You are on page 1of 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Akrab
3. Bilangan Murid : 40 orang
4. Tarikh : 22 Julai 2019
5. Hari : Selasa
6. Masa : 12 hingga 12.30 tengah hari (30 minit)
7. Tema : Pertanian dan Perternakan
8. Tajuk : Burung Unta

9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Membaca

10. Standard Kandungan


2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai
bahan untuk memberi respons dengan betul.

11. Standard Pembelajaran


2.4.3 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat dengan tepat
daripada pelbagai bahan untuk membuat penilaian dengan betul.
12. Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

i. Murid dapat menyenaraikan 4 daripada 5 isi penting berdasarkan teks.

ii. Murid dapat memindahkan 6 daripada 8 maklumat daripada teks ke dalam peta
grafik yang diberi.

13. Sistem bahasa:

Komersil, losen, fesyen, dan kostum.


14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

 Ilmu: Kajian Tempatan


 Nilai Murni: Kerjasama dan kesyukuran
 Kreativiti: Bina pendapat
 Elemen Keusahawanan:
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh menyatakan
sesuatu pendapat

15. Amalan Pedagogi Masa Kini:


• PAK 21

16. Kemahiran Insaniah:


• Kemahiran komunikasi
• Kerja berpasukan
.

17. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

 KB: menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat ternakan burung unta
 KP: verbal linguistik, interpersonal dan intrapersonal
 BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam petikan

18. Bahan Bantu Mengajar


Bil. Perkara Jumlah
1 Petikan 40
2 Grafik peta pemikiran: Peta Pelbagai Alir 40
3 Video 1
4 Kertas lukisan 10

19. Pengetahuan Sedia Ada: Murid telah mempelajari isi tersurat dan isi tersirat.
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
PENGURUSAN  Murid memastikan Peralatan yang
 Kebersihan kelas
BILIK DARJAH kelas bersih dan sesuai
(2 minit)  Persediaan murid
mereka bersedia untuk
untuk belajar
belajar
Set Induksi Tayangan video  Murid ditayangkan
(5 minit) sebuah video yan BBM
Contoh soalan: bertajuk “Penternakan Video, komputer
1. Adakah burung Burung Unta”. riba dan pembesar
unta boleh  Murid ditanya sama suara
dimakan? ada Malaysia sesuai
2. Adakah burung untuk penternakan KB
unta makan rumput? burung unta. Menghubung kait
3. Burung unta  Murid ditanyakan
bertelur ataupun beberapa soalan BCB
beranak? berkaitan video. Memproses
 Murid dibimbing untuk maklumat
menghubungkaitkan
video dengan isi
pembelajaran.
Langkah 1 Petikan 1 Aktiviti 1 BBM
(5 minit) “Burung unta”  Murid membaca Petikan teks
petikan secara KB
Jangkaan jawapan: mekanis.  Sebab akibat
1. Ayam kerana ayam  Murid dikehendaki KP
digunakan oleh semua membaca dengan  Interpersonal
orang baik peniaga, intonasi yang betul dan  Verbal linguistik
masyarakat, mahupun tepat.
kedai makan.  Murid dipilih secara Nilai Murni
rawak untuk membaca  Menghargai
petikan sambil disemak
oleh murid lain. Pembelajaran
 Murid dibimbing guru Kontekstual
untuk membuat ulasan  Menghubungkait
berkaitan teks tersebut. maklumat
 Murid diminta berkaitan burung
menyatakan pendapat unta dengan
berkaitan kelebihan kesesuaian di
ternakan burung unta Malaysia
berbanding ayam.

Langkah 2 Aktiviti 1 Aktiviti 1 BBB


(10 minit) Menginterpretasi  Murid dikehendaki  Buku teks
maklumat dalam mengenal pasti “Nilai
bentuk peta i-Think Komersil Burung Unta”. Strategi:
 Setiap kumpulan Berpusatkan murid
Peta Buih dibekalkan sehelai dan bahan
Aktiviti Pengajaran dan
Langkah / Masa Isi Pelajaran Catatan
Pembelajaran
kertas dan dikehendaki KP
menyenaraikan isi  Interpersonal
tersebut dalm bentuk  Verbal Linguistik
peta i-Think.
 Setiap kumpulan Nilai Murni
dikehendaki  Kerjasama dan
menghantar wakil untuk bertanggungjawab.
membentangkan hasil
masing-masing.
 Ahli kumpulan yang lain
dikehendaki melawat
ke kumpulan lain
Peta pokok secara gallery walk dan
membuat catatan.
 Setiap murid diberi
peluang untuk memberi
komen kepada
penerangan ahli
kumpulan yang
dilawati.

Langkah 3 Lembaran kerja Aktiviti 1 BBB


(5 minit) berdasarkan teks  Murid diberikan satu  Lembaran teks
lembaran kerja. dan soalan
 Murid dikehendaki
melengkapkan
lembaran kerja tersebut KP
berdasarkan teks. Intrapersonal
 Murid dikehendaki
menyemak jawapan
berdasarkan skema
yang diberi.
Penutup Kognitif  Murid ditanya berkaitan
(3 minit)  Rumusan isi maksud isi tersurat dan KB
pelajaran isi tersirat.  Merumus
 Maksud isi tersurat  Murid menyimpulkan
dan isi tersirat. pembelajaran hari ini. Nilai
 Murid menampal  Kesyukuran
Sosial tugasan lembaran kerja KP
 Pujian atas usaha dalam buku  Verbal linguistik
dan kejayaan pemahaman.  Intrapersonal
e
g
a
m
D
L
P
k
u
d
o
r n
i
a
l
u
B
u
l
e
K
T
B
g
n
r
u
g
k
U
a
t
n u
t
i
r
Refleksi:

Ulasan Guru Pembimbing / pensyarah:

You might also like