You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan

Tema : Kesihatan Mental, Emosi dan Sosial

Tajuk : Pengurusan Mental dan Emosi

Masa : 9.30 – 10.00 pagi (30 minit)

Tahun : 2 Bijak

Tarikh : 10 Julai 2017

Bilangan murid : 18 orang ( 8 P 10 L)

Standard Kandungan : 2.1 Mengetahui pelbagai jenis emosi, kepentingan dan cara mengurus emosi untuk meningkatkan

kesihatan mental dalam kehidupan seharian.

Standard Pembelajaran : 2.1.1 Mempamerkan perasan seperti bimbang, cemas dan tidak selamat.
Objektif

Pada akhir pembelajaran murid dapat,

Psikomotor :a) Mempamerkan pelbagai jenis mimik muka.

b) Memilih dan melekatkan gambar dalam tempoh masa yang ditetapkan

Kognitif : Menyatakan 3 daripada 5 jenis emosi yang telah dipelajari melalui sesi soal jawab di akhir

pengajaran.

Afektif : Menunjukkan semangat kerjasama dalam kumpulan.

Pengalaman sedia ada : Murid pernah didedahkan berkaitan dengan jenis-jenis emosi ketika berada di Tahun 1

Penerapan Nilai : Bekerjasama, berusaha, yakin akan diri

KBKK : Membandingbeza pelbagai jenis emosi

Penggabungjalinan : Pendidikan Seni Visual (aktiviti berkumpulan)

Elemen Merentas Kurikulum : Kreativiti dan inovasi

Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir, Kecerdasan Pelbagai, Interpersonal

ABM/ BBM : Kad Gambar, Kad Perkataan, Kad Manila, Lembaran Kerja.
Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Catatan

Kad Gambar emosi 1. Guru bertanya apakah perasaan yang BBM:


1. Marah ditunjukkan dalam gambar. Kad Gambar
2. Sedih 2. Guru dan murid bersoal jawab.
Set Induksi 3. Gembira 3. Guru menerangkan tajuk pelajaran yang akan Strategi P&P:
(3 minit) 4. Malu dipelajari
5. Takut Kaedah
Perbincangan

Teknik:
Soal jawab

Nilai:
Yakin diri,
Kerjasama

Perkembangan Penerangan berkaitan 1. Guru menerangkan maksud emosi kepada murid-


dengan emosi. murid. Strategi P&P :
2.Guru turut menerangkan jenis-jenis emosi kepada Kaedah Perbincangan
Langkah 1 Maksud emosi: murid-murid.
(3 minit) Tindak balas/reaksi tubuh a) Marah KBT:
terhadap situasi tertentu b) sedih Interpersonal
c) Malu
d) Gembira Nilai:
e) Takut Yakin diri

Pilih perkataan dan 1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. BBM;


gambar yang sesuai 2. Setiap kumpulan diberikan sampul yang Kad Perkataan, Kad
berkaitan emosi. mengandungi gambar dan perkataan. Gambar, Kad Manila
Perkataan dan gambar: 3. Setiap kumpulan dikehendaki untuk
a) Malu memilih perkataan serta gambar yang Strategi P&P :
b) Marah sesuai berkaitan dengan emosi dan Kaedah Perbincangan
c) Sedih melekatkannya di kad manila.
Langkah 2 d) Gembira 4. Wakil setiap kumpulan akan KBKK:
Gerak Kerja e) Takut mempamerkan hasil kerja kumpulan di Membandingbeza
Kumpulan hadapan kelas. pelbagai jenis emosi
(7 minit) 5. Guru dan murid berbincang berkaitan
hasil kerja kumpulan. Nilai:
Bekerjasama
Yakin diri
Berusaha

(Rujuk Lampiran 2)

Padan perasaan 1. Murid diberikan lembaran kerja BBM:


berdasarkan gambar 2. Murid memadankan gambar dengan Lembaran kerja
perasaan yang sesuai.
Perasaan: Strategi P&P:
a) Marah Kaedah Pebrincangan
b) Sedih
c) Takut KBKK:
d) Tidak selamat Membandingbeza
Langkah 3 pelbagai jenis emosi
Gerak Kerja
Individu Nilai:
(6 minit) Berusaha
Yakin diri
Kenalpastii jenis emosi 1. Murid diberikan gambar berkaitan dengan BBM:
berdasarkan gambar. jenis-jenis emosi. Lembaran kerja
2. Murid diminta untuk membulatkan jenis-jenis
Jenis-jenis emosi: emosi mengikut arahan yang terdapat dalam KBT:
a) Gembira lembaran kerja. Interpersonal
b) Sedih 3. Guru dan murid berbincang berkaitan Kemahiran Berfikir
c) Marah jawapan.
Penilaian d) Malu KBKK:
(6 minit) e) Takut Mengenalpasti jenis-
jenis emosi
1. Murid dapat
mengetahui dan Nilai:
mempamerkan pelbagai Berusaha
jenis emosi. Yakin diri

(Rujuk Lampiran 3)
Rumusan/ Refleksi 1. Guru dan murid berbincang berkaitan dengan KBT :
pelbagai jenis emosi yang telah dipelajari. Kemahiran Berfikir
Penutup Penutup Kognitif : 2. Guru bertanya berkaitan isi pelajaran yang telah Kecerdasan Pelbagai
(5 minit) dipelajari.
3. Murid merumuskan apa yang telah dipelajari. Nilai :
Yakin diri
Refleksi:

_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________

You might also like