Professional Documents
Culture Documents
Answers to Problems
1. OT = 10.4 minutes
s = 1.2 minutes
PR = 1.25
AFjob = 1 + .16 = 1.16
NT = OT × PR = 10.4 × 1.25 = 13.0 minutes
ST = NT × AFjob = 13.0 × 1.16 = 15.08 minutes
2. OT = 1.2 minutes
PR = .95
m
A = 10% of work day
er as
AFday = 1 1
= = 1.11
co
1–A 1 – 0.1
eH w
a. OT = 1.2 minutes
b. NT = OT × PR = 1.2 × .95 = 1.14 minutes
o.
c. ST = NT × AFday = 1.14 × 1.11 = 1.27 minutes
rs e
ou urc
3. AFPROBLEM NO. 7 - 3
day = 1 / (1 - .15) = 1.18
Afday= 1.18
o
Performance
vi y re
Task Rating 1 2 3 4 5 6 OT NT ST
1 90% 0.44 0.50 0.43 0.45 0.48 0.46 0.46 0.414 0.49
2 85% 1.50 1.54 1.47 1.51 1.49 1.52 1.51 1.279 1.51
3 110% 0.84 0.89 0.77 0.83 0.85 0.80 0.83 0.913 1.07
ed d
4 100% 1.10 1.14 1.08 1.20 1.16 1.26 1.16 1.157 1.36
ar stu
4.
Th
CYCLE
1 2 3 4 5 6 OT
Task 1 4.1 4 4.2 4.1 4.1 4.1 4.10
Task 2 - 1.5 - 1.6 - 1.4 1.50
sh
152
Operations Management, 4/C/e
This study source was downloaded by 100000769825130 from CourseHero.com on 04-26-2021 21:46:15 GMT -05:00
https://www.coursehero.com/file/9022065/Chpt-7-solutions/
5. PR = .90; AFjob = 1.15
PROBLEM NO. 7 - 5
CYCLE
1 2 3 4 5 6 OT NT ST
Task 1 2.1 2 2.2 2.1 2.1 - 2.10 1.89 2.17
Task 2 - 1.1 - 1 - 1.2 1.10 0.99 1.14
Task 3 3.4 3.5 3.3 3.5 3.4 3.3 3.40 3.06 3.52
Task 4 4 - - 4.2 - - 4.10 3.69 4.24
Task 5 1.4 1.4 1.5 1.5 1.5 1.4 1.45 1.31 1.50
job standard time: 12.58
This job standard time is for the case when every task occurs during the cycle. If we have the
proportion of cycles that each task occurs in, then we can multiply each task’s standard time by
this proportion, and then sum to get a better estimate of the job time. For example:
m
er as
ST P ro po r tion avg. ST
Task 1 2.17 0 .83 1.80
co
Task 2 1.14 0 .5 0 .57
eH w
Task 3 3.52 1 3.52
o.
Task 4 4.24 0 .33 1.40
rs e
Task 5 1.50 1 1.50
ou urc
job standard time: 8.79
6. Factor %
o
Personal 5
aC s
Fatigue 4
vi y re
Standing 2
Lifting 1
Light 2
Noise Level 2
ed d
Monotony 4
ar stu
20
A = 12%
AFjob = 1 + A = 1.12
[machine] [worker]
sh
https://www.coursehero.com/file/9022065/Chpt-7-solutions/
8. A = 24 + 10 + 14 = 48 minutes per 4 hours
48
A= = .20
240
PR = 0.95, OT = 6
min.
NT = 6(.95) = 5.70 min.
1
ST= 5.70 × = 7.125 min.
1 - .20
9. AFjob = 1 + .2 = 1.2
PROBLEM NO. 7 - 9
AF= 1.2
a.
Performance OBSERVATIONS (MINUTES PER CYCLE)
TaskRating 1 2 3 4 5 6 OT NT ST
1 110% 1.20 1.17 1.16 1.22 1.24 1.15 1.19 1.309 1.571
m
2 115% 0.83 0.87 0.78 0.82 0.85 1.32* 0.83 0.955 1.145
er as
3 105% 0.58 0.53 0.52 0.59 0.60 0.54 0.56 0.588 0.706
co
job standard time: 3.422
eH w
* Unusual delay, disregard time
Standard deviation of Task 1: 0.0358
o.
rs e
ou urc
b. = 1.19
a = .01
confidence = 95.5% [z = 2.00]
s = .0358
o
aC s
= 36.2, round up to 37
vi y re
c. e = .01 minutes
= 51.27, round up to 52
ed d
ar stu
= = 56.25, round up to 57
sh
11.
PROBLEM NO. 7 - 11
m ean std dev
5.2 5.5 5.8 5.3 5.5 5.1 5.4 0 .253
a = .02
confidence = 99% [z = ± 2.58]
https://www.coursehero.com/file/9022065/Chpt-7-solutions/
= 36.53, round up to 37
b. a = .04
Confidence = 95% [z = 1.96]
= 253.55, round to 254
13. p = .5
e = .04
Confidence = 95% [95/200=0.475,=> z = 1.96,]
= 600.25 round up to 601
m
er as
co
eH w
14. OT = (14+13+13+12+14) / 5 = 13.2 sec
PR = .90
o.
AFjob = 1 + .15 = 1.15
rs e
NT = OT × PR = 13.2 (0.90) = 11.88 sec
ou urc
ST = NT × AFjob = 1.88 (1.15) = 13.66 sec
o
15. Yes, these times are sustainable, because they are used in real life. However, initially they are
hard to achieve.
aC s
vi y re
16. Assuming that right and left arm movements are not simultaneous:
Reach for a nail in your pocket with your left hand (assume 4 inches) 4+4= 8
ar stu
Reach for the hammer with your right hand (assume 12 inches) 4 + 12 = 16
Grasp the handle of hammer (Simple) 2
Th
= 4.6 seconds
17. a.
Element TMU
Reach with right hand (16 inches) 3+16
Grasp (simple) 2
https://www.coursehero.com/file/9022065/Chpt-7-solutions/
Move the bun to front of worker (16 inches) 3+16
(simul. reach left hand to front )
Transfer one piece to left hand 6
Move the pieces up (2 feet) 3+24
Disengage (loose) 5
b.
Element TMU
Reach for second dispenser by right hand (6”) 4+6
Grasp second dispenser (Complex) 10
Move second dispenser over burger (6”) 4+6
Simultaneously move left hand to top of dispenser and grasp
Position over burger (loose, symmetrical) 10
m
Apply Pressure (Squirt) three times 2×30
er as
Move dispenser back (6”) & Disengage (loose) 4+6+5
co
Simultaneously disengage and reach to box and grasp its edge with
eH w
left hand
o.
Side step 20
rs e
Simultaneously move the box
ou urc
Reach for veggies with right hand (24”) 3+24
Grasp some veggies (complex) 10
Move over burger (12”) 4+12
o
Disengage (close) 10
aC s
vi y re
https://www.coursehero.com/file/9022065/Chpt-7-solutions/
20.
m
er as
co
eH w
o.
rs e
ou urc
o
aC s
vi y re
ed d
ar stu
is
Th
sh
https://www.coursehero.com/file/9022065/Chpt-7-solutions/
Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)