You are on page 1of 4

Osnovna škola Kaćuni

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

115
Školska godina: Broj:
Predmet:Bosanski jezik i književnost…………….... Razred: VIII(osmi)………....

Nastavna jedinica: Branko Ćopić: “Bašta sljezove boje”

Tip časa: a) obrada novog nastavnog sadržaja, b) vježbanje, c) ponavljanje, d) utvrđivanje, e)


sistematizacija

Nastavne metode: a) razgovor, b) usmeno izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracija, e) rad na tekstu, f) diskusija,
g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, i) grafički radovi

Nastavna sredstva i pomagala: a) slike, b) karte, c)knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e)makete-modeli, f) CD


player,
g) crteži-šeme, h)prirodni materijal, i) Notebook PC, j) multimedija

Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) rad u paru, d) individualni

Cilj sata: Razvijanje vještine pravilnog razumijevanja poruke, sadržajna analiza, vremenska i
prostorna lokalizacija teksta, kompozicija proznog djela (tema, fabula, likovi), hronološki i
retrospektivani način kazivanja, karakterizacija glavnog lika, elementi izražajnog čitanja,
uočavanje i imenovanje pojedinosti u pripovijeci, naracija, deskripcija, dijalozi, humorističnost
proze, humoristična priča, humorist

Zadaci nastavnog sata:

a) Obrazovni (formiranje pojmova, predstava i zakonitosti): upoznavanje temeljnih značajki


umjetničke pripovijetke, osobenosti žanra pripovijetke, razvijanje vještine pravilnog
razumijevanja poruke, sadržajna analiza, vremenska i prostorna lokalizacija teksta,
kompozicija proznog djela (tema, fabula, likovi), hronološki i retrospektivani način kazivanja,
karakterizacija glavnog lika, elementi izražajnog čitanja, uočavanje i imenovanje pojedinosti u
pripovijeci, naracija, deskripcija, dijalozi, humorističnost proze, humoristična priča, humorist;
b) Funkcionalni (razvoj sposobnosti, vještina, misaonih operacija): razvijanje misaonih, perceptivnih,
emotivnih i stvaralačkih funkcija, razvijanje sposobnosti uočavanja pravde, izgrađivanje i
formiranje perceptivnih, mentalnih i komunikativnih sposobnosti;
c) Odgojni (razvoj navika, interesa, pogleda na svijet, osobina ličnosti): razvijanje ljubavi prema jeziku i
književnosti uopće, ljepota osobnog doživljaja književnosti kao vrijednost, razvijanje ljubavi
prema pisanoj riječi, spontano doživljavanje pisane riječi, razvijanje osjećaja za pravdu,
istinoljubivost kao vrijednost, razumijevanje normi ljudskog ponašanja, izgrađivanje
pozitivnih osobina ličnosti, razvijanje ljubavi prema porodici;

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1. UVODNI DIO SATA:

Dragi moj Zijo,

(...)
Kako li smo nekada, zajedno, dječački, lirski zaneseni, tugovali nad pjesnikom Garsijom Lorkom i
zamišljali ono proskozorje kad ga odvode, bespovratno, pustim ulicama Granade.
Bio sam, skorih dana, i u Granadi, gledao sa brijega osunčan kamenit labirint njenih ulica i pitao se:
na koju su ga stranu odveli? Opet si tada bio pored mene, sasvim blizu, i ne znam ko je od nas dvojice
šaputao Lorkine riječi pune jeze:
“Crni su im konji, crne potkovice.”
Umnožavaju se po svijetu crni konji i crni konjanici, noćni i dnevni vampiri, a ja sjedim nad svojm
rukopisima i pričam o jednoj bašti sljezove boje, o dobrim starcima i zanesenim dječacima. Gnjuram
se u dim rata i nalazim surove bojovnike: golubljeg srca. Prije nego što me odvedu, žurim da ispričam
bajku o ljudima. Njeno su mi sjeme posijali u srce još u djetinjstvu i ono bez prestanka niče, cvjeta i
obnavlja se.
(...) 
(Književniku ZIJI DIZDAREVIĆU, ubijenom u logoru Jasenovac 1942.)
 Šta su našem piscu Branku Ćopiću „posijali u srce još u djetinjstvu“?

2. GLAVNI DIO SATA:

Najava teksta
Branko Ćopić: BAŠTA SLJEZOVE BOJE

Interpretativno čitanje teksta

Emocionalno-intelektualna pauza

Konkretizacija doživljaja:

Kojem periodu u odrastanju je pisac posvetio ovu priču?

Interpretacija teksta:

Otkrijmo značenje riječi!

spektar - snop raznobojnih zraka koji se stvara prelamanjem svjetlosti kroz prizmu
sljez - vrsta ljekovite biljke
prosinuti - početi sjati, iznenada bljesnuti
čivit - plava boja, modar kao čivit, indigo
kvit - koji su izravnati u računima i međusobnim obavezama
bečiti se - neobičajeno izbuljiti oči, zgledati se s nekim u čudu
haps - hapšenje, uhićenje koga radi odvođenja u zatvor
uzjoguniti se - biti tvrdoglav, jogunast, zainatiti se
uzrikiti se - zagledati se
tur - zadnji dio pantalona
vajda - korist
buvara - zatvor

Interpretacija

 Zbirka priča “Bašta sljezove boje” sadrži 54 kratke priče razdijeljene u tri cjeline. Priča
koju ste pročitali pripada ciklusu pod naslovom “Jutra plavog sljeza” u kojem se pisac posvećuje
svojim uspomenama na djetinjstvo. Kojim bojama (osjećanjima) Ćopić boji ovu uspomenu?
 Ćopić u ovoj priči slika jednu zgodu vezanu za dječačke dane, i u nju upliće svoga djeda.
 Po čemu je zanimljiv djed Rade?
 Kako je djed Rade predstavljen u priči:
- opisom njegovog vanjskog izgleda, odjeće, obuće...
- opisom njegovog ponašanja
- neposrednim navođenjem osobina
- kroz njegove postupke i ponašanja
- kroz njegov govor
- kroz njegova razmišljanja, preživljavanja...?

Opredijeli se za neke odgovore i potkrijepi ih primjerima.


U interpretaciji posebno mjesto treba da zauzme simbolika boja u ovoj priči jer je dvostruko
funkcionalna.
Služi kao postupak za karakterizaciju djeda ali
i kao lirsko bojenje piščeva sjećanja na djetinjstvo.

 Šta o djedu saznajemo iz ovih njegovih rečenica:


„A je li ti, šiškavico, ovakva i onakva, ti mi bolje od mene znaš kakav je vuk, a?! Nije zelen? Pazi ti
nje! Ja se s vucima rodio i odrastao, čitavog vijeka s njima muku mučim, a ona ti tu... Po turu bi tebe
trebalo ovim štapom, pa da se jednom naučiš pameti...“?

Kakav je djed Rade:


- ohol
- šaljivdžija
- tvrdoglav
- dobričina
- nagle naravi
- tvrdoglav
- osjećajan
- uporan...?
Potkrijepi svoje mišljenje primjerima iz teksta.
 Prepoznaj sličnosti između dječaka Branka i djeda.

Priča je humoristična. Ko i kako izaziva u nama smijeh? Čime?


Navedi primjere iz teksta. A šta te u priči rastužilo?

 Djelo Bašta sljezove boje predstavlja neku vrstu piščeve biografije, Ćopić ju je posvetio
svom drugu iz djetinjstva, piscu Ziji Dizdareviću. Posveta u formi pisma, nezaobilazna za
razumijevanje djela, sadrži i rečenicu: «Prije nego me odvedu, žurim da ispričam zlatnu bajku o
ljudima». Pod dojmom tragičnog stradanja svoga prijatelja u logoru, Ćopić želi pričati priče o «o
dobrim starcima i zanesenim dječacima» iz doba svog djetinjstva. Šta je bajkovito u svijetu
djetinjstva? Kakvo utočište pruža svijet djetinjstva?

 Ovo je priča o ljudskoj dobroti u jednoj „bašti sljezove boje“. Kako ovaj prostor
kontrastira svijetu u kojim vladaju „crni konji i crni konjanici, noćni i dnevni vampiri“?
 Ciklus priča „Jutra plavog sljeza“ posvećen je ranom djetinjstvu, vremenu obilježenom
vedrinom prvih dječačkih snova i žudnji za nepoznatim i dalekim, tajnovitim i bajkovitim svjetovima.
Pronađite u priči taj ton vedrine. Kako ga Ćopić utkiva u sve čega se takne?

 Ćopić je stvorio svoj sopstveni jezik. Po čemu je zanimljiv jezik kojim govore Ćopićevi
junaci?
 Pronađite/odaberite riječi koje ga opisuju: svjež, vedar, nježan, topao, humorističan…

Novi književni pojmovi

Humoristična priča (humoreska) je književno umjetničko djelo prožeto komičnim i dosjetljivim


segmentima. Efekt humoristične priče leži u načinu humora, komike i dosjetljivosti.
Humorist je pisac sa izrazitim smislom za humor.
Stvaralački rad

Dramatizirajte priču!
Priča može biti sastavljena od pet činova.
I čin - učionica, učiteljica i učenici
II čin – razgovor dječaka Branka i djeda kod kuće
III čin – Djed u učionici (djed, učiteljica i učenici)
IV čin - žandari odvode djeda
V čin – djedov povratak i razgovor s dječakom Brankom
Saznaj više o ...
Branku Ćopiću su posvećene brojne internet stranice. Neke od njih su:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Branko
http://bs.wikisource.org/wiki/Bosna

O književniku...

Branko Ćopić

Branko Ćopić (1915 - 1984.) pjesnik je, pripovjedač, romansijer i pisac za djecu. Rođen je u selu
Hašanima, pod Grmečom. Pod snažnim utiskom ratnog djetinjstva, Ćopić je sav svoj život pretočio u
pjesme i priče, tako da je zanimljiv ovaj pokušaj da se sačini njegova biografiju od naslova njegovih
zbirki: Svoje „bosonogo djetinjstvo" ovaj "zaneseni dječak" proveo je "pod Grmečom" "ispod
zmajevih krila" u carstvu "leptira i medvjeda" upijajući zauvijek u svoje radoznale oči "život u magli"
svojih "planinaca" i slušajući bajke "ispod krnjeg mjeseca". "Magareće godine" školovanja u
susjednom gradiću i studije u Beogradu biće samo priprema za "surovu školu" rata koji je banuo kao
"prolom" u svijet njegove planine u kojem oduvijek i "orlovi rano lete". Tu je uz "ognjeno rađanje
Domovine" počelo Ćopićevo "ratnikovo proljeće" sa "rosom na bajonetima" i uz prasak pravog i
"gluvog baruta". Odratovao je uz mladiće kakav je bio "Nikoletina Bursać" i starčekanje kakav je bio
"Vuk Bubalo" svih sedam ofanziva i onda u Beogradu počeo da živi "gorki med" one poslednje
"osme ofanzive". Za cijelo to vrijeme uz "bronzanu stražu" sjećanja pisao je ono što je zapamtio oko
sebe i u sebi. A zapažao je i zapazio mnogo. (Branislav Mihajlović)

Sinteza:
Zbirka priča “Bašta sljezove boje” sadrži 54 kratke priče razdijeljene u tri cjeline. Priča koju ste
pročitali pripada ciklusu pod naslovom “Jutra plavog sljeza” u kojem se pisac posvećuje svojim
uspomenama na djetinjstvo.
Humoristična priča (humoreska) je književno umjetničko djelo prožeto komičnim i dosjetljivim
segmentima. Efekt humoristične priče leži u načinu humora, komike i dosjetljivosti.
Humorist je pisac sa izrazitim smislom za humor.

3. ZAVRŠNI DIO SATA:

Od učenika tražiti da odgovore i na ostala pitanja iz Čitanke.

Refleksija

Učenici prezentiraju svoj rad, postavljaju pitanja i daju odgovore. U ovom dijelu časa trebalo
bi se osvrnuti i na dio Znaš li? Iz ovog dijela izdvojiti i univezalnu poruku.

Napomena: …………………………………………………………………………………………………….
Nastavnik: ……Mirza Begović

Obrazac OŠ3c

You might also like