You are on page 1of 5

,,Szent György” Iskolaközpont, Erdőszentgyörgy

Lecketerv

Tantárgy: Matematika – Mértan


Osztály: VI. B
Az óra tárgya: A háromszög szögfelezői
Az óra tipusa: Új ismeretet feldolgozó óra
Tanár: Kovács Tünde

Oktatási célok:
1. Ismerjék fel a tanlók a szögfelezőt, ismerjék annak tulajdonságait
2. Tudjanak szögfelezőt szerkeszteni
3. Ismerjék a háromszög szögfelezőinek tulajdonságait
4. Eddigi ismereteiket tudják alkalmazni különböző feladatok megoldásában.

Nevelési célok:
1. Pontos, figyelmes munkára nevelés
2. Az egzakt matematikai szaknyelv használatára nevelés
3. Esztétikus munkavégzésre való nevelés
4. Önellenőrzésre, és a mások munkájának ellenőrzésére nevelés
5. Önálló munkára való nevelés
6. A matematika és a valódi élet problémái közötti kapcsolat felismerésére nevelés

Tanítási stratégiák:

1. Felhasznált eszközök: tankönyv,tábla, mértan felszerelés, színes papír


2. Pedagógiai módszerek: beszélgetés, bemutatás, felfedeztetés, rávezetés, szemléltetés, magyarázat, gyakorlás
3. Munkaformák: frontális osztálymunka, egyéni munka

-1-
Az óra menete

Mozzanatok Órai aktivitás Módszerek Értékelés


1. Szervezés Jelenlét ellenőrzése, a megfelelő hangulat megteremtése.
2. Házi feladat Házi feladatok ellenőrzése, hibák kijavítása. Megbeszélés, Szóbeli
ellenőrzése, A múlt órai lecke kikérdezése, a fogalmak felelevenítése. táblai felírás
ismeretek Oldalfelező merőlegesek szerkesztése tompaszögű és derékszögű háromszögek esetén.
felelevenítése

3. Új lecke A múlt órán megszerkesztettük a háromszög összes oldalfelző merőlegesét és Magyarázat


bevezetése, megállapítottunk néhány tulajdonságot, ami az oldalfelező merőlegeseket jellemzi.
problémafelve- A mai órán a háromszög egy másik nevezetes vonalát tanulmányozuk.
tés Nézzük meg melyik lenne az.
Hagyjatok helyet a címnek.
Feladat:
Szerkesszük meg azon pontok halmazát, amelyek egyenlő távolságra vannak két
Táblai rajz
metsző egyenestől. Önálló munka

Melyek lesznek ezek a pontok? Rávezetés, Szóbeli


Hány ilyen pont van? kérdezés
Hogy neveztük ezt a félegyenest?
A mai órán a háromszög szögfelezőit fogjuk megszerkeszteni.
-2-
4. Új lecke A cím felírása a táblára. Táblai felírás
tartalmának Feladat megoldása: Magyarázat
bemutatása Azok a pontok, amelyek egyenlő távolságra vannak két metsző egyenstől, a két egyenes által
alkotott szög szögfelezőjét alkotják.

Szögfelező tulajdonsága: A szögfelező bármely pontja egyenlő távolságra van a szög Táblai felírás
száraitól.

Ha ezt tudjuk, nézzük meg, hogyan szerkeszthetjük meg egy szög szögfelezőjét. Szóbeli

Papírból kivágott szög szögfelezőjének meghúzása hajtogatással. Rávezetés,


Ugyanezt a táblánál nem lehet megoldani, a tábla üvegét nem lehet összetűrni, a füzet lapját kérdezés,
sem. szemléletes
Hogyan szerkesztünk szögfelezőt a füzetben? magyarázat
Tanult módszerek felelevenítése.
Rajz készítése.

Feladat: Kérdezés,
Szerkesszük meg a háromszög szögeinek szögfelezőit. felfedeztetés,
önálló munka Szóbeli
Először a papírból kivágott általános háromszög esetén hajtogatással.
Mit veszünk észre?
Észrevétel megfogalmazása:
A háromszög szögfelezői egy pontban metszik egymást és ez a pont a háromszögbe írt kör
középpontja.

Rajz készítése a táblánál, körző, vonalzó használata.


Észrevétel leírása a füzetbe.

-3-
5. Alkalmazás Feladatok:
Tankönyv 168. old. 2. Táblai felírás, Szóbeli
Adatok kiírása: AB = 6 cm, m(A<) = 50º, AD = 4 cm, [AD az A szög szögfelezője, D(BC) önkéntes értékelés,
Megoldás: vállalkozó esetleg
oldja a plussz pont
feladatot

Tankönyv 168. old 3 Táblai felírás,


F: AB = 4 cm önkéntes
BC = 5 cm vállalkozó Szóbeli
AC = 6 cm oldja a értékelés
[AD szögfelező feladatot
E  (AC)
AE = AB
K: a) DE = BD

-4-
b) Ha BD = 2 cm, KDEC = ?
Biz:

Plussz
AB  AE

a)  O . Sz . O
AD  AD ( kö zös)   BAD   DAE  DE  BD
ˆ D  DA 
ˆ E ([ ADszögf .) 
BA

b) K DEC  DC  EC  DE  3cm  2cm  2cm  7cm pont, aki


rájön a
megoldásra
6.Összefoglalás Milyen tulajdonságát tanultuk meg a mai órán a szögfelezőnek? Beszélgetés Szóbeli
Mit mondhatunk el a háromszög szögfelezőiről? Megjegyzés

7. Házi feladat Tankönyvből a 168. oldalról a 1-es a),c),d), 169. old. 6-os. Magyarázat,
kijelölése táblai felírás

-5-

You might also like