Professional Documents
Culture Documents
THERMODYNAMICS
MODULE 4
BY:
4.2 INTRODUCTION
4.4.2 PROCESSES
4.4.9 EFFICIENCIES
4.1 GOSPEL READING
In the name of the Father, the Son, and the Holy Spirit..
Proverbs 2:6 and 10, “For the Lord gives wisdom, and from His mouth come
knowledge and understanding. For wisdom will enter your heart, and knowledge
St. John Baptist de la Salle..pray for us.. Live Jesus in our hearts..Forever
4.2 INTRODUCTION:
The Rankine cycle is the fundamental operating cycle of all power plants where an
operating fluid is continuously evaporated and condensed. The selection of operating fluid
depends mainly on the available temperature range. Figure 1 shows the idealized
Rankine cycle.
The pressure-enthalpy (p-h) and temperature-entropy (T-s) diagrams of this cycle are
• 1-2-3 Isobaric Heat Transfer. High pressure liquid enters the boiler from the
feed pump (1) and is heated to the saturation temperature (2). Further addition
steam (3).
is limited by the temperature of the cooling medium and by the erosion of the
turbine blades by liquid entrainment in the vapor stream as the process moves
further into the two-phase region. Exit vapor qualities should be greater than
90%.
• 4-5 Isobaric Heat Rejection. The vapor-liquid mixture leaving the turbine (4) is
In well designed and maintained condensers, the pressure of the vapor is well
feed pump. Because of the low specific volume of liquids, the pump work is
Reference:
https://www.thermopedia.com/content/1072/
TLO2. Connect the concept of steam processes in the analysis of the different
vapor cycles.
TLO3. Make an energy analysis on each component of the vapor cycle for power
plant.
- the simplest and the most fundamental energy cycle utilized in the
4.4.2 Processes:
liquid (condensate).
back to boiler.
4.4.6.1 Boiler
by energy balance:
𝑚𝑤 ℎ𝐵 + 𝑄𝐴 = 𝑚𝑠 ℎ1
technically, 𝑚𝑤 = 𝑚𝑠
𝑸𝑨 = 𝒎𝒔 ( 𝒉𝟏 - 𝒉𝑩 )
ℎ𝐵 = enthalpy of feedwater
ℎ𝐵 = ℎ𝑓 ] 𝑇𝐵
by energy balance:
𝑚𝑠 ℎ1 = 𝑊𝐸 + 𝑚𝑠 ℎ2
𝑾𝑬 = 𝒎𝒔 ( 𝒉𝟏 - 𝒉𝟐 )
4.4.6.3 Condenser
by energy balance:
𝑚𝑠 ℎ2 = 𝑄𝑅 + 𝑚𝑐 ℎ3
technically, 𝑚𝑐 = 𝑚𝑠
𝑸𝑹 = 𝒎𝒔 ( 𝒉𝟐 - 𝒉𝟑 )
ℎ3 = enthalpy of condensate
ℎ3 = ℎ𝑓 ]𝑃𝐶
and 𝑃𝐶 = 𝑃2
4.4.6.4 Boiler Feedwater Pump
by energy balance:
𝑚𝑤 ℎ𝐵 = 𝑊𝑝 + 𝑚𝑐 ℎ3
technically, 𝑚𝑐 = 𝑚𝑤 = 𝑚𝑠
𝑾𝒑 = 𝒎𝒔 ( 𝒉𝑩 - 𝒉𝟑 )
𝑾𝒑 = 𝒎𝒔 𝒗𝒇𝟑 (𝑷𝑩 - 𝑷𝟑 )
Ideal work, 𝑾𝑬 = ℎ1 - ℎ2
𝐵𝑡𝑢
2545 ℎ𝑝 𝑙𝑏
ℎ𝑟
w= 𝑩𝒕𝒖 →
𝑾𝑬 ( 𝒍𝒃 ) ℎ𝑝 ℎ𝑟
𝐾𝐽
2684 ℎ𝑝 𝑘𝑔
ℎ𝑟
w= 𝑲𝑱 →
𝑾𝑬 ( 𝒌𝒈 ) ℎ𝑝 ℎ𝑟
𝐵𝑡𝑢
2545 𝑙𝑏
ℎ𝑝 ℎ𝑟
𝒘𝑰 = 𝑩𝒕𝒖 →
𝑾𝑰 ( 𝒍𝒃 ) ℎ𝑝 ℎ𝑟
𝐾𝐽
2684 ℎ𝑝 𝑘𝑔
ℎ𝑟
𝒘𝑰 = 𝑲𝑱 →
𝑾𝑰 ( 𝒌𝒈 ) ℎ𝑝 ℎ𝑟
𝐵𝑡𝑢
2545 ℎ𝑝 𝑙𝑏
ℎ𝑟
𝒘𝑩 = 𝑩𝒕𝒖 →
𝑾𝑩 ( 𝒍𝒃 ) ℎ𝑝 ℎ𝑟
𝐾𝐽
2684 ℎ𝑝 𝑘𝑔
ℎ𝑟
𝒘𝑩 = 𝑲𝑱 →
𝑾𝑩 ( 𝒌𝒈 ) ℎ𝑝 ℎ𝑟
𝐾𝐽
3,600 𝑘𝑤 ℎ𝑟 𝑘𝑔
𝒘𝑲 = 𝑲𝑱 →
𝑾𝑲 ( 𝒌𝒈 ) 𝑘𝑤 ℎ𝑟
𝐵𝑡𝑢
2545 ℎ𝑝 𝑙𝑏
ℎ𝑟
𝒘𝑲 = 𝑩𝒕𝒖 →
𝑾𝑲 ( ) ℎ𝑝 ℎ𝑟
𝒍𝒃
𝐾𝐽
2684 ℎ𝑝 𝑘𝑔
ℎ𝑟
𝒘𝑲 = 𝑲𝑱 →
𝑾𝑲 ( 𝒌𝒈 ) ℎ𝑝 ℎ𝑟
4.4.8 Heat rate, HR = amount of heat needed to produce one unit of work
HR = w 𝐸𝐶
where: w = ideal steam rate
𝐸𝐶 = ℎ1 - ℎ3
IHR = 𝑤𝐼 𝐸𝐶
BHR = 𝑤𝐵 𝐸𝐶
KHR = 𝑤𝐾 𝐸𝐶
4.4.9 Efficiencies:
𝑊𝐸
e= x 100%
𝐸𝐶
4.4.9.1.2 Cycle Thermal Efficiency, 𝒆𝑪
𝑊𝑛𝑒𝑡
𝒆𝑪 = x 100%
𝑄𝐴
𝑊𝑛𝑒𝑡 = 𝑄𝐴 - 𝑄𝑅
𝑊𝑛𝑒𝑡 = ( ℎ1 - ℎ𝐵 ) - ( ℎ2 - ℎ3 )
𝑊𝑛𝑒𝑡 = ( ℎ1 - ℎ2 ) - ( ℎ𝐵 - ℎ3 )
𝑊𝑛𝑒𝑡 = 𝑊𝐸 - 𝑊𝑃
hence, 𝑊𝑛𝑒𝑡 = 𝑄𝐴 - 𝑄𝑅 = 𝑊𝐸 - 𝑊𝑃
𝑊𝐼
𝒆𝑰 = x 100%
𝐸𝐶
𝑊𝐵
𝒆𝑩 = x 100%
𝐸𝐶
𝑊𝐾
𝒆𝑲 = x 100%
𝐸𝐶
4.4.9.2 Engine efficiency, n
𝑊𝐸′ ℎ1 − ℎ2′
𝒏𝒆 or 𝒏𝑻 =
𝑊𝐸
x 100% =
ℎ 1 − ℎ2
x 100%
𝑊𝐼
𝒏𝑰 =
𝑊𝐸
x 100%
𝑊𝐵
𝒏𝑩 =
𝑊𝐸
x 100%
𝑊𝐾
𝒏𝑲 =
𝑊𝐸
x 100%
𝑊𝐾
𝒏𝒈 =
𝑊𝐵
x 100%
𝑘𝑔
Example 1. A turbo-generator has a combined steam rate of 5.35 at its rated load
𝑘𝑤 ℎ𝑟
of 20,000 KW. The steam supply is at 1.7 MPa, 300oC and exhaust at 0.01 MPa.
Solution:
a) KHR = 𝑤𝐾 𝐸𝐶
𝐾𝐽
ℎ1 = ℎ]𝑇=300 𝐶
𝑃=1.7 𝑀𝑃𝑎 = 3,032.1
𝑘𝑔
𝐾𝐽
ℎ3 = ℎ𝑓 ]𝑃𝐶 = 𝑃2 =0.01 𝑀𝑃𝑎 = 191.83 𝑘𝑔
𝐾𝐽
𝐸𝐶 = ℎ1 - ℎ3 = 3.032.1 – 191.83 = 2,840.27 𝑘𝑔
𝑘𝑔 𝐾𝐽 𝑲𝑱
so that, KHR = (5.35 ) (2,840.27 ) = 15,195.44 Ans.
𝑘𝑤 ℎ𝑟 𝑘𝑔 𝒌𝒘 𝒉𝒓
𝑊𝐾
b) 𝒆𝑲 = x 100%
𝐸𝐶
3,600
𝑤𝐾 =
𝑊𝐾
𝐾𝐽
3,600 𝐾𝐽
𝑘𝑤 ℎ𝑟
𝑊𝐾 = 𝑘𝑔 = 672.897
5.35 𝑘𝑔
𝑘𝑤 ℎ𝑟
𝐾𝐽
672.897
𝑘𝑔
hence, 𝑒𝐾 = 𝐾𝐽 x 100% = 23.69% Ans.
2,840.27
𝑘𝑔
𝑊𝐾
c) 𝑛𝐾 =
𝑊𝐸
x 100%
and 𝑊𝐸 = ℎ1 - ℎ2
𝐾𝐽
𝑠1 = 𝑠]𝑇=300 𝐶
𝑃=1.7 𝑀𝑃𝑎 = 6.8528
𝑘𝑔 𝐾
𝐾𝐽
𝑠𝑔 ]𝑃=0.01 𝑀𝑃𝑎 = 8.1502 𝑘𝑔 𝐾 → pt.2 is wet
𝐾𝐽
and 𝑠1 = 𝑠2 = 6.8528 𝑘𝑔 𝐾
𝑠2 − 𝑠𝑓 6.8528−0.6493
2
𝑥2 = 𝑠𝑓𝑔
= x 100% = 82.7%
2
7.5009
and for ℎ2
𝐾𝐽
ℎ2 = 191.83 + (0.827) (2392.8) = 2,170.76 𝑘𝑔
𝐾𝐽
so that, 𝑊𝐸 = 3,032.1 - 2,170.76 = 861.34
𝑘𝑔
672.897
therefore, 𝑛𝐾 = x 100% = 78.1% Ans.
861.34
Example 2. Steam at 2,000 KPa and 400oC is supplied to the turbine of a power plant
Solution:
𝐾𝐽
a) 𝑠1 = 𝑠]𝑇=400 𝐶
𝑃=2 𝑀𝑃𝑎 = 7.1271
𝑘𝑔 𝐾
and 𝑠1 = 𝑠2
𝐾𝐽
𝑠𝑔 ]𝑃=0.05 𝑀𝑃𝑎 = 7.5939 𝑘𝑔 𝐾 → pt.2 is wet
b) 𝑊𝑛𝑒𝑡 = 𝑊𝐸 - 𝑊𝑃
𝑊𝐸 = ℎ1 - ℎ2
𝐾𝐽
ℎ1 = ℎ]𝑇=400 𝐶
𝑃=2 𝑀𝑃𝑎 = 3,247.6
𝑘𝑔
𝐾𝐽
hence, 𝑊𝐸 = 3,247.6 - 2,480.36 = 767.24
𝑘𝑔
𝑊𝑝 = 𝑣𝑓3 (𝑃𝐵 - 𝑃3 )
𝑚3
and 𝑣𝑓3 = 𝑣𝑓 ]𝑃=0.05 𝑀𝑃𝑎 = 1.0300 x 10-3 𝑘𝑔
𝑚3 𝐾𝑁 𝐾𝑁 𝑚 𝐾𝐽
𝑊𝑝 = 1.0300 x 10-3 (2 – 0.05) x 103 = 2.0085 = 2.0085
𝑘𝑔 𝑚2 𝑘𝑔 𝑘𝑔
𝑲𝑱
so that 𝑊𝑛𝑒𝑡 = 767.24 - 2.0085 = 765.2315 Ans.
𝒌𝒈
𝑊𝑛𝑒𝑡
c) 𝑒𝐶 = x 100%
𝑄𝐴
𝑄𝐴 = ℎ1 - ℎ𝐵
and 𝑊𝑝 = ℎ𝐵 - ℎ3
ℎ𝐵 = 𝑊𝑝 + ℎ3
𝐾𝐽
ℎ3 = ℎ𝑓 ]𝑃=0.05 𝑀𝑃𝑎 = 340.49 𝑘𝑔
𝐾𝐽
ℎ𝐵 = 2.0085 + 340.49 = 342.498 𝑘𝑔
𝐾𝐽
𝑄𝐴 = 3,247.6 - 342.498 = 2,905.102 𝑘𝑔
765.2315
𝑒𝐶 = x 100% = 26.34% Ans.
2,905.102
𝑲𝑱
d) 𝐸𝐶 = ℎ1 - ℎ3 = 3,247.6 – 340.49 = 2,907.11 Ans.
𝒌𝒈
𝑊𝐸
e) e = x 100%
𝐸𝐶
767.24
e= x 100% = 26.39% Ans.
2,907.11
𝐾𝐽
3,600 𝑘𝑤 ℎ𝑟
f) 𝑤𝐵 = 𝐾𝐽
𝑊𝐵 ( 𝑘𝑔 )
assuming 𝑊𝐼 = 𝑊𝐸 ′
𝑊𝐸′ 𝑊𝐼
𝑛𝑇 = x 100% = x 100%
𝑊𝐸 𝑊𝐸
𝐾𝐽
𝑊𝐼 = 𝑛𝑇 ( 𝑊𝐸 ) = 0.90 (767.24) = 690.516
𝑘𝑔
𝑊𝐵
𝑛𝑚 =
𝑊𝐼
x 100%
𝐾𝐽
𝑊𝐵 = 𝑛𝑚 ( 𝑊𝐼 ) = 0.85 (690.516) = 586.94 𝑘𝑔
𝐾𝐽 𝐾𝐽
3,600 3,600 𝑘𝑤 ℎ𝑟 𝒌𝒈
𝑘𝑤 ℎ𝑟
hence, 𝑤𝐵 = 𝐾𝐽 = 𝐾𝐽 = 6.1335 Ans.
𝑊𝐵 ( ) 586.94 𝒌𝒘 𝒉𝒓
𝑘𝑔 𝑘𝑔
g) KHR = 𝑤𝐾 𝐸𝐶
𝐾𝐽
3,600
𝑘𝑤 ℎ𝑟
𝑤𝐾 = 𝐾𝐽
𝑊𝐾 ( )
𝑘𝑔
𝑊𝐾
𝑛𝑔 =
𝑊𝐵
x 100%
𝐾𝐽
𝑊𝐾 = 𝑛𝑔 ( 𝑊𝐵 ) = 0.80 (586.94) = 469.552 𝑘𝑔
𝐾𝐽
3,600 𝑘𝑔
𝑘𝑤 ℎ𝑟
𝑤𝐾 = 𝐾𝐽 = 7.67
469.552 𝑘𝑤 ℎ𝑟
𝑘𝑔
𝑘𝑔 𝐾𝐽 𝑲𝑱
KHR = (7.67 ) (2,907.11 𝑘𝑔 ) = 22,297.534 Ans.
𝑘𝑤 ℎ𝑟 𝒌𝒘 𝒉𝒓
h) IHR = 𝑤𝐾 𝐸𝐶
𝐾𝐽 𝐾𝐽
3,600 3,600 𝑘𝑔
𝑘𝑤 ℎ𝑟 𝑘𝑤 ℎ𝑟
𝑤𝐼 = 𝐾𝐽 = 𝐾𝐽 = 5.213
𝑊𝐼 ( ) 690.516 𝑘𝑤 ℎ𝑟
𝑘𝑔 𝑘𝑔
𝑘𝑔 𝐾𝐽 𝑲𝑱
IHR = (5.213 ) (2,907.11 )= 15,154.76 Ans.
𝑘𝑤 ℎ𝑟 𝑘𝑔 𝒌𝒘 𝒉𝒓
𝑊𝐾 469.552
i) 𝑛𝐾 =
𝑊𝐸
x 100% =
767.24
x 100% = 61.2% Ans.
REFERENCES
Online References
Call Reference Material
number or
e-provider
Online https://www.youtube.com/watch?v=_Vprz4XisuQ
Online https://www.youtube.com/watch?v=oeIrXPISyMk
You tube
https://www.youtube.com/watch?v=vmj0Ee_99qA
Channel
You tube
https://www.youtube.com/watch?v=hQ8uiLDEL8o
Channel
You tube
https://www.youtube.com/watch?v=HVjoAI6Yal4
Channel
You tube
https://www.youtube.com/watch?v=QFZN71MY71o
Channel
You tube
https://www.youtube.com/watch?v=uokZ0EknUyY
Channel
https://web.mit.edu/16.unified/www/FALL/thermodynamics/notes/node61.html
On-Site References
Call Reference Material
number or
e-provider
Call #: TJ Kroos, Kenneth A, 2015, Thermodynamics for Engineers, Mason, OH : Cengage Learning
265 .K926
2015
Call #: TJ Granet, Irving (2015)Thermodynamics and Heat Power, Boca Raton : CRC Press/Taylor &
265 .G765
2015 Francis, 2015 Eighth edition.
ISBN: Bejan,Adrian (2016) Advanced Engineering Thermodynamics [electronic resource] Newark :
978-1- Wiley, 2016
11924596-4
((electronic
bk.)
Call #:TJ Yunus A. Cengel, John M. Cimbala, Robert H. Turner ; adapted by Mehment Kanoglu, (2017),
265 .C332 Fundamentals of Thermal-Fluid Sciences, New York : McGraw-Hill Education, c2017, 5th
2017 Edition in SI units.
ISBN 971 Thermodynamics, 6th Edition, Faires Virgil Moring , Simmang Clifford Max MacMillan
1055 03 1 Publishing Company, 1970