0% found this document useful (0 votes)
121 views23 pages

Engineering Dynamics Problem Solutions

The document discusses several physics problems involving kinematics and dynamics. It provides step-by-step solutions showing calculations of velocity, position, acceleration, and tension in strings based on given acceleration, mass, time, angle, and other variables. Graphs are plotted of velocity and position over time. Tensions and accelerations are calculated using force equations and kinematic relationships.

Uploaded by

sadia
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
121 views23 pages

Engineering Dynamics Problem Solutions

The document discusses several physics problems involving kinematics and dynamics. It provides step-by-step solutions showing calculations of velocity, position, acceleration, and tension in strings based on given acceleration, mass, time, angle, and other variables. Graphs are plotted of velocity and position over time. Tensions and accelerations are calculated using force equations and kinematic relationships.

Uploaded by

sadia
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd

Engineering Dynamics

Question no: 1
Given Data:
 Acceleration is given,
a= (2t-1) m/s2
 If s= 1m and v=2 m/s.
 At t=0, find velocity, at t=47s find position.
 Total distance=?

Solution:
a= 2t-1
dv= adt
v t

∫ dv=∫(2 t−1)dt
0 0

v=t2-t+2
ds= vdt
ds= (t2-t+2)dt
s t

∫ ds=∫ (t 2−t+ 2) dt
0 0

1 3 1 2
s= t − t +2t+1
3 2
at t=47s,
2
v=47 −47+ 2

v =2.164km/s Ans.
1 1
s= ∗ ( 47 )3− ∗( 47 )2 +2∗( 47 ) +1
3 2

s=33.6km/s Ans.
Since v ≠ 0 for 0≤ t ≤ 47 s , then
d=s2-s1=33.6-1
d=32.6m Ans.

Question no:2
Given Data:
a=0 ; for 0<t<10 s
a = t – 30 ; for 10<t<20 s
a = -10 ; for 20<t<t’
Plot Graphs of v-t, s-t.

Solution:
Velocity:

For 0<t<10 s
v t

∫ dv =∫ 0 dt
79.9 0

v –79.9= 0

Putting t = 10 s;
v = 79.9m/s

For 10<t<20 s
v t

∫ dv =∫ ( t −30 ) dt
79.9 10

1 2
v= 2
t −30 t+329.9

Putting t = 20 s;
v = -70.1m/s
For 20<t<t’
v t

∫ dv=∫ −10 dt
−70.1 20

v = -10t + 129.9

Putting t = t’;
Where v = 0
0 = -10t’ + 129.9
t’ = 12.99 s
Position:

For 0<t<10 s
s t

∫ ds=∫ 79.9 dt
0 0

s =79.9m

Putting t = 10 s;
s =799m

For 10<t<20 s
s t

∫ ds=∫ ( 12 t 2−30 t+ 129.9) dt


799 10

1
s= t 3 −15 t 2 +129.9 t−114.3
6

At t=20s
s=-1954.36m

For 20<t<t’
s t

∫ ds=∫ (−10 t +129.9 ) dt


−1954 20

2
s=−5 t +129.9 t−2552.3

Putting t = t’ = 129.9 s;

s = -70.05km

V(m/s)
79.9

-70.1

0 10 20 Time(s)

s(km)
70.05
1.954

0.799

0 10 12.9 20
Time(s)

Question no:3
Given Data:
 r=79.9 m
 vA= 5 m/s
 a = (0.06t) m/s2
 We have to find out the magnitude of acceleration
1
and velocity at s= 3 (2 πr )

Solution:
at = 0.06t
dv
a=
dt
v t

∫ dv=∫ ( 0.06 t ) dt
5 0

v-5 =0.03t2
v=0.03t2+5
Now,
ds
v=
dt

s t

∫ ds=∫ ¿¿ ¿
0 0

3 5 2
s−0=0.01 t + t
2
3 2
s=0.01t +5/2 t

Distance of path is 1/3 of circumference;


2 πr
s=
3
2 π (79.9)
s=
3

s = 167.34m

Now,
s = 167.34 = 0.01t3 + 5/2t2
3 2
0.01 t +5 /2 t −167.34 =0
t =19.235s
As v=0.03 t +5
2

Put t=19.235
v = 0.03(19.235)2 + 5
v = 16.1m/s
Now,
a=√ at +a n
2 2

at=a= 0.06t
at=0.06(19.235)
at=1.1541m/s2
2
v
a n=
r
2
(16.1)
a n=
79.9
2
a n=3.244 m/s

Now,
a=√ 1.1541 +3.244
2 2

2
a=3.443 m/s
QUESTION: 4
Given Data:
 Mass of block A = ma= 50kg
 Mass of block B = mb = 15kg
 Time = t = 2s
 We have to find velocity of block B in 2s = vb

Solution:
sA +sB+2(sB-a) = l
sA +3sB= l + 2a [1]

Taking double derivative of Eq. [1]


aA +3aB = 0

For block B:
3T – 15(9.81) = 15(-aB) [2]
For block A:
T -50(9.81) = 50(-aA) [3]

By solving equation [1], [2] and [3]


aB = -2.848m/s2
aA = 8.554m/s2
T = 63.29N
Now,
vB = (vA)0 + aBt
vB = 2.848(2)
vB = 5.70m/s Ans.
Question no: 5
Given Data:
 Weight= 5lb
 θ=0 °

 Find tension in string BC at θ=0 °


 Also, at the instant bob reaches at point D, θ=45 °.
 r= 3ft

Solution:
Since bob is just released then, v=0. We get
Σ F n=ma n ;
5
∗0
32.2
T= =0
3

Σ F n=ma n ;

5
5 cosθ= a
32.2 t
a t=32.2 cosθ

Σ F n=ma n ;

5 2
∗v
T −5 sinθ =
32.2 [1]
3

The speed of bob can be determined by using


vdv=a t ds , where ds=3 dθ .
v 45°

∫ vdv=3(32..2) ∫ cosθdθ
0 0

2 2 2
v =136.61 ft /s

Put θ=45 °and v =136.61 ft /s into (1)


2 2 2

5
∗136.61
32.2
T −5 sin 45 °=
3

T=10.6lb Ans.

You might also like