You are on page 1of 6

Szent György Tehnológiai Líceum

Lecketerv
.
Tantárgy: Matematika – Mértan
Osztály: VIII. B
Az óra tárgya: A szabályos háromoldalú és négyoldalú gúla és csonka gúla felszín és térfogatszámolása
Az óra tipusa: Rendszerező, összefoglaló óra
Tanár: Kovács Tünde
Keltezés: 2014.05.07.

Oktatási célok (specifikus kompetenciák):

1. Háromoldalú és négyoldalú gúla, csonka gúla felismerése és lerajzolása


2. A felsorolt mértani alakzatok oldalfelszínének, teljes felszínének és térfogatának meghatározása
3. Ismeretlen adatok meghatározása, különböző összefüggések segítségével – Pitagorasz tételének valamint a hasonlóság alaptételének alkalmazása
4. Képletek helyes alkalmazása

Nevelési célok (általános kompetenciák):

1. Pontos, figyelmes munkára nevelés


2. Az egzakt matematikai szaknyelv használatára nevelés
3. Esztétikus munkavégzésre való nevelés
4. Önellenőrzésre, és a mások munkájának ellenőrzésére nevelés
5. Térbeli látás fejlesztése
6. A matematika és a valódi élet problémái közötti kapcsolat felismerésére nevelés

Tanítási stratégiák:

1. Felhasznált eszközök: tankönyv, példatár, feladatlap


2. Pedagógiai módszerek: beszélgetés, bemutatás, felfedeztetés, magyarázat, gyakorlás
3. Munkaformák: frontális osztálymunka, egyéni munka

-1-
Az óra menete

Mozzanatok Órai aktivitás Módszerek Értékelés


1. Szervezés Jelenlét ellenőrzése, a megfelelő hangulat megteremtése. Frontális Feketepont,
beszélgetés ha nincs
2. Házi feladat Házi feladatok lellenőrzése, hibák kijavítása.
házi
ellenőrzése

3. Cím felírása a Összefoglaló gyakorlatok Frontális


táblára osztálymunka,
1.Feladat megbeszélés
4. Feladatok Munkafüzet71.old 6)
megoldása Feladat szövegének elolvasása
A feladatot Pirospont-
Feladat megoldásának lépései:
1. Rajz készítése a táblánál lépésenként tal, jeggyel,
2. Mit ismerünk? Mit kér a feladat? Mit szükség egy-egy valamint
ismerni az oldalfelszín és térfogat tanuló oldja a szóbeli
kiszámolásához? Képletek felírása. táblánál értékelés
3. Az ABC egyenlő oldalú háromszög oldalának
meghatározása, AB=12cm.
4. VD apotéma meghatározása a VBD
derékszögű háromszögből, Ap= 4cm.
5. Ft = 72 cm2
6. VO magasság meghatározása a VOD derékszögű háromszögből, VO = 2 cm.
7. V = 24√3 cm3
 OD 3
8. cos(VDO)  
VD 2

2.Feladat
Megbeszélés,
Tesztes könyv 30. oldal – laporól az első feladat lépésenként
Feladat szövegének elolvasása egy-egy
Feladat megoldásának lépései: tanuló
1. Ismert adatok felírása, bejelölése a rajzon dolgozik a
-2-
2. Térfogat képletének felírása, a két gúla térfogatának kiszámolása, VG = 384 cm3, Vg = 48 cm3 táblánál
3. Oldalfelszín képletének felírása
4. Az SR apotéma meghatározása ( SR  FG ) az SOR derékszögű háromszögből, SR = 5 cm.
5. Fo = 60 cm2
6. Az SFG és VBC síkok párhuzamosságának igazolása, két
párhuzamos sík közti távolság meghatározása, vetítés síkra:
7. Bebizonyítjuk, hogy a két sík távolsága valóban az MN szakasz,
majd kiszámítjuk MN-et.
8. MN = 2,4 cm.

Frontális
3. Feladat
Munkafüzet 75/4 a) osztálymunka,
Feladat szövegének elolvasása feladat
Feladat megoldásának lépései: megoldása a
1. Rajz elkészítése: táblánál.
2. Képlet felírása
3. Csonkagúla magasságának meghatározása, OO’=3 cm
4. Nagyalap oldalának meghatározása, AB=24cm
5. Kisalap oldalának meghatározása a hasonlóság alaptételének
segítségével, VO’B’ háromszög hasonló VOB hárömszöghöz,
A’B’ = 18 cm.
6. V = 333√3 cm3

5. Óra befejezése, Házi feladat: Mf 71/7,9, 74/5, 75/1. teszt


házi feladat
felírása a táblára

-3-
-4-
-5-
-6-

You might also like