Professional Documents
Culture Documents
Edition Sharpe
Full download at link:
SECTION EXERCISES
SECTION 5.1
1.
a) Independent. There is no reason to think that the gender of one customer using an ATM machine
will influence the gender of the next customer using an ATM machine (unless a large group of one
gender comes to the ATM machine together).
b) Independent. The last digit of one student’s SS number provides no information about the last
digit of another student’s SS number.
c) Not independent. Since all exams are taken by the same person, then knowing the performance on
one exam provides information about the performance on subsequent exams.
2.
a) Not independent. Houses in the same neighborhood are comparably priced. Therefore, knowing
the price of one home will likely provide information about the price of another home on the same
block.
b) Not independent. Since all heart rates are taken on the same person while exercising, the heart
rates will be similar to each other. Therefore the value of one measurement will provide
information about the values of subsequent measurements.
c) Independent. There is no reason to think that the heart rate of one student in the gym will provide
information about the heart rates of other students in the gym.
SECTION 5.2
3.
a) The strategy of always playing the numbers 1, 2, 3, 4, 5 will not improve the chances of winning
the lottery (but it won’t reduce the chances either). Since each number drawn is equally likely and
independent of the others, this set of numbers is just as likely as any other set of numbers in the
next drawing.
5-1
Copyright © 2017 Pearson Education, Inc.
5-2 Chapter 5 Randomness and Probability
b) The strategy of playing randomly generated numbers will not improve the chances of winning the
lottery (but it won’t reduce the chances either). Since each number drawn is equally likely and
independent of the others, a set of randomly generated numbers is just as likely as any other set of
numbers in the next drawing.
4.
a) The strategy of randomly selecting a set of numbers from among those that have not come up in
the last three lottery drawings will not improve the chances of winning the lottery (but it won’t
reduce the chances either). Because each number drawn is equally likely and independent of the
others, as well as independent of the numbers that have come up in previous lottery drawings, any
set of numbers is just as likely as any other in the next drawing.
b) The strategy of choosing numbers that did come up in the most recent lottery drawing will not
improve the chances of winning the lottery (but it won’t reduce the chances either). Because each
number drawn is equally likely and independent of the others, as well as independent of the
numbers that have come up in previous lottery drawings, any set of numbers is just as likely as any
other in the next drawing.
SECTION 5.4
5.
a) P(passenger in seat A does not turn off his phone) = 0.40. The probability for each passenger is the
same.
b) Complement Rule:
P(passenger in seat A does turn off his phone) = 1 – P(passenger in seat A does not turn off his
phone) = 1 – 0.40 = 0.60
c) Multiplication Rule:
P(both of the passengers in seat A and seat B turn off their phone) = 0.60×0.60 = 0.36
d) Addition Rule:
P(at least one passenger in either seat A or Seat B turns off their phone) = 0.60+0.60-(0.36) = 0.84
or 1 – (0.42) = 0.84
6.
a) P(first partner is a marketing major) = 0.10
b) Complement Rule:
P(first partner is not a marketing major) = 1 – P(first partner is a marketing major)
= 1 – 0.10 = 0.90
c) Multiplication Rule:
P(both partners are marketing majors) = 0.10×0.10 = 0.01
d) Addition Rule:
P(one or the other partner is a marketing major) = (0.10+0.10)-(0.01) = 0.19 or 1-(0.902) = 0.19
SECTION 5.5
7.
a) P(Serious Concern) = 755/1200 = 0.629
b) This is a marginal probability.
c) P(Republican and Serious Concern) = 210/1200 = 0.175
d) This is a joint probability.
8.
a) P(Hispanic) = 292/1438 = 0.20306
b) P(Black and 2 Adult Generations) = 119/1438 = 0.0828
c) The probability in part a is marginal; the probability in part b is joint.
SECTION 5.6
9.
a) Conditional probability:
𝑃(Serious Concern 𝑎𝑛𝑑 Republican) 210
𝑃(Serious Concern|Republican = = = 0.42
𝑃(Republican) 500
b) Conditional probability:
𝑃(Serious Concern 𝑎𝑛𝑑 Republican) 210
𝑃(Republican|Serious Concern) = = = 0.278
𝑃(Serious Concern) 755
c) Conditional probability:
𝑃(Serious Concern 𝑎𝑛𝑑 Democrat) 415
𝑃(Serious Concern|Democrat) = = = 0.83
𝑃(Democrat) 500
10.
a) Conditional probability:
𝑃(2 Adult Gens 𝑎𝑛𝑑 Black) 119
𝑃(2 Adult Gens|Black) = = = 0.4760
𝑃(Black) 250
b) Conditional probability:
𝑃(White 𝑎𝑛𝑑 2 Skip Gens) 55
𝑃(White|2 Skip Gens) = = = 0.5556
𝑃(2 Skip Gens) 99
c) Conditional probability:
𝑃(3 or More Gens 𝑎𝑛𝑑 Asian) 48
𝑃(3 or More Gens|Asian) = = = 0.4364
𝑃(Asian) 110
SECTION 5.7
11.
a) By the Complement rule, 100% - 30% = 70%
b) The 25% refers to the joint probability: P(Under 50 and Banks Online).
c)
Online Banking
Age Yes No
Under 50 0.25 0.15 0.40
50 or Older 0.05 0.55 0.60
0.30 0.70 1.00
d) Conditional probability:
𝑃(Yes 𝑎𝑛𝑑 Under 50) 0.25
𝑃(Yes|Under 50) = = = 0.625
𝑃(Under 50) 0.40
e) Banking Online and Age are not independent. The conditional probability of online banking for
those under 50 is 0.625; this is not the same as the marginal probability of banking online (0.30).
Consequently, knowing age changes the probability of banking online.
12.
a) By the Complement rule, 100% -70% = 30%
b) The 20% refers to the joint probability: P (U.S. and Log on Every Day).
c)
United States Not United States
Log on every day 0.20 0.30 0.50
Do not log on every 0.10 0.40 0.50
day
0.30 0.70 1.00
d) Conditional probability:
e) Logging on Facebook Every Day and Being from the U.S. are not independent. The conditional
probability of being from the U.S. given that a user logs on to Facebook every day is 0.40; this is
not the same as the marginal probability of being from the U.S. (0.30). Consequently, knowing
that a user logs on to Facebook every day changes the probability that the user is from the U.S.
SECTION 5.8
13.
a)
14.
a)
SECTION 5.9
15.
a) White: 0.68; Black: 0.11; Hispanic/Latino/Other: 0.21; White Male: 0.54, White Female: 0.46;
Black Male: 0.52, Black Female: 0.48; Hispanic/Latino/Other Male: 0.58, Hispanic/Latino/Other
Female: 0.42.
b) 0.11× 0.48 = 0.0528
c) P(Female |Black) represents the probability that a randomly selected worker is female, given
that they are Black = 0.46
d) P(White |Female) represents the probability that a randomly selected worker is White, given
that they are female. P(White and Female) = 0.68*0.46 = 0.3128.
P(Female) 0.46 × 0.68 + 0.48 × 0.11 + 0.42 × 0.21 = 0.3128 + 0.0528 + 0.0882 = 0.4538.
P(White and Female ) 0.3128
= = 0.6893
P( Female) 0.4538
16.
a) Truth: 0.95, Lie: 0.05; Polygraph says Lie given Truth: 0.15; Polygraph says True given Truth:
0.85; Polygraph says Lie given Lie: 0.60; Polygraph says True given Lie: 0.40.
0.15
0.95
0.85
0.60
0.05
0.40
b) 0.95*0.85 = 0.8075
c) Using Bayes' Theorem: P(Trustworthy|Lies)
P(Trustworthy |Lies) represents the probability that a randomly selected worker is Truthful,
given that the Kiosk says they were lying. P(Trustworthy and Lies) = 0.95*0.15 = 0.1425.
P(Trustworthy) = 0.1425 + 0.05*0.60 = 0.1725. P(Trustworthy and Lies ) = 0.1425 = 0.8261
P( Lies) 0.1725
CHAPTER EXERCISES
25. Quality control. Assume that the defective tires are distributed randomly to all tire distributors so that the
events can be considered independent. The multiplication rule may be used. P(at least one of four tires is
defective) = 1 – P(none are defective) = 1 – (0.98)(0.98)(0.98)(0.98) ≈ 0.078.
26. Pepsi promotion. Assume that the winning caps are distributed randomly so that the events can be
considered independent. The multiplication rule may be used. P(you win something) = 1 – P(you win
nothing) = 1 – (0.90)(0.90)(0.90)(0.90)(0.90)(0.90) ≈ 0.469.
27. Auto warranty. All the events listed are disjoint. The addition rule can be used.
a) Subtract all repair probabilities from 1:
P(no repairs) = 1 – P(some repairs) = 1 – (0.17 + 0.07 + 0.04) = 1 – ( 0.28) = 0.72
b) P(no more than one repair) = P(no repairs or one repair) = 0.72 + 0.17 = 0.89
c) P(some repairs) = P(one or two or three or more repairs) = 0.17 + 0.07 + 0.04 = 0.28
28. Consulting team. The events are disjoint. Use the addition rule.
a) P(extensive experience) = 1 – P(no experience or limited experience) = 1 – (0.55 + 0.32) = 0.13
b) P(some experience) = 1 – P(no experience) = 1 – 0.55 = 0.45
c) P(no experience or limited experience) = (0.55 + 0.32) = 0.87
29. Auto warranty, part 2. Assuming that repairs on the two cars are independent from one another, the
multiplication rule can be used. The probabilities from Exercise 11 are used in the calculations.
a) P(neither will need repair) = (0.72)(0.72) = 0.5184
b) P(both will need repair) = (0.28)(0.28) = 0.0784
c) P(at least one will need repair) = 1 – P(neither will need repair) = 1 – (0.72)(0.72) = 0.4816
30. Consulting team, part 2. Assuming that the individual experience levels are independent from one
another, the multiplication rule can be used. The probabilities from Exercise 28 are used in the calculations.
a) P(neither has experience) = (0.55)(0.55) = 0.3025
b) P(both have experience) = P(both have at least some experience) = (0.45)(0.45) = 0.2025
c) P(at least one has extensive experience) = P(at least one has extensive experience) = 1–P(neither
has extensive experience) = 1 – (0.87)(0.87) = 0.2431. Another method: [(0.13)(0.13) +
2(0.32)(0.13) + 2(0.55)(0.13)] = 0.0169 + 2(0.0416) +2(0.0715) = 0.2431.
33. Real estate. The events are disjoint. Use the addition rule.
a) P(pool or a garage) = P(garage) + P(pool) – P(both) = 0.64 + 0.21 – 0.17 = 0.68
b) P(neither a pool or garage) = 1 – P(pool or garage) = 1 – 0.68 = 0.32
c) P(pool but no garage) = P(pool) – P(both) = 0.21 – 0.17 = 0.04
34. Human resource data. The events are disjoint. Use the addition rule.
a) P(neither married nor a college graduate) = 1 – [P(married) + P(college graduate) – P(both)] = 1 –
[0.72 + 0.44 – 0.50(0.44)] = 0.06
b) P(married but not a college student) = P(married) – P(both) = 0.72 – 0.50(0.44) = 0.50
c) P(married or a college graduate) = P(married) + P(college graduate) – P(both) = 0.72 + 0.44 –
0.50(0.44) = 0.94
b) Since the events are independent (picking out one M&M doesn’t affect the outcome of the next
pick), the multiplication rule may be used.
i. P(all three are brown) = (0.30)(0.30)(0.30) = 0.027
ii. P(the third one is the first one that is red) = P(not red and not red and red) =
(0.80)(0.80)(0.20) = 0.128
iii. P(no yellow) = P(not yellow and not yellow and not yellow) = (0.80)(0.80)(0.80) = 0.512
iv. P(at least one is green) = 1 – P(none are green) = 1 – (0.90)(0.90)(0.90) = 0.271
a) Since all of the events are disjoint (a person cannot have more than one blood type!), use the
addition rule where applicable.
i. P(Type AB) = 1 – P(not Type AB) = 1 – P(Type O or Type A or Type B) = 1 – (0.45 +
0.40 + 0.11) = 0.04
ii. P(Type A or Type B) = 0.40 + 0.11 = 0.51
iii. P(not Type O) = 1 – P(Type O) = 1 – 0.45 = 0.55
b) Since all of the events are independent (one person’s blood type doesn’t affect the blood type of
the next), the multiplication rule may be used.
i. P(all four are Type O) = (0.45)(0.45)(0.45)(0.45) ≈ 0.041
ii. P(no one is Type AB) = P(not AB and not AB and not AB and not AB) =
(0.96)(0.96)(0.96)(0.96) ≈ 0.849
iii. P(they are not all Type A) = 1 – P(all Type A) = 1 – (0.40)(0.40)(0.40)(0.40) = 0.9744
iv. P(at least one person is Type B) = 1 – P(no one is Type B) = 1 – (0.89)(0.89)(0.89)(0.89)
≈ 0.373
40. Casinos. Each wheel runs independently of the others, so the multiplication rule may be used.
a) P(lemon on 1 wheel) = 0.30 so P(3 lemons) = (0.30)(0.30)(0.30) = 0.027
b) P(bar or bell on 1 wheel) = 0.50 so P(no fruit symbols) = (0.50)(0.50)(0.50) = 0.125
c) P(bell on 1 wheel) = 0.10 so P(3 bells) = (0.10)(0.10)(0.10) = 0.001
d) P(no bell on 1 wheel) = 0.90 so P(no bells on 3 wheels) = (0.90)(0.90)(0.90) = 0.729
e) P(no bar on 1 wheel) = 0.60 so P(at least one bar on 3 wheels) = 1 – P(no bars) = 1 –
(0.60)(0.60)(0.60) = 0.784
41. Spam filter. Assuming that the mail delivery is independent from one day to the next, the multiplication
rule may be used.
a) P(gets interrupted on Monday and again on Tuesday) = (0.15)(0.15) = 0.0225
b) P(gets interrupted for the first time on Thursday) = (0.85)(0.85)(0.85) (0.15) = 0.092
c) P(gets stopped every day) = (0.15)(0.15)(0.15) (0.15)(0.15) = 0.00008
d) P(gets stopped at least once) = 1 – P(never gets stopped) = 1 – (0.85)(0.85)(0.85) (0.85)(0.85) =
0.556
42. Tablet tech support. Assuming that the calls from users of each machine are independent and equally
likely to call, the multiplication rule may be used.
a) P(all 3 calls are IOS) = (0.54)(0.54)(0.54) = 0.1575
b) P(none are Androids) = P(not an Android and not an Android and not an Android) =
(0.57)(0.57)(0.57) = 0.1852
c) P(at least one is a Windows machine) = 1 – P(no Windows) = 1 – (0.97)(0.97)(0.97) = 0.0873
d) P(all are Windows machines) = (0.03)(0.03)(0.03) = 0.000027
44. Inventory.
a) Her thinking is correct. There are 14 boxes left, of which 10 are men’s bikes and only 4 are
women’s bikes.
b) This is not an example of the Law of Large Numbers. The box selections are not independent of
each other. The boxes are not put back in the choices after they are opened.
48. Gun ownership, part 2. Assuming that the responses are independent from one another, the multiplication
rule can be used.
a) P(all 3 “Yes”) = (410/1270) (410/1270) (410/1270) = 0.32283 = 0.0336
b) P(None reported “Yes”) = (860/1270) (860/1270) (860/1270) = 0.6773 = 0.311
c) The responses are independent.
d) One response does not influence the other.
50. Extended warranties. Assuming that the contacts are independent from one another, the multiplication
rule can be used.
a)
51. Tweeting.
a) P(Tweet and < 30) = P(Tweet) × P(< 30 | Tweet) = 0.15×0.50 = 0.075
b) Using Bayes’s theorem, P (Tweet |<30) = P(Tweet and < 30/P(<30)) = 0.075/0.23 = 0.326
b)
0.0925
0.0555
0.0534
0.0756
0.0809
0.2401
0.0965
0.3055
56. Automobile inspection. P(faulty and paying no more than $100) = (0.20)(0.40) = 0.08
d) Conditional probability:
P( High BP and HighCholesterol ) 0.11
P( High BP | HighCholesterol ) = = = 0.344
P( HighCholesterol ) 0.32
64. Polling.
a) P(U.S. adult and a landline) = P(Both cell and landline) + P(Landline only listed) + P(Landline
only unlisted) = 0.29 + 0.22 + 0.07 = 0.58
P( Landline and Cellphone) 0.29
b) P( Landline | Cellphone) = = = 0.4265
P(Cellphone) 0.39 + 0.29
c) No. P( Landline | Cellphone) ≠ P(landline)
d) No, it is possible to have both.
Ethics in Action
Fabrizio’s Ethical Dilemma: Fabrizio wants to expand his wine business but needs investors. He is interested in
hiring Paula who will connect him with investors that are willing and able to invest in startup companies such as
Fabrizio’s wine business. He is concerned about giving up power to the investors. Paula tried to comfort him by
showing the table of info on board members and whether or not they have veto power. Her interpretation of the table
data is to minimize the 50% veto power and to multiply the 50% probability of being a board member times the 50%
veto power. These are not the same variables and the manipulation of these probabilities is misleading. The result
could be that Fabrizio will make a decision based on faulty statistics.
Ethical Solution: Fabrizio should consult an objective analyst not associated with this investor group who can study
the data and present the correct interpretations.
For further information on the official American Statistical Association’s Ethical Guidelines, visit:
http://www.amstat.org/about/ethicalguidelines.cfm
The Ethical Guidelines address important ethical considerations regarding professionalism and responsibilities.
This report is representative of the types of tables that need to be generated to analyze the differences in personal
finance between countries, sex, and other variables. The responses are to questions of interest to marketers on
personal finance and purchasing.
The marriage characteristics by country show that being married has the highest percentage in China and India and
lowest in France. The divorce rate is highest in the United States.
As for education, United States, France and India have the highest college graduates for women where men have the
highest graduation rates in India.
There are more blue collar workers in China and in the United States.
The report can focus further on the United States with comparisons to the other countries.
College 2 83 0 1 76 1
1.227 50.920 0.000 0.613 46.626 0.613
Post-graduate 0 2 0 0 2 0
0.000 50.000 0.000 0.000 50.000 0.000
College 42 82 0 19 79 3
18.67 36.44 0.00 8.44 35.11 1.33
Post-graduate 9 12 0 1 8 0
30.00 40.00 0.00 3.33 26.67 0.00
Primary or less 13 54 0 20 37 14
9.42 39.13 0.00 14.49 26.81 10.14
College 9 169 0 0 95 7
3.21 60.36 0.00 0.00 33.93 2.50
Post-graduate 0 77 0 0 13 0
0.00 85.56 0.00 0.00 14.44 0.00
Primary or less 2 77 0 0 25 8
1.79 68.75 0.00 0.00 22.32 7.14
College 16 48 0 11 43 4
13.11 39.34 0.00 9.02 35.25 3.28
Post-graduate 2 15 0 4 8 1
6.67 50.00 0.00 13.33 26.67 3.33
Primary or less 0 5 0 3 3 2
0.00 38.46 0.00 23.08 23.08 15.38
College 13 135 0 32 78 3
4.98 51.72 0.00 12.26 29.89 1.15
Post-graduate 0 29 1 3 11 4
0.00 60.42 2.08 6.25 22.92 8.33
Primary or less 1 8 0 3 13 2
3.70 29.63 0.00 11.11 48.15 7.41
Refused/No answer 1 0 1 1 1 4
25.00 0.00 25.00 25.00 25.00 100.00
0.13 0.00 0.13 0.13 0.13 0.10
Widowed 11 30 21 25 36 123
8.94 24.39 17.07 20.33 29.27 100.00
1.38 3.75 2.63 3.13 4.50 3.08
Post-graduate 2 11 31 16 27 87
2.30 12.64 35.63 18.39 31.03 100.00
0.50 2.71 7.56 4.02 6.68 4.31
Post-graduate 2 19 59 14 21 115
1.74 16.52 51.30 12.17 18.26 100.00
0.50 4.82 15.13 3.48 5.30 5.80
Tabulated statistics: Need help making financial deci, Age Class, Country
High 57 88 145
39.31 60.69 100.00
14.04 22.34 18.13
Low 0 2 2
0.00 100.00 100.00
0.00 0.51 0.25
High 69 88 157
43.95 56.05 100.00
17.34 21.89 19.63
High 48 51 99
48.48 51.52 100.00
11.88 12.88 12.38
Low 76 66 142
53.52 46.48 100.00
18.81 16.67 17.75
College 2 83 0 1 76 1
1.227 50.920 0.000 0.613 46.626 0.613
Post-graduate 0 2 0 0 2 0
0.000 50.000 0.000 0.000 50.000 0.000
All
College 163
100.000
Post-graduate 4
100.000
All 800
100.000
College 42 82 0 19 79 3
18.67 36.44 0.00 8.44 35.11 1.33
Post-graduate 9 12 0 1 8 0
30.00 40.00 0.00 3.33 26.67 0.00
Primary or less 13 54 0 20 37 14
9.42 39.13 0.00 14.49 26.81 10.14
All
College 225
100.00
Post-graduate 30
100.00
All 800
100.00
College 9 169 0 0 95 7
3.21 60.36 0.00 0.00 33.93 2.50
Post-graduate 0 77 0 0 13 0
0.00 85.56 0.00 0.00 14.44 0.00
Primary or less 2 77 0 0 25 8
1.79 68.75 0.00 0.00 22.32 7.14
All
College 280
100.00
Post-graduate 90
100.00
All 800
100.00
College 16 48 0 11 43 4
13.11 39.34 0.00 9.02 35.25 3.28
Post-graduate 2 15 0 4 8 1
6.67 50.00 0.00 13.33 26.67 3.33
Primary or less 0 5 0 3 3 2
0.00 38.46 0.00 23.08 23.08 15.38
All
College 122
100.00
Post-graduate 30
100.00
Primary or less 13
100.00
All 800
100.00
College 13 135 0 32 78 3
4.98 51.72 0.00 12.26 29.89 1.15
Post-graduate 0 29 1 3 11 4
0.00 60.42 2.08 6.25 22.92 8.33
Primary or less 1 8 0 3 13 2
3.70 29.63 0.00 11.11 48.15 7.41
All
College 261
100.00
Post-graduate 48
100.00
Primary or less 27
100.00
All 800
100.00
Tabulated statistics: Need help making financial deci, Age Class, Country
High 57 88 145
Low 100 93 193
Medium high 158 134 292
Medium low 91 79 170
All 406 394 800
High 69 88 157
Low 152 124 276
Medium high 84 80 164
Medium low 93 110 203
All 398 402 800
High 48 51 99
Low 76 66 142
Medium high 175 178 353
Medium low 105 101 206
All 404 396 800
Low 49 44 93
52.69 47.31 100.00
12.25 11.00 11.63
High 57 88 145
39.31 60.69 100.00
14.04 22.34 18.13
Low 0 2 2
0.00 100.00 100.00
0.00 0.51 0.25
High 69 88 157
43.95 56.05 100.00
17.34 21.89 19.63
High 48 51 99
48.48 51.52 100.00
11.88 12.88 12.38
Low 76 66 142
53.52 46.48 100.00
18.81 16.67 17.75
Executives/Professionals 31 1 22 36 90
34.44 1.11 24.44 40.00 100.00
28.97 50.00 20.75 14.81 19.65
Blue Collar 4 0 18 73 95
4.21 0.00 18.95 76.84 100.00
2.53 0.00 33.33 27.55 18.92
Executives/Professionals 34 15 7 34 90
37.78 16.67 7.78 37.78 100.00
21.52 60.00 12.96 12.83 17.93
Missing 67 5 84 142 *
* * * * *
* * * * *
Blue Collar 22 6 10 39 77
28.57 7.79 12.99 50.65 100.00
19.82 9.68 28.57 33.33 23.69
Executives/Professionals 56 40 16 45 157
35.67 25.48 10.19 28.66 100.00
50.45 64.52 45.71 38.46 48.31
White Collar 33 16 9 33 91
36.26 17.58 9.89 36.26 100.00
29.73 25.81 25.71 28.21 28.00
Executives/Professionals 36 18 0 36 90
40.00 20.00 0.00 40.00 100.00
37.89 78.26 0.00 10.40 19.31
Missing 27 7 11 289 *
* * * * *
* * * * *
Executives/Professionals 61 29 1 16 107
57.01 27.10 0.93 14.95 100.00
30.65 76.32 8.33 6.04 20.82
Missing 62 10 15 199 *
* * * * *
* * * * *