Professional Documents
Culture Documents
PROBLEM 5.1
For the beam and loading shown, (a) draw the shear and bending-moment
diagrams, (b) determine the equations of the shear and bending-moment
curves.
SOLUTION
Reactions:
Pb
ΣM C = 0: LA − bP = 0 A=
L
Pa
ΣM A = 0: LC − aP = 0 C =
L
From A to B: 0< x<a
Pb
ΣFy = 0: −V = 0
L
Pb
V =
L
Pb
ΣM J = 0: M − x=0
L
Pbx
M =
L
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.2
For the beam and loading shown, (a) draw the shear and bending-moment
diagrams, (b) determine the equations of the shear and bending-moment
curves.
SOLUTION
Reactions:
L wL
ΣM B = 0: − AL + wL ⋅ =0 A=
2 2
L wL
ΣM A = 0: BL − wL ⋅ =0 B=
2 2
wL x
ΣM J = 0: − x + wx + M = 0
2 2
w
M = (Lx − x2 )
2
w
M = x( L − x)
2
L
Maximum bending moment occurs at x = .
2
wL2
M max =
8
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
P
PROBLEM 5.3
For the beam and loading shown, (a) draw the shhear and bending-
F
m
moment diagrams, (b) determine the equations of
o the shear and
b
bending-moment curves.
Fy = 0 : − wx − V = 0
V = −wx
x
M J = 0 : ( wx) +M =0
2
wx 2
M =−
2
From B to C (a < x < L) :
Fy = 0 : − wa − V = 0 V = −wa
a a
M J = 0 : (wa) x − + M = 0 M = − wa x −
2 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Maanual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or byy any means, without the prior written permission of the publisher, or used u beyond the limited
distribution to teachers and educators permitteed by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student usinng this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.4
For the beam and loading shown, (a) draw the shear and bending-moment
diagrams, (b) determine the equations of the shear and bending-moment
curves.
SOLUTION
1 w0 x
ΣFy = 0: − ⋅ x −V = 0
2 L
w0 x 2
V =−
2L
1 w0 x x
ΣM J = 0: ⋅x⋅ +M = 0
2 L 3
w0 x3
M =−
6L
At x = L,
w0 L w0 L
V =− |V |max =
2 2
w0 L2 w0 L2
M =− |M |max =
6 6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.5
For the beam and loading shown, (a) draw the shear and bending-moment
diagrams, (b) determine the equations of the shear and bending-moment
curves.
SOLUTION
M D = 0: − AL + P( L − a) + Pa = 0
A= P
M A = 0: DL − Pa − P( L − a) = 0
D = P
Check: ΣFy = P − P − P + P = 0
ΣFy = 0: P − V = 0
V = P
ΣM J = 0: − Px + M = 0
M = Px
ΣFy = 0 P − P − V = 0
V = 0
ΣM J = 0 − Px + P( x − a) + M = 0
M = Pa
L−a < x < L
From C to D: ΣFy = 0: V + P = 0 V = −P
ΣM J = 0: − M + P( L − x) = 0
M = P(L − x)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.6
For the beam and loading shown, (a) draw the shear and bending-moment
diagrams, (b) determine the equations of the shear and bending-moment
curves.
SOLUTION
Place section cut at x. Replace distributed load by equivalent concentrated
load.
1 L
ΣFy = 0: w (L − 2a) − w ( x − a) − V = 0 V = w − x
2 2
1 x − a
M J = 0: − w ( L − 2a) x + w ( x − a) +M =0
2 2
1
M = w [( L − 2a) x − ( x − a)2 ]
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.6 (Continued)
From C to D: L−a< x< L
1
ΣFy = 0: V + w (L − 2a) = 0
2
w
V =− (L − 2a)
2
1
ΣM J = 0: −M + w ( L − 2a)(L − x) = 0
2
1
M = w (L − 2a)( L − x)
2
L L2 a 2
At x = , M max = w −
2 8 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.7
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and loading
shown, and determine the maximum absolute value (a) of the shear,
(b) of the bending moment.
SOLUTION
Calculate reactions
ΣM B = 0
(400)(1.5) − 300C + (225)(1.2) + (125)(1.8) = 0
C = 3.65 kN
ΣM C = 0 B = 0.85 kN
At A V = −1.5 kN, M =0
At C −
Σ Fy = 0 −1.5 − V = 0 V = −1.5 kN
ΣMC = 0 (100)(1.5) + M = 0
M = −150 N ⋅ m (b)
At D −
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.7 (Continued)
At E −
Σ Fy = 0
−1.5 + 3.65 − 1.2 − V = 0
V = 0.95 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.8
Draw thee shear and bending-moment diagrams for the beam m and
loading shhown, and determine the maximum absolute value (a) of the
shear, (b) of the bending moment.
At B,
B V = 200N, M = 0
SOLUTION
At E + ,
Fy = 0 : V − 200 = 0 V = 200N
ME = 0 : − M − (0.225)(200) = 0
M = −45 N ⋅ m
At D + ,
Fy = 0 : V + 500 − 200 = 0
(a) V = −3000 N
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, C Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, witthout the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.8 (Continued)
At A,
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Maanual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or byy any means, without the prior written permission of the publisher, or used u beyond the limited
distribution to teachers and educators permitteed by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student usinng this manual is using it
without permission.
PROBLE
EM 5.9
Draw the shhear and bending-moment diagrams for the beam and looading
shown, andd determine the maximum absolute value (a) of the shear,
(b) of the bending
b moment.
SOLUTION
Reacctions:
M C = 0 : − 2 A + (1)(24) − (1)(40) = 0
A = −8 kN = 8 kN ↓
A to C. 0 < x < 2m
Fy = 0 : − 8 − 12 x − V = 0 V = (−8 − 12 x) kN
x
MJ = 0 : − 8 x − (12 x) − M = 0
2
M = (−8x − 6 x 2 ) kN ⋅ m
C to B. 2m < x < 3m
Fy = 0 : V − 40 = 0
V = 40 kN
MK = 0 : − M − (3 − x)(40) = 0
M = (40 x − 120) kN ⋅ m
m the diagrams,
From (a) V max
= 40.0 kN
k
(b) M max
= 40.0 kN ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, C Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, witthout the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.10
Draw the shear and bending-moment diagrams for thee beam and loading
shown, and determine the maximum absolute valuee (a) of the shear,
(b) of the bending moment.
SOLUTION
ΣM B = 0: − 5 A + (4)(60) + (2)(60) = 0
A = 72 kN ↑
+ΣM A = 0: 5B − (1)(6) − (3)(60) = 0
B = 48 kN ↑
Check ΣFy = 0: 72 − 60 − 60 + 48 = 0
A to C. 0 < x ≤ 2m
ΣFy = 0:
72 − 30 x − V = 0
V = (72 − 30 x) kN
ΣM J = 0:
x
−72 x + (30 x) +M =0
2
M = (722 − 15 x 2 ) kN ⋅ m
C to D. 2m ≤ x < 3m
ΣFy = 0: 72 − (30)(22) − V = 0
V = 12 kN
ΣM J = 0:
−72 x + (30)(2)( x − 1) + M = 0
M = (12 x + 60) kN ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Maanual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or byy any means, without the prior written permission of the publisher, or used u beyond the limited
distribution to teachers and educators permitteed by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student usinng this manual is using it
without permission.
PR
ROBLEM 5.10 (Continued)
ΣFy = 0: V + 48 = 0
V = −48 kN
ΣM J = 0: − M + 48(5 − x)
M = 240 − 48 x
(b) M max
= 96.0 kN ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, C Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, witthout the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.11
Draw the shear and bending-moment diagramss for the beam and
loading shown, and determine the maximum abbsolute value (a) of
the shear, (b) of the bending moment.
SOLUTION
ΣM D = 0
− 40C + (900)(1.6) + (300)(6.4) − (300)(1.6) = 0
C = 72
7 kN
ΣFx = 0 −C + Gx = 0 Gx = 72 kN
ΣFy = 0 − 1.6 − 6.4 + G y − 1.6 = 0
G y = 9.6 kN.
A to E V = −1.6 kN.
E to F V = −8 kN.
F to B V = 1.6 kN
At A and B M =0
At D− ΣM D = 0
(0.3)(1.6) + M = 0
M = − 0.48 kNm
At D+ ΣM D = 0
(0.3)(1.6) − (0.02)(72) + M = 0
M = 0.96 kNm
(a) Maximum |V | = 8 kN
At E ΣM E = 0
(b) Maximum |M | = 1.92 kNm (0.6)(1.6) − (0.02)(72) + M = 0
M = 0.48 kNm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Maanual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or byy any means, without the prior written permission of the publisher, or used u beyond the limited
distribution to teachers and educators permitteed by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student usinng this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.11 (Continued)
At F − ΣM F = 0
− M − (0.02)(72) − (0.3)(1.6) = 0
M = −1.92 kNm.
At F + ΣM F = 0
− M − (0.3)(1.6) = 0
M = −0.48 kNm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.12
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and loading
shown, and determine the maximum absolute value (a) of the shear, (b) of
the bending moment.
SOLUTION
A to C : V = 85 N
C to D : V = 10 N
D to B : V = −65 N
At A and B, M =0
Just to the left of C,
Σ M C = 0: − (0.25) (85) + M = 0
M = 21.25 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.13
SOLUTION
Over whole beam
ΣFy = 0 15 x − 10 x − V = 0
V = 5x
x x
ΣM J = 0 − (15 x) + (10 x) + M = 0
2 2
M = 2.5x 2
At x = C V = 4.5 kN
M = 2.025 kN ⋅ m
V = 3 kips, M = 4.5 kip ⋅ ft
C to D 0.9 m < x < 1.8 m
ΣFy = 0 15 x − 9 − V = 0
V = 15 x − 9
x
ΣM J = 0 −(15 x) + 9( x − 0.45) + M = 0
2
M = 7.5x 2 − 9 x + 4.05 = 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.13 (Continued)
At D − V = 18 kN
M = 12.15 kN ⋅ m
D to B Use symmetry to calculate the shear and bending moment.
(a) Maximum |V | = 18 kN
(b) Maximum |M | = 12.15 kN ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.14
SOLUTION
Over the whole beam,
A to C: 0 ≤ x < 0.3 m
ΣFy = 0: 2 x − V = 0 V = (2 x) kN
x
ΣM J = 0: −(2 x) + M = 0 M = ( x 2 ) kN ⋅ m
2
At C −, x = 0.3 m
x
ΣM J = 0: − (2 x) + (1.5)( x − 0.3) + M = 0
2
M = ( x 2 − 1.5 x + 0.45) kN ⋅ m
At C +, x = 0.3 m, V = −0.9 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.15
SOLUTION
Reaction at A:
M B = 0: − 4.5 A + (3.0)(3) + (1.5)(3) + (1.8)(4.5)(2.25) = 0 A = 7.05 kN ↑
Use AC as free body.
ΣM C = 0: M C − (7.05)(1.5) + (1.8)(1.5)(0.75) = 0
M C = 8.55 kN ⋅ m = 8.55 × 103 N ⋅ m
1 3 1
I = bh = (80)(300)3 = 180 × 106 mm 4
12 12
= 180 × 10−6 m 4
1
c= (300) = 150 mm = 0.150 m
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.16
For the beam and loading shown, determine the maximum normal
stress due to bending on a transverse section at C.
SOLUTION
Using CB as a free body
ΣM C = 0: −M + (2.2)(3 × 103 )(1.1) = 0
M = 7.26 × 103 N ⋅ m
Section modulus for rectangle
1 2
S = bh
6
1
= (100)(200)2 = 666.7 × 103 mm3
6
= 666.7 × 10−6 m3
M 7.26 × 103
Normal stress σ = = −6
= 10.89 × 106 Pa
S 666.7 × 10
σ = 10.89 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.17
SOLUTION
Use portion CB as free body.
MC = 0 : − M + (3)(2.1)(1.05) + (8)(2.1) = 0
M = 23.415 kN ⋅ m = 23.415 × 103 N ⋅ m
M 23.415 × 103
Normal stress: σ = = = 27.7 × 106 Pa
S 844 × 10−6
σ = 27.7 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PRO
OBLEM 5.18
For thhe beam and loading shown, determine the maximum normal
n
stresss due to bending on section a-a.
SOLUTION
Reactions: By symmetry, A= B
Fy = 0 : A = B = 80 kN
M 104 × 103
Normal stress: σ = = −6
= 139.2 × 106 Pa
S 747 × 10
σ = 139.2 MPa
M
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, C Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, witthout the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.19
For the beam and loading shown, determine the maximum normal
stress due to bending on a transverse section at C.
SOLUTION
Use entire beam as free body.
M B = 0 : 2.25 A − (1.875)(25) − (1.5)(25) − (1.125)(10) − (0.75)(10) − (0.375)(10) = 0
A = 47.5 kN
Use portion AC as free body.
−(0.375)(47.5) + M = 0 M = 17.8125 kN ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.20
SOLUTION
U entire beam as free body.
Use
MB = 0 :
−4.8 A + (3.6)(216) + (1.6)(150) + (0.8)(150) = 0
A = 237 kN
σ = 129.5 MPa
M
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, C Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, witthout the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.21
SOLUTION
ΣM C = 0
(0.6)(2) + (0.1)(4) + (0.4)B = 0 B = −4 kN
ΣM B = 0
(1.0)(2) + (0.5)(4) − (0.4)C = 0 C = 10 kN
ΣFy = 0
−2 − 4 x − V = 0
V = −2 − 4 x
ΣM J = 0
x
2 x + (4 x) + M = 0
2
M = −2 x 2 − 2 x
At C M = 1.92 kN ⋅ m
C to B 0.6 m < x < 1.0 m
ΣFy = 0 − 2 − 4 x + 10 − V = 0 V = 8 − 4 x
x
ΣM K = 0 − 2 x + (4 x) − (10)( x − 0.6) + M = 0
2
M = −2 x 2 + 8x − 6
max |M | = 1.92 kN ⋅ m = 1.92 × 103 N ⋅ m
For rolled steel section S 100 × 11.5 S = 49.6 × 103 mm3
= 49.6 × 10−6 m3
M 1.92 × 103
Maximum normal stress σ = =
S 49.6 × 10−6
= 38.7 × 106 Pa
= 38.7 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Maanual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or byy any means, without the prior written permission of the publisher, or used u beyond the limited
distribution to teachers and educators permitteed by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student usinng this manual is using it
without permission.
P
PROBLEM 5.22
Reactions:
SOLUTION
M D = 0 : 4 A − 64 − (24)(2)(1) = 0 A = 288 kN
Fy = 0 : − 28 + D − (24)(2) = 0 D = 76 kN
k
A to C: 0 < x < 2m
Fy = 0 : − V − 28 = 0
V = −28 kN
N
M J = 0 : M + 28x = 0
M = (−28 x) kN ⋅ m
C to D: 2m < x < 4m
Fy = 0 : − V − 28 = 0
V = −28
2 kN
MJ = 0 : M + 28x − 64
4=0
M = (−28 x + 64) kN ⋅ m
D to B: 4m < x < 6m
Fy = 0 :
V − 24(6 − x) = 0
V = (−24 x + 144) kN
MJ = 0 :
6 − x
−M − 24(6 − x) =0
2
M = −12(6 − x) 2 kN ⋅ m
max M = 56 kN ⋅ m = 56 × 103 N ⋅ m
M 56 × 103 N ⋅ m
Normal Stress: σ = = = 116.2 × 1006 Pa
S 482 × 10−6 m 3
σ = 116.2 MP
Pa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, C Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, witthout the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.23
SOLUTION
Statics: Consider portion AB and BE separately.
Portion BE:
ME = 0 :
(96)(3.6) + (48)(3.3) − C (3) + (160)(1.5) = 0
C = 248 kN ↑
E = 56 kN ↑
M A = MB = ME = 0
At midpoint of AB:
Fy = 0 : V = 0
M = 0 : M = (96)(1.2) − (96)(0.6) = 57.6 kN ⋅ m
Just to the left of C:
Fy = 0 : V = −96 − 48 = −144 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.23 (Continued)
From the diagram:
M = 84 kN ⋅ m = 84 × 103 N ⋅ m
max
84 × 103
σm = −6
= 99.5 × 106 Pa
844 × 10
σ m = 99.5 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.24
SOLUTION
Reaction at A:
M B = 0 : − 4.8 A + 40 + (25)(3.2)(1.6) = 0
A = 35 kN
Fy = 0 : 35 − V = 0 V = 35 kN
M J = 0 : M + 40 − 35x = 0
M = (30 x − 40) kN ⋅ m
Fy = 0 : 35 − 25( x − 1.6) − V = 0
V = (−25 x + 75) kN
M K = 0 : M + 40 − 35x
x − 1.6
+ (25)( x − 1.6) =0
2
M = (−12.5 x 2 + 75
7 x − 72) kN ⋅ m
M 40.5 × 103 N ⋅ m
σ = = = 135.9 × 106 Pa σ = 135.9 MPa
S 298 × 10−6 m3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Maanual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or byy any means, without the prior written permission of the publisher, or used u beyond the limited
distribution to teachers and educators permitteed by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student usinng this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.25
SOLUTION
At D Σ M D = 0 −M D + (1.5)(16.9)
M D = 25.35 kNm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.26
SOLUTION
By symmetry, A = B
Σ Fy = 0: A − 8 + 12 − 8 + B = 0
A = B = 2 kN
Shear: A to C −: V = 2 kN
C + to D −: V = −6 kN
D + to E −: V = 6 kN
E + to B : V = −2 kN
Bending moment:
At C, Σ M C = 0: M C − (1)(2) = 0
M C = 2 kN ⋅ m
By symmetry, M = 2 kN ⋅ m at E. M E = 2 kN ⋅ m
max |M | = 4 kN ⋅ m occurs at E.
|M |max 4 × 103
Normal stress: σ max = =
Sx 280 × 10−6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.27
SOLUTION
By symmetry, A=B
Σ Fy = 0: A − 8 + W − 8 + B = 0
A = B = 8 − 0.5W
Equate: −M D = M C W − 8 = 8 − 0.5W
W = 10.67 kN
(a) W = 10.6667 kN
M C = −2.6667 kN ⋅ m
M D = 2.6667 kN ⋅ m = 2.6667.103 N ⋅ m
|M |max = 2.6667 kN ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.28
SOLUTION
Σ Fy = 0: VB + C − 20b = 0
VB = 10b
x
Σ M J = 0: −VB x + (20 x) + M = 0
2
M = VB x − 10 x 2 = 10bx − 10 x 2 kNm
dM 1
= 10b − 20 xm = 0 xm = b
dx 2
5 5
M max = 5b 2 − b 2 = b 2
2 2
Segment AB:
a − x
Σ M K = 0: − 20(a − x)
2
−VB (a − x) − M = 0
M = −10(a − x) 2 + 10b (a − x)
|M max | occurs at x = 0.
|M max | = −10a 2 − 10ab = −10a 2 − 10a(5.4 − a) = 54a
5 5 5
(a) Equate the two values of |M max | . 54a = b2 = (5.4 − a) 2 = 72.9 − 27a + a 2
2 2 2
a − 81a + 72.9 = 0 a = 81 ± (81) 2 − (4) ( 52 ) (72.9)
5 2
5
2
a = (81 ± 76.37)/5 = 0.926 m a = 0.93 m
(b) |M |max = 54 a = 50 kNm
| M |max 50 × 103
σ = = = 29.58 MPa σ m = 29.6 MPa
Sx 1690 × 10 −6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.29
Determine (a) the distance a for which the absolute value of the
bending moment in the beam is as small as possible, (b) the
corresponding maximum normal stress due to bending. (See hint of
Prob. 5.27.)(Hint: Draw the bending-moment diagram and equate
the absolute values of the largest positive and negative bending
moments obtained.)
SOLUTION
Reaction at B.
1
Σ M C = 0 20a − (2.4)(40) + (3.9) RB = 0 RB = (96 − 20a)
3.9
Bending moment at D. Σ M C = 0 −M D + 1.5RB = 0
1.5
M D = 1.5RB = (96 − 20a)
3.9
Equate −M C = M D
1.5
20a = (96 − 20a)
3.9
a = 1.33 m (a) a = 1.33 m
Then −M C = M D = (20)(1.33) = 26.7 kNm
|M |max = 26.7 kNm
For W360 × 32.9 rolled steel section S = 474 × 103 mm3
M 26.7 × 103
Normal stress σ = = = 56.3 MPa (b) 56.3 MPa
S 474 × 10−6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.30
SOLUTION
P = 480 N Q = 480 N
360
(a) Equate: −M D = M C 480(1 − a) = 480 −
a
a = 0.86603 m a = 866 mm
A = 128.62 N M C = 64.31 N ⋅ m M D = −64.31 N ⋅ m
1 2
(b) For rectangular section, S = bh
6
1
S = (12)(13)2 = 648 mm3 = 648 × 10−9 m3
6
|M |max 64.31
σ max = = −9
= 99.2 × 106 Pa σ max = 99.2 MPa
S 6.48 × 10
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.31
SOLUTION
P = 480 N Q = 320 N
280
(a) Equate: −M D = M C 320 − 320 a = 400 −
a
320 a 2 + 80a − 280 = 0 a = 0.81873 m, − 1.06873 m
1 2
(b) For rectangular section, S = bh
6
1
S = (12)(18)2 = 648 mm3 = 648 × 10−9 m3
6
|M |max 58.0065
σ max = = = 89.5 × 106 Pa σ max = 89.5 MPa
S 648 × 10−9
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.32
SOLUTION
Weight density: γ = ρ g
W = AL ρ g = b 2 L ρ g
W
Reactions at C and D: C = D=
2
Bending moment at C:
L W
Σ M C = 0: + M = 0
6 3
WL
M =−
18
Bending moment at center of beam:
L W L W WL
Σ M E = 0: − + M = 0 M =−
4 2 6 2 24
WL b 2 L2 ρ g
max|M | = =
18 18
1 3
For a square section, S = b
6
|M | b 2 L2 ρ g /18 L2 ρ g
Normal stress: σ = = =
S b3 /6 3b
L2 ρ g
Solve for b: b=
3σ
Data: L = 3.6 m ρ = 7860 kg/m3 g = 9.81 m/s 2 (a) σ = 10 × 106 Pa (b) σ = 50 × 106 Pa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.33
SOLUTION
L2γ
Solving for d d =
σ
Data: L = 3m
γ = (7860 × 9.81) N/m3
σ = 20 MPa
(3)2 (7860 × 9.81)
d = = 0.0248 m = 24.8 mm
28 × 106
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.34
PROBLEM 5.1 For the beam and loading shown, (a) draw the shear and
bending-moment diagrams, (b) determine the equations of the shear and
bending-moment curves.
SOLUTION
Pb
ΣM C = 0: LA − bP = 0 A=
L
Pa
ΣM A = 0: LC − aP = 0 C =
L
Pb
At A+, V = A= M =0
L
A to B − : 0< x<a
x
w=0 0 wdx = 0
Pb
V − VA = 0 V =
L
a a Pb Pba Pba
M B − M A = 0 Vdx = 0 dx = MB =
L L L
Pb Pa
At B +, V = A−P = −P=−
L L
B + to C: a< x< L
x
w=0 a wdx = 0
Pa
VC − VB = 0 V =−
L
L Pa Pab
MC − M B = a Vdx = − L ( L − a) = − L
Pab Pba Pab
MC = M B − = − =0
L L L
Pab
|M | max =
L
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.35
PROBLEM 5.2 For the beam and loading shown, (a) draw the shear and
bending-moment diagrams, (b) determine the equations of the shear and
bending-moment curves.
L wL
SOLUTION Σ M B = 0: −AL + wL ⋅ =0 A=
2 2
L wL
Σ M A = 0: BL − wL ⋅ =0 B=
2 2
dV
= −w
dx
x
V − VA = −0 wdx = −wx
wL
V = VA − wx = A − wx V = − wx
2
dM
=V
dx
x x wL
M − MA = 0 Vd x = 0 2 − wx dx
wLx wx 2
= −
2 2
wLx wx 2 w
M = MA + − M = (Lx − x 2 )
2 2 2
1
Maximum M occurs at x = , where
2
dM wL2
V = =0 |M |max =
dx 8
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.36
PROBLEM 5.3 For the beam and loading shown, (a) draw the shear and
bending-moment diagrams, (b) determine the equations of the shear and
bending-moment curves.
SOLUTION
Over AB: VA = 0 M A = 0
x
V = − 0 wdx = − wx
dM
= V = −wx
dx
x
x wx 2 wx 2
M = 0
Vdx =− M =−
2 0
2
wa 2
At B: x=a VB = −wa MB = −
2
Over BC: w=0
dV
=0 V = constant = VB V = −wa
dx
dM
= V = −wa
dx
x x
M − M B = a Vdx = −wax a = −wa( x − a)
wa 2 a
M = − wa( x − a) − M = − wa x −
2 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.37
PROBLEM 5.45 For the beam and loading shown, (a) draw the sheaar and
bending-momeent diagrams, (b) determine the equations of the sheaar and
bending-momeent curves.
SOLUTION
x
w = w0
L
VA = 0, MA = 0
dV Wx
= −w = − 0
dx L
x w0 x w x2
V − VA = − 0 =− 0
L 2L
w0 x 2
V =−
2L
dM w x2
=V = − 0
dx 2L
x x w0 x 2
M − M A = 0 V dx = − 0 dx
2L
w0 x3
M =−
6L
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, C Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, witthout the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
P
PROBLEM 5.38
U
Using the method of Sec. 5.3, solve Prob. 5.5a.
PROBLEM 5.5 For the beam and loading shown, (a) draw
P d the shear and
bending-moment diagrams, (b) determine the equationss of the shear and
bending-moment curves.
SOLUTION
Reactions. By symmetry: A=B
ΣFy = 0: A − P − P + B = 0
A= B = P
Over each portion AB, BC, and CD w = 0.
dV
=0 V = constant.
dx
Shear diagram.
A to B : V = P
B to C : V = P − P = 0
C to D : V = 0 − P = −P
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Maanual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or byy any means, without the prior written permission of the publisher, or used u beyond the limited
distribution to teachers and educators permitteed by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student usinng this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.38 (Continued)
dM
C to D: = V = −P
dx
M = − Pdx = − Px + C2
M = 0 at x = L.
Thus C2 = PL
M = P(L − x)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.39
PROBLEM 5.6 For the beam and loading shown, (a) draw the shear and
bending-moment diagrams, (b) determine the equations of the shear and
bending-moment curves.
1
SOLUTION Reactions. A= D= w( L − 2a)
2
1
At A. VA = A = w(L − 2a), M A = 0
2
0< x<a w=0
A to B.
a
VB − VA = − 0
w dx = 0
1
VB = VA = w( L − 2a)
2
a a 1
MB − M A = V dx =
0 0 2
w( L − 2a)dx
1
MB = w(L − 2a)a
2
B to C. a< x< L−a w= w
x
V − VB = − a
w dx = − w( x − a )
1 1
V = w(L − 2a) − w( x − a) = w( L − 2 x)
2 2
dM 1
= V = w( L − 2 x)
dx 2
x 1 x
M − M B = a V dx = w ( Lx − x 2 )
2 a
1
= w( Lx − x 2 − La + a 2 )
2
1 1
M = w(L − 2a)a + w( Lx − x 2 − La + a 2 )
2 2
1
= w( Lx − x 2 − a 2 )
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.39 (Continued)
x = L−a 1 1
At C. VC = − w( L − 2a) M C = (L − 2a)a
2 2
1
C to D. V = VC = − w(L − 2a)
2
MD = 0
L L2 a 2
At x = , M max = w −
2 8 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.40
PROBLEM 5.7 Draw the shear and bending-moment diagrams for the
beam and loading shown, and determine the maximum absolute value
(a) of the shear, (b) of the bending moment.
SOLUTION
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.41
SOLUTION
M A = 0 : − M A − (0.3)(200) − (0.525)(200)
+ (0.825)(500) − (1.05)(200) = 0
M A = 37.5 N ⋅ m
VA = 100 N
Shear:
A to C: V = 100 N
C to D: V = 100 − 200 = −100 N
D to E: V = −100 − 200 = −300 N
E to B: V = −300 + 500 = 200 N
Areas under
u shear diagram:
A to C: Vdx = (100)(0.3) = 30 N ⋅ m
C to D: Vdx = (−100)(0.225) = −22.5 N ⋅ m
D to E: Vdx = (−300)(0.3) = −90 N ⋅ m
E to B: Vdx = (200)(0.225) = 45 N ⋅ m
Bending moments:
M A = 37.5 N ⋅ m
C
M C = M A + A V dx = 37.5 + 30 = 67.5 N ⋅ m
D
M D = M C + C V dx = 67.5 − 22.5 = 455 N ⋅ m
E
M E = M D + D V dx = 45 − 90 = −45 N ⋅ m
D
M B = M E + E V dx = −45 + 45 = 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, C Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, witthout the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.42
PROBLEM 5.9 Draw the shear and bending-moment diagrams for the
beam and loading shown, and determine the maximum absolute value
(a) of the shear, (b) of the bending moment.
SOLUTION
Reactions:
M C = 0 : 2 A + (12)(2)(1) − (40)(1) = 0
A = 8kN ↓
M A = 0 : 2C − (12)(2)(1) − (40)(3) = 0
C = 72 kN ↑
Shear diagram: VA = −8 kN
A to C: 0 < x < 2 m w = 12kN/m
2 2
VC − VA = − 0
wdx = − 12dx = −24 kN
0
VC = −24 − 8 = −32 kN
C to B: VB = −32 + 72 = 40 kN
Areas of shear diagram:
1
A to C: Vdx = (−8 − 32)(2) = −40 kN ⋅ m
2
C to B: Vdx = (1)(40) = 40 kN ⋅ m
Bending moments:
MA = 0
M C = M A + Vdx = 0 − 40 = −40 kN ⋅ m
M B = M C + Vdx = −40 + 40 = 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLE
EM 5.43
SOLUTION
Reactioons A and B.
M B = 0: −5 A + (2)(30)(4) + (60)(2) = 0
A = 72 kN ↑
M A = 0: 5B − (3)(60) − (1)(30)(2) = 0
B = 48 kN ↑
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, C Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, witthout the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.44
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and loading
shown, and determine the maximum absolute value (a) of the shear, (b) of
the bending moment.
SOLUTION
Reaction at A:
ΣM B = 0: −3.0 A + (1.5)(3.0)(3.5) + (1.5)(3) = 0
A = 6.75 kN ↑
Reaction at B: B = 6.75 kN ↑
Beam ACB and loading: (See sketch.)
Areas of load diagram:
A to C: (2.4)(3.5) = 8.4 kN
C to B: (0.6)(3.5) = 2.1 kN
Shear diagram:
VA = 6.75 kN
VC − = 6.75 − 8.4 = −1.65 kN
VC + = −1.65 − 3 = −4.65 kN
VB = −4.65 − 2.1 = −6.75 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.44 (Continued)
Bending moments: MA = 0
M G = 0 + 6.5089 = 6.5089 kN ⋅ m
M C − = 6.5089 − 0.3889 = 6.12 kN ⋅ m
M C + = 6.12 − 2.7 = 3.42 kN ⋅ m
M B = 3.42 − 3.42 = 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.45
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and loading
shown, and determine the maximum absolute value (a) of the shear, (b) of
the bending moment.
SOLUTION
M B = 0:
− 3 A + (1)(4) + (0.5)(4) = 0
A = 2 kN ↑
M A = 0: 3B − (2)(4) − (2.5)(4) = 0
B = 6 kN ↑
Shear diagram:
A to C: V = 2 kN
C to D: V = 2 − 4 = −2 kN
D to B: V = −2 − 4 = −6 kN
Areas of shear diagram:
A to C: Vdx = (1)(2) = 2 kN ⋅ m
C to D: Vdx = (1)(−2) = −2 kN ⋅ m
D to E: Vdx = (1)(−6) = −6 kN ⋅ m
Bending moments:
MA = 0
M C − = 0 + 2 = 2 kN ⋅ m
M C + = 2 + 4 = 6 kN ⋅ m
M D − = 6 − 2 = 4 kN ⋅ m
M D + = 4 + 2 = 6 kN ⋅ m
MB = 6 − 6 = 0
(a) V max
= 6.00 kN
(b) M max
= 6.00 kN ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBL
LEM 5.46
PROBLEEM 5.15 For the beam and loading shown, determinne the
m normal stress due to bending on a transverse section att C.
maximum
SOLUTION
By symmetry, A = B.
ΣFy = 0: A + B − 3 − 3 − (4.5)(1.8) = 0
A = B = 7.05 kN
Shear diagram: VA = 7.05 kN
A to C − : w = 1.8 kN/m
−
At C , V = 7.05 − (1.8)(1.5) = 4.35 kN
At C +, V = 4.35 − 3 = 1.35 kN
N
C + to D − : w = 1.8 kN/m
At D − , V = 1.35 − (1.5)(1.8) = −1.35 kN
At D +, V = −1.35 − 3 = −4.35 kN
D + to B: w = 1.8 kN
At B, V = −4.35 − (1.5)(1.8) = −7.05 kN
Draw the shear diagram:
V = 0 at point E, the midpoint
m of CD.
Areas of the shear diagram:
1
A to C : (7.05 + 4.35)(1.5) = 8.555 kN ⋅ m
2
1
C to E : (1.35)(0.75) = 0.50625 kN ⋅ m
2
1
E to D : (−1.35)(0.75) = −0.506625 kN ⋅ m
2
1
D to B: (−4.35 − 7.05)(1.5) = −8.55 kN ⋅ m
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, C Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, witthout the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.46 (Continued)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.47
PROBLEM 5.16 For the beam and loading shown, determine the
maximum normal stress due to bending on a transverse section at C.
SOLUTION
ΣM C = 0
− 3 A + (1.5)(10) − (1.1)(2.2)(3) = 0
A = 2.58 kN
ΣM A = 0 − (1.5)(10) + 3C − (4.1)(2.2)(3) = 0
C = 14.02 kN
Shear
A to D − V = 2.58 kN
+ −
D to C V = 2.58 − 10 = −7.42 kN
+
C V = −7.42 + 14.02 = 6.60 kN
B V = 6.60 − (2.2)(3) = 0
Areas under shear diagram
A to D Vdx = (1.5)(2.58) = 3.87 kN ⋅ m
D to C Vdx = (1.5)(−7.42) = −11.13 kN ⋅ m
1
C to B Vdx = 2 (2.2)(6.60) = 7.26 kN ⋅ m
Bending moments
MA = 0
M D = 0 + 3.87 = 3.87 kN ⋅ m
M C = 3.87 − 11.13 = −7.26 kN ⋅ m
M B = 7.26 − 7.26 = 0
|M C | = 7.26 kN ⋅ m = 7.26 × 103 N ⋅ m
1 2 1
For rectangular cross section S = bh = (100)(200) 2
6 6
= 666.67 × 103 mm3 = 666.67 × 10−6 m 2
| MC | 7.26 × 103
Normal stress σ= = −6
= 10.89 × 106 Pa
S 666.67 × 10
= 10.89 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.48
SOLUTION
Reactions: By symmetry, A = B.
Fy = 0 : A = B = 80 kN
k ↑
Shear diagram:
A to C: V = 80 kN
C to D: V = 80 − 30 = 50 kN
D to E: V = 50 − 50 = 0
Areas of shear diagram:
A to C: Vdx = (80)(0.8) = 64 kN ⋅ m
C to D: Vdx = (50)(00.8) = 40 kN ⋅ m
D to E: Vdx = 0
Bending moments:
MA = 0
M C = 0 + 64 = 64 kN ⋅ m
M D = 64 + 40 = 104 kN ⋅ m
M E = 104 + 0 = 104 kN ⋅ m
M max
= 104 kN ⋅ m = 104 × 103 N ⋅ m
m3 = 747 × 10−6 m 3
For W310 × 52, S = 747 × 103 mm
M 104 × 103
Normal stress: σ = = = 139.2 × 106 Pa
S 747 × 10−6
σ = 139.2 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Maanual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or byy any means, without the prior written permission of the publisher, or used u beyond the limited
distribution to teachers and educators permitteed by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student usinng this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.49
PROBLEM 5.19 For the beam and loading shown, determine the
maximum normal stress due to bending on a transverse section at C.
SOLUTION
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.50
For the beam and loading shown, determine the equations of the shear
and bending-moment curves, and the maximum absolute value of the
bending moment in the beam, knowing that (a) k = 1, (b) k = 0.5.
SOLUTION
w0 x kw0 ( L − x) wx
w= − = (1 + k ) 0 − kw.
L L L
dV w0 x
= − w = kw0 − (1 + k )
dx L
2
wx
V = kw0 x − (1 + k ) 0 + C1
2L
V = 0 at x = 0 C1 = 0
dM w x2
= V = kw0 x − (1 + k ) 0
dx 2L
kw0 x 2 w x3
M= − (1 + k ) 0 + C2
2 6L
M = 0 at x = 0 C2 = 0
kw0 x 2 (1 + k ) w0 x3
M= −
2 6L
w0 x 2
(a) k = 1. V = w0 x −
L
w x 2 w x3
M= 0 − 0
2 3L
w0 L2
Maximum M occurs at x = L. M max
=
6
1 w0 x 3w0 x 2
(b) k= . V= −
2 2 4L
w0 x 2 w0 x3
M= −
4 4L
2
V = 0 at x= L
3
w0 ( 23 L ) w0 ( 23 L )
2 3
2 w0 L2
At x = L, M= − = = 0.03704 w0 L2
3 4 4L 27
At x = L, M =0
w0 L2
|M |max =
27
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.51
Determine (a) the equations of the shear and bending-moment curves for
the beam and loading shown, (b) the maximum absolute value of the
bending moment in the beam.
SOLUTION
dV x
= − w = − w0
dx L
1 x2 dM
V = − w0 + C1 =
2 L dx
3
1 x
M = − w0 + C1 x + C2
6 L
M = 0 at x=0 C2 = 0
1 1
M = 0 at x=L 0 = − w0 L2 + C1 L C1 = w0 L
6 6
1 x2 1 1
(a) V = − w0 + w0 L2 V= w0 ( L2 − 3x 2 )/L
2 L 6 6
1 x3 1 1
M = − w0 + w0 Lx M= w0 ( Lx − x3 /L)
6 L 6 6
dM
(b) M max occurs when = V = 0. L2 − 3xm2 = 0
dx
L 1 L2 L2
xm = M max = w0 − M max = 0.0642 w0 L2
3 6 3 3 3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.52
Determine (a) the equations of the shear and bending-moment curves for
the beam and loading shown, (b) the maximum absolute value of the
bending moment in the beam.
SOLUTION
dV πx
= − w = − w0 sin
dx L
w0 L πx dM
V= cos + C1 =
π L dx
wL 2
πx
M = 0 2 sin + C1 x + C2
π L
M = 0 at x = 0 C2 = 0
M = 0 at x = L 0 = 0 + C1 L + 0
C1 = 0
w0 L πx
(a) V= cos
π L
w0 L2 πx
M= sin
π2 L
dM L
= V = 0 at x=
dx 2
w0 L2 π w0 L2
(b) M max = sin M max =
π2 2 π2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.53
Determine (a) the equations of the shear and bending-moment curves for
the beam and loading shown, (b) the maximum absolute value of the
bending moment in the beam.
SOLUTION
dV x2
= − w = − w0 1 + 2
dx L
x3
V = − w0 x + 2 + C1
3L
V = 0 at x = L.
1 4
0 = − w0 L + L + C1 C1 = w0 L
3 3
dM 4 1 x3
= V = w0 L − x −
dx 3 3 L2
4 1 1 x4
M = w0 Lx − x 2 − + C2
3 2 12 L2
4 1 1
M = 0 at x = L. w0 L2 − L2 − L2 + C2 = 0
3 2 12
3 4 1 1 x4 3 2
C2 = − w0 L2 M = w0 Lx − x 2 − − L
4 3 2 12 L2 4
3
|M |max occurs at x = 0. | M |max = w0 L2
4
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.54
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and
loading shown and determine the maximum normal stress due
to bending.
SOLUTION
ΣM B = 0: − 2.5 A + (1.75)(1.5)(16) = 0
A = 16.8 kN
ΣM A = 0: − (0.75)(1.5)(16) + 2.5B = 0
B = 7.2 kN
Shear diagram. VA = 16.8 kN
VC = 16.8 − (1.5)(16) = −7.2 kN
VB = −7.2 kN
Locate point D where V = 0.
d 1.5 − d
= 24d = 25.2
16.8 7.2
d = 1.05 m 1.5 − d = 0.45 m
Areas of the shear diagram.
1
A to D. Vdx = 2 (1.05)(16.8) = 8.82 kN ⋅ m
1
D to C. Vdx = 2 (0.45)(−7.2) = −1.62 kN ⋅ m
C to B. Vdx = (1)(−7.2) = −7.2 kN ⋅ m
Bending moments. MA =0
MD = 0 + 8.82 = 8.82 kN ⋅ m
MC = 8.82 − 1.62 = 7.2 kN ⋅ m
MB = 7.2 − 7.2 = 0
Maximum |M | = 8.82 kN ⋅ m = 8.82 × 103 N ⋅ m
For S 150 × 18.6 rolled steel section, S = 120 × 103 mm3 = 120 × 10−6 m3
|M | 8.82 × 103
Normal stress. σ= = = 73.5 × 106 Pa σ = 73.5 MPa
S 120 × 10−6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.55
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and
loading shown and determine the maximum normal stress due to
bending.
SOLUTION
M C = 0 : (2)(1) − (3)(4)(2) + 4B = 0
B = 5.5 kN
M B = 0 : (5)(2) + (3)(4)(2) − 4C = 0
C = 8.5 kN
Shear:
A to C: V = −2 kN
C+ : V = −2 + 8.5 = 6.5 kN
1
C to D: Vdx = (2.16667)(6.5) = 7.0417 kN ⋅ m
2
1
D to B: Vdx = (3.83333)(−5.5) = −5.0417 kN ⋅ m
2
Bending moments: MA = 0
M C = 0 − 2.0 = −2.0 kN ⋅ m
M B = 5.0417 − 5.0417 = 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.55 (Continued)
1 1 1 1
For pipe: co = d o = (160) = 80 mm, ci = di = (140) = 70 mm
2 2 2 2
π π
I =
4
(c 4
o )
− ci4 =
4
4 4
(80) − (70) = 13.3125 × 10 mm
6 4
I 13.3125 × 106
S = = = 166.406 × 103 mm3 = 166.406 × 10−6 m3
co 80
M 5.0417 × 103
Normal stress: σ = = −6
= 30.3 × 106 Pa σ = 30.3 MPa
S 166.406 × 10
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.56
SOLUTION
MB = 0
−3.6 A + (45)(2.4)(2.4) − 16 = 0
A = 67.6 kN
MA = 0
− (45)(2.4)(1.2) + 3.6 B − 16 = 0
B = 40.4 kN
Shear: VA = 67.6 kN
VC = 67.6 − (45)(2.4) = −40.4 kN
C to B V = −40.4 kN
Locate point D where V = 0
d 2.4 − d
= 1.6d = 2.4
67.6 40.4
d = 1.5 m 2.4 − d = 0.9 m
Areas under shear diagram
1
A to D Vdx = 2 (1.5)(67.6) = 50.7 kNm
1
D to C Vdx = 2 (0.9)(−40.4) = −18.18 kNm
C to B Vdx = −(1.2)(40.4) = −48.48 kNm
Bending moments: M A = 0
M D = 0 + 50.7 = 50.7 kNm
M C = 50.7 − 18.18 = 32.52 kNm
M B = 32.52 − 48.48 = −15.96 kNm
Maximum |M | = 50.7 kNm
1 2 1
For rectangular cross section S = bh = (75)(250)2 = 781250 mm3
6 6
|M | 50.7 × 103
Normal stress σ = = = 64.9 MPa
S 781250 × 10−9
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.57
SOLUTION
w=0
MD = 0:
− 4 RA + (2)(250) − (2)(150) = 0
RA = 50 kN ↑
MA = 0:
4 RD − (2)(250) − (6)(150) = 0
RD = 350 kN ↑
Shear: VA = 50 kN
A to C: V = 50 kN
C to D: V = 50 − 250 = −200 kN
D to B: V = −200 + 350 = 150 kN
Areas of shear diagram:
A to C: Vdx = (50)(2) = 100 kN ⋅ m
C to D: Vdx = (−200)(2) = −400 kN ⋅ m
D to B: Vdx = (150)(2) = 300 kN ⋅ m
Bending moments: M A = 0
M C = M A + Vdx = 0 + 100 = 100 kN ⋅ m
M D = M C + Vdx = 100 − 400 = −300 kN ⋅ m
M B = M D + Vdx = −300 + 300 = 0
For W410 × 114 rolled steel section, S x = 2200 × 103 mm3 = 2200 × 10 −6 m3
M 300 × 103
σm = max
= = 136.4 × 106 Pa σ m = 136.4 MPa
Sx 2200 × 10−6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.58
SOLUTION
Reaction:
M B = 0 : − 4 A + 60 + (80)(1.6)(2) − 12 = 0
Shear: VA = 76 kN A = 76 kN ↑
A to C : V = 76 kN
VD = 76 − (80)(1.6) = −52 kN
D to C : V = −52 kN
1
C to E: Vdx = (0.95)(76) = 36.1 kN ⋅ m
2
1
E to D: Vdx = (0.65)(−52) = −16.9 kN ⋅ m
2
D to B: Vdx = (1.2)(−52) = −62.4 kN ⋅ m
M 67.3 × 103 N ⋅ m
Normal stress: σ max = = = 68.5 × 106 Pa σ m = 68.5 MPa
S 983 × 10−6 m3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.59
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and loading
shown and determine the maximum normal stress due to bending.
SOLUTION
MB = 0
− 0.5 A + (140)(0.7)(0.15) = 0
A = 29.4 kN
MA = 0
0.5B − (140)(0.7)(0.35) = 0
B = 68.4 kN
Shear: VA = 29.4 kN
B− VB− = 29.4 − (140)(0.5) = −40.6 kN
C VC = 27.8 − (140)(0.2) ≈ 0
Locate point D where V = 0
d 0.5 − d
= 70.3d = 14.7
29.4 40.6
d = 0.21 m 0.5 − d = 0.29 m
Areas under shear diagram
1
A to D Vdx = (29.4)(0.21) = 3.087 kNm
2
1
D to B Vdx = (−40.6)(0.29) = −5.887 kNm
2
1
B to C Vdx = (27.8)(0.2) = 2.78 kNm
2
Bending moments: M A = 0
M D = 0 + 3.087 = 3.087 kNm
M B = 3.087 − 5.887 = −2.8 kNm
M C = −2.8 + 2.78 ≈ 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.59 (Continued)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.60
SOLUTION
(a) Replace distributed load by equivalent
e concentrated load at the centroid of the area off the load diagram.
2L 1
For the triangular distributionn, the centroid lies at x = . W = w0 L
3 2
1
(a) Fy = 0 : RD − W = 0 RD = w0 L M C = 0 : 0 = 0 equilibrium
m
2
V = 0, M = 0, at x = 0
2L dV wx
0< x< , = −w = − 0
3 dx L
dM w x2 w x2
= V = − 0 + C1 = − 0
dx 2L 2L
w0 x3 w x3
M =− + C2 = − 0
6L 6L
w0 (2L / 3) 2 2
Just to the left of C, V =− = − w0 L
2L 9
2 5
Just to the right of C, V = − w0 L + RD = w0 L
9 18
w0 (2L / 3)3 4
Note sign change. Maximum M occurs
o at C. MC = − = − w0 L2
6L 81
4
Maximum M = w0 L2
81
1 4 1
For square cross section, I = a c= a
112 2
3
M c 4 w0 L2 6 8 w0 L2 2 w0 L2
(b) σm = max
= = =
81 a3 27 a3 3 a
3
I
w0 L2
σm =
(1.5a)3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Maanual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or byy any means, without the prior written permission of the publisher, or used u beyond the limited
distribution to teachers and educators permitteed by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student usinng this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.61
SOLUTION
Fy = 0: (1)(w0 ) − (0.4)(400) = 0
w0 = 160 kN/m
Shear diagram: VA = 0
VC = 0 + (0.3)(160) = 48kN
VD = 48 − (0.3)(400) + (0.3)(160) = −48kN
VB = −48 + (0.3)(160) = 0
M C = 0 + 7.2 = 7.2 kN
M E = 7.2 + 4.8 = 12.0 kN
M D = 12.0 − 4.8 = 7.2 kN
M B = 7.2 − 7.2 = 0
M max
= 12.0 kN ⋅ m = 12.0 × 103 N ⋅ m
For W200 × 22.5 rolled steel shape, S x = 193 × 103 mm3 = 193 × 10−6 m3
M 12.0 × 103
Normal stress: σ = = = 62.2 × 106 Pa σ = 62.2 MPa
S 193 × 10−6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.62
SOLUTION
Fy = 0 − P + C − (0.6)(15) − VD = 0
C = 22.77 kN
Using portion EFB as a free body
M F = 0 −1.2Q + (0.45)(0.9)(15) − 0.9 VE − M E = 0
Q = 13.4 kN
Fy = 0 F + VE − (0.9)(15) − Q = 0
F = 40.3 kN
Shear: A to C V = −4.71 kN
C+ V = −4.71 + 22.77 = 18.06 kN
F− V = 18.06 − (3)(15) = −26.94 kN
F+ V = −26.94 + 40.3 = 13.4 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.62 (Continued)
F to B V = 13.4 kN
Locate point G where V = 0
U 3−U
= 45U = 40
18.06 26.94
U = 1.2 m 3 − U = 1.8 m
Areas under shear diagram
A to C Vdx = (0.6)(−4.71) = −2.826 kN ⋅ m
1
C to G Vdx = 2 (1.2)(18.06) = 10.836 kN ⋅ m
1
G to F Vdx = (1.8)(−26.94) = −24.246 kN ⋅ m
2
F to B Vdx = (1.2)(13.4) = 16.08 kN ⋅ m
Bending moments MA = 0
M C = 0 − 2.826 = −2.826 kN ⋅ m
M G = −2.826 + 10.836 = 8.01 kN ⋅ m
M F = 8.01 − 24.246 = −16.236 kN ⋅ m
M B = −16.236 + 16.08 = −0.156 ≈ 0
difference is due to round off errors.
Maximum |M | = 16.236 kN ⋅ m
|M | 16.236 × 103
Normal stress σ = =
S 379 × 10−6
= 42.83 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.63*
SOLUTION
1
I= (18)(36)3 = 69.984 × 103 mm 4
12
1
c = d = 18 mm
2
I
S = = 3.888 × 103 mm3 = 3.888 × 10−6 m3
c
VA = 1150 N VD = 250
M A = −221.25 N ⋅ m M C = −116.25 N ⋅ m M D = −31.25 N ⋅ m
|V |max = 1150 N
|M |max = 221 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.64*
SOLUTION
1
(a) I= (24)(60)3 = 432 × 103 mm 4 c = 30 mm
12
I
S = = 14.4 × 103 mm3 = 14.4 × 10−6 m3 M = Sσ
c
At D, M D = (14.4 × 10−6 )(55 × 106 ) = 792 N ⋅ m
MA = 0
M C = 0 + 720 = 720 N ⋅ m
|M |max = 900 N ⋅ m
M E = 720 + 180 = 900 N ⋅ m
M B = 900 − 900 = 0
|M |max 900
(b) Normal stress. σ max = = −6
= 62.5 × 106 Pa
S 14.4 × 10
σ max = 62.5 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.65
For the beam and loading shown, design the cross section of the
beam, knowing that the grade of timber used has an allowable normal
stress of 12 MPa.
SOLUTION
Reactions:
ΣM D = 0: − 2.4 A + (1.6)(1.8) + (0.8)(3.6) = 0 A = 2.4 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.66
For the beam and loading shown, design the cross section of the beam,
knowing that the grade of timber used has an allowable normal stress
of 12 MPa.
SOLUTION
Reactions: Fy = 0 : A − (1.2)(18) = 0
A = 21.6 kN ↑
M A = 0 : − M A − (1.8)(1.2)(18) = 0
M A = −38.88 kN ⋅ m
VC = 21.6 − (1.2)(18) = 0
Areas of shear diagram:
A to B : (1.2)(21.6) = 25.92 kN ⋅ m
1
B to C : (1.2)(21.6) = 12.96 kN ⋅ m
2
Bending moments: M A = −38.88 kN ⋅ m
M C = −12.96 + 12.96 = 0
M max
= 38.88 kN ⋅ m = 38.8 × 103 N ⋅ m
M
σ max = max
S
M 38.8 × 103 N ⋅ m
S = max
= = 3240 × 10−6 m3 = 3240 × 103 mm3
σ max 12 × 10 Pa
6
1 2
For a rectangular section, S = bh
6
6S 6(3240 × 103 )
h= = = 394 mm
b 125
h = 394 mm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.67
For the beam and loading shown, design the cross section of the
beam, knowing that the grade of timber used has an allowable
normal stress of 12 MPa.
SOLUTION
By symmetry, A = D.
1 1
Fy = 0: A + (0.9)(15) + (2)(15) + (0.9) + D = 0
2 2
A = D = 21.75 kN
Shear diagram: VA = 21.75 kN
1
VB = 21.75 − (0.9)(15) = 15.0 kN
2
VC = 15.0 − (2)(15) = −15.0 kN
1
VD = −15.0 − (0.9)(15) = −21.75 kN
2
Locate point E where V = 0.
By symmetry, E is the midpoint of BC.
Areas of shear diagram.
2
A to B. (0.9)(15) + (0.9)(21.75 − 15) = 17.55 kN ⋅ m
3
1
B to E. (1)(15) = 7.5 kN ⋅ m
2
1
E to C. (1)(−15) = −7.5 kN ⋅ m
2
C to D. By anti-symmetry −17.55 kN ⋅ m
Bending moments: MA = 0
M B = 0 + 17.55 = 17.55 kN ⋅ m
M E = 17.55 + 7.5 = 25.05 kN ⋅ m
M C = 25.05 − 7.5 = 17.55 kN ⋅ m
M D = 17.55 − 17.55 = 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.67 (Continued)
6S (6)(2.0875 × 106 )
h= = = 323 mm h = 323 mm
b 120
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.68
For the beam and loading shown, design the cross section of the
beam, knowing that the grade of timber used has an allowable
normal stress of 12 MPa.
SOLUTION
For equilibrium B = E = 12 kN
Shear diagram A to B − V = −20 kN
B + to C − V = −20 + 12 = −8
C + to D − V = −8 + 8 = 0
D + to E − V = 0 + 8 = 8 kN
E + to F V = 8 + 12 = 20 kN
Areas of shear diagram
A to B (0.6)( −20) = −12 kNm
B to C (0.6)( −8) = −4.8 kNm
C to D (0.9)(0) = 0
D to E (0.6)(8) = 4.8 kNm
E to F (0.6)(20) = 12 kNm
Bending moments MA = 0
M B = 0 − 12 = −12 kNm
M C = −12 − 48 = −16.8 kNm
M D = −16.8 + 0 = −16.8 kNm
M E = −16.8 + 4.8 = −12
M F = −12 + 12 = 0
|M |max = 16.8 kNm
Required value for S
|M |max 16.8 × 103
S= = = 1400 × 10−6 m3
σ all 12 × 10 6
1 3 1
For rectangular section I= bh , C = h
12 2
I bh 2 (b)(0.24) 2
S= = = = 0.0096 b
C 6 6
Equating the two expressions for S
0.0096 b = 1400 × 10−6
= 0.146 m b = 146 mm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.69
For the beam and loading shown, design the cross section of the beam,
knowing that the grade of timber used has an allowable normal stress of
12 MPa.
SOLUTION
By symmetry, B=C
1
For a rectangular section, S = bh 2
6
1
687.5 × 103 = (100) h 2
6
(6)(687.5 × 103 )
h2 = = 41.25 × 103 mm 2 h = 203 mm
100
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.70
For the beam and loading shown, design the cross section of the
beam, knowing that the grade of timber used has an allowable
normal stress of 12 MPa.
SOLUTION
Shear: VA = 2.7 kN
VB − = 2.7 − (2.4)(3) = −4.5 kN
VB+ = −4.5 + 8.1 = 3.6 kN
VC = 3.6 − (1.2)(3) = 0
d 2.4 − d
Locate point D where V = 0. = 7.2 d = 6.48
2.7 4.5
d = 0.9 m 2.4 − d = 1.5 m
Areas of the shear diagram:
1
A to D: Vdx = 2 (0.9)(2.7) = 1.215 kN ⋅ m
1
D to B: Vdx = 2 (1.5)(−4.5) = −3.375 kN ⋅ m
1
B to C: Vdx = 2 (1.2)(3.6) = 2.16 kN ⋅ m
Bending moments: MA = 0
M D = 0 + 1.215 = 1.215 kN ⋅ m
M B = 1.215 − 3.375 = −2.16 kN ⋅ m
M C = −2.16 + 2.16 = 0
|M | 2.16 × 103
Smin = = = 180 × 10−6 m3 = 180 × 103 mm3
σ all 12 × 10 6
1 1
For rectangular section, S = bh 2 = b(150)2 = 180 × 103
6 6
(6)(180 × 103 )
b= b = 48.0 mm
1502
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.71
Knowing that the allowable stress for the steel used is 160 MPa, select
the most economical wide-flange beam to support the loading shown.
SOLUTION
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.72
Knowing that the allowable stress for the steel used is 165 MPa, select
the most economical wide-flange beam to support the loading shown.
SOLUTION
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.73
Knowing that the allowable stress for the steel used is 160 MPa, select the
most economical wide-flange beam to support the loading shown.
SOLUTION
18 − 6
w = 6 + x = (6 + 2 x) kN/m
6
dV
= −w = −6 − 2 x
dx
V = −6 x − x 2 + C1
V = 0 at x = 0, C1 = 0
dM
= V = −6 x − x 2
dx
1
M = −3x 2 − x3 + C2
3
M = 0 at x = 0, C2 = 0
1 3
M = −3x 2 − x
3
M max
occurs at x = 6 m.
1
M = −(3)(6)2 − (6)3 = 80 kN ⋅ m = 180 × 103 N ⋅ m
max
3
M 180 × 103
Smin = = = 1.125 × 10−3 m3 = 1125 × 103 mm3
σ all 160 × 106
Shape S, ( 103 mm3 )
W530 × 66 1340 ←
W460 × 74 1460 Lightest acceptable wide flange beam: W530 × 66
W410 × 85 1510
W360 × 79 1270
W310 × 107 1600
W250 × 101 1240
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.74
Knowing that the allowable stress for the steel used is 160 MPa, select the most
economical wide-flange beam to support the loading shown.
SOLUTION
Use W530 × 92
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.75
Knowing that the allowable stress for the steel used is 160 MPa, select the
most economical S-shape beam to support the loading shown.
SOLUTION
C to D: V = 5 − 40 = −35 kN
Areas of shear diagram:
A to B: (2.5)(65) = 162.5 kN ⋅ m
B to C: (2.5)(5) = 12.5 kN ⋅ m
C to D: (5)(−35) = −175 kN ⋅ m
Bending moments: M A = 0
M B = 0 + 162.5 = 162.5 kN ⋅ m
M D = 175 − 175 = 0
M max
= 175 kN ⋅ m = 175 × 103 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.76
Knowing that the allowable stress for the steel used is 160 MPa, select the
most economical S-shape beam to support the loading shown.
SOLUTION
Reactions: By symmetry, B = C.
Fy = 0 : − 70 + B − (9)(45) + C − 70 = 0
B = C = 272.5 kN ↑
Shear: VA = −70 kN
VB − = −70 + 0 = −70 kN
VC + = −202.5 + 272.5 = 70 kN
VD = 70 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.76 (Continued)
Bending moments: M A = 0
Shape S( 103 mm3 )
M B = 0 − 210 = −210.5 kN ⋅ m
S610 × 119 2870
M E = −210 + 455.625 = 245.625 kN
S510 × 98.2 1950 ←
M C = 245.625 − 455.625 = −210 kN
M max
= 245.625kN ⋅ m = 245.625 × 103 N ⋅ m
Lightest S-shape S510 × 98.2
σ all = 160 MPa = 160 × 106 Pa
M
σ =
S
M 245.625 × 103
S = = = 1.5352 × 10−3 m3
σ 160 × 10 6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.77
Knowing that the allowable stress for the steel used is 160 MPa, select the most
economical S-shape beam to support the loading shown.
SOLUTION
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.78
Knowing that the allowable stress for the steel used is 160 MPa, select the
most economical S-shape beam to support the loading shown.
SOLUTION
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.79
SOLUTION
Reactions: By symmetry, A = C
Σ Fy = 0: A − (2)(4.5) − 9 + C = 0
A = C = 9 kN ↑
Shear: VA = 9 kN
VB − = 9 − (1)(4.5) = 4.5 kN
VB + = 4.5 − 9 = −4.5 kN
VC = −4.5 − (1)(4.5) = −9 kN
|M | 6.75 × 103
For the section of two angles, Smin = = = 48.21 × 10−6 m3
σ all 140 × 106
= 48.21× 103 mm3
1
For each angle, Smin = (48.21) = 24.105 × 103 mm3
2
Shape S (103 mm3 )
L102 × 76 × 12.7 31.1 ← Lightest angle is L102 × 76 × 12.7
L102 × 76 × 9.5 24.0 tmin = 12.7 mm
L102 × 76 × 6.4 16.6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.80
SOLUTION
By symmetry, A=E
ΣFy = 0: A + E − 20 − 20 − 20 = 0
A = E = 30 kN
Shear:
A to B. V = 30 kN
B to C. V = 30 − 20 = 10 kN
C to D. V = 10 − 20 = −10 kN
D to E. V = −10 − 20 = −30 kN
Areas:
A to B. (0.675)(30) = 20.25 kN ⋅ m
B to C. (0.675)(10) = 6.75 kN ⋅ m
C to D. (0.675)(−10) = −6.75 kN ⋅ m
D to E. (0.675)(−30) = −20.25 kN ⋅ m
Bending moments: MA = 0
M B = 0 + 20.25 = 20.25 kN ⋅ m
M C = 20.25 + 6.75 = 27 kN ⋅ m
M D = 27 − 6.75 = 20.25 kN ⋅ m
M E = 20.25 − 20.25 = 0
Maximum |M | = 27 kN ⋅ m = 27 × 103 N ⋅ m
σ all = 150 MPa = 150 × 106 Pa
|M | 27 × 103
For a section consisting of two channels, Smin = = = 180 × 10−6 m3 = 180 × 103 mm3
σ all 150 × 10 6
1
For each channel, Smin = (180 × 103 ) = 90 × 103 mm3
2
Shape S (103 mm3 )
C180 × 14.6 99.2 ←
C150 × 19.3 93.6
Lightest channel section: C180 × 14.6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.81
Three steel plates are welded together to form the beam shown.
Knowing that the allowable normal stress for the steel used is 154 MPa,
determine the minimum flange width b that can be used.
SOLUTION
Reactions.
Σ M E = 0: −12.6 A + (11.3)(32) + (7.1)(128) + (2.9)(128) = 0
A = 130.3 kN ↑
Σ M A = 0: 12.6 E − (1.3)(32) − (5.5)(128) − (9.7)(128) = 0
E = 157.7 kN ↑
Shear:
A to B. 130.3 kN
B to C. 130.3 − 32 = 98.3 kN
C to D. 98.3 − 128 = −29.7 kN
D to E. −29.7 − 128 = −157.7 kN
Areas:
A to B. (1.3)(130.3) = 169.39 kNm
B to C. (4.2)(98.3) = 412.86 kNm
C to D. (4.2)(−29.7) = −124.74 kNm
D to E. (2.9)(−157.7) = −457.33 kNm
Bending moments: MA = 0
M B = 0 + 169.39 = 169.39 kNm
M C = 169.39 + 412.86 = 582.25 kNm
M D = 582.25 − 124.74 = 457.51 kNm
M E = 457.51 − 457.33 = 0
Maximum |M | = 582.25 kNm
σ all = 154 MPa
|M | 582.25 × 103
Smin = = = 3.7808 × 10−3 m3 = 3.7808 × 106 mm3
σ all 154 × 106
1 1
I = (19)(475)3 + 2 (b)(25) 2 + (b)(25)(250)2 = 169688802 + 3127604b
12 12
C = 237.5 + 25 = 262.5 mm
I
Smin = = 646433.5 + 11914.7b = 3.7808 × 106 b = 263 mm
C
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.82
SOLUTION
M 6.75 × 103 N ⋅ m
Smin = max
= = 45 × 10−6 m3 = 45 × 103 mm3
σ all 150 × 10 Pa
6
I min
Smin = I min = c2 Smin = (50)(45 × 103 ) = 2.25 × 106 mm 4
c2
π
I m in =
4
(c 4
2 − c1max
4
)
4 4
4
c1max = c24 − I min = (50) 4 − (2.25 × 106 ) = 3.3852 × 106 mm 4
π π
c1max = 42.894 mm
tmin = c2 − c1max = 50 − 42.894 = 7.106 mm
t = 9 mm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.83
SOLUTION
1600
Distributed reaction q = = 444.4 kN/m
3.6
Shear: VA = 0
VB − = 0 + (1.2)(444.4) = 533.3 kN
VB + = 533.3 − 0.8 = −266.7 kN
VC − = −0.267 + 1.2(444.4) = 266.7 kN
VC + = 266.7 − 0.8 = −533.3 kN
VD = −533.3 + (1.2)(444.4) = 0 kN
1
Areas: A to B 2 (1.2)(533.3) = 320 kNm
1
B to E 2 (0.6)(−266.7) = −80 kNm
1
E to C 2 (0.6)(−266.7) = 80 kNm
1
C to D 2 (1.2)(−533.3) = −320 kNm
Bending moments: MA = 0
M B = 0 + 320 = 320 kNm
M E = 320 − 80 = 240 kNm
M C = 240 + 80 = 320 kNm
M D = 320 − 320 = 0
Shape S (×103 mm3 )
Maximum |M | = 320 kNm
W530 × 92 2070 ←
σ all = 165 MPa
W460 × 113 2400
|M | 320000
W410 × 114 2200 Smin = = = 1.939 × 10−3 m3
σ all 165 × 10 6
W 530 × 92
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.84
SOLUTION
2
Downward distributed load: w= = 2 MN/m
1.0
2
Upward distributed reaction: q= = 0.8 MN/m
2.5
Net distributed load over BC: 1.2 MN/m
Shear: VA = 0
VB = 0 + (0.75)(0.8) = 0.6 MN
VC = 0.6 − (1.0)(1.2) = −0.6 MN
VD = −0.6 + (0.75)(0.8) = 0
Areas:
1
A to B: 2 (0.75) (0.6) = 0.225 MN ⋅ m
1
B to E : 2 (0.5) (0.6) = 0.150 MN ⋅ m
1
E to C : 2 (0.5) (−0.6) = −0.150 MN ⋅ m
1
C to D : 2 (0.75) (−0.6) = −0.225 MN ⋅ m
Bending moments: MA = 0
M B = 0 + 0.225 = 0.225 MN ⋅ m
M E = 0.225 + 0.150 = 0.375 MN ⋅ m
M C = 0.375 − 0.150 = 0.225 MN ⋅ m
M D = 0.225 − 0.225 = 0
Maximum |M | = 0.375 MN ⋅ m = 375 × 103 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.84 (Continued)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.85
SOLUTION
Reactions. B = D = 1.5 P ↑
Shear diagram.
A to B − V = −P
B + to C − V = − P + 1.5P = 0.5P
C + to D − V = 0.5P − P = −0.5P
D + to E V = −0.5P + 1.5P = P
Areas. A to B (0.25)(− P) = −0.25P
B to C (1.5)(0.5P) = 0.75P
C to D (1.5)(−0.5P) = −0.75P
D to E (0.25)( P) = 0.25P
Bending moments. MA =0
MB = 0 − 0.25P = −0.25 P
MC = −0.25 P + 0.75P = 0.5P
MD = 0.5P − 0.75P = −0.25 P
ME = −0.25 P + 0.25P = 0
Largest positive bending moment = 0.5P
Largest negative bending moment = −0.25P
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.85 (Continued)
Top: y = 106.25 mm
Bottom: y = −43.75 mm
My
σ =−
I
(−0.25P)(0.10625)
Top, Tension 55 × 106 = − P = 30.1 kN
14.544 × 10−6
(0.5 P)(0.10625)
Top, Comp. −125 × 106 = − P = 34.2 kN
14.544 × 10−6
(0.5P )(−0.04375)
Bot. Tension 55 × 106 = − P = 36.6 kN
14.544 × 10−6
(−0.25P)(−0.04375)
Bot. Comp. −125 × 106 = − P = 166.2 kN
14.544 × 10 −6
Smallest value of P is the allowable value P = 30.1 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.86
SOLUTION
Reactions. B = D = 1.5 P ↑
Shear diagram.
A to B − V = −P
B + to C − V = − P + 1.5P = 0.5P
C + to D − V = 0.5P − P = −0.5P
D + to E V = −0.5P + 1.5P = P
Areas. A to B (0.25)(− P) = −0.25P
B to C (1.5)(0.5P) = 0.75P
C to D (1.5)(−0.5P) = −0.75P
D to E (0.25)( P) = 0.25P
Bending moments. MA =0
MB = 0 − 0.25P = −0.25 P
MC = −0.25 P + 0.75P = 0.5P
MD = 0.5P − 0.75P = −0.25 P
ME = −0.25 P + 0.25P = 0
Largest positive bending moment = 0.5P
Largest negative bending moment = −0.25P
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.86 (Continued)
Top: y = 43.75 mm
Bottom: y = −106.25 mm
My
σ =−
I
(−0.25P)(0.04375)
Top, Tension 55 × 106 = − P = 73.1 kN
4.544 × 10−6
(0.5 P)(0.04375)
Top, Comp. −125 × 106 = − P = 83.1 kN
4.544 × 10−6
(0.5P)(−0.10625)
Bot. Tension 55 × 106 = − P = 15.1 kN
4.544 × 10−6
(−0.25P)(−0.10625)
Bot. Comp. −125 × 106 = − P = 68.4 kN
4.544 × 10−6
Smallest value of P is the allowable value P = 15.1 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.87
SOLUTION
Reactioons. By symmetry, B = C
Fy = 0 : B + C − 0.9w = 0
B = C = 0.45w ↑
Shear: VA = 0
1
Areas: A to B. (0.2)(−0.2w) = −0.02w
2
1
B to E (0.25)(0.25w) = 0.03125w
2
Bendingg moments: MA = 0
M B = 0 − 0.02w = −0.02w
M E = −0.02w + 0.03125w = 0.01125w
Centroid and moment of inertia:
1200 70 84 20 480 40
1200 30 36 20 480 360
Σ 2400 120 960 400
120 × 103
Y = = 50 mm
2400
I = Ad 2 + I = 1360 × 103 mm 4
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, C Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, witthout the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.87 (Continued)
Tension at B and C : −0.02 w = −(80 × 106 ) (45.333 × 10−6 ) w = 181.3 × 103 N/m
Compression at B and C : −0.02 w = −(−130 × 106 )(27.2 × 10−6 ) w = 176.8 × 103 N/m
w = 176.8 kN/m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.88
Solve Prob. 5.87, assuming that the cross section of the beam is
reversed, with the flange of the beam resting on the supports at
B and C.
SOLUTION
Reactions: By symmetry, B = C
Σ Fy = 0: B + C − 0.9 w = 0
B = C = 0.45 w ↑
Shear: VA = 0
VB− = 0 − 0.2 w = −0.2 w
VB+ = −0.2 w + 0.45 w = 0.25 w
VC − = 0.25 w − 0.5 w = −0.25 w
VC + = −0.25 w + 0.45 w = 0.2 w
VD = 0.2 w − 0.2 w = 0
Areas:
1
A to B: (0.2)( −0.2 w) = −0.02 w
2
1
B to E: (0.25) (0.25 w) = 0.03125 w
2
Bending moments: MA = 0
M B = 0 − 0.02 w = −0.02 w
M E = −0.02 w + 0.03125 w = 0.01125 w
Centroid and moment of inertia:
72 × 103
Y = = 30 mm I = Σ Ad 2 + ΣI = 1360 × 103 mm3
2400
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.88 (Continued)
Tension at B and C: −0.02 w = −(80 × 106 ) (27.2 × 10−6 ) w = 108.8 × 103 N/m
Compression at B and C: −0.02 w = −( −130 × 106 ) (−45.333 × 10−6 ) w = 294.7 × 103 N/m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.89
SOLUTION
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.90
SOLUTION
+↑ ΣFy = 0: A + B − (6)(66) = 0
A = B = 198 kN = 198 × 103 N
+ΣFy = 0: C + D − 66l = 0
C = D = (33l ) kN (1)
Shear and bending moment in beam AB:
0 < x < a, V = 198 − 66 x kN
M = 198 x − 33x 2 kN ⋅ m
At C, x = a. M = M max
M = 198a − 33a 2 kN ⋅ m
Draw shear and bending moment diagrams for beam CD. V = 0 at point E, the midpoint of CD.
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.90 (Continued)
1 1
Area from A to E: Vdx = 2 (110.560) 2 l = 92.602 kN ⋅ m
M E = 92.602 kN ⋅ m = 92.602 × 103 N ⋅ m
ME 92.602 × 103
Smin = = = 661.44 × 10−6 m3
σ all 140 × 106
= 661.44 × 103 mm3
Shape S (103 mm3 )
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.91
SOLUTION
(a) Beam ABC
M B = −(65)(2.4) = −156 kNm
(b) Beam DBE | M |max = 156 kNm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.92
SOLUTION
M B = MC = 0
1
VB = −VC = (7.2) w = 3.6 w
2
Area B to E of shear diagram:
1
2 (3.6) (3.6 w) = 6.48 w
M E = 0 + 6.48 w = 6.48 w
531250
Y = = 121.43 mm
4375
I = ΣAd 2 + ΣI = 10.621 × 106 mm 4
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.92 (Continued)
(a) Allowable load w : 6.48 w = 9.622 × 103 w = 1.485 × 103 N/m w = 1.485 kN/m
Shear at A : VA = (a + 3.6) w
1 1
Area A to B of shear diagram: a (VA + VB ) = a (a + 7.2) w
2 2
1
Bending moment at A (also D): M A = − a (a + 7.2) w
2
1
− a(a + 7.2)(4.485 × 103 ) = −13.121 × 103
2
1 2
(b) Distance a : a + 3.6a − 8.837 = 0 a = 1.935 m
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.93
SOLUTION
M B = MC = 0
VB = −VC = P
M E = 0 + 2.4 P = 2.4 P = M F
531250
Y = = 121.43 mm
4375
I = ΣAd 2 + ΣI = 10.621 × 106 mm 4
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.93 (Continued)
Shear at A: VA = P
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.94
SOLUTION
L = 15 m a = 4 m P1 = 96 kN
P2 = 25 kN W = 11 kN/m
1
Dead load: RA = RB = (15)(11) = 82.5 kN
2
Area A to E of shear diagram
1
2 (7.5)(82.5) = 309.4
M max = 309.4 kNm at point E
aP2 (4)(25)
Live load: u= = = 0.417 m
2( P1 + P2 ) (2)(120)
L
x= − u = 7.5 − 0.417 = 7.083 m
2
x + a = 7.083 + 4 = 11.083 m
L − x − a = 15 − 11.083 = 3.92
ΣM B = 0 −15 RA + (7.92)(95) + (3.92)(25) = 0
RA = 56.7 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.94 (Continued)
Shear:
A to C V = 56.7 kN
C to D V = 56.7 − 95 = −38.3
D to B V = −63.3
Area:
A to C (7.083)(56.7) = 401.6 kNm
Bending moment: M C = 401.6 kNm
Design:
γ D M D + γ L M L = ϕ M U = ϕσ all Smin
γ DMD + γ LML
Smin =
ϕσ all
(1.25)(309.4 × 103 ) + (1.75)(401.6 × 103 )
=
(0.9)(420 × 106 )
= 2882.4 × 10−6 m3 = 2882.4 × 103 mm3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.95
Assuming that the front and rear axle loads remain in the same ratio as
for the truck of Prob. 5.94, determine how much heavier a truck could
safely cross the bridge designed in that problem.
SOLUTION
L = 15 m a = 4 m P1 = 95 kN
P2 = 25 kN w = 11 kN/m
See solution to Problem 5.94 for calculation of the following:
M D = 309.4 kNm M L = 401.6 kNm
For rolled steel section W690 × 125 S = 3510 × 103 mm3
Allowable live load moment M L*
γ D M D + γ L M L* = ϕ M U = ϕσ all S
ϕσ all S − γ D M D
M L* =
γL
(0.9)(420 × 106 )(3510 × 10−6 ) − (1.25)(309.4 × 103 )
=
1.75
= 537.2 kNm
M L* 537.2
Ratio: = = 1.338 = 1 + 0.338
M L 401.6
Increase 33.8%
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.96
SOLUTION
1
Dead load: RA = (16)(0.35) = 2.8 kN
2
1
Area A to C of shear diagram: 2 (8)(2.8) = 11.2 kN ⋅ m
1
Live load: RA = [(16)(0.6) + 6] = 7.8 kN
2
1
Area A to C of shear diagram: 2 (8)(7.8 + 3) = 43.2 kN ⋅ m
Design: γ D M D + γ L M L = ϕ MU = ϕσ U S
1 2
For a rectangular section, S= bh
6
6S (6)(1.8347 × 106 )
h= = h = 383 mm
b 75
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.97∗
SOLUTION
1
Dead load: RA = (16)(0.35) = 2.8 kN
2
1
Area A to C of shear diagram: 2 (8)(2.8) = 11.2 kN ⋅ m
1
Live load: RA = [(16)(0.6) + 3 + 3] = 7.8 kN
2
1
2 (4)(7.8 + 5.4) = 26.4 kN ⋅ m
1
Area D to C : 2 (4)(2.4) = 4.8 kN ⋅ m
Bending moment at C : 26.4 + 4.8 = 31.2 kN ⋅ m
= 31.2 × 103 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.97* (Continued)
Design: γ D M D + γ L M L = ϕ MU = ϕσ U S
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.98
(a) Using singularity functions, write the equations defining the shear
and bending moment for the beam and loading shown. (b) Use the
equation obtained for M to determine the bending moment at point C and
check your answer by drawing the free-body diagram of the entire beam.
SOLUTION
w0 x w0
w = w0 − + x − a1
a a
dV
=−
dx
w0 x 2 w0 dM
(a) V = − w0 x + − x − a 2 =
2a 2a dx
w0 x 2 w0 x3 w0
M =− + − x − a 3
2 6a 6a
At point C, x = 2a
w0 (2a) 2 w0 (2a)3 w0 a3 5
(b) MC = − + − M C = − w0 a 2
2 6a 6a 6
5 1
Check: ΣM C = 0: a w0 a + M C = 0
3 2
5
M C = − w0 a 2
6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.99
(a) Using singularity functions, write the equations defining the shear and
bending moment for the beam and loading shown. (b) Use the equation
obtained for M to determine the bending moment at point C and check
your answer by drawing the free-body diagram of the entire beam.
SOLUTION
w = w0 − w0 x − a 0
dV
=−
dx
dM
(a) V = −w0 x + w0 x − a1 =
dx
1 1
M = − w0 x 2 + w0 x − a 2
2 2
At point C, x = 2a
1 1 3
(b) M C = − w0 (2a) 2 + w0 a 2 M C = − w0 a 2
2 2 2
3a
Check: ΣM C = 0: ( w0 a) + M C = 0
2
3
M C = − w0 a 2
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.100
(a) Using singularity functions, write the equations defining the shear
and bending moment for the beam and loading shhown. (b) Use the
equation obtained for M to determine the bending moment
m at point C
and check your answer by drawing the free-body diaagram of the entire
beam.
SOLUTION
w0 x w
w= − w0 x − a 0 − 0 x − a1
a a
dV
=−
dx
w0 x 2 w dM
(a) V =− + w0 x − a1 + 0 x − a 2 =
2a 2a dx
w0 x3 w0 w
M =− + x − a 2 + 0 x − a 3
6a 2 6a
At point C, x = 2a
w0 (2a)3 w0 a 2 w0 a 3 2
(b) MC = − + + M C = − w0 a 2
6a 2 6a 3
4a 1
Check: ΣM C = 0:: w0 a + M C = 0
3 2
2
M C = − w0 a 2
3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Maanual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or byy any means, without the prior written permission of the publisher, or used u beyond the limited
distribution to teachers and educators permitteed by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student usinng this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.101
(a) Using singularity functions, write the equations defining the shear
and bending moment for the beam and loading shown. (b) Use the
equation obtained for M to determine the bending moment at point E and
check your answer by drawing the free-body diagram of the portion of
the beam to the right of E.
SOLUTION
a 3
ΣM C = 0: −2aA − + (3aw0 ) = 0 A = − w0 a
2 4
5a 15
ΣM A = 0: 2aC − + (3aw0 ) = 0 C= w0 a
2 4
dV
w = w0 x − a 0 = −
dx
3 15 dM
(a) V = −w0 x − a1 − w0 a + w0 a x − 2a 0 =
4 4 dx
1 3 15
M = − w0 x − a 2 − w0 ax + w0 a x − 2a1 + 0
2 4 4
At point E , x = 3a
1 3 15
(b) M E = − w0 (2a) 2 − w0 a(3a) + w0 a(a)
2 4 4
1
M E = − w0 a 2
2
a
Check: ΣM E = 0: −M E − ( w0 a ) = 0
2
1
M E = − w0 a 2
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.102
(a) Using singularity functions, write the equations defining the shear
and bending moment for the beam and loading shown. (b) Use the
equation obtained for M to determine the bending moment at point E and
check your answer by drawing the free-body diagram of the portion of
the beam to the right of E.
SOLUTION
ΣM E = 0: −M E + 0.750 Pa = 0
M E = 0.750 Pa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.103
(a) Using singularity functions, write the equations defining the shear and
bending moment for the beam and loading shown. (b) Use the equation
obtained for M to determine the bending moment at point E and check your
answer by drawing the free-body diagram of the portion of the beam to the
right of E.
SOLUTION
0 0
w = w0 + w0 x − a − w0 x − 3a
2
M = Vdx = 3w0 ax − w0 x 2 /2 − w0 x − a /2
2
+ w0 x − 3a /2
(b) At point E, x = 3a
M E = 5w0 a 2 / 2
M E = 0 : 3w0 a (a ) − ( w0 a )( a2 ) − M E = 0
M E = 5w0 a 2 /2 (checks)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.104
(a) Using singularity functions, write the equations for the shear and
bending moment for beam ABC under the loading shown. (b) Use the
equation obtained for M to determine the bending moment just to the
right of point B.
SOLUTION
(a) V = − P x − a 0
dM
= − P x − a 0
dx
M = − P x − a1 − Pa x − a 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.105
(a) Using singularity functions, write the equations defining the shear
and bending moment for beam ABC under the loading shown. (b) Use
the equation obtained for M to determine the bending moment just to
the right of point B.
SOLUTION
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.106
(a) Using singularity functions, write the equations for the shear and
bending moment for the beam and loading shown. (b) Determine the
maximum value of the bending moment in the beam.
SOLUTION
w = 1.5 kN/m
By statics,
C = D = 3 kN ↑
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.107
(a) Using singularity functions, write the equations for the shear and
bending moment for the beam and loading shown. (b) Determine the
maximum value of the bending moment in the beam.
SOLUTION
(b) M max = 60 kN ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.108
(a) Using singularity functions, write the equations defiining the shear and
bending moment for the beam and loading shown. (b) Determine the
maximum value of the bending moment in the beam.
SOLUTION
By symmetry RA = RD
ΣFy = 0 RA + RD − 40 − (1.8)(25) − 40 = 0
RA = RD = 62..5 kN
dV
w = 25 x − 0..6 0 − 25 x − 2.4 0 = −
dx
V = 62.5 − 255 x − 0.61 + 25 x − 2.41 − 40 x − 0.6 0 − 40 x − 2.4 0 kN
N
M = 62.5 x − 12.5 x − 0.6 2 + 12.5 x − 2.4 2 − 40 x − 0.61 − 40 x − 2.41 kN ⋅ m
Locate point where V = 0.
0 Assume 0.6 < x* < 1.8
6 − 25( x* − 0.6) + 0 − 40 − 0 x* = 1.5 m
0 = 62.5
M = ((62.5)(1.5) − (12.5)(0.9) 2 + 0 − (40)(0.9) − 0 = 47.625 kN ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Maanual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or byy any means, without the prior written permission of the publisher, or used u beyond the limited
distribution to teachers and educators permitteed by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student usinng this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.109
(a) Using singularity functions, write the equations defining the shear and
bending moment for the beam and loading shown. (b) Determine the
maximum value of the bending moment in the beam.
SOLUTION
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.110
SOLUTION
ΣM D = 0:
(1.2)(50) − 0.9B + (0.5)(125) − (0.2)(50) = 0
B = 125 kN ↑
ΣM B = 0:
(0.3)(50) − (0.4)(125) + 0.9 D − (1.1)(50) = 0
D = 100 kN ↑
Maximum M = 15 kN ⋅ m = 15 × 103 N ⋅ m
For S150 × 18.6 rolled steel section, S = 120 × 103 mm3 = 120 × 10−6 m3
M 15 × 103
(b) Normal stress: σ= = = 125 × 106 Pa σ = 125.0 MPa
S 120 × 10−6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.111
SOLUTION
Maximum |M | = 27 kN ⋅ m = 27 × 303 N ⋅ m
For rolled steel section W250 × 28.4, S = 308 × 103 mm3 = 308 × 10−6 m3
(b) Normal stress:
|M | 27 × 103
σ= = = 87.7 × 106 Pa σ = 87.7 MPa
S 308 × 10−6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.112
SOLUTION
M c = 0 : 18 − 3.6 A + (1.2)(2.4)(40) − 27 = 0
A = 29.5 kN ↑
1
V = 29.5 − 40 x − 1.2 kN
xD = 1.9375 m
2
M = −18 + 29.5 x − 20 x − 1.2 kN ⋅ m
M A = −18 kN ⋅ m
M D = −18 + (29.5)(1.9375) − (20)(0.7375)2 = 28.278 kN ⋅ m
M E = −18 + (29.5)(3.6) − (20)(2.4)2 = −27 kN ⋅ m
= 624 × 10−6 m3
M 28.278 × 103
(b) Normal stress: σ = = −6
= 45.3 × 106 Pa
S 624 × 10
σ = 45.3 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.113
SOLUTION
A to B: V = −10 kN
(a) M max
= 225.6 kN ⋅ m at x = 3.625m
M 225.6 × 103
(b) Normal stress: σ = = = 60.6 × 106 Pa
S 3720 × 10−6
σ = 60.6 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.114
SOLUTION
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.115
SOLUTION
ΣM D = 0
−4.5 RA + (2.25)(4.5)(35) + (2.7)(50) + (0.9)(50) = 0
RA = 118.75 kN
dV
w = 10 kN/m = −
dx
V = 118.75 − 35 x − 50 x − 1.8 0 − 50 x − 3.6 0 kN
VB− = 118.75 − (35)(1.8) = 55.75 kN
VB+ = 118.75 − (35)(1.8) − 50 = 5.75 kN Point where V = 0
VC − = 118.75 − (35)(3.6) − 50 = −55.25 kN lies between B and C.
Shape S (mm3 )
W 530 × 66 1340
W 460 × 74 1460
W 410 × 60 1060 Answer: W410 × 60
W 360 × 64 1030
W 310 × 74 1060
W 250 × 80 984
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.116
SOLUTION
RA = 0.645 kN ↑
0.48 0.48 dV
w= x− x − 1.51 = 0.32 x − 0.32 x − 1.51 kN/m = −
1.5 1.5 dx
V = 0.645 − 0.16 x + 0.16 x − 1.5 kN
2 2
xD = 2.09375 m
M D = 0.87211 kN ⋅ m
MD 0.87211 × 103
Smin = = = 72.6758 × 10−6 m3 = 72.6758 × 103 mm3
σ all 12 × 106
1 6S
For a rectangular cross section, S = bh 2 h=
6 b
(6)(72.6758 × 103 )
hmin = = 120.56 mm
30
(b) At next larger 10-mm increment, h = 130 mm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.117
SOLUTION
500 N/m = 0.5 kN/m
1
ΣM C = 0: − 4 RA + (3.2)(1.6)(0.5) + (1.6) (2.4)(0.5) = 0 RA = 0.880 kN ↑
2
0.5 dV
w = 0.5 − x − 1.61 = 0.5 − 0.20833 x − 1.61 kN/m = −
2.4 dx
V = 0.880 − 0.5 x + 0.104167 x − 1.6 kN
2
VA = 0.880 kN
VB = 0.880 − (0.5)(1.6) = 0.080 kN
Sign change
VC = 0.880 − (0.5)(4) + (0.104167)(2.4) = −0.520 kN
2
1 6S (6)(64.66 × 103 )
For a rectangular cross section, S = bh 2 h= hmin = = 113.7 mm
6 b 30
(b) At next higher 10-mm increment, h = 120 mm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.118
Using a computer and step functions, calculate the shear and bending
moment for the beam and loading shown. Use the specified increment ΔL,
starting at point A and ending at the right-hand support.
SOLUTION
45 45
w= x − 45 x − 1.35 0 − x − 1.351
1.35 1.35
dV
= 33.33x − 45 x − 1.35 0 − 33.33 x − 1.351 = −
dx
V = −16.67 x + 45 x − 1.35 + 16.67 x − 1.35 − 16 x − 1.8 0
2 1 2
x V M
m kN kNm
0 0 0
0.6 −5.32 −1.2
1.35 −27 −13.74
2.1 −43 −42.04
2.7 −43 −71.19
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.119
Using a computer and step functions, calculate the shear and bending
moment for the beam and loading shown. Use the specified increment ΔL,
starting at point A and ending at the right-hand support.
SOLUTION
1
ΣM C = 0 −3.6 RA + (30)(3.6)(1.8) + (20)(1.8) (3) = 0
2
RA = 69 kN
30 20
w = 50 − x + x − 1.81
1.8 1.8
= 50 − 11.11x + 11.11 x − 1.81
x V M
m kN kNm
0 69 0
0.6 41 32.8
1.2 17 50
1.8 −3 54
2.4 −20 46.8
3.0 −39 28.8
3.6 −57 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.120
Using a computer and step functions, calculate the shear and bending
moment for the beam and loading shown. Use the specified increment ΔL,
starting at point A and ending at the right-hand support.
SOLUTION
1
ΣM D = 0: −6 RA + (4)(120) + (1) (3)(36) = 0
2
R A = 89 kN
36
w= x − 31 = 12 x − 31
3
V = 89 − 120 x − 2 0 − 6 x − 3 2 kN
x V M M = 89 x − 120 x − 21 − 2 x − 3 3 kN ⋅ m
m kN kN ⋅ m
0.0 89.0 0.0 x V M
0.3 89.0 22.3 m kN kN ⋅ m
0.5 89.0 44.5 5.0 −55.0 69.0
0.8 89.0 66.8
5.3 −61.4 54.5
1.0 89.0 89.0
5.5 −68.5 38.3
1.3 89.0 111.3
5.8 −76.4 20.2
1.5 89.0 133.5
6.0 −85.0 −0.0
1.8 89.0 155.8
2.0 −31.0 178.0
2.3 −31.0 170.3
2.5 −31.0 162.5
2.8 −31.0 154.8
3.0 −31.0 147.0
3.3 −31.4 139.2
3.5 −32.5 131.3
3.8 −34.4 122.9
4.0 −37.0 114.0
4.3 −40.4 104.3
4.5 −44.5 93.8
4.8 −49.4 82.0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.121
Using a computer and step functions, calculate the shear and bending
moment for the beam and loading shown. Use the specified increment
ΔL, starting at point A and ending at the right-hand support.
SOLUTION
ΣM C = 0: (5.2)(12) − 4 B + (2)(4)(16) = 0
B = 47.6 kN ↑
ΣM B = 0: (1.2)(12) − (2)(4)(16) + 4C = 0
C = 28.4 kN ↑
dV
w = 16 x − 1.2 0 = −
dx
x V M
m kN kN ⋅ m
0.0 −12.0 0.00
0.4 −12.0 −4.80
0.8 −12.0 −9.60
1.2 35.6 −14.40
1.6 29.2 −1.44
2.0 22.8 8.96
2.4 16.4 16.80
2.8 10.0 22.08
3.2 3.6 24.80
3.6 −2.8 24.96
4.0 −9.2 22.56
4.4 −15.6 17.60
4.8 −22.0 10.08
5.2 −28.4 −0.00
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.122
For the beam and loading shown, and using a computer and
step functions, (a) tabulate the shear, bending moment, and
maximum normal stress in sections of the beam from x = 0
to x = L, using the increments ΔL indicated, (b) using
smaller increments if necessary, determine with a 2%
accuracy the maximum normal stress in the beam. Place the
origin of the x-axis at end A of the beam.
SOLUTION
ΣM D = 0:
−5 RA + (4.0)(2.0)(3) + (1.5)(3)(5) + (1.5)(3) = 0
RA = 10.2 kN
dV
w = 3 + 2 x − 2 0 kN/m = −
dx
(a) V = 10.2 − 3x − 2 x − 21 − 3 x − 3.5 0 kN
(b) M = 10.2 x − 1.5x 2 − x − 2 2 − 3 x − 3.51 kN ⋅ m
For rolled steel section W200 × 22.5,
S = 193 × 103 mm3 = 193 × 10−6 m3
x V M σ
m kN kN ⋅ m MPa
3.00 −0.80 16.10 83.4
3.25 −2.05 15.74 81.6
3.50 −6.30 15.08 78.1
3.75 −7.55 13.34 69.1
4.00 −8.80 11.30 58.5
4.25 −10.05 8.94 46.3
4.50 −11.30 6.28 32.5
4.75 −12.55 3.29 17.1
5.00 −13.80 0.00 0.0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.123
For the beam and loading shown, and using a computer and
step functions, (a) tabulate the shear, bending moment, and
maximum normal stress in sections of the beam from x = 0
to x = L, using the increments ΔL indicated, (b) using
smaller increments if necessary, determine with a 2%
accuracy the maximum normal stress in the beam. Place the
origin of the x-axis at end A of the beam.
SOLUTION
ΣM D = 0: − 4 RB + (6)(5) + (2.5)(3)(20) = 0 RB = 45 kN
dV
w = 20 x − 2 0 − 20 x − 5 0 kN/m = −
dx
V = −5 + 45 x − 2 0 − 20 x − 21 + 20 x − 51 kN
(a) x V M stress
m kN kN ⋅ m MPa
0.00 −5 0.00 0.0
0.50 −5 −2.50 −3.3
1.00 −5 −5.00 −6.7
1.50 −5 −7.50 −10.0
2.00 40 −10.00 −13.3
2.50 30 7.50 10.0
3.00 20 20.00 26.7
3.50 10 27.50 36.7
4.00 0 30.00 40.0 ←
4.50 −10 27.50 36.7
5.00 −20 20.00 26.7
5.50 −20 10.00 13.3
6.00 −20 0.00 0.0
(b) Maximum |M | = 30 kN ⋅ m at x = 4.0 m
1 1
For rectangular cross section, S = bh 2 = (50)(300) 2 = 750 × 103 mm 3 = 750 × 10−6 m 3
6 6
M max 30 × 103
σ max = = −6
= 40 × 106 Pa σ max = 40.0 MPa
S 750 × 10
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.124
For the beam and loading shown, and using a computer and step
functions, (a) tabulate the shear, bending moment, and maximum
normal stress in sections of the beam from x = 0 to x = L, using the
increments ΔL indicated, (b) using smaller increments if necessary,
determine with a 2 percent accuracy the maximum normal stress in the
beam. Place the origin of the x axis at end A of the beam.
SOLUTION
x V M Sigma
m kN kNm MPa
0 15.36 0 0
0.375 5.36 4.39 5.66
0.66 0 5.15 6.66
0.75 −1.44 5.09 6.56
1.125 −7.44 3.15 4.07
1.5 −7.44 0 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.125
For the beam and loading shown, and using a computer and step
functions, (a) tabulate the shear, bending moment, and maximum
normal stress in sections of the beam from x = 0 to x = L, using the
increments ΔL indicated, (b) using smaller increments if necessary,
determine with a 2 percent accuracy the maximum normal stress in
the beam. Place the origin of the x axis at end A of the beam.
SOLUTION
x V M Sigma
m kN kNm MPa
0 0 0 0
1.5 51.2 43.39 69.65
2.25 19.2 73.22 117.53
2.7 0 78.11 125.3
3.0 −12.8 75.94 121.87
4.5 −76.8 0 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.126
SOLUTION
P
RA = RB = ↑
2
P
ΣM J = 0: − x+M =0
2
Px L
M= 0 < x < 2
2
M Px
S= =
σ all 2σ all
1
For a rectangular cross section, S = bh2
6
1 2 Px 3Px
Equating, bh = h=
6 2σ all σ all b
L 3PL 2x L
(a) At x = , h = h0 = h = h0 , 0< x<
2 2σ all b L 2
L
For x > , replace x by L − x.
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.127
SOLUTION
By symmetry, A=B
1
ΣFy = 0: A − w0 L + B = 0
2
1
A= B = w0 L ↑
4
L 2w0 x
For 0≤ x≤ , w=
2 L
dV 2w0 x
= −w = −
dx L
w0 x 2
V = C1 −
L
1 1
At x = 0 V = w0 L C1 = w0 L
4 4
dM 1 w x2
= V = w0 L − 0
dx 4 L
1 1 w0 x3
M = C2 + w0 Lx −
4 3 L
At x = 0 M = 0 C2 = 0
1 w0
M = (3L2 x − 4 x 3 )
12 L
1 w0 2 L L
3
L 1
At x = , M = MC = 3L − 4 = w0 L2
2 12 L 2 2 12
M M0 MC
For constant strength, S = S0 = =
σ all σ all σ all
S M 1
= = 3 (3L2 x − 4 x3 )
S0 MD L
1 2 1 2
For a rectangular section, S = bh S0 = bh0
6 6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, C Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, witthout the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.127 (Continued)
2
S h 3L2 x − 4 x3
(a) = h = h0
S0 h0 L3
(b) Data: L = 800 mm h0 = 200 mm b = 25 mm σ all = 72 MPa
1 2 1
S0 = bh0 = (25)(200)2 = 166.667 × 103 mm3 = 166.667 × 10−6 m3
6 6
M C = σ all S0 = (72 × 106 )(166.667 × 10−6 ) = 12 × 103 N ⋅ m
12M C (12)(12 × 103 )
w0 = = = 225 × 103 N/m w0 = 225 kN/m
L2 (0.800) 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM
M 5.128
SOLUTION
wL
ΣFy = 0 RA + RB − w, L = 0 RA = RB =
2
wL x
ΣM J = 0 x − wx + M = 0
2 2
w
M = x( L − x)
2
|M | wx( L − x)
S= =
σ all 2σ all
1 2
For a rectangular cross section S= bh
6
1/ 2
1 2 wx( L − x) 3wx( L − x)
Equating bh = h=
6 2σ all σ all b
1/ 2 1/ 2
3wL x x
2
L
(a) At x = h = h0 = h = h0 1 −
2 4σ all b L L
4σ allbh02 (4)(1165 × 106 )(0.03)(0.3)2
(b) Solving for w w= = = 733.3 kN/m
3L2 (3)(0.9)2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, C Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, witthout the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.129
SOLUTION
V = −P
M = − Px |M | = Px
|M | P
S= = x
σ all σ all
1
For a rectangular cross section S = bh 2
6
1
1 2 Px 6Px 2
Equating bh = h= (1)
6 σ all σ allb
1/2
6PL
At x = L h = h0 = (2)
σ all b
(a) Divide Eq. (1) by Eq. (2) and solve for h h = h0 ( x /L)1/2
σ all bh02 (165 × 106 )(0.03)(0.3) 2
(b) Solving for P P= = = 82.5 kN
6L (6)(0.9)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.130
SOLUTION
dV wx
= −w = − 0
dx L
2
wx dM
V =− 0 =
2L dx
3
wx w0 x3
M =− 0 |M |=
6L 6L
|M | w0 x3
S= =
σ all 6 Lσ all
1
For a rectangular cross section, S = bh 2
6
1 2 w x3 w0 x3
Equating, bh = 0 h=
6 6 Lσ all σ all bL
w0 L2
At x = L, h = h0 =
σ all b
3/2
x
(a) h = h0
L
Data: L = 750 mm = 0.75 m, b = 30 mm = 0.030 m
w0 = 300 kN/m = 300 × 103 N/m, σ all = 200 MPa = 200 × 106 Pa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.131
SOLUTION
dV πx
= − w = − w0 sin
dx 2L
2 w0 L πx
V= cos + C1
π 2L
2w0 L
V = 0 at x = 0 → C1 =
π
dM 2w L πx
= V = − 0 1 − cos
dx π 2 L
2w0 L 2L πx 2w L 2L πx
M =− x− |M | = 0 x −
L
sin sin
π π 2L π π
|M | 2w0 L 2L πx
S= = x−
2 L
sin
σ all πσ all π
1
For a rectangular cross section, S = bh 2
6
1 2 2w0 L 2L πx
Equating, bh = x−
πσ all 2 L
sin
6 π
1/2
12w0 L 2L π x
h= x− sin
πσ all b π 2L
1/ 2
12w0 L 2
2
w0 L2
At x = L, h = h0 = 1 − = 1.178
πσ all b π σ allb
1/2 1/2
x 2 π x 2 x 2 πx
h = h0 − sin 1− h = 1.659 h0 − sin
2 L π
(a)
L π L π 2 L
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.132
SOLUTION
P
R A = RB =
2
1
0< x<
2
P
ΣM J = 0: − x+M =0
2
Px M x
M= or M = max
2 1.2
Bending moment diagram is two straight lines.
1 2
At C, SC = bhC M C = M max
6
Let D be the point where the thickness changes.
1 2 M max xD
At D, SD = bhD MD =
6 1.2
2
S D hD2 100 mm 1 M D xD
= = = = = xD = 0.3 m
SC hC2 200 mm 4 M C 1.2
l
= 1.2 − xD = 0.9 l = 1.800 m
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.133
SOLUTION
0.8 N
RA = RB = = 0.4 w
2
Shear:
A to C: V = 0.4 w
D to B: V = −0.4 w
Areas:
A to C: (0.8)(0.4) w = 0.32 w
1
C to E: 2 (0.4)(0.4) w = 0.08 w
Bending moments:
At C, M C = 0.40 w
A to C: M = 0.40 wx
1 2
At C, SC = bhC M C = M max = 0.40 w
6
Let F be the point were the thickness changes.
1 2
At F, SF = bhF M F = 0.40 wxF
6
2
S F hF2 100 mm 1 M F 0.40 wxF
= 2 = = = =
SC hC 200 mm 4 MC 0.40 w
l
xF = 0.25 m = 1.2 − xF = 0.95 m l = 1.900 m
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.134
(b)
SOLUTION
ΣM J = 0 Px + M = 0 M = − Px
|M | = Px
At B |M |B = M max
At C | M |C = M max xC /1.9
At D | M |D = M max xD /1.9
1 2 1 25 3
SB = bh = b (5b) 2 = b
6 6 6
1 1
A to C SC = b (b ) 2 = b 3
6 6
1 9
C to D SD = b (3b) 2 = b 3
6 6
|M |C xC SC 1 (1)(1.9)
= = = xC = = 0.076 m
| M |B 1.9 S B 25 25
l1 = 1.9 − 0.076 = 1.824 m
| M | D xD S D 9 (9)(1.9)
= = = xD = = 0.684 m
|M |B 1.9 S B 25 25
l2 = 1.9 − 0.684 = 1.216 m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.135
(b)
SOLUTION
x wx 2
ΣM J = 0 wx +M =0 M =−
2 2
wx 2
|M | =
2
At B |M |B = | M |max
At C |M |C = |M |max ( xC /1.9)2
At D |M |D = |M |max ( xD /1.9)2
1 2 1 25 3
A to B SB = bh = b (5b) 2 = b
6 6 6
1 1 1
A to C SC = bh 2 = b(b)2 = b3
6 6 6
1 1 9
C to D S D = bh 2 = b(3b) 2 = b3
6 6 6
2
|M |C xC S 1 1.9
= = C = xC = = 0.38 m
|M |B 1.9 S B 25 25
l1 = 1.9 − 0.38 m = 1.52 m
2
| M | D xD S 9 1.9 9
= = D = xD = = 1.14 m
|M |B 1.95 S B 25 25
l2 = 1.9 − 1.14 = 0.76 m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.136
SOLUTION
ΣM J = 0 M − Py = 0 M = Py
|M | Py
S= =
σ all σ all
d π
For a solid circular cross section c= I = c4
2 4
I π π d3
S = = c3 =
c 4 32
1/3
π d 3 Py 32 Py
Equating = d =
32 σ all πσ all
1/3
32 PL d y
1/3
At y = L d = d0 = =
πσ all d 0 L
π d 03σ all π (0.060)3 (72 × 106 )
Solving for P P= = = 5.09 × 103 N
32 L (32)(0.300)
= 5.09 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.137
SOLUTION
y wy 2
ΣM J = 0 M − wy = 0 M =
2 2
2
|M | wy
S= =
σ all 2σ all
d π
For a solid circular cross section c= I = c4
2 4
I πc 3
πd3
S= = =
c 4 32
1/3
π d 3 wy 2 16 wy 2
Equating = d =
32 2σ all πσ all
1/3
16 wL2 y
2/3
At x = L d = d0 = d = d0
πσ all L
1/3
(16)(20 × 10 )(0.300)
3 2
Using the data d0 = = 50.3 × 10−3 m
π (72 × 106 )
= 50.3 mm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.138
SOLUTION
L−x
ΣM J = 0 − M − w ( L − x ) =0
2
w ( L − x)2 w ( L − x) 2
M =− |M | =
2 2
|M | w ( L − x) 2
S= =
σ all 2σ all
1
For a rectangular cross section S = bh 2
6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.139
SOLUTION
ΣM J = 0: −M − P ( L − x) = 0
M = − P( L − x)
|M | = P ( L − x )
|M | P( L − x)
S= =
σ all σ all
1
For a rectangular cross section, S = bh 2
6
1 2 P ( L − x) 6 P( L − x)
Equating, bh = b=
6 σ all σ all h2
6PL x
(a) At x = 0, b = b0 = b = b0 1 −
σ all h2 L
6PL
Solving for h, h=
σ all b0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.140
Assuming that the length and width of the cover plates used with the beam of Sample Prob. 5.12 are,
respectively, l = 4 m and b = 285 mm, and recalling that the thickness of each plate is 16 mm, determine the
maximum normal stress on a transverse section (a) through the center of the beam, (b) just to the left of D.
SOLUTION
A = B = 250 kN ↑
ΣM J = 0: −250 x + M = 0
M = 250 x kN ⋅ m
At center of beam, x = 4 m M C = (250)(4) = 1000 kN ⋅ m
1 1
At D, x= (8 − l ) = (8 − 4) = 2 m M 0 = 500 kN ⋅ m
2 2
At center of beam, I = I beam + 2 I plate
2
678 16 1
= 1190 × 106 + 2 (285)(16) + + (285)(16)3
2 2 12
678 I
c= + 16 = 355 mm S = = 6445 × 103 mm3
2 c
= 6445 × 10−6 m3
M 1000 × 103
(a) Normal stress: σ = = −6
= 155.2 × 106 Pa σ = 155.2 MPa
S 6445 × 10
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.141
SOLUTION
ΣM C = 0: −4.8 A − 2.2P = 0
A = −0.45833P A = 0.45833P ↓
ΣM A = 0: 4.8D − 7.0P = 0
D = 1.45833P ↑
Shear: A to C: V = −0.45833P
C to E: V = P
Bending moments: MA = 0
M C = 0 + (4.8)(−0.45833P) = −2.2P
M E = −2.2P + 2.2P = 0
4.8 − 2.25
MB = (−2.2 P) = −1.16875P
48
2.2 − 1.25
MD = (−2.2 P) = −0.95P
2.2
<figure> M D | < |M B |
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.141 (Continued)
I x = I + Ad 2 = 187.440 × 106 mm 4
I 690.88 × 106
S = = = 3050.2 × 103 mm3 = 3050.2 × 10−6 m3
c 226.5
|M C |
Allowable load based on strength at C: σ =
S
2.2 P
150 × 106 = P = 208.0 × 103 N
3050.2 × 10 −6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.142
SOLUTION
RA = RB = 350 kN
ΣM J = 0 −350x + M = 0
M = 350 x kNm
At C x = 3 m M C = 1050 kNm
At D x = 1.5 m
M D = 525 kNm
At center of beam I = I beam + 2 I plate
678
2
1
I = (1190 × 106 ) + 2 (12)(260) 6 + + (260)(12)3
2 12
= 1932.8 × 106 mm 4
678
c= + 12 = 351 mm
2
MC (1050 × 103 )(0.351)
(a) Normal stress σ = = = 190.7 MPa
I 1932.8 × 106
At point D S = 3510 × 103 mm3 = 3510 × 10−6 m3
M 525 × 103
(b) Normal stress σ = = = 149.6 MPa
S 3510 × 10 −6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.143
SOLUTION
RA = RB = 350 kN
ΣM J = 0 −350x + M = 0
M = 350 x kNm
At D S = 3510 × 10−6 m3
Allowable bending moment M all = σ all S = (165 × 106 )(3510 × 10−6 )
= 579.15 kNm
Set M D = M all 350 xD = 579.15 xD = 1.66 m
(a) l = 6 − 2 xD = 2.68 m
At center of beam M = (350)(3) = 1050 kNm
M 1050 × 103
S = = = 6.364 × 10−3 m = 6.364 × 106 mm3
σ all 165 × 106
678
c= + 12 = 351 mm
2
Required moment of inertia I = SC = 2233.8 × 106 mm4
But I = I beam + 2I plate
678
2
1
2233.8 × 106 = (1190 × 106 ) + 2 (12)(b) 6 + + (b)(12)3
2 12
= 1190 × 106 + 2.857 × 106 (b)
(b) b = 365.3 mm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.144
SOLUTION
RA = RB = 160 kN ↑
x
ΣM J = 0: −160 x + (40 x) + M = 0
2
M = 160 x − 20 x 2 kN ⋅ m
1
At D, x= (8 − l ) = 1.5 m M D = 195 kN ⋅ m
2
At center of beam, I = I beam + 2 I plate
457 7.5
2
1 3
= 333 × 106 + 2 (200)(7.5) + + (200)(7.5)
2 2 12
= 494.8 × 106 mm 4
457
c= + 7.5 = 236 mm
2
I
S = = 2097 × 103 mm3 = 2097 × 10−6 m3
c
M 320 × 103
(a) Normal stress: σ= = = 152.6 × 106 Pa
S 2097 × 10−6
σ = 152.6 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.145
SOLUTION
RA = RB = 160 kN ↑
x
ΣM J = 0: −160 x + (40 x) + M = 0
2
M = 160 x − 20 x 2 kN ⋅ m
For W460 × 74 rolled steel beam,
M 320 × 103
S= = = 2133 × 10−6 m3 = 2133 × 103 mm3
σ all 150 × 106
457 7.5
2
1
503.4 × 106 = 333 × 106 + 2 (b)(7.5) + + (b)(7.5)3
2 2 12
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.146
SOLUTION
Draw shear and bending moment diagrams.
L Px
0≤ x≤ , M=
2 2
L P( L − x)
≤ x ≤ L, M=
2 2
1
For a solid circular section, C= d
2
π π
I= C4 = d4
4 64
I π 3
S= = d
C 32
For constant strength design, σ = constant.
M
S=
σ
L Pxπ
For 0≤x≤ , d3 = (1a)
322 2
L π 3 P( L − x)
For ≤ x ≤ L, d = (1b)
2 32 2
π 3 PL
At point C, d0 = (2)
32 4
Dividing Eq. (1a) by Eq. (2),
L d 3 2x
0≤ x≤ , =
2 d03 L
d = d0 (2 x /L)1/3
Dividing Eq. (1b) by Eq. (2),
L d 3 2( L − x)
≤ x ≤ L, =
2 d03 L
d = d0 [2( L − x)/L]1/3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.147
SOLUTION
wL
R A = RB =
2
wL x
ΣM J = 0: − x + wx + M = 0
2 2
w
M = x( L − x)
2
|M | wx( L − x)
S= =
σ all 2σ all
d π I π d3
For a solid circular cross section C= I= c3 S= =
2 4 C 32
1/3
π d 3 wx( L − x) 16wx( L − x)
Equating, = d =
32 2σ all πσ all
1/3 1/3
4wL x x
2
L
At x = , d = d0 = d = d 0 4 1 −
2 πσ all L L
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.148
SOLUTION
1
RA = RB = wL ↑ L = 1.2 m
2
1 x
Σ M J = 0: − wL + wx + M = 0
2 2
w
M = ( Lx − x 2 )
2
w
= x( L − x)
2
For the tapered beam, h = a + kx
a = 120 mm
300 − 120
k= = 300 mm/m
0.6
1 2 1
For rectangular cross section, S= bh = b (a + kx) 2
6 6
M 3w Lx − x 2
Bending stress: σ= =
S b (a + kx)2
dσ
To find location of maximum bending stress, set = 0.
dx
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.148 (Continued)
aL (120) (1.2)
(a) xm = = xm = 0.24 m
2a + kL (2) (120) + (300) (1.2)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.149
SOLUTION
1
RA = RB = wL ↑
2
1 x
Σ M J = 0: − wLx + wx + M = 0
2 2
w
M = ( Lx − x )
2
2
w
= x( L − x)
2
where w = 160 kN/m and L = 1.2 m.
For the tapered beam, h = a + kx
a = 120 mm
300 − 120
k= = 300 mm/m
0.6
1 2 1
For a rectangular cross section, S = bh = b (a + kx) 2
6 6
M 3w Lx − x 2
Bending stress: σ= =
S b (a + kx)2
dσ
To find location of maximum bending stress, set dx = 0.
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.149 (Continued)
aL (120) (1.2)
(a) xm = = xm = 0.240 m
2a + kL (2) (120) + (300) (1.2)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.150
SOLUTION
P
RA = RB =
2
Px
ΣM J = 0 − +M =0
2
Px L
M = 0< x<
2 2
For a tapered beam h = a + kx
1 2 1
For a rectangular cross section S= bh = b( a + kx) 2
6 6
M 3Px
Bending stress σ= =
S b(a + kx) 2
dσ
To find location of maximum bending stress set =0
dx
dσ 3P d x
= 2
dx b dx (a + kx)
3P (a + kx) 2 − x − 2( a + kx)k
=
b (a + kx) 4
3P a − kx a
= =0 xm =
b (a + kx)3 k
200 − 100 2
Data: a = 100 mm, k = = mm/mm
750 15
100
(a) xm = = 750 mm
2/15
hm = a + kxm = 200 mm
1 1
Sm = bhm2 = (18)(200)2 = 120 × 103 mm3 = 120 × 10−6 m3
6 6
M m = σ all Sm = (165 × 106 )(120 × 10−6 ) = 19.8 kNm
2 M m (2)(19.8)
(b) P= = = 52.8 kN
xm 0.750
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.151
SOLUTION
P
RA = RB =
2
Px
ΣMJ = 0 − +M =0
2
Px L
M = 0< x<
2 2
For a tapered beam h = a + kx
1 2 1
For a rectangular cross section S= bh = b (a + kx)2
6 6
M 3 Px
Bending stress σ= =
S b ( a + kx) 2
dσ
To find location of maximum bending stress set =0
dx
d σ 3P d x 3P (a + kx) − x ⋅ 2(a + kx)k
2
= = ⋅
dx b dx ( a + kx) 2 b (a + kx)4
3P a − kx a
= =0 xm =
b ( a + kx) 3
k
Pxm Pa
Then Mm = =
2 2k
hm = a + kxm = 2a
1 2
Sm = bhm2 = ba 2
6 3
300 − 120
Data: a = 120 mm k= = 300 mm/m, b = 20 mm
0.6
120 mm
xm = = 0.400 m
300 mm/m
2
Sm = (20)(120)2 = 192 × 103 mm3 = 192 × 10−6 m3
3
M m = σ all Sm = (140 × 106 )(192 × 10−6 ) = 26.88 × 103 N ⋅ m
2M m (2)(26.88 × 103 )
P= = = 134.4 × 103 N = 134.4 kN
xm 0.400
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.152
Draw the shear and bending-moment diagrams for thee beam and loading
shown, and determine the maximum absolute valuee (a) of the shear,
(b) of the bending moment.
SOLUTION
Reactions
ΣM C = 0 −1.8 A + (0.9)(81) − (0.9)(120) = 0
ΣFy = 0 V − 120 = 0
V = 120 kN
ΣM k = 0 −M − (2.7 − x)(120) = 0
M = 120 x − 324 kNm
From the diagrams (a) V |max = 120 kN
|V
(b) |M |max
m = 108 kNm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Maanual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or byy any means, without the prior written permission of the publisher, or used u beyond the limited
distribution to teachers and educators permitteed by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student usinng this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.153
SOLUTION
E to F : V = 126.67 N ⋅ m
F to G : V = 86.67 N ⋅ m
G to H : V = −213.33 N ⋅ m
Bending moment at F:
Σ M F = 0: M F − (0.2)(126.67) = 0
M F = 25.33 N ⋅ m
Bending moment at G:
Σ M G = 0: −M G + (0.2)(213.33) = 0
M G = 42.67 N ⋅ m
Free body ABCDE.
Σ M B = 0: 0.6 A + (0.4) (300) + (0.2)(300)
− (0.2)(126.63) = 0
A = 257.78 N
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.153 (Continued)
Bending moment at B.
Σ M B = 0: − (0.2)(257.78) + M B = 0
max M = 51.56 N ⋅ m
M B = 51.56 N ⋅ m
1 2 1
S = bh = (20)(30)2
Bending moment at C. 6 6
= 3 × 103 mm3 = 3 × 10−6 m3
Σ M C = 0: − (0.4)(257.78) + (0.2)(300)
+ MC = 0 Normal stress.
M C = 43.11 N ⋅ m σ =
51.56
= 17.19 × 106 Pa
−6
3 × 10
Bending moment at D.
σ = 17.19 MPa
Σ M D = 0: − M D − (0.2)(213.33) = 0
M D = −25.33 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBL
LEM 5.154
SOLUTION
(a) Replace distributed load by equivalent conncentrated load at the centroid of the area of the load diaggram.
2L 1
For the triangular distribution, the centroidd lies at x = . W = w0 L
3 2
1
(a) Fy = 0 : RD − W = 0 RD = w0 L M C = 0 : 0 = 0 equilibrium
2
V = 0, M = 0, at x = 0
2L dV wx
0< x< , = −w = − 0
3 dx L
dM w x2 w x2
= V = − 0 + C1 = − 0
dx 2L 2L
w0 x3 w x3
M =− + C2 = − 0
6L 6L
w0 (2 L / 3) 2 2
Just to the left of C, V =− = − w0 L
2L 9
2 5
Just to the right of C, V = − w0 L + RD = w0 L
9 18
w0 (2 L / 3)3 4
Note sign change. Maximum M occurs at C. MC = − = − w0 L2
6L 81
4
Maximum M = w0 L2
81
1 4 1
For square cross section, I = a c= a
12 2
3
M c 4 w0 L2 6 8 w0 L2 2 w0 L2
(b) σm = max
= = =
I 81 a 3 27 a 3 3 a
3
w0 L2
σm =
(1.5a)3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, C Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, witthout the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.155
Determine (a) the equations of the shear and bending-moment curves for
the beam and loading shown, (b) the maximum absolute value of the
bending moment in the beam.
SOLUTION
dV πx
= −w = − w0 cos
dx 2L
2 Lw0 πx dM
V =− sin + C1 =
π 2L dx
4L2 w0 πx
M = cos + C1x + C2
π 2
2L
V = 0 at x = 0. Hence, C1 = 0.
4 L2 w0
M = 0 at x = 0. Hence, C2 = − .
π2
(a) V = −(2Lw0 / π ) sin(π x / 2L)
M = −(4L2 w0 /π 2 )[1 − cos(π x/2L)]
(b) M max
= 4w0 L2 /π 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.156
SOLUTION
ΣM B = 0: −2.5 A + (1.75)(1.5)(16) = 0
A = 16.8 kN
ΣM A = 0: −(0.75) + (1.5)(16) + 2.5B = 0
B = 7.2 kN
Shear diagram:
VA = 16.8 kN
VC = 16.8 − (1.5)(16) = −7.2 kN
VB = −7.2 kN
Locate point D where V = 0.
d 1.5 − d
= 24d = 25.2
16.8 7.2
d = 1.05 m 1.5 − d = 0.45 m
Areas of the shear diagram:
1
A to D: Vdx = 2 (1.05)(16.8) = 8.82 kN ⋅ m
1
D to C: Vdx = 2 (0.45)(−7.2) = −1.62 kN ⋅ m
C to B: Vdx = (1)(−7.2) = −7.2 kN ⋅ m
Bending moments:
MA = 0
M D = 0 + 8.82 = 8.82 kN ⋅ m
M C = 8.82 − 1.62 = 7.2 kN ⋅ m
M B = 7.2 − 7.2 = 0
For S150 × 18.6 rolled steel section, S = 120 × 103 mm3 = 120 × 10−6 m3
|M | 8.82 × 103
Normal stress: σ= = −6
= 73.5 × 106 Pa
S 120 × 10
σ = 73.5 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.157
SOLUTION
dM
= 0 + 937.5 x 2 − 750 x =
dx
x
M = MA + V dx
0
x
=0+ 0
(937.5 x 2 − 750 x) dx
= 312.5 x3 − 375 x 2
At x = 0.4 m, V −150 N
M = −40 Nm
C to B use symmetry conditions.
Maximum | M | = 40 kNm
d 1
c= = (20) = 10 mm
2 2
Cross section
π π
I= c 4 = (10) 4 = 7854 mm 4
4 4
|M | c (40)(0.01)
Normal stress σ= = = 50.9 MPa
I 7854 × 10−12
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.158
For the beam and loading shown, design the cross section of the beam,
knowing that the grade of timber used has an allowable normal stress of
12 MPa.
SOLUTION
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.159
Knowing that the allowable stress for the steel used is 160 MPa, select the
most economical wide-flange beam to support the loading shown.
SOLUTION
ΣM B = 0: 3.2 D − (0.8)(3.2)(50) = 0 D = 40 kN
Shear: VA = 0
VB − = 0 − (0.8)(50) = −40 kN
VB + = −40 + 120 = 80 kN
VC = 80 − (2.4)(50) = −40 kN
VD = −40 + 0 = −40 kN
1
Areas: A to B : Vdx = 2 (0.8)(−40) = −16 kN ⋅ m
1
B to E : Vdx = 2 (1.6)(80) = 64 kN ⋅ m
1
E to C : Vdx = 2 (0.8)(−40) = −16 kN ⋅ m
C to D : Vdx = (0.8)(−40) = −32 kN ⋅ m
Bending moments: MA = 0
M B = 0 − 16 = −16 kN ⋅ m
M E = −16 + 64 = 48 kN ⋅ m
M C = 48 − 16 = 32 kN ⋅ m
M D = 32 − 32 = 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.159 (Continued)
Maximum |M | = 48 kN ⋅ m = 48 × 103 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.160
SOLUTION
Areas:
A to B. (.25)(0.46667 P ) = 0.11667 P
B to C . (0.5)(0.53333 P ) = −0.26667 P
C to D. (0.15) P = 0.15 P
Bending moments: MA = 0
M B = 0 + 0.11667 P = 0.11667 P
M C = 0.11667 P − 0.26667 P = −0.15 P
M D = −0.15 P + 0.15 P = 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.160 (Continued)
Iσ
Bending moment limits: M =−
y
Tension at B. −(−10.682 × 10−6 )(80 × 106 ) = 854.56 N ⋅ m B
Comp. at B. −(29.376 × 10−6 )(−140 × 106 ) = 4.1126 × 103 N ⋅ m
Tension at C. −(29.376 × 10−6 )(80 × 106 ) = −2.35 × 103 N ⋅ m
Comp. at C. −(−10.682 × 10−6 )(−140 × 106 ) = −1.4955 × 103 N ⋅ m C
Allowable load: 0.11667 P = 854.56 P = 7.32 × 103 N
−0.15 P = −1.4955 × 103 P = 9.97 × 103 N
The smaller value is P = 7.32 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.161
SOLUTION
A = 138 kN ↑
ΣM A = 0: −(2.25)(4.5)(40) − (1.8)(60) − (3.6)(60) + 4.5 B = 0
B = 162 kN ↑
dV
w = 40 kN/m =
dx
dM
V = −40 x + 138 − 60 x − 1.8 0 − 60 x − 3.6 0 =
dx
M = −20 x 2 − 138 x − 60 x − 1.81 − 60 x − 3.61
VC+ = −(40)(1.8) + 138 − 60 = 6 kN
VD− = −(40)(3.6) + 138 − 60 = −66 kN
Locate point E where V = 0. It lies between C and D.
VE = − 40 xE + 138 − 60 + 0 = 0 xE = 1.95 m
For W 530 × 66 rolled steel section, S = 1340 × 103 mm3 = 1340 × 10−6 m3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.162
SOLUTION
By symmetry, A= B
1 1
ΣFy = 0: A − w0 L + B = 0 A=B= w0 L ↑
2 4
L 2 w0 x dV 2w x w0 x 2
For 0 ≤ x ≤ , w= = −w = − 0 V = C1 −
2 L dx L L
1 1
At x = 0, V= w0 L : C1 = w0 L
4 4
dM 1 w x2 1 1 w0 x3
= V = w0 L − 0 M = C2 + w0 Lx −
dx 4 L 4 3 L
At x = 0, M = 0: C2 = 0
1 w0
M= (3L2 − 4 x3 )
2 L
1 w0 2 L L 1
3
L
(a) At x = , M = MC = 3L − 4 = w0 L2
2 12 L 2 2 12
M M0 MC S M 1
For constant strength, S= , S0 = = = = 3 (3L2 x − 4 x3 )
σ all σ all σ all S0 M 0 L
2
1 1 S h
For a rectangular section, S = bh 2 S0 = bh02 =
6 6 S0 h0
3L2 x − 4 x3
h = h0
L3
(b) Data: L = 800 mm h0 = 200 mm b = 25 mm σ all = 72 MPa
1 1
S0 = bh02 = (25)(200) 2 = 166.667 × 103 mm3 = 166.667 × 10−6 m3
6 6
M C = σ all S0 = (72 × 106 )(166.667 × 10−6 ) = 12 × 103 N ⋅ m
12M C (12)(12 × 103 )
w0 = = = 225 × 103 N/m w0 = 225 kN/m
L2 (0.800) 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.163
SOLUTION
dM
V = −P = M = − Px
dx
Let d = d0 + k x
π π
For a solid circular section, I= c4 = d3
4 64
d I π 3 π
c= S= = d = ( d 0 + k x )3
2 c 32 32
dS 3π 3π 2
= (d 0 + k x) 2 k = d k
dx 32 32
|M | Px
Stress: σ= =
S S
dσ 1 dS
At H, = 2 PS − PxH =0
dx S dx
dS π 3 3π 2
S − xH = d − xH d k
dx 32 32
1 1 1
k x H = d = ( d 0 + k H xH ) k xH = d 0
3 3 2
1 3
d = d0 + d0 = d0 d = 1.5d0
2 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2013 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.