You are on page 1of 2

Priprema za nastavni čas, za peti razred osnovne škole, iz islamske vjeronauke

Redni broj: datum:


Nastavna jedinica: Gradnja Kabe
Nastavna oblast: Historija islama
Ciljevi nastavnog časa:
Obrazovni Odgojni Funkcionalni
Upoznavanje učenika sa Razvijanje osjećaja Navikavanje na uzimanje za
Ibrahimovom a.s. gradnjom odgovornosti prema našim uzor plemenitih poslanika a.s.
Kabe. uzorima na koje se trebamo Razvijanje intelektualnih
ugledati. sposobnosti učenika.

Tip časa: obrada gradiva


Oblici rada: frontalni, individualni, partnerski
Nastavne metode: izlaganje, objašnjavanje, razgovor, rad sa tekstom, demonstracija
Nastavna sredstva i pomagala: Vjeronauka za peti razred, sveske učenika, živa riječ, školski
namještaj, nastavni listovi, projekciono platno

Artikulacija nastavnog časa

Uvodni dio:
Ponavljamo kroz pitanja i odgovore o životu i djelu Ibrahima a.s. – Ibrahim a.s kao Allahov
dž.š. prijatelj i primjer njega i njegova sina kao promjer odnosa roditelja i djece.
Najavljujem da danas govorimo o njegovoj gradnji Kabe i pišem naslov.

Glavni dio:
Čitamo tekst o Ibrahimovoj a.s. gradnji Kabe sa 41. strane u Vjeronauci.
Razgovaramo o tekstu – kroz pitanja za razgovor sa 42. stranice u knjizi.
Izlažem učenicima o gradnji svetih džamija – Kabe u Mekki, džamije u Kudsu – Jeruzalemu i
Poslanikove a.s. džamije u Medini; uz ovo izlaganje pokazujem učenicima slike ovih svetih
naših džamija na projekcionom platnu.

Završni dio:
Dajem učenicima individualni zadatak – naučiti ajet o gradnji Kabe, a onda im dajem
nastavne listiće za ponavljanje sa tekstom ovoga ajeta gdje su neke riječi izostavljene.
Uzimam nekoliko listića za ocjenjivanje i govorim učenicima rješenje zadatka, te im govorim
da listiće zalijepe u svesku.
Učenici u parovima rade zadatak sa redanjem ispremetanih riječi – sa 42. strane u knjizi.
Dajem domaći zadatak završiti crtež sa 42. strane u knjizi.
Ocjenjujem nekoliko učenika.

Dodaci:

Nastavni listic

I dok su_____________ i ______________ temelje hrama podizali, oni su molili:


____________ nas, primi od nas, jer Ti, uistinu, sve cujes i sve znas!Gospodaru nas, ucini nas
dvojicu Tebi___________ i porod nas neka bude odan Tebi i__________ nam duznosti nase i
_________ nam, jer Ti primas __________ i samilostan si!Dodaci:

You might also like