Professional Documents
Culture Documents
College of Engineering
Department of Civil Engineering
8m (B) (D)
B6
B8
B3 B4
8m
B5
B7
(A) (C)
B1 B2
6m 6m 6m
MHND
Reinforced Concrete Design II
19
Reinforced Concrete Design II
αf1 ℓ2 2
0.2 ≤ ≤ 5.0 (8.10.2.7a)
αf2 ℓ1 2
ℓ1: is defined as the span in the direction of the moment analysis, and
ℓ2: as the span in lateral direction.
Spans ℓ1& ℓ2 are measured to column centerlines.
αf1 and αf2 are calculated by:
Ecb Ib
αf =
Ecs Is
The direct design method consists of a set of rules for distributing moments to slab and
beam sections to satisfy safety requirements and most serviceability requirements simultaneously.
Three fundamental steps are involved as follows:
(1) Determination of the total factored static moment (Section 8.10.3).
(2) Distribution of the total factored static moment to negative and positive sections (Section
8.10.4).
(3) Distribution of the negative and positive factored moments to the column and middle strips and
to the beams, if any (Sections 8.10.5 and 8.10.6). The distribution of moments to column and
middle strips is also used in the equivalent frame method (Section 8.11).
21
Reinforced Concrete Design II
q u ℓ2 ℓn 2
Mo =
8
Where ℓn: Clear span in the direction of moment used.
ℓn is defined to extend from face to face of the columns, capitals, brackets, or walls but is not to be
less than 0.65 ℓ1.
Mo for a strip bounded laterally by the centerlines of the panel on each side of the centerline of
support.
ℓ2: Width of the frame.
Circular or regular polygon-shaped supports shall be treated as square supports with the
same area.
(b) End span: In end spans, the apportionment of the total static moment (Mo) among the three
critical moment sections (interior negative, positive, and exterior negative) depends upon the
flexural restraint provided for the slab by the exterior column or the exterior wall and upon the
presence or absence of beams on the column lines. End span, Mo shall be distributed in
accordance with Table 8.10.4.2.
22
Reinforced Concrete Design II
Note: At interior supports, negative moment may differ for spans framing into the common support.
In such a case the slab should be designed to resist the larger of the two moments.
ℓn
.
23
Reinforced Concrete Design II
The column strip shall resist the portion of interior negative Mu in accordance with Table
8.10.5.1.
The column strip shall resist the portion of exterior negative Mu in accordance with Table
8.10.5.2.
24
Reinforced Concrete Design II
The column strip shall resist the portion of positive Mu in accordance with Table 8.10.5.5.
A convenient parameter defining the relative stiffness of the beam and slab spanning in
either direction is:
Ecb Ib Ib
αf = =
Ecs Is Is
25
Reinforced Concrete Design II
Where Ecb, Ecs are the moduli of elasticity of beam and slab concrete (usually the same),
respectively. Ib and Is are the moment of inertia of the effective beam and slab, respectively. The
flexural stiffnesses of the beam and slab are based on the gross concrete section. Variation due to
column capitals and drop panels are neglected (in applying DDM).
For monolithic or fully composite construction supporting two-way slabs, a beam includes
that portion of slab, on each side of the beam extending a distance equal to the projection of the
beam above or below the slab, whichever is greater, but not greater than four times the slab
thickness.
bw h3
Ib = k
12
bE bE hf
k ≈ 1.0 + 0.2 ( ) for 2 < <4 & 0.2 < < 0.5
bw bw h
The relative restraint provided by the torsional resistance of the effective transverse edge
beam is reflected by the parameter ßt, defined by:
Ecb C C
βt = =
2 Ecs Is 2 Is
C: The torsional rigidity of the effective transverse beam, which is defined as the largest of the
following three items: -
1- A portion of the slab having a width equal to that of the column, bracket, or capital in the
direction in which moment are taken, c1 (case of no actual beam).
2- The portion of the slab specified in (a) plus that part of any transverse beam above and below
the slab.
3- The transverse beam defined as before (in calculating αf).
26
Reinforced Concrete Design II
The constant C is calculated by dividing the section into its component rectangles, each
having smaller dimension x and larger dimension y and summing the contributions of all the parts
by means of the equation:
x x3 y
C = ∑ ( 1 − 0.63 )
y 3
27
Reinforced Concrete Design II
For slabs with beams between supports, the slab portion of column strips shall resist column
strip moments not resisted by beams. Beams between supports shall resist the portion of column
strip Mu in accordance with Table 8.10.5.7.1.
The portion of the moment not resisted by the column strip is proportionately assigned to the
adjacent half-middle strips. Each middle strip is designed to resist the sum of the moment assigned
to its two half-middle strips. A middle strip adjacent and parallel to wall is designed for twice the
moment assigned to the half-middle strip corresponding to the first row of interior support.
If the width of the column or wall is at least (¾)ℓ2, negative Mu shall be uniformly
distributed across ℓ2.
Minimum flexural reinforcement in nonprestressed slabs, As,min, shall be provided near the
tension face in the direction of the span under consideration in accordance with Table 8.6.1.1.
28
Reinforced Concrete Design II
Example 1
For the longitudinal interior frame (Frame A) of the flat plate floor shown in figure,by using the
Direct Design Method, find:
a. Longitudinal distribution of the total static moment at factored loads.
b. Lateral distribution of the moment at exterior support.
Solution
a.)
for Frame A
ℓ1 = 5000 mm
ℓ2 = 6400 mm
ℓn = ℓ1 –500 = 5000 – 500 = 4500 mm
q u ℓ2 ℓn 2
Mo =
8
15 × 6.4 × (4.5)2
Mo =
8
= 243 kN.m
Interior span:
Neg. Mu = 0.65 Mo
Pos. Mu = 0.35 Mo
End span:
29
Reinforced Concrete Design II
0.5 Mo
121.5 kN.m 0.35 Mo
85.05 kN.m
0.3 Mo
72. 9 kN.m 0.7 Mo 0.65 Mo 0.65 Mo
170.1 157.95 kN.m 157.95 kN.m
b.)
Negative moment at exterior support
Total moment = 72.9 kN.m
αf = 0
x x3 y
C = 1 − 0.63
y 3
C1 = 2247854166.667 mm4
C2 = 1872854166.667 mm4
C = 2247854166.667 mm4
1 1
Is = × ℓ2 × 𝑡 3 = × 6400 × (200)3 = 4266666666.667 mm4
12 12
30
Reinforced Concrete Design II
E cb C
t = ; Ecb = Ecs
2 E cs I s
C 2247854166.667
t = = = 0.263
2 I s 2 4266666666.667
ℓ2 6.4
= = 1.28
ℓ1 5.0
ℓ2
⁄ℓ 1.0 1.28 2.0
1
t = 0.0 1.00 1.00 1.00
t = 0.263 0.9737
t 2.5 0.75 0.75 0.75
Example 2
For the longitudinal interior frame of the flat plate floor shown in Figure, by using the Direct
Design Method, find:
a. Longitudinal distribution of total static moment at factored loads.
b. Lateral distribution of moment at exterior panel.
Solution
a.)
for Frame A
ℓ1 = 5000 mm
ℓ2 = 6500 mm
ℓn = ℓ1 –400 = 5000 – 400 = 4600 mm
q u ℓ2 ℓn 2
Mo =
8
31
Reinforced Concrete Design II
14 × 6.5 × (4.6)2
Mo =
8
= 240.695 kN.m
Interior span:
Neg. Mu = 0.65 Mo
Pos. Mu = 0.35 Mo
End span:
0.5 Mo
120.348 kN.m 0.35 Mo
84.243 kN.m
0.3 Mo
72.209 kN.m 0.7 Mo 0.65 Mo 0.65 Mo
168.487 156.452 kN.m 156.452 kN.m
b.)
exterior panel
1- Negative moment at exterior support
Total moment = 72.209 kN.m
αf = 0
for edge beam
choose the section of edge beam
x x3 y
C = 1 − 0.63
y 3
180 (180)3 320 250 (250)3 500
C1 = 1 − 0.63 + 1 − 0.63
320 3 500 3
C1 = 2185484566.7 mm4
32
Reinforced Concrete Design II
C = 2185484566.7 mm4
1 1
Is = × ℓ2 × 𝑡 3 = × 6500 × (180)3 = 3159000000 mm4
12 12
E cb C
t = ; Ecb = Ecs
2 E cs I s
C 2185484566.7
t = = = 0.346
2 I s 2 3159000000
ℓ2 6.5
= = 1.3
ℓ1 5.0
ℓ2
⁄ℓ 1.0 1.3 2.0
1
t = 0.0 1.00 1.00 1.00
t = 0.346
t 2.5 0.75 0.75 0.75
2- Positive moment
Total moment = 120.348 kN.m
αf = 0
33
Reinforced Concrete Design II
34
Reinforced Concrete Design II
Example 3
For the longitudinal interior frame (Frame A) of the flat plate floor shown in Figure, by using the
Direct Design Method, find:
a- Longitudinal distribution of the total static moment at factored loads.
b- Lateral distribution of moment at interior panel (column and middle strip moments at
negative and positive moments).
Solution
a.
Ln = L1 − 0.4
= 4.4 − 0.4
= 4.0 m
q u ℓ2 ℓn 2
Mo =
8
15 4.6 (4.0)
2
Mo =
8
= 138 kN.m
0.52 Mo
71.76 0.35 Mo
48.3
0.26 Mo
35.88 0.7 Mo 0.65 Mo 0.65 Mo
96.6 89.7 89.7
35
Reinforced Concrete Design II
b.
interior panel
1) Negative moment
Total moment = 89.7 kN.m
1 = 0
2) Positive moment
Total moment = 48.3 kN.m
1 = 0
36
Reinforced Concrete Design II
Example 4
For the transverse interior frame (Frame C) of the flat plate floor with edge beams shown in Figure,
by using the Direct Design Method, find:
1) Longitudinal distribution of total static moment at factored loads.
2) Lateral distribution of moment at interior panel (column and middle strip moments at
negative and positive moments).
3) Lateral distribution of moment at exterior panel (column and middle strip moments at
negative and positive moments).
37
Reinforced Concrete Design II
Example 5
For the exterior longitudinal frame (Frame B) of the flat plate floor shown in figure, and by using
the Direct Design Method, find:
a. Longitudinal distribution of the total static moment at factored loads.
b. Lateral distribution of moment at exterior panel (column and middle strip moments)
38
Reinforced Concrete Design II
Example 6
For the exterior transverse frame of the flat slab floor shown in figure, and by using the Direct
Design Method, find:
a. Longitudinal distribution of the total static moment at factored loads.
b. Lateral distribution of moment at exterior panel (column and middle strip moments)
D = 6.5 kN/m2
L = 5.0 kN/m2
39
Reinforced Concrete Design II
Example 7
For the transverse frame of the flat slab floor shown in figure, and by using the Direct Design
Method, find:
a. Longitudinal distribution of the total static moment at factored loads.
b. Lateral distribution of moment at exterior panel (column and middle strip moments)
D = 7.0 kN/m2
L = 4.0 kN/m2
40
Reinforced Concrete Design II
Example 8
For the longitudinal frame of the flat slab floor shown in figure, and by using the Direct Design
Method, find:
a. Longitudinal distribution of the total static moment at factored loads.
b. Lateral distribution of moment at exterior panel (column and middle strip moments)
qu = 18.0 kN/m2
edge beams: 300×600 mm
41
Reinforced Concrete Design II
Example 9
For the transverse exterior frame (Frame D) of the flat plate floor, without edge beams, shown in
Figure, and by using the Direct Design Method, find:
a. Longitudinal distribution of the total static moment at factored loads.
b. Lateral distribution of moment at interior panel (column and middle strip
moments at negative and positive moments).
Slab thickness = 180 mm, d = 150 mm
qu = 15.0 kN/m2
All columns = 400×400 mm
42
Reinforced Concrete Design II
General Example 1
Slab with beams
- All interior beams are 300 × 600 mm
- B1 & B2 are 300 × 600 mm
- B5 & B6 are 300 × 700 mm
8m
(B) (D)
B6
B8
- All columns are 600 × 600 mm
- Slab thickness = 180 mm
- Live load = 4.25 kN/m2 B3 B4
- γconcrete = 25 kN/m3
8m
B5
B7
(A) (C)
B1 B2
6m 6m 6m
Solution
(1) Computing αf
Compute the ratio of the flexural stiffness of the longitudinal beams to that of the slab (αf) in the
equivalent rigid frame, for all beams around panels A, B, C, and D.
Beam sections
B1 and B2 bE = 720
bE 720
2 < = = 2.40 < 4
180
bw 300
O. K.
hf 180
0.2 < = = 0.3 < 0.5}
600
h 600
bE
k = 1 + 0.2 = 1 + 0.2 (2.4) = 1.48
bw
bw h3 300 (600)3
Ib = k = 1.48 ( ) = 7.992 × 109 mm4
12 12 300 420
1 1
Is = b t3 = × 4300(180)3 = 2.090 × 109 mm4
12 12
8000
b= + 300 = 4300 mm
2
Ecb Ib Ib 7.992 × 109
αfB1 = αfB2 = = = = 3.823
Ecs Is Is 2.090 × 109
Where Ecb = Ecs
43
Reinforced Concrete Design II
B5 and B6
bE 820 bE = 820
2 < = = 2.73 < 4
bw 300
O. K.
180
t 180
0.2 < = = 0.26 < 0.5}
h 700
700
bE
k = 1 + 0.2 = 1 + 0.2 (2.73) = 1.546
bw
bw h3 300 (700)3
Ib = k = 1.546 ( ) = 13.26 × 109 mm4
12 12
1 1 300 520
Is = b t3 = × 3300(180)3 = 1.604 × 109 mm4
12 12
6000
b= + 300 = 3300 mm
2
Ecb Ib Ib 13.26 × 109
αfB5 = αfB6 = = = = 8.267
Ecs Is Is 1.604 × 109
bE = 1140
B3 and B4
bE 1140
180
2 < = = 3.8 < 4
bw 300
O. K.
t 180
600
B7 and B8
Ib = 9.504 × 109 same as B3 and B4
1 1
Is = b t3 = × 6000 × (180)3 = 2.916 × 109 mm4
12 12
b = 6000 mm
Ecb Ib Ib 9.504 × 109
αfB7 = αfB8 = = = = 3.259
Ecs Is Is 2.916 × 109
αf1 ℓ2 2
0.2 ≤ ≤ 5.0
αf2 ℓ1 2
αf = 2.444 αf = 2.444
αf = 8.267
αf = 3.259
αf = 3.259
(B) B8 (D)
B6
αf = 2.444 αf = 2.444
B3 B4
αf = 8.267
αf = 3.259
αf = 3.259
(A) (C)
B5
B7
αf = 3.823 αf = 3.823
B1 B2
Panel A
1 1
αf1 ℓ2 2 (αfB1 + αfB3 ) × (8000)2 (3.823 + 2.444) × (8000)2
2 2
= = = 0.97
αf2 ℓ1 2 1
(αfB5 + αfB7 ) × (6000)2
1
(8.267 + 3.259) × (6000)2
2 2
0.2 < 0.97 < 5.0 O. K.
Panel B
1 1
αf1 ℓ2 2 (αfB3 + αfB3 ) × (8000)2 (2.444 + 2.444) × (8000)2
2 2
= = = 0.754
αf2 ℓ1 2 1
(αfB6 + αfB8 ) × (6000)2
1
(8.267 + 3.259) × (6000)2
2 2
0.2 < 0.754 < 5.0 O. K.
45
Reinforced Concrete Design II
Panel C
1 1
αf1 ℓ2 2 (αfB2 + αfB4 ) × (8000)2 (3.823 + 2.444) × (8000)2
2 2
= = = 1.71
αf2 ℓ1 2 1
(αfB7 + αfB7 ) × (6000)2
1
(3.259 + 3.259) × (6000)2
2 2
0.2 < 1.71 < 5.0 O. K.
Panel D
1 1
αf1 ℓ2 2 (αfB4 + αfB4 ) × (8000)2 (2.444 + 2.444) × (8000)2
2 2
= = = 1.333
αf2 ℓ1 2 1
(αfB8 + αfB8 ) × (6000)2
1
(3.259 + 3.259) × (6000)2
2 2
0.2 < 1.333 < 5.0 O. K.
Computing αfm
Panel A
1 1
αfmA = (αfB1 + αfB3 + αfB5 + αfB7 ) = (3.823 + 2.444 + 8.267 + 3.259) = 4.448
4 4
αfmB = 4.104
αfmC = 3.196
αfmD = 2.852
Panel A
ℓn = 8000 – 600 = 7400 mm ; Sn = 6000 – 600 = 5400 mm
ℓn 7400
β= = = 1.37
Sn 5400
A B C D
160 160 160 160
46
Reinforced Concrete Design II
Computing C
For B5 and B6
x x3 y
C = ∑ ( 1 − 0.63 )
y 3
180 (180)3 × 820 300 (300)3 × 520
C1 = ( 1 − 0.63 × ) + ( 1 − 0.63 × )
820 3 520 3
9 4
= 4.353 × 10 mm
x = 180
x = 180
180
y = 700
y = 520
700
x = 300 x = 300
300 520
B1 and B2
180 (180)3 × 720 300 (300)3 × 420
C1 = ( 1 − 0.63 × ) + ( 1 − 0.63 × )
720 3 420 3
9 4
= 3.258 × 10 mm
720
y = 720 y = 420
180
x = 180
x = 180
y = 600
600
y = 420
x = 300 x = 300
300 420
47
Reinforced Concrete Design II
Computing βt
Ecb C C
βt = = ; Ecb = Ecs
2 Ecs Is 2 Is
For B5 and B6
1 1
Is = ℓ2 t 3 = × 8000 × (180)3 = 3.888 × 109 mm4
12 12
C 5.191 × 109
βt = = = 0.693
2 Is 2 × 3.888 × 109
8000 600
ℓ2 = + = 4300 mm
2 2
ℓn = 6000 − 600 = 5400 mm
1 1
Mo = q u ℓ2 ℓ2n = × 15.9 × 4.3 × (5.4)2 = 249.21 kN. m
8 8
0.57 Mo 0.35 Mo
142.05 kN.m 87.22 kN.m
0.16 Mo
0.65 Mo 0.65 Mo
39.87 kN.m 0.70 Mo
161.99 kN.m 161.99 kN.m
174.45
48
Reinforced Concrete Design II
49
Reinforced Concrete Design II
Interior span
Negative moment (total = -0.65 Mo = -161.99 kN.m)
Negative moment in column Strip = 161.99 × 0.65 = 105.29 kN.m
Negative moment in beam = 105.29 × 0.85 = 89.50 kN.m
Negative moment in column strip slab = 105.29 – 89.5 = 15.79 kN.m
Negative moment in middle strip = 161.99 – 105.29 = 56.7 kN.m
50
Reinforced Concrete Design II
General Example 2
Flat plate with edge beams
- Edge beams are 250 × 500 mm
- All columns are 500 × 500 mm
- Slab thickness = 200 mm
6m
(B) (D)
B4
- Live load = 4.0 kN/m2
- γconcrete = 24 kN/m3
6m
B2
(A) (C)
B1 B3
Solution 4m 4m 4m
(1) Computing αf
Compute the ratio of the flexural stiffness of the longitudinal beams to that of the slab (αf) in the
equivalent rigid frame, for all edge beams.
Beam sections
B1 and B3
51
Reinforced Concrete Design II
1
c/2 ℓ1/2 - c/2
. A F
c/2
. .
. .
B .
. ℓ1/2
ℓ2 .
.
½ panel load
C .
.
Mneg. Mpos.
D E
. c/π .
1 . .
ℓ1/2 ℓ1/2 . reaction
.
. . .
c.g.
c.g.
.
.
2c/3π c/π
. .
Sum of reactions on arcs AB and CD = load on area ABCDEF
ℓ1 1 c 2
= 𝑞𝑢 {ℓ2 − 2 ( π ( ) )}
2 4 2
ℓ2 ℓ1 π c 2
= 𝑞𝑢 { − }
2 8
No shear along lines AF, BC, DE, EF
∑ M1-1 = 0
ℓ2 ℓ1 π c 2 c 𝑞𝑢 ℓ2 ℓ1 ℓ1 1 π c2 2 c
Mneg. + Mpos. + 𝑞𝑢 { − } − ( ) + 𝑞𝑢 × 2 ( × )=0
2 8 π 2 4 4 4 3π
𝑞𝑢 ℓ2 ℓn 2
previously Mo = … … . (1)
8
Letting Mo = Mneg. + Mpos.
𝑞𝑢 ℓ2 ℓ1 2 4c c3
Mo = (1− + )
8 π ℓ1 3 ℓ2 ℓ1 2
𝑞𝑢 ℓ2 ℓ1 2 2c 2
Mo ≈ (1− ) … … . (2)
8 3 ℓ1
Eq. (1) is useful for flat plate floor or two – way slab with beams, while Eq. (2) is more suitable for
flat slab, where in round column capitals are used.
52
Reinforced Concrete Design II
Example:
Compute the total factored static moment in the long and short directions for an interior panel in flat
slab 6 × 7 m, given qu = 15 kN/m2, column capital = 1.40 m.
Solution:-
a- In long direction
𝑞𝑢 ℓ2 ℓ1 2 2c 2 15 × 6 × (7)2 2 × 1.4 2
Mo = (1− ) = (1− ) = 414 kN. m
8 3 ℓ1 8 3 ×7
b- In short direction
15 × 7 × (6)2 2 × 1.4 2
Mo = (1− ) = 337 kN. m
8 3 ×6
a- In long direction
ℓn = 7.0 – 0.89 × 1.4 = 5.754 m
𝑞𝑢 ℓ2 ℓn 2 15 × 6 × (5.754)2
Mo = = = 372.4 kN. m
8 8
b- In short direction
ℓn = 6.0 – 0.89 × 1.4 = 4.754 m
15 × 7 × (4.754)2
Mo = = 296.6 kN. m
8
53