You are on page 1of 5

OSNOVNA ŠKOLA / MJESTO ŠK. GOD. 2019./2020.

PREDMET Fizika RAZRED SEDMI


UČITELJ/UČITELJICA DATUM

PRIJEDLOG SCENARIJA ZA IZVOĐENJE NASTAVE FIZIKE


BROJ NASTAVNIH SATI 2
DOMENA B - MEĐUDJELOVANJE
Tlak

OČEKIVANI ISHODI I NJIHOVO VREDNOVANJE


ODGOJNO - OBRAZOVNI B.7.5. Analizira utjecaj tlaka.
ISHODI B.7.10. Istražuje fizičke pojave
B.7.11. Rješava fizičke probleme

RAZRADA ODGOJNO - B.7.5.


OBRAZOVNIH ISHODA
Konstruira koncept tlaka.
Analizira utjecaj tlaka na primjerima.
B.7.10.
Istražuje pojavu s pomoću demonstracijskog pokusa.
Istražuje pojavu s pomoću računalne simulacije.
Istražuje pojavu izvodeći učenički pokus.
B.7.11.
Vizualizira problemsku situaciju.
Identificira ciljeve rješavanja problema.
Izabire potrebne informacije i primjenjiva fizička načela.
Kvalitativno zaključuje primjenjujući fizičke koncepte i zakone.
Interpretira i primjenjuje različite prikaze fizičkih veličina.
Primjenjuje i pretvara mjerne jedinice.
Vrednuje postupak i rezultat.

POVEZANOST S DRUGIM Informatika


PREDMETIMA B.7.4.  Koristi se simulacijom pri rješavanju nekoga, ne nužno računalnoga, problema.
Kemija
D.7.1. Povezuje rezultate i zaključke istraživanja s konceptualnim spoznajama.
D.7.2. Primjenjuje matematička znanja i vještine.
Biologija
B.7.1. Uspoređuje osnovne životne funkcije pripadnika različitih skupina živoga svijeta
B.7.2. Analizira utjecaj životnih navika i rizičnih čimbenika na zdravlje organizma ističući važnost
prepoznavanja simptoma bolesti i pravovremenoga poduzimanja mjera zaštite
D.7.1. Primjenjuje osnovna načela znanstvene metodologije i objašnjava dobivene rezultate
Matematika
B.7.2. Rješava i primjenjuje linearnu jednadžbu
B.7.3. Primjenjuje proporcionalnost i obrnutu proporcionalnost.
B.7.4. Primjenjuje linearnu ovisnost
D.7.5. Odabire i preračunava odgovarajuće mjerne jedinice
POVEZANOST S Uporaba IKT-a
MEĐUPREDMETNIM A.3.1. Učenik samostalno odabire odgovarajuću digitalnu tehnologiju.
TEMAMA A.3.2. Učenik se samostalno koristi raznim uređajima i programima.
Osobni i socijalni razvoj
A.3.2. Učenik upravlja osjećajima i ponašanjem
A.3.3.Učenik razvija osobne potencijale
B.3.2. Razvija komunikacijske kompetencije i uvažavajuće odnose s drugima.
B.3.4. Suradnički uči i radi u timu.
Građanski odgoj i obrazovanje
C.2.3. Učenik promiče kvalitetu života u školi i demokratizaciju škole
Učiti kako učiti
A.3.2. Učenik se koristi različitim strategijama učenja i primjenjuje ih u ostvarivanju ciljeva učenja i
u rješavanju problema u svim područjima učenja uz učiteljevo povremeno praćenje.
VREDNOVANJE ISHODA VREDNOVANJE ZA UČENJE
- promatranjem pratiti i bilježiti: pažnju, interes i aktivnosti učenika (način rješavanja
problema, vođenje bilježaka, rad na tekstu, samostalnost u radu, sudjelovanje u raspravi,
iznošenje osobnih stavova ili stavova grupe, komunikaciju i interakciju s ostalim učenicima
– poučavanje drugih, doprinos radu grupe ili para).
- davanjem povratnih informacija (ukazati na ono što je učenik dobro napravio, negativnu
informaciju prikazati pozitivnim i jednostavnim jezikom, u obliku reflektivnih pitanja)
VREDNOVANJE KAO UČENJE
- lista samoprocjene
VREDNOVANJE NAUČENOG
- frontalnim razgovorom provjeriti razinu usvojenosti navedenih obrazovnih ishoda, da li
učenici:
o određuju tlak na podlozi na kojoj stoje (točno računaju)
o povezuju pojam tlaka s njegovim znakom, mjernom jedinicom, oznakom mjerne
jedinice i tlakomjerom – instrumentom za mjerenje tlaka
o ispravno objašnjavaju ovisnost tlaka o veličini dodirne površine i pritisnoj sili
o opisuju vezu tlaka i različitih sječiva i zuba
1. Kako se promijeni… (RB, str. 51., zad. 4.)
2. Koja od triju kocaka… (RB, str. 52., zad. 7.)
3. Dodatni digitalni sadržaji: Podsjetimo se – objasni fotografije primjera
4. U nekom je parnom kotlu… (RB, str. 53., zad. 11.)
5. Petar je propao kroz led… (RB, str. 52., zad. 8.)
6. Dodatni digitalni sadržaji – Provjeravam znanje - kvizovi
KLJUČNI POJMOVI:
tlak
paskal, Pa
ORGANIZACIJA NASTAVNOG PROCESA
NASTAVNE METODE OBLICI RADA NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA
 demonstracijski pokus, učenički  frontalni,  udžbenik, RB, digitalni nastavni sadržaji,
istraživački pokusi, rasprava, individualni, pametni ekran, učenički tablet, balon, daska s
metoda rada na tekstu, crtanje, grupni, rad u paru čavlima, cigla, pijesak, vaga, ravnalo
pisanje, usmeno izlaganje
LITERATURA:
1. Fizika oko nas 7, udžbenik
2. Fizika oko nas 7, radna bilježnica
DDS
PLAN PLOČE
TLAK
Djelovanje sile na neku površinu je jače što je sila veća, a površina manja – to djelovanje sile zovemo tlak.
Tlak je kvocijent sile okomito na površinu i ploštinu te površine: p = F / A.
Jedinica tlaka: paskal = njutn / četvorni metar (paskal, znak Pa)
1 N / m2 = 1 Pa je tlak koji proizvodi sila od 1 N djelujući okomito na površinu ploštine 1 m 2.

1 kPa = 1 000 Pa
1 hPa = 100 Pa
1 bar = 100 000 Pa
TIJEK NASTAVNOG PROCESA

Aktivnost učenika
Uvodni dio (otvaranje problema)
Pokus: udžbenik, str. 56. – Baloni i čavli
Iznošenje ideja i pretpostavki. Zapisuju svoje pretpostavke.
Odgovaraju na pitanje:
 Zašto balon puca kad ga pritisnemo samo jednim čavlom?

Prozvani učenici čitaju svoje zapise. Rasprava.

Učenici odgovaraju na pitanja:


 Mijenja li se i kako tlak kada stojimo jednom nogom ta tlu?
 Mijenja li se i kako tlak kada stavimo ruksak na leđa?

Iznošenje ideja i pretpostavki. Zapisuju svoje pretpostavke.


Prozvani učenici čitaju svoje zapise. Rasprava.

Središnji dio (konstruiranje modela)


Pokus (a), udžbenik, str. 58. –Koliko opeka utone? (Ovisnost tlaka o površini)
Jedan učenik izvodi pokus s ciglom. (a) Cigla se najprije postavlja da leži na većoj, a zatim na najmanjoj svojoj površini.
Učenici zapisuju svoje pretpostavke i odgovaraju na postavljena pitanja:

 Što će se dogoditi ako ciglu stavimo na sitan mokri pijesak?


 O čemu ovisi dubina tog traga?
 Hoće li se dubina traga promijeniti ako ciglu okrenemo tako da leži na manjoj površini?
 Mijenja li se sila kojom cigla djeluje na pijesak kada je okrenemo?
 Kako djelovanje sile ovisi o površini na koju ta sila djeluje?

Nakon svakog pokusa učenici zapisuju svoja zapažanja, crtaju što su vidjeli. Prozvani učenici čitaju svoje zapise.

Učenici nakon rasprave formuliraju i zapisuju zaključak:


Uz istu silu učinak je veći što je manja površina na koju sila djeluje.

Učenici odgovaraju na postavljeno pitanje iznoseći svoje pretpostavke:

Ovisi li o još nečemu dubina traga u pijesku?

Pokus (b), udžbenik, str. 56. –Koliko opeka utone? (Ovisnost tlaka o sili)
Jedan učenik izvodi pokus s ciglama. (b) Učenici prvo na mokri pijesak stavljaju jednu, a zatim dvije cigle.

Učenici zapisuju svoje ideje i pretpostavke te odgovaraju na pitanja s listića:

 Što će se dogoditi kada umjesto jedne cigle na pijesak postavimo dvije, složene jedna na drugu?
 O čemu ovisi dubina traga?
 Mijenja li se veličina površine na koju sila djeluje?
 Kako djelovanje sile na neku površinu ovisi o veličini te sile?

Nakon svakog pokusa učenici zapisuju svoja zapažanja, crtaju što su vidjeli. Prozvani učenici čitaju svoje zapise.

Učenici raspravljaju te formuliraju i zapisuju zaključak:


Djelovanje sile preko jednake površine je veće što je sila veća.

Učenici istražuju u parovima te odgovaraju na pitanja:


 Što je tlak?
 Zapišite matematičkim izrazom ovisnost tlaka o pritisnoj sili i površini.
 Koji je znak za tlak?
 Kada je tlak veći?
 Koja je osnovna mjerna jedinica za tlak i njezina oznaka?
 Koje se još mjerene jedinice za tlak upotrebljavaju u svakodnevnom životu?

Učenici se prisjećaju oznaka i mjernih jedinica za silu i ploštinu. Zapisuju matematički izraz za tlak te njegovu oznaku i mjernu
jedinicu.
Preko izraza za tlak učenici zaključuju da je jedan paskal tlak koji proizvodi sila od 1 N djelujući okomito na površinu ploštine 1
m2.
Predstavnik pojedinog para čita njihove zapise.
Raspravljaju te formuliraju i zapisuju zaključak:
Tlak je količnik sile F okomite na površinu i ploštine te površine.

Znak za tlak je p.
Tlak je veći što je veća sila okomita na površinu i što je manja površina na koju sila djeluje.
Osnovna mjerna jedinica za tlak je paskal. Oznaka za paskal je Pa.
U svakodnevnom životu koristimo još kao mjernu jedinicu bar.

Pokus: radna bilježnica str. 50. – Istražite tlak na podlogu.


Učenici su podijeljeni u grupe i samostalno izvode pokus u grupi slijedeći upute u radnoj bilježnici.
Iznose svoje pretpostavke i ideje te odgovaraju na pitanja i rješavaju zadatke iz radne bilježnice.
Zapisuju opažanja i upisuju rezultate mjerenja u radnu bilježnicu.
Razgovaraju s učenicima u grupi, a i s ostalim učenicima u razredu.
Zaključke zapisuju u radnu bilježnicu.

RB, str. 53., zad. 13.


Učenici samostalno rješavaju zadatak u radnoj bilježnici
Jedan učenik rješava zadatak na ploči. Zajednička provjera rješenja zadatka s ostalim učenicima.

Završni dio (primjena modela)


Učenici odgovaraju na postavljena pitanja. Raspravljaju i argumentiraju svoje mišljenje.
Učeničkim tabletima skeniraju kod uz naslov i pristupaju dodatnim digitalnim sadržajima.
Raspravljaju i argumentiraju svoje mišljenje te rješavaju odabrani kviz.
Učenici mogu provjeriti znanje nekim od tri ponuđena kviza.

1. Kako se promijeni… (RB, str. 51., zad. 4.)


2. Koja od triju kocaka… (RB, str. 52., zad. 7.)
3. Dodatni digitalni sadržaji: Podsjetimo se – objasni fotografije primjera
4. U nekom je parnom kotlu… (RB, str. 53., zad. 11.)
5. Petar je propao kroz led… (RB, str. 52., zad. 8.)
6. Dodatni digitalni sadržaji – Provjeravam znanje - kvizovi

You might also like