You are on page 1of 3

Припрема за час

ДАТУМ: 23.9 2020 РЕДНИ БРОЈ ЧАСА У ТОКУ ДАНА: 4. ОДЕЉЕЊЕ V

ПРЕДМЕТ: Српски језик и књижевност НАСТАВНИК Ива Мировић

НАСТАВНА ТЕМА И БРОЈ НАСТАВНЕ ТЕМЕ Kњижевност

РЕДНИ БРОЈ И НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: 17. час, ,,Капетан Џон Пиплфокс”, Душан Радовић

ТИП ЧАСА ОБЛИК РАДА НАСТАВНЕ НАСТАВНА ПОМОTЋНА ВРСТА


МЕТОДЕ СРЕДСТВА ТЕХНИЧКА НАСТАВЕ
СРЕДСТВА

Обрада; Фронтални; Дијалошка; Читанка (стране Школска табла; Класична


Утврђивање Индивидуални, истраживачка; 26‒32)
текстовна;

ЦИЉ ЧАСА: Књижевно-теоријска интерпретација одломака из радио-драме ,,Капетан Џон


Пиплфокс”
Васпитни: Неговање љубави према књижевности и читалачког укуса. Развијање љубави према
позоришној уметности.
Образовани: Разумевање и тумачење одабраних одломака.
Функционални: Активно учествовање у тумачењу књижевних одломака. Уочавање комичних
елемената и њихово повезивање са језичком карактеризацијом ликова. Повезивање одређених
мотива са бајкама.
ИСХОДИ: Разумевање и самостално тумачење драмског текста.
ЛИТЕРАТУРА: З. Мркаљ, З. Несторовић, Расковник, Читанка за пети разред основне школе, Klett,
Београд, 2019.
М. Николић, Методика наставе српског језика, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд,
2008.

КОРЕЛАЦИЈА СА ДРУГИМ ПРЕДМЕТОМ: Музичка култура


ТЕКСТ У УЏБЕНИКУ: одговара у потпуности, потребна корекција: ⁄

Уводни део часа (5минута):


На почетку часа подстичем ученике да се подсете књижевно-теоријских појмова које
смо поменули на претходном часу (драма, радио-драма, дидаскалије). Такође, подстичем ученике да
упореде гусаре из прочитаног одломка и образложе у којој мери се они слажу са представом гусара
коју су они стекли гледајући филмове и читајући књиге о њима.

Главни део часа (20 минута): Са ученицима анализирам прочитано дело. Подстичем их да
формулишу тему прочитаног драмског текста и да издвоје ликове који се јављају у њему.
Очекујем да ће ученици као тему издвојити храбри подвиг капетана Џона Пиплфкса, тј. његов сукоб
са страшном седмоглавом немани. Подстицајним питањима ученике водим кроз анализу дела:
Ко је био капетан Џон Пиплфокс? Како сте га замислили? Опишите га? Каква је судбина
задесила капетана и његову посаду? Зашто је влада затражила помоћ од њега? Шта је ту необично?
Које бисте његове особине на основу тога истакли?

Очекујем да ће ученици бити маштовити и замислити капетана као суровог и опасног


гусара, са многобројним ожиљцима који сведоче о опасном и динамичном животу који је водио. На
жалост, он је са својом посадом пензионисан и слободно време проводи на начин недостојан једног
гусарског капетана. Очекујем да ће ученици као необичну истаћи чињеницу да влада једне земље
тражи помоћ од гусара, који су по својој природи безобзирни одметници од закона и пресtупници.
Управо та чињеница истиче неусрашивост и храброст капетана Џона Пиплфокса који се једини
осмелио да изађе на црту седмоглавом чудовишту.

Како су приказани гусари, верни капетанови пратиоци? Шта је у њиховом опису


необично? Какав је однос капетана и његове посаде?

Ученици ће истаћи да су гусари описани на потпуно другачији начин у односу на онај


на који су они навикли (опаки, сурови одметници на мору или трагаоци за златом). Капетанови гусари
проводе веме у пензији, усавршавајући се у занатима, имају свој Гусарски савез, а на крају одломка су
приказани као туристи који уживају на одмору и решавају укрштене речи. Са друге стране, они имају
поверења у свог капетана и слепо га прате на његовим опасним подухватима.
Ученици ће уочити да се капетан обраћа својој посади са грубим и не баш пробраним
речима (Какве деце, кенгуре! Откуд мени деца!), али да их ипак повезује однос поверења и да су једни
другима одани (Капетан их често назива синовима).

Коме се Капетан Џон Пиплфокс обраћа за помоћ? Какве одговоре му даје Пећина? У
којој мери му она заиста помаже? Каквог тона је њихов разговор?

Очекујем да ће ученици у улози помагача препознати Пећину којој се Капетан обраћа не би


ли сазнао како да надмудри и убије седмоглаво чудовиште. Овај помагач је необичан по томе што су
његови савети неупотребљиви. Пећина даје половичне и недовољно јасне одговоре, што још више
раздражује Капетана, који лако плане. Читав разговор је обојен ироничним и подсмешљивим тоном и
прејаким погрдним речима које значајно доприносе комици (Слушај, глупачо, не изазивај!; Вештице,
имала си среће!)

Опишите сусрет Капетана и седмоглавог чудовишта? Која питања му Капетан


поставља? Какве одговоре даје чудовиште, а које Капетан? Како реагује на одговоре чудовишта? Ко
је кога надмудрио? Размислите и реците шта је за вас најлепше, најаче и најслађе на свету?

Ученицима ће овај део текста бити смешан због несклада између постављених питања и
баналних одговора које дају и чудовиште и Капетан. Ни једна ни друга страна није баш најбистрија, а
одговори Капетна Џона Пиплфокса нису ништа убедљивији од одговора чудовишта, које њега својом
глупошћу толико нервира да му на крају сече преостале главе не сачекавши одговоре на сва седам
питања.

Како је Капетан Џон Пиплфокс звани Звоно награђен за своју храбру борбу? Зашто он
одбија руку начелникове кћери? Које особине тиме показује? Уочите сличности ове радио-драме са
бајком.
Ученици ће истаћи да је Капетан, спасивши енглеске лађе и Кинеско море страшне
немани, награђен руком ћерке начелника Адмиралитета, јахтом и орденом златног мача. Иако
почаствован и дирнут, Капетан одбија руку младе даме, јер је свестан да својим ниским пореклом и
необразованошћу није достојан њене руке. Тиме је Џон Пиплфокс показао да је свестан својих мана и
да је џентлмен.
Завршни део часа (5 минута) На крају часа истичем да је ова драма у неким својим деловима слична
једној другој књижевној врсти- бајци. Подстичем ученике да се присете бајки које су читали код куће и
у школи, у нижим разредима, и да покушају да уоче сличности.
Очекујем да ће ученици издвојити на првом месту присуство фантастичних бића (седмоглаво
чудовиште, пећина која говори), број 7 (број глава) који је симболичан за свет бајки као и срећан крај
који је у спрези са нграђивањем јунака. Допуњујем њихова излагања мотивом потраге за јунаком који
ће се ухватити у коштац са чудовиштем, мотивом борбе и помагача (саветника) који је у Радовићевој
интерпретацији помагач-одмагач.
ЕВАЛУАЦИЈА ЧАСА:

СОПСТВЕНА ПРОЦЕНА ЧАСА:

НАПОМЕНА

Изглед табле

,,Капетан Џон Пиплфокс”


Душан Радовић (1922- 1984)

Тема: Храбра борба капетана Џона Пиплфокса са седмоглавим чудовиштем

Ликови: Капетан Џон Пиплфокс Гусари


- Храбар и смео -нетипични (приказани су на почетку као пензио
-Груб и осоран
-Не баш бистар нери и знатлије који се удружују у савезе и про-
-Брзо плане тестују, а на крају као туристи на мору.
-Џентлмен
-Свестан својих мана

Пећина: иронична и подругљива Чудовиште: Глупо

Сличности са бајком: Фантастична бића


- потрага за јунаком
- број 7
- помагач
- борба са чудовиштем
- награда
- срећан крај

You might also like