You are on page 1of 13

PRIPREMA ZA NASTAVNI AS

NASTAVNIK
NASTAVNI PREDMET:
RAZRED:
AS:
NASTAVNA OBLAST:

Vjeronauka
drugi
7
Odnos prema ovjeku - najodabranijem Allahovom
stvorenju

NASTAVNA JEDINICA:

TIP ASA:
NASTAVNE METODE
I TEHNIKE:
NASTAVNA SREDSTVA
I POMAGALA:
OBLICI RADA:
KORELACIJA SA DRUGIM

ZADACI ASA:

PREDMETIMA:
CILJEVI ASA:

Briga o komiji; Kako se ophoditi prema pripadnicima


drugih vjera?
Obrada
razgovor, usmeno izlaganje, ilustracija, tangram-slagalica
udbenik, tabla, kreda, olovke u boji, papiri u boji A4,
magneti, samoljepljivi stikersi, ljepilo, makaze, plakat,
kartice estitke.
frontalni, grupni, individualni
Bosanski jezik, Moja okolina, Likovna kultura, Muzika
kultura
Upoznavanje uenika, sa stajalita islama, na nae dunosti
i obaveze prema komijama, kako prema muslimanima tako
i prema pripadnicima drugih vjera i izgraivanje pozitivnog
odnosa prema onima koji ive u naem okruenju.
Razvijanje svijesti o vanosti dobrih meuljudskih a
posebno dobrih meukomijskih, kako sa aspekta vjere tako
i sa aspekta nae sigurnosti i sveukupno boljeg i udobnijeg
ivota.

ODGOJNI
Razvijanje osjeaja zajednitva;
Pokazivanje ljubavi prema Uzvienom Allahu i razvijanje
osjeaja bogobojaznosti.

OBRAZOVNI

Upoznati uenika na nae dunosti i obaveze prema


komijama, kako prema muslimanima tako i prema
pripadnicima drugih vjera;
Islam nas poziva na brigu o komiji, na izgraivanje
pozitivnog odnosa i potivanje i uvaavanje drugog i
drugaijeg;
Upoznavanje uenika sa vjerskim objektima muslimana i
pripadnika drugih vjera koji ive u naem komiluku.

FUNKCIONALNI

Razvijnje plemenitih navika, potovanja, suivota, dobrih


komijskih odnosa;
Poticanje uenika na meusobno uvaavanje,
pozdravljanje, posjeivanje komija i izgraivanje dobrih
meuljudskih odnosa sa komijama;
Graenje mira sa drugim vjerama i razvijanje svjesnosti da
Allah, d.., sve zna, nae misli i naa djela;
Izgraivanje pozitivnog odnosa prema drugu koji je je pripadnik
druge vjere;
Razvijanje psihofizikih sposobnosti, pamenja, miljenja,

logikog zakljuivanja;
Razvijanje elje za uenjem i sticanjem znanja
kao i koritenjem razliitih izvora znanja.
ARTIKULACIJA ASA
UVODNI DIO: ( 5 min. )
Prouiti Euzu i Bismillu, Rabbi jessir, dova- Rabbi zidni ilma: Gospodaru
moj poveaj mi znanje.
Napomena: Na ulasku u uionicu uenici e birati brojeve 1, 2, 3, ili 4.
Grupisat e se prema brojevima koje su izabrali u etiri grupe.
-Pitat u uenike kako su danas? (Neraspoloeni, zbunjeni, veseli,
sretni???) Razgovarat u kratko sa njima o njihovom stanju i raspoloenju
s ciljem psiholoke pripreme i relaksacije.-- Zatim u uenike upoznati sa
prisutnima na asu, te izraziti oekivanja od asa: Mi emo se danas druiti
i neto korisno nauiti.
Potom u nizom pitanja uenicima najavljivati nastavnu jedinicu.

Pitanja:
Moe li neko od vas da mi kae, gdje ivi, da li u kui ili stanu?
(uenici e davati slobodne odgovore: ivimo na Bjelavama u stanu,
u kui..)

Da li ima drugih stanara koji tu ive, kako se oni zovu, kako ih mi


zovemo, ta su oni nama, jesu li roaci, komije, da li imate komija
koji nisu muslimani? (Oekujem odgovore: u zgradi ive i drugi
stanari, pored moje kue ive i drugi ljudi, u mojoj ulici ive i komije
koji nisu muslimani.)
-Zakljuimo da ljudi koji ive u naoj ulici, zgradi, bili muslimani ili
pripadnici drugih vjera zovemo KOMIJAMA
Najavljujem cilj dananjeg asa: Mi emo danas na asu
vjeronauke nauiti kako musliman/muslimanka treba da se brinu o
komijama, kako prema muslimanima tako i prema pripadnicima
drugih vjera.
Napisati naslov na tabli:
Briga o komiji; Kako se ophoditi prema pripadnicima drugih
vjera?
GLAVNI DIO: ( 30 min. ) Sastoji se iz tri dijela. Prvi dio asa itamo priu iz
udbenika i odgovaramo na pitanja vezana za tekst, drugi dio se sastoji iz rada u
grupama sastavljanje tangrama-slagalice, trei dio se sastoji oboji vjerske objekte.
PRVI DIO
Uenici su podijeljeni u etiri grupe, objasniti uenicima daljni tok asa.

-Sada ete se lijepo nasloniti a vjerouiteljica e vam proitati tekst


iz Udbenika, (str. 124. Briga o komiji, ) a vi ete paljivo sluati.
Nakon proitanog teksta, razgovarati o tekstu nizom pitanja.
PITANJA
Da li vam se dopao tekst, hoete li mi pomoi da zajedno
odgovorimo na neka pitanja? (Da, hoemo.)
ta je Muhammed, a.s., rekao o komijama? (Oekujem da uenici
odgovore svojim rijeima da je Muhammed, a.s., rekao da etrdeset
kua sa svih strana ine komiluk, komije su nekada vanije od
najblie rodbine. Kad neto zatreba, komija je uvijek tu.)
ta je naa dunost prema komiluku? Nizom potpitanja u voditi
uenike do oekivanog odgovora. (Oekujem da uenici odgovore
da je naa dunost prema komijama da gajimo lijepe odnose, da
ih obavezno pozdravimo, da ne unitavamo komijine rue.)
Kako se djeca odnose prema staroj neni u komiluku? (Oekujem
da uenici odgovore svojim rijeima da su se djeca u ulici dogovorila
da kupe sve to treba staroj neni, i da joj pomognu u kui.)
ta dobiju od nene za uzvrat? (Od nene za uzvrat dobiju neki

slatki.)
Kako djeca treba da se odnose prema komiluku? (Svi se zajedno
igraju, i uvaju imovinu u ulici, ako neki prolaznik ostavi smee,
djeca ga upozore na lijep nain.)
DRUGI DIO
-Upuujem uenike na radne zadatke! Objanjavam uz napomenu da e svi
uestvovati u prezentiranju radnih zadataka.

- Uenici e dobiti slike od kojih e sastaviti tangram-slagalicu, iz


koje e moi izvui zakljuak na pitanja ta smo duni prema komiji.
(Napomena: Izrezati etiri slike u vidu slagalice, podijeliti uenicima
svakoj grupi po jednu. )
Zadatak: Sloite slagalicu, zalijepite na papir u boji , objasnite ta
vidite na slici i otkrijte pomou slike koje su nae dunosti prema
komiji.)
I GRUPA
1. Pomou slike objasni koja je naa dunost prema komiji kada se razboli
ta vidite na vaoj slagalici? ( Oekujem da uenici i ispriaju svojim

rijeima ta vide na slici i da sa sastavljene slagalice prepoznaju da smo


duni obii svog komiju kada se razboli, da ga njegujemo i pazimo, da smo tu pri
ruci, ukoliko mu je neto potrebno. Slika 1.)

Slika 1.
II GRUPA
1. Pomou slike objasni da li smijemo uznemiravati komiju?
ta vidite na vaoj slagalici? (Oekujem da uenici objasne i
ispriaju svojim rijeima ta vide na slici i da pomou sloene
slagalice prepoznaju da je dunost naa prema komiji da ga ne
uznemiravamo i da uvamo njegovu imovinu, ako nije tu. Slika 2.)

Slika 2.
III GRUPA
1. Pomou slike objasni da li smijemo viriti u avliju naeg
komije?
ta vidite na vaoj slagalici? (Oekujem da uenici ispriaju svojim
rijeima ta vide na slici i da na osnovu sastavljene slike prepoznaju ne
smijemo viriti u avliju od naeg komije. Slika 3.)

Slika 3.
IV GRUPA
1. Koje su nae obaveze prema komiji zaBajram, ili neki drugi
blagdan?
ta vidite na vaoj slagalici? (Oekujem da uenici i ispriaju svojim
rijeima ta vide na slici i da na osnovu sastavljene slike prepoznaju da
smo duni obii komiju za Bajram ili za vrijeme drugog blagdana. Slika
4.)

Slika 4.
Napomena: Predstavnik grupe e donijeti uraen zadatak,
koji emo zakaiti magnetom na tablu.
TREI DIO
Zadatak: Oboji vjerske objekte pripadnika drugih vjera
Podijeliti uenicima slike razliitih vjerskih objekata, i objasniti da
se na slikama nalaze vjerski objekti naih komija, te da su to mjesta
gdje se ljudi svakodnevno mole. (Damija, katedrala, crkva,
sinagoga.)
Na tabli magnetom zakaiti natpis VJERSKI OBJEKTI NAIH
KOMIJA
Zadatak svake grupe jeste da na osnovu slike oboje vjerske objekte
i da stikersom zalijepi na tabli, te ispod date slike staviti natpis koji
objekt je vezan za vjersku skupinu. Primjer: DAMIJA-MUSLIMANI,
KATEDRALA-KATOLICI, CRKV-PRAVOSLAVCI, SINAGOGA-JEVREJI.

Slika 1. Slika 2.
Primjer: Na osnovu slike 1. oboji sliku 2.
MUSLIMANI

Svaka grupa e donijeti svoju obojenu slika, i na osnovu


zalijepljenih slika, uenici e ponoviti:
Uenik 1. U mom komiluku ive muslimani i oni se mole u
damiji.
Uenik 2. U mom komiluku ive katolici i oni se mole u katedrali.
Uenik 3. U mom komiluku ive pravoslavci i oni se mole u crkvi.
Uenik 3. U mom komiluku ive jevreji i oni se mole u sinagogi.
Ispriat u uenicima odnos Muhammeda a.s. prema komijama
kroz primjer dijeljenja kurbanskog mesa.
Obzirom da se blii Kurban bajram, kurbansko meso se ni u kom
sluaju ne smije prodavati. Najbolji postupak je onaj koji je preporuio sam
Muhammed, a.s., meso se razdijeli na tri jednaka dijela tako da se 1/3 podijeli
siromasima, 1/3 rodbini, komijama i prijateljima, a preostala treina zadri za
sebe i svoju porodicu. Muhammed, a.s., je obino meso svoga kurbana dijelio
onima kojima je najpotrebnije. Nakon to bi zaklao svoga kurbana, pozvao bi

siromane stanovnike Medine i rekao: "Kome treba neka odsijee sebi koliko eli."
Kurbansko meso se moe podijeliti i nemuslimanu, posebno ako je komija ili
inae dobar prijatelj.
PITATI UENIKE KAKVU POUKU IZ OVOG PRIMJERA MOEMO UZETI?
Oekujem da uenici odgovore da je davanje krbanskog mesa dar i znak panje i
susjedu nemuslimanu, vidimo da je jedan smisao i jedno znaenje kurbana, i u
njegovom koritenju za zbliavanje ljudi i odravanje dobrosusjedskih odnosa
uope.
Potom navesti hadis koji govori o odnosimau komiluku, i zalijepiti na tablu.
Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan neka ini dobro svome komiji.
(hadis)
ZAVRNI DIO: ( 10 min. )
Ponoviti sa uenicima obaveze prema komijama prema slikama
zalijepljenim na tabli.
Prema komiji smo duni:
-obii ga kad se razboli;
-niim ga ne uznemiravati i uvati njegovu imovinu ako nije tu;
- ne viriti u njegovu avliju;
-obii ga za Bajram.
Za domai zadatak uputiti uenike na udbenik, str. 124-127., da
kod kue prepiu dva hadisa:
Nee ui u Dennet onaj ovjek od ijeg zla nisu sigurne njegove
komije. (hadis)
Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan neka ini dobro svome komiji.
(hadis)

Potom
uenicima
podijeliti
estitke,
te
da
napiu
prijatelja/prijateljice, komije kome ele estitati Bajram.

ime

Bajramska estitka

IZGLED TABLE
Bismillahir-rahmanir-rahim
20.10.2011 god.

Briga o komiji; Kako se ophoditi prema pripadnicima


drugih
vjera?
ZADATAK I

OBII GA KAD
SE RAZBOLI

NIIM GA NE
UZNEMIRAVATI
UVATI
NJEGOVU

NE

OBII GA
ZA BAJRAM

ZADATAK II

VJERSKI OBJEKTI NAIH KOMIJA

Ko vjeruje u Allaha i
Sudnji dan neka ini
dobro svome komiji.
(hadis)

MUSLIMANI

KATOLICI

PRAVOSLAVCI

JEVREJI

Sarajevo, 20.10.2011.

Predmetni nastavnik: Merima Leka

Literatura:
Vjeronauka,udbenik za drugi razred osnovne kole. Muamer Tinjak
Kur'an s prijevodom, preveo Besim Korkut ,
Muslimova zbirka hadisa
internet: www.vjerouitelji.ba, www.google.com, www.YouTube.com.

You might also like