You are on page 1of 12

IME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE:

RAZREDNI ODJEL: 5. __
NASTAVNA TEMA OSOBA KAKVA ŽELIM POSTATI
NASTAVNO PODRUČJE hrvatski jezik i komunikacija
NASTAVNA JEDINICA Sklonidba imenica
TIP NASTAVNOGA SATA obrada i vježba
TRAJANJE AKTIVNOSTI 2 sata
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI
HJ A.5.5. Učenik oblikuje tekst i primjenjuje znanja o promjenjivim i nepromjenjivim
riječima na oglednim i čestim primjerima.
HJ A.5.1. Učenik govori i razgovara u skladu s interesima, potrebama i iskustvom.
HJ A.5.3. Učenik čita tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta.
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI
– uočava da se oblik imenica mijenja ovisno o drugim riječima u rečenici
– objašnjava pojam padeža i sklonidbe
– imenuje padeže i padežna pitanja
– samostalno određuje rod, broj i padež imenica
– proširuje spoznaje sadržajima iz novih izvora

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI MEĐUPREDMETNIH TEMA


OSR A.2.3. Razvija osobne potencijale. Povezuje uloženi trud i uspjeh.
OSR B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije. Objašnjava aktivno slušanje, davanje i
primanje informacija.
OSR B.2.4. Suradnički uči i radi u timu. Pomaže drugima, dogovara se, dijeli znanje i
postignuća u ostvarivanju zadatka. Razvija vještine prezentacije.
GOO C.2.1. Istražuje i koristi se s više izvora informiranja. Uspoređuje informacije i kritički
ih promišlja.
ODR A.2.1. Razlikuje pozitivne i negativne utjecaje čovjeka na prirodu i okoliš.
UKU B.2.4. Samovrednovanje/samoprocjena. Na poticaj učitelja, ali i samostalno, učenik
samovrednuje proces učenja i svoje rezultate te procjenjuje ostvareni napredak.
AKTIVNOSTI UČENIKA
– istražuje na mrežnim stranicama
– razgovara o gledanome filmu
– čita tekst
– razgovara o pročitanome tekstu
– istražuje u udžbeniku vođen pitanjima na listiću

– piše bilješke
– dopunjava mentalnu mapu
– rješava zadatke iz udžbenika, radne bilježnice i nastavnih listića
– rješava Kahoot kviz
– samovrednuje rad
STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA
– odgovaranje na pitanja nakon slušanja/čitanja
– objašnjavanje svojim riječima
– mnemotehnike
– ponavljanje
– samoprovjeravanje
VREDNOVANJE
Vrednovanje za učenje
– pitanja radi provjere razumijevanja
– praćenje aktivnosti učenika tijekom procesa učenja i poučavanja

Vrednovanje kao učenje


– Kahoot kviz
– listić za samovrednovanje

TIJEK AKTIVNOSTI

1. motivacijska aktivnost
Razgovor o projektu Plavi svijet (https://www.plavi-svijet.org) i videu Lošinjski rezervat za
dupine koji su učenici pogledali kod kuće (https://www.plavi-svijet.org/o-nama/history-of-
bwi/).
Igra Spoji točkice (u prilogu).

2. aktivnost: polazni tekst i najava teme


Čitanje polaznoga teksta Dupin iz udžbenika (HK, str. 50).
Što je projekt Plavi svijet? Čime se bave stručnjaci u tome projektu?
Kako svatko od nas može pomoći u zaštiti dupina?

Što je riječ dupin po vrsti riječi? Zamjenjujemo li za vrijeme čitanja sliku dupina uvijek istim
oblikom ili se riječ mijenja?
Danas ćemo se baviti promjenom oblika riječi koja se zove sklonidba.

3. aktivnost: otkrivanje novih sadržaja


Učenici u skupinama istražuju temu s pomoću udžbenika vođeni pitanjima na nastavnome
listiću 1.
Objava i korekcija rješenja. Bilježenje na ploču.

4. aktivnost: sinteza
Učenici samostalno dopunjavaju mentalnu mapu. Kad završe, provjeravaju rješenja s parom
iz klupe.

5. aktivnost: uvježbavanje
I. Učenici u paru rješavaju 1. zadatak za samostalan rad u udžbeniku, a zatim jedan drugomu
zadaju imenicu po želji koju će sklanjati s pomoću mentalne mape.
II. Rješavanje zadataka u radnoj bilježnici, str. 40–42.
III. Natjecanje – rješavanje Krijesničinih zadataka za vježbu.
Najbrži učenici koji su točno riješili zadatke dobivaju sličicu krijesnice.
Kad učenik skupi pet sličica, zaslužuje ocjenu odličan.

6. aktivnost: kviz
Rješavanje Kahoot kviza u skupinama.
https://create.kahoot.it/share/sklonidba-imenica/891e7584-98bf-42bc-9fbd-480590b38534
pin: 360432

7. aktivnost: samovrednovanje
Učenici rješavaju listić za samovrednovanje.

Zadatci za samostalan rad


Na mrežnoj stranici https://visit-lika.com/page/kuterevo-utociste-medvjeda istraži i napiši
nekoliko rečenica o utočištu medvjeda u Kuterevu.
Zatim podcrtaj imenice u svome tekstu i odredi im rod, broj i padež.
PLAN PLOČE

SKLONIDBA IMENICA

Dupin je zaštićena vrsta.


Moramo se brinuti o zaštiti dupina.
Prema dupinu se ne usmjerava plovilo. imenice mijenjaju svoj oblik

– sklonidba ili deklinacija – promjena imenica po padežima

– padeži:
NOMINATIV TKO/ŠTO postoji?
GENITIV KOGA/ČEGA nema?
DATIV KOMU/ČEMU prilazim?
AKUZATIV KOGA/ŠTO vidim?
VOKATIV OJ! EJ!
LOKATIV O KOMU / O ČEMU govorim?
INSTRUMENTAL S KIM / ČIM se igram?
IGRA SPOJI TOČKICE – Sklonidba imenica
NASTAVNI LISTIĆ 1 – Sklonidba imenica

1. U sljedećim rečenicama odredi koje riječi utječu na promjenu oblika imenice dupin.

Odlazim od dupina.
Plivam k dupinu.
Gledam u dupina.
Pričamo o dupinu.
Plivam za dupinom.

Oblik imenica mijenja se ovisno o drugim riječima u rečenici,


najčešće o ________________ i _______________________.

2. Postavi pitanje da ti imenica dupin bude odgovor.

Dupin je zaštićena vrsta. TKO je zaštićena vrsta?


Nema dupina u svim morima. . nema?
Ne prilazi dupinu. ____________________
Ne proganjaj dupina. ____________________
Dupine, igraj se sa mnom! ____________________
Razgovaramo o dupinu. ____________________
Lijepo je plivati s dupinom. ____________________

3. Ista pitanja postavi za neživo da čamac bude odgovor.

Čamac je plovio morem. _____________________


Na moru nema nijednog čamca. ČEGA nema na moru? .
Čamcu su promijenili vesla. ____________________
Na pučini smo ugledali čamac. ____________________
Oj, čamče, povedi me na put! ____________________
Plivali smo prema čamcu. ____________________
Plovili smo čamcem. ____________________

4. Zaokruži točno.
U hrvatskome jeziku razlikujemo osam padeža. TOČNO NETOČNO
Svaki padež (osim vokativa) ima padežno pitanje za živo
i padežno pitanje za neživo. TOČNO NETOČNO

5. Dopuni.
Različiti oblici imenica zovu se _________________.
Promjena imenica po padežima naziva se ________________ ili ____________________.
MENTALNA MAPA – Sklonidba imenica

PADEŽI I PADEŽNA PITANJA

LOKATIV INSTRUMENTAL
O _____________ S _____________
_______________? _____________?

VOKATIV
OJ! EJ!

DATIV AKUZATIV
____________ ____________
___________? ___________?

GENITIV
____________
___________?

NOMINATIV
_____________
__________?
KRIJESNIČINI ZADATCI ZA VJEŽBU – Sklonidba imenica

Pročitaj tekst.

Supovi su dugovječni, u zatočeništvu mogu živjeti do 40 godina, a u prirodi kraće. Hrane


se isključivo strvinama velikih i srednjih sisavaca te nikada ne jedu živi plijen. Zbog toga se
može reći da prirodi pomažu kao „higijeničarska služba” jer na taj način sprječavaju moguće
širenje zaraza.
Bjeloglavi sup jedna je od najvećih ptičjih
vrsta u svijetu, a najveća u Hrvatskoj, s
rasponom krila od 240 do 280 cm, visinom do
110 cm i masom odrasle jedinke koja varira od
7 do 12 kilograma. Ljudi, štitimo ove vrijedne
ptice!

1. Sklanjaj imenicu sup u jednini i množini.

jd. mn.
N sup supovi

2. Prepiši imenice iz prve rečenice i odredi im rod, broj i padež.


_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________

3. Kraticom padeža označi podcrtane imenice u gornjemu tekstu.


LISTIĆ ZA SAMOVREDNOVANJE – Sklonidba imenica

Nacrtaj uz tvrdnje odgovarajuće osjećajnike/emotikone.

To je lako! Moram razmisliti. Nije mi jasno.

Znam imenovati Znam objasniti što Mogu brzo


padeže i padežna je N, G, D, A, V, sklanjati imenicu
pitanja. L, I. po padežima.

Ne miješam
Zapamtio/zapamtil
Znam odvojiti padeže koji imaju
a sam drugi naziv
osnovu od nastavka. slična padežna
za sklonidbu.
pitanja.
RJEŠENJE NASTAVNOGA LISTIĆA 1 – Sklonidba imenica

1. Oblik imenica mijenja se ovisno o drugim riječima u rečenici, najčešće o glagolima i


prijedlozima.

2. Dupin je zaštićena vrsta. TKO je zaštićena vrsta?


Nema dupina u svim morima. KOGA nema?
Ne prilazi dupinu. KOMU ne prilazi?
Ne proganjaj dupina. KOGA ne proganjaj?
Dupine, igraj se sa mnom! – (OJ, dupine!)
Razgovaramo o dupinu. O KOME razgovaramo?
Lijepo je plivati s dupinom. S KIM je lijepo plivati?

3. Čamac plovi morem. ŠTO plovi morem


Na moru nema ni jednog čamca. ČEGA nema na moru?
Čamcu su promijenili vesla. ČEMU su promijenili vesla?
Na pučini smo ugledali čamac. ŠTO smo ugledali na pučini?
Oj, čamče, povedi me na put! – (OJ, čamče!)
Plivali smo prema čamcu. PREMA ČEMU smo plivali?
Plovili smo čamcem. ČIME smo plovili?

4. NETOČNO
TOČNO

5. Različiti oblici imenica zovu se padeži. Promjena imenica po padežima naziva se sklonidba
ili deklinacija.
RJEŠENJE MENTALNE MAPE – Sklonidba imenica

PADEŽI I PADEŽNA PITANJA

LOKATIV INSTRUMENTAL
O KOMU / O ČEMU S KIM / ČIM se
razgovaram? igram?

VOKATIV
OJ! EJ!

DATIV AKUZATIV
KOMU/ČEMU KOGA/ŠTO
prilazim? vidim?

GENITIV
KOGA/ČEGA
nema?

NOMINATIV
TKO/ŠTO
postoji?
RJEŠENJE KRIJESNIČINIH ZADATAKA ZA VJEŽBU – Sklonidba imenica

1.

jd. mn.
N sup supovi
G supa supova
D supu supovima
A supa supove
V supe supovi
L o supu o supovima
I sa supom sa supovima

2. supovi – m. r., mn., N


zatočeništvu – s. r., jd., L
godina – ž. r., mn., G
prirodi – ž. r., jd., L

3.
N L
Supovi su dugovječni, u zatočeništvu mogu živjeti do 40 godina, a u prirodi kraće. Hrane se
I G A
isključivo strvinama velikih i srednjih sisavaca te nikada ne jedu živi plijen. Zbog toga se
D
može reći da prirodi pomažu kao „higijeničarska služba“ jer na taj način sprječavaju
G N L
moguće širenje zaraza. Bjeloglavi sup jedna je od najvećih ptičjih vrsta u svijetu, a
G I
najveća u Hrvatskoj, s rasponom krila od 240 do 280 cm, visinom do 110 cm i masom odrasle
V
jedinke koja varira od 7 do 12 kilograma. Ljudi, štitimo ove vrijedne ptice!

RJEŠENJE KAHOOT KVIZA – Sklonidba imenica

1. c) promjenjive riječi 7. d) dativ i lokativ


2. b) prijedlozi 8. b) instrumental
3. a) nominativ 9. b) rod, broj i padež
4. d) akuzativ 10. a) deklinacija
5. c) dativ 11. c) druge riječi u rečenici
6. c) vokativ 12. d) prva je u N, druga u A

You might also like