You are on page 1of 5

ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ - ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Κατηχήτρια : ………………….
Τάξη: Μέση βαθμίδα (6 – 14 ετών), 30 μαθητές.
Ημερομηνία: 23/4/2017
Διδακτική ενότητα: Διδασκαλία Ιησού, “Επί του Όρους Ομιλία”.
Τίτλος μαθήματος: “Μακαρισμοί”.
Διδακτικές ώρες: 3 διδακτικές ώρες. (3 εβδομαδιαίες συναντήσεις στα πλαίσια του κατηχητικού
μαθήματος), παρουσίαση του πολιτιστικού προγράμματος στην τελετή λήξης του έτους.
Προαπαιτούμενα στοιχεία: Ηλικιακή απόκλιση 6 ετών από τον μικρότερο στον μεγαλύτερο, άρα
απλή γλώσσα για να είναι κατανοητή από όλους, χρήση οπτικοακουστικών μέσων για να
διατηρηθεί το ενδιαφέρον από όλες τις ηλικίες.
Υλικοτεχνική υποδομή:
Χώρος διδασκαλίας: αίθουσα κατηχητικού.
Υλικοτεχνικά μέσα-τεχνικές: Καινή Διαθήκη ( Μετάφραση στη δημοτική, Ελληνική
Βιβλική Εταιρεία), υπολογιστής, ηχεία, σύνδεση στο διαδίκτυο, βιντεοπροβολέας, εικόνες, βίντεο
από u tube, πίνακας, μαρκαδόρος, φωτοαντίγραφα, ιστοσελίδες, 2 μεγάλους πίνακες
ανακοινώσεων, πινέζες, φωτογραφίες, κείμενο για επεξεργασία: Ε. Τριβιζά, Η Δέσποινα και το
περιστέρι, Οργανωτική επιτροπή Ολυμπιακών Αγώνων 2004 (διασκευή από τον διδάσκοντα σε
θεατρικό), μαθητής σε ρόλο.
Σκοπός: Να γνωρίσουν οι μαθητές την διδασκαλία του Ιησού.
Στόχοι διδασκαλίας :
Να μπορούν οι μαθητές :
α) Να αναφέρουν τους Μακαρισμούς.
β) Να ερμηνεύουν τους Μακαρισμούς.
γ) Να αξιολογούν τη σημασία του νέου Χριστιανικού ήθους που οι Μακαρισμοί εισήγαγαν.
δ) Να συνδέουν την διδασκαλία των Μακαρισμών με τη σύγχρονη κοινωνία.
ε) Να κατανοήσουν το Χριστιανικό πνεύμα της διδασκαλίας των Μακαρισμών και να
συναισθανθούν τη σημασία της διδασκαλίας του Ιησού στην καθημερινή ζωή.
Μορφή διδασκαλίας: Αφήγηση, επίδειξη, διδασκαλία με ερωταποκρίσεις,κατευθυνόμενος
διάλογος,μάθηση μέσω ανακάλυψης, ομαδοσυνεργατική, δραματοποίηση, παίξιμο ρόλων.
1η διδακτική ώρα:
Επεξεργασία:
Αφόρμηση(10' λεπτά): Γράφουμε στον πίνακα τη λέξη Μακάριοι και ζητάμε από τα παιδιά να μας
πούνε τι νομίζουν ότι σημαίνει. (πιθανές απαντήσεις μακαρίτες-νεκροί, ευτυχισμένοι). Ρωτάμε τα
παιδιά τι τα κάνει χαρούμενα και τι τα στεναχωρεί.(πιθανές απαντήσεις: χαρά από δώρα, πάρτυ,
παιχνίδια με φίλους, καλούς βαθμούς, όταν τα επιβραβεύεις. Στεναχώρια από κακούς βαθμούς,
όταν χάνουν σε παιχνίδια, όταν τσακώνονται με φίλους ή τους μαλώνουν γονείς-δάσκαλοι για
αταξίες.). Ζητάμε από τους μαθητές να ανοίξουν την Κ.Δ. στο κατά Ματθαίον κεφ 5. Προβολή
βίντεο από u tube https://youtu.be/BZS5uBfJgWs ως το 1.25'.
Επεξεργασία-ανάλυση (30' λεπτά):Διαβάζουμε έναν-έναν τους Μακαρισμούς και ζητάμε από τους
μαθητές να τους ερμηνεύσουν, διευκρινίζοντας παράλληλα όρους όπως οι πτωχοί τω πνεύματι,
αφού πρώτα διερευνήσουμε το πως τους κατανοούν οι μαθητές. Τους ζητάμε να συνδέσουν έναν
έναν με τη σύγχρονη κοινωνία και να δώσουν παραδείγματα.
ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ-ΑΝΑΛΥΣΗ
Mακάριοι οἱ πτωχοὶ τῷ πνεύματι, ὅτι αὐτῶν ἐστιν ἡ βασιλεία τῶν οὐρανῶν. Μακάριοι
όσοι νιώθουν
τον εαυτό τους
φτωχό
μπροστά στο
Θεό, γιατί
δική τους είναι
η βασιλεία του
Θεού.
Μακάριοι οἱ πενθοῦντες, Μακάριοι
ὅτι αὐτοὶ παρακληθήσονται. όσοι θλίβονται
για τις
αμαρτίες τους
και το κακό
που κυριαρχεί
στον
κόσμο,γιατί
αυτοί θα
παρηγορηθούν
από τον Θεό.
Μακάριοι οἱ πραεῖς, ὅτι αὐτοὶ κληρονομήσουσι τὴν γῆν. Μακάριοι
όσοι φέρονται
με πραότητα
στους άλλους
γιατί αυτοί θα
κληρονομήσο
υν τη γη της
επαγγελίας.

Μακάριοι οἱ πεινῶντες καὶ διψῶντες τὴν δικαιοσύνην, ὅτι αὐτοὶ χορτασθήσονται. Μακάριοι
όσοι πεινούν
και διψούν για
την
επικράτηση
του θελήματος
του Θεού,
γιατί ο Θεός
θα
ικανοποιήσει
την επιθυμία
τους.

Μακάριοι οἱ ἐλεήμονες, ὅτι αὐτοὶ ἐλεηθήσονται. Μακάριοι


όσοι δείχνουν
έλεος στους
άλλους γιατί
σ᾽αυτούς θα
δείξει ο Θεός
το έλεος Του.

Mακάριοι οἱ καθαροί τῇ καρδίᾳ, ὅτι αὐτοὶ τὸν Θεὸν ὄψονται. Μακάριοι


είναι εκείνοι
που έχουν
καθαρή
καρδιά, γιατί
αυτοί θα δουν
το Θεό.

Mακάριοι οἱ εἰρηνοποιοί, ὅτι αὐτοὶ υἱοὶ Θεοῦ κληθήσονται. Μακάριοι


όσοι φέρνουν
την ειρήνη
στους
ανθρώπους,
γιατί αυτοί θα
ονομαστούν
παιδιά του
Θεού.

Mακάριοι οἱ δεδιωγμένοι ἕνεκεν δικαιοσύνης, ὅτι αὐτῶν ἐστιν ἡ βασιλεία τῶν Μακάριοι
οὐρανῶν. όσοι
διώκονται για
την
επικράτηση
του θελήματος
του Θεού,
γιατί σ' αυτούς
ανήκει η
Βασιλεία των
ουρανών.
Mακάριοί ἐστε ὅταν ὀνειδίσωσιν ὑμᾶς καὶ διώξωσι καὶ εἴπωσι πᾶν πονηρὸν ρῆμα Μακάριοι θα
καθ᾿ ὑμῶν ψευδόμενοι ἕνεκεν ἐμοῦ. είστε, όταν θα
σας βρίσουν
και σας
καταδιώξουν
και πουν
εναντίον σας
κάθε κακό
λόγο,
λέγοντας
ψέματα
εξαιτίας μου

Xαίρετε καὶ ἀγαλλιᾶσθε, ὅτι ὁ μισθὸς ὑμῶν πολὺς ἐν τοῖς οὐρανοῖς· οὕτω γὰρ Τότε να
ἐδίωξαν τοὺς προφήτας τοὺς πρὸ ὑμῶν. χαίρεστε και
να
αγαλλιάστε,
γιατί η
ανταμοιβή σας
θα είναι
μεγάλη στους
ουρανούς.
Έτσι ακριβώς
κυνήγησαν
τους
προφήτες, που
έζησαν πριν
από σας.
Αξιολόγηση
Ερωτήσεις:
1)Ποιά λέξη κυριαρχεί στο σημερινό μάθημα; (Μακάριοι)
2)Τι μας διδάσκει ο Χριστός για την πραγματική ευτυχία; (Δεν βρίσκεται στα αντικείμενα αλλά
κοντά στον Θεό, η δικαιοσύνη η ειρήνη και η καθαρή καρδιά κάνουν τους ανθρώπους
χαρούμενους, η πραγματική μακαριότητα είναι στη Βασιλεία του Θεού)
3) Κουίζ με ασκήσεις αντιστοίχησης, σωστού-λάθους , τοποθέτησης στη σωστή σειρά.(Χρήση
υπολογιστή και βιντεοπροβολέα, υλικό από φωτόδεντρο)
http://photodentro.edu.gr/photodentro/kef3_en13_pidx0013686/
Δραστηριότητα για το σπίτι
Μακάριοι οι ειρηνοποιοί
Να συλλέξουν και να φέρουν οι μαθητές φωτογραφικό υλικό από περιοδικά, βιβλία, διαδίκτυο κτλ
σχετικά με την ειρήνη και τον πόλεμο. (Το υλικό θα χρησιμοποιηθεί σε έκθεση στο χώρο του
κατηχητικού, ως μέρος του πολιτιστικού προγράμματος με το σχετικό θέμα “Μακάριοι οι
ειρηνοποιοί” ,που θα προετοιμαστεί στην επόμενη διδακτική ώρα)
2η-3η διδακτική ώρα:
Επεξεργασία:
Αφόρμηση: Σύνδεση με το προηγούμενο μάθημα.
Συγκέντρωση φωτογραφικού υλικού που συνέλεξαν οι μαθητές σχετικά με την ειρήνη και τον
πόλεμο. Δημιουργία τριών ομάδων. Η μία ομάδα είναι η ομάδα που θα ασχοληθεί με τον πόλεμο
και το σχετικό φωτογραφικό υλικό, η δεύτερη με την ειρήνη και το σχετικό υλικό και η τρίτη
ομάδα θα αποτελείται από 6 άτομα και θα είναι η θεατρική ομάδα. Οι δύο πρώτες ομάδες θα
ασχοληθούν με την επιλογή των φωτογραφιών που θα χρησιμοποιηθούν στην έκθεση, στην
δημιουργία κολάζ, στην ζωγραφική σχετικών θεμάτων και στην δημιουργία της αφίσας
πρόσκλησης στην τελετή λήξης. Η θεατρική ομάδα από τα 6 άτομα θα πάρει το σενάριο, θα
ανατεθούν οι ρόλοι του αφηγητή ,της Δέσποινας, του πολέμου, της διχόνοιας, του φθόνου και του
περιστεριού. Αφού τους δοθούν οι φωτοτυπίες με τους ρόλους αρχίζουν τις πρόβες στον χώρο που
θα επιλεγεί ως «σκηνή»(χώρος που θα παιχτεί το έργο, οι 3 μαθητές που θα παίξουν τον πόλεμο,τη
διχόνοια, και τον φθόνο α φοράνε σκούρα ρούχα, ο μαθητής-περιστέρι άσπρα). Αριστερά και δεξιά
θα στηθούν οι δύο πίνακες ανακοινώσεων με τα θέματα του πολέμου από τη μία και της ειρήνης
από την άλλη (θα βοηθήσει στο τέλος του έργου όπου το περιστέρι θα δείξει από τη μία ή την άλλη
μεριά για να δείξει τις δύο επιλογές).
Θεατρικό:
-Αφηγητής: Εκείνο το βράδυ τρεις σκιές συναντήθηκαν: η σκιά του πολέμου, ο δαίμονας της
διχόνοιας και το πνεύμα του φθόνου και κατάστρωσαν τα καταχθόνια σχέδια τους.
-Η σκιά του πολέμου είπε: 'Έχω να αναφέρω άπειρες επιτυχίες: πολέμους, συρράξεις κι
αιματοχυσίες! Εισβολές, λεηλασίες, ναρκοπέδια, χαρακώματα, μάχες και πολιορκίες!
Βομβαρδισμούς, ορφανά και φλεγόμενες πολιτείες!
-Το πνεύμα της διχόνοιας είπε: Εγώ έχω να αναφέρω ότι σπέρνω τους σπόρους μου στις ψυχές των
ανθρώπων και με χαρά τους βλέπω να καρπίζουν. Αδέρφια να μισούνται και οικογένειες να
ξεκληρίζονται.
- Εγώ έχω να αναφέρω ότι στάζω πικρό και δολερό φαρμάκι στις καρδιές χιλιάδων ανθρώπων και
τριβελίζω μέρα-νύχτα τα μυαλά τους, καυχήθηκε ο δαίμονας του φθόνου, του μίσους και του
τρόμου.
-Ένα περιστέρι που τους παρακολουθεί λέει: πρέπει να ματαιώσω τα σχέδια τους. Οι τρεις σκιές το
είδαν το κυνήγησαν και το πλήγωσαν.
(Αλλαγή σκηνικού -Δωμάτιο Δέσποινας, η Δέσποινα διαβάζει, το περιστέρι εμφανίζεται)
-Το περιστέρι λέει: Βοήθησε με, με κυνηγούν οι τρεις σκιές της συμφοράς, που τρέφονται με το
αίμα του πολέμου και τα δάκρυα της οδύνης.
-Η Δέσποινα απόρησε: Δεν σε καταλαβαίνω.
-Το περιστέρι αποκρίθηκε: Είναι οι τρεις προαιώνιοι εχθροί μου. Οι τρεις σκιές που απειλούν την
ειρήνη, επιβουλεύονται την ομόνοια και μάχονται την αδελφοσύνη. Με σκοτώνουν αλλά εγώ
ξαναγεννιέμαι όσο υπάρχουν άνθρωποι, όπως εσύ που νοιάζονται για μένα. Το περιστέρι δείχνει
δύο εικόνες στη Δέσποινα (μέσα από προτζέκτορα ,μια εικόνα με τους αθλητές να μπαίνουν στο
στάδιο για τους Ολυμπιακούς αγώνες κρατώντας τις σημαίες τους και χαμογελώντας, και μια
εικόνα πολέμου)
Η Δέσποινα είδε την πρώτη εικόνα χαμογέλασε και ρώτησε – Τι κάνουν οι άνθρωποι αυτοί;
-Το περιστέρι απάντησε: Είναι αθλητές, εκπροσωπούν τις χώρες τους στο μεγαλύτερο αθλητικό
γεγονός, κατά το οποίο σταματούν οι εχθροπραξίες και όλοι είναι αδέρφια μεταξύ τους.
Η Δέσποινα κοιτάζει την δεύτερη εικόνα και κρύβει το πρόσωπο της – Τι μου δείχνεις; Πες μου ότι
δεν θα ξανασυμβεί αυτό.
-Από τον καθένα μας εξαρτάται αυτό είπε το περιστέρι. Οι πικραμένοι, οι οργισμένοι, αυτοί που
μπαίνουν στον πειρασμό της ανομίας, πρέπει να σταματήσουν να προκαλούν πόνο. Ό,τι οι άλλοι
γκρεμίζουν, εσείς πρέπει να το χτίζετε, ό,τι απειλούν, πρέπει να το προστατεύετε, όποιον
απελπίζουν, πρέπει να του χαρίζετε παρηγορία και ελπίδα. Για σένα γράφτηκε αυτή η ιστορία και
μόνο εσύ μπορείς να την τελειώσεις(Ο μαθητής- περιστέρι δείχνει αριστερά και δεξιά τους πίνακες
ανακοινώσεων με τις εικόνες της ειρήνης από τη μία πλευρά και του πολέμου από την άλλη).

You might also like