You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA / TEMPOH MATA PELAJARAN

-
Matemati
20 Isnin 21/6/2021 6
60 minit k

BIDANG STATISTIK DAN KEBARANGKALIAN


TAJUK 11.0 PERWAKILAN DATA
STANDARD KANDUNGAN 11.1 Data
STANDARD
(i) Mentafsir data dari piktograf, carta palang dan carta pai.
PEMBELAJARAN
Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Mentafsir data dari carta pai.
Murid boleh :
KRITERIA KEJAYAAN
Mentafsir data dari carta pai.

A. Tafsir Data – Carta Pai (Buku Teks – MS 168 -170)


SET INDUKSI
1. Murid-murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Guru menunjukkan salah satu carta pai kepada murid dan mentafsir data
bersama murid.
AKTIVITI
3. Berdasarkan contoh soalan ms 168, murid diminta mentafsir data daripada
carta pai. Guru mengemukakan soalan yang melibatkan pecahan, peratus,
AKTIVITI PDPC purata berdasarkan data daripada carta pai.
4. Dalam kumpulan, murid diminta mendapatkan carta pai daripada laman web
atau keratan akhbar dan mereka soalan untuk dijawab oleh rakan mereka.
5. Dalam kumpulan, murid menjalankan Projek Bestari di ms 170.
6. Murid membuat latihan dalam Latih Diri di ms172 No.4.
PENUTUP
7. Guru berbincang dan menyemak jawapan bersama murid.
8. Guru membuat kesimpulan pada pelajaran hari ini.

BBB Buku teks Buku aktiviti Carta/Graf


KBAT Mengaplikasi EMK Nilai Murni
AKTIVITI PAK 21 Perbincangan Bebas NILAI MURNI Kasih sayang

TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN / Buku aktiviti


3
(PBS) PENILAIAN Lisan
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : /
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
______ murid yang tidak mencapai objektif
PdPC ditunda kerana _________.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA / TEMPOH MATA PELAJARAN

-
Matemati
20 Selasa 22/6/2021 6
60 minit k

BIDANG STATISTIK DAN KEBARANGKALIAN


TAJUK 11.0 PERWAKILAN DATA
STANDARD KANDUNGAN 11.1 Data
STANDARD (i) Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan :
PEMBELAJARAN a. Mod, median, min dan julat
Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan mod, median, min dan julat.
Murid boleh :
KRITERIA KEJAYAAN
Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan mod, median, min dan julat.

B. Selesaikan Masalah (Buku Teks – MS 173)


SET INDUKSI
1. Murid-murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Murid imbas kembali tentang definisi mod, median, min dan julat yang
dipelajari dalam Tahun 5.
AKTIVITI
AKTIVITI PDPC 3. Murid berbincang dengan guru contoh di ms 173.
4. Murid-murid boleh menyemak pengiraan dengan menggunakan kalkulator.
5. Murid membuat lembaran kerja.
PENUTUP
6. Guru berbincang dan menyemak jawapan bersama murid.
7. Guru membuat kesimpulan pada pelajaran hari ini.

BBB Buku teks Lembaran kerja -


KBAT Menganalisis EMK Nilai Murni
AKTIVITI PAK 21 Perbincangan Bebas NILAI MURNI Kerjasama

TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN / Lembaran kerja


4
(PBS) PENILAIAN Lisan
KEHADIRAN : /

REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


______ murid yang tidak mencapai objektif
PdPC ditunda kerana _________.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA / TEMPOH MATA PELAJARAN

-
Matemati
20 Rabu 23/6/2021 6
60 minit k

BIDANG STATISTIK DAN KEBARANGKALIAN


TAJUK 11.0 PERWAKILAN DATA
STANDARD KANDUNGAN 11.1 Data
STANDARD (ii) Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan :
PEMBELAJARAN b. Piktograf, carta palang dan carta pai bagi sekumpulan data.
Pada akhir PDPC, murid akan dapat :
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan piktograf, carta palang dan carta
pai bagi sekumpulan data.
Murid boleh :
KRITERIA KEJAYAAN Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan piktograf, carta palang dan carta
pai bagi sekumpulan data.

B. Selesaikan Masalah (Buku Teks – MS 174 - 178)


SET INDUKSI
1. Murid-murid mendengar objektif pembelajaran guru.
2. Murid imbas kembali tentang definisi mod, median, min dan julat yang
dipelajari dalam Tahun 5.
AKTIVITI
3. Berdasarkan contoh di ms 174-176, murid ditegaskan bahawa min, mod,
median dan julat merujuk kepada nilai data, bukan kekerapan.
AKTIVITI PDPC 4. Guru memberi murid latihan mencari mod, median, min dan julat yang
melibatkan data murid seperti tinggi, jisim dan sebagainya.
5. Dalam kumpulan, murid melakukan projek Teroka Ria di ms177.
6. Murid membuat latihan Latih Diri di ms 178.
PENUTUP
7. Guru berbincang dan menyemak jawapan bersama murid.
8. Guru menerapkan nilai murni seperti menderma, mencintai alam sekitar.
9. Guru membuat kesimpulan pada pelajaran hari ini.

BBB Buku teks Lembaran kerja -


Teknologi
Maklumat dan
KBAT Menganalisis EMK
Komunikasi
(TMK)
AKTIVITI PAK 21 Perbincangan Bebas NILAI MURNI Tolong menolong
TAHAP PENGUASAAN PENTAKSIRAN / Lembaran kerja
4
(PBS) PENILAIAN Lisan
REFLEKSI / IMPAK KEHADIRAN : /
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
______ murid yang tidak mencapai objektif
PdPC ditunda kerana _________.

You might also like