You are on page 1of 14

RPH PdPBT-n

Mata Pelajaran: Matematik Kelas: 3 Cemerlang Tarikh: 9/9/2021 Masa: 9.00 – 10.00 am
Tajuk : 8.0 Koordinat Bidang Pembelajaran : Perkaitan Dan Algebra

Standard Kandungan : 8.1 Koordinat Pada Sukuan Pertama


Standard Pembelajaran: 8.1.3 Menentukan kedudukan objek pada paksi mengufuk dan paksi mencancang.

Pengetahuan Sedia Ada Murid:

(A1) Murid boleh menentukan kedudukan atas, bawah, kiri dan kanan
(A2) Murid dapat membezakan lajur dan baris.
(A3) Murid boleh mengaplikasikan koordinat dalam kehidupan seharian.

Objektif Pembelajaran :
Di akhir PdPc murid-murid dapat :
1. (A1) Menyatakan kedudukan objek berpandukan kertas mahjong yang memaparkan kedudukan murid dalam kelas
dengan tepat.
2. (A2) Merekod koordinat objek dengan tepat.
3. (A3) Melukis petak koordinat dan menandakan titik koordinat dengan tepat berdasarkan koordinat yang diberi.

Kriteria Kejayaan : Murid boleh ;


1) Menyatakan koordinat sekurang-kurangnya 4 daripada 6 murid di dalam kelas dengan betul.
2) Merekod koordinat sekurang-kurangnya 4 daripada 6 murid dengan betul.
3) Melukis petak koordinat dan menandakan titik koordinat sekurang-kurangnya 4 daripada 6 murid dengan betul.

ABM/BBM: Kertas mahjong, cetakan petak koordinat, pembaris, pensel, pemadam, kertas A4.

AKTIVITI CATATAN
Set Induksi Mencari harta karun: Guru Kumpulan Pelbagai Aras
(5 minit) menyembunyikan beberapa benda di
Pelbagai Teknik Penyoalan.
dalam kelas seperti kasut, baju, bendera
Malaysia, jam dinding dan meminta murid
untuk mencarinya dan meletakkan benda
tersebut di depan kelas.
Murid diminta untuk menyatakan
kedudukan benda tersebut yang berjaya
dijumpai seperti kiri, kanan, depan,
belakang untuk disi dalam jadual.

Guru memperkenal tajuk pembelajaran


hari ini iaitu “koordinat”.
Perkembangan : Murid memilih 1 daripada 3 tugasan yang i. 3 aktiviti mengikut aras
Aktiviti 1 diberi:  Dengan bimbingan
(20 minit)  Mencari kedudukan murid
(A1) Menyatakan kedudukan murid  Melukis dan menandakan
berdasarkan kertas mahjong titik koordinat
dengan tepat.
Murid dibimbing oleh guru untuk ii. 3 aktiviti yang berbeza
menyatakan kedudukan  Menulis kedudukan murid
murid-murid di dalam kelas dalam ruangan
 Mencari dan merekod
(A2) Merekod koordinat murid dengan kedudukan murid dalam
tepat. jadual yang disediakan.
Murid melengkapkan jadual  Melukis petak koordinat
dengan mencatat kedudukan dan
murid dalam kelas. menandakan titik koordinat
Murid mencari kedudukan murid
dalam kelas.
Murid merekod dapatan
kedudukan

(A3) Melukis petak koordinat dan


menandakan titik koordinat
dengan tepat berdasarkan
koordinat yang diberi.

Pentaksiran- Pemerhatian, Lisan &


Penulisan

Aktiviti 2 Secara berpasangan, murid memilih Lembaran kerja


(15 minit)
tugasan dalam lembaran kerja
Terbeza Kandungan
yang disediakan:
Terbeza Proses
Terbeza Produk
A) Menyatakan kedudukan objek
dalam gambar rajah.

B) Melukis objek dalam petak


koordinat berdasarkan jadual yang
diberikan.
C) Menghasilkan satu petak koordinat
berdasarkan jadual yang diberikan.

(Pentaksiran-penulisan)

Pengukuhan Membuat dan menghias petak koordinat. EMK-Kreativiti dan inovasi


(15 minit)
1. Murid dibimbing untuk
menjalankan aktiviti lipatan kertas
untuk membuat grid.
2. Murid diminta untuk menampal kad
gambar objek pada grid mengikut
contoh arahan yang seperti
berikut:
i. Kereta api sama lajur
dengan rumah hantu.
ii. Cawan pusing dan kereta
langgar berada di baris 4
iii. Pancing Itik terletak di B1
iv. Roda Gergasi berada di
E2.

Penutup Penutup kognitif


(5 minit) Exit Ticket
Murid membuat rumusan tentang pelajaran
yang telah dipelajari.

Penutupan sosial
Guru mengucapkan tahniah dan memberi
ganjaran kepada murid-murid kerana
dapat menjalankan aktiviti hari ini dengan
sangat baik.

Pengayaan Projek menghasilkan gambar ilustrasi Kerja projek


karikatur “Mario” berdasarkan koordinat
yang diberikan.

Refleksi PdP hari ini berjalan dengan lancar. Saya


(Kekuatan, Kelemahan &
sangat
Penambahbaikan)
…………………….................................

………/……..orang murid dapat menguasai


kemahiran
…………………….................................

Hanya ………… orang murid yang


belum…………………….......................

Tindakan susulan yang akan


diambil…………………………...............
Tugasan murid bagi Pengajaran dan Pembelajaran Berfokus dan Terbeza Numerasi

Aktiviti 3 Aras (Semua Murid)

LEMBARAN PEMULA

Kedudukan
Objek
(Kiri, Kanan, Depan, Belakang, Atas, Bawah)

Kasut

Baju

Seluar

Bendera Malaysia

Jam Dinding

Pasu Bunga

LEMBARAN PERKEMBANGAN AKTIVITI 1


Tugasan 1 (A1)

Nyatakan kedudukan murid dalam kertas mahjong.

1. Kedududukan Raj = ………………………………….


2. Kedudukan Tan = ………………………………….
3. Kedudukan Musa = ………………………………….
4. Kedudukan Leha = ………………………………….
5. Kedudukan Rita = ………………………………….
6. Kedudukan Amir = ………………………………….
7. Kedudukan Chew = ………………………………….

Pastikan kedudukan murid ditulis dengan paksi mengufuk dahulu, diikuti dengan paksi
mencancang
Tugasan 2 (A2)

Murid perlu melengkapkan jadual di bawah.

Nama Murid Kedudukan Murid

Siva

Ramzi

Kinin

Jim

Jimbo

Ram

i. Murid perlu mencari kedudukan tempat duduk rakannya dalam bilik darjah seperti yang
dinyatakan dalam jadual. (bukan dalam kertas mahjong, tetapi dalam bilik darjah)
ii. Tulis kedudukan murid dalam jadual yang telah disediakan.
Tugasan 3 (A3)

Murid perlu melukis petak koordinat dan menandakan titik koordinat dengan tepat berdasarkan
koordinat yang diberi.

Petak Koordinat

Nama Murid Kedudukan Murid

Nurinis C2

Emi D5

Amri A2

Rina D1

Kenneth C5

Sina D3
LEMBARAN PERKEMBANGAN AKTIVITI 2

Tugasan 1 (A1)

Nyatakan kedudukan objek dalam gambar rajah.


Tugasan 2 (A2)

Lukiskan objek dalam petak koordinat berdasarkan kedudukan objek yang diberi.

A B C D E F
Tugasan 3 (A3)

Hasilkan satu petak koordinat. Seterusnya, lukiskan objek dalam petak koordinat berdasarkan
kedudukan objek yang diberi.

Petak Koordinat

Objek Kedudukan

B4

C2

D5

A1
Aktiviti Pengukuhan (Secara Berkumpulan)

Aktiviti Membuat dan Menghias Petak Koordinat

Bahan-bahan yang diperlukan: kertas, pensel, pembaris, kad gambar objek.

3. Murid dibimbing untuk menjalankan aktiviti lipatan kertas untuk membuat grid.
4. Murid diminta untuk menampal kad gambar objek pada grid mengikut contoh arahan yang
seperti berikut:
v. Kereta api sama lajur dengan rumah hantu.
vi. Cawan pusing dan kereta langgar berada di baris 4
vii. Pancing Itik terletak di B1
viii. Roda Gergasi berada di E2.

Contoh Petak Koordinat yang dihasilkan.

Aktiviti Penggayaan (Semua Murid)


Projek Menghasilkan Ilustrasi Karikatur “SUPERMARIO”

Murid diminta untuk menghasilkan ilustrasi dengan kedudukan koordinat yang diberikan seperti
jadual di bawah.

Contoh ilustrasi yang dihasilkan melalui kedudukan koordinat yang diberikan.

You might also like