You are on page 1of 1

Дневен оперативен план за час

Одделение четврто одделение


Наставна тема Тема бр.4- Делови од облеката, професии и занимања!
Наставна единица Потсетување и утврдување на содржините од тема бр.4
Датум 17.12.2015
Цели на часот Ученикот да може:
 да се потсети на содржините од тема бр.4
 да ги утврди своите познавања на содржините од оваа тема
Фази на часот Активности
Воведен дел (8 мин) Со употреба на флеш карти наставникот ги потсетува учениците на
клучните зборови од оваа тема (делови од облека, професии и
занимања). Потоа, ги потсетува учениците на граматичките
структури од оваа тема (показни заменки и присвојни заменки) и
нивната примена во реченици.
Главен дел (30 мин) Наставникот дистрибуира тестови и бара од учениците да ги
разгледаат вежбите. Наставникот дава објаснување за начинот на
решавање на вежбите. Доколку има некои прашања од страна на
учениците наставникот дава одговор на истите.
Учениците ги решаваат вежбите од тестот, а наставникот ги
потсетува учениците дека тоа треба да го прават самостојно.
Завршен дел (2 мин) Тестовите со решените вежби учениците ги враќаат кај наставникот
за тој да ги провери нивните одговори.

Наставни средства тетратки, моливи, флеш карти, табла, креда, тест и сл.
и помагала
Наставни методи и метод на комуникација,метод на тест, метод на практична работа,
форми на работа индивидуална работа

Корелација со други со македонски јазик (значењето на зборовите)


наставни предмети со општество (професии)

Додатна активност Поправка на вежбите од тестот.

Методи, форми и Постојано следење на активноста на ученикот (усвоеност на


инструменти за
оценување и вреднување вокабулар, составување едноставни искази), усни одговори на
на работата на прашања од наставникот, тест, бодовна скала, писмена повратна
учениците информација, и сл.
Очекуван исход Учениците ги решаваат вежбите од тестот.

Рефлексија на часот

You might also like