CHEF11
ASSIGNMENT 2
2020
NAME: RACHNA LAL
ID: 20200450
1. A compound with the following composition by mass: 48.0 % C, 8.0 %
H, 28.0 % N, and 16.0 % O is given.
i. Determine the empirical formula of this compound. (2 marks)
48%
C = 1 0 0 × 100 = 48g
8 .0 %
H = 1 0 0 × 100 = 8g
28 . 0 %
N = 1 0 0 ×1 0 0=¿28g
16 . 0 %
O = 1 0 0 ×1 0 0=¿16g
C : H : N : O
48 g 8g 28 g 16 g
12 : 1 : 14 : 16
4 8 2 1
1 : 1 : 1 : 1
4 : 8 : 2 : 1
Empirical formula : C4H8N2O
ii. If this compound has a molar mass of 200 g, what is its molecular
formula?
(2 marks)
M r o f mo l e c u la r f o r m u la
×=¿
M r o f e m p i r i c a l f o r m ul a
Element Amount × Mass = Total
C 4 × 12 = 48
H 8 × 1 = 8
N 2 × 14 = 28
0 1 × 16 = 16
Toltal = 100g/mol
20 0
×=¿
10 0
×=2
2( C4H8N2O )
Molecular formula = C8H16N4O2
2. Determine the percentage composition of oxygen from the following
compound given below
Formula = C5H10O
Element Amount × mass = Total
C 5 12 60
H 10 1 10
O 1 16 16
Total = 86g/mol
ma s s o f e le me n t
×1 0 0
tot al M r
16 g
×1 0 0
8 6 g /mo l
Oxygen precentage = 18.60%
3. Ammonia gas can be synthesized from the reaction of nitrogen gas
with hydrogen gas. What volume of ammonia at 550 kPa and 75 ˚C can
be obtained from the complete reaction of 8.0 kg hydrogen? (3 marks)
V=?
P = 550kpa
T = 75℃ + 273k = 348k
H = 8.0kg ( 8.0kg ÷ 10 0 0=¿8000g )
N2 + 3H2 = 2NH3
m
n = mr 3H2 : 2NH3
8000g
n= 2 3 : 2
n = 4000mol 4000mol : 2666.67mol
PV = nRT
nRT
V= P
(2 6 6 6 . 6 7 mo l )(8 .3 1 4 j k mo l)(3 4 8 k)
V= 550k p a
V= 14,028 L of ammonia
4. Consider the reaction:
Se + 3BrF5 = SeF6 + 3BrF3
If 0.37 mole of Se (i.e., limiting reagent) reacts with BrF5 and 83.4 g of
BrF3 is formed, then what is the percentage yield of the reaction?
(3 marks)
Se = 0.37 mole ( limiting reagent )
Se : BrF3
1 : 3
0.37 mole : 1.11 mole
Element Amount × Mass = Total
Br 1 80 80
F 3 19 57
Total = 137g/mol
m(BrF3) = n ×mr
m = 1.11mole ×137g/mol
M(BrF3) = 159.07g
act ual yi el d
% yield = t h e o r e t i c a l y i e l d ×100
83.4 g
% yield = 15 2 .0 7 g ×100
% yield = 54.84%
5. What is the total mass of solute in 1 kilogram of a solution having a
concentration of 5 parts per million? (3 marks)
ma s s o f s o l u t e (g)
ppm = ma s s o f s o l v e n t (g) ×106
Solvent = 1kg = 1000g
ppm = 5
Solute = ?
p p m× m a s s o f s o l v e nt
Mass of solute =
1 06
5 p p m× 10 0 0 g
Mass of solute =
1 06
Mass of solute = 5 x 10-3g
6. H2SO4 reacts with NaOH, producing water and sodium sulfate. What
volume of 3.0 M H2SO4 will be required to react completely with 85 mL of
0.7 mol/L NaOH? ( 3 marks)
H2SO4 + 2NaOH = Na2SO4 + 2H2O
H2SO4 NaOH
V
n
V =c
85ml = 0.085L
0 .0 2 9 7 5 mo l
V= 3.0M
V = 9.92 x 10-3 L
n
H2SO4 : NaOH n=CXV
1 : 2 n = O.7mol/L x 0.085L
0.02975mol : 0.0595mol n = 0.0595mol
C
3.0M 0.7mol/L
n
V =c
0 .0 2 9 7 5 mo l
V= 3.0M
V = 9.92 x 10-3 L H2SO4
7. Given below is a chemical reaction taking place between gold, oxygen
gas, and cyanide in an acidic medium. Balance the redox reaction to show
the final equation. ( 5 marks )
Au + O2 + CN¯ = Au(CN)2¯ + H2O2
0xidation reaction -> Au + 2CN- = Au(CN)-2 + e-
Reduction reaction -> 2e- + 2H+ + O2 = H2O2
2 X (Au + 2CN- = Au(CN)-2 + e- )
2Au + 4CN- = 2Au(CN)-2 + 2e-
2e- + 2H+ + O2 = H2O2
2Au + 4CN- + O2 + 2H+ = 2Au(CN)-2 + H2O2
A 2.00 g sample of ammonia reacts with 4.00 g of oxygen.
i. Write the balanced chemical equation of this reaction. (1 mark)
4NH3(g) + 5O2(g) = 4NO(g) + 6H2O(g)
ii. Identify the limiting and the excess reactant. (2 marks)
NH3 NH3 : NO
m
n = mr 4 : 4
2. 0 0 g
n = 17 0.12mol : 0.12mol
n = 0.12 mol
m = n x mr
m= 0.12mol x 30g/mol
m(NO) = 3.6g
02
m
n = mr O2 : NO
4.00 g
n= 32 5 : 4
n = 0.125 mol 0.125 mol : 0.1 mol
m = n x mr
m= 0.1mol x 30g/mol
M(NO) = 3g
Limiting reactant = Oxygen (O2)
Excess reactant = Ammonia (NH3)
iii. How much nitrogen monoxide is formed? (1 mark)
02
m
n = mr O2 : NO
4.00 g
n= 32 5 : 4
n = 0.125 mol 0.125mol : 0.1 mol
m = n x mr
m= 0.1mol x 30g/mol
M(NO) = 3g
Mass of nitrogen monoxide = 3g
iv. How much water vapor is formed? (1 mark)
02
m
n = mr O2 : H2O
4.00 g
n= 32 5 : 6
n = 0.125mol 0.125 mol : 0.15 mol
m = n x mr
m= 0.15mol x 18g/mol
M(H2O) = 2.7g
Mass of water vapor = 2.7g
v. Calculate the mass of excess reactant used up. (1 mark)
02
m
n = mr O2 : NH3
4.00 g
n= 32 5 : 4
n = 0.125 mol 0.125 mol : 0.1 mol
m = n x mr
m= 0.1 mol x 17g/mol
M(NH3) = 1.7g
Mass of excess reactant used up = 1.7g
vi. Calculate the mass of unused excess reactant. (1 mark)
2g - 1.7g = 0.3g
Mass of unused excess reactant = 0.3g
vii. Calculate the mass of limiting reactant needed to react with the
unused excess reactant. (2 marks)
Unused excess reactant = 0.3g
NH3
m
n = mr
0 .3 g
n = 17
n = 0.02mol
O2 : NH3
5 : 4
0.025mol : 0.02mol
m = n x mr
m = 0.025 mol x 32g/mol
M(02) = 0.8 g
Mass of limiting reactant needed = 0.8 g