Professional Documents
Culture Documents
Submitted by
Section A Group 1
Name Roll
Jubayer Hasan 23-001
Shumayara Chowdhury 23-079
Yeasin Arafat 23-089
Tama Lika Khasnobish 23-114
Md Kamal Hossain 23-148
Mim Nadira 23-164
Amit Chandra Das 23-167
Probir Karmaker 23-185
Arefa Siddiqua Jame 23-190
Nayeem Mohammad Sakib 23-210
1) Based upon the average P/E ratio of the comparable firms, Ideko's target market value of
equity is closest to:
Ans: Here are the P/E ratios of three companies-
Oakley- 24.8 times
Luxottica- 28 times
Nike- 18.2 times
Average P/E ratios of three companies= (24.8+28+18.2)/3 =23.67 times
Target MV of equity(Price) = Earning × average P/E ratios
= 6.939 million × 23.67
= $ 164.22 million
2) Based upon the average EV/Sales ratio of the comparable firms, Ideko's target economic value is
closest to:
Ans: Average EV/Sales = (2.0+2.7+1.5) /3= 2.07
Target EV = Avg. EV/Sales × Sales
= 2.07 × $75 million
= $155.25
3) Based upon the average EV/Sales ratio of the comparable firms, if Ideko holds $6.5 million of
cash in excess of its working capital needs, then Ideko's target market value of equity is closest to:
Ans: Average EV/Sales = (2.0+2.7+1.5) /3
= 2.07 times
Target EV = Avg. EV/Sales × Sales
= 2.07 × $75 million
= $155.25
We know that,
Enterprise Value( EV) = Equity + Debt - Cash in excess of NWC needs
MV of Equity = EV - Debt + cash in excess of NWC needs
= $155.25 - $4.5 + $6.5
= $157.25 million
4) Based upon the average EV/EBITDA ratio of the comparable firms, Ideko's target economic
value is closest to:
Ans: Here are the Economic Value(EV)/Earning Before Interest Tax Depreciation(EBITDA) ratios of
three companies-
Oakley- 11.6 times
Luxottica- 14.4 times
Nike- 9.3 times
Average EV/EBITDA = (11.6+14.4+9.3)/3
= 11.77 times
Target Economic Value(EV) = Avg. EV/EBITDA × EBITDA
= 11.77 × $16.25 million
= $191.26 million
5) Based upon the average EV/EBITDA ratio of the comparable firms, if Ideko holds $6.5 million
of cash in excess of its working capital needs, then Ideko's target market value of equity is closest
to:
Ans: Here are the Economic Value(EV)/Earning Before Interest Tax Depreciation(EBITDA) ratios of
three companies-
Oakley- 11.6 times
Luxottica- 14.4 times
Nike- 9.3 times
Average EV/EBITDA = (11.6+14.4+9.3)/3
= 11.77 times
Target Economic Value(EV) = Avg. EV/EBITDA × EBITDA
= 11.77 × $16.25 million
= $191.26 million
We know that,
Enterprise Value( EV) = Equity + Debt - Cash in excess of NWC needs
MV of Equity = EV - Debt + cash in excess of NWC needs
= $191.26- $4.5 + $6.5
= $193.26 million
6) What range for the market value of equity for Ideko is implied by the range of P/E multiples
for the comparable firms?
Ans: The lowest Price Earning(P/E) among the three companies is P/E of Nike = 18.2
Lowest MV of Equity = Earnings(Net Income) × P/E ratio(Nike)
= $6.939 million × 18.2
= $126.29 million
The highest Price Earning(P/E) among the three companies is P/E of Luxottica Group= 28.0
Highest MV of Equity = Earnings(Net Income) × P/E ratio(Luxottica)
= $6.939 million × 28.0
= $194.29 million
7) What range for the market value of equity for Ideko is implied by the range of EV/Sales multiples
for the comparable firms if Ideko holds $6.5 million of cash in excess of its working capital needs?
Ans: Low
EV/Sales (Nike) = 1.5
EV = 75million * 1.5
= 112.5million
EV= Equity + Debt - Cash in excess of NWC needs
Or, Equity = EV - Debt+ Cash in excess of NWC needs
=112.5 – 4.5 + 6.5
=114.5
High
EV/Sales(Luxoticca)= 2.7
EV= 75mil* 2.7
=202.5mil
EV=Equity + Debt – Cash in hand of NWC needs
Or,Equity = EV – Debt + Cash in hand of NWC needs
= 202.5-4.5+6.5
= 204.5
Range = (114.5 to 204.5)
8) What range for the market value of equity for Ideko is implied by the range of EV/EBITDA
multiples for the comparable firms if Ideko holds $6.5 million of cash in excess of its working capital
needs?
Ans: Low
EV/EBITDA (Nike) =9.3
EV = $16.25 million ×9.3 = $151.13 million
EV= Equity + Debt - Cash in excess of NWC needs
Low Equity Price=EV- Debt + cash in excess of NWC needs
= $151.13 - $4.5 +$6.5
= $153.13 million
High
EV/EBITDA(Luxottica) = 14.4
EV= $16.25 million ×14.4 = $234.00 million
High
EV= Equity + Debt - Cash in excess of NWC needs
High Equity Price = EV- Debt +cash in excess of NWC needs
= $234.00 -$4.5+$6.5
=$236.00 million
Range = (153.13 to 236)
Use the following information to answer the question(s) below:
1) If Ideko's loans will have an interest rate of 6.8%, then the interest expense paid in 2008 is closest
to:
Ans: Interest = Interest rate ×ending balance
= .068 ×100,000
= $6,800
2) If Ideko's loans will have an interest rate of 6.8%, then the interest expense paid in 2009 is closest
to:
Ans: Interest = Interest rate ×ending balance
= .068 ×115,000
= $7,820
3) Based upon Ideko's Sales and Operating Cost Assumptions, what production capacity will Ideko
require in 2007?
Ans: Production volume each year can be estimated by multiplying the total market
Size and Ideko's market share from the table above:
In 2007 Ideko’s requires =11025*.12
=1323 units
4) Based upon Ideko's Sales and Operating Cost Assumptions, what production capacity will Ideko
require in 2008?
Ans: Production capacity = 2008 Market share x 2008 Market size
= 13% x 11576
= 1505
5) Based upon Ideko's Sales and Operating Cost Assumptions, what production capacity will Ideko
require in 2009?
Ans: Production capacity = 2009 Market share x 2009 Market size
= 14% x 12155
=1701
7) With the proper changes it is believed that Ideko's credit policies will allow for an account
receivables days of 60. The forecasted accounts receivable for Ideko in 2006 is closest to:
Ans: Account receivable = (Annual sales/ 365)* 60 days
= (88358/365)*60
= 14525
8) With the proper changes it is believed that Ideko's credit policies will allow for an account
receivables days of 60. The forecasted accounts receivable for Ideko in 2007 is closest to:
Ans: Account receivable = (Annual sales/ 365)* 60 days
= (103234/365)*60
= 16970
9) With the proper changes it is believed that Ideko's credit policies will allow for an account
receivables days of 60. The forecasted accounts receivable for Ideko in 2008 is closest to:
Ans: Account receivable = (Annual sales/ 365)* 60 days
= (119777/365)*60
= 19690
10) The amount of net working capital for Ideko in 2006 is closest to:
Ans: Net working capital = Current Asset – Current liability
= 28288 – 5532
= 22756
11) The amount of net working capital for Ideko in 2007 is closest to:
Ans: Net working capital = Current Asset – Current liability
= 33067 – 6648
= 26419
12) The amount of net working capital for Ideko in 2008 is closest to:
Ans: Net working capital = Current Asset – Current liability
= 38388 – 7879
= 30509
13) The amount of the increase in net working capital for Ideko in 2007 is closest to:
Ans: Increase In net working capital = NWC2007 - NWC2006
= 26419 – 22756
= 3663
14) The amount of the increase in net working capital for Ideko in 2008 is closest to:
Ans: Increase In net working capital = NWC2008 - NWC2007
= 30509 – 26419
= 4089
15) Using the income statement above and the following information:
Calculate Ideko's Free Cash Flow to the Firm and Free Cash Flow to Equity in 2007.
Ans: Free Cash flow = Net income + After income tax Expense + Depreciation – Change in working
Capital – capital expenditure
= 6247 + 4420+ 5405- 3000- 5000
= 8072
16) Calculate Ideko's Free Cash Flow to the Firm and Free Cash Flow to Equity in 2009.
Ans: Free Cash Flow = Net Income + After tax interest expense + depreciation – Increase in NWC –
Capital Expenditure
= 8382 + 5083 + 7678 – 3600 – 15000
= 2543
Free Cash flow to equity = Free cash flow + Net Borrowing – After tax interest expense
= 2543 + 5000 – 5083
= 2460
Use the table for the question(s) below.
Firm E D U
Oakley 1.00 0.00 1.50 -------- 1.50
Luxottica 0.83 0.17 0.75 0 0.62
Nike 1.05 -0.05 0.60 0 0.63
βU = βE +
=(1*1.50) +(0*0)
=1.50
2) If the risk-free rate of interest is 6% and the market risk premium has historically averaged 5%,
then the cost of capital for Oakley is closest to?
Ans: Here, Risk free rate Rf=.06,
Market risk premium Rp=.05
Rwacc=Risk free rate+(Market risk premium*βU)
=.06+(.05*1.5)
=13.5%
4)If risk-free rate of interest rate is 6% and the market risk premium is has historically averaged
5%, then the cost of capital for Luxottica is closest to what?
Ans: The cost of capital for Luxottica:
Here, Rf=0.06, Rp=.05, β(Luxottica)=0.62
Rwacc=0.06+(.05*.62)
=9.1%
2) If Ideko's future expected growth rate is 5% and its WACC is 9%, then the continuation value in
2010 is closest to:
Ans: From 1, we get,
Free cash flow for 2011 = 11,150.65
VL2010 = FCF2011 /(WACC -g)
= 11,150.65\(.09-.05)
= 278,766.25
3) Assuming that Ideko has a EBITDA multiple of 8.5, then the continuation enterprise value of
Ideko in 2010 is closest to:
Ans: Continuation Enterprise Value =EBITDA*EBITDA Multiple
=32.094*8.5
=272.8 million
4) Assuming that Ideko has a EBITDA multiple of 8.5, then the continuation equity value of Ideko
in 2010 is closest to what?
Ans: Continuation Enterprises Value = EBITDA × 8.5
= $32,094×8.5
= $272.8 m.
Continuation of Equity Value = Continuation EV – Debt
= $272.8 - $120
= $152.8 m.
5) Assuming that Ideko has a EBITDA multiple of 9.4, then the continuation enterprise value of
Ideko in 2010 is closest to what?
Ans: Continuation EV = EBITDA × EBITDA Multiple
= $32,094 ×9.4
= $301.7 m.
6) Assuming that Ideko has a EBITDA multiple of 9.4, then the continuation equity value of Ideko
in 2010 is closest to what?
Ans: From 5, Continuation of Enterprise value $301.7 m
Continuation of Equity value = Enterprise value – Debt
= $301.7 – 120
= $181.7 m
7) Assuming that Ideko has a EBITDA multiple of 8.5, then the continuation EV/Sales ratio of Ideko
in 2010 is closest to what?
Ans: Continuation of EV = $32.094 × 8.5
= $272.8 m
EV/ Sales ratio = $272.8m / $158.526
= 1.72
8) Assuming that Ideko has a EBITDA multiple of 9.4, then the continuation EV/Sales ratio of Ideko
in 2010 is closest to:
Ans: Continuation Enterprise Value = EBITDA * EBITDA Multiple
= 32.094* 9.4
= $ 301.7 million.
Sales amount = $ 158.526
EV/SALES Ratio = Enterprise value / Sales
= $ 301.7 m/ $158.526
= 1.90
9) Assuming that Ideko has a EBITDA multiple of 8.5, then the continuation unlevered P/E ratio of
Ideko in 2010 is closest to:
Ans: Continuation Enterprise Value = EBITDA * EBITDA Multiple
= 32.094 * 8.5
= $ 272.8 million.
Unlevered Net Income = Net Income + After tax interest expense
= 10.545+ 8.160 (1- 0.35)
= $15.849
Unlevered P/E Ratio = Enterprise Value / Unlevered Net Income
= $272.8m / $15.849
= 17.21
10) Assuming that Ideko has a EBITDA multiple of 9.4, then the continuation unlevered P/E ratio of
Ideko in 2010 is closest to:
Ans: Continuation Enterprise Value = EBITDA * EBITDA Multiple
= 32.094 * 9.4
= $301.7 million.
Unlevered Net Income = Net Income + After tax interest expense
= 10.545 + 8.160(1- 0.35)
= 15.849
Unlevered P/E Ratio = Enterprise Value / Unlevered Net Income
= $301.7/ $15.849
= 19.02
11) Assuming that Ideko has a EBITDA multiple of 8.5, then the continuation levered P/E ratio of
Ideko in 2010 is closest to:
Ans: Continuation Enterprise Value = EBITDA * EBITDA Multiple
= 32.094 * 8.5
= $272.8 million.
Continuation Equity Value = Continuation Enterprise Value – Debt
= $272.8 - $120
= $152.8 million.
Levered P/E Ratio = Equity Value/ levered net income
= $152.8/ 10.545
= 14.5
12) Assuming that Ideko has a EBITDA multiple of 9.4, then the continuation levered P/E ratio of
Ideko in 2010 is closest to:
Ans: Continuation Enterprise Value = EBITDA * EBITDA Multiple
= 32.094 * 9.4
= $301.7 million.
Continuation Equity Value = continuation Enterprise Value – Debt
= $301.7 - $120
= $181.7 million.
Levered P/E Ratio = Equity Value/ levered net income
= $181.7/$10.545
= 17.2