You are on page 1of 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Mata Pelajaran: MATEMATIK Kelas: 2 CEMERLANG Bilangan Murid: 24 Orang


Tarikh: 10 September 2021 Hari: JUMAAT Masa: 1115 - 1215

Bidang Pembelajaran: Perkaitan Dan Algebra Tajuk: Koordinat


Standard Kandungan: Standard Pembelajaran:
7.1 Jarak dalam Sistem Koordinat Cartes 7.1.3 Menentukan jarak antara dua titik pada satah Cartes.

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pelajaran, murid dapat Murid dapat
(a) Mengira jarak antara dua titik pada satah Cartes menggunakan kaedah a) Kumpulan A : Dapat menjawab 5 daripada 5 soalan dengan betul.
Teorem Pythagoras. b) Kumpulan B : Dapat menjawab 3 daripada 5 soalan dengan betul.
c) Kumpulan C : Dapat menjawab 1 daripada 5 soalan dengan betul.

Pengetahuan Sedia Ada: Resos/Bahan Bantu Belajar:


Murid telah mempelajari: a) Google Meet
a) Jarak mengufuk dan jarak mencancang. b) Slaid PowerPoint
b) Rumus Teorem Pythagoras c) Microsoft One Note

Proses Matematik Pentaksiran


i) Penaakulan i) Pemerhatian semasa PdP
ii) Perkaitan ii) Soal Jawab semasa PdP
iii) Komunikasi secara matematik

KBAT Elemen Merentasi Kurikulum


i) Menilai Nilai murni
ii) Menganalisis
Langkah Catatan
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
(Masa) (BBB/PM/P/KBAT/EMK)
Set Induksi 1. Imbas kembali Teorem Pythagoras 1. Guru mengimbas kembali rumus Teorem Bahan Bantu Belajar:
Pythagoras bersama pelajar. Google Meet
(10 minit)
Teorem Pythagoras: 2. Guru menayangkan video Pengenalan Teorem Slaid PowerPoint
- bagi sebuah segi tiga bersudut tegak, kuasa Pythagoras kepada pelajar. Microsoft One Note
dua panjang hipotenus adalah sama dengan
hasil tambah kuasa dua bagi panjang dua sisi Kemahiran & Proses Matematik:
yang lain. Perwakilan
Perkaitan

Elemen Merentasi Kurikulum:


Nilai Murni
Sains Dan Teknologi
Kelestarian Global

3. Guru
Hipotenus: mengarahkan 1 orang murid secara rawak
- sisi yang terpanjang antara tiga sisi. untuk melukis segi tiga bersudut tegak.
4. Guru bersoal jawab bersama murid kedudukan
hipotenus pada segi tiga bersudut tegak.
5. Guru menyoal 1 orang murid secara rawak
rumus Teorem Pythagoras.
Langkah 1 1. Menghitung jarak antara dua titik pada 1. Guru menerangkan kepada murid langkah- Bahan Bantu Belajar:
(20 minit) satah Cartes menggunakan rumus langkah untuk menghitung jarak antara dua titik Google Meet
Teorem Pythagoras. pada satah Cartes dengan menggunakan rumus Slide Power Point
Teorem Pythagoras. Microsoft One Note
2. Guru menunjukkan tiga contoh soalan jarak
antara dua titik pada satah Cartes. Kemahiran & Proses Matematik:
Membuat perkaitan
Contoh 1: Penaakulan
Komunikasi secara matematik

KBAT
Menilai

Contoh 2:
Contoh 3:

3. Guru

membimbing murid menentukan jarak antara dua


titik pada satah Cartes.

Langkah 2 1. Latihan Individu 1. Guru menayangkan 5 soalan pada tayangan Bahan Bantu Belajar:
(25 minit) - Sila rujuk lampiran slaid. Google Meet
2. Guru memberi masa selama 15 minit kepada Slaid PowerPoint
murid untuk melengkapkan kelima-lima soalan. Microsoft One Note
3. Guru dan murid membincangkan jawapan
bersama-sama. Kemahiran & Proses Matematik:
Penaakulan
Membuat perkaitan

Elemen Merentasi Kurikulum:


Nilai murni

KBAT
Menganalisis
Menilai
Penutup Guru mengimbas kembali topik yang dipelajari 1. Guru menyoal 2 orang murid secara rawak Bahan Bantu Belajar:
pada hari ini. rumus jarak di antara dua titik pada satah Google Meet
(5 minit)
Cartes. Slaid PowerPoint
Microsoft One Note

Kemahiran & Proses Matematik:


Penaakulan
Berkomunikasi

Elemen Merentasi Kurikulum:


Nilai Murni

Pemulihan Pengukuhan Pengayaan


Kerja Susulan Murid
Kumpulan C Kumpulan B Kumpulan A
Buku Teks m/s 130 Buku Teks m/s 130 Buku Teks m/s 130
Jom Cuba 7.1 Soalan 2(a) dan Soalan Jom Cuba 7.1 Jom Cuba 7.1
2(b) - Soalan 2(a), 2(b), 2(c) dan 2(d). - Soalan 2(a), 2(b), 2(c) dan 2(d).
- Soalan 4(a), 4(b), 4(c) dan 4(d).
Refleksi:

Seramai 11/24 orang murid menjalani PdP secara tidak segerak menerusi platform WhatsApp. Secara keseluruhannya,
terdapat satu objektif yang digariskan pada awal PdP. PdP kali ini menggunakan medium YouTube sebagai platform penerangan isi
pelajaran oleh guru. Video pengajaran berjaya mendapat sambutan daripada murid. Namun, ada murid yang tidak dapat memahami
penerangan melalui YouTube dan perlu bimbingan individu daripada guru untuk memberi penerangan melalui WhatsApp.

Kekuatan PdP ialah murid pemulihan dibimbing secara bimbingan individu menerusi WhatsApp manakala murid lain boleh
melakukan pembelajaran kendiri.

Kelemahan dan cadangan penambahbaikan PdP kali ini ialah pelaksanaan PdP norma baharu secara maya mengehadkan
pelaksanaan aktiviti yang menarik. Pelaksanaan aktiviti PdP secara segerak juga tidak dapat dijalankan kerana masalah capaian
internet yang agak tidak stabil pada ketika ini.
Lampiran

You might also like