You are on page 1of 7

PENULISAN REFLEKSI PRAKTIKUM 2

BAHAGIAN I

ISU / MASALAH Masalah yang berlaku dalam PdPc ini ialah guru kurang
SEMASA PdPc memberi penerangan tentang konten sejarah.

Masalah ini berlaku mungkin disebabkan oleh guru lebih

MENGAPA ISU / memberi penekanan terhadap aktiviti Pembelajaran Abad


MASALAH Ke-21 (PAK21) berbanding dengan konten sejarah yang

BERLAKU sepatutnya dijelaskan dengan lebih mendalam.

BAHAGIAN II

Penambahbaikan yang disarankan ialah guru seharusnya


perbanyakkan penerangan tentang konten sejarah bagi
PENAMBAHBAIKAN
setiap topik yang dibincangkan sebelum memulakan
YANG DISARANKAN
sebarang aktiviti.

Langkah penambahbaikan yang akan dilakukan ialah guru akan


memberikan penerangan dengan lebih mendalam bagi setiap
LANGKAH topik yang dibincangkan sebelum memulakan aktiviti
PENAMBAHBAIKAN PAK21. Hal ini penting bagi memastikan murid tidak hanya
YANG AKAN menjalankan aktiviti semata-mata, tetapi turut mendapat input
DILAKUKAN tentang topik yang dipelajari.
BAHAGIAN III

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran dan
Sejarah Tingkatan 1 (1A)
Kelas

Tema / Tajuk Sejarah Kita dan Dunia

Tarikh 31 Julai 2017 ( Isnin)

Masa 12.40 - 1.40 Petang (60 Minit)


Standard Kandungan :
4.2 Peningkatan Tamadun dan Sumbangannya.
Standard Pembelajaran :
Fokus 4.2.1 Mengenalpasti empat lokasi peningkatan tamadun.
4.2.2 Membincangkan peningkatan Tamadun Yunani dalam aspek
pemerintahan dan pentadbiran.
K4.2.7 Menjelaskan kepentingan menghargai asas-asas amalan demokrasi.
Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat :
i. Mengenalpasti lokasi kemunculan Tamadun Yunani, Rom, India dan
China.
Objektif
ii. Menyatakan bentuk pemerintahan dalam Tamadun Yunani.
iii. Membincangkan peningkatan Tamadun Yunani dalam aspek
pemerintahan dan pentadbiran.

1) Rotating Station
Aktiviti 2) Pemerhatian terhadap peta lokasi.
3) Puzzle

EMK - Mendorong supaya berusaha bersungguh-


sungguh bagi mencapai kemajuan dalam
pelbagai bidang demi kesejahteraan
masyarakat dan negara.
- Melahirkan semangat patriotisme untuk
membangunkan negara.

- Memahami kronologi peningkatan


tamadun dunia.
- Mempunyai jati diri iaitu keterlibatan diri
dalam pembangunan negara.

- Paparan nota pada komputer riba.

- Kertas Soalan
- Peta
- Kertas A4
Bahan Bantu - Marker Pen
Mengajar - Komputer Riba
- Nota
- Gula-gula
- Dragon Ball
SK : 4.2, SP : 4.2.1, 4.2.2 dan K4.2.7
Penilaian Pengajaran
Murid dapat memahami maklumat tentang peningkatan tamadun dunia
dan Pembelajaran
iaitu Tamadun Yunani dalam aspek pemerintahan dan pentadbiran.

Refleksi
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

AKTIVITI EMK CATATAN


Set Induksi (5 Minit) Strategi : BBM :
1) Guru bertanyakan persediaan murid untuk - Aktiviti guru dan murid. - Peta Lokasi
memulakan sesi pembelajaran.
2) Guru bertanyakan soalan kepada murid Kaedah :
tentang topik yang telah dipelajari pada sesi - Penyoalan berkaitan
pembelajaran terdahulu. dengan topik pembelajaran.
- Soalan guru :
i. Apakah yang telah kita pelajari pada Nilai Murni :
minggu lepas? - Berani mencuba iaitu
ii. Apakah tamadun tersebut? berani mengemukakan
- Contoh Jawapan : jawapan terhadap
i. Tamadun Awal Dunia pertanyaan guru.
ii. Tamadun Mesopotamia
iii. Tamadun Mesir Purba
iv. Tamadun Indus
v. Tamadun Huang He
3) Guru mengaitkan jawapan murid dengan sesi
pembelajaran pada hari ini iaitu Peningkatan
Tamadun Yunani.
4) Guru menyatakan secara umum kepada
murid bahawa terdapat empat tamadun yang
terlibat dalam peningkatan tamadun iaitu
Tamadun Yunani, Tamadun Rom, Tamadun
India dan Tamadun China, tetapi topik
pembelajaran pada hari ini hanya akan
berfokuskan kepada Tamadun Yunani
terlebih dahulu.
5) Guru mengedarkan peta lokasi kepada setiap
kumpulan murid yang telah sedia dibentuk.
Setiap kumpulan dibekalkan dengan satu
peta lokasi bagi Tamadun Yunani.
6) Guru mengarahkan murid memerhatikan peta
lokasi bagi Tamadun Yunani dan guru
menerangkan topik yang berkaitan dengan
peta tersebut.
7) Berdasarkan peta tersebut, guru
menjelaskan secara ringkas tentang lokasi
Tamadun Yunani iaitu Athens, Sparta dan
Corith serta perkaitannya dengan
pemerintahan dan pentadbiran bagi
tamadun tersebut.
Langkah 1 ( 10 Minit)
1) Guru memberi penerangan awal berkaitan
dengan topik pembelajaran sebelum aktiviti
Rotating Stations dijalankan.
2) Guru menjelaskan kepada murid tentang
lokasi, perkembangan dan peningkatan
dalam aspek pemerintahan dan pentadbiran
Tamadun Yunani.
3) Guru menjelaskan kepada murid bahawa
Strategi :
terdapat tiga lokasi penting bagi Tamadun
- Aktiviti guru dan murid.
Yunani iaitu Athens, Sparta dan Corith
Kaedah :
tetapi penekanan lebih diberikan kepada
- Penerangan guru terhadap
negara-kota Athens dan Sparta.
topik pembelajaran.
4) Guru juga menjelaskan bahawa negara-
kota Tamadun Yunani dikenali sebagai
Polis dan bentuk pemerintahan yang
pernah diamalkan oleh Polis atau negara-
kota Athens ialah Monarki, Oligarki,
Aristokrasi, Tirani dan Demokrasi.
5) Guru juga menerangkan tentang badan
pentadbiran Athens iaitu Majlis, Majistret
dan Juri.
AKTIVITI EMK CATATAN
Langkah 2 (25 Minit)
1) Guru menerangkan kepada murid tentang
aktiviti Rotating Stations yang akan Strategi :
dijalankan. - Aktiviti berpusatkan BBM :
2) Guru mengedarkan kertas soalan kepada murid. - Kertas soalan
setiap kumpulan murid. Kaedah : - Puzzle
3) Kertas soalan perlu diisi dengan jawapan - Rotating Stations - Komputer Riba
sewaktu aktiviti Rotating Stations dijalankan. Nilai Murni : - Nota
4) Di setiap stesen, terdapat bahan atau nota - Kerjasama dalam ahli
yang perlu dirujuk oleh murid bagi mengisi kumpulan.
jawapan di kertas soalan yang telah - Persaingan antara
diberikan. kumpulan.
i. Stesen 1 : Puzzle dan buku teks. KB :
ii. Stesen 2 : Bahan rujukan yang - Menjana idea berdasarkan
dipaparkan pada komputer riba. aktiviti yang dijalankan.
iii. Stesen 3 : Nota - Menganalisis bahan atau
iv. Stesen 4 : Buku teks. nota yang dirujuk bagi
5) Murid bergerak dari stesen mengikut mencari jawapan.
kumpulan masing-masing.
6) Guru memantau aktiviti murid.
Langkah 3 (15 Minit) Strategi : BBM :
1) Guru menjalankan aktiviti pengukuhan bagi - Aktiviti berpusatkan - Kertas A4
menguji kefahaman murid terhadap topik murid. - Gula-gula
yang dipelajari.
2) Aktiviti pengukuhan adalah berdasarkan Kaedah :
aktiviti Dragon Ball iaitu guru menyediakan - Dragon Ball
soalan kepada kepada murid.
3) Terdapat 10 soalan yang disediakan dalam Nilai Murni :
setiap kertas bagi aktiviti ini. - Keyakinan untuk
4) Guru menjelaskan aktiviti Dragon Ball menjawab soalan.
kepada murid iaitu setiap murid yang
mendapat bola tersebut perlu menjawab
soalan yang terdapat pada kertas tersebut.
5) Murid yang dapat menjawab soalan dengan KB :
betul akan diberikan ganjaran.
6) Aktiviti diteruskan sehingga kesemua soalan - Menjana Idea.
terjawab.
Penutup (5 Minit)
1) Guru mengedarkan kertas A4 kepada setiap KB :
BBM :
murid untuk dibuat refleksi pada sesi - Membuat rumusan
- Kertas A4.
pembelajaran pada hari ini dan memungut terhadap sesi pembelajaran.
kembali kertas tersebut.

You might also like