You are on page 1of 3

Naziv modula: KOMUNIKACIJA U GRUPI

Broj modula: 2
Ciljevi modula:
- Upoznavanje sa načinima izražavanja i saopštavanja mišljenja i komunikacijom sa drugima; posebno postupcima i
veštinama nenasilne komunikacije
- Osposobljavanje učenika za komunikaciju u grupi
Br.
Br. Nastavne Nastavna
Mesec nastavne Nastavna jedinica: Tip časa: Oblik rada: Napomena:
modula metode: sredstva:
jedinice
Frontalni,in- Usmeno Papiri,mar-
dividualni, izlaganje,dija- ker,nastavni
oktobar

Samopouzdano
2. 8. obrada grupni log,diskusija listići,tabla
reagovanje
kreda,priručnik

Usmeno izl- Pakpapir,ma-


Frontalni, aganje, rkeri,tabla,
9. Glasine obrada
grupni razgovor,rad kreda,nastavni
na tekstu listići,priručnik
Usmeno
izlaganje, Pakpapir,ma-
novembar

U
10. Neslušanje obrada Dijalog, rkeri,tekst,
paru,grupni
diskusija priručnik

Nastavni
Usmeno listići,priručnik
Frontalni,u
11. Aktivno slušanje obrada izlaganje,ra-
paru
zgovor
Grupni,fron- usmeno Kartice sa
talni,individ- izlaganje,di- primerima,
ualni jalog,diskusija, Formular JA
12. Neoptužujuće poruke obrada
rad na tekstu poruke,za
učenike,tabla
kreda,priručnik
Usmeno
Frontalni,in-
izlaganje, Tabla,kreda,
13. Izražavanje mišljenja obrada dividualni,
decembar

dijalog, priručnik
grupni
rad na tekstu

Dijalog i debata - Frontalni,gr- Usmeno


14. obrada Papiri A4
priprema upni, izlaganje,
dijalog
Papiri,olovke
Tabla,kreda,
Dijalog i debata - Dijalog,
15. obrada Grupni Tabele,nastavn
vođenje debata
i listići
AKTIVNOSTI NASTAVNIKA: Redovno pratiti zalaganje učenika na času,voditi računa o individualizaciji pristupa
učeniku,negovanje pozitivne klime u odeljenju. Insistirati na praktičnoj primeni stečenih znanja,motivisati učenike na
radioničarski način rada,pripremati sav neophodni materijal za rad na času i tok časa. Objašnjavati,tumačiti,analizirati
sadržaje i pojmove radionice,podsticati kreativnost učenika,aktivno učenje,odgovornost kod učenika. Redovno vrednovati
rad svakog učenika,razvijati kod učenika komunikacijske veštine,posebno postupke i veštine nenasilne
komunikacije,neophodne za sardničko ponašanje.
OČEKIVANE AKTIVNOSTI UČENIKA: aktivno učešće u radu i diskusijama na času,povezuje znanje sa stečenim iz
drugih oblasti,oslanja se na prethodno iskustvo,daje primere iz svakodnevnog života i povezuje gradivo sa uočavanjem
pojava iz života. Aktivno učestvuje u tehnikama grupnog rada i grupnog odlučivanja,pita o svemu što nije razumeo ili ga
dodatno interesuje,koristi dodatne izvore saznanja,prati gradivo rešavanjem domaćih zadataka.
ISHODI: sticanje ključnih kompetencija i životnih veština neophodnih za dalje učenje i profesionalni razvoj,ocenjivanje
učenika u odnosu na očekivane ishode,razumeti važnost zastupanja vlastitih potreba i prava na jasan i neagresivan
način,iskaže,obrazlaže i brani mišljenje argumentima,aktivno sluša,zna da je argumentovano izlaganje sopstvenog
mišljenja,aktivno slušanje,pregovaranje neophodno za rešavanje sukoba i uspešniju komunikaciju,uočava razliku toka i
ishoda dva stila javnih rasprava – dijaloga i debate,debatuje i diskutuje na neugrožavajući način,uvažavajući mišljenje
drugih,objasni razloge i načine nastanka glasina u svakodnevnoj komunikaciji i objasni posledice koje izazivaju glasine,zna
razloge neslušanja.
NAČIN OSTVARIVANJA: usmeno izlaganje,aktivnost na času,direktno praćenje formiranja stavova i njihovog
saopštavanja.
Predmetni nastavnik: Stojanović Mirjana

You might also like