Professional Documents
Culture Documents
Bolted connections
(Friction type connections)
lecture Edited
By
• In a slip-critical joint the bolts must be fully pretensioned to cause a clamping force
between the connected elements
• This force develops frictional resistance between the connected elements
• The frictional resistance allows the joint to withstand loading without slipping into
bearing against the body of the bolt, although the bolts must still be designed for
bearing
• 4 The faying surfaces in slip-critical joints require special preparation (AISC)
When to Use Slip-Critical Joints
Per the RCSC Specification (2000), Slip-critical joints are only required in the following
applications involving shear or combined shear and tension:
1. Joints that are subject to fatigue load with reversal of the loading direction
(not applicable to wind bracing)
2. Joints that utilize oversized holes
3. Joints that utilize slotted holes, except those with applied load approximately
perpendicular to the direction of the long dimension of the slot
4. Joints in which slip at the faying surfaces would be detrimental to the performance of
5 the structure
Turn-of-Nut Installation
https://youtu.be/NvoPkQ2nx5c
https://youtu.be/KOAAvAoquck
Calibrated Wrench Installation
• Calibrated Wrench pretensioning uses an impact wrench (above left) to tighten the
bolt to a specified tension
• A Skidmore-Wilhelm calibration device (above right) is used to calibrate the impact
wrench to the torque level which will achieve the specified tension
• A sample of bolts representative of those to be used in the connections are tested to
8 verify that the correct tension will be achieved (RCSC 2000, AISC)
ASTM F1852 Installation
(AISC)
Video: https://youtu.be/2JlzSJao__k
ASTM F959 Direct Tension Indicators
DTI’s
Feeler Gages
• Another way to try to ensure proper pretensioning of a bolt is through the use of direct
tension indicators (DTIs)
• These washers have protrusions that must bear against the unturned element
• As the bolt is tightened the clamping force flattens the protrusions and reduces the gap
• The gap is measured with a feeler gage
• When the gap reaches the specified size the bolt is properly pretensioned (AISC & NISD
2000)
10
Installation of DTIs
1 https://youtu.be/yAkZa1EIeqs
2 https://youtu.be/s677UKFiRdA
12
Pre-tensioning force T, Torque Ma
T 0.7 xf yb xAs
M a 0.2.d .T
Where:
fyb= yield point stress of the bolt material
= 6.4t/cm2 for bolts grade 8.8 and
= 9t/cm2 for bolts grade 10.9
As= stress area in the table given later.
d= bolt diameter
The design shear strength of a single
bolt in slip critical connections
T
Ps m
Where :
m no. of shear plans
T = pre - tensioning force in the bolt
= friction coefficien t
= safety factor with regard to slip
= 1.25 for case I loading in ordinary steel structure
= 1.05for case II loading in ordinary steel structure
= 1.6 for case I loading in bridges and cranes
= 1.35 for case II loading in bridges and cranes
Coefficient of friction
• The friction coefficient is of prime importance for friction type connection.
It depends on the condition and preparation of the surfaces to be joined.
Surface treatments are classified into three main classes A, B and C as
follows:
• Class A (=0.5):
• Surfaces are blasted with shot or grit with any loose rust removed, no
painting.
• Surfaces are blasted with shot or grit and spray metalized with aluminum.
• Surfaces are blasted with shot or grit and spray metalized with a zinc
based coating.
• Class B (=0.4) :
• Surfaces are blasted with shot or grit and painted with alkali-zinc silicate
painting to produce a coating thickness of 50-80m.
• Class C (=0.3):
• Surfaces are cleaned by wire brushing or flame cleaning with any loose
rust removed.
Table for the allowable shear force/bolt (grade 10.9)
Note for grade 8.8, 70% of these values is to be used
Bolts Subjected to shear
• Q /b≤ mPs=mT/
Bolts Subjected to eccentric shear
• Q /b≤ Ps=mT/
Connections subjected
to axial tension force
F =-3 t (II)
80x8
The shown truss members connected together 4
)
(I
2
t
with bolts M16 grade 8.8 as a friction type F=
2
x8
+7
1
=-
0
connection using gusset plate thickness 10 mm. t(
9
70 I)
F
x7
It’s required to design that connection if the
45
30°
surfaces are treaded as in class A F =-10 t (I) F = +15 t (II)
1 5
°
80x8 60x6
Solution
Table
For M16 class A Ps = 3.96 ton
For grade 8.8 Ps =3.96 x 0.7 = 2.77 ton
Member 1
10
= = 1.81 Bolts N1 = 2 Bolts
2 x 2.77
Examples
Pure Shear Connection 3
F =-3 t (II)
80x8
The shown truss members connected together 4
)
(I
2
t
with bolts M16 grade 8.8 as a friction type F=
2
x8
+7
1
=-
0
connection using gusset plate thickness 10 mm. t(
9
70 I)
F
x7
It’s required to design that connection if the
45
30°
surfaces are treaded as in class A F =-10 t (I) F = +15 t (II)
1 5
°
80x8 60x6
Solution
Table
For M16 class A Ps = 3.96 ton
For grade 8.8 Ps =3.96 x 0.7 = 2.77 ton
Member 2
=
7
= 2.52 Bolts N2 = 3 Bolts
1 x 2.77
Examples
Pure Shear Connection 3
F =-3 t (II)
80x8
The shown truss members connected together 4
)
(I
2
t
with bolts M16 grade 8.8 as a friction type F=
2
x8
+7
1
=-
0
connection using gusset plate thickness 10 mm. t(
9
70 I)
F
x7
It’s required to design that connection if the
45
30°
surfaces are treaded as in class A F =-10 t (I) F = +15 t (II)
1 5
°
80x8 60x6
Solution
Table
For M16 class A Ps = 3.96 ton
For grade 8.8 Ps =3.96 x 0.7 = 2.77 ton
Member 3
3 N3 = 2 Bolts
= = 0.9 Bolts
1 x 2.77 x 1.2
Hint: Min. number of bolts = 2
Examples
Pure Shear Connection 3
F =-3 t (II)
80x8
The shown truss members connected together 4
)
(I
2
t
with bolts M16 grade 8.8 as a friction type F=
2
x8
+7
1
=-
0
connection using gusset plate thickness 10 mm. t(
9
70 I)
F
x7
It’s required to design that connection if the
45
30°
surfaces are treaded as in class A F =-10 t (I) F = +15 t (II)
1 5
°
80x8 60x6
Solution
Table
For M16 class A Ps = 3.96 ton
For grade 8.8 Ps =3.96 x 0.7 = 2.77 ton
Member 4
=
12
= 4.33 Bolts N4 = 6 Bolts : 3 Bolts/angle
1 x 2.77
Hint: for star shape number must be
even to be divided on two angles
Examples
Pure Shear Connection 3
F =-3 t (II)
80x8
The shown truss members connected together 4
)
(I
2
t
with bolts M16 grade 8.8 as a friction type F=
2
x8
+7
1
=-
0
connection using gusset plate thickness 10 mm. t(
9
70 I)
F
x7
It’s required to design that connection if the
45
30°
surfaces are treaded as in class A F =-10 t (I) F = +15 t (II)
1 5
°
80x8 60x6
Solution
Table
For M16 class A Ps = 3.96 ton
For grade 8.8 Ps =3.96 x 0.7 = 2.77 ton
Member 5
15 N5 = 3 Bolts
= = 2.25 Bolts
2 x 2.77 x 1.2
Examples 8 ton
Eccentric Shear Connection (Torsion) 6 18 6
3 ton
8 4
For the shown connection with shown number and distribution
of Bolts M20 Grade 10.9. the shown forces are Case I. If used
40 cm
8
plates are safe, and bolts are friction type Class B. Check of
8
Bolts are safe or not.
4 8
Solution
Table
For M16 class B Ps = 4.94 ton
For grade 10.9 no decrease in Ps
30 45
For case II. Ps increase by 20%
Hints:
• This connection always consist of two plates each one connected with the same
number of bolts but not with the same bolts
• Each plate connected as single shear connection
• The given forces must divided by 2
• Find the centroid of Bolts and move forces to centroid with moment
Examples 8 ton
Eccentric Shear Connection (Torsion) 6 18 6
3 ton
8 4
For the shown connection with shown number and distribution
of Bolts M20 Grade 10.9. the shown forces are Case I. If used
40 cm
8
plates are safe, and bolts are friction type Class B. Check of
8
Bolts are safe or not.
4 8
Solution
Table
For M16 class B Ps = 4.94 ton
For grade 10.9 no decrease in Ps
30 45
For case II. Ps increase by 20%
30
Forces On Bolts
Vertical Load = 8/2 = 4.0 ton
Horizontal Load = 3/2 = 1.5 ton
1.5 t
40 cm
Moment = 4 x (45+30/2)/100 + 1.5 x (40/2)/100 = 2.7 t.m
3 ton
8 4
For the shown connection with shown number and distribution
of Bolts M20 Grade 10.9. the shown forces are Case I. If used
40 cm
8
plates are safe, and bolts are friction type Class B. Check of
8
Bolts are safe or not.
4 8
Solution
Forces On most critical bolt Due to Vertical Load
V1 = V / 10 = 4 / 10 = 0.4 ton
Forces On most critical bolt Due to Horizonal Load 30 45
8 4
σ R2 qM
yMax
16
R
σ R2 = σ X2 + σ Y2 =810+1280=2090 cm2 1.5 t
8
8
X2 =5.(−9)2 +5.(9) 2 =810 cm2
4 8
H1
8 4
For the shown connection with shown number and distribution
qM
yMax
16
R
of Bolts M20 Grade 10.9. the shown forces are Case I. If used
1.5 t
8
plates are safe, and bolts are friction type Class B. Check of
8
Bolts are safe or not.
Solution
4 8
Forces On most critical bolt Due to Vertical Load
2.7 t.m
V1 = V / 10 = 4 / 10 = 0.4 ton 4t
Forces On most critical bolt Due to Horizonal Load
H1 = H / 10 = 1.5 / 10 = 0.15 ton
Bolts M16 Grade 8.8. if the lower chord member subjected to force 25
ton case II. find min number of bolts to make connection safe.
Solution
Table
For M16 Ts = 9.89 ton
For grade 8.8 Ts = 9.89x0.7 = 6.92 ton
For case II. Ts increase by 20%
25
= = 5.02 Bolts
0.6 x 6.92 x1.2
N = 6 Bolts : 3 Bolts/angle
Examples
Pure Tension Connection
60x6
For the same previous connection. It’s required to check if 6M16 grade
8.8 are safe. F = 25 (II)
Solution
Table
For M16 Ts = 9.89 ton
For grade 8.8 Ts = 9.89x0.7 = 6.92 ton
For Case II Ts = 1.2x6.92 = 8.3 ton
Check Safty
25
= = 4.17 𝑡𝑜𝑛
6
< 0.6Ts = 0.6x8.3 = 4.98 ton Safe
Examples
Tension & Shear Connection
60x6
6
30
0
x6
subjected to force 30 ton case I. check if that
F = 30 (I)
6
30
0
x6
Q = F Cos(30) F = 30 (I)
Q = 26 t
Examples 60x6
Tension & Shear Connection
T = F sin(30)
6
30
0
x6
12M16 Grade 8.8 class B. if the diagonal member
subjected to force 30 ton case I. check if that Q = F Cos(30) F = 30 (I)
Q = 26 t
number of bolts are safe.
Solution
Table
For M16 Class B Ps = 3.17 ton , Ts = 9.89 ton
For grade 8.8 Ps = 3.17x0.7 = 2.22 ton
Ts = 9.89x0.7 = 6.92 ton
Forces on Bolt
Tb = T/N = 26/12 = 2.17 ton < 0.8Ts = 0.8x6.92 =5.54 ton Safe
𝑇𝑏 2.17
qb = Q/N= 15/12 = 1.25 ton > 𝑃𝑠 1 − = 2.22 1 − = 1.06 𝑡𝑜𝑛 UnSafe
𝑇𝑠 4.15
40
60
grade 8.8 are used for connection. If connection subjected
to moment 6 t.m Case I. find the number of bolts which
make that connection safe. x CM
25
Solution 6 t.m
Sec. x-x
Table
For M16 Ts = 9.89 ton
For grade 8.8 Ts = 9.89x0.7 = 6.92 ton
NC = NT = 4 Bolts
40
60
grade 8.8 Class B are used for connection. If connection
subjected to vertical load 4 ton Case I. find the number of
bolts which make that connection safe. x
150 cm
25
Solution
Sec. x-x
Table
For M16 Class B Ps = 3.17 ton , Ts = 9.89 ton
For grade 8.8 Ps = 3.17x0.7 = 2.22 ton
Ts = 9.89x0.7 = 6.92 ton
40
60
grade 8.8 Class B are used for connection. If connection
subjected to vertical load 4 ton Case I. find the number of
bolts which make that connection safe. x
150 cm
25
Solution
Sec. x-x
Table
For M16 Class B Ps = 3.17 ton , Ts = 9.89 ton
For grade 8.8 Ps = 3.17x0.7 = 2.22 ton
Ts = 9.89x0.7 = 6.92 ton
40
60
grade 8.8 Class B are used for connection. If connection
subjected to vertical load 4 ton Case I and horizontal load
5 ton case I. find the number of bolts which make that x
150 cm
connection safe. 25
Sec. x-x
Solution
Table
For M16 Class B Ps = 3.17 ton , Ts = 9.89 ton
For grade 8.8 Ps = 3.17x0.7 = 2.22 ton
Ts = 9.89x0.7 = 6.92 ton
Move Force to axis of bolts
Q = 4 tom, Text = 5 ton
M = Q x 1.5 = 6t.m
40
60
grade 8.8 Class B are used for connection. If connection
subjected to vertical load 4 ton Case I and horizontal load
5 ton case I. find the number of bolts which make that x
150 cm
connection safe. 25
Sec. x-x
Solution
Table
For M16 Class B Ps = 3.17 ton , Ts = 9.89 ton
For grade 8.8 Ps = 3.17x0.7 = 2.22 ton
Ts = 9.89x0.7 = 6.92 ton
Q=8.5 ton
M=8.5x25=212.5 t.cm
- Least resistance of a bolt Ps: in a single shear is given in table and
equal to 6.11t where the loading in the bracket contains only vertical
force i.e. case I loading and =0.4 (class B). Assuming the thickness
of the bracket plate to be 14mm
2- Assuming that this connection should contain 2 columns of bolts and
assuming that the distance between these columns is controlled by
10cm according to specifications of the steel column, and that the
distance between rows of bolts will not be less than 3 i.e. 6.6cm
which is taken 8cm then the required number of bolts in each
column of bolts will be given by:
6M 6x 8.5x 25 / 2
n 3.6 4
Rp 6.11x8
Then take n = 4 bolts for each column to compensate for the effect
For vertical shearing force:
1- For this bolt arrangement the most stressed bolt will be subjected to:
8.5
a. Vertical shearing force of Q v / b 1.0625t
8
b. Vertical and horizontal shearing forces due to the torque caused by
transmitting the acting force 8.5t to the centroid of the bolt group,
therefore:
2 2 2 2 2 2 2
( x y ) 4(5 12 ) 4(5 4 ) 840cm
M t .y max 212.5x12
Q M / bx 3.04t
2 2 840
(x y )
M t .x max 212.5x 5
Q M / by 1.26t
2 2 840
(x y )
c- The resultant force in the most stressed bolt is
O.K. safe.
2- Now let’s check the safety of the bracket plate against:
a- The normal stresses acting where M=20x8.5=170t.cm
b- The net section modulus is given by Znet = [1.4x323/12-1.42.22
(122+42)]/16=171.73cm3
c- The normal stress is given by f = M/Znet = 170/171.73 = 0.99t/cm2
O.K. safe
d- Checking the shear stresses = Q/Anet =8.5/(1.432-42.41.4) =
0.27 t/cm2 < 0.35fy (0.352.4t/cm2 ) O.K. safe
e- d/tw =32/1.4=22.86 which is < 105 / f y 67.78 , therefore there is
M Q
Given: The shown frame joint in a gable frame where the bending moment at that
joint is 15tm and the shearing force is 5.37t.
Required: Redesign this connection using M20 H.S.B of quality 10.9 as friction type
connection using a cover plate of steel 44 assuming the surfaces satisfy Class C.
15t.m 5.37t
1- For the rafter of cross section I.P.E. 450 assume that the head plate is
extended 15mm outside the flange edge to ease welding process and
80mm on the tension side to facilitate the bolt erection as 3 = 3
2.0 = 6.0cm O.K.
2- The moment is replaced by a couple T = C = M/h = 1500/(45-1.46)
= 34.45t
3- The required number of bolts to resist this tension force whether for
friction or bearing type connection is:
T 34.45
nt 2.8 4
0.8T 15.43x 0.8
4- Determining the head plate thickness tp. Assuming the weld size S is
8mm, and W = 11cm, b=11+24+16-1.5-45-0.8=3.7cm
30mm
where bst, tst are the breadth and thickness of the stiffener. Assuming that
bst =10.4cm, bb=19, tb=1.46cm, tp=3.2cm, k=4.3 and twc=1.2cm, then
19x1.46 (1.46 2 x3.2 5x 4.3) x1.2
t st 0.36cm bst/(25/fy0.5) =
2 x10.4
0.7cm 8mm
4- Checking distortion of column web: the following condition should
be satisfied:
t wc (M / d b ) /[(0.35Fy )h c ]
t wc 1500 /(45 1.46) /[0.35x2.8x 60] 0.586cm O.K. safe
Frame Connections
Frame Connections
Frame Connections