You are on page 1of 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Mata Pelajaran: MATEMATIK Kelas: 2 CEMERLANG Bilangan Murid: 24 Orang


Tarikh: 27 OGOS 2021 Hari: JUMAAT Masa: 1115 - 1215

Bidang Pembelajaran: Perkaitan Dan Algebra Tajuk: Koordinat


Standard Kandungan: Standard Pembelajaran:
7.1 Jarak dalam Sistem Koordinat Cartes 7.1.1 Menerangkan maksud jarak antara dua titik pada satah Cartes
7.1.2 Menerbitkan rumus jarak antara dua titik pada satah Cartes

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pelajaran, murid dapat Murid dapat
a) Menulis koordinat pada satah Cartes dengan tepat. a) Kumpulan A : Dapat menjawab 7 daripada 8 soalan dengan betul.
b) Menghitung jarak antara dua titik pada satah Cartes yang mempunyai b) Kumpulan B : Dapat menjawab 5 daripada 8 soalan dengan betul.
koordinat-x yang sama dan koordinat-y yang sama dengan betul . c) Kumpulan C : Dapat menjawab 2 daripada 8 soalan dengan betul.

Pengetahuan Sedia Ada: Resos/Bahan Bantu Belajar:


Murid telah mempelajari: a) Google Meet
a) Jarak mengufuk dan jarak mencancang. b) Slaid PowerPoint
c) Microsoft One Note

Proses Matematik Pentaksiran


i) Penaakulan i) Pemerhatian semasa PdP
ii) Perkaitan ii) Soal Jawab semasa PdP
iii) Komunikasi secara matematik

KBAT Elemen Merentasi Kurikulum


i) Menilai Nilai murni
ii) Menganalisis
Langkah Catatan
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
(Masa) (BBB/PM/P/KBAT/EMK)
Set Induksi 1. Pengenalan tentang Sistem Koordinat. 1. Guru memberi penerangan tentang Bahan Bantu Belajar:
kepentingan sistem koordinat. Google Meet
(5 minit)
Sistem Koordinat: 2. Guru menerangkan kepada murid kepentingan Slaid PowerPoint
Kaedah untuk menentukan kedudukan suatu sistem koordinat dalam bidang arkeologi, Microsoft One Note
titik atau objek dalam satu dimensi, dua astronomi dan geografi.
dimensi atau tiga dimensi. Kemahiran & Proses Matematik:
Perwakilan
Kepentingan Sistem Koordinat: Perkaitan
Arkeologi - pencarian dan penggalian melalui
sistem koordinat daripada pemetaan digital. Elemen Merentasi Kurikulum:
Nilai Murni
Astronomi - menentukan kedudukan bintang- Sains Dan Teknologi
bintang Kelestarian Global

Geografi - mengenal pasti kawasan dan


kedudukan muka bumi.

Langkah 1 1. Mengimbas kembali kedudukan pada 1. Guru mengimbas kembali kedudukan paksi-x, Bahan Bantu Belajar:
(15 minit) Satah Cartes. paksi-y dan titik asalan pada satah Cartes. Google Meet
2. Guru menunjukkan gambaran satah Cartes Slide Power Point
pada skrin. Microsoft One Note
3. Guru menerangkan paksi mencancang dan
paksi mengufuk pada satah Cartes. Kemahiran & Proses Matematik:
4. Guru bersoal jawab bersama murid kedudukan Membuat perkaitan
koordinat titik bernombor positif dan negatif. Penaakulan
Komunikasi secara matematik

KBAT
Menilai
Langkah 2 1. Menentukan koordinat pada satah Cartes. 1. Guru mengimbas kembali cara menulis koordinat Bahan Bantu Belajar:
(15 minit) dengan betul iaitu (x, y). Google Meet
2. Guru membimbing murid menentukan koordinat Slaid PowerPoint
suatu titik pada satah Cartes. Microsoft One Note
3. Guru bersoal jawab bersama murid tentang
koordinat titik-titik yang ditunjukkan pada satah Kemahiran & Proses Matematik:
Cartes. Penaakulan
4. Guru menayangkan soalan pada paparan skrin. Membuat perkaitan
5. Murid diarahkan untuk menulis koordinat titik-titik
yang dipaparkan pada skrin. Elemen Merentasi Kurikulum:
6. Guru dan murid menyemak jawapan bersama- Nilai murni
sama.
KBAT
Menganalisis
Menilai
Langkah 3 1. Menghitung jarak antara dua titik pada 1. Guru menerangkan cara menghitung jarak antara Bahan Bantu Belajar:
(20 minit) satah Cartes yang mempunyai koordinat- dua titik pada satah Cartes yang mempunyai Google Meet
x yang sama dan koordinat-y yang sama koordinat-y yang sama. Slaid PowerPoint
dengan betul. 2. Guru menunjukkan langkah-langkah menghitung Microsoft One Note
jarak dua titik pada satah Cartes yang
Mempunyai koordinat-y yang sama: mempunyai koordinat-x yang sama. Kemahiran & Proses Matematik:
3. Guru menunjukkan contoh-contoh soalan jarak Penaakulan
antara dua titik pada satah Cartes. Membuat perkaitan
4. Guru dan murid membuat latihan bersama-sama.
Elemen Merentasi Kurikulum:
Nilai murni (kerjasama)

Mempunyai koordinat-x yang sama:

Penutup Guru mengimbas kembali topik yang dipelajari 1. Guru menyoal 1 orang murid secara rawak Bahan Bantu Belajar:
pada hari ini. untuk menyatakan cara menulis koordinat Google Meet
(5 minit)
dengan betul. Slaid PowerPoint
2. Guru menyoal 1 orang murid secara rawak Microsoft One Note
untuk menyatakan rumus menghitung jarak
antara dua titik yang mempunyai koordinat-x Kemahiran & Proses Matematik:
yang sama. Penaakulan
3. Guru menyoal 1 orang murid secara rawak Berkomunikasi
untuk menyatakan rumus menghitung jarak
antara dua titik yang mempunyai koordinat-y Elemen Merentasi Kurikulum:
yang sama. Nilai Murni

Pemulihan Pengukuhan Pengayaan


Kerja Susulan Murid
Kumpulan C Kumpulan B Kumpulan A
Menulis koordinat titik-titik pada satah Buku Teks m/s 130 Buku Teks m/s 130
Cartes dengan tepat. Jom Cuba 7.1 Soalan 1 dan 3 Jom Cuba 7.1 Soalan 1 dan 3
Refleksi:

Sesi Pengajaran dan Pembelajaran (PdP) tidak dapat dijalankan kerana peperiksaan tengah dijalankan. Disertakan bersama adalah Jadual
Peperiksaan SMK Kapit No. 2 yang dijalankan dari tarikh 23 Ogos 2021 sehingga 28 Ogos 2021. Oleh yang demikian, semua sesi PdP pada
minggu tersebut telah ditunda.
Lampiran
Lampiran

LATIHAN PENGUKUHAN 1

LATIHAN PENGUKUHAN 2

You might also like