Professional Documents
Culture Documents
1) Average P/E Ratio of the Comparable Firms= Harmonic mean of Comparable firm’s P/E ratio
3
= 1 1 1
+ +
24.8 28 18.2
= 22.90
Market Value of Ideko= Average P/E Ratio of the Comparable Firms× Net IncomeIdeko
= 22.90× 6939
=158,903
Market Value of Equity of Ideko= Market Value of Ideko- Debt+ Cash in excess of Working Capital
Need
=158,903 -4500
= 154,403
3
2) Average EV/ Sales Ratio of the Comparable Firms= 1 1 1
+ +
2 2.7 1.5
= 1.95
Target Economic Value of Ideko= 1.95× 75,000
= 146,250
3) If Ideko holds 6.5 million in excess of working capital needs the target equity value of Ideko will be,
Equity Value= Target Economic Value- Debt+ Cash in excess of Working Capital Need
=146,250-4500+6500
= 148,250
3
4) Average EV/ EBITDA Ratio of the Comparable Firms= 1 1 1
+ +
11.6 14.4 9.3
= 11.40
Target Economic Value of Ideko= Average EV/ EBITDA Ratio of the Comparable Firms× EBITDAIdeko
= 11.40× 16,250
= 1,85,250
5) If Ideko holds 6.5 million in excess of working capital needs the target equity value of Ideko will be,
Equity Value= Target Economic Value- Debt+ Cash in excess of Working Capital Need
= 185,250-4500+6500
= 1,87,750
6)
Multiple HighRatio LowRatio HighPrice LowPrice
P/E 28 18.2 194,292 126,290
Market Value of EquityHigh= (194,292-4500)
= 1,89,792
Market Value of EquityLow= (126,290-4500)
= 121,790
7)
Multiple HighRange LowRange
EV/Sales 2.7 1.5
If Ideko holds 6.5 millon extra cash than working capital need then,
Equity ValueHigh= (2.7×75,000)- 4500+ 6500
= 204,500
Equity ValueLow= (1.5×75,000)- 4500+ 6500
= 114,500
8)
Multiple HighRange LowRange
EV/EBITDA 14.4 9.3
If Ideko holds 6.5 millon extra cash than working capital need then,
Equity ValueHigh= (14.4×16,250)- 4500+ 6500
= 236,000
Equity ValueLow= (9.3×16,250)- 4500+ 6500
= 153,125
Planned Debt:
= 90days
Interest Expense and free cash flow:
1) After Tax Interest Expense2008= Pretax Interest Expense2008× (1-T)
= 6800× (1- .35)
= 4,420
Here, Tax Rate= Income Tax÷ Pretax Income
= 3736÷ 10675
= 35%
2) FCF2008,
Particulars Amount
Net Income 6,960
(+)After Tax Interest Expense 4,420
Unlevered Net Income 11,380
(+) Depreciation 6,865
(-) Increase in NWC (3,250)
(-) Capital Expenditures (20,000)
Free Cash Flow of Firm (5,005)
= (1× 1.50)+ 0
= 1.50
2) Oakley’s Cost of Capital Using CAPM Model,
RU= RF+ (RM- RF)× ßU ; Here, R= Risk Free Return,
= 6%+ 5%× 1.50 (RM- RF)= Market Risk Premium
= 13.5% ßU= Unlevered Beta of Oakley
𝐸 𝐷
3) Unlevered Beta for Luxottica, ßU= 𝐸+𝐷 × ße+ 𝐷+𝐸 × ßd
2) Continuation Value or Enterprise value of 2010 using discounted cash flows with 5% constant growth
and 9% WACC will be,
FCF2011
Enterprise Value2010= WACC−g
18,436.81
= 9%−5%
= 460,920.25
3) If EBITDA2010 multiple is 8.5 then,
Continuation Enterprise Value2010= EBITDA multiple × EBITDA2010
= 8.5 × 32,094
= 272,799
4) If EBITDA2010 multiple is 8.5 then,
Continuation Equity Value2010= Continuation Enterprise Value2010- Debt2010
= 272,799- 120,000
= 152,799
5) If EBITDA2010 multiple is 9.4 then,
Continuation Enterprise Value2010= EBITDA multiple × EBITDA2010
= 9.4 × 32,094
= 301,683.6
= 1.72
8) If EBITDA2010 multiple is 9.4 then,
Continuation Enterprise Value2010= 301,683.6
Continuation Enterprise Value2010
EV/Sales= Sales2010
301,683.6
= 158,526
= 1.90
9) If EBITDA2010 multiple is 8.5 then,
Continuation Enterprise Value2010= 272,799
Continuation Enterprise Value2010
Unlevered P/E Ratio=
Unlevered Income2010
2,72,799
= 15,849
= 17.212
10) If EBITDA2010 multiple is 9.4 then,
Continuation Enterprise Value2010= 301,683.6
Continuation Enterprise Value2010
Unlevered P/E Ratio= Unlevered Income2010
301,683.6
= 15,849
= 19.034
11) If EBITDA2010 multiple is 8.5 then,
Continuation Equity Value2010= 152,799
Continuation Equity Value2010
Levered P/E Ratio= Net Income2010
; [ As net income is tax deducted]
152,799
= 10,545
=14.49
12) If EBITDA2010 multiple is 9.4 then,
Continuation Equity Value2010= 152,799
Continuation Equity Value2010
Levered P/E Ratio= Net Income2010
181,683
= 10545
= 17.229