You are on page 1of 2

PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT

Razred: IX Datum: Broj časa: 17.


Predmet:VJERONAUKA
Nastavna jedinica: Dobro je moj izbor
Tip časa: kombinovani tip, obrada novog sadržaja, provjera, utvrđivanje, ponavaljanje, sistematizacija,
vrednovanje i ocjenivanje, analiza
Oblici rada:frontalni,grupni,individualni,rad u parovima, programirana, problemska nastava, partnerska,
timska, istraživačka nastava.
Nastavne metode:usmenog izlaganja, razgovora, anketiranja, rad na tekstu, diskusija, grafički radovi,
ilustracije, demonstracije, eksperimenti, samostalnih radova, pisanih radova.
Nastavna sredstva: auditivna, vizuelna ili audio-vizuelna: tekstualni materijal (udžbenici, priručnici,
leksikoni, enciklopedije, dnevnici rada), materijali (živi i neživi), školska tabla, kreda, televizija, projektor,
grafički radovi, nastavni listići, plakati, karte, grafički radovi, fotografije.
Cilj časa: Upućivanje učenika na izbor dobra.
Zadaci:
obrazovni: upoznavanje,usvajanje,obavještavanje,izgrađivanje,razvijanje,njegovanje,navikavanje,
osposobljavanje,bogaćenje ,stvaranje osnove,ovladavanje, jačanje, upućivanje,formiranje,pripremanje...
odgojni:formiranje:tačnosti,urednosti,preciznosti,dosjetljivosti,kreativnosti,postupnosti,snalažljivosti,
savjesnosti,spretnosti,ljubavi,navika,odgovornosti,odlučnosti ,potreba, solidarnosti...
funkcionalni:razvoj:razmišljanja,zaključivanja,analiziranja,shvatanja,pažnje,pamćenja,primjene
znanja,uočavanja,prepoznavanja,reprodukcije,poimanja,mašte,sklonosti...

ARTIKULACIJA ČASA
Uvodni dio
Ponoviti suru 'Asr i prijevod, zatim hadis.
Glavni dio
Pročitati učenicima priču, Čovijek sa tri života, udžbenik str. 38.
Razgovor o priči:
Šta je imao čovjek iz pročitane priče ?
Kakav izbor je napravio ?
Zašto je bio nezadovoljan prvim izborom ?
Zašto drugim ?
Kako islam gleda na život u krajnostima i pretjerivanju ?
Objasni mudrost umjerenosti u životu ?
Pažljivo pročitaj odlomak i prokomentiraj s drugima... sve je moguće, sve je na dohvat ruke, samo se
čovjek ne smije predati. Teško je dok se ne odlučiš, tada sve prepreke izgledaju neprolazne, sve teškoće
nesavladive. Ali kad se otkineš od sebe neodlučnog, kad pobijediš svoju maldušnost, otvore se pred
tobom neslućeni putevi, i svijet više nije skučen i pun prijetnji. (Meša Selimović)
Koja dobra čovjek može izabrati u životu ?
Zapisujem na tabli, a učenici u sveske:
Pazi na svoje misli, one postaju riječi!
Pazi na svoje riječi, one postaju djela!
Pazi na svoja djela, ona postaju navika!
Pazi na svoje navike, one postaju karakter!
Pazi na svoj karakter, on je tvoja sudbina!

Završni dio
Učenici će uraditi tabelu rangiranja učeničkog doživljavanja "Dobroga" u knjigama str. 39. Analiziramo,
ponavljamo lekciju.
Plan Table
- Dobro je moj izbor –
- Pazi na svoje misli, one postaju riječi!
- Pazi na svoje riječi, one postaju djela!
- Pazi na svoja djela, ona postaju navika!
Pazi na svoje navike, one postaju karakter!
- Pazi na svoj karakter, on je tvoja sudbina!

You might also like