You are on page 1of 11

J.U O.Š.

Memići – U Memićima

Nastavna priprema za čas islamske vjeronauke


Nastavna jedinica: Četvrti islamski šart -Zekat

Pripravnik: Imamović Rijad Mentor: prof. Bajrami Fadil


ČETVRTI ISLAMSKI ŠART – ZEKAT

Predmet: Islamska vjeronauka


Razred: III
Nastavna tema: Islamski šarti
Nastavna jedinica: Četvrti islamski šart – Zekat
Tip nastavnog sata: Obrada novog gradiva
Oblik rada: Frontalni, grupni, individualni,
Nastavne metode: Usmeno izlaganje, metod demonstracije
Nastavna sredstva: tabla, kreda, vjeronaučni udžbenik za III razred OŠ, nastavni listići,
grafoskop, grafofolija
Ciljevi i zadaci nastavnog sata:
Duhovni
Imati na umu muslimane koji imaju pravo na dio imetka bogatih, te izvršavanje jedne od
osnovnih Allahovih obaveza.
Odgojni
Osuđivanje škrtosti, licemjerstva, laži, prevare.
Obrazovni
Naučiti, razumjeti i upamtiti četvrti islamski šart, uzeti na znanje da postoje bogati i
siromašni muslimani. Zekat je pravo siromašnih a dužnost bogatih muslimana
Funkcionalni
Pospješiti intelektualne funkcije, insistirati na jasnoći rečenice, te uticati na koordinaciju
govora i mišljenja..
TOK NASTAVNOG SATA Aktivnosti učenika
Uvodni dio:
Esselamu alejkum ! Alejkumu selam
Kao vid psihološke pripreme nastavnik će donijeti u učionicu
određenu količinu voća koja će biti dovoljna da svaki učenik
dobije po jedau voćku, te će im podijeliti da pojedu, a nastavnik Učenici jedu voćku
će za to vrijeme upisati čas u dnevnik, te ukoliko završi prije
nego što djeca pojedu upitat će ih kako su, jesu li se umorili Učenici frontalno
(ako je riječ o 3,4 ili 5-om času) ili jesu li se naspavali i jesu li odgovaraju na
spremni za nove đačke poduhvate (akoje u pitanju 1 ili 2 čas) . postavljena pitanja
Kako je riječ o četvrtom islamskom šartu u uvodnom dijelu
ukratko ćemo obnoviti prezthodne islamske šartove i to
usmenim izlaganjem, metodom dijaloga.
Ko bi nam mogao reći kako glase prva tri islamska šarta ?
Do sada smo radili tri islamska šarta: kelime i šehadet, namaz, Učenici odgovaraju
post.
Kako glasi kelime i šehadet ?
Kelime i šehadet glasi: ešhedu en la ilahe illallah ve ešhedu Učenici odgovaraju
enne muhammeden abduhu ve resuluhu.
Koliko namaza nam je propisano da klanjamo tokom dana i
koji su to namazi?
Propisano nam je 5 dnevnih namaza a oni su: sabah, podne, Učenici odgovaraju
ikindija, akšam i jacija.
U kojem mjesecu nam je naređen post?
Post nama je naređen u mjesecu Ramazanu . Učenici odgovaraju
Ima djeco ljudi koji su bogati, koji imaju po dva tei auta,
nekoliko kuća, prodavnice, voćnjake... Mi takve ljude Učenici odgovaraju
nazivamo.. bogataši
S druge strane ima ljudi koji nemaju skoro nigdje ništa, a Učenici odgovaraju
ponekad nemaju čak ni šta da jedu. Mi takve ljude nazivamo...
siromasi.
Mi znamo da nam je Allah dao sve što imamo, najprije život a
onda i sve ostalo. Tako je i bogatima dao bogatstvo a
siromašnima siromaštvo. Međutim onima kojima je dao da
budu bogati naredio je da pomažu one koji su siromašni, a
takvu vrstu pomoći nazivamo ..ZEKAT. ova vrsta pomoći djeco
, nije na dobrovoljnoj bazi, hoću ili neću nego je u formi
naredbe, što možemo vidjeti iz sledećeg Kur'anskog ajeta (sa
grafo folije).
Glavni dio
Na tabli napišemo naslov ZEKAT , a učenici u sveske.
Sada ću vam djeco pročitati jednu kratku priču koja govori o
ovoj temi. Priča je popraćena slikama, tako da je i vi možete Učenici pronalaze
djeco pratiti, na strani 65 i 66 . priču u knjizi
Čitanje treba da bude jasno i sa svim elementima izražajnog
čitanja. Prilikom čitanja stati pred učenike, ne šetati po učionici.
Nakon kratke emocionalne pauze prelazimo na dio u kojem
postavljamo pitanja kojima ćemo utvrditi stepen usvojenosti
sadržaja teksta kod učenika.
O kome se govori u ovoj kratkoj priči?
U ovoj priči se govori o Ahmedu, njegovim sinovima i Učenici odgovaraju
siromasima.
Ko je bio Ahmed?
Ahmed je bio vlasnik voćnjaka. Učenici odgovaraju
Šta je on svake godine dijelio siromasima?
On je svake godine dijelio siromasima voće (zekat). Učenici odgovaraju
Sada ćemo nabrojati neke od Ahmedovih osobina, on jer
bio... Učenici odgovaraju
Dobar, darežljiv, zahvalan Allahu, iskren...
Pogledajte djeco sliku broj 1. gdje sin govori ocu: Dobro
nam je voćnjak rodio oče! A otac odgovara: DA ! Moramo
zahvaliti Allahu ! – vidimo da je bio zahvalan Allahu i
svjestan da mu je sve to Allah dao.
Na koji način se Ahmed zahvaljivao Allahu? Učenici odgovaraju
On se zahvaljivao Allahu tako što je pomagao siromašne ljude.
Ahmed je bio stariji čovjek, i za nekoliko godina on je umro.
Šta se desilo nakon njegove smrti. Učenici odgovaraju
Nakon njegove smrti njegovi sinovi su prestali da daju voće
siromasima.
Da će oni prestati davati zekat nakon očeve smrti mi smo to
mogli naslutiti gledajući u sliku broj 4. kada jedan od
Ahmedovih sinova govori ocu: Zašto im to daješ oče ?!
Sada ćemo nabrojati neke od osobina Ahmedovih sinova.
Kakvi su bili Ahmedovi sinovi? Uz pomoć
Ahmedovi sinovi su bili: Škrti, pohlepni, sebični, nezahvalni... nastavnika učenici
Kada je voće bilo zrelo i kada su oni znali da će siromasi odgovaraju
sutradan doći, šta su dva brata učinila. Učenici odgovaraju
Oni su odlučili da voćnjak oberu po noći i da sutra kada
siromasi dođu, kažu: Eto vidite voćnjak nam nije rodio pa vam
ne možemo ni udijeliti.
Međutim desilo se nešto neočekivano, šta se desilo na
njihovo iznenađenje, kada su došli do voćnjaka? Učenici odgovaraju
Njihov voćnjak bio je uništen.
Ko je uništio njihov voćnjak Učenici odgovaraju
Allah dž.š.
Zašto je bio uništen njihov voćnjak? Učenici odgovaraju
Zato što nisu davali zekat. Učenici traže dio
Sada djeco pronađite dio teksta koji govori o tome kako su teksta koji govori o
sinovi shvatili svoju grešku. Tekst se nalazi na strani 66. i to na tome kako su sinovi
dvjema prezadnjim slikama. Ko će nam pročitati ? shvatili grešku te
KRATAK KOMENTAR NASTAVNIKA: prvi koji se javio
Iz ove priče smo naučili da dijeljenje zekata/pomaganje čita nam dio teksta
siromašnih neće uništiti niti umanjiti imetak onih koji ga daju,
naprotivnjihov imetak će biti time očišćen, uvećan i siguran od
propasti (Allahove kazne)
Ovakvih primjera djeco ima mnogo, kada su bogataši preko
noći ostajali bez svog imetka samo zato što su bili škrti.
Sada ćemo djeco još nekoliko rečenica kazati o samom
zekatu:Šta je to zekat, kome se daje, kome se ne smije, kada se
daje, ko nam je naredio da ga dajemo...
Zekat je četvrti islamski šart, stub vjere islama i ukoliko neko
smatra da ne treba da daje zekat on time ruši vjeru islam.
Zekat je djeco davanje jednog dijela imetka kojeg daju bogati
muslimani siromašnim muslimanima.
Zekat zmači čišćenje. Čišćenje imetka od onoga što ne pripada
bogatašu i čišćenje njegove duše od grijeha.
Zekat nam je naredio naš Gospodar, Allah dć.š., u časnom
Kur'anu i to ne jednom, nego na 37 mjesta u Kur'anu Allah
spominje zekat.
Zamislite kada bi vam neki nastavnik za vrijeme velikog
odmora prilikom postrojavanja u redove rekao: lijepo se
poredajte i nemojte galamiti. Vi sigurno ne biste obraćali veliku
pažnju na to.
Ukoliko bi i po drugi put nastavnik vas upopzorio, neki bi
sigurno počeli da se lijepo redaju i utišali bi svoje glasove,
Međutim ukoliko bi nastavnik još jedanput ponovio isti zahtjev
gotovo svi učenici bi čuli i ponašali se u skladu sa
nastavnikovim zahtjevom i bili bi sigurni da se nastavnik ne šali
te da će nas kaznizi ukoliko ga ne poslušamo.
A sada zamislite kada bi nastavnik isti zahtjev ponovio 37 puta i
kako bi prošli oni koji ni nakon toliko upozorenja ne bi
udovoljili njegovim zahtjevima odnosno koji ga ne bi poslušali.
Nastavnik bi sigurno morao poduzeti određene sankcije...
Tako će i Allah dž.š. onoga ko i poslije tolikog broja opomena i
naredbi ne posluša, kazniti kako On hoće. A vidjeli smo kako je
Allah kaznio dva Ahmedova sina koji nisuobraćali pažnju na 37
puta ponovljenu naredbu.
Još da spomenemo djeco kome se zekat daje a kome se ne može
dati pa onda prelazimo na igrokaz:
Zekat se djeco uglavnom daje siromasima, a može se dati i
putnicima namjernicima, prezaduženima, na Allahovom putu Učenici odabiru
itd uloge
Zrekat se ne može dati: roditeljima djedovima, nenama,
sinovima, kćerima, unucima niti čovjek može dati svojoj
supruzi.
Nakon ovoga dijela organizirat ćemo igrokaz u kojem će neki Učenici grupno rade
učenici glumiti siromahe, neki će glumiti roditelje, neki
djedove, neki unuke, neki sinove, neki bogataše, držeći u
rukama natpis ko su od ovih kategorija i na taj način indirektno
djelujemo na usvajanje znanja kome se može dati zekat a kome
ne.
Nakon što završimo sa igrom prelazimo na grupni rad gdje će
učenici dobiti radne listiće te zajedno odgovoriti na pitanje a
vođa grupe će prezentovati odgovore.
Završni dio
U završnom dijelu nastavnog sata podijeliti učenicima unaprijed
iskopiranu priču iz lista ''Mali musliman'' koja će poslužiti
učenicima kao ilustracija davanja zekata. Kroz nekoliko kratkih
pitanja obnoviti obrađenu nastavnu jedinicu.
Nastavnik će pohvaliti čitav razred za pažnju i disciplinu a
posebno će nagraditi najaktivnije učenike, sa ocjenom pet u
sveske i pribilješkom u nastavnikov notes, koja će poslužiti
nastavniku prilikom opisnog zaključivanja ocjena.
Zadaća: napisati osnovnu poruku iz priče, te navesti kako
završavaju oni koji ne daju zekat,

Plan školske table

Bismillahirrahmanirrahim
Zekat
Zekat je vjersko davanje jednog dijela imetka kojeg daju bogati muslimani siromašnim
muslimanima.
Zekat znači čišćenje, a njime čistimo imetak od onoga što nama ne pripada i dušu od
grijeha
Zekat se daje: siromašnim muslimanima, putnicima, prezaduženima, na Allahovom putu.
Zekat se ne daje: bogatima, roditeljima, djedovima i nenama, djeci te unučadima.
GRUPA ELIF
Šta je zekat?
Šta znači riječ zekat na našem jeziku?
Zaokruži osobine koje ne pripadaju oholim Ahmedovim sinovima a ako znate dodajte
još
koju:....................................................................................................................................
..
Daju zekat, sebični, pomažu ljudima, vole sebi nego drugima, dobri su vjernici

GRUPA DŽIM
Šta čistimo zekatom?
Kome se zekat ne može dati?
Zaokruži one osobine koje pripadaju Ahmedu, a ako znate dodajte još koju:
Daje zekat, sebičan, pomaže ljudima, voli sebi nego drugima, dobar su vjernik, iskren

GRUPA DAL
Koliko puta je naređeno u Kur'anu davanje zekata?
Dopunite sledeće rečenice:
Davanjem imetka postižemo Allahovo...........................
Davanjem zekata čistimo........................i .............................
Davanjem zekata pomažemo.........................i izvršavamo .......................naredbu
Zašto je bio uništen voćnjak Ahmedovih sinova?
GRUPA AJN
Ko nam je naredio da dajemo zekat?
Kome se zekat daje?
Šta će se desiti sa onima koji ne daju zekat?

Upitati djecu da li znaju šta znači ime njihove grupe.

Izgled grafo folije:

ČETVRTI ISLAMSKI ŠART -ZEKAT


Zekat nam je naređen Kur'anskim ajetom:
''Uzmi od njihovih dobara zekat da ih njime očistiš i blagoslovljenim ih učiniš'' (Kur'an)
Allah voli onoga ko daje zekat, a vole ga i ljudi
Zekat čisti i uvećava našu imovinu

You might also like