Professional Documents
Culture Documents
TABLE 7.1
VI. COMPUTATIONS
(100)183
Rt’=220+22+ 100+183
RT’=306.6643ohms
15
I3’=306.6643 = 0.048913𝐴
By CDR.
0.048913(183)
I2’= = 0.031629𝐴
183+100
Hence
I1’=I3’-I2’=0.048913-0.031629=0.017284A
(100)242
Rt’’=183 + 100+242 = 253.7602𝑜ℎ𝑚𝑠
12
IT’’=253.7062 = 0.047289𝐴
By CDR
242
I2’’=0.047289 (242+100) = 0.033462𝐴
Hence
Branch Current
I1=I1’+I2’’=0.017284+0.047289=0.064573A
I2=I2’’-I2’=0.33462-0.031629=0.001833A
I3=I3’+I3’’=0.048913+0.013827=0.06274A
VII. CONCLUSION
The superposition theorem allows one to solve circuits with more than one
voltage source easier because it is just solving one circuit at a time. You just need to
retain the current flow and the marking, labels and directions that you have used in
different voltage sources in order to achieve the correct answer.
VIII. GUIDED QUESTIONS
1. What advantage does Superposition Theorem have over Kirchhoff’s Law equation in
network solutions?
Superposition Theorem is easier to use because you will treat the other sources
as a shorted wire then treat it as a single voltage source circuit and solve it with one
source at a time rather than the Kirchhoff’s Law in which the equations gets complicated
because you are solving with all the sources attached and it is prone to error.
2. What Factors tend to limit the application of the super position Theorem in network
analysis?
Superposition Theorem is not applicable when the resistor being used is not a
linear resistor and if the resistor used is a time varying resistor. You can’t also solve with
the use of the superposition theorem if the voltage and the current of the branches are
known.
3.Using Superposition Theorem, determine the current drawn by each resistor for the
current shown below.
It’=24/4.67=5.139A
By CRD
I4’=5.139(8.75/(8.75+10))=2.3982A
I1’=5.139-2.3982=2.7408A
I2’=2.7408(5/20)=0.6852A
I3’=2.7408-0.6852=2.0556A
Consider the 36V
Rt’’=10(5+5(15)/20)/(10+5+5(15)/20)=4.67ohms
It’’=36/4.67=7.71A
I4’’=7.71(8.75/(8.75+10))=3.598A
I3’’=7.71A-3.598A=4.112A
I1’’=4.112A(15/20)=3.084A
I2’’=4.112(5/20)=1.028A
Hence
I4=I4’’-I4’=3.598-2.3982=1.1998A
I1=I1”-I1’=3.084-2.7048=0.3792A
I2=I2”-I2’=1.028-0.6852=0.3428A
I3=I3”-I3’=4.112-2.0556=2.0564A
College of Engineering
Experiment no.7
Superposition Theorem
Subject and Section : ACME-1L BSME 2D Date submitted : Nov 29, 2019
Remarks:
INSTRUCTOR RATING