Professional Documents
Culture Documents
com
Questions
A. B.
C. D.
9. If 3a = 4
4b = 5
5c = 6
6d = 7
7e = 8
8f = 9
13. For a turbo-generator connected to an infinite bus, field excitation is kept constant while steam input is
increased, then
A. Power angle will increase B. Power angle will decrease
C. Generator will feed more real power to BUS D. Generator will feed more kVA to BUS
14. x(t) and X(ω) forms a Fourier transform pair. If X(ω) is given by ,
19. What will be the output of the system shown below, having impulse response h(t)=e–2t u(t) ?
A. 2 B. 4
C. 6 D. 0
20. If the Fault current is 5 kA and Current Setting is 125% then Plug Setting Multiplier (PSM) will be _____.
Provided CT secondary rated current is 1A and CT ratio is 500: 1
21.
Find the value of
A. 0.5 B. 1
C. 1.5 D. 2
22. For Maximum Power transfer to 5Ω resistive load, the value of N2 will be ____
_____
A. 7 B. 14
C. 21 D. 20
27. For a single-phase transformer, if power factor = 0.8 lag and efficiency is 90% both at half load and full
load. What will be its iron loss?
A. 0.02 pu B. 0.03 pu
C. 0.04 pu D. 0.05 pu
28. To implement A = (x + z) ( + y), minimum _____ 2-input NOR gates will be required, provided only w, x,
y and z inputs are available.
A. 2 B. 4
C. 6 D. 8
29. If δ(n + 2) * δ(1 – n) = δ(an + b), where * denotes convolution, then (a + b) = __________,
30. For full wave rectifier circuit, DC sensitivity is 1000 Ω/volts. What is the value of multiplier resistance (in
kΩ) if input voltage is 20 V (rms), meter resistance = 250Ω? (diode resistance is negligible)
31. If process technology factor and drain current are 0.01 v–1 and 10 mA respectively then the value of
is _____________kΩ.
A. 10 B. 1
C. 10.1 D. 1.1
32.
If and such that f = A + iB is an analytic function, then k = ________.
33. The given circuit for duty ratio of 0.6 will act as
A. 111.52 B. 121.52
C. 132.52 D. 142.52
36. For the circuit shown below, diode cut-in voltage is 0.56 volts. Which of the following will represent the
Vout – Vin curve ?
A. B.
C. D.
37. If the below given circuit is used as a filter in any network, the filter is act as a
www.byjusexamprep.com
A. 0 B. 0.5
C. 2C1 D. C1/π
40. Break-in point for the Open loop Transfer function G(s)H(s) = is __________ if k > 0.
41. For the circuit shown below Iload = 230 sin (ωt – 40°) Amp. The load power is ______ kW.
42. If capacitance/km when 3-conductor are bunched together is 0.9 μF and between one conductor and other
two conductor to sheath is 0.4 μF. Then capacitance/phase is _______μF/km.
www.byjusexamprep.com
Then x will be
A. 1 B.
C. D.
44. What is the Directional derivative of function xyz in x direction at (2, 2, 2) ?
A. 2 B. 4
C. 6 D. 8
45. RMS value of signal x(t)= is ____________. Provided time
period is 5 sec.
46. For the network shown below, switch is opened at t = 0, Before t = 0 switch was closed and you can
assume that network was in steady state. The value of at t = 0+ will be ______ V/sec.
47. For the phase lag network shown below, what will be the Value of R1 in kΩ for the transfer function
www.byjusexamprep.com
A. 3 B. 6
C. 9 D. 12
48. The value of is _________.
49. For a 10MVA, 13.8 kV generator consider, Xd″ = 0.15, X2 = 0.15, X0 = 0.05, current limiting reactor in
neutral = 0.7Ω.This generator is going to be connected to the power system. Before the connection, its
voltage is adjusted to 13200 volts. Suddenly, an L-L-G fault occurs at terminal b and c. Value of in p.u
will be ________
50. Consider an equation (x.log10 x–1.2=0) solved using Newton Raphson method for first approximate of
value 2, its second approximate value will be ____________.
51. For the closed loop transfer function , value of damping ratio (ξ) is ________
52. A fair coin is tossed 6 times. What is the Probability of getting at least 4 heads ?
53.
If (spherical co-ordinates) = (Cartesian co-ordinates) Then the value of
A′= ______
A. 1 B. 1.5
C. 2.5 D. 0
54. For the digital combinational circuit shown below, value of F is _______
A. x + y B. xy
C. D.
55. If f(t) and F(s) are Laplace transform pair such that then the value of f(0+) + f( ) =
_______.
56. RMS value of the signal shown below having 250 Hz frequency is ?
b) is ___________.
59. Thevenin’s equivalent resistance seen from the terminals x and y is ______ Ω for the network shown
below.
www.byjusexamprep.com
A. 4 B. 3
C. 2 D. 1
60. Consider a Wein-Bridge oscillator which is purposely inserted a circuit between x and y. Out of the
following, the correct option is ?
A. Circuit will control the output amplitude B. Circuit will be used to tune correct frequency
C. Circuit will reduce stray capacitance D. All of the above
61. What is the Particular solution of (x + log y)dy + ydx = 0 when y(0) = 1 ?
A. y(x + 1) + 1 = 0 B. y(x – 1) + 1 = 0
C. y(x + 1 + logy) + 1 = 0 D. y(x – 1 + logy) + 1 = 0
62. For a Shunt DC machine, consider supply voltage as 240 V, armature resistance to be 0.15 Ω and field
resistance is 120 Ω.If line current when machine runs as a generator and as motor is 75A in each case.
Then ratio of speed of machine as a generator to speed of machine as a motor is _______
63. Consider following table related to open circuit test on single phase transformer
www.byjusexamprep.com
A. ns2LC B. (1 + LCs2)n
C. (1 + s2LC)n D. 0
65. Consider two uniform sheet charges of infinite dimension. If first sheet charge is at x = 2 with surface
charge density 5μC/m2 and second sheet charge is at z = 4 with surface charge density –10μC/m2.Then
electrical field at (x = 1, y = 2 & z = 3) will be given by then (A + B + C + D) = ________.
www.byjusexamprep.com
Solutions
1. A
Sol. The meaning of Perplex is to Baffle.
2. From 162 to 163
Sol. 95 + 20.5 = 115.5
115.5 + 22.5 = 138
138 + 24.5 = 162.5
162.5 + 26.5 = 189
3. A
Sol.
i.e., one letter from right end is followed by one letter from left hand
So ACQUIRE = EARCIQU
4. B
Sol. CP/meter = ₹x
MP/meter = ₹ 1.2x
But you give ₹ 0.8x instead of ₹ x
So, Profit =
= 50%
5. C
Sol. DENOUNCE Publicly declare to be wrong or evil.
Therefore, Attack and Condemn both are correct.
6. B
Sol. Let |x – 2| = m
Therefore, m ≥ 0
m2 + m – 2 = 0
(m – 1) (m + 2) = 0
Since, m ≥ 0
m = 1 only
www.byjusexamprep.com
i.e., |x – 2| = 1
x = 3, 1
Sum = 4
7. A
Sol.
8. From 46.5 to 47
Sol.
=
Area (Δ FAB) = Area (Δ CDB) = 9 cm2
Area (Δ BDF) =
= 46.76 cm2
9. B
Sol. 3a = 4
abcdef = 2
10. 21
Sol. Let cost price = CP
For 20% discount ⇒ SP = 80% of CP
= 24
80% of CP = 24
CP = 30
If 30% discount is given then
SP = 70% of CP
= I1 – 200
Applying KVL :
I1 = 86.67 Amp
12. A,D
Sol.
Since y(–1) = x[(–1)2] = x(1)
i.e., present output depends on Future input
So Non-Causal
Since x(t) → y(t) = x(t2)
Delay in input → y′(t) = x(t2 – t0)
13. A,C
Sol. Drawing phasor diagram
14. D
Sol.
15. 55
Sol. Gain cross over frequency is calculated at
|G(jω)H(jω)| = 1
Phase at (gain = 1) ⇒ –125° = ϕ
So PM = 180° + ϕ
= 180° + (–125°)
= 55°
16. A
Sol.
www.byjusexamprep.com
17. C
Sol.
Therefore,
19. A
Sol.
Output =
www.byjusexamprep.com
20. 8
Sol.
=8
21. C
Sol.
= Sum of Residues
At z = 1 ⇒ Residue =
So, I = 3/2 = 1.5
22. C
Sol. For Maximum Power Transfer to load,
23. 4
Sol.
is Solenoidal i.e.
24. A
www.byjusexamprep.com
V1 = h11 I1 + h12 V2
V2 = Z21 I1 + Z22I2
I2 = h21 I1 + h22 V2
At I1 = 0,
25. A
Sol. For inductive load
W1 = VL IL cos (30°- φ)
W1 = VL IL cos (30°+φ)
W1 = -W2
φ = 90°
PF = cos 90° = 0
26. B
Sol.
www.byjusexamprep.com
⇒ x2 + 16x + 28 = 0
x = –2, –14
|x|max = 14
27. B
Sol. Given η = 0.9 both at full load and half load
at half load
28. B
Sol.
= 10 kΩ
32. -2
Sol. For an analytical function
Gives k = –2
33. A
Sol.
For TON→
www.byjusexamprep.com
For TOFF→
V0 = Ldi/dt
V0 TOFF = LΔI … (2)
Where
and T = TON + TOFF
For α = 0.6
⇒ Step up chopper.
34. 255
Sol. Comparators required = 2n –1
= 28 – 1
= 256 – 1
= 255
35. C
Sol. |z1||z4| = |z2||z3|
|z4| = = 132.52
36. B
Sol. If Vin > 0 → D1 = On when Vin > 0.56 V
D2 = OFF so Vout = Vin-0.56
www.byjusexamprep.com
If Vin < 0 ⇒
So, Vout = - (Vin+0.56)
37. A
Sol. For f → 0
V+ = V– = 0V
So, Vout = 0
Hence, this is a Low pass filter.
38. B
Sol. β = 50 to 200
There is ± 20% variation in Ic,
Therefore, gm also varies by ± 20% (since gm Ic )
gmrπ = β
www.byjusexamprep.com
So,
of gm= 0.8 gm
39. A
Sol. Since the signal f(t) is half wave symmetric,
So, all even harmonics = 0
So, for even k, Ck = 0
So, C2 = 0
40. From 2 to 3
Sol. e–s≃ (1 – s)
G(s)H(s) =
To find Break-in/out points
1 + G(s)H(s) = 0
G(s)H(s) =
For k > 0 → K’ = negative
So, Root locus will act like complementary Root locus.
www.byjusexamprep.com
Cc =
So, capacitance/phase = Cs + 3Cc
= 0.3 + 3 × 0.05
= 0.45 μF/km
43. A
Sol. From the circuit shown :
and
So,
Therefore, x = 1
44. B
Sol. Let = xyz
www.byjusexamprep.com
= 9.8
46. 4
Sol. For t < 0 ⇒ switch closed
I = V/R = 2/1
= 2A
iL(0–) = iL(0+) = 2A
www.byjusexamprep.com
and vs(0–) = 0 V.
at t = 0+⇒
47. C
Sol. For phase lag Network,
…(1)
…(2)
From given T.F, = 0.01
and = 0.1⇒ = 10
By (1) ⇒ R2 = 1000Ω
By (2) ⇒
R1 = 9000 = 9kΩ
48. From 3 to 3.5
Sol.
Since
So, 2 × 5/3
= 10/3 = 3.33
49. From 0.3 to 0.35
Sol. Let Base MVA = 10 MVA
Base kV = 13.8 KV
www.byjusexamprep.com
or 13800 V
Base impedance =Zb=(kVb)2/(MVAb)
Zb= (13.8)2/10
Since, neutral reactor = 0.7Ω
Its value in
So,
= 0.9565 – (–j4.2058) (j0.15) = 0.32563 pu
50. From 2.5 to 3
Sol. f(x) = x log10 x – 1.2
f’(x) = log10 x + log10 e
= 2.81
51. 0.5
Sol. Given,
By comparing, we get,
Required Probability =
53. B
Sol.
Let
In Cartesian coordinates,
where,
and
So,
Since x = r sin θ cos
So, sin θ cos = x/r
Gives
and r =
Similarly
So,
So, A′ = 3/2 = 1.5
54. D
www.byjusexamprep.com
Sol. 01 ⇒
=
=y
02 ⇒
03 = F =
(Since I0= and I1= in 3rd 2 × 1 mux)
So,
55. 3
Sol.
f( ) =
So f(0+) + f( ) = 3
56. A
Sol. Dividing into two parts x(t) = x1(t) + x2(t)
= 29.04
I1 = 20A
So
So, Zero input response
Then, a + b=1
59. C
Sol. For RTH calculation,
60. A
Sol. Circuit will act as an amplitude controller
(x + logy) dy = 0
xy + y logy – y + c = 0
y(0) = 1 ⇒ c = 1
Hence, Particular solution is y(x – 1 + logy) + 1 = 0
62. From 1 to 1.2
Sol. V = 240
Ra = 0.15Ω
Rf = 120Ω
If = 240/120 = 2A
As a generator,
Iag = 75 + 2 = 77A … (1)
As a motor,
www.byjusexamprep.com
So,
= 1.10
63. From 204.5 to 207
Sol.
= 0.5344
64. C
Sol. One LC unit
www.byjusexamprep.com
Therefore, A = (1 + s2LC)n
At x = 1 ⇒
So,
Due to -10 μC/m2 at (1, 2, 3)
At z = 3 ⇒
So,
So,