Professional Documents
Culture Documents
For the beam and loading shown, (a) draw the shear and bending-moment
diagrams, (b) determine the equations of the shear and bending-moment
curves.
SOLUTION
Reactions:
Pb
ΣM C = 0: LA − bP = 0 A=
L
Pa
ΣM A = 0: LC − aP = 0 C =
L
From A to B: 0< x<a
Pb
ΣFy = 0: −V = 0
L
Pb
V =
L
Pb
ΣM J = 0: M − x=0
L
Pbx
M =
L
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.2
For the beam and loading shown, (a) draw the shear and bending-moment
diagrams, (b) determine the equations of the shear and bending-moment
curves.
SOLUTION
Reactions:
L wL
ΣM B = 0: − AL + wL ⋅ =0 A=
2 2
L wL
ΣM A = 0: BL − wL ⋅ =0 B=
2 2
wL x
ΣM J = 0: − x + wx + M = 0
2 2
w
M = ( Lx − x 2 )
2
w
M = x( L − x)
2
L
Maximum bending moment occurs at x = .
2
wL2
M max =
8
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.3
For the beam and loading shown, (a) draw the shear and bending-
moment diagrams, (b) determine the equations of the shear and
bending-moment curves.
Fy = 0 : − wx − V = 0
V = −wx
x
M J = 0 : ( wx) +M =0
2
wx 2
M =−
2
From B to C (a < x < L) :
Fy = 0 : − wa − V = 0 V = − wa
a a
M J = 0 : ( wa) x − + M = 0 M = −wa x −
2 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.4
For the beam and loading shown, (a) draw the shear and bending-moment
diagrams, (b) determine the equations of the shear and bending-moment
curves.
SOLUTION
1 w0 x
ΣFy = 0: − ⋅x−V = 0
2 L
w0 x 2
V =−
2L
1 w0 x x
ΣM J = 0: ⋅x⋅ +M =0
2 L 3
w0 x3
M =−
6L
At x = L,
w0 L w0 L
V = − |V |max =
2 2
w0 L2 w0 L2
M = − |M |max =
6 6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.5
For the beam and loading shown, (a) draw the shear and bending-moment
diagrams, (b) determine the equations of the shear and bending-moment
curves.
SOLUTION
Reactions: A = D = wa
From A to B: 0< x<a
Fy = 0 : wa − wx − V = 0
V = w(a − x)
x
MJ = 0 : − wax + (wx) +M =0
2
x2
M = w ax −
2
V =0
a 1 2
MJ = 0 : −wax + wa x − + M = 0 M = wa
2 2
From C to D: L−a< x< L
Fy = 0: V − w(L − x) + wa = 0
V = w( L − x − a)
L − x
M J = 0: − M − w(L − x) + wa( L − x) = 0
2
1
M = wa[( L − x) − (L − x) 2 ]
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.6
For the beam and loading shown, (a) draw the shear and bending-moment
diagrams, (b) determine the equations of the shear and bending-moment
curves.
SOLUTION
Calculate reactions after replacing distributed load by an equivalent
concentrated load.
Reactions are
1
A= D = w (L − 2a )
2
From A to B: 0< x<a
1
ΣFy = 0: w ( L − 2a) − V = 0
2
1
V = w ( L − 2a )
2
1
ΣM = 0: − w ( L − 2a) + M = 0
2
1
M = w ( L − 2a ) x
2
From B to C: a< x< L−a
x−a
b=
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.6 (Continued)
L L2 a 2
At x = , M max = w −
2 8 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.7
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and
loading shown, and determine the maximum absolute value (a) of the
shear, (b) of the bending moment.
SOLUTION
From A to C:
Fy = 0 : − 300 − V = 0 V = −300 lb
M1 = 0 : (300)( x) + M = 0 M = −300 x
From C to D:
Fy = 0 : − 300 + 730 − V = 0 V = +430 lb
M2 = 0 : (300) x − (730)( x − 4) + M = 0
M = −2920 + 430 x
From D to E:
Fy = 0 : V − 360 + 170 = 0 V = +190 lb
M3 = 0 : (170)(16 − x) − (360)(11 − x) − M = 0
M = −1240 + 190 x
From E to B:
Fy = 0 : V + 170 = 0 V = −170lb
M4 = 0 : (170)(16 − x) − M = 0
M = 2720 − 170 x
(a) V max
= 430 lb
(b) M max
= 1200 lb ⋅ in
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.8
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and
loading shown, and determine the maximum absolute value (a) of the
shear, (b) of the bending moment.
At B, V = 200N, M = 0
SOLUTION
At E + ,
Fy = 0 : V − 200 = 0 V = 200N
ME = 0 : − M − (0.225)(200) = 0
M = −45 N ⋅ m
At D + ,
Fy = 0 : V + 500 − 200 = 0
(a) V = −300 N
MD = 0 : − M + (0.3)(500) − (0.525)(200) = 0
M = 45 N ⋅ m
At C + ,
(b) M = 67.5 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.8 (Continued)
At A,
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.9
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and loading
shown, and determine the maximum absolute value (a) of the shear,
(b) of the bending moment.
SOLUTION
Reactions:
M C = 0 : − 2 A + (1)(24) − (1)(40) = 0
A = −8kN = 8 kN ↓
Fy = 0 : − 8 − 12 x − V = 0 V = ( −8 − 12 x) kN
x
MJ = 0 : − 8 x − (12 x) − M = 0
2
M = (−8 x − 6 x 2 ) kN ⋅ m
C to B. 2m < x < 3m
Fy = 0 : V − 40 = 0
V = 40 kN
MK = 0 : − M − (3 − x)(40) = 0
M = (40 x − 120) kN ⋅ m
(b) M max
= 40.0 kN ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.10
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and loading
shown, and determine the maximum absolute value (a) of the shear, (b)
of the bending moment.
A to C:
SOLUTION
0 < x < 4 ft
Fy = 0 : − V − 2x = 0 V = −2 x kips
x
M J = 0 : M + (2 x) = 0
2
M = − x kip ⋅ ft
At C, V = −8 kips M = −16 kip ⋅ ft
At D − ,
Fy = 0: − 8 − V = 0 V = −8 kips
At B − ,
Fy = 0 : − 8 − 15 − V = 0
V = −23 kips
(b) M max
= 140.0 kip ⋅ ft
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.11
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and
loading shown, and determine the maximum absolute value (a) of
the shear, (b) of the bending moment.
SOLUTION
Reactions:
M A = 0 : 3FEF − (8)(60) − (24)(60) = 0
Fy = 0 : Ay − 60 − 60 = 0 Ay = 120 kips ↑
Fy = 0 :
120 − V = 0
V = 120 kips
FY = 0 : 120 − 60 − V = 0 V = 60 kips
Fy = 0 : V − 60 = 0 V = 60 kips
M J = 0 : − M − 60(24 − x) = 0
M = (60 x − 1440) kip ⋅ in
(a) V max
= 120.0 kips
(b) M max
= 1440 kip ⋅ in = 120.0 kip ⋅ ft
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.12
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and loading
shown, and determine the maximum absolute value (a) of the shear, (b) of
the bending moment.
SOLUTION
A to C : V = 85 N
C to D : V = 10 N
D to B : V = −65 N
At A and B, M =0
Just to the left of C,
Σ M C = 0: − (0.25) (85) + M = 0
M = 21.25 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.13
Assuming that the reaction of the ground is uniformly distributed, draw
the shear and bending-moment diagrams for the beam AB and determine
the maximum absolute value (a) of the shear, (b) of the bending
moment.
SOLUTION
Over the whole beam,
A to C: (0 ≤ x < 3 ft)
ΣFy = 0: 3 x − 2 x − V = 0 V = ( x) kips
x x
+ΣM J = 0: −(3x) + (2 x) + M = 0 M = (0.5x 2 ) kip ⋅ ft
2 2
At C, x = 3 ft
V = 3 kips, M = 4.5 kip ⋅ ft
C to D: (3 ft ≤ x < 6 ft)
x 3
ΣMK = 0: −(3x) + (2)(3) x − + M = 0
2 2
M = (1.5x 2 − 6 x + 9) kip ⋅ ft
At D −, x = 6 ft
V = 12 kips, M = 27 kip ⋅ ft
D to B: Use symmetry to evaluate.
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.14
Assuming that the reaction of the ground is uniformly distributed, draw
the shear and bending-moment diagrams for the beam AB and determine
the maximum absolute value (a) of the shear, (b) of the bending
moment.
SOLUTION
Over the whole beam,
A to C: 0 ≤ x < 0.3 m
ΣFy = 0: 2 x − V = 0 V = (2 x) kN
x
ΣM J = 0: −(2 x) + M = 0 M = ( x 2 ) kN ⋅ m
2
At C −, x = 0.3 m
x
ΣM J = 0: − (2 x) + (1.5)( x − 0.3) + M = 0
2
M = ( x 2 − 1.5 x + 0.45) kN ⋅ m
At the center of the beam: x = 0.75 m
V =0 M = −0.1125 kN ⋅ m
= −112.5 N ⋅ m
At C +, x = 0.3 m, V = −0.9 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.15
For the beam and loading shown, determine the maximum
normal stress due to bending on a transverse section at C.
SOLUTION
Reaction at A:
M B = 0: −4.5 A + (3.0)(3) + (1.5)(3) + (1.8)(4.5)(2.25) = 0 A = 7.05 kN ↑
Use AC as free body.
ΣM C = 0: M C − (7.05)(1.5) + (1.8)(1.5)(0.75) = 0
M C = 8.55 kN ⋅ m = 8.55 × 103 N ⋅ m
1 3 1
I = bh = (80)(300)3 = 180 × 106 mm 4
12 12
= 180 × 10−6 m 4
1
c= (300) = 150 mm = 0.150 m
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.16
For the beam and loading shown, determine the maximum normal
stress due to bending on a transverse section at C.
SOLUTION
Use CB as free body.
6
M C = 0: −M − (200)(6) = 0
2
M = −3600 lb ⋅ ft
= −43.2 × 103 lb ⋅ in
1 3 1
For rectangular section, I = bh = (4)(8)3 = 170.667 in 3
12 12
1
c= h = 4 in.
2
|M |c (43.2 × 103 )(4)
σ = = = 1.0125 × 103 psi σ = 1.013 ksi
I 170.667
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.17
For the beam and loading shown, determine the maximum
normal stress due to bending on a transverse section at C.
SOLUTION
Use portion CB as free body.
MC = 0 : − M + (3)(2.1)(1.05) + (8)(2.1) = 0
M = 23.415 kN ⋅ m = 23.415 × 103 N ⋅ m
M 23.415 × 103
Normal stress: σ = = −6
= 27.7 × 106 Pa
S 844 × 10
σ = 27.7 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.18
For the beam and loading shown, determine the maximum normal
stress due to bending on section a-a.
SOLUTION
Reactions: By symmetry, A= B
Fy = 0 : A = B = 80 kN
M 104 × 103
Normal stress: σ = = −6
= 139.2 × 106 Pa
S 747 × 10
σ = 139.2 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.19
For the beam and loading shown, determine the maximum normal
stress due to bending on a transverse section at C.
SOLUTION
Use entire beam as free body.
MB = 0 :
−90 A + (75)(5) + (60)(5) + (45)(2) + (30)(2) + (15)(2) = 0
A = 9.5 kips
Use portion AC as free body.
M C = 0 : M − (15)(9.5) = 0
M = 142.5 kip ⋅ in
M 142.5
Normal stress: σ = =
S 14.4
σ = 9.90 ksi
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.20
For the beam and loading shown, determine the maximum
normal stress due to bending on a transverse section at C.
SOLUTION
Use entire beam as free body.
MB = 0 :
A = 237 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.21
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam
and loading shown and determine the maximum normal stress
due to bending.
SOLUTION
MB = 0 :
MC = 0 :
A to C − : V = −25 kips
E+ to B: V = −22.5 kips
Bending moments:
At C, M C = 0 : (1)(25) + M = 0
M = −25 kip ⋅ ft
At D, M D = 0 : (3)(25) − (2)(52.5) + M = 0
M = 30 kip ⋅ ft
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.22
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam
and loading shown and determine the maximum normal stress
due to bending.
Reactions:
SOLUTION
M D = 0 : 4 A − 64 − (24)(2)(1) = 0 A = 28 kN
Fy = 0 : − 28 + D − (24)(2) = 0 D = 76 kN
A to C: 0 < x < 2m
Fy = 0 : − V − 28 = 0
V = −28 kN
M J = 0 : M + 28 x = 0
M = (−28 x) kN ⋅ m
C to D: 2m < x < 4m
Fy = 0 : − V − 28 = 0
V = −28 kN
MJ = 0 : M + 28 x − 64 = 0
M = (−28x + 64) kN ⋅ m
D to B: 4m < x < 6m
Fy = 0 :
V − 24(6 − x) = 0
V = (−24 x + 144) kN
MJ = 0 :
6 − x
− M − 24(6 − x) =0
2
M = −12(6 − x) 2 kN ⋅ m
max M = 56 kN ⋅ m = 56 × 103 N ⋅ m
M 56 × 103 N ⋅ m
Normal Stress: σ = = = 116.2 × 106 Pa
S 482 × 10−6 m3
σ = 116.2 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.23
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam
and loading shown and determine the maximum normal
stress due to bending.
SOLUTION
Statics: Consider portion AB and BE separately.
Portion BE:
ME = 0 :
(96)(3.6) + (48)(3.3) − C (3) + (160)(1.5) = 0
C = 248kN ↑
E = 56 kN ↑
MA = MB = ME = 0
At midpoint of AB:
Fy = 0 : V = 0
M = 0 : M = (96)(1.2) − (96)(0.6) = 57.6 kN ⋅ m
Just to the left of C:
Fy = 0 : V = −96 − 48 = −144 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.23 (Continued)
M max
= 84 kN ⋅ m = 84 × 103 N ⋅ m
84 × 103
σm = = 99.5 × 106 Pa
844 × 10−6
σ m = 99.5 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.24
Draw the shear and bending-moment diagrams for the
beam and loading shown and determine the maximum
normal stress due to bending.
SOLUTION
Reaction at A:
M B = 0 : − 4.8 A + 40 + (25)(3.2)(1.6) = 0
A = 35 kN
Fy = 0 : 35 − V = 0 V = 35 kN
M J = 0 : M + 40 − 35x = 0
M = (30 x − 40) kN ⋅ m
C to B: 1.6 m < x < 4.8m
Fy = 0 : 35 − 25( x − 1.6) − V = 0
V = (−25 x + 75) kN
M K = 0 : M + 40 − 35 x
x − 1.6
+ (25)( x − 1.6) =0
2
M = (−12.5 x 2 + 75 x − 72) kN ⋅ m
M 40.5 × 103 N ⋅ m
σ = = = 135.9 × 106 Pa σ = 135.9 MPa
S 298 × 10 −6 m 3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.25
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam
and loading shown, and determine the maximum normal stress
due to bending.
SOLUTION
At A and B, M =0
At C, M C = 0: (5)(5) + M C = 0
M C = −25 kip ⋅ ft
At D, Σ M D = 0: −M D + (5) (4.231)
M D = 21.155 kip ⋅ ft
V max
= 5.77 kips
M 300
Normal stress: σ = = σ = 10.34 ksi
S 29.0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.26
SOLUTION
By symmetry, A = B
Σ Fy = 0: A − 8 + 12 − 8 + B = 0
A = B = 2 kN
Shear: A to C −: V = 2 kN
C + to D −: V = −6 kN
D + to E −: V = 6 kN
E + to B : V = −2 kN
Bending moment:
At C, Σ M C = 0: M C − (1)(2) = 0
M C = 2 kN ⋅ m
At D, +Σ M D = 0: M D − (2)(2) + (8)(1) = 0
M D − 4 kN ⋅ m
By symmetry, M = 2 kN ⋅ m at E. M E = 2 kN ⋅ m
max |M | = 4 kN ⋅ m occurs at E.
|M |max 4 × 103
Normal stress: σ max = =
Sx 280 × 10−6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.27
SOLUTION
By symmetry, A=B
Σ Fy = 0: A − 8 + W − 8 + B = 0
A = B = 8 − 0.5W
Bending moment at D:
Σ M D = 0: − (8 − 0.5 W )(2) + (8) (1) + M D = 0
M D = (8 − W ) kN ⋅ m
Equate: −M D = M C W − 8 = 8 − 0.5W
W = 10.67 kN
(a) W = 10.6667 kN
M C = −2.6667 kN ⋅ m
M D = 2.6667 kN ⋅ m = 2.6667.103 N ⋅ m
|M |max = 2.6667 kN ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.28
Determine (a) the distance a for which the absolute value
of the bending moment in the beam is as small as possible,
(b) the corresponding maximum normal stress due to bending.
(See hint of Prob. 5.27.)
SOLUTION
Σ Fy = 0: VB + C − 4b = 0
VB = 2b
x
Σ M J = 0: −VB x + (4 x) − M = 0
2
M = VB x − 2 x 2 = 2bx − 2x 2 lb ⋅ ft
dM 1
= 2b − xm = 0 xm = b
dx 2
1 1
M max = b2 − b2 = b 2
2 2
Segment AB:
(a − x )
Σ M K = 0: −4 (a − x)
2
−VB (a − x) − M = 0
M = −2(a − x)2 + 2b (a − x )
|M max | occurs at x = 0.
|M max | = −2a 2 − 2ab = −2a 2 − 2a (18 − a ) = 36a
1 2 1 1
(a) Equate the two values of |M max |: 36a = b = (18 − a) 2 = 162 − 18a + a 2
2 2 2
1 2
2
a − 54a + 162 = 0 a = 54 ± (54) 2 − (4) ( 12 ) (162)
a = 54 ± 50.9118 = 3.0883 ft a = 3.09 ft
(b) |M |max = 36 a = 111.179 kip ⋅ ft = 1334.15 kip ⋅ in
|M |max 1334.15
σ = = = 12.95 kips/in 2 σ m = 12.95 ksi
Sx 103
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.29
Determine (a) the distance a for which the absolute value of the
bending moment in the beam is as small as possible, (b) the
corresponding maximum normal stress due to bending. (See hint of
Prob. 5.27.)
SOLUTION
Bending moment at D: MD = 0 :
M D = 1.5 − 0.46667 a
Note that M D < 1.008 kip ⋅ ft max M = 1.008 kip ⋅ ft = 12.096 kip ⋅ in
M 12.096
Normal stress: σ = = σ = 7.24 ksi
S 1.67
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.30
Knowing that P = Q = 480 N, determine (a) the distance a
for which the absolute value of the bending moment in the
beam is as small as possible, (b) the corresponding maximum
normal stress due to bending. (See hint of Prob. 5.27.)
SOLUTION
P = 480 N Q = 480 N
360
(a) Equate: −M D = M C 480 (1 − a ) = 480 −
a
a = 0.86603 m a = 866 mm
A = 128.62 N M C = 64.31 N ⋅ m M D = −64.31 N ⋅ m
1 2
(b) For rectangular section, S = bh
6
1
S = (12)(13)2 = 648 mm3 = 648 × 10 −9 m 3
6
|M |max 64.31
σ max = = −9
= 99.2 × 106 Pa σ max = 99.2 MPa
S 6.48 × 10
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.31
SOLUTION
P = 480 N Q = 320 N
280
(a) Equate: −M D = M C 320 − 320 a = 400 −
a
320 a 2 + 80a − 280 = 0 a = 0.81873 m, − 1.06873 m
1 2
(b) For rectangular section, S = bh
6
1
S = (12)(18) 2 = 648 mm 3 = 648 × 10 −9 m3
6
|M |max 58.0065
σ max = = = 89.5 × 106 Pa σ max = 89.5 MPa
S 648 × 10−9
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.32
SOLUTION
Weight density: γ = ρ g
W = AL ρ g = b 2L ρ g
W
Reactions at C and D: C = D=
2
Bending moment at C:
L W
Σ M C = 0: + M = 0
6 3
WL
M =−
18
WL b 2 L2 ρ g
max|M | = =
18 18
1 3
For a square section, S = b
6
|M | b 2 L2 ρ g /18 L2 ρ g
Normal stress: σ = = =
S b3 /6 3b
L2 ρ g
Solve for b: b=
3σ
Data: L = 3.6 m ρ = 7860 kg/m3 g = 9.81 m/s 2 (a) σ = 10 × 106 Pa (b) σ = 50 × 106 Pa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.33
SOLUTION
(
For circular cross section, c = 1 d
2 )
π I π π 3
I = c 4, S = = c3 = d
4 c 4 32
Normal stress:
M π d 2 L2γ L2γ
σ = = 32
=
S π
32
d3 d
L2γ
Solving for d, d =
σ
Data: L = 10 ft = (12)(10) = 120 in.
490
γ = 490 lb/ft 3 = = 0.28356 lb/in 3
123
σ = 4 ksi = 4000 lb/in 2
(120) 2 (0.28356)
d = d = 1.021 in.
4000
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.34
Using the method of Sec. 5.3, solve Prob. 5.1a.
PROBLEM 5.1 For the beam and loading shown, (a) draw the shear and
bending-moment diagrams, (b) determine the equations of the shear and
bending-moment curves.
SOLUTION
Pb
ΣM C = 0: LA − bP = 0 A=
L
Pa
ΣM A = 0: LC − aP = 0 C =
L
Pb
At A+, V = A= M =0
L
A to B −: 0< x<a
x
w=0 0 wdx = 0
Pb
V − VA = 0 V =
L
a a Pb Pba Pba
M B − M A = 0 Vdx = 0 dx = MB =
L L L
Pb Pa
At B +, V = A− P= −P=−
L L
B + to C: a< x<L
x
w=0 a wdx = 0
Pa
VC − VB = 0 V =−
L
L Pa Pab
M C − M B = a Vdx = − ( L − a) = −
L L
Pab Pba Pab
MC = MB − = − =0
L L L
Pab
|M | max =
L
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.35
PROBLEM 5.2 For the beam and loading shown, (a) draw the shear and
bending-moment diagrams, (b) determine the equations of the shear and
bending-moment curves.
L wL
SOLUTION Σ M B = 0: −AL + wL ⋅ =0 A=
2 2
L wL
Σ M A = 0: BL − wL ⋅ =0 B=
2 2
dV
= −w
dx
x
V − VA = −0 wdx = − wx
wL
V = VA − wx = A − wx V = − wx
2
dM
=V
dx
x x wL
M − M A = 0 Vd x = 0 − wx dx
2
wLx wx 2
= −
2 2
wLx wx 2 w
M = MA + − M = ( Lx − x 2 )
2 2 2
1
Maximum M occurs at x = , where
2
dM wL2
V = =0 |M |max =
dx 8
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.36
Using the method of Sec. 5.3, solve Prob. 5.3a.
PROBLEM 5.3 For the beam and loading shown, (a) draw the shear and
bending-moment diagrams, (b) determine the equations of the shear and
bending-moment curves.
SOLUTION
Over AB: VA = 0 M A = 0
x
V = − 0 wdx = − wx
dM
= V = −wx
dx
x
x wx 2 wx 2
M = 0
Vdx =− M =−
2 0
2
wa 2
At B: x=a VB = −wa MB = −
2
Over BC: w=0
dV
=0 V = constant = VB V = − wa
dx
dM
= V = − wa
dx
x x
M − M B = a Vdx = − wax a = −wa( x − a)
wa 2 a
M = − wa(x − a) − M = −wa x −
2 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.37
PROBLEM 5.4 For the beam and loading shown, (a) draw the shear and
bending-moment diagrams, (b) determine the equations of the shear and
bending-moment curves.
SOLUTION
x
w = w0
L
VA = 0, MA = 0
dV Wx
= −w = − 0
dx L
x w0 x w x2
V − VA = − 0 =− 0
L 2L
w0 x2
V =−
2L
dM w x2
=V = − 0
dx 2L
x x w0 x 2
M − M A = 0 V dx = −0 dx
2L
w0 x3
M =−
6L
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.38
Using the method of Sec. 5.3, Solve Prob. 5.5a.
PROBLEM 5.5 For the beam and loading shown, (a) draw the shear and
bending-moment diagrams, (b) determine the equations of the shear and
bending-moment curves.
SOLUTION
Reactions: A = D = wa
A to B: 0< x<a w=w
VA = A = wa, MA = 0
x
V − VA = −0 w dx = −wx
V = w(a − x)
dM
= V = wa − wx
dx
x x
M − MA = 0 Vdx = 0 ( wa − wx) dx
1 2
M = wax − wx
2
1 2
VB = 0 MB = wa
2
B to C: a < x < L−a V =0
dM
=V =0
dx
x
M − MB = a V dx = 0
1 2
M = MB M = wa
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.38 (Continued)
x
C to D: V − VC = −L − a w dx = − w[ x − (L − a )]
V = −w[ x − ( L − a)]
x x
M − MC = L − a V dx = L − a −[ wx − ( L − a)]dx
x2 x
= −w − (L − a)x L− a
2
x2 (L − a ) 2
= −w − (L − a)x − + ( L − a) 2
2 2
x2 ( L − a )2
= −w − (L − a)x +
2 2
1 2 x2 ( L − a)2
M = wa − w − (L − a ) x +
2 2 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.39
PROBLEM 5.6 For the beam and loading shown, (a) draw the shear and
bending-moment diagrams, (b) determine the equations of the shear and
bending-moment curves.
1
SOLUTION Reactions. A= D = w(L − 2a )
2
1
At A. VA = A = w( L − 2a ), M A = 0
2
1
VB = VA = w(L − 2a)
2
a a 1
MB − M A = 0
V dx =
0 2
w( L − 2a )dx
1
MB = w( L − 2a)a
2
1 1
V = w(L − 2a ) − w(x − a ) = w( L − 2x )
2 2
dM 1
= V = w(L − 2x )
dx 2
x 1 2
x
M − MB = a V dx = 2 w (Lx − x ) a
1
= w(Lx − x 2 − La + a 2 )
2
1 1
M = w( L − 2a)a + w(Lx − x 2 − La + a 2 )
2 2
1
= w(Lx − x 2 − a 2 )
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.39 (Continued)
x = L−a 1 1
At C. VC = − w( L − 2a) M C = ( L − 2a )a
2 2
1
C to D. V = VC = − w(L − 2a )
2
MD = 0
L L2 a 2
At x = , M max = w −
2 8 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.40
PROBLEM 5.7 Draw the shear and bending-moment diagrams for the
beam and loading shown, and determine the maximum absolute value (a)
of the shear, (b) of the bending moment.
SOLUTION
Reaction at C:
M B = 0 : (16)(300) − 12C + (9)(240) + (5)(360) = 0
C = 730 lb ↑
Shear diagram: A to C: V = −300 lb
C to D: V = −300 + 730 = 430 lb
D to E: V = 430 – 240 = 190 lb
E to B: V = 190 – 360 = −170 lb
Areas of shear diagram:
A to C: AAC = (−300)(4) = −1200 lb ⋅ in
M C = 0 − 1200 = −1200 lb ⋅ in
M E = 90 + 760 = 850 lb ⋅ in
M B = 850 – 850 = 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.41
PROBLEM 5.8 Draw the shear and bending-moment diagram for the
beam and loading shown, and determine the maximum absolute value
(a) of the shear, (b) of the bending moment.
SOLUTION
M A = 0 : − M A − (0.3)(200) − (0.525)(200)
+ (0.825)(500) − (1.05)(200) = 0
M A = 37.5 N ⋅ m
VA = 100 N
Shear:
A to C: V = 100 N
PROBLEM 5.9 Draw the shear and bending-moment diagrams for the
beam and loading shown, and determine the maximum absolute value
(a) of the shear, (b) of the bending moment.
SOLUTION
Reactions:
M C = 0 : 2 A + (12)(2)(1) − (40)(1) = 0
A = 8kN ↓
M A = 0 : 2C − (12)(2)(1) − (40)(3) = 0
C = 72kN ↑
Shear diagram: VA = −8 kN
A to C: 0 < x < 2 m w = 12kN/m
2 2
VC − VA = − 0
wdx = − 12 dx = −24 kN
0
VC = −24 − 8 = −32 kN
C to B: VB = −32 + 72 = 40 kN
Areas of shear diagram:
1
A to C: Vdx = ( −8 − 32)(2) = −40 kN ⋅ m
2
C to B: Vdx = (1)(40) = 40 kN ⋅ m
Bending moments:
MA = 0
M C = M A + Vdx = 0 − 40 = −40 kN ⋅ m
M B = M C + Vdx = −40 + 40 = 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.43
PROBLEM 5.10 Draw the shear and bending-moment diagrams for the
beam and loading shown, and determine the maximum absolute value
(a) of the shear, (b) of the bending moment.
SOLUTION
Shear:
VA = 0
B
VB = V A − A wdx = 0 − (4)(2) = −8 kips
C to D: V = −8 kips
D to B: V = −8 − 15 = −23 kips
Areas under shear diagram:
1
A to C: Vdx = (4)(−8) = −16 kip ⋅ ft
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.44
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and loading
shown, and determine the maximum absolute value (a) of the shear, (b) of
the bending moment.
SOLUTION
Reaction at A:
ΣM B = 0: −3.0 A + (1.5)(3.0)(3.5) + (1.5)(3) = 0
A = 6.75 kN ↑
Reaction at B: B = 6.75 kN ↑
Beam ACB and loading: (See sketch.)
Areas of load diagram:
A to C: (2.4)(3.5) = 8.4 kN
C to B: (0.6)(3.5) = 2.1 kN
Shear diagram:
VA = 6.75 kN
VC − = 6.75 − 8.4 = −1.65 kN
VC + = −1.65 − 3 = −4.65 kN
VB = −4.65 − 2.1 = −6.75 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.44 (Continued)
Bending moments: MA = 0
M G = 0 + 6.5089 = 6.5089 kN ⋅ m
M C − = 6.5089 − 0.3889 = 6.12 kN ⋅ m
M C + = 6.12 − 2.7 = 3.42 kN ⋅ m
M B = 3.42 − 3.42 = 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.45
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and loading
shown, and determine the maximum absolute value (a) of the shear, (b) of
the bending moment.
SOLUTION
M B = 0:
− 3 A + (1)(4) + (0.5)(4) = 0
A = 2 kN ↑
M A = 0: 3B − (2)(4) − (2.5)(4) = 0
B = 6 kN ↑
Shear diagram:
A to C: V = 2 kN
C to D: V = 2 − 4 = −2 kN
D to B: V = −2 − 4 = −6 kN
Areas of shear diagram:
A to C: Vdx = (1)(2) = 2 kN ⋅ m
C to D: Vdx = (1)(−2) = −2 kN ⋅ m
D to E: Vdx = (1)(−6) = −6 kN ⋅ m
Bending moments:
MA = 0
M C − = 0 + 2 = 2 kN ⋅ m
M C + = 2 + 4 = 6 kN ⋅ m
M D − = 6 − 2 = 4 kN ⋅ m
M D + = 4 + 2 = 6 kN ⋅ m
MB = 6 − 6 = 0
(a) V max
= 6.00 kN
(b) M max
= 6.00 kN ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.46
PROBLEM 5.15 For the beam and loading shown, determine the
maximum normal stress due to bending on a transverse section at C.
SOLUTION
By symmetry, A = B.
ΣFy = 0: A + B − 3 − 3 − (4.5)(1.8) = 0
A = B = 7.05 kN
Shear diagram: VA = 7.05 kN
A to C − : w = 1.8 kN/m
At C − , V = 7.05 − (1.8)(1.5) = 4.35 kN
At C +, V = 4.35 − 3 = 1.35 kN
C + to D − : w = 1.8 kN/m
At D − , V = 1.35 − (1.5)(1.8) = −1.35 kN
At D +, V = −1.35 − 3 = −4.35 kN
D + to B: w = 1.8 kN
At B, V = −4.35 − (1.5)(1.8) = −7.05 kN
Draw the shear diagram:
V = 0 at point E, the midpoint of CD.
Areas of the shear diagram:
1
A to C: (7.05 + 4.35)(1.5) = 8.55 kN ⋅ m
2
1
C to E: (1.35)(0.75) = 0.50625 kN ⋅ m
2
1
E to D: (−1.35)(0.75) = −0.50625 kN ⋅ m
2
1
D to B: (−4.35 − 7.05)(1.5) = −8.55 kN ⋅ m
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.46 (Continued)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.47
PROBLEM 5.16 For the beam and loading shown, determine the
maximum normal stress due to bending on a transverse section at C.
SOLUTION
ΣM C = 0: −8 A + (4)(2000) − (3)(6)(200) = 0
A = 550 lb ↑
ΣM A = 0: 8C − (4)(2000) − (11)(6)(200) = 0
C = 2650 lb ↑
Shear diagram:
A to D: V = 550 lb
−
D to C : V = 550 − 2000 = −1450 lb
+
At C , V = −1450 + 2650 = 1200 lb
+
C to B: w = 200 lb/ft
14
8
200 dx = 1200 lb
At B, V = 0 as expected.
Areas of shear diagram:
A to D: AAD = (550)(4) = 2200 lb ⋅ ft
D to C: ADC = (−1450)(4) = −5800 lb ⋅ ft
1
C to B: ACB = (1200)(6) = 3600 lb ⋅ ft
2
Bending moments: MA = 0
M D = 0 + 2200 = 2200 lb ⋅ ft
M C = 2200 + ( −5800) = −3600 lb ⋅ ft
M B = −3600 + 3600 = 0 as expected
|M |max = 3600 lb ⋅ ft = 43200 lb ⋅ in
1 1
For a rectangular section, S = bh2 = (4)(8) 2 = 42.667 in 3
6 6
|M |max 43200
σ max = = = 1012.5 psi σ max = 1013 psi
S 42.667
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.48
SOLUTION
Reactions: By symmetry, A = B.
Fy = 0 : A = B = 80 kN ↑
Shear diagram:
A to C: V = 80 kN
C to D: V = 80 − 30 = 50 kN
D to E: V = 50 − 50 = 0
Areas of shear diagram:
A to C: Vdx = (80)(0.8) = 64 kN ⋅ m
C to D: Vdx = (50)(0.8) = 40 kN ⋅ m
D to E: Vdx = 0
Bending moments:
MA = 0
M C = 0 + 64 = 64 kN ⋅ m
M D = 64 + 40 = 104 kN ⋅ m
M E = 104 + 0 = 104 kN ⋅ m
M max
= 104 kN ⋅ m = 104 × 103 N ⋅ m
M 104 × 103
Normal stress: σ = = −6
= 139.2 × 10 6 Pa
S 747 × 10
σ = 139.2 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.49
PROBLEM 5.19 For the beam and loading shown, determine the
maximum normal stress due to bending on a transverse section at C.
SOLUTION
Use entire beam as free body.
MB = 0 :
−90 A + ( 75 )( 5) + ( 60 )( 5 ) + ( 45 )( 2 ) + ( 30 )( 2 )
+ (15)( 2 ) = 0
A = 9.5 kips ↑
MA = 0
M 142.5
Normal stress: σ = = σ = 9.90 ksi
S 14.4
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.50
For the beam and loading shown, determine the equations of the shear
and bending-moment curves, and the maximum absolute value of the
bending moment in the beam, knowing that (a) k = 1, (b) k = 0.5.
SOLUTION
w0 x kw0 ( L − x) wx
w= − = (1 + k ) 0 − kw.
L L L
dV w0 x
= − w = kw0 − (1 + k )
dx L
2
wx
V = kw0 x − (1 + k ) 0 + C1
2L
V = 0 at x = 0 C1 = 0
dM w x2
= V = kw0 x − (1 + k ) 0
dx 2L
kw0 x 2 w x3
M= − (1 + k ) 0 + C2
2 6L
M = 0 at x = 0 C 2 = 0
kw0 x 2 (1 + k )w0 x 3
M= −
2 6L
w0 x 2
(a) k = 1. V = w0 x −
L
w x 2 w x3
M= 0 − 0
2 3L
w0 L2
Maximum M occurs at x = L. M max
=
6
1 w0 x 3w0 x2
(b) k= . V= −
2 2 4L
w0 x 2 w0 x3
M= −
4 4L
2
V = 0 at x= L
3
w0 ( 23 L ) w0 ( 23 L )
2 3
2 w0 L2
At x = L, M= − = = 0.03704 w0 L2
3 4 4L 27
At x = L, M =0
w0 L2
|M |max =
27
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.51
Determine (a) the equations of the shear and bending-moment curves for
the beam and loading shown, (b) the maximum absolute value of the
bending moment in the beam.
SOLUTION
dV x
= − w = − w0
dx L
1 x2 dM
V = − w0 + C1 =
2 L dx
3
1 x
M = − w0 + C1 x + C2
6 L
M = 0 at x = 0 C2 = 0
1 1
M = 0 at x=L 0 = − w0 L2 + C1 L C1 = w0 L
6 6
1 x2 1 1
(a) V = − w0 + w0 L2 V= w0 ( L2 − 3 x2 )/L
2 L 6 6
1 x3 1 1
M = − w0 + w0 Lx M= w0 ( Lx − x 3 /L )
6 L 6 6
dM
(b) M max occurs when = V = 0. L2 − 3xm2 = 0
dx
L 1 L2 L2
xm = M max = w0 − M max = 0.0642 w0 L2
3 6 3 3 3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.52
Determine (a) the equations of the shear and bending-moment curves for
the beam and loading shown, (b) the maximum absolute value of the
bending moment in the beam.
SOLUTION
dV πx
= − w = − w0 sin
dx L
wL πx dM
V = 0 cos + C1 =
π L dx
2
wL πx
M = 0 2 sin + C1 x + C2
π L
M = 0 at x = 0 C2 = 0
M = 0 at x = L 0 = 0 + C1L + 0
C1 = 0
w0 L πx
(a) V= cos
π L
w0 L2 πx
M= sin
π2 L
dM L
= V = 0 at x=
dx 2
w0 L2 π w0 L2
(b) M max = 2
sin M max =
π 2 π2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.53
Determine (a) the equations of the shear and bending-moment curves for
the beam and loading shown, (b) the maximum absolute value of the
bending moment in the beam.
SOLUTION
dV πx
= − w = − w0 cos
dx 2L
2Lw0 πx dM
V =− sin + C1 =
π 2L dx
4 L2 w0 πx
M = 2
cos + C1x + C2
π 2L
V = 0 at x = 0. Hence, C1 = 0.
4 L2w0
M = 0 at x = 0. Hence, C2 = − .
π2
(a) V = −(2 Lw0 / π ) sin(π x / 2 L)
M = −(4 L2 w0 /π 2 )[1 − cos(π x/2 L)]
(b) M max
= 4w0 L2 /π 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.54
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and
loading shown and determine the maximum normal stress due to
bending.
SOLUTION
Shear: VA = 8 kips
VC = 8 − (6)(2) = −4 kips
C to D : V = −4 kips
D to B : V = −4 + 10 = 6 kips
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.55
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and
loading shown and determine the maximum normal stress due to
bending.
SOLUTION
M C = 0 : (2)(1) − (3)(4)(2) + 4 B = 0
B = 5.5 kN
M B = 0 : (5)(2) + (3)(4)(2) − 4C = 0
C = 8.5 kN
Shear:
A to C: V = −2 kN
C+ : V = −2 + 8.5 = 6.5 kN
B: V = 6.5 − (3)(4) = −5.5 kN
Locate point D where V = 0.
d 4−d
= 12d = 26
6.5 5.5
d = 2.1667 m 4 − d = 3.8333 m
Areas of the shear diagram:
A to C: Vdx = (−2.0)(1) = − 2.0 kN ⋅ m
1
C to D: Vdx = (2.16667)(6.5) = 7.0417 kN ⋅ m
2
1
D to B: Vdx = (3.83333)(−5.5) = −5.0417 kN ⋅ m
2
Bending moments: MA = 0
M C = 0 − 2.0 = −2.0 kN ⋅ m
M B = 5.0417 − 5.0417 = 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.55 (Continued)
1 1 1 1
For pipe: co = do = (160) = 80 mm, ci = d i = (140) = 70 mm
2 2 2 2
π π
I =
4
(c 4
o )
− ci4 =
4
(80)4 − (70)4 = 13.3125 × 106 mm4
I 13.3125 × 106
S = = = 166.406 × 103 mm 3 = 166.406 × 10 −6 m 3
co 80
M 5.0417 × 103
Normal stress: σ = = = 30.3 × 106 Pa σ = 30.3 MPa
S 166.406 × 10 −6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.56
SOLUTION
x 9−x
= x = 0.875 ft 2641 lb ⋅ ft = M max
70 lb 650 lb
1
c= (11.5 in.) = 5.75 in.
2
1
I = (1.5 in.)(11.5 in.)3 = 190.1 in 4
12
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.57
SOLUTION
w=0
MD = 0 :
− 4 RA + (2)(250) − (2)(150) = 0
RA = 50 kN ↑
MA = 0 :
4RD − (2)(250) − (6)(150) = 0
RD = 350 kN ↑
Shear: VA = 50 kN
A to C: V = 50 kN
C to D: V = 50 − 250 = −200 kN
D to B: V = −200 + 350 = 150 kN
Areas of shear diagram:
A to C: Vdx = (50)(2) = 100 kN ⋅ m
Bending moments: M A = 0
M 300 × 103
σm = max
= = 136.4 × 106 Pa σ m = 136.4 MPa
Sx 2200 × 10−6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.58
SOLUTION
Reaction:
M B = 0 : − 4 A + 60 + (80)(1.6)(2) − 12 = 0
A = 76 kN ↑
Shear: VA = 76 kN
A to C : V = 76 kN
VD = 76 − (80)(1.6) = − 52 kN
D to C : V = −52 kN
1
C to E: Vdx = (0.95)(76) = 36.1 kN ⋅ m
2
1
E to D: Vdx = (0.65)(−52) = −16.9 kN ⋅ m
2
D to B: Vdx = (1.2)( −52) = −62.4 kN ⋅ m
M 67.3 × 103 N ⋅ m
Normal stress: σ max = = −6 3
= 68.5 × 106 Pa σ m = 68.5 MPa
S 983 × 10 m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.59
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and
loading shown, and determine the maximum normal stress due to
bending.
SOLUTION
ΣM B = 0: −20 A + (6)(28)(800) = 0
A = 6.72 × 103 lb
ΣM A = 0: 20 B − (14)(28)(800) = 0
B = 15.68 × 103 lb
1
Vdx = 2 (11.6)(−9.28 × 10 ) = −53.824 × 10 lb ⋅ in
3 3
D to B:
1
Vdx = 2 (8)(6.4 × 10 ) = 25.6 × 10 lb ⋅ in
3 3
B to C:
Bending moments:
MA = 0
M D = 0 + 28.224 ×103 = 28.224 × 103 lb ⋅ in
M B = 28.224 × 103 − 53.824 × 103 = − 25.6 ×10 3 lb ⋅ in
M C = −25.6 × 103 + 25.6 × 103 = 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.59 (Continued)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.60
SOLUTION
(a) Replace distributed load by equivalent concentrated load at the centroid of the area of the load diagram.
2L 1
For the triangular distribution, the centroid lies at x = . W = w0 L
3 2
1
(a) Fy = 0 : RD − W = 0 RD = w0 L M C = 0 : 0 = 0 equilibrium
2
V = 0, M = 0, at x = 0
2L dV wx
0< x< , = −w = − 0
3 dx L
dM w x2 w x2
= V = − 0 + C1 = − 0
dx 2L 2L
w0 x3 w x3
M =− + C2 = − 0
6L 6L
w0 (2 L / 3)2 2
Just to the left of C, V = − = − w0 L
2L 9
2 5
Just to the right of C, V = − w0 L + RD = w0 L
9 18
w0 (2L / 3)3 4
Note sign change. Maximum M occurs at C. MC = − = − w0 L2
6L 81
4
Maximum M = w0 L2
81
1 4 1
For square cross section, I = a c= a
12 2
3
M max
c 4 w0 L2 6 8 w0 L2 2 w0 L2
(b) σm = = = =
I 81 a 3 27 a 3 3 a
3
w0 L2
σm =
(1.5a)3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.61
SOLUTION
Fy = 0: (1)( w0 ) − (0.4)(400) = 0
w0 = 160 kN/m
Shear diagram: VA = 0
VC = 0 + (0.3)(160) = 48kN
VD = 48 − (0.3)(400) + (0.3)(160) = −48 kN
VB = −48 + (0.3)(160) = 0
M C = 0 + 7.2 = 7.2 kN
M max
= 12.0 kN ⋅ m = 12.0 × 10 3 N ⋅ m
M 12.0 × 103
Normal stress: σ = = −6
= 62.2 × 106 Pa σ = 62.2 MPa
S 193 × 10
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.62
The beam AB supports a uniformly distributed load of 480 lb/ft and two
concentrated loads P and Q. The normal stress due to bending on the
bottom edge of the lower flange is +14.85 ksi at D and +10.65 ksi at E.
(a) Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam. (b)
Determine the maximum normal stress due to bending that occurs in the
beam.
SOLUTION
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.62 (Continued)
M B = 20.21 − 20.25 ≈ 0
M max 435.1
(b) Maximum stress: σ = = σ = 15.82 ksi
S 27.5
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.63*
SOLUTION
1
I= (18)(36)3 = 69.984 × 103 mm4
12
1
c = d = 18 mm
2
I
S = = 3.888 × 103 mm3 = 3.888 × 10−6 m3
c
VA = 1150 N VD = 250
M A = −221.25 N ⋅ m M C = −116.25 N ⋅ m M D = −31.25 N ⋅ m
|V |max = 1150 N
|M |max = 221 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.64*
SOLUTION
1
(a) I= (24)(60)3 = 432 × 103 mm 4 c = 30 mm
12
I
S = = 14.4 × 103 mm 3 = 14.4 × 10 −6 m 3 M = Sσ
c
At D, M D = (14.4 × 10−6 )(55 × 106 ) = 792 N ⋅ m
MA = 0
M C = 0 + 720 = 720 N ⋅ m
|M |max = 900 N ⋅ m
M E = 720 + 180 = 900 N ⋅ m
M B = 900 − 900 = 0
|M |max 900
(b) Normal stress. σ max = = = 62.5 × 106 Pa
S 14.4 × 10 −6
σ max = 62.5 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.65
For the beam and loading shown, design the cross section of the
beam, knowing that the grade of timber used has an allowable normal
stress of 12 MPa.
SOLUTION
Reactions:
ΣM D = 0: − 2.4 A + (1.6)(1.8) + (0.8)(3.6) = 0 A = 2.4 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.66
For the beam and loading shown, design the cross section of the beam,
knowing that the grade of timber used has an allowable normal stress
of 12 MPa.
SOLUTION
Reactions: Fy = 0 : A − (1.2)(18) = 0
A = 21.6 kN ↑
M A = 0 : − M A − (1.8)(1.2)(18) = 0
M A = −38.88 kN ⋅ m
VC = 21.6 − (1.2)(18) = 0
Areas of shear diagram:
A to B : (1.2)(21.6) = 25.92 kN ⋅ m
1
B to C : (1.2)(21.6) = 12.96 kN ⋅ m
2
Bending moments: M A = −38.88 kN ⋅ m
M C = −12.96 + 12.96 = 0
M max
= 38.88 kN ⋅ m = 38.8 × 103 N ⋅ m
M max
σ max =
S
M 38.8 × 103 N ⋅ m
S = max
= 6
= 3240 × 10−6 m3 = 3240 × 103 mm3
σ max 12 × 10 Pa
1 2
For a rectangular section, S = bh
6
6S 6(3240 × 103 )
h= = = 394 mm
b 125
h = 394 mm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.67
For the beam and loading shown, design the cross section of the
beam, knowing that the grade of timber used has an allowable
normal stress of 1750 psi.
SOLUTION
Reactions: By symmetry, A = D.
1 1
Fy = 0 : A − (3)(1.5) − (6)(1.5) − (3)(1.5) − D = 0
2 2
A = D = 6.75 kips ↑
1
VB = 6.75 − (3)(1.5) = 4.5 kips
2
VC = 4.5 − (6)(1.5) = −4.5 kips
1
VD = −4.5 − (3)(1.5) = −6.75 kips
2
Locate point E where V = 0 :
By symmetry, E is the midpoint of BC.
Areas of the shear diagram:
2
A to B : (3)(4.5) + (3)(2.25) = 18 kip ⋅ ft
3
1
B to E : (3)(4.5) = 6.75 kip ⋅ ft
2
1
E to C : (3)(−4.5) = − 6.75 kip ⋅ ft
2
C to D : By antisymmetry, − 18 kip ⋅ ft
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.67 (Continued)
Bending moments: M A = 0
M B = 0 + 18 = 18 kip ⋅ ft
M D = 18 − 18 = 0
1 2
For a rectangular section, S = bh
6
6S 6(169.714)
h= = = 14.27 in. h = 14.27 in.
b 5
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.68
For the beam and loading shown, design the cross section of the beam,
knowing that the grade of timber used has an allowable normal stress of 1750
psi.
SOLUTION
M 86.4
S min = max
= = 49.37 in 3
σ all 1.75
1 3
For a square section, S = a
6
3
a= 6S
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.69
For the beam and loading shown, design the cross section of the beam,
knowing that the grade of timber used has an allowable normal stress of
12 MPa.
SOLUTION
By symmetry, B=C
1
For a rectangular section, S = bh2
6
1
687.5 × 103 = (100) h 2
6
(6)(687.5 ×103 )
h2 = = 41.25 × 103 mm 2 h = 203 mm
100
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.70
For the beam and loading shown, design the cross section of the
beam, knowing that the grade of timber used has an allowable
normal stress of 12 MPa.
SOLUTION
Shear: VA = 2.7 kN
VB − = 2.7 − (2.4)(3) = −4.5 kN
VB + = −4.5 + 8.1 = 3.6 kN
VC = 3.6 − (1.2)(3) = 0
d 2.4 − d
Locate point D where V = 0. = 7.2 d = 6.48
2.7 4.5
d = 0.9 m 2.4 − d = 1.5 m
Areas of the shear diagram:
1
A to D: Vdx = 2 (0.9)(2.7) = 1.215 kN ⋅ m
1
D to B: Vdx = 2 (1.5)(−4.5) = −3.375 kN ⋅ m
1
B to C: Vdx = 2 (1.2)(3.6) = 2.16 kN ⋅ m
Bending moments: MA = 0
M D = 0 + 1.215 = 1.215 kN ⋅ m
M B = 1.215 − 3.375 = −2.16 kN ⋅ m
M C = −2.16 + 2.16 = 0
|M | 2.16 × 103
S min = = = 180 × 10−6 m 3 = 180 × 103 mm3
σ all 12 × 106
1 2 1
For rectangular section, S= bh = b(150)2 = 180 × 103
6 6
(6)(180 × 103 )
b= b = 48.0 mm
150 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.71
Knowing that the allowable stress for the steel used is 24 ksi, select the
most economical wide-flange beam to support the loading shown.
SOLUTION
Shape S (in3 )
W27 × 84 213
W21 × 101 227
W18 × 106 204
W14 × 232 232
Use W27 × 84
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.72
Knowing that the allowable stress for the steel used is 24 ksi, select the
most economical wide-flange beam to support the loading shown.
SOLUTION
Shear: VA = 48
VB − = 48 − (9)(2.75) = 23.25 kips
VB + = 23.25 − 24 = −0.75 kips
VC = −0.75 − (15)(2.75) = −42 kips
σ all = 24 ksi
|M | 3848
S min = = = 160.3 in 3
σ all 24
Shape S , (in 3)
W30 × 99 269
W27 × 84 213 ← Lightest wide flange beam: W27 × 84 @ 84 lb/ft
W24 × 104 258
W21 × 101 227
W18 × 106 204
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.73
Knowing that the allowable stress for the steel used is 160 MPa, select the
most economical wide-flange beam to support the loading shown.
SOLUTION
18 − 6
w = 6 + x = (6 + 2 x) kN/m
6
dV
= −w = −6 − 2x
dx
V = −6 x − x2 + C1
V = 0 at x = 0, C1 = 0
dM
= V = −6 x − x 2
dx
1
M = −3x 2 − x3 + C2
3
M = 0 at x = 0, C2 = 0
1 3
M = −3x 2 − x
3
M max
occurs at x = 6 m.
1
M max
= −(3)(6) 2 − (6) 3 = 80 kN ⋅ m = 180 × 103 N ⋅ m
3
M 180 × 103
S min = = = 1.125 × 10 −3 m3 = 1125 × 103 mm3
σ all 160 × 106
Shape S, ( 103 mm3 )
W530 × 66 1340 ←
W460 × 74 1460 Lightest acceptable wide flange beam: W530 × 66
W410 × 85 1510
W360 × 79 1270
W310 × 107 1600
W250 × 101 1240
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.74
Knowing that the allowable stress for the steel used is 160 MPa, select the most
economical wide-flange beam to support the loading shown.
SOLUTION
Use W530 × 92
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.75
Knowing that the allowable stress for the steel used is 160 MPa, select the
most economical S-shape beam to support the loading shown.
SOLUTION
Bending moments: M A = 0
M B = 0 + 162.5 = 162.5 kN ⋅ m
M D = 175 − 175 = 0
M max
= 175 kN ⋅ m = 175 × 103 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.76
Knowing that the allowable stress for the steel used is 160 MPa, select the
most economical S-shape beam to support the loading shown.
SOLUTION
Reactions: By symmetry, B = C.
Fy = 0 : − 70 + B − (9)(45) + C − 70 = 0
B = C = 272.5 kN ↑
Shear: VA = −70 kN
VB − = −70 + 0 = −70 kN
VC + = −202.5 + 272.5 = 70 kN
VD = 70 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.76 (Continued)
Bending moments: M A = 0
Shape S( 103 mm3 )
M B = 0 − 210 = −210.5 kN ⋅ m
S610 × 119 2870
M E = −210 + 455.625 = 245.625 kN
S510 × 98.2 1950 ←
M C = 245.625 − 455.625 = −210 kN
M max
= 245.625kN ⋅ m = 245.625 × 103 N ⋅ m
Lightest S-shape S510 × 98.2
σ all = 160 MPa = 160 × 106 Pa
M
σ =
S
M 245.625 × 103
S = = = 1.5352 × 10−3 m3
σ 160 × 106
= 1535.2 × 103 mm 3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.77
Knowing that the allowable stress for the steel used is 24 ksi, select the
most economical S-shape beam to support the loading shown.
SOLUTION
Bending moments: M A = 0
M B = 0 − 96 = −96 kip ⋅ ft
M E = 76.8 − 76.8 = 0
σ all = 24 ksi
M 1152
S min = = = 48 in 3
σ all 24
Shape S (in 3 )
S15 × 42.9 59.4 Lightest S-shaped beam: S15 × 42.9
S12 × 50
50.6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.78
Knowing that the allowable stress for the steel used is 24 ksi, select the
most economical S-shape beam to support the loading shown.
SOLUTION
Shear: VA = 9 kips
B to C: V = 9 − (6)(3) = − 9 kips
C to D: V = −9 + 27 = 18 kips
Areas:
A to E: (0.5)(3)(9) = 13.5 kip ⋅ ft
E to B: (0.5)(3)(−9) = −13.5 kip ⋅ ft
Bending moments: M A = 0
M B = 13.5 − 13.5 = 0
M C = 0 + 54 = 54 kip ⋅ ft
M D = 54 − 54 = 0
648
S min = = 27 in 3
24
Shape S (in 3 )
S10 × 35 29.4
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.79
SOLUTION
Reactions: By symmetry, A = C
Σ Fy = 0: A − (2)(4.5) − 9 + C = 0
A = C = 9 kN ↑
Shear: VA = 9 kN
VB − = 9 − (1)(4.5) = 4.5 kN
VB + = 4.5 − 9 = −4.5 kN
VC = −4.5 − (1)(4.5) = −9 kN
|M | 6.75 × 103
For the section of two angles, S min = = = 48.21 ×10 −6 m 3
σ all 140 × 10 6
= 48.21× 103 mm 3
1
For each angle, S min = (48.21) = 24.105 × 103 mm3
2
Shape S (103 mm 3 )
L102 × 76 × 12.7 31.1 ← Lightest angle is L102 × 76 × 12.7
L102 × 76 × 9.5 24.0 tmin = 12.7 mm
L102 × 76 × 6.4 16.6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.80
SOLUTION
Bending moments: M A = 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.81
SOLUTION
Bending moments: MA = 0
M B = 0 + 145.286 = 145.286 kip ⋅ ft
M C = 145.286 + 340 = 485.29 kip ⋅ ft
M D = 485.29 − 108 = 377.29 kip ⋅ ft
M E = 377.29 − 377.286 = 0
|M | 5.2834 × 103
Smin = = = 264.70 in 3
σ all 22
1 3 1
I= (19)3 + 2 (b) (1)3 + (b)(1)(10) 2 = 428.69 + 200.17b
12 4 12
c = 9.5 + 1 = 10.5 in.
I
Smin = = 40.828 + 19.063b = 264.70 b = 11.74 in.
c
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.82
SOLUTION
M 6.75 × 103 N ⋅ m
Smin = max
= 6
= 45 × 10 −6 m 3 = 45 × 103 mm3
σ all 150 × 10 Pa
I min
Smin = I min = c2 S min = (50)(45 × 103 ) = 2.25 × 106 mm 4
c2
π
I m in =
4
(c 4
2
4
− c1max )
4 4 4
c1max = c24 − I min = (50) 4 − (2.25 × 106 ) = 3.3852 × 106 mm 4
π π
c1max = 42.894 mm
tmin = c2 − c1max = 50 − 42.894 = 7.106 mm
t = 9 mm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.83
Assuming the upward reaction of the ground to be uniformly distributed and
knowing that the allowable normal stress for the steel used is 24 ksi, select
the most economical wide-flange beam to support the loading shown.
SOLUTION
400
Distributed reaction: q= = 33.333 kip/ft
12
Shear: VA = 0
VB− = 0 + (4)(33.333) = 133.33 kips
VB+ = 133.33 − 200 = −66.67 kips
VC − = −66.67 + 4(33.333) = 66.67 kips
VC + = 66.67 − 200 = −133.33 kips
VD = −133.33 + (4)(33.333) = 0 kips
Areas:
1
A to B: 2 (4) (133.33) = 266.67 kip ⋅ ft
1
B to E: 2 (2)(−66.67) = −66.67 kip ⋅ ft
1
E to C: 2 (2)(66.67) = 66.67 kip ⋅ ft
1
C to D: 2 (4) (−133.33) = −266.67 kip ⋅ ft
Bending moments: MA = 0
M B = 0 + 266.67 = 266.67 kip ⋅ ft
M E = 266.67 − 66.67 = 200 kip ⋅ ft
M C = 200 + 66.67 = 266.67 kip ⋅ ft
M D = 266.67 − 266.67 = 0
Maximum | M | = 266.67 kip ⋅ ft = 3200 kip ⋅ in.
σ all = 24 ksi
|M | 3200
Smin = = = 133.3 in 3
σ all 24
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.83 (Continued)
Shape S (in 3 )
W 27 × 84 213
W 24 × 68 154 ← Lightest W-shaped section: W 24 × 68
W 21 × 101 227
W18 × 76 146
W16 × 77 134
W14 × 145 232
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.84
SOLUTION
2
Downward distributed load: w= = 2 MN/m
1.0
2
Upward distributed reaction: q= = 0.8 MN/m
2.5
Net distributed load over BC: 1.2 MN/m
Shear: VA = 0
VB = 0 + (0.75)(0.8) = 0.6 MN
VC = 0.6 − (1.0)(1.2) = −0.6 MN
VD = −0.6 + (0.75)(0.8) = 0
Areas:
1
A to B: 2 (0.75) (0.6) = 0.225 MN ⋅ m
1
B to E: 2 (0.5)(0.6) = 0.150 MN ⋅ m
1
E to C: 2 (0.5) ( −0.6) = −0.150 MN ⋅ m
1
C to D: 2 (0.75) (−0.6) = −0.225 MN ⋅ m
Bending moments: MA = 0
M B = 0 + 0.225 = 0.225 MN ⋅ m
M E = 0.225 + 0.150 = 0.375 MN ⋅ m
M C = 0.375 − 0.150 = 0.225 MN ⋅ m
M D = 0.225 − 0.225 = 0
Maximum | M | = 0.375 MN ⋅ m = 375 × 10 3 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.84 (Continued)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.85
SOLUTION
yA (1)(0.5)(2) + (2.25)(4)(0.5)
Y = =
A (0.5 × 2) + (4 × 0.5)
= 1.83333 in.
1
I x′ = bh3 + Ad 2
12
1
= (0.5)(2)3 + (0.5)(2)(1.83333 − 1) 2
12
1
+ (4)(0.5)3 + (4)(0.5)(2.25 − 1.83333) 2
12
= 1.41667 in 4
Σ M C = 0: − 30 A + (20) P − (6)P = 0
A = 0.46667 P ↑
Σ Fy = 0: 0.46667 P − 2 P + C = 0
C = 1.53333 P ↑
σ all = +6 ksi
σ all = −18 ksi
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.85 (Continued)
ca
For σ a = 6 ksi (tension), σa = M B
I x′
1.83333
6 = (4.6667 P) P = 0.994 kips
1.41667
At section C: For σ b = 6 ksi (tension),
cb 0.66667
σb = MC 6 = (6 P) P = 2.13 kips
I x′ 1.41667
ca 1.83333
σa = MC 18 = (6P) P = 2.32 kips
I x′ 1.41667
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.86
Determine the largest permissible value of P for the beam and
loading shown, knowing that the allowable normal stress is
+6 ksi in tension and −18 ksi in compression.
SOLUTION
yA (1.5)(0.5)(2) + (0.25)(4)(0.5)
Y = =
A (0.5)(2) + (4)(0.5)
= 0.66667 in.
1
I = bh3 + Ad 2
12
1
= (0.5)(2)3 + (0.5)(2)(1.5 − 0.66667) 2
12
1
+ (4)(0.5)3 + (4)(0.5)(0.66667 − 0.25) 2
12
= 1.41667 in 4
1.83333
18 = (8P) P = 1.739 kips
1.41667
For σ b = 6 ksi (tension),
cb
σ b = M max
I x′
0.66667
6 = (8 P) P = 1.594 kips
1.41667
Choose smallest value of P: P = 1.594 kips
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.87
SOLUTION
Reactions. By symmetry, B = C
Fy = 0 : B + C − 0.9w = 0
B = C = 0.45w ↑
Shear: VA = 0
VB − = 0 − 0.2w = −0.2w
VB + = −0.2 w + 0.45 w = 0.25 w
VC − = 0.25w − 0.5 w = −0.25w
VC + = −0.25w + 0.45w = 0.2w
VD = 0.2 w − 0.2 w = 0
1
Areas: A to B. (0.2)(−0.2 w) = −0.02w
2
1
B to E (0.25)(0.25w) = 0.03125w
2
Bending moments: MA = 0
M B = 0 − 0.02w = −0.02w
M E = −0.02 w + 0.03125 w = 0.01125 w
Centroid and moment of inertia:
1200 70 84 20 480 40
1200 30 36 20 480 360
Σ 2400 120 960 400
120 × 103
Y = = 50 mm
2400
I = Ad 2 + I = 1360 × 103 mm 4
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.87 (Continued)
w = 176.8 kN/m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.88
Solve Prob. 5.87, assuming that the cross section of the beam is
reversed, with the flange of the beam resting on the supports at
B and C.
SOLUTION
Reactions: By symmetry, B = C
Σ Fy = 0: B + C − 0.9 w = 0
B = C = 0.45 w ↑
Shear: VA = 0
VB − = 0 − 0.2 w = −0.2 w
VB + = −0.2 w + 0.45 w = 0.25 w
VC − = 0.25 w − 0.5 w = −0.25 w
VC + = −0.25 w + 0.45 w = 0.2 w
VD = 0.2 w − 0.2 w = 0
Areas:
1
A to B: (0.2)( −0.2 w) = −0.02 w
2
1
B to E: (0.25) (0.25 w) = 0.03125 w
2
Bending moments: MA = 0
M B = 0 − 0.02 w = −0.02 w
M E = −0.02 w + 0.03125 w = 0.01125 w
Centroid and moment of inertia:
72 × 103
Y = = 30mm I = Σ Ad 2 + ΣI = 1360 × 103 mm 3
2400
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.88 (Continued)
w = 108.8 kN/m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.89
SOLUTION
(a)
l
d = 8ft − l = 16 ft − 2d (1)
2
Beam AB (Portion AC):
(b)
Beam CD: l = 6.4888 ft σ all = 24 ksi
M (87.599 × 12) kip ⋅ in
Smin = max =
σ all 24 ksi
= 43.800 in3
Shape S (in 3 )
W18 × 35 57.6
W16 × 31 47.2 ←
W14 × 38 54.6
W12 × 35 45.6
W10 × 45 49.1
W16 × 31.
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.90
SOLUTION
+↑ ΣFy = 0: A + B − (6)(66) = 0
A = B = 198 kN = 198 ×10 3 N
+ΣFy = 0: C + D − 66l = 0
C = D = (33l ) kN (1)
Shear and bending moment in beam AB:
0 < x < a, V = 198 − 66 x kN
M = 198 x − 33x2 kN ⋅ m
At C, x = a. M = M max
M = 198a − 33a 2 kN ⋅ m
a = 4.6751 m , 1.32487 m
Draw shear and bending moment diagrams for beam CD. V = 0 at point E, the midpoint of CD.
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.90 (Continued)
1 1
Area from A to E: Vdx = 2 (110.560) 2 l = 92.602 kN ⋅ m
M E = 92.602 kN ⋅ m = 92.602 × 103 N ⋅ m
ME 92.602 × 103
Smin = = = 661.44 × 10 −6 m 3
σ all 140 × 10 6
= 661.44 × 103 mm3
Shape S (103 mm 3)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.91
SOLUTION
For beams 1, 2, and 3
1
Maximum M = (6)(32) = 96 kip ⋅ ft = 1152 kip ⋅ in
2
Shape S (in 3 )
M 1152
S min = = = 48 in 3 S15 × 42.9 59.4
σ all 24
S12 × 50 50.6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.91 (Continued)
For beams AC and BC
Areas under shear digram:
(4)(48) = 192 kip ⋅ ft
(8)(16) = 128 kip ⋅ ft
Maximum M = 192 + 128 = 320 kip ⋅ ft = 3840 kip ⋅ in
M 3840
Smin = = = 160 in 3
σ all 24
Shape S (in3 )
W30 × 99 269 (b) Use W27 × 84.
W27 × 84 213
W24 × 104 258
W21 × 101 227
W18 × 106 204
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.92
SOLUTION
MB = MC = 0
1
VB = −VC = (7.2) w = 3.6w
2
Area B to E of shear diagram:
1
2 (3.6) (3.6 w) = 6.48 w
M E = 0 + 6.48 w = 6.48 w
531250
Y = = 121.43 mm
4375
I = ΣAd 2 + ΣI = 10.621 × 10 6 mm 4
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.92 (Continued)
(a) Allowable load w: 6.48 w = 9.622 ×103 w = 1.485 × 103 N/m w = 1.485 kN/m
Shear at A: VA = (a + 3.6) w
1 1
Area A to B of shear diagram: a (VA + VB ) = a( a + 7.2) w
2 2
1
Bending moment at A (also D): M A = − a(a + 7.2) w
2
1
− a (a + 7.2)(4.485 × 103 ) = −13.121 × 103
2
1 2
(b) Distance a: a + 3.6a − 8.837 = 0 a = 1.935 m
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.93
SOLUTION
M B = MC = 0
VB = −VC = P
M E = 0 + 2.4 P = 2.4 P = M F
531250
Y = = 121.43 mm
4375
I = ΣAd 2 + ΣI = 10.621 × 10 6 mm 4
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.93 (Continued)
Shear at A: VA = P
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.94
SOLUTION
L = 48 ft a = 14 ft P1 = 24 kips
P2 = 6 kips W = 0.75 kip/ft
1
Dead load: RA = RB = (48)(0.75) = 18 kips
2
Area A to E of shear diagram:
1
2 (8)(18) = 216 kip ⋅ ft
M max = 216 kip ⋅ ft = 2592 kip ⋅ in at point E.
aP2 (14)(6)
Live load: u= = = 1.4 ft
2( P1 + P2 ) (2)(30)
L
x= − u = 24 − 1.4 = 22.6 ft
2
x + a = 22.6 + 14 = 36.6 ft
L − x − a = 48 − 36.6 = 11.4 ft
ΣM B = 0: −48 RA + (25.4)(24) + (11.4)(6) = 0
RA = 14.125 kips
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.94* (Continued)
Shear:
A to C: V = 14.125 kips
γ D M D + γ L M L = ϕ M U = ϕσ U S min
γ DM D + γ LM L
Smin =
ϕσ U
(1.25)(2592) + (1.75)(3831)
=
(0.9)(60)
= 184.2 in 3
Shape S (in 3 )
W 30 × 99 269
W 27 × 84 213 ← Use W 27 × 84.
W 24 × 104 258
W 21 × 101 227
W18 × 106 204
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.95
Assuming that the front and rear axle loads remain in the same ratio as
for the truck of Prob. 5.94, determine how much heavier a truck could
safely cross the bridge designed in that problem.
SOLUTION
L = 48 ft a = 14 ft P1 = 24 kips
P2 = 6 kips W = 0.75 kip/ft
See solution to Prob. 5.94 for calculation of the following:
M D = 2592 kip ⋅ in M L = 3831 kip ⋅ in
γ D M D + γ L M L* = ϕ MU = ϕσ U S
ϕσ U S − γ D M D
M L* =
γL
(0.9)(60)(213) − (1.25)(2592)
=
1.75
= 4721 kip ⋅ in
M L* 4721
Ratio: = = 1.232 = 1 + 0.232
M L 3831
Increase 23.2%.
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.96
A roof structure consists of plywood and roofing material
supported by several timber beams of length L = 16 m. The
dead load carried by each beam, including the estimated weight
of the beam, can be represented by a uniformly distributed load
wD = 350 N/m. The live load consists of a snow load,
represented by a uniformly distributed load wL = 600 N/m, and
a 6-kN concentrated load P applied at the midpoint C of each
beam. Knowing that the ultimate strength for the timber used is
σ U = 50 MPa and that the width of the beam is b = 75 mm,
determine the minimum allowable depth h of the beams, using
LRFD with the load factors γ D = 1.2, γ L = 1.6 and the
resistance factor φ = 0.9.
SOLUTION
1
Dead load: RA = (16)(0.35) = 2.8 kN
2
1
Area A to C of shear diagram: 2 (8)(2.8) = 11.2 kN ⋅ m
1
Live load: RA = [(16)(0.6) + 6] = 7.8 kN
2
1
Area A to C of shear diagram: 2 (8)(7.8 + 3) = 43.2 kN ⋅ m
Design: γ D M D + γ L M L = ϕ M U = ϕσ U S
1
For a rectangular section, S = bh2
6
6S (6)(1.8347 × 106 )
h= = h = 383 mm
b 75
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.97
Solve Prob. 5.96, assuming that the 6-kN concentrated load P
applied to each beam is replaced by 3-kN concentrated loads P1
and P2 applied at a distance of 4 m from each end of the beams.
SOLUTION
1
Dead load: RA = (16)(0.35) = 2.8 kN
2
1
Area A to C of shear diagram: 2 (8)(2.8) = 11.2 kN ⋅ m
1
Live load: RA = [(16)(0.6) + 3 + 3] = 7.8 kN
2
1
2 (4)(7.8 + 5.4) = 26.4 kN ⋅ m
1
Area D to C: 2 (4)(2.4) = 4.8 kN ⋅ m
Bending moment at C: 26.4 + 4.8 = 31.2 kN ⋅ m
= 31.2 × 103 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.97* (Continued)
Design: γ D M D + γ L M L = ϕ M U = ϕσ U S
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.98
(a) Using singularity functions, write the equations defining the shear
and bending moment for the beam and loading shown. (b) Use the
equation obtained for M to determine the bending moment at point C
and check your answer by drawing the free-body diagram of the entire
beam.
SOLUTION
w0 x w0
w = w0 − + x − a1
a a
dV
=−
dx
w0 x 2 w0 dM
(a) V = − w0 x + − x − a 2 =
2a 2a dx
w0 x 2 w0 x3 w0
M =− + − x − a 3
2 6a 6a
At point C, x = 2a
w0 (2a )2 w0 (2a )3 w0 a3 5
(b) MC = − + − M C = − w0 a 2
2 6a 6a 6
5 1
Check: ΣM C = 0: a w0 a + M C = 0
3 2
5
M C = − w0 a 2
6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.99
(a) Using singularity functions, write the equations defining the shear and
bending moment for the beam and loading shown. (b) Use the equation
obtained for M to determine the bending moment at point C and check
your answer by drawing the free-body diagram of the entire beam.
SOLUTION
w = w0 − w0 x − a 0
dV
=−
dx
dM
(a) V = −w0 x + w0 x − a1 =
dx
1 1
M = − w0 x 2 + w0 x − a 2
2 2
At point C, x = 2a
1 1 3
(b) M C = − w0 (2a )2 + w0 a2 M C = − w0 a 2
2 2 2
3a
Check: ΣM C = 0: ( w0 a) + M C = 0
2
3
M C = − w0 a 2
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.100
(a) Using singularity functions, write the equations defining the shear
and bending moment for the beam and loading shown. (b) Use the
equation obtained for M to determine the bending moment at point C
and check your answer by drawing the free-body diagram of the entire
beam.
SOLUTION
w0 x w
w= − w0 x − a 0 − 0 x − a 1
a a
dV
=−
dx
w0 x 2 w dM
(a) V =− + w0 x − a1 + 0 x − a 2 =
2a 2a dx
w0 x 3 w0 w
M =− + x − a 2 + 0 x − a 3
6a 2 6a
At point C, x = 2a
w0 (2a )3 w0 a 2 w0 a 3 2
(b) MC = − + + M C = − w0 a 2
6a 2 6a 3
4a 1
Check: ΣM C = 0: w0 a + M C = 0
3
2
2
M C = − w0 a 2
3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.101
(a) Using singularity functions, write the equations defining the shear
and bending moment for the beam and loading shown. (b) Use the
equation obtained for M to determine the bending moment at point E and
check your answer by drawing the free-body diagram of the portion of
the beam to the right of E.
SOLUTION
a 3
ΣM C = 0: −2aA − + (3aw0 ) = 0 A = − w0 a
2 4
5a 15
ΣM A = 0: 2 aC − + (3aw0 ) = 0 C= w0a
2 4
dV
w = w0 x − a 0 = −
dx
3 15 dM
(a) V = − w0 x − a1 − w0 a + w0a x − 2a 0 =
4 4 dx
1 3 15
M = − w0 x − a 2 − w0 ax + w0a x − 2a 1 + 0
2 4 4
At point E , x = 3a
1 3 15
(b) M E = − w0 (2a )2 − w0 a (3a ) + w0 a (a )
2 4 4
1
M E = − w0 a 2
2
a
Check: ΣM E = 0: −M E − ( w0 a ) = 0
2
1
M E = − w0 a 2
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.102
(a) Using singularity functions, write the equations defining the shear
and bending moment for the beam and loading shown. (b) Use the
equation obtained for M to determine the bending moment at point E and
check your answer by drawing the free-body diagram of the portion of
the beam to the right of E.
SOLUTION
(a) V = 1.25 P − P x − a 0 − P x − 2 a 0
ΣM E = 0: −M E + 0.750 Pa = 0
M E = 0.750 Pa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.103
(a) Using singularity functions, write the equations defining the shear and
bending moment for the beam and loading shown. (b) Use the equation
obtained for M to determine the bending moment at point E and check your
answer by drawing the free-body diagram of the portion of the beam to the
right of E.
SOLUTION
0 0
w = w0 + w0 x − a − w0 x − 3a
2
M = Vdx = 3w0 ax − w0 x2 /2 − w0 x − a /2
2
+ w0 x − 3a /2
(b) At point E, x = 3a
M E = 5w0 a 2 / 2
M E = 0 : 3w0 a (a ) − ( w0a )( a2 ) − M E = 0
M E = 5w0 a2 /2 (checks)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.104
(a) Using singularity functions, write the equations for the shear and
bending moment for beam ABC under the loading shown. (b) Use the
equation obtained for M to determine the bending moment just to the
right of point B.
SOLUTION
(a) V = − P x − a 0
dM
= − P x − a 0
dx
M = − P x − a1 − Pa x − a 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.105
(a) Using singularity functions, write the equations for the shear and
bending moment for beam ABC under the loading shown. (b) Use the
equation obtained for M to determine the bending moment just to the
right of point D.
SOLUTION
0
2L dM
(a) V = −P − P x − =
3 dx
1 0
PL 2L PL 2L
M = − Px + −P x− − x−
3 3 3 3
2L
Just to the right of D, x = .
3
2 L PL PL
(b) M D+ = − P + − P(0) −
3 3 3
4 PL
M D+ = −
3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.106
(a) Using singularity functions, write the equations for the shear and
bending moment for the beam and loading shown. (b) Determine the
maximum value of the bending moment in the beam.
SOLUTION
w = 1.5 kN/m
By statics,
C = D = 3 kN ↑
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.107
(a) Using singularity functions, write the equations for the shear and
bending moment for the beam and loading shown. (b) Determine the
maximum value of the bending moment in the beam.
SOLUTION
(b) M max = 60 kN ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.108
(a) Using singularity functions, write the equations for the shear and
bending moment for the beam and loading shown. (b) Determine the
maximum value of the bending moment in the beam.
SOLUTION
dV
w = 3 − 3 x − 3 0 + 3 x − 11 0 = −
dx
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.109
(a) Using singularity functions, write the equations for the shear and
bending moment for the beam and loading shown. (b) Determine the
maximum value of the bending moment in the beam.
SOLUTION
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.110
SOLUTION
ΣM D = 0:
(1.2)(50) − 0.9 B + (0.5)(125) − (0.2)(50) = 0
B = 125 kN ↑
ΣM B = 0:
(0.3)(50) − (0.4)(125) + 0.9 D − (1.1)(50) = 0
D = 100 kN ↑
Maximum M = 15 kN ⋅ m = 15 × 103 N ⋅ m
For S150 × 18.6 rolled steel section, S = 120 × 103 mm 3 = 120 × 10−6 m3
M 15 × 103
(b) Normal stress: σ= = = 125 × 106 Pa σ = 125.0MPa
S 120 × 10 −6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.111
SOLUTION
Maximum |M | = 27 kN ⋅ m = 27 × 303 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.112
(a) Using singularity functions, find the
magnitude and location of the maximum
bending moment for the beam and loading
shown. (b) Determine the maximum normal
stress due to bending.
SOLUTION
M c = 0 : 18 − 3.6 A + (1.2)(2.4)(40) − 27 = 0
A = 29.5 kN ↑
1
V = 29.5 − 40 x − 1.2 kN
xD = 1.9375 m
2
M = −18 + 29.5 x − 20 x − 1.2 kN ⋅ m
M A = −18 kN ⋅ m
M D = −18 + (29.5)(1.9375) − (20)(0.7375)2 = 28.278 kN ⋅ m
M E = −18 + (29.5)(3.6) − (20)(2.4)2 = − 27 kN ⋅ m
= 624 × 10 −6 m3
M 28.278 × 103
(b) Normal stress: σ = = = 45.3 × 106 Pa
S 624 × 10−6
σ = 45.3 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.113
(a) Using singularity functions, find the magnitude and
location of the maximum bending moment for the beam and
loading shown. (b) Determine the maximum normal stress
due to bending.
SOLUTION
M D = 0 : (6)(10) − 5 RB + (2)(4)(80) = 0
RB = 140 kN
0
w = 80 x − 2 kN/m = −dV /dx
0 1
V = −10 + 140 x − 1 − 80 x − 2 kN
A to B: V = −10 kN
(a) M max
= 225.6 kN ⋅ m at x = 3.625 m
M 225.6 × 10 3
(b) Normal stress: σ = = −6
= 60.6 × 106 Pa
S 3720 × 10
σ = 60.6 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.114
A beam is being designed to be supported and loaded as shown.
(a) Using singularity functions, find the magnitude and location of the
maximum bending moment in the beam. (b) Knowing that the
allowable normal stress for the steel to be used is 24 ksi, find the most
economical wide-flange shape that can be used.
SOLUTION
B = −4 kips B = 4 kips ↓
D = 28 kips ↑
Check: ΣFy = 12 − 4 − 24 + 28 − 12 = 0
Shape S x (in 3 )
W18 × 35 57.6
W16 × 31 47.2
W14 × 30 42.0 ← Lightest wide flange shape: W14 × 30
W12 × 35 45.6
W10 × 39 42.1
W 8 × 48 43.5
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.115
A beam is being designed to be supported and loaded as shown. (a) Using
singularity functions, find the magnitude and location of the maximum
bending moment in the beam. (b) Knowing that the allowable normal
stress for the steel to be used is 24 ksi, find the most economical wide-
flange shape that can be used.
SOLUTION
ΣM C = 0: − 15 RA + (7.5)(15)(3) + (12)(22.5) = 0
RA = 40.5 kips ↑
dV
w = 3 kips/ft = −
dx
0 = 40.5 − 3 xD − 22.5 xD = 6 ft
M 1458
Smin = = = 60.75 in 3
σ all 24
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.116
A timber beam is being designed with supports and loads as
shown. (a) Using singularity functions, find the magnitude and
location of the maximum bending moment in the beam.
(b) Knowing that the available stock consists of beams with an
allowable stress of 12 MPa and a rectangular cross section of
30-mm width and depth h varying from 80 mm to 160 mm in
10-mm increments, determine the most economical cross section
that can be used.
SOLUTION
RA = 0.645 kN ↑
0.48 0.48 dV
w= x− x − 1.51 = 0.32 x − 0.32 x − 1.51 kN/m = −
1.5 1.5 dx
V = 0.645 − 0.16 x 2 + 0.16 x − 1.5 2 kN
xD = 2.09375 m
M D = 0.87211 kN ⋅ m
MD 0.87211 × 103
S min = = = 72.6758 × 10−6 m3 = 72.6758 × 103 mm3
σ all 12 × 106
1 6S
For a rectangular cross section, S = bh2 h=
6 b
(6)(72.6758 × 103 )
hmin = = 120.56 mm
30
(b) At next larger 10-mm increment, h = 130 mm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.117
A timber beam is being designed with supports and loads as
shown. (a) Using singularity functions, find the magnitude and
location of the maximum bending moment in the beam.
(b) Knowing that the available stock consists of beams with an
allowable stress of 12 MPa and a rectangular cross section of
30-mm width and depth h varying from 80 mm to 160 mm in
10-mm increments, determine the most economical cross section
that can be used.
SOLUTION
1 6S (6)(64.66 × 103 )
For a rectangular cross section, S = bh2 h= hmin = = 113.7 mm
6 b 30
(b) At next higher 10-mm increment, h = 120 mm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.118
Using a computer and step functions, calculate the shear and bending
moment for the beam and loading shown. Use the specified increment ΔL,
starting at point A and ending at the right-hand support.
SOLUTION
3 3
w= x − 3 x − 4.5 0 − x − 4.51
4.5 4.5
2 2 dV
= x − 3 x − 4.5 0 − x − 4.51 = −
3 3 dx
1 2 1
V = − x + 3 x − 4.51 + x − 4.5 2 − 4 x − 6 0
3 3
1 3 3 1
M = − x + x − 4.5 2 + x − 4.5 3 − 4 x − 61
9 2 9
x V M
ft kips kip ⋅ ft
0.0 0.00 0.00
0.5 −0.08 −0.01
1.0 −0.33 −0.11
1.5 −0.75 −0.38
2.0 −1.33 −0.89
2.5 −2.08 −1.74
3.0 −3.00 −3.00
3.5 −4.08 −4.76
4.0 −5.33 −7.11
4.5 −6.75 −10.13
5.0 −6.75 −13.50
5.5 −6.75 −16.88
6.0 −10.75 −20.25
6.5 −10.75 −25.63
7.0 −10.75 −31.00
7.5 −10.75 −36.38
8.0 −10.75 −41.75
8.5 −10.75 −47.13
9.0 −10.75 −52.50
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.119
Using a computer and step functions, calculate the shear and bending
moment for the beam and loading shown. Use the specified increment
ΔL, starting at point A and ending at the right-hand support.
SOLUTION
1
ΣM C = 0: −12 RA + (6)(12)(1.8) + (10) (6)(1.8) = 0
2
RA = 15.3 kips
1.8 1.8
w = 3.6 − x+ x − 61
6 6
= 3.6 − 0.3x + 0.3 x − 61
V = 15.3 − 3.6 x + 0.15 x 2 − 0.15 x − 6 2 kips
ft kips kip ⋅ ft
0.0 15.30 0.0 x V M
0.5 13.54 7.2
ft kips kip ⋅ ft
1.0 11.85 13.6
9.5 −7.20 23.6
1.5 10.24 19.1
2.0 8.70 23.8 10.0 −8.10 19.8
2.5 7.24 27.8 10.5 −9.00 15.5
3.0 5.85 31.1 11.0 −9.90 10.8
3.5 4.54 33.6
11.5 −10.80 5.6
4.0 3.30 35.6
12.0 −11.70 0.0
4.5 2.14 37.0
5.0 1.05 37.8
5.5 0.04 38.0
6.0 −0.90 37.8
6.5 −1.80 37.1
7.0 −2.70 36.0
7.5 −3.60 34.4
8.0 − 4.50 32.4
8.5 −5.40 29.9
9.0 −6.30 27.0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.120
Using a computer and step functions, calculate the shear and bending
moment for the beam and loading shown. Use the specified increment ΔL,
starting at point A and ending at the right-hand support.
SOLUTION
1
ΣM D = 0: −6 R A + (4)(120) + (1) (3)(36) = 0
2
RA = 89 kN
36
w = x − 31 = 12 x − 31
3
V = 89 − 120 x − 2 0 − 6 x − 3 2 kN
x V M M = 89 x − 120 x − 21 − 2 x − 3 3 kN ⋅ m
m kN kN ⋅ m
0.0 89.0 0.0 x V M
0.3 89.0 22.3 m kN kN ⋅ m
0.5 89.0 44.5 5.0 69.0
−55.0
0.8 89.0 66.8
5.3 −61.4 54.5
1.0 89.0 89.0
5.5 −68.5 38.3
1.3 89.0 111.3
5.8 −76.4 20.2
1.5 89.0 133.5
6.0 −85.0 −0.0
1.8 89.0 155.8
2.0 −31.0 178.0
2.3 −31.0 170.3
2.5 −31.0 162.5
2.8 −31.0 154.8
3.0 −31.0 147.0
3.3 −31.4 139.2
3.5 −32.5 131.3
3.8 −34.4 122.9
4.0 −37.0 114.0
4.3 −40.4 104.3
4.5 −44.5 93.8
4.8 −49.4 82.0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.121
Using a computer and step functions, calculate the shear and bending
moment for the beam and loading shown. Use the specified increment
ΔL, starting at point A and ending at the right-hand support.
SOLUTION
ΣM C = 0: (5.2)(12) − 4 B + (2)(4)(16) = 0
B = 47.6 kN ↑
ΣM B = 0: (1.2)(12) − (2)(4)(16) + 4C = 0
C = 28.4 kN ↑
dV
w = 16 x − 1.2 0 = −
dx
x V M
m kN kN ⋅ m
0.0 −12.0 0.00
0.4 −12.0 −4.80
0.8 −12.0 −9.60
1.2 35.6 −14.40
1.6 29.2 −1.44
2.0 22.8 8.96
2.4 16.4 16.80
2.8 10.0 22.08
3.2 3.6 24.80
3.6 −2.8 24.96
4.0 −9.2 22.56
4.4 −15.6 17.60
4.8 −22.0 10.08
5.2 −28.4 −0.00
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.122
For the beam and loading shown, and using a computer and
step functions, (a) tabulate the shear, bending moment, and
maximum normal stress in sections of the beam from x = 0
to x = L, using the increments ∆L indicated, (b) using
smaller increments if necessary, determine with a 2%
accuracy the maximum normal stress in the beam. Place the
origin of the x-axis at end A of the beam.
SOLUTION
ΣM D = 0:
−5 RA + (4.0)(2.0)(3) + (1.5)(3)(5) + (1.5)(3) = 0
RA = 10.2 kN
dV
w = 3 + 2 x − 2 0 kN/m = −
dx
(a) V = 10.2 − 3x − 2 x − 21 − 3 x − 3.5 0 kN
(b) M = 10.2 x − 1.5 x 2 − x − 2 2 − 3 x − 3.51 kN ⋅ m
For rolled steel section W200 × 22.5,
S = 193 × 10 3 mm 3 = 193 × 10−6 m 3
x V M σ
m kN kN ⋅ m MPa
3.00 −0.80 16.10 83.4
3.25 −2.05 15.74 81.6
3.50 −6.30 15.08 78.1
3.75 −7.55 13.34 69.1
4.00 −8.80 11.30 58.5
4.25 −10.05 8.94 46.3
4.50 −11.30 6.28 32.5
4.75 −12.55 3.29 17.1
5.00 −13.80 0.00 0.0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.123
For the beam and loading shown, and using a computer and
step functions, (a) tabulate the shear, bending moment, and
maximum normal stress in sections of the beam from x = 0
to x = L, using the increments ΔL indicated, (b) using
smaller increments if necessary, determine with a 2%
accuracy the maximum normal stress in the beam. Place the
origin of the x-axis at end A of the beam.
SOLUTION
ΣM D = 0: −4 RB + (6)(5) + (2.5)(3)(20) = 0 RB = 45 kN
dV
w = 20 x − 2 0 − 20 x − 5 0 kN/m = −
dx
V = −5 + 45 x − 2 0 − 20 x − 21 + 20 x − 51 kN
(a) x V M stress
m kN kN ⋅ m MPa
0.00 −5 0.00 0.0
0.50 −5 −2.50 −3.3
1.00 −5 −5.00 −6.7
1.50 −5 −7.50 −10.0
2.00 40 −10.00 −13.3
2.50 30 7.50 10.0
3.00 20 20.00 26.7
3.50 10 27.50 36.7
4.00 0 30.00 40.0 ←
4.50 −10 27.50 36.7
5.00 −20 20.00 26.7
5.50 −20 10.00 13.3
6.00 −20 0.00 0.0
(b) Maximum |M | = 30 kN ⋅ m at x = 4.0 m
1 1
For rectangular cross section, S = bh2 = (50)(300)2 = 750 × 103 mm3 = 750 × 10−6 m3
6 6
M max 30 × 103
σ max = = = 40 × 106 Pa σ max = 40.0 MPa
S 750 × 10−6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.124
For the beam and loading shown, and using a computer and
step functions, (a) tabulate the shear, bending moment, and
maximum normal stress in sections of the beam from x = 0 to
x = L, using the increments ΔL indicated, (b) using smaller
increments if necessary, determine with a 2% accuracy the
maximum normal stress in the beam. Place the origin of the x
axis at end A of the beam.
SOLUTION
x V M stress
ft kips kip ⋅ ft ksi
0.00 3.84 0.00 0.000
0.25 3.34 0.90 0.224
0.50 2.84 1.67 0.417
0.75 2.34 2.32 0.579
1.00 1.84 2.84 0.710
1.25 1.34 3.24 0.809
1.50 0.84 3.51 0.877
1.75 0.54 3.68 0.921
2.00 0.24 3.78 0.945
2.25 − 0.06 3.80 0.951
2.50 − 0.36 3.75 0.937
2.75 − 0.66 3.62 0.906
3.00 − 0.96 3.42 0.855
3.25 −1.26 3.14 0.786
3.50 −1.86 2.79 0.697
3.75 −1.86 2.32 0.581
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.124 (Continued)
x V M stress
ft kips kip ⋅ ft ksi
4.00 −1.86 1.86 0.465
4.25 −1.86 1.39 0.349
4.50 −1.86 0.93 0.232
4.75 −1.86 0.46 0.116
5.00 −1.86 −0.00 −.000
M 45.648
σ= = σ = 0.951 ksi
S 48
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.125
For the beam and loading shown, and using a computer and
step functions, (a) tabulate the shear, bending moment, and
maximum normal stress in sections of the beam from x = 0
to x = L, using the increments ΔL indicated, (b) using
smaller increments if necessary, determine with a 2%
accuracy the maximum normal stress in the beam. Place the
origin of the x axis at end A of the beam.
SOLUTION
RB = 36.8 kips
x V M stress
ft kips kip ⋅ ft ksi
0.00 0.00 0.00 0.00
1.25 −6.0 −3.75 −1.17
2.50 24.8 −15.00 −4.66
3.75 18.8 12.25 3.81
5.00 12.8 32.00 9.95
6.25 8.8 45.50 14.15
7.50 4.8 54.00 16.79
8.75 0.8 57.50 17.88
10.00 −3.2 56.00 17.41
11.25 −7.2 49.50 15.39
12.50 −11.2 38.00 11.81
13.75 −15.2 21.50 6.68
15.00 −19.2 0.00 0.00
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.125 (Continued)
S = 38.6 in 3
Maximum normal stress:
M 691.2
σ= = σ = 17.91 ksi
S 38.6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.126
The beam AB, consisting of an aluminum plate of uniform thickness b and
length L, is to support the load shown. (a) Knowing that the beam is to be
of constant strength, express h in terms of x, L, and h0 for portion AC of the
beam. (b) Determine the maximum allowable load if L = 800 mm,
h0 = 200 mm, b = 25 mm, and σ all = 72 MPa.
SOLUTION
P
R A = RB = ↑
2
P
ΣM J = 0: − x +M =0
2
Px L
M= 0 < x < 2
2
M Px
S= =
σ all 2σ all
1
For a rectangular cross section, S = bh2
6
1 2 Px 3Px
Equating, bh = h=
6 2σ all σ all b
L 3PL 2x L
(a) At x = , h = h0 = h = h0 , 0< x<
2 2σ all b L 2
L
For x > , replace x by L − x.
2
2σ all bh02 (2)(72 × 106 )(0.025)(0.200)2
(b) Solving for P, P= = = 60 × 103 N P = 60 kN
3L (3)(0.8)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.127
SOLUTION
A = M 0 /L ↓ B = M 0 /L ↑
M0
ΣM J = 0: x+M =0
L
M x L
M =− 0 0 < x<
L 2
L M 0 ( L − x) L
For x > , M = 2 < x< L
2 L
M M 0x L
S = = for 0 < x 2
σ all σ all L
L
For x > , replace x by L − x.
2
1 2
For a rectangular cross section, S = bh
6
1 2 M0 x 6M 0 x
Equating, bh = h =
6 σ all L σ allbL
L 3M 0
(a) At x = , h = h0 = h = h0 2x/L
2 σ allb
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.128
The beam AB, consisting of a cast-iron plate of uniform thickness b and
length L, is to support the load shown. (a) Knowing that the beam is to
be of constant strength, express h in terms of x, L, and h0. (b) Determine
the maximum allowable load if L = 36 in., h0 = 12 in., b = 1.25 in., and
σ all = 24 ksi.
SOLUTION
V = −P
M = − Px | M | = Px
|M | P
S= = x
σ all σ all
1
For a rectangular cross section, S = bh 2
6
1/2
1 2 Px 6 Px
Equating, bh = h = (1)
6 σ all σ all b
1/2
6PL
At x = L, h = h0 = (2)
σ all b
(a) Divide Eq. (1) by Eq. (2) and solve for h. h = h0 ( x/L)1/2
σ allbh02 (24)(1.25)(12)2
(b) Solving for P, P= = P = 20.0 kips
6L (6)(36)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.129
The beam AB, consisting of a cast-iron plate of uniform thickness b and
length L, is to support the load shown. (a) Knowing that the beam is to
be of constant strength, express h in terms of x, L, and h0. (b) Determine
the maximum allowable load if L = 36 in., h0 = 12 in., b = 1.25 in., and
σ all = 24 ksi.
SOLUTION
wL
ΣFy = 0: RA + RB − wL = 0 RA = RB =
2
ΣM J = 0:
wL x w
x − wx + M = 0 M= x(L − x )
2 2 2
|M | wx (L − x)
S= =
σ all 2σ all
1 2
For a rectangular cross section, S= bh
6
1/2
1 2 wx ( L − x ) 3wx (L − x )
Equating, bh = h=
6 2σ all σ all b
1/2 1/2
3wL
2
L x x
(a) At x = , h = h0 = h = h0 1 −
2 4σ all b L L
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.130
SOLUTION
dV wx
= −w = − 0
dx L
2
wx dM
V =− 0 =
2L dx
w0 x 3 w0 x 3
M =− |M |=
6L 6L
|M | w0 x3
S= =
σ all 6 Lσ all
1 2
For a rectangular cross section, S= bh
6
1 2 w x3 w0 x 3
Equating, bh = 0 h=
6 6Lσ all σ all bL
w0 L2
At x = L, h = h0 =
σ all b
3/2
x
(a) h = h0
L
Data: L = 750 mm = 0.75 m, b = 30 mm = 0.030 m
w0 = 300 kN/m = 300 × 10 3 N/m, σ all = 200 MPa = 200 × 10 6 Pa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.131
SOLUTION
dV πx
= − w = − w0 sin
dx 2L
2 w0 L πx
V= cos + C1
π 2L
2 w0 L
V = 0 at x = 0 → C1 =
π
dM 2w L πx
= V = − 0 1 − cos
dx π 2 L
2 w0 L 2L πx 2w L 2L πx
M =− x− sin |M| = 0 x − sin
π π 2L π π L
|M | 2 w0 L 2L πx
S= = x− sin
σ all πσ all π 2 L
1
For a rectangular cross section, S = bh2
6
1 2 2 w0 L 2L πx
Equating, bh = x− sin
6 πσ all π 2 L
1/2
12w0 L 2L π x
h= x− sin
πσ allb π 2 L
1/ 2
12w0 L 2
2
w0 L2
At x = L, h = h0 = 1 − = 1.178
πσ all b π σ all b
1/2 1/2
x 2 πx 2 x 2 πx
(a) h = h0 − sin 1 − π h = 1.659 h0 − sin
L π 2 L L π 2 L
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.132
A preliminary design on the use of a simply supported prismatic timber
beam indicated that a beam with a rectangular cross section 50 mm wide
and 200 mm deep would be required to safely support the load shown in
part a of the figure. It was then decided to replace that beam with a
built-up beam obtained by gluing together, as shown in part b of the
figure, four pieces of the same timber as the original beam and of
50 × 50-mm cross section. Determine the length l of the two outer
pieces of timber that will yield the same factor of safety as the original
design.
SOLUTION
P
RA = RB =
2
1
0< x<
2
P
ΣM J = 0: − x+M =0
2
Px M x
M= or M = max
2 1.2
Bending moment diagram is two straight lines.
1
At C, SC = bhC2 M C = M max
6
Let D be the point where the thickness changes.
1 2 M max xD
At D, SD = bhD MD =
6 1.2
2
S D hD2 100 mm 1 M D xD
= 2 = = = = xD = 0.3 m
SC hC 200 mm 4 M C 1.2
l
= 1.2 − xD = 0.9 l = 1.800 m
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.133
A preliminary design on the use of a simply supported prismatic timber
beam indicated that a beam with a rectangular cross section 50 mm
wide and 200 mm deep would be required to safely support the load
shown in part a of the figure. It was then decided to replace that beam
with a built-up beam obtained by gluing together, as shown in part b of
the figure, four pieces of the same timber as the original beam and of
50 × 50-mm cross section. Determine the length l of the two outer
pieces of timber that will yield the same factor of safety as the original
design.
SOLUTION
0.8 N
RA = RB = = 0.4 w
2
Shear:
A to C: V = 0.4 w
D to B: V = −0.4 w
Areas:
A to C: (0.8)(0.4) w = 0.32 w
1
C to E: 2 (0.4)(0.4) w = 0.08 w
Bending moments:
At C, M C = 0.40 w
A to C: M = 0.40 wx
1 2
At C, SC = bhC M C = M max = 0.40 w
6
Let F be the point were the thickness changes.
1 2
At F, SF = bhF M F = 0.40 wxF
6
2
S F hF2 100 mm 1 M F 0.40 wxF
= 2 = = = =
SC hC 200 mm 4 MC 0.40 w
l
xF = 0.25 m = 1.2 − xF = 0.95 m l = 1.900 m
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.134
A preliminary design on the use of a cantilever prismatic timber
beam indicated that a beam with a rectangular cross section 2 in.
wide and 10 in. deep would be required to safely support the load
shown in part a of the figure. It was then decided to replace that
beam with a built-up beam obtained by gluing together, as shown in
part b of the figure, five pieces of the same timber
as the original beam and of 2 × 2-in. cross section. Determine the
respective lengths l1 and l2 of the two inner and outer pieces of
timber that will yield the same factor of safety as the original
design.
SOLUTION
ΣM J = 0: Px + M = 0 M = − Px
|M | = Px
At B, |M |B = M max
At C, |M |C = M max xC /6.25
At D, |M |D = M max x D /6.25
1 1 25 3
S B = bh 2 = ⋅ b(5b)2 = b
6 6 6
1 1
A to C: SC = ⋅ b(b ) 2 = b 3
6 6
1 9
C to D: SD = b (3b)2 = b3
6 6
|M |C x S 1 (1)(6.25)
= C = C = xC = = 0.25 ft
|M |B 6.25 S B 25 25
| M |D x S 9 (9)(6.25)
= D = D = xD = = 2.25 ft
|M |B 6.25 S B 25 25
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.135
A preliminary design on the use of a cantilever prismatic timber beam
indicated that a beam with a rectangular cross section 2 in. wide and
10 in. deep would be required to safely support the load shown in part a
of the figure. It was then decided to replace that beam with a built-up
beam obtained by gluing together, as shown in part b of the figure, five
pieces of the same timber as the original beam and of 2 × 2-in. cross
section. Determine the respective lengths l1 and l2 of the two inner and
outer pieces of timber that will yield the same factor of safety as the
original design.
SOLUTION
x
ΣM J = 0: wx +M =0
2
wx 2 wx 2
M =− | M |=
2 2
At B, |M |B = |M |max
At D, |M |D = |M |max ( xD /6.25)2
1 1 25
At B, S B = bh2 = b (5b )2 = b 3
6 6 6
1 1 1
A to C: SC = bh 2 = b (b ) 2 = b 3
6 6 6
1 2 1 9
C to D: SD = bh = b (3b)2 = b3
6 6 6
2
| M |C xC S 1 6.25
= = C = xC = = 1.25 ft
| M |B 6.25 S B 25 25
l1 = 6.25 − 1.25 ft l1 = 5.00 ft
2
| M |D xD S 9 6.25 9
= = D = xD = = 3.75 ft
| M |B 6.25 S B 25 25
l2 = 6.25 − 3.75 ft l2 = 2.50 ft
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.136
A machine element of cast aluminum and in the shape of a solid of
revolution of variable diameter d is being designed to support the load
shown. Knowing that the machine element is to be of constant strength,
express d in terms of x, L, and d 0 .
SOLUTION
wL
RA = RB =
2
wL x
ΣM J = 0: − x + wx + M = 0
2 2
w
M= x( L − x )
2
|M | wx ( L − x )
S= =
σ all 2σ all
d π I πd3
For a solid circular cross section, c= I= c3 S= =
2 4 c 32
1/ 3
πd3 wx( L − x) 16 wx ( L − x )
Equating, = d =
32 2σ all πσ all
1/ 3 1/3
4wL
2
L x x
At x = , d = d0 = d = d 0 4 1 −
2 πσ all L L
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.137
A machine element of cast aluminum and in the shape of a solid of
revolution of variable diameter d is being designed to support the load
shown. Knowing that the machine element is to be of constant strength,
express d in terms of x, L, and d 0 .
SOLUTION
Draw shear and bending moment diagrams.
L Px
0≤ x≤ , M=
2 2
L P( L − x)
≤ x ≤ L, M=
2 2
1
For a solid circular section, c = d
2
π π I π 3
I= c4 = d4 S= = d
4 64 c 32
M
For constant strength design, σ = constant. S=
σ
L π Px
For 0≤ x≤ , d3 = (1a)
2 32 2
L π P( L − x)
For ≤ x ≤ L, d3 = (1b)
2 32 2
π PL
At point C, d 03 = (2)
32 4
L d 3 2x
Dividing Eq. (1a) by Eq. (2), 0≤ x≤ , = d = d 0 (2 x/L )1/3
2 d 03 L
L d 3 2( L − x)
Dividing Eq. (1b) by Eq. (2), ≤ x ≤ L, = d = d 0 [2( L − x )/L ]1/3
2 d 03 L
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.138
A cantilever beam AB consisting of a steel plate of uniform depth h and variable
width b is to support the distributed load w along its centerline AB. (a) Knowing
that the beam is to be of constant strength, express b in terms of x, L, and b0 .
(b) Determine the maximum allowable value of w if
L = 15 in., b0 = 8 in., h = 0.75 in., and σ all = 24 ksi.
SOLUTION
L−x
ΣM J = 0: − M − w (L − x ) =0
2
w ( L − x) 2 w ( L − x )2
M =− |M | =
2 2
|M | w ( L − x ) 2
S= =
σ all 2σ all
1
For a rectangular cross section, S = bh2
6
1 2 w( L − x ) 2 3w( L − x ) 2
bh = b=
6 2σ all σ all h 2
2
3wL2 x
(a) At x = 0, b = b0 = b = b0 1 −
σ all h2 L
σ all b0 h 2 (24)(8)(0.75)2
(b) Solving for w, w= = = 0.160 kip/in w = 160.0 lb/in
3L2 (3)(15) 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.139
A cantilever beam AB consisting of a steel plate of uniform depth h and variable
width b is to support the concentrated load P at point A. (a) Knowing that the beam
is to be of constant strength, express b in terms of x, L, and b0 . (b) Determine the
smallest allowable value of h if L = 300 mm, b0 = 375 mm, P = 14.4 kN, and
σ all = 160 MPa.
SOLUTION
ΣM J = 0: −M − P( L − x ) = 0
M = − P ( L − x)
|M | = P ( L − x )
|M | P (L − x)
S= =
σ all σ all
1
For a rectangular cross section, S = bh 2
6
1 2 P( L − x ) 6P( L − x )
Equating, bh = b=
6 σ all σ all h2
6PL x
(a) At x = 0, b = b0 = b = b0 1 −
σ all h2 L
6PL
Solving for h, h=
σ all b0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.140
Assuming that the length and width of the cover plates used with the beam of Sample Prob. 5.12 are,
respectively, l = 4 m and b = 285 mm, and recalling that the thickness of each plate is 16 mm, determine the
maximum normal stress on a transverse section (a) through the center of the beam, (b) just to the left of D.
SOLUTION
A = B = 250 kN ↑
ΣM J = 0: −250 x + M = 0
M = 250 x kN ⋅ m
At center of beam, x = 4 m M C = (250)(4) = 1000 kN ⋅ m
1 1
At D, x= (8 − l ) = (8 − 4) = 2 m M 0 = 500 kN ⋅ m
2 2
At center of beam, I = I beam + 2 I plate
678 16
2
1
= 1190 × 106 + 2 (285)(16) + + (285)(16)3
2 2 12
678 I
c= + 16 = 355 mm S = = 6445 × 103 mm3
2 c
= 6445 × 10 −6 m3
M 1000 × 103
(a) Normal stress: σ = = −6
= 155.2 × 106 Pa σ = 155.2 MPa
S 6445 × 10
M 500 × 103
(b) Normal stress: σ = = −6
= 143.3 × 106 Pa σ = 143.3 MPa
S 3490 × 10
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.141
Knowing that σ all = 150 MPa, determine the largest concentrated
load P that can be applied at end E of the beam shown.
SOLUTION
ΣM C = 0: −4.8 A − 2.2 P = 0
A = −0.45833P A = 0.45833 P ↓
ΣM A = 0: 4.8D − 7.0P = 0
D = 1.45833P ↑
Shear: A to C: V = −0.45833P
C to E: V = P
Bending moments: MA = 0
M C = 0 + (4.8)(−0.45833P ) = −2.2P
M E = −2.2 P + 2.2 P = 0
4.8 − 2.25
MB = ( −2.2P ) = −1.16875P
48
2.2 − 1.25
MD = (−2.2 P) = −0.95 P
2.2
<figure> M D | < |M B |
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.141 (Continued)
I x = I + Ad 2 = 187.440 × 106 mm 4
c = 208.5 + 18 = 226.5 mm
I 690.88 × 106
S = = = 3050.2 × 103 mm3 = 3050.2 × 10−6 m3
c 226.5
|M C |
Allowable load based on strength at C: σ =
S
2.2P
150 × 106 = P = 208.0 × 103 N
3050.2 × 10 −6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.142
Two cover plates, each 58 in. thick, are welded to a W 30 × 99
beam as shown. Knowing that l = 9 ft and b = 12 in., determine
the maximum normal stress on a transverse section (a) through the
center of the beam, (b) just to the left of D.
SOLUTION
A = B = 240 kips ↑
x
ΣM J = 0: −240 x + 30 x +M =0
2
M = 240 x − 15 x 2 kip ⋅ ft
At center of beam, x = 8 ft
M C = 960 kip ⋅ ft = 11,520 kip ⋅ in
1
At point D, x= (16 − 9) = 3.5 ft
2
M D = 656.25 kip ⋅ ft = 7875 kip ⋅ in
29.7 0.625
2
1
3 4
I = 3990 + 2 (12)(0.625) + + (12)(0.625) = 7439 in
2 2 12
29.7
c= + 0.625 = 15.475 in.
2
Mc (11,520)(15.475)
(a) Normal stress: σ = = σ = 24.0 ksi
I 7439
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.143
Two cover plates, each 58 in. thick, are welded to a W30 × 99 beam
as shown. Knowing that σ all = 22 ksi for both the beam and the
plates, determine the required value of (a) the length of the plates,
(b) the width of the plates.
SOLUTION
RA = RB = 240 kips ↑
x
ΣM J = 0: −240 x + 30 x +M =0
2
M = 240 x − 15x 2 kip ⋅ ft
M 11520 29.7
S = = = 523.64 in 3 c= + 0.625 = 15.475 in.
σ all 22 2
29.7 0.625
2
1
3
8103.3 = 3990 + 2 (b)(0.625) + + (b)(0.625)
2 2 12
= 3990 + 287.42b
(b) b = 14.31 in.
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.144
Two cover plates, each 7.5 mm thick, are welded to
a W460 × 74 beam as shown. Knowing that l = 5 m and
b = 200 mm, determine the maximum normal stress on
a transverse section (a) through the center of the beam,
(b) just to the left of D.
SOLUTION
RA = RB = 160 kN ↑
x
ΣM J = 0: −160 x + (40 x) +M =0
2
M = 160 x − 20x 2 kN ⋅ m
1
At D, x= (8 − l ) = 1.5 m M D = 195 kN ⋅ m
2
At center of beam, I = I beam + 2 I plate
6
457 7.5
2
1
= 333 × 10 + 2 (200)(7.5) + + (200)(7.5)3
2 2 12
= 494.8 × 106 mm 4
457
c= + 7.5 = 236 mm
2
I
S = = 2097 × 103 mm 3 = 2097 ×10 −6 m 3
c
M 320 × 103
(a) Normal stress: σ= = −6
= 152.6 ×106 Pa
S 2097 × 10
σ = 152.6 MPa
At D, S = 1460 × 103 mm3 = 1460 × 10 −6 m 3
M 195 × 103
(b) Normal stress: σ= = −6
= 133.6 ×10 6 Pa σ = 133.6 MPa
S 1460 × 10
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.145
Two cover plates, each 7.5 mm thick, are welded to a
W460 × 74 beam as shown. Knowing that σ all = 150 MPa
for both the beam and the plates, determine the required
value of (a) the length of the plates, (b) the width of the
plates.
SOLUTION
RA = RB = 160 kN ↑
x
ΣM J = 0: −160 x + (40 x) + M = 0
2
M = 160 x − 20 x 2 kN ⋅ m
457
At center of beam, M = 320 kN ⋅ m = 320 × 103 N ⋅ m c= + 7.5 = 236 mm 4
2
M 320 × 103
S= = = 2133 × 10 −6 m 3 = 2133 × 103 mm 3
σ all 150 × 10 6
457 7.5
2
1
3
503.4 × 106 = 333 × 106 + 2 (b)(7.5) + + (b )(7.5)
2 2 12
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.146
Two cover plates, each 12 in. thick, are welded to a
W 27 × 84 beam as shown. Knowing that l = 10 ft and
b = 10.5 in., determine the maximum normal stress on a
transverse section (a) through the center of the beam, (b) just
to the left of D.
SOLUTION
RA = RB = 80 kips ↑
ΣM J = 0: −80 x + M = 0
M = 80 x kip ⋅ ft
At D, x = 9 − 5 = 4 ft
At point D, S = 213 in 3
M 3840
(b) Normal stress: σ= = σ = 18.03 ksi
S 213
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.147
Two cover plates, each 12 in. thick, are welded to a
W27 × 84 beam as shown. Knowing that σ all = 24 ksi
for both the beam and the plates, determine the required
value of (a) the length of the plates, (b) the width of the
plates.
SOLUTION
RA = RB = 80 kips ↑
ΣM J = 0: −80 x + M = 0
M = 80 x kip ⋅ ft
At D, S = 213 in 3
Allowable bending moment:
M all = σ all S = (24)(213) = 5112 kip ⋅ in
= 426 kip ⋅ ft
(a) l = 18 − 2 xD l = 7.35 ft
M 8640
S= = = 360 in 3
σ all 24
26.7
c= + 0.500 = 13.85 in.
2
26.7 0.500
2
1
4986 = 2850 + 2 (b)(0.500) + + (b)(0.500) 3
2 2 12
= 2850 + 184.981b
(b) b = 11.55 in.
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.148
For the tapered beam shown, determine (a) the transverse
section in which the maximum normal stress occurs, (b) the
largest distributed load w that can be applied, knowing
that σ all = 140 MPa.
SOLUTION
1
RA = RB = wL ↑ L = 1.2 m
2
1 x
Σ M J = 0: − wL + wx + M = 0
2 2
w
M = ( Lx − x2 )
2
w
= x(L − x )
2
For the tapered beam, h = a + kx
a = 120 mm
300 − 120
k= = 300 mm/m
0.6
1 2 1
For rectangular cross section, S= bh = b (a + kx) 2
6 6
M 3w Lx − x2
Bending stress: σ= =
S b (a + kx)2
dσ
To find location of maximum bending stress, set = 0.
dx
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.148 (Continued)
aL (120) (1.2)
(a) xm = = xm = 0.24 m
2a + kL (2)(120) + (300) (1.2)
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.149
For the tapered beam shown, knowing that w = 160 kN/m,
determine (a) the transverse section in which the maximum
normal stress occurs, (b) the corresponding value of the
normal stress.
SOLUTION
1
RA = RB = wL ↑
2
1 x
Σ M J = 0: − wLx + wx + M = 0
2 2
w
M = ( Lx − x2 )
2
w
= x( L − x )
2
where w = 160 kN/m and L = 1.2 m.
For the tapered beam, h = a + kx
a = 120 mm
300 − 120
k= = 300 mm/m
0.6
1 1
For a rectangular cross section, S = bh 2 = b(a + kx)2
6 6
M 3w Lx − x2
Bending stress: σ= =
S b ( a + kx)2
dσ
To find location of maximum bending stress, set dx = 0.
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.149 (Continued)
aL (120) (1.2)
(a) xm = = xm = 0.240 m
2a + kL (2)(120) + (300) (1.2)
hm = a + k xm = 120 + (300)(0.24) = 192 mm
1 2 1
Sm = bhm = (20) (192)2 = 122.88 × 103 mm3 = 122.88 × 10−6 m3
6 6
w 160 × 103
M m = xm ( L − xm ) = (0.24) (0.96) = 18.432 × 103 N ⋅ m
2 2
M m 18.432 × 103
(b) Maximum bending stress: σm = = = 150 × 106 Pa σ m = 150.0 MPa
S m 122.88 × 10−6
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.150
For the tapered beam shown, determine (a) the transverse section
in which the maximum normal stress occurs, (b) the largest
distributed load w that can be applied, knowing that
σ all = 24 ksi.
SOLUTION
1
RA = RB = wL ↑ L = 60 in.
2
1 x
ΣM J = 0: − wLx + wx + M = 0
2 2
w
M = (Lx − x2 )
2
w
= x ( L − x)
2
For the tapered beam, h = a + kx
8−4 2
a = 4 in. k = = in./in.
30 15
1 1
For a rectangular cross section, S = bh 2 = b( a + kx) 2
6 6
M 3w Lx − x 2
Bending stress: σ= = ⋅
S b (a + kx )2
dσ
To find location of maximum bending stress, set = 0.
dx
dσ 3w d Lx − x 2
=
dx b dx ( a + kx )2
3w (a + kx )2 ( L − 2 x ) − ( Lx − x 2 )2(a + kx )k
=
b (a + kx)4
3w (a + kx )( L − 2 x) − 2k ( Lx − x2 )
=
b (a + kx)3
3w aL + kLx − 2ax − 2kx2 − 2kLx + 2kx 2
=
b (a + kx)3
3w aL − (2 a + kL) x
= =0
b ( a + kx )3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.150 (Continued)
aL (4)(60)
(a) xm = = xm = 15 in.
2a + kL (2)(4) + ( 152 ) (6.0)
2
hm = a + kxm = 4 + (15) = 6.00 in.
15
1 1 3
Sm = bhm3 = (6.00) 2 = 4.50 in 3
6 6 4
Allowable value of M m : M m = Sm σ all = (4.50)(24) = 180.0 kip ⋅ in
2M m (2)(108.0)
(b) Allowable value of w: w= = = 0.320 kip/in
xm ( L − xm ) (15)(45)
w = 320 lb/in
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.151
SOLUTION
P
RA = RB = ↑
2
Px
Σ M J = 0: − +M =0
2
Px L
M= 0 < x < 2
2
For a tapered beam, h = a + kx
1 1
For a rectangular cross section, S = bh2 = b ( a + kx)2
6 6
M 3 Px
Bending stress: σ= =
S b (a + kx ) 2
dσ
To find location of maximum bending stress, set = 0.
dx
d σ 3P d x 3P (a + kx )2 − x − 2(a + kx )k
= =
dx b dx (a + kx) 2 b (a + kx)4
3P a − kx a
= =0 xm =
b (a + kx)3 k
8−4
Data: a = 4 in., k= = 0.13333 in/in
30
4
(a) xm = = 30 in. xm = 30.0 in.
0.13333
hm = a + kxm = 8 in.
1 2 1 3 2
Sm = bhm = (8) = 8 in3
6 6 4
M m = σ all Sm = (24) (8) = 192 kip ⋅ in
2M m (2) (192)
(b) P= = = 12.8 kips P = 12.80 kips
xm 30
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.152
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and
loading shown, and determine the maximum absolute value (a) of
the shear, (b) of the bending moment.
SOLUTION
ΣFx = 0: − C + G x = 0 Gx = 1800 lb
A to E: V = −400 lb
E to F: V = −2000 lb
F to B: V = 400 lb
At A and B, M =0
At D −, ΣM D = 0: (12)(400) + M = 0 M = −4800 lb ⋅ in
At F ,+ ΣM F = 0: −M − (12)(400) = 0 M = −4800 lb ⋅ in
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.153
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam
and loading shown, and determine the maximum normal
stress due to bending.
SOLUTION
Σ Fy = 0: VE − 40 − 300 + 213.33 = 0
VE = 126 ⋅ 67 N
Shear:
E to F : V = 126.67 N ⋅ m
F to G : V = 86.67 N ⋅ m
G to H : V = −213.33 N ⋅ m
Bending moment at F:
Σ M F = 0: M F − (0.2) (126.67) = 0
M F = 25.33 N ⋅ m
Bending moment at G:
Σ M G = 0: −M G + (0.2) (213.33) = 0
M G = 42.67 N ⋅ m
Free body ABCDE.
Σ M B = 0: 0.6 A + (0.4) (300) + (0.2)(300)
− (0.2)(126.63) = 0
A = 257.78 N
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.153 (Continued)
Bending moment at B.
+ MC = 0 51.56
σ = = 17.19 × 106 Pa
M C = 43.11 N ⋅ m 3 × 10−6
σ = 17.19 MPa
Bending moment at D.
Σ M D = 0: − M D − (0.2)(213.33) = 0
M D = −25.33 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.154
SOLUTION
Reaction at B: Σ M C = 0: 5a − (8)(10) + 13 RB = 0
1
RB = (80 − 5 a)
18
Bending moment at D:
Σ M D = 0: −M D + 5RB = 0
5
M D = 5RB = (80 − 5 a)
13
Bending moment at C:
M C = 0 5a + M C = 0
M C = −5a
Equate: −M C = M D
5
5a = (80 − 5a )
13
a = 4.4444 ft (a) a = 4.44 ft
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.155
SOLUTION
dV x2
(a) = − w = − w0 1 + 2
dx L
x
3
V = − w0 x + 2 + C1
3L
V = 0 at x = L.
1 4
0 = − w0 L + L + C1 C1 = w0 L
3 3
dM 4 1 x3
= V = w0 L − x −
dx 3 3 L2
4 1 1 x4
M = w0 Lx − x 2 − + C2
3 2 12 L2
4 1 1
M = 0 at x = L. w0 L2 − L2 − L2 + C2 = 0
3 2 12
3
C2 = − w0 L2
4
4 1 1 x4 3 2
M = w0 Lx − x 2 − − L
3 2 12 L2 4
3
(b) |M | max occurs at x = 0. |M | max = w0 L2
4
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.156
SOLUTION
ΣM B = 0: −2.5 A + (1.75)(1.5)(16) = 0
A = 16.8 kN
ΣM A = 0: −(0.75) + (1.5)(16) + 2.5 B = 0
B = 7.2 kN
Shear diagram:
VA = 16.8 kN
VC = 16.8 − (1.5)(16) = −7.2 kN
VB = −7.2 kN
Locate point D where V = 0.
d 1.5 − d
= 24d = 25.2
16.8 7.2
d = 1.05 m 1.5 − d = 0.45 m
Areas of the shear diagram:
1
A to D: Vdx = 2 (1.05)(16.8) = 8.82 kN ⋅ m
1
D to C: Vdx = 2 (0.45)(−7.2) = −1.62 kN ⋅ m
C to B: Vdx = (1)(−7.2) = −7.2 kN ⋅ m
Bending moments:
MA = 0
M D = 0 + 8.82 = 8.82 kN ⋅ m
M C = 8.82 − 1.62 = 7.2 kN ⋅ m
M B = 7.2 − 7.2 = 0
For S150 × 18.6 rolled steel section, S = 120 × 103 mm 3 = 120 ×10 −6 m 3
|M | 8.82 × 103
Normal stress: σ= = = 73.5 × 10 6 Pa
S 120 × 10 −6
σ = 73.5 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.157
SOLUTION
dM
= 0 + 20.833 x 2 − 50 x =
dx
x
M = MA + 0
V dx
x
=0+ 0
(20.833 x 2 − 50 x) dx
= 6.944 x3 − 25x 2
At x = 1.2 ft, V = −30 lb
M = −24 lb ⋅ in
C to B: Use symmetry conditions.
Maximum |M | = 24 lb ⋅ ft = 288 lb ⋅ in
d 1
Cross section: c= = (0.75) = 0.375 in.
2 2
π π
I= c 4 = (0.375) = 15.532 × 10 −3 in 4
4 4
|M | c (2.88)(0.375)
Normal stress: σ= = = 6.95 × 103 psi σ = 6.95 ksi
I 15.532 ×10−3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.158
For the beam and loading shown, design the cross section of the
beam, knowing that the grade of timber used has an allowable
normal stress of 1750 psi.
SOLUTION
1 3 1 I bh2 (b)(9.5)2
For a rectangular section, I = bh , c = h S= = = = 15.0417b
12 2 c 6 6
Equating the two expressions for S, 15.0417 b = 93.257 b = 6.20 in.
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.159
Knowing that the allowable stress for the steel used is 160 MPa, select the
most economical wide-flange beam to support the loading shown.
SOLUTION
ΣM B = 0: 3.2 D − (0.8)(3.2)(50) = 0 D = 40 kN
Shear: VA = 0
VB− = 0 − (0.8)(50) = −40 kN
VB+ = −40 + 120 = 80 kN
VC = 80 − (2.4)(50) = −40 kN
VD = −40 + 0 = −40 kN
1
Areas: A to B : Vdx = 2 (0.8)(−40) = −16 kN ⋅ m
1
B to E : Vdx = 2 (1.6)(80) = 64 kN ⋅ m
1
E to C : Vdx = 2 (0.8)(−40) = −16 kN ⋅ m
C to D : Vdx = (0.8)(−40) = −32 kN ⋅ m
Bending moments: MA = 0
M B = 0 − 16 = −16 kN ⋅ m
M E = −16 + 64 = 48 kN ⋅ m
M C = 48 − 16 = 32 kN ⋅ m
M D = 32 − 32 = 0
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.159 (Continued)
Maximum |M | = 48 kN ⋅ m = 48 × 103 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.160
SOLUTION
Reactions: B = D = 1.5 P ↑
Shear diagram:
A to B −: V = −P
+ −
B to C : V = − P + 1.5 P = 0.5 P
C + to D −: V = 0.5 P − P = −0.5 P
+
D to E : V = −0.5 P + 1.5 P = P
Areas:
A to B : (10)( − P) = −10 P
B to C : (60) (0.5 P) = 30 P
C to D : (60) ( −0.5 P) = −30 P
D to E : (10) ( P) = 10 P
Bending moments: MA = 0
M B = 0 − 10 P = −10 P
M C = −10 P + 30 P = 20 P
M D = 20 P − 30 P = −10 P
M E = −10 P + 10 P = 0
Largest positive bending moment: 20 P
Largest negative bending moment: −10 P
Centroid and moment of inertia:
My
Top: y = 4.25 in. Bottom: y = −1.75 in. σ =−
I
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.160 (Continued)
( −10 P)(4.25)
Top, tension: 8=− P = 7.01 kips
37.25
(20 P)(4.25)
Top, comp.: −18 = − P = 7.89 kips
37.25
(20 P)( −1.75)
Bottom. tension: 8=− P = 8.51 kips
37.25
(−10 P)( −1.75)
Bottom. comp.: −18 = − P = 38.3 kips
37.25
Smallest value of P is the allowable value. P = 7.01 kips
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.161
SOLUTION
A = 138 kN ↑
ΣM A = 0: − (2.25)(4.5)(40) − (1.8)(60) − (3.6)(60) + 4.5 B = 0
B = 162 kN ↑
dV
w = 40 kN/m =
dx
dM
V = −40 x + 138 − 60 x − 1.8 0 − 60 x − 3.6 0 =
dx
M = −20 x 2 − 138x − 60 x − 1.81 − 60 x − 3.61
VC+ = −(40)(1.8) + 138 − 60 = 6 kN
VD− = −(40)(3.6) + 138 − 60 = −66 kN
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.162
SOLUTION
By symmetry, A= B
1 1
ΣFy = 0: A − w0 L + B = 0 A=B = w0 L ↑
2 4
L 2 w0 x dV 2w x w0 x 2
For 0 ≤ x ≤ , w= = −w = − 0 V = C1 −
2 L dx L L
1 1
At x = 0, V= w0 L : C1 = w0 L
4 4
dM 1 w x2 1 1 w0 x3
= V = w0 L − 0 M = C2 + w0 Lx −
dx 4 L 4 3 L
At x = 0, M = 0: C2 = 0
1 w0
M= (3L2 − 4 x3 )
2 L
1 w0 2 L L 1
3
L 2
(a) At x = , M = MC = 3 L 2 2 = 12 w0 L
− 4
2 12 L
M M0 MC S M 1
For constant strength, S= , S0 = = = = (3 L2 x − 4 x3 )
σ all σ all σ all S0 M 0 L3
2
1 1 S h
For a rectangular section, S = bh 2 S0 = bh02 =
6 6 S0 h0
3L2 x − 4 x 3
h = h0
L3
(b) Data: L = 800 mm h0 = 200 mm b = 25 mm σ all = 72 MPa
1 1
S0 = bh02 = (25)(200)2 = 166.667 × 103 mm3 = 166.667 × 10−6 m3
6 6
M C = σ all S0 = (72 ×106 )(166.667 × 10 −6 ) = 12 ×103 N ⋅ m
12 M C (12)(12 × 103 )
w0 = = = 225 × 103 N/m w0 = 225 kN/m
L2 (0.800) 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
PROBLEM 5.163
SOLUTION
dM
V = −P = M = − Px
dx
Let d = d0 + k x
π π
For a solid circular section, I= c4 = d3
4 64
d I π π
c= S = = d 3 = (d 0 + k x ) 3
2 c 32 32
dS 3π 3π
= ( d 0 + k x) 2 k = d 2k
dx 32 32
|M | Px
Stress: σ= =
S S
dσ 1 dS
At H, = 2 PS − PxH =0
dx S dx
dS π 3 3π 2
S − xH = d − xH d k
dx 32 32
1 1 1
k xH = d = ( d0 + k H xH ) k xH = d0
3 3 2
1 3
d = d0 + d 0 = d0 d = 1.5d 0
2 2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.