mówi. Można stawać na głowie. że po trzech minutach słuchacze odwracają swoją uwagę od słów płynących z głośnika. a prawie nie interesuje się radiem. a oni i tak zajmą się czym innym . które widzą kapłana nie odwracają uwagi po trzech minutach.pogadanki na temat przydatności ambony w nawracaniu. Reszta odpływa w rozmyślania. to w kościele za mało. Przecież nie o wywyższanie kapłana chodzi. W kościele jest to samo. Walczmy więc o ambony. Fachowcy od radia dowiedli. Komuna wałczy o telewizję. czy skuteczność nauczania? 105 . Tak działa psychika człowieka i poradzić na to można tylko dodając wizję . Dzięki ambonie widzę. Czy ważniejsze jest ślepe trzymanie się soborowych nowości.ambonę. tylko o widzialność. Tylko te pierwsze rzędy. bo sam mikrofon.

natomiast w USA kowbojami byli (i są) zwykli mili faceci. Wielki Brytan. przeciwieństw oraz rzeczy wzajemnie się wykluczających jest jak najbardziej na miejscu. Coście taki seriozny. w którym absurdalne zestawianie skrajności. Zupełnie jakby ktoś sobie wziął przydomek Orzeł Biały. to odniesienie do Samotnej Gwiazdy . to człowiek nastawiony do świata przyjaźnie. Kowboj. że WC Kwadrans to program satyryczny. Panie Michale? A wasze pseudo artystyczne jest lepsze? Lonstar.” Figę prawda! Może taki jest towarzysz eurokowboj. ale artyście pasuje. że jest taki program jak WC Kwadrans. jak można nazwać się Naczelnym Kowbojem.Dobrze. albo naczelnym. Nie bardzo rozumiem natomiast. show. Klonowy Liść. Sierp i Młot. który nie narzuca swojej władzy i poglądów.. Na poważnie. . który nie narzuca swojej władzy i poglądów. rozrywka a nie działalność polityczna. to by było głupie. a następnie przeniosłem do telewizji. Słońce Wschodzące zza Kwitnącej Wiśni. A teraz à propos tego. że: „Kowboj.symbolu Teksasu. Dzieli telewidzów na zdecydowanych wrogów i fanów. która zapomina. Albo się jest kowbojem.szlachetni rycerze 106 . Lonstar to kolejna osoba. Naczelnego Kowboja RP stworzyłem dla potrzeb moich audycji radiowych. Naczelnik Kowbojstwa Polskiego. ale także najgorsze rzezimieszki oraz „Desperados” . Ale dla muzyki country to obosieczna broń. to człowiek nastawiony do świata przyjaźnie.. to część przedstawienia.Michał „Lonstar” Luszczyński dla Rzeczpospolitej.

Kowboj jest z krwi. Kowboj w WC Kwadransie to bardzo czytelny symbol.. kiedy trzeba. Nie boi się narzucać swej władzy. kiedy chama wali w mordę.paf. 107 . przestępstwa. na sto trzy. kości. plugastwa. gieremszczyzny.. ani poglądów. Nie boi się posądzenia o chamstwo. to bierze za łeb i narzuca. Tępiący w bardzo nieprzyjazny złu sposób: pif . galanteria wobec dam itd. Oni jak najbardziej narzucali swoje poglądy innym. całkowity brak galanterii wobec chamstwa. EWG. że powiedziałem: „brak galanterii”. siejecie w swoich duszach sami. to powinien unikać nie tylko filmów o Dzikim Zachodzie i WC Kwadransa. śmieszność i rynsztok historii. Magdalenki. Jak trzeba. komunizmu. który pisał: „. kuroństwa. Honor. a nie wzywałem do pogromów. Pomimo waszej wieloletniej działalności cywilizacja chrześcijańska wciąż nie została shołocona. emocji i czynu. ale także dzieł polskiego wieszcza. Z prawej strony pochwała tradycjonalizmu Bóg. grubej kreski. a kiedy pracuje to.Zachodu tępiący zło. Kowboj to ktoś. kumoterstwa.gwałt niech się gwałtem odciska. bezboża itd. jak mu nikt nie depcze po odciskach. Kiedy kocha. łajdactwa. to na sto dwa. Kowboj się ze światem nie cacka. ubectwa.. Pogromów nie będzie. michnikizmu. Pan Lonstar chyba w ogóle nie rozumie westernów. głupstwa. głośny sprzeciw. Spustoszenie zaś. Kowboj nie jest z mydła i nie uśmiecha się do wszystkich naokoło. Z lewej zaś.”. Przerażonym przedstawicielom wymienionych powyżej kategorii przypominam. a miły jest tylko wtedy. Jeśli kogoś razi kowbojstwo. ZUS. więc grożą wam jedynie: dezaprobata. tandety. kto zaryzykuje życie w obronie słusznej sprawy. pedalstwa. SLD.. kto potrafi bronić swego. Ojczyzna. ONZ.

by popatrzeć na życie wyższych sfer. Dziś w kinie obserwuje się najczęściej fekalia cywilizacji . uczestniczymy w życiu najniższych sfer. to ostatni zakątek sztuki współczesnej. piekło wstydliwie ukryte.. W westernach jest wciąż jasny porządek świata.Kowboja wziąłem do WC Kwadransa jako wyraźny wzorzec osobowy i etyczny.. dlatego jeżdżę na Zachód USA. gdzie piekło jest górą. Cała reszta to świat postawiony na głowie. jak trzymać filiżankę. gdzie nawet nie dociągnięto asfaltu. Aspirowali w górę. bo i tu i tam ziemia wciąż jest zdrowa. Niebo u góry. Dawniej ludzie chodzili do kina. jak nosić. 108 . a niebo zepchnięto do podziemia..uczymy się jak trzymać kastet i jak mówią społeczne odpadki. Mam rancho na najgłębszej amerykańskiej prowincji. gdzie jest normalnie. Tam. Dlatego wolę westerny. I tu i tam tkwią moje korzenie. dlatego zająłem się zawodowo kowbojstwem. uczyli się jak mówić.. Westerny. Mam też rodzinę na głębokiej polskiej prowincji .na Kociewiu.

a oni są jednocześnie obywatelami RP. Jeśli będę miał takie życzenie. a co potem. a szczególnie do wyborów? Wcale mnie to nie drażni. Przeciwnie. zobaczymy. to normalny obywatel RP. Gadanie o tym. Po pierwsze.Czy nie drażni Pana. to ponadto przewodnik i nauczyciel. że Kościół ma się do polityki nie mieszać oznacza. żeby to raczej oni się wycofali z aktywności politycznej i wyborczej na najbliższe pięćdziesiąt lat. zarządzająca dużym majątkiem. którym nikt nie odmawia praw wyborczych. Jeśli wierni życzą 109 . kiedy Kościół miesza się do polityki. Proponuję. Jakim prawem antyklerykały pchają się cenzurować kazania.ksiądz. reprezentująca większość polskich obywateli. którzy mają prawa wyborcze oraz obowiązek angażowania się w sprawy Ojczyzny. Kościół to instytucja i struktura. Ja się na to nie godzę. Bezbożnicy w Polsce mieszczą się przecież w granicach błędu statystycznego. i nie będzie mi Labuda mówić w jakich sprawach mi się mojego nauczyciela wolno radzić. Po drugie. ani prawa do posiadania własnego zdania na tematy polityczne . że grubo ponad 90% społeczeństwa daje się spychać na margines marginesowi. Wielka instytucja. Ateiści rządzili już tutaj pół wieku. to zapytam księdza o to na kogo mi radzi zagłosować. a w jakich nie. że Kościół się tak słabo angażuje w politykę i wybory. Urzędnikami tej instytucji są księża. Kościół to nie sam kler ale wszyscy wyznawcy. drażni mnie. Ksiądz. że polityką wolno się zajmować jedynie bezbożnikom.

publiczne. to obowiązkiem księdza jest mi wyraźnie wskazać kandydata. Nie wolno pozwolić na zepchnięcie spraw etycznych wyłącznie do sfery prywatności. powtarzam. Takie podziały to oszustwo. nie chowa przed Labudą głowy w piasek. a nie pasibrzuchy trzęsące portkami pod sutanną. a politykę zostawiać innym. ani taką. bo to ich Kościół. Labudy mogą sobie przerabiać teksty manifestów partyjnych. Dlatego nie wolno Kościołowi dać się zepchnąć wyłącznie do kruchty. nie kładzie uszu po sobie. Kościół należy do wiernych i Pana Boga. bo nigdy nie da się określić. Jeśli konkretny polityk zwalcza Pana Boga. Wybory prezydenckie i parlamentarne. zaś tchórzostwo kleru w sprawach publicznych podkopuje zaufanie do kościelnych instytucji. a co już polityki. Kościół ma obowiązek aktywnie i ostro zwalczać tego polityka. Przykład księżowskiej odwagi krzepi serca.to oszustwo. Polityka decyduje o życiu.sobie słuchać z ambony ocen konkretnych polityków lub ich działań. Rozcinanie życia na sfery moralne. Kościołowi nie wolno się uchylać od odpowiedzialności i unikać tematów politycznych. Wzorem powinien być ksiądz Skarga. 110 . niepodzielna.Ani taką. szuka porady i wsparcia na przykład u księdza. co jest jeszcze sprawą etyki i wiary. czy etyczną? . to mają do tego pełne prawo. Życie to całość. Najlepiej wtedy wejść na ambonę. Jeśli ta walka wymaga zagłosowania za lub przeciw komuś. także politycznych. Jeśli więc ktoś nosi w sercu Pana Boga to w różnych życiowych sprawach. prywatne.życiowe. Czy aborcja jest sprawą polityczną. to też zawsze będą ważne sprawy życiowe . siakie i owakie nie ma sensu . Ksiądz ma mnie wspierać i ze mną walczyć o dobro. I niech mi się ksiądz nie uchyla od tego obowiązku. ale wara im od naszych kazań. to jest po prostu ważna sprawa do załatwienia. odwaga księdza Popiełuszki.ani polityczne ani etyczne .

Nie będziecie decydować o treści i zakresie kazań. Na najbardziej zacietrzewionych antychrystów polecam wznosić okrzyk: LABUDA DO BUDY!!! 111 . W sprawach państwowych natomiast nie wycofamy się z aktywności. co robimy w Kościele. bo one nie dla was.S. więc będziemy o niej decydować pospołu.” P. to nasza sprawa i wara wam od tego. natomiast Ojczyzna jest i nasza. ale dla nas. i wasza.A jak Pan radzi odpowiadać na ataki antyklerykałów ? Nie wasza sprawa. bo Kościół jest tylko nasz i nic wam do niego. Kiedy zechcemy dyskutować kandydatury na stanowiska rządowe przy okazji Mszy Świętej.

Ciekawe. Ja mam robić to w czym jestem najlepszy. 112 . Ponieważ na tych spotkaniach i ludzie się świetnie bawią. Autor tekstu podpisany imieniem i nazwiskiem „(bus) „ też nie jest wyjątkiem. wtedy oczywiście nie musieliby niczego zmyślać. Ten sam. więc wrogo nastawione pismaki nie mają o czym napisać. ani czepiać się dupereli (z przeproszeniem mojego ojca). Nie przyjechał sam. zajmować się powinni wynajęci fachowcy. Tak robi każdy facet z showbiznesu. Wiadomo. Jego menedżerem i impresariem w jednej osobie jest Cejrowski . 24 IX 1995: Wojciech Cejrowski z WC Kwadransa przyjechał w poniedziałek do Bielska na zaproszenie Klubu Inteligencji Katolickiej. to nie wyjątek. promocją itd. że wszystkiego sam nie zrobię.. natomiast papierkową robotą. Pamiętacie przebój „Te opolskie dziouchy. księgowością. wielkie paradnice”? (. Gdyby mnie wygwizdano. I zajmują się.ojciec.Dziennik Zachodni. Organ Dziennik Zachodni. występów. Normalne to i nikogo nie dziwi. czy John Wayne też się kiedyś oddał w opiekę jakiejś niańce? Takie czepialskie teksty pojawiają się zawsze po moich spotkaniach z żywą publicznością. atmosfera zaś jest prawie rodzinna. który w dawnych czasach wylansował grupę skifflową NO TO CO z Piotrem Janczerskim. Drażni mnie jednak wyszydzanie mojej współpracy z ojcem. i ja też.. że tak czy siak nająłbym do współpracy tak zwanego agenta czy impresaria.) Widać szef wszystkich kowbojów musi mieć tatę do opieki. wiadomo. organizacją tras.

Ojcu nie muszę też wciąż patrzeć na ręce. Może Pan (bus) napisze parę cierpkich słów o wszystkich ojcach prawnikach. Zęby zjadł na lansowaniu artystów. a nie wyłącznie jak na obiekt do zarabiania pieniędzy. mam więc gwarancję. W przyszłym roku może też Pan (bus) machnąć artykulik o tym jak to Wojciech Cejrowski jest niańczony przez swych młodszych kuzynów: .Pawła. to i tak wszystko zostanie w rodzinie. że profesja i firma przechodziła z ojca na syna? Klan Kennedyego? Klan Rockefellera? Słyszał Szanowny Pan (bus) o czymś takim? Jak nie. który kończy prawo.mam bardzo wielu kuzynów i gwarantuję Panu (bus) owi. nawet jak się kropnie w rachunkach o trzy zera. o tym. bo moja współpraca z rodziną nie ogranicza się do ojca . którego syn też został leśniczym i to na dodatek w tej samej leśniczówce. bo zaraz potem jak Paweł skończy prawo mam mu 113 . z Andrzejem Cejrowskim na czele. że mnie nie zajeździ na śmierć. że będziem się wzajemnie wspierać lub jeśli Pan woli niańczyć. którzy wspierają swoje dzieci? Może też coś o moim wuju leśniczym. że mój ojciec przez kilkadziesiąt lat prowadził działalność impresaryjną w Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym.ojciec natomiast patrzy na mnie przede wszystkim jak na syna. co świetnie potrafi zrobić ojciec? Obcy agent orałby we mnie po to tylko. więc czemu ja dzisiaj miałbym płacić obcemu za to. to jeszcze Pan (bus) usłyszy o klanie Cejrowskich. by wyciągnąć jak najwięcej kasy . król adwokatów kociewskich i syndyk biskupów pelplińskich.Miałem szczęście. Tak to już jest u nas w Ciemniogrodzie. Czy pismaki wyśmiewające moją współpracę z ojcem nie słyszały nigdy o interesach rodzinnych. właśnie jest niańką dla swojego syna Pawła. Mój stryj Andrzej Cejrowski. że rodzina sobie pomaga i ze sobą współpracuje.

bo kiedy będę stawiał dom.Krzysztofa. to w jego leśniczówce zamówię drewno. 114 .zamiar powierzyć część swoich spraw. oraz .

Pensje są tam niewielkie. prezenter muzyki country. za to dużo okazji 115 . W polityce przyzwoite pieniądze można zarobić tylko w nieprzyzwoity sposób. fotograf. etc. Takich propozycji otrzymałem w czasie kampanii kilkaset. jako satyryk zarobię więcej. Niech Pan wystartuje do wyborów .Amerykanie już mieli prezydenta kowboja i całkiem nieźle na tym wyszli. satyryk. Moja odpowiedź była zawsze taka sama: Za kredyt zaufania dziękuję. Polityk ma obowiązek spowiadać się przed wyborcami z majątku.zwycięstwo jak w banku. solidnych zawodach: cieśla. Po pierwsze. ale nie skorzystam. z tego co lubi. a politykowi jej mieć nie wolno. cenię sobie prywatność. jak spędza wolny czas itp. hodowca bydła. Po drugie. więc dbałość o moją rodzinę każe mi pozostać przy obecnych. nie mam jeszcze 35 lat. Po trzecie. więc nie mam biernego prawa wyborczego. Tu się zarabia uczciwie. ze stosunków rodzinnych. bo nie chcem.

zawsze jest sekularyzacja. albo jeszcze któregoś obraził plując mu na buty. kiedy się wie.Podatki w dół i od razu rusza koniunktura gospodarcza. a w konsekwencji 116 . Sam bym się brzydził. więc prezydentem nie bendem. szczególnie jeśli ma się świadomość. W mojej naturze leży raczej walenie w mordę. by chodzili na pogaduszki i rauty z towarzyszem Kwaśniewskim. Ja wręcz żądam od moich reprezentantów. panem Wachowskim.do przekrętów. Nieuczciwego polityka reszta społeczeństwa uważa za szuję. zatuszują. odmówią wysłuchania prokuratora i nie odbiorą immunitetu. że w razie wpadki. towarzyszem Mazowieckim. to oznacza pełną miskę żarcia i zanik bezrobocia. a chodzenie na układy i kompromisy. nienawidzę kompromisów. Ja w takiej atmosferze pracować nie chcem.. że w razie czego. Chyba żebym dostał dyktaturę na cztery lata. towarzysze wyciągną z kłopotów. Nie mam skłonności do układania się. Po czwarte. Dopóki kumple z ław poselskich mogą wygłosować prokuratora za drzwi. Żeby nikomu nie przyszło do głowy mi tego proponować od razu ujawniam co bym zrobił bez zwłoki i bez pardonu: Hipotetyczny program działania dyktatora Cejrowskiego: Dekomunizacja! Reprywatyzacja i prywatyzacja! Kapitalizacja! . słowem. to hulaj dusza piekła nie ma.. to obowiązek i podstawowe zajęcie polityka.. Trudno się temu oprzeć. a tak mam najętego polityka i on za mnie odwala brudną robotę. więc byłbym w polityce bardzo nieskuteczny.. Uczciwego polityka koledzy z pracy uważają za frajera.

Lwów i okolice (najlepiej z Morzem. ewentualnie.Delegalizacja działalności komunistycznej. kilka pustych obozów 117 . jakieś długi przedwojenne.obnażyć ubeków i won za Don.Sprzedać wszystko. a nie od Polaków.) . .Zagrabione mienie odebrać bez pardonu.Wynajmujemy.Likwidacja ZUSu . za pół darmo. ale tylko wtedy jak mi oddadzą Wilno. Czarnym).Odmowa spłaty długu międzynarodowego . to niech ich kolesie z Moskwy wezmą na jelcynówkę za zasługi i uśpiechy komunizma.tak samo jak w Niemczech zdelegalizowano faszyzm. . Mogę pospłacać. . odbierają. Narodowi po czterech latach mojej dyktatury państwo nie ma prawa mieć żadnej fabryki i żadnego monopolu. towarzysze niech idą mieszkać kątem u rodziny albo pod mostem. Jak ktoś nie chce odkładać na emeryturę to jego sprawa. . Ja się nie poczuwam do płacenia za to. a jak się Gierkowi i Jaruzelskiemu nie podoba. to niech teraz od komunistów.forsa z prywatyzowanego majątku państwowego idzie na tworzenie wielu komercyjnych i dobrowolnych ubezpieczalni. (Nota bene faszyzm to łagodniejsza forma komunizmu . mieszkanka. bez względu na nazwę . że Kwaśniewski.proszę porównać ile milionów ludzi wymordował Hitler a ile Stalin. Jaruzel i paru innych bawili się w PRL. emerytury partyjne. .Naród staje murem za dyktatorem i popiera kolejne reformy. a jak coś zostanie to rozdać. Oleksy. .dawali frajerzy komunistom.Portki w dół i od razu widać kto jest kto .

Na dobry początek poprosimy państwo Niemcy o zaległe kontrybucje wojenne i nic nas to nie obchodzi. A przy okazji proszę go pozdrowić i poprosić. że pamiętamy.dziękuję postoję. Nam się należały. że oczu nie widać. Niech wracają z pieniędzmi i kupują tam kamienice i ziemię.pracy na Syberii i wysyłamy tam wszystkich recydywistów z kosztownych polskich więzień. . . z Litwy przyjeżdżali do nas Polacy na zarobek niech się bogacą i rosną w siłę. . Teraz nasza kolej.EWG .Wizy i inne dotkliwe utrudnienia wjazdu do Polski tych. Tyłek od ciągłego kopania też nas boli. za to.jak najbardziej tak.Żadnego przepraszania innych narodów za to.NATO . albo przynajmniej bumeluje przy winie. że jesteśmy Polakami. za to. Żadnego więcej płaszczenia się przed innymi. by np. a na dodatek reszta drobnych hultajów dostaje stracha w portki i bierze się do uczciwej pracy. Nadstawialiśmy już wszystkie możliwe policzki i zapuchły nam tak. za to. że Hitler mordował Żydów. że była II Wojna Światowa. niech w konsekwencji stanowią silną ekonomicznie grupę prącą do unii gospodarczej z Ojczyzną. którzy nam się nie podobają np. Polska jest dumna i ma prawo mieć takie widzimisię. 118 . Tam ich taniej trzymać. że Niemcy mordowali także Polaków. Ruskie. więc proszę iść i przynieść od Stalina.: Ukraińcy. . Przyszedł czas na chodzenie z dumnie podniesioną głową. że na ulicach nie będą nas zaczepiać żebrzące hałastry rumuńskich brudasów. Rumuni. bo nam zawadza. Z drugiej strony w ramach polityki wizowej możemy zachęcać. żeby zabrał swój Pałac Kultury. że już coś dla nas wypłacono Stalinowi.

.) W tym miejscu Wydawca uznał za stosowne wywalić dwadzieścia stron tekstu zawierającego. choć niezrzeszonych oraz zastrzeżony adres i telefon niejakiego Humera. między innymi. jego druha z czerwonego harcerstwa towarzysza Jacka Kuronia 3. ich partyjnego współreformatora z PZPR towarzysza Tadeusza Mazowieckiego 4. kilkadziesiąt nazwisk osób eksponowanych. żeby Państwa zniechęcić do mojej osoby w roli polityka. Jeśli ktoś się jednak nadal upiera odsyłam na pogawędkę do osób. które z wielką ochotą wybiją to Państwu z głowy. spis osobowy większych lóż masońskich. prawie całą listę Macierewicza. towarzysza Adama Michnika 2. ich wspólnego kolegi..Myślę. (. Koncepcja suwerenności opisana powyżej na pewno przeraża: 1. znanego sadysty. że to wystarczy. 119 . z którym towarzysz Michnik Adam jest nawet po imieniu towarzysza generała Wojciecha Jaruzelskiego 5.

120 .Hitler wymordował 2 miliony ludzi. Stalin 47 milionów. W pozostałych sprawach obaj towarzysze szli łeb w łeb. że zamiast sierpa i młota wstawiła swastykę.Pytają Państwo często o to jak rozumiem faszyzm. Narodowo Socjalistyczna Partia Niemiec doprowadziła nawet do unifikacji flag zmieniając flagę III Rzeszy na czerwoną — tyle. To według mnie łagodny wariant socjalizmu .

Z tego powodu Wydarzenia Grudniowe będę nazywał zbrodnią. dezaprobaty. To jest jednak śmieć na terenie polszczyzny . to chyba niepotrzebna przesada.„gay”. Oni sami siebie tak nazywają. to wcale nie „pedał” ale „radosny”. Ukrywanie własnego stosunku do takich spraw poprzez stosowanie niewyrazistych słów. Nie wolno się dać zastraszyć i zamknąć sobie ust. stan wojenny . pogardy.Dobrze. Nie dość na tym. „gay” to etymologiczne oszustwo .w języku angielskim podstawowe znaczenie tego słowa. ale nazywanie homoseksualistów pedałami. a także mniej wyraziste. bo mające przecież rodzime odpowiedniki.przestępstwem. Mamy i prawo. i obowiązek nazywać rzeczy po imieniu oraz otwarcie sprzeciwiać się złu. a skoro sami zainteresowani tak o sobie mówią. 121 .słowo niepotrzebne. Mamy prawo do sprzeciwu.okupacją sowiecką. Nieprawdy nie chcę wspierać. No. kiedy nazywa Pan rzeczy po imieniu. Brzmi swojsko. to czemu ja miałbym mówić inaczej? Znam oczywiście słowo „homoseksualista” ale ono jest zbyt lekarskie i mniej wydajne. bo przydługie. to powinien też mieć odwagę ten pogląd lansować. jest obłudą i kołtuństwem. Znam też anglosaski import językowy . „słoneczny”. „miły”. PRL . a satyra powinna być wyrazista. a okrągły stół zdradą. Korzystajmy więc z tego prawa. więc pozostanę przy „pedale”. a co najważniejsze podkreśla mój pogardliwy stosunek do zboczeńców. „pogodny”. Jeśli już ktoś ma pogląd na jakiś temat.

. donosicieli. zdrajców. W takiej sytuacji nie wolno się wycofywać!!! Trzeba brać inwektywy na sztandary i nosić je dumnie. Wpisałem go na swoje sztandary i dumnie wystawiłem na pokaz w WC Kwadransie. Odebrałem im to słowo i już nie oddam! Teraz namawiam innych. bo Ciemnogród to nic innego jak: . Jeśli eurole wierność nazywają kołtuństwem. opłatek. Na przykład nazywając kołtunami zwolenników przykazania „Nie cudzołóż”. Najcięższa obelga to tylko słowo. wytykano palcami i wyśmiewano. to my bądźmy dumni z naszego kołtuństwa. bezbożników. żeby dumnie obnosili się ze swoim ciemnogrodztwem.szacunek dla starszych i dla tradycji. . Kołtun okazuje się być po prostu wiernym małżonkiem. co znaczy w ich ustach Ciemnogród? Okaże się wtedy. że ją całują w rękę.krzyż nad drzwiami. Św.wigilia w rodzinie. zaprzańców.Tak jak kiedyś komuniści. rozpusty. kiedy się je rozwinie w pełne definicje. podają płaszcz. To wszystko towarzysze Europejczycy nazywają Ciemnogrodem. Mikołaj. który nie lubi zboczeńców. mówiono. że odchodzi w przeszłość. Obelgi nabierają blasku. Kiedy biją w nas słowami powinniśmy te słowa tłumaczyć na konkrety: co to znaczy w ich ustach.. Odwracano się od niego ze wstrętem. że jestem kołtunem?.. że brzydkie słowa oznaczają piękne cechy. tak dziś kneblować próbują europiści. . Ciemnogród właśnie tak zostanie ocalony. 122 . kiedy wchodzi kobieta i. . że mężczyźni wstają..to.

mnie nie po drodze. Jeno nie trzaskajcie drzwiami . wasza wola. . Kiedy Pan Bóg spogląda na Europę z góry widzi.Lećcie chłopaki same.sam je dokładnie zamknę.Ciemnogród jest piękny. a ja jestem z niego dumny i nie zmieni tego skrzywiona twarz Adama Michnika oraz połajanki innych.jasne są tylko światła Ciemnogrodu. 123 . że wszędzie czarno . bo z tej waszej Europy piekielnie ciągnie siarką. którym śpieszno do Europy.

oczytany i jednocześnie ograniczony. wstrząs. Gdzie Pani trafiła. jednocześnie współczuję. Agnieszka Świtkiewicz. do sadomasochistów? 124 . ciepłe słowa. Warszawa Dziękuję Pani za. mimo wszystko. Żeby nie odstawać od towarzystwa. że musi się Pani katować WC Kwadransem. rozsądny i jednocześnie przerażająco sofistyczny. postanowiłam obejrzeć kilka tych wiekopomnych audycji. żeby nie odstawać od towarzystwa. 3 IX 1995: Ostatnio coraz więcej moich znajomych dyskutuje o słynnym programie pana W. osłupiały wzrok wbity w telewizor: że ktoś może być tak ekstremalny i inteligentny. Reakcje moje nie odbiegały od normy: szok. C.Gazeta Wyborcza.

by dostać taryfę ulgową na czynione przez siebie świństwa. czyli stawia grubą kreskę. rozrzucanie gnoju. albo pracę w lesie przy korowaniu drewna . że gdyby on tego nie zrobił to być może zrobiliby to inni. jako kurację wysiłek fizyczny: pracę przy żniwach. więc bardziej znam się na heblu niż na Heglu. zwożenie siana. słabeuszy. pielenie buraków. pomagają zdać sobie sprawę. a nie filozofem. młóckę. i być może dużo okrutniej? Co z tego? Zbrodnia jest 125 . Wszystkim pokąsanym przez relatywizm moralny proponuję. czyli o tak zwanym „ ukąszeniu heglowskim”? Jestem cieślą.Co Pan myśli o powszechnym obecnie relatywizmie moralnym. że: relatywizm to wymysł i usprawiedliwienie dla bumelantów. nie zniewolił Narodu.w życiu go nie ma. zboczeńców i szuj. Kropelki potu na czole i widok tego cośmy stworzyli. fizyce . Szuja wymyśla relatywizm po to. Jego miejsce jest jedynie w.to typowe relatywizowanie moralne. Ogłasza teorie mniejszego zła: „gdyby Jaruzelski nie złamał konstytucji. Relatywizuje. poranne oprzątanie. za którą chowają się zbrodniarze. nie przewodził zbrodni i kłamstwu. Wysiłek fizyczny w wyniku którego coś się tworzy pomaga sprowadzić człowieka na ziemię.relatywizm zaraz przejdzie. a krew przecież i tak się polała. Wypoci się przy robocie i już. to przyszliby Ruscy i polałaby się polska krew” . Co z tego. wykopki.

czy nie. Pedały znalazły w ten sposób drogę do rozmnażania. ale równoprawne „opcje seksualne”. chcą więc produkować sobie podobnych w szkołach. Wszystkie te „opcje” trzeba wpisać do konstytucji i bronić ich prawa do koegzystencji z tym. na lekcjach wychowania seksualnego. a Jaruzelski i tak nie zostanie od tego bohaterem narodowym tak jak na jego zawołanie moje żelazko nie zacznie fruwać. Pederastia. a Bambo się nie wybieli. Pedał wymyśla relatywizm po to. bo jest zmyślony. Tam będą deprawować młode umysły podsuwając im różne „opcje”. W konsekwencji o wszystkich równoprawnych „opcjach” nauczać się będzie dziatwę szkolną. by dostać taryfę ulgową na swoje zboczenie. a murzynek Bambo się nie wybieli. czy tego chcemy. Namawiam do zdecydowanego obywatelskiego sprzeciwu. Rodzice mają prawo nie życzyć sobie. co kiedyś było normalne. to wtedy już nie zboczenia. nekrofilia. Zło pozostaje złem. ani śmierdzącego lenia. małżeństwo z kozą albo stosunek przerywany z rzodkiewką. ani drobnych rzezimieszków. że grawitacja to teoria stworzona przez rasistów i antysemitów. Relatywizm nikogo nie usprawiedliwia. Nie mogą mieć dzieci drogą naturalną. Nie wolno się dać oszukać relatywistom! Relatywizm nie usprawiedliwia ani wielkich zbrodniarzy. Tak jak nikt nie zmieni praw fizyki pisząc artykuły wstępne o tym. Towarzysz Mazowiecki może w nieskończoność pogrubiać swoją kreskę. przestępstwo pozostaje przestępstwem. by ich dzieci uczono 126 . Żadna elita ani gazeta tego nie zmieni.zbrodnią. Zrelatywizowany zboczeniec zostaje „kochającym inaczej”.

lakierowanych paznokciach.ucząc śpiewu preferuje falsety. by ich dzieci uczył facet o po .a . W tym miejscu słyszę zazwyczaj wielki wrzask o tolerancję. Otóż właśnie byłem tolerancyjny.na to na szczęście wciąż są paragrafy.itd. Wychowawca o zrelatywizowanej moralności może nam nie odpowiadać.na wychowaniu plastycznym sam jest najbardziej nieestetyczny. .zboczeń. Chodzi raczej o to jakie wzorce przekazuje się następnym pokoleniom. Wcale nie chodzi o to. że będzie on zaczepiał i deprawował nieletnich . Niech sobie urodzi dzieci i wychowuje.o .r . T . Przecież tolerancja nie ma nic wspólnego z akceptacją. .na języku polskim scena z mrówkami w „Panu Tadeuszu” go zniesmacza.swoim życiem przeczy biologii i zoologii. to także ktoś dający osobisty przykład. .o . Wyrażanie niesmaku 127 . to nie tylko katarynka do odbębniania programów podręcznikowych. a nie śmieszy.w .l . Ja mu swoich chować nie pozwolę. . Co o polskiej rodzinie. bez zgody. z wysiłkiem. Nauczyciel.na fizyce gotów jest pakować tłok do rury wydechowej . Rodzice mają pełne prawo sprzeciwiać się nauczaniu swoich dzieci przez zboczeńców.na wychowaniu fizycznym pożera uczniów wzrokiem. To dwie jak najbardziej odmienne rzeczy. aprobaty i akceptacji.ć znaczy znosić coś z udręką.e . dla kogo normalną rodzinę stanowią dwa samce? Homo nie nadaje się do nauczania większości przedmiotów: . . Proszę przejrzeć słowniki. ostoi tradycji narodowej opowiadać będzie historyk z torebką? Jakim wychowawcą będzie ktoś. Mają też prawo protestować przeciwko temu.

Choć droga stroma i śliska. czy godzi się stawać do walki. 128 . Mamy siedzieć cicho i tolerować. morderstwo. którzy wątpią. Nie wolno nam jej stawiać na piedestał i mówić. Razem. czy lepiej zwalczać swoje słabości. wandala. młodzi przyjaciele!..jest więc tolerowaniem tego. zdrajcy. którzy mają wątpliwości. co nas zniesmacza. Nie ma w tym nic złego. kiedy słyszą głos niezgody. a potem ponownie w gimnazjum. Tolerancja ponad wszystko??? Tolerancja jest wartością??? Tak? A czy wolno być tolerancyjnym dla chuligana. czy może lepiej je tolerować dając sobie moralne ulgi i usprawiedliwienia. Nietolerancja to dopiero napluć na buty. Europejczycy zasłaniają się tolerancją. Tam są jasne odpowiedzi dla wszystkich.. Tolerancja to ich Złoty Cielec. że jest wartością ponad innymi. Tam są też odpowiedzi dla tych. Na takie warunki godzić się nie godzi. kto pluje szui pod nogi. Tolerancyjny jest też ten. Odmowa podania ręki też. gwałt? W szkole podstawowej. Żądają przyzwolenia na wszystko co robią. pijaka? Czy wolno tolerować złodziejstwo. musiałem wykuć na pamięć „Odę do młodości” Adama Mickiewicza. Manifestowanie niechęci do zboczeńców też. ani niestosownego. Chcą zgody na każde świństwo. To grzech i odpowiedzialność za współudział. lenia. Chcą nam w ten sposób odebrać prawo do sprzeciwu.

129 . A ze słabością łamać uczmy się za młodu! Głęboki namysł nad powyższymi słowami Wieszcza polecam fanatycznym wyznawcom Św. Relatywy Moralnej i Św. Taryfy Ulgowej. Św. Tolerancji.Gwałt i słabość bronią wchodu: Gwałt niech się gwałtem odciska.

Pan WC nie kombinuje dla kasy. wkłada kij w mrowisko negując lub chwaląc.jednym z was. który mnie całym sercem do czegoś przekonuje jest zwykłym oszustem. Próżne to nadzieje. gdyby się okazało. był Kari Krysznowcem.) Agnieszka Świtkiewicz. Bardzo bym się zdziwił. a prywatnie ladacznica? Jak inaczej mam rozumieć deklarowany przez Panią brak zdziwienia dla moralności Judasza? Ja bym się bardzo zdziwił. I tego na łamach „Gazety” chcę mu pogratulować.. (. gdyby chrześcijański misjonarz należał do sekty Hara Hare. Warszawa Nie zdziwiłaby się Pani. niż na ekranie. przyciąga masę osób. Nie da się go przerobić na towarzysza europejczyka. gdyby zawodowa dziwka uczyła szydełkowania w szkole dla panien itd. co robi. że Pan WC okaże się zwykłym udawaczem . (. nie jestem ladacznicą. Za to znalazł cudowny sposób na zarabianie pieniędzy. ani 130 .. ani pedałem. A może wy macie nadzieję. Bowiem wygłaszając swoje poglądy W. jak mu wygodnie. Pan WC nie jest prywatnie kim innym. że facet. Pan WC jest stuprocentowo szczerym naturszczykiem i mocno wierzy w to. co mówi i identyfikować się ze swoimi poglądami. 3 IX 1995: (Pan W.. C. nie jestem Żydem. bo taka jest u was w Wyborczej norma zachowań? . C. homoseksualistą czy kobietą upadłą czyli każdym przez siebie obrażanym i wyklętym. więc nie da się go podkupić..Gazeta Wyborcza. Żydem.) Wcale bym się nie zdziwiła. C) Nie musi w ogóle wierzyć w to. gdyby prywatnie pan W.w redakcji cnotka. Nie śpiewam Hare Hare.

131 . bo wtedy nikt by nie mógł powiedzieć.żydem ani nawet pół . żem antysemita.żydem a chciałbym.

oni bardzo agresywnie atakują.to już dotarło do Polski. w waszych seminariach.. więc korzystam z prawa do obrony. w waszych internatach i domach studenckich. Będziemy ich uwodzić w waszych szkołach. Po tej lekturze dla wszystkich powinno stać się jasne. w koszarach.oni nam wypowiedzieli wojnę.) Nasi pisarze i artyści uczynią modną miłość między mężczyznami. Stosunki heteroseksualne usuniemy za pomocą dowcipów i ośmieszania. a nasze zamierzenie zakończy się sukcesem. Dla niedowiarków zacytuję „Manifest pederastyczny” rozprowadzany nie tylko na zachodzie . czyli za pomocą 132 . waszych płytkich marzeń i głęboko zakorzenionych kłamstw. Przerobimy ich na nasz wzór. gdyż jesteśmy biegli w narzucaniu stylu życia. czemu aktywnie zwalczam pedalstwo . symbol waszej lichej męskości. na przystankach. Co oni właściwie Panu przeszkadzają? Nic mi nie przeszkadzają dopóki siedzą cicho i uprawiają swoje zboczenie wstydliwie. w waszych ośrodkach sportowych. w salach gimnastycznych. w waszych grupach młodzieżowych. na waszych kongresach i gdziekolwiek tylko mężczyźni przebywają wśród mężczyzn. Wprost przeciwnie. Ale oni nie siedzą cicho. uczynimy sodomitami. w ubikacjach publicznych. będą tęsknić za nami i nas uwielbiać (. w waszych męskich klubach. w szatniach.. Michael Swift MANIFEST PEDERASTYCZNY Waszych synów.Co się Pan tak przyczepił do tych homo.

co nam dyktuje nasza wyobraźnia. Będziecie zaszokowani i przerażeni..) Zwyciężymy. burmistrze i generałowie. zinfiltrowaliśmy wasze szeregi. ponieważ zawsze będziemy wśród was. która jedynie tłumi wyobraźnię i utrzymuje w karbach wolną wolę. zostaną zamknięte. Wszystko.. którzy na przestrzeni wieków zostali zmuszeni do pozornej gry w waszych głupich widowiskach heteroseksualnych. zbyt wiele to nie dosyć (. kiedy pojawimy się przed wami bez naszych masek. Drzyjcie heteroświnie.środków. które potrafimy wykorzystać z dużą wprawą. jesteśmy wolni w prowadzeniu stylu życia zgodnie z tym. Będą zgrupowani w ośrodkach społecznych pod kontrolą i opieką uczonych homoseksualistów. wasi przywódcy i wasi kapłani nie są figurami pewnymi. będzie zniszczone. My również potrafimy strzelać z dział i stawiać barykady w ostatecznej rewolucji. Instytucja rodziny. Chłopcy doskonali będą poczęci i hodowani w laboratoriach genetycznych. Należymy do klubu piękności. kiedy uświadomicie sobie. zdrad. gwiazdy filmowe i osobistości z telewizji.) Instytucja rodziny . hipokryzji i przemocy . Będziemy ujawniać wpływowych homoseksualistów. co jest w złym guście i banalne. uduchowienia i estetyki.. ponieważ jesteśmy przepojeni dziką goryczą uciśnionych. dobrze poznanymi burżujami.. Wszystkie kościoły. wasi atleci. że wasi senatorzy. Więc bądźcie ostrożni. Jesteśmy obecni wszędzie. jak to o nich mniemaliście.tarlisko kłamstwa. Michael Swift (Przedruk ze „Stańczyka” 1 (24) 1995) 133 . Skoro posiadamy uraz do konwenansów heteroseksualnych klasy średniej.będzie zniesiona. gdy wypowiadacie się na temat homoseksualistów. nawet możemy spać z wami w jednym łóżku (. które nas potępią. mierności. będzie usunięta. Dla nas. Naszymi bogami są wyłącznie młodzi i przystojni mężczyźni.

chronimy wszystkich w równym stopniu. zoofili i nekrofili. na przykład. że nikogo nie wolno dyskryminować ze względu na jego orientację seksualną. planowany wpis do nowej konstytucji mówiący. Kasta pedałów uzyskuje większe prawa od kasty zoofili. Gdzie się podziała konstytucyjna równość? Nigdy jej nie było w planie . Kiedy czytam coś takiego nie potrafię siedzieć cicho. Wystarczy jedno prawo dla wszystkich! Jednostka jest najmniejszą mniejszością.moje ataki na pedalstwo. niewymienionych.Powyższy tekst to akt wypowiedzenia wojny . Nie wolno mi. Prawa dla wybranych mniejszości. Od konstytucyjnych wyliczanek kogo to nie wolno dyskryminować w szczególności.te zapisy to nie równość ale przywileje. system kastowy. siedzą cicho i uprawiają swoje zboczenie wstydliwie. to wojna obronna.tych niepreferowanych.bez wyróżniania kogokolwiek. Nie przeszkadzają mi. 134 . to przecież zaprzeczenie równości. kiedy nie żądają. A ja między tymi kastami zboczeńców zasadniczej różnicy nie dostrzegam. bym je uznał za normalność. A preferencją jest. Zboczeńcy mi nie przeszkadzają dopóki niszczą jedynie siebie. Dlaczego? Przecież to też orientacje. a wszystkich nigdy się nie wymieni. a nie wymienia się np.wymienia się homoseksualistów. Kiedy natomiast dajemy preferencje jednym. Czuję obowiązek zapobieżenia realizacji takiego programu. stanowczo wolę równe prawo dla wszystkich . to odbywa się to zawsze kosztem innych . kiedy więc chronimy jednostkę. preferencje. W tym miejscu następuje niekompletna wyliczanka . gdy nie wymuszają akceptacji i preferencji.

to w konsekwencji będziemy zmuszani. Niekompletna wyliczanka . na prawo małżeństwa mężczyzny z mężczyzną. a w szczególności tych i tamtych. by uznać także ich prawo do równej egzystencji. że nikogo. Jeśli raz przekroczymy granicę między dobrem a złem i zgodzimy się na przykład na legalizację homoseksualizmu. Oni zastosują żelazne zasady logiki i zdobędą kolejne przyczółki. Ostre podkreślanie różnicy między dobrem a złem jest niezbędne. w której wyróżnia się jednych zboczeńców odmawiając prawa do równości innym. od wpisu z klauzulą. Jeśli raz zgodzimy się ustąpić zboczeńcowi. Te wszystkie dodatki „a w szczególności” powodują rozdymanie konstytucji do rozmiarów książki telefonicznej oraz nieczytelność prawa.powoduje sytuację. bo one są logicznie powiązane. że nikogo nie wolno dyskryminować. to prędzej czy później zgłoszą się do nas pozostali zboczeńcy z żądaniem. Ale przecież jak teraz uznamy homo za normalnych. adopcji przez nie dzieci. Jeśli dziś zgodzimy się uznać homo za normalnych. treści podręczników szkolnych itd. który powołuje się na naszą wcześniejszą zgodę.wyraz preferencji . to czym jest? 135 . Między jednym a drugim nie ma bowiem logicznej różnicy.Bardziej sprawiedliwy jest konstytucyjny zapis mówiący o tym. już nigdy nie będziemy mogli odmówić jego kolejnym żądaniom. Odmawiając dzisiaj!!!. jutro będziemy musieli uznać za normalnych wszystkich innych zboczeńców. Jej rozmydlanie i nasze drobne ustępstwa powodują lawinę roszczeń — coraz bardziej absurdalnych. Jeśli małżeństwo przestało być związkiem kobiety z mężczyzną i nie prowadzi do posiadania dzieci. by ustępować w sprawie homomałżeństw. Nie sposób logicznie odmówić prawa do małżeństwa z pudlem zoofilowi.

W Australii wnuczka adoptowała zamrożone plemniki swego dziadka. zgoda. Potem będziemy już udzielać ślubów z fotografią Marylin Monroe albo z majtkami nieboszczyka Salwadora Dali. Holenderski nekrofil złożył u notariusza dokument z poleceniem. Założę się.musimy go im udzielić. Oto logiczna konsekwencja pierwszego ustępstwa... by taka cywilizacja zginęła. pedofili i sadomasochistów. Już dzisiaj w Stanach Zjednoczonych istnieją stowarzyszenia zoofili. jutro. następnie kupiła kilka sztuk zamrożonych komórek jajowych. w tym człowieka. Dzisiaj ich żądania brzmią tak samo absurdalnie. w tym pies. ale nie oburza. a jedynie wywołują uśmieszek politowania. Dwadzieścia lat temu oficjalny ślub psa z psem był czymś nie do pomyślenia . Nie trzeba cudów biblijnych.Związkiem dwóch kochających się istot? Pudel kocha pana. Co z tego wyniknie w przyszłości? .dziś już jedynie śmieszy. chcą wziąć ślub . nekrofili. a teraz szuka kobiety do wynajęcia. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie to wszystko groźne. że większość widzów WC Kwadransa po prostu się roześmiała. by po śmierci jego ciało przekazać innemu nekrofilowi „celem zaspokojenia potrzeb seksualnych obu stron”. jak groźnym znakiem jest to. że nas te rzeczy przestały oburzać. Rosną w siłę zachęcone światowym sukcesem homoseksualistów. która jej urodzi 136 . po jutrze bierna akceptacja i oficjalny wpis do konstytucji: Obywatel. jak trzydzieści lat temu pedalskie wołanie o równouprawnienie. ma prawo poślubić innego obywatela. kiedy pokazywałem fotografie z takich zaślubin. Kiedyś byłby skandal i protesty. pan pudla.Sodoma i Gomora ze wszystkimi konsekwencjami. dziś jest śmiech.

Zwołuję wszystkich. I mogą mi z tego powodu przyklejać łatki dewoty. świętoszka. jeśli to jest nowoczesność obyczajowa. więc wracam za mury Ciemnogrodu. To dwa współczesne przykłady Sodomy i Gomory. zostanę wstecznikiem. Nie podoba mi się splugawiona miłość. Budujcie Arkę przed potopem. Jeśli tak ma wyglądać postęp. o czym trąbię gdzie się da. wyśmiana wierność.to nic nie zmieni. Biblia zawieszona na gwoździu w ubikacji. 137 . Nie godzę się tolerować Sodomy i Gomory. zacofanego fanatyka . którzy wolą znosić ciężar dekalogu od lekkich obyczajów. Ja się na taki świat nie godzę.dzieci. pozostanę zacofanym kołtunem i będę z tego dumny.

Twierdzenie.. przeciętnie pięciokrotnie mniej.zdejmą w końcu. no bo wtedy jakie protesty. iż „program ogląda ledwie kilka procent telewidzów. niż poważne programy publicystyczne” jest całkowicie nieprawdziwe. P. bo to jest program satyryczny. 22 X 1995: „Niestety. że prawie niemożliwą do weryfikacji przez czytelnika nie dysponującego odpowiednimi badaniami. proszę wypracować wspólny front w sprawie WC . że go zdejmą. 138 . opinie «Trybuny» na temat oglądalności WC Kwadransa są zwykłą dezinformacją.Gazeta Wyborcza. Towarzysze z Gazety Wyborczej i z Trybuny (Ludu). 3 IX 1995: Program o takiej sławie i oglądalności musi być emitowany. czy nie? Słowo. Nie ma strachu. Brawo! Trybuna (Ludu). Tym groźniejszą. 15 IX 1995: WC Kwadrans oglądany jest przez kilka procent telewidzów i w rankingu programów publicystycznych telewizji nie mieści się nawet w pierwszej dziesiątce. W C Kwadrans nie mieści się nie tylko w pierwszej dziesiątce ale i w pierwszej setce programów publicystycznych.S..

„WC Kwadrans podoba się 72% widzów. władza. więcej niż „Sejmograf. WC Kwadrans 15 X br.) Otóż .) Dla porządku dodam. tyle samo. „MdM” 59%.. więcej niż dwa wydania kabaretu „MdM”.) Póki co pozostanę przy opinii. w którym jest nadawany (dzień powszedni. 139 . że w omawianym okresie żaden program . premier Oleksy wygłaszający orędzie i (tylko trzy razy) główne wydanie „Wiadomości”.Szczegółowe badania OBOP z II dekady września. pieniądze”.. że programowi. a „Małżeństwo na niby” 49% przy mniejszej widowni.nie osiągnął „cytowanej” przez „Trybunę” pięciokrotnie większej widowni.” Marek Jurek Redakcja «Trybuny» odmówiła publikacji powyższego tekstu. a czterokrotnie więcej widzów miała tylko Dr Quinn. „Diariusz Rządowy” i „ Tydzień Prezydenta”. który tak dobrze sobie radzi o tak trudnej porze... (. co program „Reporterzy Dwójki przedstawiają”. (. podczas gdy np. niż kwadrans Wojciecha Cejrowskiego. po 22.cały czas według badań OBOP z okresu przed publikacją Państwa artykułu . niż większość wydań „Pulsu Dnia” w tym samym tygodniu.00). że WC Kwadrans cieszy się wysoką oglądalnością w paśmie czasowym.. (.nawet w porze największej oglądalności . nieco tylko mniej (12 do 11%) niż „Ekspres reporterów”.. więcej niż program „Ludzie. telewizja mogłaby dać szansę sprawdzenia się o lepszej. oglądało więcej telewidzów. a więc z okresu bezpośrednio poprzedzającego publikację w „Trybunie” wskazują.

bo wtedy smakują. Dziesięcioro przykazań każdy zna. On działa dopiero po zgaszeniu telewizora. Nie chcę sobie nawet wyobrażać. Ja sygnalizuję. bo będzie przesyt. że można na nie patrzeć także z ciemnogrodzkiej perspektywy. WC Kwadrans wcale nie działa przez te piętnaście minut w czasie oglądania. a jakby ktoś je próbował pić na kufle. po programie. to program wyglądałby zupełnie inaczej. Cały pomysł został bowiem skrojony jako forma krótka i gdybym miał dwa razy więcej czasu. Co się zaś tyczy długości . to by go zaraz zemdliło. Ja podrzucam tematy i pokazuję na skróty.repetytorium wartości niezmiennych. Likiery pije się w maleńkich kieliszkach. WC Kwadrans to bardzo intensywna piguła. ile jest zamieszania i protestów z powodu tych 15 minut. nie potrzeba mi 140 .kwadrans to wcale nie tak mało. bo WC Kwadrans. a jedynie spis treści . obliczona na dozowanie raz w tygodniu po piętnaście minut plus piosenka. Jedynie sygnalizuję taką możliwość.Dlaczego Pański program jest taki krótki i nadawany tylko raz w tygodniu? Proszę zwrócić uwagę na to. gdybym szturchał tę wściekłą eurobestię dwa razy na tydzień. co by się działo. Nie trzeba mi więcej czasu. a już każdy indywidualnie ma z niej korzystać w domu. albo obowiązek czemuś przeciwstawiać. I ani kropli więcej. to nie księga mądrości. że mają Państwo prawo się na coś oburzać.

141 . To Państwo po Kwadransie mają atakować Jasnogród na milion sposobów. ale aż do zwycięstwa. WC Kwadrans to trąbka do powstania. pohuczało i pobłyskało tak. ale będą się one na pewno różnić od WC Kwadransa. To nie ja mam w Państwa imieniu wystrzelać wszystkie naboje w wielogodzinnym programie. a nie samo powstanie. niż płynęłoby z dwóch kwadransów. tak się nie wygra. Nie przez piętnaście minut. no to mogą zasnąć spokojnie. to Państwo z tego niedosytu dopowiadają własne argumenty w danej sprawie. Mnie kwadrans wystarczy.więc długiego programu na ich objaśnianie . To Państwo w domach mają formułować argumenty za i przeciw. O nie! WC Kwadrans ma działać. jak letnia burza . WC to nie bohater na białym koniu. a nie moje powtarzane za telewizją. że więcej przyjemności i pożytku płynie z kwadransa. że aż się mleko zsiadło.przeleciało. bo ten jest niepowtarzalny i ma wystarczającą długość.wystarcza kwadrans na przypomnienie. Własne. Obejrzeli. Wierzę. bo jak pozostawiam niedosyt. Bardzo chętnie oczywiście pomyślę o dłuższych i częstszych występach na ekranie. co przyjedzie i posprząta.

niż z krytyką spotyka się zarówno jego formuła jak i treści. (. uczniów i studentów. prześmiewczy charakter audycji.) Ponad dwukrotnie więcej widzów lubi sposób prowadzenia programu. niż go krytykuje.. a tylko jedna piąta zgadza się z nim rzadko. który jest prawdziwym chrześcijaninem.zyskał u widzów ponad trzykrotnie więcej ocen dobrych. Składa się ona głównie z widzów młodych. a także cotygodniowych pomiarów oglądalności. obraża ich uczucia: otóż zdecydowana większość. Dlaczego nie lubi Pan Jerzego Owsiaka. „WC Kwadrans jest nie tylko licznie oglądany. niż złych. poczucie humoru autora programu. stanowi to widownię ogromną. Wszystko w programie podoba się 37% widzów. 18 VIII 1995: Ośrodek Badania Opinii Publicznej ogłosił w „Wiadomościach Telewizyjnych” wyniki sondażu. natomiast nie podoba się 10%. niewiele programów może się taką pochwalić. 142 . iż nie dostrzega w tv takich programów. iż szydzi on z przekonań łudzi. że jedna czwarta badanych ogląda program WC Kwadrans. I ostatni cios dla pałających żądzą usunięcia Cejrowskiego z tv pod pretekstem. Znacznie częściej z uznaniem. ponieważ pomaga wielu ludziom? O Panu tego nie można powiedzieć. Większość oglądających program podziela poglądy autora. Pięciokrotnie więcej widzów ceni poziom satyry. oświadczyła. i oto okazało się. także prywatnych przedsiębiorców i osób zamożnych.. ale też aprobowany .Tygodnik Solidarność. wykształconych. bo aż 71% sondowanej widowni. niż nie lubi.

Ja nie potrafię stwierdzić. Nie wiem też na jakiej podstawie sugeruje Pani. Go kto woli. która nie przynosi rozgłosu. kiedy komuś pomagam. że to jak pan Owsiak mówi do dzieciaków przez radio jest jak najbardziej dopuszczalne. by być dobrym chrześcijaninem? A do kościoła to już nie trzeba chodzić. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rzeczywiście nie lubię . A co Pani o mnie wie? Ja nie trąbię dookoła za każdym razem. a może to różnica smaku. Może niektórzy już się tak przyzwyczaili do brudnego języka ulicy. ooolewamy to.”„ Może komuś wydaje się. Najdelikatniejsze z kwestionowanych przeze mnie sformułowań to: „aaa myy na nich leeejeemy równo.jej styl wydaje mi się nieestetyczny a to. że to. że jej dyrygent używa wulgarnego języka na antenie 3 Programu Polskiego Radia. proszę Pani.szmaciana elegancja 143 . to skandal. owsiacze maniery i buro . co robi lewica. Ja odkładam na zaś. czy Jerzy Owsiak jest dobrym. zaś Jerzy Owsiak konsumuje natychmiast. niż masowy pomagier bliźnim. Bardziej odpowiada mi taka działalność charytatywna. przecież w wielu środowiskach „kurwa” uchodzi za przecinek . co robi pan Owsiak nie razi ich uszu . a nie kradnij i nie cudzołóż i tak dalej? Dobry chrześcijanin to o wiele więcej. nagroda teraz. że ze mnie swołocz co to drugiemu pomocnej ręki nie podaje. u Jerzego Owsiaka natomiast obserwuję tendencję przeciwną. Może ma swoje powody. czy złym chrześcijaninem.ja jestem oburzony. a szanuj ojca i matkę. że lepiej kiedy nie wie prawica. Brudny język.Ja się jednak oburzam.A od kiedy to pomoc wielu ludziom wystarcza. czy w życiu przyszłym. Ja wyznaję zasadę.

która wspiera słuszną sprawę. będzie mógł znowu kogoś naciągnąć. że ratuje Pan życie dzieciakom. za to. że to nieuwaga i temperament. że przestaję szanować to wszystko. Co z tego. a nie zła wola są winne tego. by kupić sobie trochę zaufania społecznego. Za miliony złotych kupuje się urządzenia ratujące życie. Rozkręcił wielką akcję. go przerosła. bo czyż nie wzbudza zaufania osoba. Sukces uderzył mu do głowy i kompletnie stracił wyczucie. co dobrego zrobił dla dzieci. ile czyni złego. to znika dobro i cała ta akcja nie ma sensu. Będę go jednak krytykował publicznie za to. Chylę przed nim czoło. Nie wierzę na razie w jego wyrachowanie i sądzę. Ano wzbudza. za pomocą tego dyplomu właśnie. 144 . Czy warto ratować życie nastolatki za pieniądze pochodzące od mafioza prowadzącego burdel. jeżeli przy okazji wspiera Pan faceta. w którym zmusza on inne nastolatki do prostytucji? Dobro jednych.mi nie odpowiadają. Do jednego worka trafiają złotówki odjęte sobie od ust przez emeryta oraz złotówki pochodzące z kradzieży. który żyje z nieszczęścia innych dzieciaków. że facet nie dostrzega. Jeśli przy okazji zbierania pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy reklamuje się złodziei. które przy tej okazji firmuje i wspiera. która. które powstaje kosztem nieszczęścia innych przestaje być dobrem. lecz nie dostrzega zła. jeśli powoduje się wybielanie szwarccharakterów. Emeryt za swą jałmużnę nie oczekuje niczego. Gna za kolejnymi miliardami. ale to jeszcze nie powoduje. co Owsiak robi dobrze. ale jednocześnie daje się reklamę złoczyńcom. proszę Pana Owsiaka. Kiedy wystąpi przed kamerami albo powiesi sobie nad biurkiem dyplom dziękczynny od Wielkiej Orkiestry. czym dzieciom szkodzi. mam wrażenie. organizuje coraz więcej i częściej. Złodziej zaś rachuje i daje tyle.

zabrał towarzyszy i wyszedł. bo przecież kłamią cholernie na przykład na temat Pana WC. które 145 . by szuje robiły sobie na tym interes propagandowy. Tak. więc groził. Od złodzieja wolno wziąć i od zbrodniarza też ale nie wolno mu za to niczym odpłacać. Kilka dni po emisji tego WC Kwadransa zadzwonił do mnie Owsiak i zaczął głosem pełnym troski i zawodu tłumaczyć. w której namawiał do zbierania pieniędzy na wyrównanie strat. Ja mu na to.Co więc ma J. Wielka Orkiestra to wielkie dobro. W jednym z WC Kwadransów przytoczyłem wycinki prasowe opisujące imprezę zorganizowaną przez Jerzego Owsiaka na wybrzeżu latem 1995. po ataku szału. że chciał bić autora artykułu. wpuszczać przed kamery. o zniszczeniach. że napuści telewizję. że sam słuchałem jego audycji w Trójce. że nie powinienem był wierzyć gazetom. To jest właśnie odpowiedzialność za to. P. kto wpłacił milion wysyłać w ciemno podziękowań i dyplomów.S. ale go nie zastał. Trzeba było zadzwonić do samego sztabu Orkiestry i posprawdzać. pod warunkiem. o zdemolowanym pociągu i o tym. Wyszło na to. Jeśli się do tego dopuszcza przez nieuwagę albo celowo. tak jak nie wolno każdemu. to Wielka Orkiestra staje się Wielkim Oszustwem. Nie wolno go nagradzać. w końcu jednak. nie da się przecież sprawdzać każdego wpłacającego? A i do kościoła przychodzą złodzieje i dają jałmużnę. ciskał się i przeklinał. tylko nic poza cichą satysfakcją z tego nie mają i tu jest różnica. że Owsiak chciał całą sprawę wyciszyć. Owsiak robić. Głos Wybrzeża opisywał jego zachowanie w redakcji gazety. Gazety pisały o wysuszeniu przez owsiakową młodzież sklepów monopolowych. że nie pozwoli się na to. co się robi.

że biorę poprawki na zapał dziennikarski. czy zniszczyli pociąg skoro sam Owsiak mówił przez radio. Przecież Owsiak to nie idiota i nawet jeśli prywatnie klnie jak szewc. W skrócie i tłumaczeniu na język literacki chodziło o to. Na wszelki wypadek. Sam się łatwo wściekam. Zacząłem mieć lekkie wątpliwości. ale teraz mam mu zejść z drogi. Ma swoje sposoby i nie popuści póki mnie nie wytępi. to nie robiłby tego publicznie w redakcji Głosu Wybrzeża. więc lepiej żebym na jego temat trzymał gębę na kłódkę i wszystkie jego sprawy omijał z daleka. więc rozumiem. Jobami”. to jednak zacytowałem z gazet jakieś ewidentne nieprawdy.poniosło PKP. Następnego dnia złożyłem u dzielnicowego doniesienie o tym. Po kilu minutach rozmowy Jerzy Owsiak dostał szału i zaczął mi grozić oraz obrzucać mnie wyzwiskami. że do tej pory byłem w porządku. a może pomimo. że czasem mogą puścić nerwy. Na szczęście instynkt powstrzymał mnie w porę i nie zacząłem się tłumaczyć ani wycofywać. bo jak nie. że zniszczyli? Przez chwilę nawet mi było przykro. W trakcie wyjąkiwania przez Jerzego Owsiaka kolejnej kurwy odłożyłem słuchawkę. że facet mi groził. Wszystko bogato dekorował tzw... to mnie wykończy. a nie zła natura. 146 . Chociaż ciągle ufam. Po co więc miałem sprawdzać. że odebrał ten WC Kwadrans jako manipulację faktami. że to jedynie pieniacki temperament.

Pytają mnie ludzie w jaki sposób można zgłosić jakąś miejscowość na mapę Ciemnogrodów. Jak przystało oczywiście dla ciemnoty. by go zbesztać i obrzucić ekskrementami. z adresem do mojej wiadomości. Łączę pozdrowienia. Oto pierwsza z brzegu deklaracja. Wyłącznie pisemnie. Chodzi mi bowiem o to. czy nie zbliża się jakiś autorytet moralny. mieszkam na drzewie i spoglądam z góry. adres: WC Kwadrans 00 . a nie stworzona wyłącznie jako rekwizyt do programu. jako siedlisko zacofania i nietolerancji. żeby na Pańskiej mapie znalazła się również moja miejscowość rodzinna. Poza wymogiem zgłoszenia pisemnego nie stawiam innych. I-I Podpis czytelny. żeby moja mapa była prawdziwa. pocztowa 35 147 . która przyszła z Czarnej Białostockiej: Jestem z Ciemnogrodu i chciałbym.958 Warszawa 66 skr.

po prostu . żeby mi pokazali jednego faceta z którego zrobili kobietę.powiedział. a nie gnać ze skalpelem do ptaszka.pozostają w silnej dysharmonii. Też nie ma? No to w takim razie nie ma ani jednego lekarza. Dostroić mózg!!! Jeśli chory sobie ubzdurał. a więc takiego. to nie wolno Panu operować. W tym wydaniu WC Kwadransa nie było ani słowa krytyki wobec tych. 148 . że Pan się naigrawa z ludzkiego nieszczęścia. Jeśli ciało i psychika pozostają w dysharmonii. ani psychika nie są tu chore. Czepiałem się lekarzy. a nie pacjentów. Profesor Kazimierz Imieliński specjalista od transseksualizmu . a . Są jedynie oszuści i pozoranci. Prosiłem doktorów. że płeć można zmienić. która mogłaby spłodzić dziecko. który mógłby urodzić dziecko. że ani ciało. który potrafi zmieniać płeć. a nie kaleczyć zdrowe ciało. to mu trzeba głowę wyleczyć. Panie Profesorze. że jest kobietą w męskiej powłoce. Nie ma? No to może jedną kobietę przerobioną na faceta.Oglądając program o transseksualistach miałam wrażenie. którzy pragną tak zwanej „zmiany płci”. Jeśli nie chore. to powinien Pan dostroić mózg do ciała. Lekarzy którzy oszukują pacjentów.

lekarz robi??? Co to za lekarz. hip. I o tym był WC Kwadrans. hip. że są innej płci.pompowanie głowy na jajo . Bo nie ma operacji zmiany płci.I co. Może zamiast ich trzymać w zakładzie. Czym powyższy absurd różni się od penisa zrobionego z kawałka kości żebrowej zaszytej we fragment skóry zdjętej z uda? Tfu! Tego robić nie wolno.Zrób Pan ze mnie chłopa. który leczy tak jak mu pacjent powie. to obowiązkiem lekarza jest mu te cycki wybić z głowy. . a nie kastrować delikwenta. Pacjentowi od razu się polepszy.skrobanie strun głosowych. jest jedynie okaleczanie zdrowego ciała na zamówienie chorego umysłu. 149 . żeby charczały . bo wreszcie nastąpi zgodność wyglądu z samopoczuciem . I nic innego!!! Jest w polskich domach wariatów. paru premierów Oleksych. więc to głowę trzeba leczyć.wymiana oczu na mniejsze i rozbiegane .pełna harmonia. Kto tu kończył medycynę i po co? Jak ktoś zwariował i chce żeby mu przyszyć cycki. Tym ludziom się wydaje.dodatkowe dwa pudy sadła i już jest wykapany towarzysz premier. specjaliści od operacji płci zrobiliby mały zabieg kosmetyczny?: . hura! i chóry anielskie. Przychodzi baba do lekarza i prosi: .amputacja włosów . nieszczęśników przed oszustwem. niż ich ciało.Broniłem w WC Kwadransie chorych umysłowo.

Głupota to też ludzkie nieszczęście.Po moim programie o transseksualistach. w Polityce ukazał się artykuł.. że „Postawa. transseksualista ma chorą głowę. ale leczenie choroby umysłu za pomocą skalpela chlaszczącego po zdrowym ciele. jaką wobec transseksualizmu zaprezentował (. Zupełnie jakby ktoś nazwał fenomenem natury kurzajki.) Wojciech Cejrowski (. więc o co Paniom chodzi? Według Pań transseksualizm jest „fenomenem natury”. co sobie chcą zmienić płeć. Szanowne Panie. czyli tych.) to naigrawanie się z ludzkiego nieszczęścia”. to wyłącznie głupota. a naigrawać się z niej trzeba.. to już zbrodnia. 150 . w którym dwie dziennikarki telewizyjne napisały... Nazywanie tego fenomenem natury. Albo zapalenie spojówek.

proszę popatrzeć na brytyjskie filmy przyrodnicze. w programie LUZ trzynastolatki wykładają innym trzynastolatkom jak nakładać prezerwatywę. Dlatego nie chcę. siedzieć przy stole nakrytym obrusem. W Telewizji Polskiej prym wiodą ludzie. świece. Telewizja to wspaniałe narzędzie. że u nas telewizja pozostaje w rękach postępowców i jest jak siekiera w ręku psychopaty. Ja wolę jeść z talerza.Czy telewizja powinna edukować seksualnie? Oczywiście. żeby nasza telewizja edukowała seksualnie. że nie. którzy opowiedzą o tajemnicy miłości. prawo ludzi 151 . dające niezwykłe możliwości . chyba że ktoś wywali postępowców do śmietnika i zastąpi ich estetycznymi i mądrymi filmami brytyjskimi..wtedy kaszanka nabiera klasy. zaś w dłuższej perspektywie powinni trafić na wizję ludzie z dobrym smakiem. tylko żądajcie wolności bez odpowiedzialności. nie słuchajcie gderania starych. U nas edukacja seksualna polega na deprawacji nieletnich . ładna zastawa . Kiedy ktoś broni „nowoczesnego wychowania seksualnego” sięga zwykle po argument wolności: wolność wyboru. żeby przeżyć orgazm. zamiast wjeżdżać kamerą wprost do majtek. a nie służy wyłącznie do zaspokojenia głodu. zamiast dawania z siebie. którzy uczą dzieciaki seksu zamiast miłości.. a potem róbta co chceta.po południu. To jest podawanie kaszanki na gazecie. Tylko. brania od innych. jak uwieść chłopaka i co zrobić. To można zrobić od ręki.

Oburza mnie natomiast każdy program telewizyjny. a wiedza zdobywana na chybcika nie może być solidna. Jeśli ktoś nie wierzy to niech ulegnie . w którym dorośli redaktorzy idą na łatwiznę i schlebiają tej ciekawości w sposób prostacki.młodych do oświaty i informacji. Nie chcę. która objaśnia jakie są negatywne skutki zbyt wczesnej inicjacji.. Nie chcę. żeby nastolatki miały kompletną wiedzę na temat funkcjonowania narządów rodnych 152 . dorośli mają obowiązek przekonać. że to owoc ekspresowej edukacji do dorosłości. nieumiejętność dawania sobie rady z prostymi problemami. nieestetyczny i krzywdzący młodzież. Opisane przez lekarzy negatywne skutki przyspieszania dorosłości sam widziałem. Ona ma prawo chcieć do łóżka natychmiast. Ciekawość nastolatków w sferze seksualności jest naturalna. to reguła w Ameryce. Szminka i lakier na paznokcie w piątej klasie podstawówki. i w efekcie nikt nie potrafi być szczęśliwy. Czytałem książkę napisaną przez specjalistów od psychologii. rodzina i wychowanie to fikcja. Co nagle to po diable. Czasami nierozsądnie jest przecież folgować wszystkim zachciankom młodego człowieka.tylko dziecka mi szkoda. Mądrze jest ograniczyć wolność noworodka. żeby w polskiej telewizji prowadzono przyspieszone kursy oświaty seksualnej. że warto zaczekać. że nietrafione. Tam ignoruje się okres dorastania. Co się stanie z dziewczynką. Piękne słowa tyle. więc nie oburza mnie ich pociąg do kaszanki. nie wiedząc. miłość i seks są powierzchowne.. Potem następuje kompletne zagubienie w świecie. która rezygnuje z okresu dziewczęcości i z dziecka zmienia się od razu w kobietę. który chce kaszanki.

Jakie będą Rzeczypospolite. by ich pierwszy raz był największym romantycznym przeżyciem młodości. To ma być odkrycie i zadziwienie. by dziewczyny i chłopcy umieli się czerwienić na wspomnienie pierwszego pocałunku. Lwia część przyszłego pokolenia podobna do niego??? 153 . Chcę.człowieka. Chcę. jeśli co noc w sypialni będziemy przerabiać zestaw ruchów i oddechów wyuczony z podręczników Starowicza. a nie powtórką zajęć z przysposobienia rodzinnego. a nie konfrontacja ze wzorcami z książek i telewizji.

więc radzę czym prędzej wyszorować ekran Pańskiego odbiornika.NIE. W moich czasach (mam 52 lata) litery WC znajdowały się na klozetach publicznych.najbardziej podoba mi się tytuł. że jest bardzo trafnie dobrany. Uważam. Kiedy oglądam ten program. a przede wszystkim dokładnie myć ręce i twarz po lekturze NIE. Janusz Janas. 154 . Wrocław Telewizja na razie nie przenosi zapachów. kupić pastylki miętowe na odświeżenie oddechu. 24 VII 1995: W audycji Cejrowskiego „WC Kwadrans” . zapachy z ekranu dochodzą takie same.

kowboja.Ile ma Pan pieniędzy? Za takie pytanie w Ameryce leją w zęby. sekuły i dotacje dla Huty Katowice. W wielu dziedzinach jestem unikatem. a te są zazwyczaj bardzo drogie. własny samochód i piętnaście milionów dolarów na czarną godzinę odłożone na koncie. czy przeciętnego Polaka mam dużo pieniędzy. to do dnia dzisiejszego powinienem mieć: własny dom. Gdybym był opłacany normalnie i nie okradany horrendalnymi podatkami na darmozjadów. Ja też. Każdy inny obywatel ma święte prawo do prywatności. to przesadne oczekiwania po ponad dwudziestu latach pracy? 155 . który wygrałem w pokera. a w Szwecji się ciężko obrażają. Na razie mam własny rower. to płaci mi się za mało. Czy dom i samochód. Jedynie osoby na obieralnych stanowiskach mają i ustawowy i moralny obowiązek spowiadać się z kiesy oraz życia prywatnego. Jak na cieślę. Jeśli jednak wziąć pod uwagę liczbę wykonywanych zawodów oraz to jak i ile pracuję.

Choć nie zawsze miewałem wyniki. że zechciał mi Pan poświęcić jeden 156 . swe trzy grosze jak zwykle dorzucę: w różnych sprawach pisałem wierszyki. jak sądzę: jazda do prywatnej telewizji!!! Nie chcę oglądać .bezczelnych .niewątpliwie psychicznie niezrównoważonych za moje własne niewątpliwie uczciwie zapracowane pieniądze! Warszawa. oto krótki wierszyk w sprawie Wu Ce: I w podjęciu stosownej decyzji dopomoże ten wierszyk... C.nieuczciwych myślowo . Jestem zaszczycony tym. 5 października 1995 Wielce Szanowny Panie.Sztandar”(Młodych) z dnia 20 VIII 1995: WOJCIECH MŁYNARSKI Wierszyk w sprawie W.

czy Go wena odeszła.ze swoich wierszy. gdzie się podziały rymy z trzeciej i czwartej zwrotki. Proszę mi jednak łaskawie wyjaśnić. Czy ktoś je Panu podwędził./ Wojciech Cejrowski 157 . kiedy krew zalała oczy? Pozostający bezczelnie z szacunkiem / .

W owych latach nikomu nie przychodziło do głowy myślenie o bezkonfliktowym współistnienia z naturą. Honor i Ojczyznę. gdzie popadnie po okolicznych lasach.Pan ma trzydzieści lat. to kiedy niby zdążył przepracować dwadzieścia? Zacząłem bardzo młodo na Kociewiu. w Borach Tucholskich. który oddzielał je warownym wałem smrodu od miejscowej ludności i zwierzyny płowej. czy Matka Ziemia miała jakieś szanse sobie z tym poradzić. Ekologia? Panie. że szło się po lesie z wiatrem. Harcerstwo w latach siedemdziesiątych unikało jak ognia przedwojenych ideałów skautingu. Harcerze kopali co prawda doły na odpadki ale ciskali do nich wszystko bez względu na to. że popularne 158 . czy nie. daj se Pan siana. gdzie dowiedziono naukowo. Całe szczęście. wszystkim zwolennikom plastikowych butelek i toreb reklamowych przesyłam serdeczne pozdrowienia z laboratoriów chemicznych w Massachusetts Institute of Technology w USA. Chyba. że ZHP miało priorytet w przydziale papieru toaletowego. (A propos. Obozy harcerskie znaczone były kręgiem ludzkich odchodów. ZHP masowo wypinało tyłek na Boga. gdzie organizowano liczne obozy harcerskie. Na tę ostatnią w sposób bardzo dosłowny. bo dzięki temu już z daleka widać było ostrzegawcze papierzaki bielejące na kupkach.

Wara mi od stryja!!! Wiedział co robi i ma za to moją wdzięczność. Zarabiałem wtedy więcej.folie i plastiki ulegają naturalnemu rozkładowi w ziemi dopiero po dwudziestu tysiącach lat. żadnego obozu nie zgodził się na odkładanie dla mnie słoików i butelek obok dołów. potem myłem zebrane flaszki i słoiki w jeziorze. wózka dziecku nie da tylko dzierżawi. gdyby wskazywał na możliwość zarobku a jednocześnie swoją postawą wytykał. mały WC. zakradałem się do tych dołów i wybierałem z nich słoiki i butelki. że co to za wyrodny stryj. Codziennie przez kilka godzin robiłem obchód moich dołów. marnotrawstwo i brak dbałości o środowisko. To było by nie wychowawcze. Po kilku tygodniach takiej pracy stryj dał mi w dzierżawę dwukołowy wózek. a nie niosłem szkło do skupu. Ktoś się pewnie teraz krzywi. dusigrosz cholera. Natomiast ja. Musiałem się zakradać. bo przez kilka lat żaden komendant. gdyby lokalny chłopak dawał przykład gospodarności. Do dziś pamiętam bowiem. w towarzystwie rosnącej z dnia na dzień ławicy zakochanych we mnie płotek i uklei. samego komendanta. zaradności. Myślałem wtedy: 159 . wstawałem bardzo wcześnie rano. gdy pierwszy raz wiozłem. niż oboje moi rodzice. no a około godziny dziewiątej zjawiałem się we wsi przed bramą skupu butelek. jak mnie rozsadzała dziecięca duma. inicjatywy. szacunek i podziw dla mądrości.) No więc harcerze wrzucali do dołów na odpadki wszystko jak leci. a nie miałem nawet dziesięciu lat.

Z jednej strony to zwykła kradzież. a podatki na tak zwane cele socjalne. Caritas. że nie wolno wyciągać łapy po zasiłki. Fizyczne. a nie finansowane z przymusowych podatków taką pomoc wolno przyjąć. Wolno mi jedynie przyjąć pomocną dłoń wyciągniętą do mnie dobrowolnie. to wolno mi skorzystać. Wstyd by mi było żreć kuroniówę . Mam dzisiaj silne przekonanie. Żaden ZUS na starość. Armia Zbawienia. Owsiak tak.. żeby państwo zabierało komuś innemu część jego pieniędzy tylko po to. 160 . a ja mam leżeć do góry brzuchem i jeść za jego pieniądze. Jak ktoś ma więcej niż potrzebuje i chce się ze mną podzielić.Pożyczyć wózek to sobie może każdy. Nie wolno zaś. Grabić w tym celu nie wolno. Taki zimny wychów owocuje na przykład zaradnością życiową. Tylko wówczas nie jest się współodpowiedzialnym za państwowe złodziejstwo. ale być dzierżawcą już nie byle kto. ani jałmużna dla bezrobotnych mnie nie interesują. bo sobie nie potrafię roboty znaleźć? Przecież to moja sprawa. To nie w porządku.ktoś inny pracuje na swoją rodzinę. a z drugiej demoralizacja. to przemoc. umysłowe. Zasiłki rozdawane przez państwo są niemoralne. duchowe. Nie stworzy się dobra przemocą. Zawsze gdy tracę pracę już mam kilka następnych znalezionych. Pochylić się nad nieszczęśnikiem trzeba. bo to instytucje charytatywne. by finansować moje niedołęstwo. że zamknęli mi zakład pracy. Przecież to moje prywatne nieszczęście. Nie mam prawa żądać. że jestem niedojda. jeśli to państwo przymusowo grabi ludzi podatkami na bezrobotnych.

zostawieni do niegodnej wegetacji z zasiłkiem albo emeryturą. ołówki. Płacimy zbieraczom i rozsyłaczom. Do kasy EWG wjeżdża „iks” dolarów.To chciałby Pan. Ta operacja oczywiście kosztuje. Darmozjady.towarzyszy europejczyków. żeby ludzie biedni. by ją później po całej Europie porozdzielać. są samotni. no bo obsługa kasy też coś musi jeść. A gdyby nie było komunistów. Jest pomoc socjalna państwa. Najpierw się z całej Europy forsę zagrabia do Brukseli po to. stada pachnących urzędasów. chorzy i samotni.po prostu EWG. Instytucjonalny złodziej . Okradano ich przez całe zawodowe życie. która starcza jedynie na zupę mleczną. którym trzeba dać godziwie zarobić na jedwabne koszule i krawaty. Komuniści mają miękkie stołki i przestronne gabinety. zabierając na ZUS. że niby bogatsze kraje europejskie będą wspomagać biedniejsze i takie tam duperele. to i tak diabeł naszykował następnych w kolejce . No i co kto z tego ma? Coś się komuś polepszyło. umierali na ulicach? Przecież umierają. Mówi o potrzebie unifikacji i centralizacji.ZUS kradnie od lat pod osłoną prawa. No bo przecież Pracownik EWG nie może wyglądać jak łachmyta. biurka. komputery. co daj Boże. a ludzie głodują. Wielkie biura. znaczki pocztowe. księgowe. auta służbowe . a wyjeżdża ćwierć „iksa”. Teraz powinni mieć uskładane wielomilionowe emerytury i zasiłki chorobowe. Wspólnota Europejska od lat buduje wielki kontynentalny ZUS. A im ta kasa większa tym więcej 161 . ale komuniści postawili z tych pieniędzy Nowe Huty.

jest mniejsza. Każdy głupi by się zorientował. to i tak nie działa. że chodzi o wycyckanie ludzi. nie mylą się i pracują jak mrówki.obsługujących. Taka wielka struktura wiele kosztuje i daje wiele okazji do wielkich przekrętów finansowych. Dlatego podatki w lwiej części powinny pozostawać w gminie. przez małą kasę gminną. Jakim prawem facet w Warszawie decyduje o tym którędy i kiedy pociągną asfalt przez moją wieś. którą płacimy za obsłużenie jednej złotówki. w której zostały wpłacone. że cena. Wszystkie statystyki dowodzą. niż cena za obsłużenie tej samej złotówki przez kasę centralną. Płacimy i wydajemy blisko siebie. Podatki powinny być lokalne. co jest potrzebne na obronę i bezpieczeństwo oraz zarządzanie państwem. Gmina powinna odprowadzać do centralnej kasy jedynie to. a nawet jeśli wszyscy są kryształowo uczciwi. 162 .

jakimi uraczył satyryk Wojciech Cejrowski publiczność odbywającej się w Iławie „Złotej Tarki”. żebym nie przyjeżdżał na imprezę.rzetelnie mnie kopią po nerkach. że wesprze imprezę kilkudziesięcioma milionami pod warunkiem. 163 .dowcipów. że ktoś wspiera własnego ojca i specjalnie na jego prośbę jedzie przez pół Polski. że pojawię się na pięć minut na scenie .Gazeta Olsztyńska 20 VIII 1995: . by zadowolić sponsora festiwalu w Iławie? Podłe gnidy i tyle.Gdzie leży Ciemnogród? Na Cejrowszczyźnie! . Występ załatwił mu Cejrowski . po to. Co się zaś tyczy występu w Iławie. dyrektor festiwalu. Był to zapewne najszybciej zarobiony milion w historii polskiego kabaretu. Cejrowski . Kolejny przykład dziennikarskiej rzetelności .senior. A w kasie sponsor wypłacił mi zwrot kosztów podróży i dał na kolację w restauracji . Żydów i cyklistów. to jeden ze sponsorów festiwalu postawił memu ojcu warunek.oto jeden z WC . starają się obrzydzić i przedstawić na przykład jako leniwą i pazerną szuję. Czy dziennikarze nie potrafią sobie wyobrazić.junior w ekspresowym tempie pognał do kasy.więc to ja załatwiłem coś ojcu. a nie on mnie.kiedyś zapłacono mi milion za to.razem milion. bowiem obraziwszy w trymiga masonów. No więc wcale nie najszybciej . Chyba musiało się to opłacać. która korzysta z kumoterskich układów.

ojciec jest dobrym menedżerem. przeszkadza wyraźnie to. bo przecież wszyscy inni autorzy rozdają książki za darmo.no bo co to za nazwisko „(bus) „ albo „S” . też umknęło uwadze dziennikarza.publikuje zjadliwą notatkę na temat spotkania z widzami WC Kwadransa. i że czas. że organizatorzy musieli zapłacić za wynajem tej sali. 24 IX 1995: Cejrowski . Dziennikarzowi. co dostrzega to 3 zł za bilet. na który bilety kosztowały 15 złotych umknęło uwadze dziennikarza. Kowboje z Warszawy robią niezłą kasę na WC. to niech dziennikarz obsmaruje mi teraz tyłek i za to. że nikt nie był po spotkaniu rozczarowany i nie prosił o zwrot pieniędzy. że satyryk z zawodu Wojciech Cejrowski zarabia na życie pracą. Tak samo jak to. a wciąż jeszcze irytuje mnie. na czas spotkania ze mną. temu i wielu innym.Z serii wycinków opluskwiających WC jeszcze jeden. że musiał kupić tę książkę. Dziennikarzowi odpowiada pewnie dużo bardziej sposób zarabiania na życie Sekuły z towarzyszami. że nikt nie wciskał ludziom biletów na siłę. Bilety na występ syna kosztowały 3 zł. To. bardzo typowy: Dziennik Zachodni. Tyle już razy dostawałem wycinki prasowe pełne głupot lub świadomych przeinaczeń. Do BCK przyszło ponad 500 słuchaczy. że w tej samej sali odbywał się koncert Edyty Geppert. i benzyna nie są za darmo. 164 . No. To. kiedy jakiś chłystek bez nazwiska . Dziennikarz zapomniał też chyba jak daleko jest z Warszawy do Bielska i z powrotem. na które dobrowolnie przyszło 500 osób i jedyne.

Odmawia Pan wszelkich rozmów na temat swojego majątku? Tak, bo w rozmowach na temat pieniędzy w Polsce wyczuwam zwykle zawiść i niechęć do wszystkich, którzy wyskoczyli ponad przeciętność. To się bierze z braku wiary w to, że można u nas dojść do majątku uczciwie. Statystycznie rzecz ujmując to oczywiście prawda - kasę trzymają czerwoni a do cyca, dla ozdoby, przypuszczają czasem tylko kilku sprawdzonych europejskich Adasiów. W Ameryce spotykam na co dzień podziw a nie pogardę dla ludzi, którzy potrafią zbić fortunę ciężko pracując. A jak ktoś ma lotny umysł i ukręci bicz z piasku, bez ciężkiej pracy ale uczciwym pomyślunkiem, to jeszcze lepiej. Pieniądze i tam wzbudzają zazdrość, ale nie rodzą przekonania bliźnich, że zdobywca miliona” dolarów to złodziej, aferzysta albo kumpel premiera fafuły.

Szwung do pracy zakończonej wypłatą odziedziczyłem po oba dziadkach. Każdy z nich był mistrzem zaradności, a ja mam jej w dwójnasób. Mam też kilku udanych poci tym. względem wujów, więc moja zaradność kumulowała się przez indukcję w postępie geometrycznym.. Żadna w tym moja zasługa - geny i tyle.

Zarabiałem na wiele sposobów, zawsze dumny z tego co
165

robię, chociaż inni często starali się uczciwą pracę nazywać brzydkimi słowami. Oto kilka moich zajęć z przeszłości: śmieciarz - zbierałem słoiki i butelki; spekulant - kupowałem taniej, a sprzedawałem drożej uprawiając w ten sposób wolny rynek w zniewolonej ojczyźnie; cinkciarz - łamałem komunistyczny monopol w sferze obrotu walutowego; przemytnik - wspomagałem niewydolny system sowiecki importując, wbrew jego woli mydło, majtki bawełniane i tym podobne rzeczy, których komuniści wszystkich krajów nigdy nie potrafili wyprodukować; prywaciarz —pracowałem na własny rachunek, a nie korzystałem z dobrodziejstw PRLu polegających na wypłacaniu pensji za dupogodziny czyli za udawanie, że się coś robi, kiedy się siedzi w pracy i odwala kolejną fuszerkę; gastarbajter - prowadziłem drenaż finansowy obcych Mocarstw zajmując miejsca pracy, których za te same pieniądze nie chcieli objąć obywatele tych Mocarstw. Mocarstwa broniły się przede mną grożąc deportacją z wpisem do paszportu. Byłem jednak sprytniejszy od Mocarstw, którym grałem na nosie przez całe dziesięciolecie po sto dni każdego lata. itd, itp.

Słyszę pogróżki, że planuje się w Polsce wprowadzenie deklaracji majątkowych. Państwo policyjne polega na tym, że obywatel jest traktowany jak podejrzany, albo od razu jak przestępca. Deklaracja majątkowa, to przecież bezceremonialne pogwałcenie prawa do prywatności, to przesłuchiwanie wszystkich tak jakby byli podejrzani o machlojki finansowe. W porządnym państwie Urząd Finansowy nie ma prawa żądać od obywatela deklaracji majątkowych - taki urząd musi najpierw obywatelowi udowodnić oszustwo podatkowe. Własne finanse ma się prawo
166

ukrywać, zaś Urząd ma prawo prowadzić dochodzenie tylko tam, gdzie jest łamane prawo. Jak prawa nie łamię, to Urzędowi wara od zaglądania mi do siennika. Państwa policyjnego nie lubię, więc będę je zwalczał publicznie, a omijał prywatnie. Omijanie państwa policyjnego wcale nie oznacza łamania prawa - na to mnie nie stać. Bezkarność za przekręty mają bowiem zagwarantowaną jedynie komuniści a ja się do PZPR zapisywać nie będę. Wstyd by mi było wstąpić do grona Sekuł, albo cichaczem doić kasę państwową pod nosem premiera fafuły. Omijać państwo policyjne będę legalnie - tak jak do tej pory. Ponieważ tu się karze inicjatywę gospodarczą, więc kto rozsądny ten inwestuje gdzie indziej. Nie mam zamiaru dostawać po łapach z powodu mojej aktywności gospodarczej w Polsce, dlatego będę inwestował z daleka od bolszewickich pazurów. Nie powstają w Polsce nowe miejsca pracy, bo zarządzający krajem odstraszają inwestorów. Lepszy klimat na lokowanie kapitału i planowanie przyszłości znajduję gdzie indziej. Tam więc trzeba przetrwać i rozwijać się do czasu gdy... Ojczyznę wolną raczysz nam wrócić, Panie.

Bardzo proszę nie wyciągać teraz haseł patriotycznych, że niby ten co inwestuje za granicą, to zły Polak. Wprost przeciwnie. Zezwalanie na to, by kapitał rozdrapywali towarzysze kwasie i adasie, to jest dopiero brak patriotyzmu. Zaś ocalanie i akumulacja kapitału, nawet poprzez jego transfer za granicę, służy Polsce. Bogaci Polacy za granicą, to nasza wspaniała wizytówka i inwestycja na lepsze czasy. Tam się szanuje każdego, kto pomimo przeciwności losu, pomimo że jego ojczyznę okupowali sowieci, potrafił do czegoś dojść. Tam się szanuje tych, którzy nie przyjeżdżają prosić o azyl i zasiłek, ale po to, by coś tworzyć. Dlatego warto inwestować na obczyźnie. Dlatego warto posyłać
167

polskich profesorów, artystów, sportowców i ludzi interesu do obcych krajów. Proszę sobie przypomnieć Ministra Spraw Zagranicznych RP Pana Jana Skubiszewskiego, proszę obejrzeć i posłuchać Pana Ministra Spraw Zagranicznych RP Władysława Bartoszewskiego ci faceci nas kompromitują. Tak samo dotkliwie jak Pan Ryszard X. z Chicago, który rąbie azbest za pięć dolarów na godzinę, mieszka w cuchnącej moczem i szczurami suterenie, ma przetłuszczone włosy, nie myje się pod pachami, gatki zmienia raz na tydzień, nie płaci za metro, tylko przełazi pod barierką itd. Panowie Ministrowie wzbudzają w USA tyle samo zainteresowania i szacunku co Panowie Ryszardowie X., żebrzący łamaną angielszczyzną o prawo stałego pobytu. Tak mi z ich powodu wstyd, że omijam szerokim kołem i polskie getta i ambasady.

Szacunek do Polski rośnie z dala od naszych ambasad. Dlatego z wielką przyjemnością jeżdżę po bezdrożach Teksasu i tak cyrkluję, by zawsze trafić na jeden z moteli prowadzonych przez polskiego emigranta, który od lat siedemdziesiątych dorobił się ich kilkunastu. U niego w domu bywa gubernator stanowy, a nie urzędnicy poszukujący nielegalnych imigrantów. Jeżdżę też z przyjemnością do Doliny Krzemowej w Kalifornii, gdzie Polakom kłaniają się w pas. Tam nikomu nie przychodzi do głowy, że w Chicago i Nowym Jorku nasi rodacy są pogardzani i wyśmiewani, że dają się poniżać. W Dolinie Krzemowej Polak kojarzy się z najbystrzejszym rozumem i wielką pracowitością. Piękny dom, siedmiocyfrowe konto bankowe, wysoka kultura i niespotykana u innych nacji smykałka do genialnych rozwiązań w dziedzinie elektroniki. Z przyjemnością odwiedzam też oczywiście Nashville - stolicę
168

Tu mój dom. ale aktywny zawodowo będę nie tylko tu. Ostatnio w Nashville zapytano mnie natomiast jak to możliwe. Po czymś takim nie dam się przekonać do porzucenia aktywności w USA i powrotu na stałe do Ojczyzny.przemysłu muzycznego country. tu mieszkam. że ze mną można prowadzić normalne interesy. jak to możliwe. 169 . Jeśli zapytają Państwo któregoś z wpływowych obywateli Nashville. że zna Korneliusza Pacudę. czy zna jakiegoś Polaka odpowie. który na europejskiej rubieży propaguje ukochaną przez Amerykanów muzykę. podczas gdy nasz Attache kulturalny to pierdoła. że ze mną można prowadzić normalne interesy. To nasz wieloletni samozwańczy ambasador na tamtym terenie. Pamiętam jak mnie zapytano w Waszyngtonie. Za to go podziwiają i szanują. a Radea Handlowy naszej Ambasady w tym mieście to pierdoła. Tam Polak to odkrywca i pionier.

W listach pytają Państwo bardzo często o mój życiorys. w poszukiwaniu pikantnych informacji na mój temat. od rodziny im wara. kto mnie uczył łowić ryby. Interesuje on też wielu dziennikarzy. To. na ile się da. Czuję. że nie wolno mi dopuścić do sytuacji. że jestem pod obstrzałem pismaków. Musiałbym go zapytać. albo nachodzić moje ciotki. Przed odpowiedzią na pytanie. to wyłącznie moja sprawa. Odpowiadam im najczęściej. składając im niezapowiedziane wizyty. w której dziennikarze będą mi się kręcić po domu. dotyczące nie wyłącznie mojej osoby ale i osób ze mną związanych. 170 . czy zgadza się bym o nim opowiadał. musiałbym skonsultować odpowiedź z tym. Na kilka często powtarzających się pytań odpowiem teraz na tyle dokładnie. Mój dom to silnie strzeżona twierdza. więc po prostu stawiam mur dookoła mojej twierdzy rodzinnej i chronię dom przed ciekawością obcych. Nie chcę dopuścić do sytuacji. To niewykonalne. w której zainteresowanie moją osobą naruszy spokój moich krewnych. który mnie uczył. Konsekwencją takiego stanowiska jest unikanie odpowiedzi na pytania. że to część mojej prywatności i odmawiam odpowiedzi.

Postąpiła głupio. która przyjechała trochę za późno. kiedy zacząłem się dobijać na świat. bo zbliżał się czas rozwiązania i siedzenie okrakiem na niskim stołeczku. Karetka należała do szpitala miejskiego w Elblągu. Byłem poirytowany i niecierpliwy. trzysta metrów przed tablicą wyznaczającą w onym czasie rogatki Elbląga. że tam się urodziłem. Nie narwała właściwie jeszcze nic. 27 czerwca AD 1964. że moja mama udała się pewnego dnia na pole rwać truskawki. Jedna z wersji mówi o tym.Gdzie i kiedy się Pan urodził? Szczegółów nie pamiętam. Zaprzeczam stanowczo i upieram się przy bardziej romantycznej wersji: Wojciech Cejrowski (wtedy jeszcze bez imienia) przyszedł na świat w szczerym polu. nie było wskazane. 171 . chociaż wygodne. więc potem wpisano w dokumenta. Akt narodzin miał więc miejsce w karetce zaparkowanej w pokrzywach. Wezwano karetkę. niedaleko Elbląga.

nie gdzie się urodził. kim człowiek jest w sercu. a jest stuprocentową Polką. a nie z Elbląga. ani z Warszawy tylko ze wsi kociewskiej. to w końcu skąd Pan pochodzi . z Borów Tucholskich. bo to. czy z Elbląga? Z Kociewia! Ani z Elbląga. Znam panią. Czesław Miłosz spędził większą część życia w Ameryce. gdzie się człowiek urodzi jest mało ważne .ważne w jakiej rodzinie wzrasta i kim się czuje. ale w jakiej rodzinie wychował. Proszę też spytać tysiące nowojorskich Żydów urodzonych i wychowanych w Polsce.No. 172 . czy z Warszawy. jakie odebrał wychowanie.z miasta. Nigdy nie miał wątpliwości. Dlatego odpowiadam z pełnym przekonaniem. która urodziła się w przededniu wojny w Tokio. Potem można już i sto lat mieszkać na obczyźnie a i tak pozostanie się tym. a jest Polakiem do szpiku kości. czy są Polakami . kim się człowiek czuje. Jeden z moich meksykańskich przyjaciół przez wiele lat otrzymywał darmowe bilety linii lotniczych PanAm. Jej rodzice pracowali w Ambasadzie Polskiej w Japonii. chociaż urodził się na pokładzie amerykańskiej jednostki powietrznej lecącej nad terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki. Najważniejsze jest to. czy ze wsi.ze wstrętem odpowiedzą. że jestem ze wsi Kociewskiej. że nie. że jest Meksykaninem. bo przyszedł na świat na pokładzie samolotu.

Jego zasięg wyznacza gwara niepodobna do żadnej z sąsiedzkich. Bernarda Sychtę: „Dzie Wieżyca. a miastowe bachory ciskają patyki do studni. Kaszubach. w lesie. więc chciałbym. że w dodatku bardzo blisko i tanio.. O jej bogactwie świadczy na przykład istnienie. Zwykle jednak powstrzymuję się od dokładniejszych wyjaśnień. jakie czyste wody i jeziora. aż osiemdziesięciu słów 173 . Kujawach. Po co mi spłukany olejek do opalania na jeziorze. Każdy wie o Mazowszu..A co to jest. to mi moją ziemię ukochaną zadepczą. bo dla mnie Kociewie. Od tranzystorów na łące warzy się krowom mleko. Najczęściej zbywam pytanie o lokalizację Kociewia odpowiadając wierszem napisanym w naszej gwarze przez ks. jakie stare bory dookoła i. a dojechać łatwo pociągiem. to Pańskie Kociewie? To pytanie mnie zawsze irytuje. żeby wiedział i o Kociewiu. Wda Przy srebrnym fal śpsiewie Niesó woda w dal. Granic geograficznych Kociewie nie ma. Tam moje Kociewie” Czytelnikom tej książki należy się jednak trochę więcej wyjaśnień. A po kiego diabła mi tabuny turystów. to najważniejszy region etnograficzny na świecie. A na co mi to? Przecież jak się towarzystwo zorientuje jak tam u nas pięknie.

Kociewie jest więc tam.. po tym jak dziadek wyczytał. gzów. Na wschodzie granicą jest Wisła od Tczewa po Świecie. gdzie się po kociewsku mówi. które później opuścili i tak już stoją po dziś dzień i zagracają widnokrąg. Onegdąj Krzyżacy (tfu!) kazali nam pobudować ceglane zabytki. że to nie marnacja czasu jeno pożytek. Mamy lasy i jeziora. które chudoby zasiedlają Kociewiacy a które nasi sąsiedzi Kaszubi. Lubiłem też w czasach gierkowskich pokazywać turystom 174 . który zrobił swoje i teraz mamy tu bardzo pięknie. Pewnie dlatego jak u nas chłop mija drugiego przy robocie. ukrytych w ukrytych lochach dawnej komturii. jak to w kościele. Pozostałe granice. A siego roku także plagi komarów. że tam jest sklepienie gwiaździste nade mną no i oczywiście prawo moralne dookoła. To stara siedziba biskupia i „Ateny Pomorza”. na określenie biedronki. Całe Kociewie. jarmuszki i słowików.”. proponuję publicznie pomylić się i powiedzieć Kociewiakowi: „Panie Kaszub. to wielka kupa piachu pofałdowana w góry i wądoły przez obcy kulturowo element napływowy. Jeśli ktoś z czytelników miałby ochotę narazić siebie i swoją rodzinę na długotrwałe i dotkliwe prześladowania. którzy tam właśnie tworzyli i nauczali. Gwarantuję kłopoty przez wiele lat. czyli lodowiec skandynawski. Węgorze grube jak panieńskie łydy.. Najczystszą rzekę w Polsce (Wda czyli Czarna Woda). dzikiego szczawiu. Rodzina uznała. wraz z krótkotrwałym powołaniem do poszukiwania skarbów. ukryte w Borach Tucholskich zależą od tego. to mówi „Szczęść Boże” a nie co innego. A potem promieniało na całą okolicę. Pelplin gromadził bowiem najświetniejszych filozofów i teologów. Jako podrostek lubiłem bardzo przesiadywać w gotyckiej bazylice pelplinskiej i po prostu gapić się godzinami w sufit.kociewskich. À propos. Każdy chłopak w mojej rodzinie przechodzi w odpowiednim wieku opryszczkę. Mamy też dawne opactwo cysterskie w Pelplinie.

na którym wisi obraz „Święta Urszula z towarzyszkami”. tam ciasto drożdżowe (po naszemu „kuch”) nie wyrośnie jak się je „bandzie krancić we zła stróna” i tylko tam robi się zydle na miarę.jeden z ołtarzy. 175 . Coś jak maska pośmiertna tyle. Tam się najgłośniej śmiałem. Z grubego pnia odcina się plaster wysokości 30 centymetrów. a od góry stołka rzeźbi negatyw zadka.. tam widziałem nieistniejące podobno strzygi.. Wygląda toto jak odcisk gołego tyłu w błocie. O Kociewiu mógłbym napisać całą książkę. że dla wygody osoby żywej. osadza trzy nogi. tam przed burzą skrzaty wciąż sikają babom do mleka.

ale o moich dziadkach. strzelił za nimi ze swojej najlepszej dubeltówki i władował jednemu dwie garście śrutu prosto w tyłek. Innym razem po kolejnych konfiskatach mienia zostawiono mu ostatnią krowę. wyłącznie własną pracą i daną od Boga smykałką do interesów. Kiedyś. Bezsilna wściekłość popychała mojego dziadka do różnych nieobliczalnych czynów. Tę dubeltówkę mój ojciec wyniósł potem w tornistrze. co innego w religijnym. Co innego odegrało rolę w wychowaniu patriotycznym. Najpierw doszedł kilka razy do majątku. którą Pan wyniósł z domu rodzinnego? Na pewno nie srebra. Najlepiej jak opowiem państwu nie o sobie. Antoni Cejrowski robił różne rzeczy. rozebraną na części i do dziś jest gdzieś ukryta w kominie.na zdrajcę szkoda. potem przez Sowietów (tfu!. Ostatnio pokazali w telewizji jak się Oleksemu odbiło. Pozostałe krowy zeżarli towarzysze. najpierw przez Niemców (tfu!). które składają się na moje wychowanie są całe kopy. Potem został kilka razy zrujnowany.. Mój dziadek po mieczu. Wspomnień. gdyby to dziadek 176 .. żeby miał mleko dla dzieci. a wreszcie przez nasłanych z Moskwy bolszewików polskiego pochodzenia (na wroga śliny nie żal . wyganiając ubeków ze swego domu w Pelplinie. więc w tym miejscu nie będzie „tfu!”). tfu!).Co jest najcenniejszą rzeczą. bo sreber nie było.

W końcu sam się znudził i zajął czym innym. więc swoją ostatnią krowę. Nie miał. Mówił. Dziadek był niezły satyryk i potrafił ze wszystkiego ukręcić dobry żart. dla próby. żeby załatwiała się nie na łące. co mojemu dziadkowi po tym. Zakazano.Ograbiony z majątku Antoni Cejrowski nauczył. Zapyta ktoś. a w onym czasie w Pelplinie cała Zjednoczona Partia Robotnicza liczyła dwóch sekretarzy. Pamiętam. krowa nadal sadziła tęgie placki w tym samym miejscu. korzystania z łańcucha i postronka . jednego oka. że ulicę przed posesją sprząta jej gospodarz. lekko zaczerwienione. naprzeciwko Miejskiego Komitetu Partii. że jedno jest do kościoła.cała rodzina gapiła się w jej wielkie oko obserwując gatki wywijające fikołki. ale w drodze do domu. że to po jego krasulach. przy łóżku i wzbudzały ogromne zainteresowanie dzieciarni. ano nic poza satysfakcją z siedzenia w oknie i obserwowania jak sekretarz PZPRu sprząta krowie gówno z ulicy. Zakazano mu więc najpierw. Od dawien dawna obowiązuje przepis i zwyczaj. krowa i tak załatwiała swoje przed Komitetem. że mogliśmy się w te oczy w szklance wpatrywać godzinami. trzecie. Stracił je wybijając szpunt z beczki z piwem.co było tajnym sygnałem do wypróżnienia. W desperacji zmieniono mu krowę na inną.nie pomogło. ale i to nie pomogło. a czwarte do czytania. Nikt nie wiedział jak dziadek dogadywał się z krową . gdy dziadek zmęczony. Miał ich chyba cztery sztuki. Pływały w szklance z wodą. Podobne właściwości hipnotyczne odkryłem kilka lat później u naszej pierwszej pralki automatycznej . 177 .też nie pomogło. drugie kiedy człowiek wyspany. na przykład. Kiedy w nudne jesienne popołudnia nic się w Pelplinie nie widział pewnie by wrzasnął do ekranu. W to miejsce nosił szklane. więc Cejrowskiemu korzystania z bata i kijka . że krowa brudziła przed Komitetem Partii.

ani nie był agentem. żeby dziewczyna patrzyła mu prosto w oczy i wtedy. Tajni współpracownicy Służby Bezpieczeństwa oraz różni działacze partyjni zasłaniają się często tym. jako szef Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. że komuniści go zrujnowali i dlatego bidula kelnereczka musi pracować w takich parszywych warunkach.działo. a nachodzili go w tej sprawie wielokrotnie. bo wszystkie inne wiedziały już co się święci. Wtedy z kolei przypomina mi się mój ojciec. Wynajdował różne sposoby. Musiała być nowa. Kiedy wybuchła sprawa teczek i listy Macierewicza przypomniało mi się. Dziadek brał delikwentkę do stolika i zaczynał opowiadać czyja ta knajpa była przed wojną. jak się okazuje skuteczne. że była dużo bardziej elegancka i. W czasie opowieści pilnował. Gała sala ryczała ze śmiechu patrząc jak przerażona panna osuwa się zemdlona. to potrafił odmówić współpracy nawet w czasach stalinowskich. że ich współpraca z reżimem komunistycznym była jedynym sposobem na przetrwanie. kiedy w cztery oczy proponowali mu współpracę: „Ja z wami w cztery oczy nigdy i o niczym nie będę gadał”. nie mówiąc już o miękkich latach siedemdziesiątych. Zawsze potrafił odmówić a jednocześnie przez wiele lat robić karierę. że jak ktoś chciał. co mój dziadek odpowiadał ubekom. wpół słowa wypuszczał swoje szklane oko do piwa.u mnie jedna mdlała jak jej pokazałem banana. Wniosek z tego taki. Nigdy do partii nie należał. dziadek szedł na piwo do pobliskiej knajpy Mestwin.wtedy musiałby odejść. że ktoś nie miał żadnych ambicji i do niczego nie chciał w życiu dojść. Tam siadał przy swoim stoliku i prosił upatrzoną młodą kelnerkę o kufelek. no chyba. by powstrzymać towarzyszy przed wpisaniem jego stanowiska na listę nomenklatury . Chyba mam coś po nim . 178 . w ramiona mojego dziadka.

tfu!). a wreszcie przez nasłanych z Moskwy bolszewików polskiego pochodzenia (na wroga śliny nie żal .potrafił zrobić wszystko. a ludzie do dziś opowiadają. Jeszcze po siedemdziesiątce zdarzyło się dziadkowi stanąć do pojedynku z młodym. Dziadek Franek miał złote ręce . czy zostanie kiedyś wykryta i osądzona. Zdrada to zdrada. Na targowisku miejskim został obrażony przez trzydziestolatka. Od niego dostałem mój pierwszy tomahawk. Od niego też 179 . bez względu na usprawiedliwienia. także bez względu na to. Mój dziadek po kądzieli. jednemu lumpowi z Gostynina. a nie kowbojem. W młodości był kowalem pełnym krzepy i od czasu do czasu wybiegał na pole. jak to staruszek Cieślak dał porządną lekcję szacunku dla starszych. więc w tym miejscu nie będzie „tfu!”). że tamten długo przepraszał. proszę Panów. gdzie dla sportu brał się za rogi z bykami. Zdrada. pozostaje zdradą.na zdrajcę szkoda. Najpierw doszedł kilka razy do majątku. który kształtem i kolorami przypominał hiszpańskie świątynie Maurów. To on zbudował mi najpiękniejszy karmnik dla ptaków. potem przez Sowietów (tfu!. co prawda ale byczkiem. dawno temu w czasach. Tak długo trzymał każdego za łeb. czy odbyła się w cztery oczy i na zawsze pozostanie tajemnicą. Franciszek Cieślak robił różne rzeczy. kiedy byłem jeszcze Indianinem. aż tamten uznał przegraną i kładł się potulnie na ziemi. Potem został kilka razy zrujnowany. wyłącznie własną pracą i daną od Boga smykałką do interesów. najpierw przez Niemców (tfu!). to potrafił się nie zapisać do PZPRu i nie zostać agentem. które sobie powymyślacie.Jak ktoś nie chciał. któremu tak dosolił.

Z dnia na dzień ludzie przestali kupować solidne łapki na myszy. a Franciszek Cieślak zbił fortunę sprzedając przez trzy sezony najlepszej jakości pijawki na żylaki. Poszedł nad pobliską rzeczkę. produkował w swoim garażu pułapki na myszy i szczury. W czasach komunistycznej niemocy wyprodukowania najprostszych rzeczy dziadek. człowiek już wtedy wiekowy. tak zwaną „strugę”. umieścił w słoiku po konfiturach i poszedł na bazar. ale nie stracił konceptu.dostałem niedawno „pieska” do zdejmowania kowbojskich butów. Dziadek Franek stracił zajęcie. w ten sposób leczył sobie żylaki. siadł na brzegu i zanurzył nogi w wodzie. nadciśnienie i kilka innych przypadłości opisanych pod hasłem „pijawki” w niemieckiej książce medycznej. solidne grabie. kiedy do Polski wpuszczono bezwizowo Rusków handlujących tanią tandetą. Sam chodził do lasu i wybierał drewno. Ruscy nadal handlowali tandetą. Odkąd pamiętam. solidne noże do chleba i wszystkie inne solidnie wykonane rzeczy. Po kwadransie miał na łydkach kilkanaście pijawek. Najzabawniejszy epizod z dziadkowego życiorysu rozpoczął się. które sprzedawał osobiście na targach i bazarach w setkach egzemplarzy. tym razem zdjął pijawki ostrożnie. wreszcie sam je sprzedawał. potem sam strugał wszystkie części i składał drewniane grabie. W tym samym czasie był największym indywidualnym wytwórcą grabi do siana. 180 .

No. Z wielkim upodobaniem słuchałem przez okno przemówień towarzysza Edwarda Gierka. W końcu drgania doprowadzały do całkowitego unicestwienia membrany i zachrypnięty Edek cichł stopniowo w mojej części miasta. Po raz pierwszy trafiłem na przesłuchanie w Pałacu Mostowskich w siódmej albo ósmej klasie podstawówki. kiedy z każdym wypowiedzianym zdaniem dostawał na moim osiedlu coraz większej chrypy. Jeden taki rudy założył u nas w szkole Związek Walki i Sabotażu.. Rozbroić takie coś jest bardzo łatwo . dopiero po pewnym czasie dziura w membranie zaczyna się powiększać a głośnik zaczyna charczeć. kiedy mój ojciec prowadził mnie na pierwsze w życiu przesłuchanie. Działalność Związku polegała na nagrywaniu audycji Radia Wolna Europa dotyczących historii i konfrontowaniu wiedzy radiowej z dostępną w naszych podręcznikach. a potem donos. Taki przedziurawiony głośnik nie zdycha od razu. ale ceną za to były pełne portki strachu. zacząłem nawet dosyć wcześnie. wytrzymuje wszystkie próby wstępne. Ojciec zażartował z ubeka. a im większa dziura tym większa chrypa u Gierka.Czy brał Pan osobisty udział w działalności opozycyjnej? Owszem. czyli robota na kilka sekund.drutem do robótek przekłuwa się membranę głośnika. Dziurawe membrany darły się coraz bardziej. 181 .. Oczywiście powodem wezwania przez UB była najpierw prowokacja. że powinien zacząć szukać małych KORowców w przedszkolach. Sprawa rozeszła się po kościach. Sabotaż sprowadzał się do jednej jedynej akcji zbrojnej rozbrajaliśmy megafony ustawione na trasie pochodu pierwszomajowego.

182 . co przeciwko władzy ludowej robił mój dziadek i tak się to skończyło.a nie tylko w podstawówkach. że wie doskonale. ubek pogroził mu palcem.

Mieliśmy tak różne charaktery i upodobania. Tuż obok 183 . by nie powiedzieć „Jest Bukwa? „ tylko „Proszę z mecenasem Tomaszem Bukowskim”. i jego bliscy przyjaciele. Na jego zamordowanie wszyscy w naszym ogólniaku zareagowali tak samo. On wiedział. chociaż utrzymywałem (i utrzymuję) kontakty z innymi osobami z jego klasy. kto to Cejrowski. ja wolałem klimaty bardziej konserwatywne. kto to Przemyk. że nigdy nawet nie rozmawialiśmy. którzy nie wiedzieli nawet jak wyglądał. Wszyscy zetknęliśmy się po raz pierwszy z najgroźniejszą stroną komunizmu. że chodził Pan do szkoły średniej z Grzegorzem Przemykiem zamordowanym później przez komunistów? To. że nie było żadnego powodu do wspólnego spędzania czasu. ot i wszystko. to prawda. Jeden z klasowych kolegów Przemyka jest dzisiaj moim prawnikiem i kiedy dzwonię do jego kancelarii adwokackiej zawsze muszę się powstrzymywać. że chodziliśmy do jednej klasy i byliśmy przyjaciółmi. winem i papierosem. On lubił chyba nastroje hippisowskie. że chodziliśmy do jednego ogólniaka. że właściwie nie znałem Grzegorza Przemyka nie miało nigdy większego znaczenia. Myślę. ja wiedziałem. ale często słyszę od ludzi. i ci. Grzegorz Przemyk chodził do klasy równoległej i praktycznie się nie znaliśmy. To. a ja lubiłem się wygłupiać i rozprawiać o polityce. a to już nie jest prawda. On lubił siadywać z gitarą.Czy to prawda.

który bezkarnie zamordował Grzegorza Przemyka. gdyby nie było tysięcy innych działaczy. bardzo indywidualna . Odpowiedzialność zbiorowa? Nie. milicjanci. Niech towarzysz Kwaśniewski na przykład. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w 184 . co parli do reform też byli po uszy umoczeni w tworzenie. wspieranie i utrzymywanie aparatu przemocy. nie próbuje chować dzisiaj głowy w piach opowiadając o tym. im. Oczywiście nie rozsypałby się bez Kwaśniewskiego. A system był. Odpowiedzialni za to morderstwo i za wszystkie inne morderstwa komunizmu są wszyscy. tym gorzej i wolniej. Im mniej byłoby części zamiennych. Panowie. O. każdy Oleksy. Przed sądem stają zaś jedynie narzędzia morderstwa. którzy zakatowali Grześka na śmierć. towarzysze tworzący i wspierający komunistyczny system w PRL. trwał i mordował dzięki obecności każdego swojego elementu. to teraz chce. każdy Cimoszewicz. tak jak samochód jedzie bez jednej gumowej uszczelki. Moralnie każdy odpowiada z osobna a nie zbiorowo. Było panu Kwaśniewskiemu ciepło i wygodnie być działaczem komunistycznym. jak parł do reform i nic nie wiedział. to nie było by systemu.każdy Kwaśniewski z osobna odpowiada za to morderstwo. Zamordowano go. czy nie chce dzieli odpowiedzialność za zamordowanie niewinnego Przemyka. Gdyby Kwaśniewski nie był komunistycznym aparatczykiem. Do XVII L. Towarzysze w komitetach byli w pełni odpowiedzialni za to. system jechałby dalej. gdyby Oleksy nie był sekretarzem partii. bo było na to przyzwolenie towarzyszy z PZPRu. Oni stworzyli aparat przemocy o określonych prerogatywach. ale odrobinę gorzej. Wszyscy towarzysze mają tę krew na sumieniu. co temu aparatowi wolno było bezkarnie robić. bez najmniejszego wyjątku.nas zamordowano bez najmniejszego powodu człowieka.

ekstrawaganckie pomysły i ogólną aktywność towarzyską. Każdy. że to koniec. Nie miało to nic wspólnego 185 . Dali mi jednak tylko chwilę odpoczynku po to. I znaleźli. Szukali sposobu na sterroryzowanie ludzi i pacyfikację rodzącego się buntu.Warszawie zaczęli. dwójka serdeczny i tak dalej. poddany torturom. że kciuk to także bieg . drugi zaś bawił się w „zmienianie biegów”. Jedynka to był mały palec. W ciągu kilku godzin wyłamywano mi kolejno wszystkie palce u obu rąk. żeby poza opuchlizną nie pozostały żadne ślady. Komuniści chcieli. zjeżdżać ludzie z całej Polski. W czasie między maturami pisemnymi a ustnymi zostałem porwany spod domu przez nieznanych do dzisiaj sprawców. Nieznani sprawcy odstawili mnie potem w pobliże centrum miasta i tam wyrzucili na ulicę. zrobił przerwę. Składali kwiaty. Proszę spróbować wyobrazić sobie jak boli zwichnięcie wszystkich dziesięciu palców i to takie. O co w całej tej sprawie chodziło? O zastraszenie uczniów i nauczycieli we Fryczu.„wsteczny”. byłem w Modrzewskim powszechnie znany. Jeden oprawca trzymał na krześle. Wkrótce przekonałem się.wczoraj Przemyk. Bali się sygnałów o rosnącym w szkole i wokół niej proteście. Kiedy doszedł do czwórki czyli palca wskazującego. kiedy każda kosteczka w każdym palcu jest wyrwana ze stawu i wyginana w stronę odwrotną. jutro ty. by sprawa szybko rozeszła się po kościach. jak to boli. że wybrano akurat mnie nie było dziełem przypadku. Myślałem. bym nie zemdlał. po morderstwie. To. modlili się i stali tłumnie przed szkołą. niż normalnie. kto kiedyś zwichnął sobie palec wie. Na zakończenie wezwano „doktora”. Po wyłamaniu palców u jednej dłoni powtórzono całość „zmieniania biegów” u drugiej. Porwanie Cejrowskiego i poddanie go torturom było bardzo jasnym sygnałem . który fachowo ponastawiał mi palce tak. Ze względu na mój niewyparzony język. dziś Cejrowski. wywieziony w nieznanym kierunku i w pomieszczeniu wyglądającym jak zwyczajne biuro.

z uwielbieniem, o nie, wrogów miałem proporcjonalnie tylu, co i dzisiaj, nikt jednak nie zaprzeczy, że rozpoznawał mnie w szkole każdy. A ubekom do postraszenia ludzi potrzebny był właśnie ktoś, kogo każdy zna. To miało u ludzi spowodować myślenie mniej więcej takie: „Torturowali znaną mi osobiście osobę, nie kogoś zupełnie obcego, ale osobę, którą znam osobiście, więc może jutro padnie na mnie”.

186

Czy był Pan w wojsku? Nie byłem, nie chcieli mnie. Bez najmniejszych zabiegów z mojej strony dostałem w roku 1982 albo 1983 kategorię E. Wszyscy kumple wtedy poszukiwali znajomości i modlili się o to „E”, a mnie dali za friko. Myślę, że junta Jaruzelskiego unikała w wojsku ludzi takich jak ja. Miałbym niezłą zabawę i ogromny poligon do popisów satyrycznych. Gdyby mnie ktoś kazał trawę pomalować na zielono przed wizytą generała, to oczywiście malowałbym z wielką uciechą... a przy okazji pociągnąłbym nadgorliwie na zielono parę innych rzeczy. Często żałuję, że mnie nie wzięli, bo każdy mężczyzna powinien wojsko przejść. Prawdziwe wojsko - poligon, manewry, strzelanie; to buduje charakter a poza tym jest ciekawe i zdrowe. Natomiast nikt nie powinien przechodzić Jaruzelskiego prania mózgu ani okrucieństwa trepów i fali. W wojsku co prawda nie byłem, ale byłem w partyzantce i na kilku wojnach. Od kilkunastu lat najgorsze zimowe tygodnie spędzam w Ameryce Środkowej. Nie cierpię zimna, kocham upały więc w styczniu i lutym emigruję do tropików. Tam właśnie widziałem prawdziwe wojny oraz podróżowałem z prawdziwymi partyzantami. Zdarzyło mi się też jechać ciężarową wypakowaną bronią i narkotykami... ale opowieści na ten temat składać się będą na moją książkę podróżniczą. Marzę o tym, żeby się ukazała w przyszłym roku. Proszę sprawdzać w księgarniach, obiecuję dobrą zabawę - sam często śmieję się w głos przy pisaniu, chociaż opowiadałem już te historie rodzinie i znajomym tyle razy, że znam je na pamięć.
187

Jakie Pan odebrał wykształcenie? Podstawówka. Potem, najlepsze w Warszawie, XVII Liceum Ogólnokształcące im. A. F. Modrzewskiego. Ogólnokształcące pełną gębą, bo pakowano nam nie tylko wiedzę do głów ale i cnoty do serc. Tam kształcono i umysły, i charaktery. Mam wrażenie, że dzisiaj jest podobnie, bo dyrektorem po latach banicji został ponownie Pan Andrzej Korzyb - mój polonista, który nie potrafił mnie nauczyć jedynie ortografii.

Po ogólniaku poszedłem do warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Trudno się tam dostać - aspiruje kilkuset kandydatów, a miejsc dwadzieścia. Dostałem się z bardzo wysoką liczbą punktów - tak mi mówiono. Nie bez kłopotów. W onym czasie łazili za mną ubecy - było to niedługo po zamordowaniu Grzegorza Przemyka. Wciąż terroryzowali środowisko mojej szkoły średniej. Kilka razy pobili mnie na klatce schodowej, w windzie, w parku. Dlatego przez jakiś czas chodziłem po ulicach pod eskortą kolegów lub rodziny. Nie stwarzało to łatwej atmosfery do zdawania egzaminów, chociaż z drugiej strony trochę mi pomogło. Po pierwsze, aktorzy solidarnie bojkotowali juntę Jaruzelskiego i na osobnika gnębionego przez komunistów patrzyli w sposób naturalnie przychylny. Po drugie, większym stresem dla mnie byli ubecy czekający na mnie przed salą egzaminacyjną, niż sam egzamin. Pewnie dlatego tak dobrze mi poszło.
188

Nie bez znaczenia było też to, że strategię i taktykę egzaminacyjną miałem opracowaną w najdrobniejszych szczegółach: Komisja egzaminacyjna w PWST składa się z kilkunastu aktorów oraz fachowców od dykcji, śpiewu itp. Na sali siedzi więc cały tłum osób. Siedzi przez wiele godzin w ciągu kilku dni i ogląda stremowane występy nieudolnych amatorów. Siedzi w dusznym pomieszczeniu, gdy za oknem lato. Siedzi i najczęściej się nudzi. Jak więc przejść pierwszą selekcję, pierwszy etap egzaminów, w którym odpada największa grupa kandydatów? Bardzo prosto - wystarczy się jakoś wyróżnić z kilkuset osobowej chmary aspirantów. Jak się wyróżnić? Trzeba zrobić coś charakterystycznego, co spowoduje, że członkowie komisji na chwilę się obudzą i zechcą mnie oglądać w drugim etapie. Absolutnie najlepszym sposobem byłoby ich zabawić. Nudzą się jak mopsy, więc na pewno nagrodzą awansem do drugiej rundy kogoś, kto da im chwilę rozrywki. No i dałem.

Regulamin mówi, że kandydat powinien przygotować wiersz klasyczny, fragment prozy i piosenkę. Rok, kiedy zdawałem do Teatralnej był Rokiem Norwida, miałem więc gwarancję, że wielu kandydatów pójdzie tym tropem i zaserwuje spoconej komisji ciężkie gnioty. Kandydat się będzie wysilał interpretacyjnie, a członkowie komisji będą podpierać powieki zapałkami. Co więc wybrać? Wiersz klasyczny, który jest klasyczny jedynie de iure, natomiast de facto nijak nie będzie do klasyki pasował. Znalazłem... - Co Pan nam zaprezentuje z poezji klasycznej? - spytał chyba Jan Englert z komisji.

189

pod tytułem „Rzepka” .zapytała komisja . nadymam się jak balon i w końcu wyciągnąć nie mogę. ale mimo to przeszedłem.ktoś w komisji wyraźnie chciał się zabawić i wolał wiersz dla dzieci od kolejnego Norwida. mam was! . Rozklekotało mnie doszczętnie. . Pomyślałem. który od Państwa dostałem. Plama na honorze. .Julian Tuwim to poeta.Nie. szczekałem.w tym momencie zobaczyłem szeroko rozwierające się ze zdziwienia oczy kilku egzaminatorów oraz usłyszałem tłumiony chichot. w rozumieniu regulaminu. puściły mi nerwy. niech mówi „Rzepkę”. parodiowałem Piotra Fronczewskiego i tak przeszedłem do drugiego etapu.w tym miejscu byłem pewien.. nie potrafiłem się skupić i poproszony o dodatkowy wiersz nie potrafiłem go sobie przypomnieć. inni bawili się nieźle patrząc jak przy ciągnięciu rzepki purpurowieję na twarzy... który zgodnie z regulaminem egzaminacyjnym mieści się w zakresie poezji klasycznej. że połowa z nich powoli rozluźnia się w krzesłach w kierunku drzemki . Udawałem w czasie tego występu głosy wszystkich ciągnących rzepkę zwierzaków. Część komisji była lekko zniesmaczona zburzeniem powagi egzaminacyjnej.Może jednak powie nam Pan coś innego. przecież to wszystko jedno . Jeszcze w pierwszym była jednak wpadka. bo po „Rzepce” przypomniałem sobie czekających na mnie ubeków. 190 . gdakałem.Czy ma Pan na myśli ten wiersz dla dzieci? . więc jego „Rzepka” musi być chyba sklasyfikowana jako wiersz klasyczny. miałczałem..Wiersz Juliana Tuwima .

wady wymowy. a regulamin nie mówił jaką.W drugim etapie kontynuowałem strategię brania komisji pod włos. że przepuścili bez punktów karnych wszystkie moje drobne. Za nim tysiąc traktorów i maszyn Ostry pług będzie ciąć. Miałem zaśpiewać piosenkę.. Każdy marsz jest prosty do śpiewania .punkt dla mnie. ale istniejące. tylko kulali się po podłodze ze śmiechu . Kiedy piosnkę zanuci dziewczyna Podchwytują żniwiarze tę pieśń.punkt dla mnie. Wybrałem więc stalinowski „Hymn traktorzystów”. Nam już w pochód wyprawić się czas. Pan Gawęda mówił 191 .. Gdy zawarczą traktory bojowe. na pola prowadźcie że nas.punkt dla mnie. I cudowny nasz koń Wejdzie na świeżą błoń. Tekst jest tak idiotycznie socrealistyczny. byli do tego stopnia rozproszeni. Po raz kolejny komisja miała ze mną niezły ubaw. Hej. poza tym komisja zacznie się kiwać do rytmu . wy konie rumaki stalowe. trudno coś sfałszować. Najlepsi fachowcy od dykcji z Panem Gawędą na czele. Będzie orać i żąć Zbierać plony w republikach naszych. że nie będą słuchali jak śpiewam. I cudowny nasz koń. Hej. Ciężki kłos się do ziemi ugina. Kołchozowa w nim nurza się wieś. Melodia jest chwytliwa.

Szkołę teatralną porzuciłem że wstrętem i żalem pod koniec drugiego semestru. Na egzamin trzeba przychodzić nie tylko z wiedzą ale i ze strategią. Z drugiej strony przedmioty zawodowe nie stanowiły dla mnie wyzwania. że nie zdarzyło mu się przedtem nigdy przeoczyć tego. na wykłady z literatury. Nie mam jednak wątpliwości. Niekiedy żałuję. czy prozy. Na języki nie chodził prawie nikt. Organizacja takiej wyprawy za reżimu generała Jaruzelskiego pochłonęła kilka miesięcy. nudziłem się tam jak mops. Czułem.mi potem. Po wyjściu ze szkoły teatralnej poszedłem do budki telefonicznej i zadzwoniłem do mamy oznajmić jej o mojej decyzji. Liczyłem. że robię dobrze. że zawodowa. też. żebranie o paszporty no i zdobycie dewiz. dramatu itp. okazało się. Nie uczyłem się wiele na zajęciach z deklamacji wierszy. i w filmie. daną prosto od Boga smykałkę do tej roboty. że kiedyś zagram i w teatrze. to 192 . Miałem wrażenie straty czasu. Średnia pensja wtedy. taktyką i fantazją. że jest to szkoła wyższa. Oceny miałem bardzo dobre i byłem chyba pierwszym przypadkiem studenta. bo mam niezasłużoną. Załatwianie zaproszeń. Kilka miesięcy później wyjeżdżałem po raz pierwszy do Meksyku. Wszystko przychodziło mi łatwo i bez wysiłku. żeby został a mimo to opuścił tę prestiżową szkołę. Radziłem sobie świetnie w scenkach zbiorowych. co przeoczył u mnie. Kiedy odwiesiłem słuchawkę rozpocząłem dorosłe życie. Większość przedmiotów na których rozwija się mózg była przez studentów ignorowana. Niestety. historii teatru. że nie gram na scenie teatralnej. Nie chciałem zostać aktorem za cenę odłączenia na cztery lata mózgu. którego usilnie namawiano.

te wyjazdy to jedno z moich stałych i bezpiecznych źródeł dochodu. to wiadomo. Kiedy Amerykanie budowali Autostradę Panamerykańską planowali. kolejna „Samotna wyprawa Tomka Wojtka”. Zimą 1996 chcę tam wrócić ale piechotą. Natomiast z Panamy do Kolumbii nie chodzi nikt. będę robił zdjęcia. Ale oczywiście udało się. Ostatniej zimy po raz pierwszy dotarłem do Ameryki Południowej. spał w hamaku nasłuchując dzikich kotów i małpich wrzasków. Meksyk to był początek. Belize i Hondurasie. Wydaje mi się to bezpieczniejsze. więc wojsko strzela w plecy bez pardonu. Jest to miejsce na Ziemi. Jak ktoś idzie z Kolumbii do Panamy. które oparło się naporowi cywilizacji. Nikaragui i Kostaryce. że będzie wiodła nieprzerwanie od Ziemi Ognistej po Alaskę. potem byłem kilka razy w Gwatemali. kiedy jestem w Ameryce Środkowej robię zdjęcia.. Najpierw pojadę do Panamy. to nie ma potrzeby 193 . Pójdę sobie spokojnie piechotą. że z kokainą. Będę szedł szlakiem przemytników kokainy.było niespełna 20 dolarów amerykańskich. Jak się chce. do Kolumbii. że zawsze mi się sprawdza. Mnie nie zeżre. ba.zeżarła ich dżungla. a także w innych republikach bananowych: Salwadorze. wyrywał ze skóry kleszcze. które potem sprzedaję i w ten sposób finansuję kolejną wyprawę. w który tak mocno wierzę. a myśmy potrzebowali około tysiąca żeby wyjechać. Zwątpili i poddali się na kilkusetkilometrowym odcinku łączącym Amerykę Południową ze Środkową . oganiał się od moskitów. Każdej zimy. a co zostanie wydaję na chleb powszedni. tyle że pod prąd. Zawsze! Pewnie dlatego od tamtego czasu byłem już w Meksyku piętnaście razy i nie kosztowało mnie to ani grosza. Jak już się kokę wyniosło do Panamy i sprzedało. to wszystko można.. chyba tylko wariaci tacy jak ja. Po prostu nie ma po co. Banał. potem zaś przemierzę kilkunastodniowym marszem góry i lasy Przesmyku Darien.

kiedy nie 194 . Od wakacji oczekuję czego innego. czy nie smutno mi.to jeszcze jeden powód. bez prysznica. jak miejscowa ludność . bo szybciej i nie trzeba tyle żarcia kupować. dobre żarcie i łóżko też. To mi pozwala poznać życie. ale nie znam nikogo. Zwiedzam to. smakiem przygody? Otóż jakoś nie bardzo. czy język . naokoło Przesmyku Darien.przedzierania się przez dzikie ostępy i chmary moskitów . to są to wakacje). gdzie już nie docierają nawet najgorsze autobusy. wygodniej. Łatwiej zaakceptować jego ciekawość i obecność. czego nie ma na żadnej mapie i o czym nie wiedzą autorzy przewodników. Ludzi mam dosyć na co dzień i wakacje (bo chociaż w czasie tych podróży zarabiam na życie. Samotnikowi łatwiej też wchodzi do głowy miejscowy dialekt. pięknem przyrody. Wyruszam z rybakami na połów i potem dzielę z nimi zarobek na miejscowych zasadach. dla którego wolę jeździć sam. Nie sypiam w hotelach. Idę w góry do prawdziwych indian. olejku do opalania i zimnych napojów. Trudno by mi było poza tym. Człowiek samotny łatwiej zyskuje przyjaciół wśród ludności tubylczej . Szybciej. Pytano mnie wielokrotnie. Tak samo telewizor i gazety. i czy nie chcę się z kimś podzielić przeżyciami. zabierać kogoś w takie podróże. Prysznic mam w domu. konno lub na piechotę. wakacje lubię spędzać w samotności. Podróżuję i żyję tak. leżanki. Dobrze się o tym słucha. kto chciałby „marnować” wakacje na łażenie po dzikich ostępach. Przed samotnikiem łatwiej otwierają się domy i serca. nawet taniej. ja zaś poszukuję antyluksusu. czemu jeżdżę sam. Normalny człowiek na wyjeździe szuka luksusu. Pcham się tam.wraca się kulturalnie promem. Mało komu to odpowiada.nie w kurortach i miejscach przeznaczonych dla turystów. lecz w hamaku. miłych przyjaciół do rozmowy. którego nie widział na oczy nikt ze zwykłych turystów.

że mnie dyscyplinarnie usunął z KULu . Meksyk kosztował mnie kiedyś studia na KULu. Ta potrzeba podróżowania była powodem licznych kłopotów. gęba Cejrowskiego. Uważam. że student Cejrowski bez konsultacji z nim udał się był za ocean i wrócił opalony w dwa tygodnie po rozpoczęciu zajęć. nie mógł ścierpieć. imienia nie pamiętam. Gdy tylko coś powiem.rozprasza mnie nikt językiem ojczystym zaczynam myśleć po hiszpańsku.miał prawo. Znalazł więc prodziekan pretekst z niedopełnieniem obowiązku przyniesienia papierków ze szkoły średniej. tak jak lata spędzone na KULu byłyby cenne dla mnie. dotyczących zaliczenia przeze mnie łaciny i pod tym pretekstem mnie relegował WC z uczelni. że nie mam obcego akcentu i używam jak najbardziej lokalnych kolokwializmów. Nieważne było to. Wszędzie poza stolicą Meksyku latynosi biorą mnie za mieszkańca miasta Meksyk. Byłbym cholernie cennym studentem. że postąpił głupio i nerwowo. więc trzeba się dogadać samemu. tam zaś mój akcent jest odbierany jako lekko prowincjonalny. Dodatkową motywacją jest to. Bardzo chciałem skończyć jedyną 195 . Nie mam Panu profesorowi Ziółkowi za złe. narusza dyscyplinę uczelni. Ważne było to. miejscowi ludzie ze zdziwieniem konstatują. że bez względu na okoliczności finansowe czy zawodowe. Prodziekan mojego wydziału (studiowałem historię sztuki). Po mojej pierwszej podróży do Meksyku złapałem takiego bakcyla. co roku uciekam przed zimnem na sześć tygodni w tropiki. że przedmioty miałem pozaliczane do przodu. ale nigdy nie żałowałem żadnego wyjazdu. że opalona nieprzyzwoicie w samym środku zimy. że nie ma kogo poprosić o pomoc. Nie miał jednak obowiązku tego robić. ale w stu procentach latynoski. niejaki Ziółek. Dlatego właśnie mówię po hiszpańsku z taką łatwością jak po polsku.

którą mają Państwo w dłoniach. Wszyscy zadowoleni. Prawdziwy WC Kwadrans. bo oczywiście magistrów Honoris Causa nie ma. Dziękuję wszystkim za te kilka miesięcy na KULu. że nie było to pięć lat. 196 . Przyjechałbym i wygłosił obronę pracy. byłbym magistrem już sześć miesięcy temu. Mój pomysł bardzo rozbawił kilku profesorów KULu.przyjadę tylko po odbiór tytułu Magistra Honoris Causa. Przyjąłem to zaproszenie z radością postawiłem jednak warunek: Muszę wrócić z tarczą . gdzie piszę właśnie pracę magisterską na Wydziale Socjologii. studenci też pokładali się ze śmiechu. Na doktora nie zasłużyłem. KUL mógłby twierdzić. ja mógłbym się upierać. Miałem dookoła siebie wspaniałych kolegów i uwielbiałem się z nimi uczyć. Takie to Ziółka na tym KULu. a jednocześnie żałuję. Żadna inna ze znanych mi uczelni. żadne inne znane mi środowisko nie było tak inspirujące.katolicką wyższą uczelnię w bloku komunistycznym. Niedawno Samorząd Studencki zaprosił mnie na spotkanie ze studentami i profesurą mojej niedoszłej Alma Mater. ale potem zaczęła się sesja letnia i nikt już do mnie więcej w tej sprawie nie zadzwonił. Byłby to pierwszy przypadek w historii świata przyznania honorowego tytułu magistra. na magistra tak. Gdyby nie książka. Byłoby dostojnie a jednocześnie satyrycznie. Po Katolickim Uniwersytecie Lubelskim były udane studia na Uniwersytecie Warszawskim. że przecież mam dyplom podpisany przez Senat. że to tylko takie żarty.

gdzie na mapie nie ma dróg. Z trzech stron miałem góry odległe o dwadzieścia mil. bo nie warto ich ciągnąć.rzekę Rio Grande. że jestem z Polski . Skończył się asfalt. Jeżdżę tam. prawdopodobnie w całkowitym zaniku”. Pojechałem tam i natychmiast poprosiłem o pracę. a w eterze żadnej stacji radiowej. to jednak nie jestem Amerykaninem. w Arizonie. byłem na polnej drodze. Powiedziałem co potrafię oraz.zerwał się drut kolczasty i zaciął mnie w twarz. Co jakiś czas przekrzywiony drogowskaz informuje. gdzie dawniej kopano złoto i zabijano bez pardonu. 197 . Dolina. W oddali biała hacjenda z czerwonym dachem. chcę tu pomieszkać przez jakiś czas i popracować z prawdziwymi kowbojami — w zamian za wikt i opierunek.W jaki sposób za 200 dolarów kupuje się rancho w Arizonie? W Stanach Zjednoczonych szukam takich miejsc. Dopiero po tygodniu uwierzyli.dzisiaj wymarłe. w tym momencie wyrwało mi się coś po polsku oni zaś doszli do wniosku. Godzinami nie mija się żadnych śladów cywilizacji. Ogromne połacie Południowego Zachodu zajmują wielkie rancha. którą Armia Stanów Zjednoczonych oznaczyła na swojej mapie „od dawna nie uczęszczana. zaś od południa granicę z Meksykiem . płaskowyż (?) jak z bajki. wjechałem na tereny. Kilka lat temu. że jeśli w takiej sytuacji gadam w obcym języku. Ludzi mało. potem także żwirówka. że nie obchodzą mnie pieniądze. dróg bitych też. gdzie nie docierają turyści. że kiedyś było tu jakieś miasteczko . Zostałem przyjęty.

które pójdą do sprzedania. a kiedy zapytałem. no ale mam kawałek własnej rzeki. woda w studni wiatrowej. jak to w Ameryce. Dwa razy w roku robi się spęd: liczy stado. co mieć papiery z Urzędu Ziemskiego. podarowali mi na dobry początek maleńkie stadko bydła i tak zostałem ranczerem. . że jest się właścicielem konkretnej działki . właściciele białej hacjendy z czerwonym dachem oraz miliona akrów okolicznej ziemi.To nie to samo. czy co? Wróciłem do Polski i jakoś nie potrafiłem o tym domku zapomnieć. Cenę wyznaczyliśmy bardzo umowną 50 centów za akr. tak by mieć na moim terenie rzekę. Korzystano z niej często jeszcze dziesięć łat temu. Po prostu łażą za żarciem i zajmują się same sobą. a nie na mleko. że nikomu nie chciało się wracać do domu. bo to bydło na mięso. Co prawda woda w niej płynie tylko przez kilka tygodni w roku. czy zechcą mi sprzedać kawałek ziemi wraz z tym opuszczonym domkiem powiedzieli. zajechaliśmy więc do opuszczonej chaty kowbojskiej. Zostałem przyjęty jak stary przyjaciel. Później dokupiłem jeszcze trochę gruntu.Pojechaliśmy przepędzać stada z jednego pastwiska na inne. Robota się przeciągnęła i zrobiło się tak późno.odpowiedziałem. że mogę go sobie wziąć za uściśnięcie dłoni. Krowy pasą się same. znakuje nowe sztuki oraz oddziela od stada te. więc doją cielaki. dookoła płot z opuncji i kilka wielkich kaktusów saguaro. Raj. Po roku znów tam pojechałem. stała opuszczona. Moi bogaci sąsiedzi. 198 . Kuchnia połączona z kominkiem. W kilka dni potem miałem już taki dokument w ręku. od kiedy jednak kowboje zaczęli powszechnie używać wozów terenowych. Doić nie trzeba. po dużych deszczach. kibel w polu. Dwuizbowy domek z blaszanym dachem.

W. Od kilku lat prowadzę tam sobotnie audycje poranne .gdybym się zawczasu zorientował o co chodzi powiedziałbym. że pół godziny i dzisiaj WC kwadrans trwałby dwa razy dłużej. Zapytali mnie.otóż radia w Warszawie słuchają Panowie z telewizji. muzykę. Słuchali także mnie i któregoś dnia zostałem zaproszony na rozmowę przez Panów Waldemara Gaspera i Andrzeja Chorubałę. gdyby z mojego radiowego poranka odcedzić serwisy informacyjne. Odpowiedziałem zgodnie z prawdą.ekrany z gumy.Skąd się Pan wziął w telewizji i skąd pomysł na WC Kwadrans? Do telewizji zaproszono mnie z warszawskiego Radia Kolor 72. że kwadrans. Mój program telewizyjny jest więc ekspresową wersją mojej audycji radiowej. Ależ ja byłem głupi . obiecywał dziennikarzom audycje telewizyjne dla niewidomych. Takie zresztą było zamówienie Telewizji. którzy to robią gdzie indziej . ogłoszenia etc. gdy kiedyś usłyszał z radia jak się wyśmiewam z jednego z dyrektorów telewizyjnej Dwójki.od 6 do 10 rano. Gasper zdecydował się na zatrudnienie mnie. który na konferencji prasowej dotyczącej reform programowych.3/103FM. Występowanie w najmniejszej nawet stacji w Stolicy daje sporą przewagę nad tymi. czy co? Tuż przed dziesiątą zadzwonił do KOLORu słuchacz niewidomy i poprosił bym za tydzień uruchomił audycję radiową dla głuchych. 199 . ile zostałoby czystego Cejrowskiego. Ryczałem ze śmiechu i pytałem moich słuchaczy jak to sobie wyobrażają .

głowę zaś inspirowały wycinki prasowe. Dlatego nie ma w WC Kwadransie miejsca na innych autorów.czytam wszystko i wywalam do kosza to. Nie wolno mi powiedzieć nie swoich słów. To jest utrudnienie i ograniczenie. Gdy pracowałem wyłącznie w radiu wystarczały moje własne wycinki. to program jak najbardziej autorski. Emocji zmyślać nie wolno. Szczerość w każdej sekundzie. Najpierw selekcja wstępna . 200 . Nie mogę więc dobrać sobie autorów do pisania scenariuszy. a sam być jedynie aktorem. słyszeć szczerą irytację lub szczery śmiech. Racją istnienia Kwadransa jest przecież moja szczerość. natomiast obróbkę surowego materiału robię sam. nie wolno mi uczyć się cudzych tekstów. które dla mnie przeszukują gazety. Z tej masy papieru tworzę scenariusze kolejnych prasówek. tam nie ma i nie będzie miejsca na inne osobowości. które mnie rozśmieszyły lub zirytowały. prawdziwego faceta. bo jedna fałszywa nuta zrujnowałaby ten program w okamgnieniu. a nie wyuczoną rolę. co mnie w ogóle nie zajmuje. Do drugiego etapu przechodzą wycinki. Państwo muszą widzieć prawdziwe rumieńce i błysk w oku. nie wolno mi grać.Skąd Pan czerpie pomysły do WC Kwadransa? Pomysły od początku brałem z głowy. Teraz zatrudniam dwie osoby. Ułożenie jednego przeglądu prasy złożonego z pięciu wycinków zajmuje osiem godzin. ale nie wolno mi tego zmieniać. WC Kwadrans. prawdziwy sprzeciw.

Gdybym był dziewczyną. kto kogo przegada. dlatego że prowadzilibyśmy dzisiaj razem programy na żywo. Wojciech Mann sprawdził mnie najpierw w „Non Stop Kolorze”. bo zacząłem się z Mannem ścigać na dowcip. ale ja potem miałem absmak. Żałuję bardzo. ale i wiele pożytku.A jak Pan trafił do Radia KOLOR ? Zaprosił mnie tam jego ówczesny właściciel Wojciech Mann. Kłopotów miał ze mną bardzo wiele. Za to kiedy spotykamy się twarzą w twarz. choć jego rzadko śmieszy WC Kwadrans. Pierwszy nie wyszedł. że odszedł z Radia KOLOR i nie mam już codziennego kontaktu z człowiekiem. a Mannowi przyda się przebieżka z młodym wilczkiem. Korneliusz Pacuda polecił mnie. to bym się teraz rozbeczał. a nie przycinać się wzajemnie na zasadzie. że nie było już więcej takich okazji. doradzał co i jak robić. Dla mnie to będzie oczywiście wyzwanie i zaszczyt. ale wierzę. Zdarzyło się to dwa razy. że opatrzność posadzi nas znowu razem przy mikrofonie. który troszczył się o moją zawodową edukację. Żałuję też. W tym magazynie był stały kącik country prowadzony przez Korneliusza Pacudę i gdy Korneliusz odszedł robić własny program „Country Ameryk” a Mann zapytał go. słuchacze się co prawda bawili nieźle. piętrzyć absurdy i śmiech. a mnie raczej nie bawi MdM. Lubimy się. a potem zaprosił do swojego radia. Przy naszych temperamentach powinniśmy raczej eskalować dowcip. Drugie podejście było dużo lepsze. czy ma kogoś na zastępstwo. coś jak wspólny występ z Buddą. jest nam bardzo wesoło. 201 . Najpierw szukał kogoś do telewizyjnego „Non Stop Koloru”. Dzisiaj ta sprawa wygląda beznadziejnie.

będzie dbał o to.żeby się nie zamienił lukrowany piernik. że to musi kosztować i świadomie ryzykuję. Złoty interes. ani na koncercie Mann nie pozwoli się oczywiście wyprzedzić. że wypadnie od niego gorzej niech się trzyma z daleka . Kto się boi. Do tej pory zawsze.ja tam lubię konfrontacje i bicie własnych rekordów. na przykład koncert na Pikniku Country w Mrągowie. Ciekawie byłoby też zapowiadać razem jakąś żywą imprezę. że ludzie powiedzą „Jednak Mann był lepszy”. Ani w radiu. ja byłem lepszy od samego siebie z dnia poprzedniego. 202 . bo zmusza do przekraczania własnych możliwości. ale to właśnie jest fajne. żebym go nie zdystansował. kiedy on był lepszy ode mnie. Wiadomo.

a także wszystkiego. zgodził się bez wahania. i w ogóle żyje muzyką country. czego słuchają studenci w Kalifornii. Wydajemy kasety. Zostałem cieślą. Japończyka i Irlandczyka. że jest najlepszy. wymieniliśmy się kasetami. Zaraził mnie country. Od tamtej pory nie przestałem słuchać R. chłopak spoza radia. Dziś mamy wspólną firmę o nazwie Country Cousins Ltd. Zostałem podróżnikiem i fotografem. to się za robotę nie biorę. ponieważ kocham zapach drewna. co jest z nią związane. Country pokochałem od pierwszego razu: Kiedy przyjechał do mnie mój przyjaciel ze Stanów Zjednoczonych. U mnie wszystko zaczyna się i potem trwa z powodu jakiejś pasji. ja chciałem poznać to. a moje fotografie. sprowadza amerykańskich wykonawców na koncerty do Polski. Jak w sercu nie iskrzy. Dotarłem do Kornelisza Pacudy i ja. zaproponowałem mu robienie dla radia właśnie licencyjnej Amerykańskiej Listy Przebojów Country .druga płyta Randy Travisa „Always & Forever”. Taki sam jak ja entuzjasta country.A jak Pan w ogóle trafił do środowiska radiowego? Zaczęło się od pasji do muzyki country.American Country Countdown. piszemy do lokalnych 203 . które opowiadam po powrocie.. Travisa i wciąż uważam. Jim Uyeda mieszanka Indianina z plemienia Siuksów. Tę jego kasetę mam do dzisiaj . i z muzyki country. Jak już była pasja. ponieważ kocham samotne podróże. to jedyny dowód na prawdziwość niestworzonych historii. która produkuje audycje country dla radia i telewizji. to reszta przyszła sama. On chciał posłuchać czego WC słucha na walkmanie.

że potrafię. przekonywał.. Tak to od kasety Randy Travisa poniosło mnie aż do WC Kwadransa . „ . to był mój pierwszy występ przed żywą publicznością. Pierwszy mój występ w Mrągowie. z powodu muzyki country. albo kuzyni z prowincji. bo występuję dla country. beształ za wpadki. czy kamery. To on wymusił na organizatorach Pikniku Country w Mrągowie zaproszenie mnie do zapowiadania wraz z nim koncertów. 204 . więc „no to dziękuję Panom. bez bufora w postaci mikrofonu.taki warunek stawiam przed podjęciem pracy i ze względu na ten warunek. Na szczęście pękli i dziś raz w tygodniu mam okazję dzielić się z Państwem największą moją pasją .muzyką country. Korneliusz Pacuda prowadził mnie za rękę.gazet. bo dla Amerykanów Polska. Korneliusz Pacuda nauczył mnie radia. cieszył się wraz ze mną moimi sukcesami. prawie nie doszło do rozpoczęcia WC Kwadransa.. do widzenia”. która mnie przywiodła do radia i telewizji. ale bez jego muzyki.wszystko za sprawą pasji do country. wciągnął do środowiska. Redaktorzy w telewizji chcieli Cejrowskiego. Country Cousins . i że w ogóle nie ma powodu do tremy. to odległa prowincja na której żyją tylko dwaj członkowie elitarnego Country Music Association: Korneliusz Pacuda i Wojciech Cejrowski. że mam to w sobie.Kuzyni Kantry. A bardzo nie chcieli. w latach 1994 i 1995. bo radio jest trudniejsze od estrady. „Bez country nie występuję. Cejrowski powiedział.

1992 . 1990 . 1983 .studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim.1979 . 1987/88 . 1985 .początek pracy w Radiu Kolor. 1983 .1986 . druga do Gwatemali oraz pierwsza do Kostaryki.studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.na Dworcu Centralnym w Warszawie naplułem Urbanowi na buty.Dla własnej uciechy podaję teraz zestawienie ważnych wydarzeń z mego życiorysu: 27 VI 1964 . 1993 . 1971 .trzecia podróż do Meksyku. 1987 .szkoła średnia. 1982 .matura. 1986 .szkoła podstawowa. Salwadoru i Belize. 1995 . 1994 .dziewiąta podróż do Meksyku.pierwsza podróż do Meksyku.druga podróż do Meksyku. 1991 . 1989 . 1979 .dziesiąta podróż do Meksyku i druga do Hondurasu. 1985 . 205 .siódma podróż do Meksyku i pierwsza do Gwatemali i Hondurasu.1984 .199? .piąta podróż do Meksyku. Nikaragui.ósma podróż do Meksyku. 1991 .czwarta podróż do Meksyku.narodzenie.1983 .szósta podróż do Meksyku.trzecia podróż do Gwatemali. 1986 . 1986 .pierwsza podróż do Kolumbii.studia na wydziale Historii Sztuki KUL.

1981 . Rosji. 206 . a także wszystkie pobyty w Stanach Zjednoczonych. Czech.1994 dziesięć długich pobytów w Szwecji. Holandii. Szwajcarii. Austrii. Niemiec. Francji. W powyższym zestawieniu pominąłem pięć krótkich wizyt w Meksyku oraz podróże na Kaukaz. do Związku Sowieckiego.

Cejrowski© dla Widzów WC Kwadransa 1995 207 .958 Warszawa 66 skrytka pocztowa 35 Książkę przygotował. napisał i zredagował Wojciech Cejrowski Naczelny Kowboj RP W.WC KWADRANS 00 .