You are on page 1of 87

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문

The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave

한국어 의사소통 입문 가이드북


Introductory Korean Communication Guidebook

03 위치 표현
- 사물의 위치 표현하기

교수자: 이정희

1차시 도입
2차시 표현 학습 1
3차시 표현 학습 2
4차시 연습
5차시 표현 학습 3
6차시 표현 학습 4
7차시 마무리
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

강의 개요

주차명 위치 표현 - 사물의 위치 표현하기

학습목표 사물의 위치를 이해하고 표현할 수 있다.

☑ 교수자 얼굴 위주 촬영 비디오 ☑ PPT슬라이드와 오디오


강의방식
□ 인터뷰 촬영 ☑ 대화 촬영 □ 현장 촬영

강의언어 ☑ 한국어 □ 영어 □ 기타( )

자막언어 ☑ 한국어 ☑ 영어 ☑ 중국어 □ 수어 □ 기타( )

차시 차시명 학습내용

전 시간 복습,
1 도입 학습 목표,
관련 주제 도입

2 표현 학습1 이, 그, 저

가족 어휘
3 표현 학습2
[명사]에 있다

패턴 드릴 연습,
4 연습 유의미한 대화 연습,
자유 말하기 활동

5 표현 학습3 위치를 설명하는 표현 (1)

6 표현 학습4 위치를 설명하는 표현 (2)

학습 내용 정리,
7 마무리 학습활동 참여 상기,
다음 주차 예고

☑ 동영상 강의 □ 읽기 자료(pdf 등) ☑ 퀴즈 등 연습문제 □ 토론/토의


학습
□ 시연 및 현장 방문 □ 실습(실험, 시뮬레이션) ☑ 개인 과제 □ 협력 과제
활동
☑ 기타(관련 동영상 시청 및 한국인과 대화하기)

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
2
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

한국어 스크립트 | Korean Script

1차시 | 도입

여러분, 안녕하세요?
지난 시간에는 나의 나라 그리고 내가 사는 곳을 배웠어요.
그리고 가족을 소개하는 대화를 들었어요.
오늘은 가족을 소개해요.
여러분 가족은 누가 있어요?
할아버지, 할머니 함께 살아요?
언니가 있어요? 누나가 있어요?
오빠가 있어요? 형이 있어요?
동생이 있어요?
남동생이 있어요? 여동생이 있어요?
여러분의 가족은 누가 있어요?
오늘 소개해요.
지난 시간에 장소 공부했어요.
장소를 소개하는 대화를 들었어요.
여기는 학생 식당이에요.
여기는 우체국이에요.
여기는 도서관이에요.
여기는 약국이에요.
여기는 교실이에요.
알아요?
여러분은 지금 어디예요?
아, 집이에요?
오늘은 장소 아니에요.
위치 공부해요.
지하 1층, 1층, 2층, 3층이 있어요.
그리고 위, 아래, 왼쪽, 오른쪽 공부해요.
2층으로 올라가요. 2층으로 내려가요'. 공부해요.
오늘 수업이 끝나면 한국어로 '어디에 있어요? 어디예요?' 위치에 대해 말하는 대화를 듣고 이해할
수 있어요.
그리고 마트에서 한국어로 ‘물건이 어디에 있어요?’ 한국어로 말하고 찾을 수 있어요.
그럼 오늘 수업을 시작해 볼까요?

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
3
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

2차시 | 표현 학습 1

1) 어휘 및 표현 학습

여러분, 그림을 보세요.


누가 있어요?
네, 맞아요.
빌리 있어요.
왕밍 있어요.
지훈 있어요.
다니엘 있어요.
리사 있어요.
올가 있어요.
칼리드가 있어요.
그림이 1번, 2번, 3번 있어요.
여기에 ‘제 친구예요.’ 있어요.
그림 1번 빌리, 그림 2번 다니엘, 그림 3번 올가.
누가 말해요?
빌리가 말해요.
다니엘이 말해요.
올가가 말해요.
제 친구예요.
친구를 소개해요.
그림을 찾아보세요.

1번 그림이에요. 누구예요?
맞아요, 빌리, 왕밍, 지훈이에요.
빌리가 지금 뭐 해요?

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
4
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

이야기해요. 소개해요.
네, 왕밍하고 지훈 몰라요.
왕밍은 지훈을 몰라요. 지훈은 왕밍을 몰라요.
오늘 처음 만나요.
그래서 빌리가 두 사람을 소개해요.
무슨 이야기를 해요?
‘제 친구예요.’
빌리가 지훈에게 왕밍을 소개해요.

2번 보세요. 누구예요?
네, 다니엘이에요. 리사예요.
다니엘이 지금 뭐 해요?
저기가 도서관입니다. 이야기해요.
‘저기가 도서관입니다.’

3번이에요. 누구예요?
네, 올가예요.
맞아요, 칼리드예요.
지금 뭐 해요?
올가가 ‘저는 올가입니다.’ 이야기해요.
‘저는 올가입니다.’
제가 읽어요. 여러분, 따라 하세요.
제 친구예요.
여러분이 친구를 소개할 때 이야기해요.
제 친구예요. 이 사람은 제 친구예요.
따라 하세요. "이 사람은 제 친구예요."
네, 잘했습니다.

2) 대화 학습

그림을 보세요. 누가 있어요?

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
5
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

네, 빌리 있어요. 다니엘이 있어요. 지훈이 있어요.


세 사람이 이야기해요.
제가 읽을게요.

① 빌리: 이 사람은 제 친구예요. 프랑스에서 왔어요.


② 다니엘: 안녕하세요. 저는 다니엘이에요.
③ 지훈: 저는 박지훈이에요. 만나서 반갑습니다.

빌리는 지금 뭐 해요?
소개해요.
지훈은 다니엘을 몰라요.
빌리가 다니엘을 지훈에게 소개해요.
어떻게 해요? ‘이 사람은 제 친구예요.’
그리고 다니엘은 어디에서 왔어요?
"어느 나라 사람이에요?"를 공부했어요.
맞아요. 다니엘은 프랑스에서 왔어요.
다니엘은 프랑스 사람이에요.
빌리가 말해요.
이 사람은 제 친구예요. 프랑스에서 왔어요.
따라 하세요.
이 사람은 제 친구예요. 프랑스에서 왔어요.
프랑스 사람이에요. 네, 같아요.
다니엘이 인사를 해요.
다니엘은 지훈을 처음 만나서 인사해요.
안녕하세요. 저는 다니엘이에요.
따라 하세요.
안녕하세요. 저는 다니엘이에요.
지훈이 다니엘에게 인사를 합니다.
저는 박지훈이에요. 만나서 반갑습니다.
따라 하세요.
저는 박지훈이에요. 만나서 반갑습니다.
제가 읽어요. 여러분, 따라 하세요.
이 사람은 제 친구예요. 프랑스에서 왔어요.
안녕하세요. 저는 다니엘이에요.
저는 박지훈이에요. 만나서 반갑습니다.
여러분, 친구 소개할 수 있어요.
이 사람은 제 친구예요.
네, 잘했습니다.

3) 문법 학습: 이, 그, 저

선생님이 있어요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
6
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

그리고 빌리가 있어요.


가깝습니다. 가까워요.
‘이 사람’입니다. ‘이 사람’입니다.
이 사람은 빌리입니다.
따라 하세요.
이 사람은 빌리입니다.
가까운 곳에 있으면 '이'를 말해요.
이 책상, 이 가방, 이 사람 말해요.
여러분, 따라 하세요.
이 책상, 이 가방, 이 사람.
선생님이 있어요. 빌리가 있어요.
두 사람이 안 가깝습니다.
멀어요. 빌리가 멀어요.
‘저 사람’입니다. ‘저 사람’
저 사람은 빌리입니다.
따라 하세요.
저 사람은 빌리입니다.

먼 곳에 있으면 '저'를 말해요.


저 책상, 저 가방, 저 사람.
따라 하세요.
저 책상, 저 가방, 저 사람.
네, 잘했습니다.
선생님이 있어요. 리사가 있어요. 빌리가 있어요.
리사, 빌리 가까워요. 선생님은 안 가까워요. 멀어요.
선생님은 안 가깝습니다.
선생님이 말해요. 리사가 들어요.
‘그 사람’입니다. ‘그 사람’
그 사람은 빌리입니다.
그 책상, 그 가방, 그 사람
말해요.
따라 하세요.
그 책상, 그 가방, 그 사람.
네, 잘했어요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
7
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

4) 문법 연습

여러분, 그림을 보세요. 따라 하세요.


이 사람은 정유진이에요.
이 사람은 리사예요.
저 사람은 호세예요.
저 사람은 나타폰이에요.
그 사람은 올가예요.
그 사람은 칼리드예요.
네, 잘했습니다.

1번 그림을 보세요. 나타폰이 유진에게 안나를 소개해요.


나타폰이 말해요. 어떻게 말해요?
이 사람은 제 친구예요. 러시아에서 왔어요.
안나가 말해요. 어떻게 말해요?
안녕하세요. 안나예요.
유진이 말해요. 어떻게 말해요?
네, 맞아요.
저는 정유진이에요. 만나서 반가워요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
8
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

2번 그림을 보세요. 호세가 친구를 소개해요.


호세가 말해요. 어떻게 말해요?
이 사람은 제 친구예요. 멕시코에서 왔어요.
네, 잘했어요.
마리아나가 말해요.
안녕하세요. 마리아나예요.
칸이 말해요. 어떻게 말해요?
저는 칸이에요. 만나서 반가워요.
잘했습니다.

3번 그림을 보세요. 빌리가 지훈을 소개해요.


빌리가 말해요.
이 사람은 제 친구예요. 한국 사람이에요.
지훈이 말해요.
안녕하세요. 정지훈이에요.
리사가 말해요.
저는 리사예요. 만나서 반가워요.

(4번 그림) 친구를 소개해요.


이제 여러분, 친구 소개할 수 있어요.
이 사람은 제 친구예요. 미국에서 왔어요.
이렇게 소개할 수 있어요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
9
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

3차시 | 표현 학습 2

1) 어휘 및 표현 학습

여러분, 그림을 보세요.


누구예요?
맞아요, 가족이에요.
1번, 다니엘 가족이에요.
2번, 나타폰 가족이에요.
3번, 호세 가족이에요.
여러분, 제가 읽어요. 한번 따라 해 보세요.
어머니
다니엘
남동생
할아버지
할머니
아버지
어머니
나타폰
아버지
누나
호세
네, 잘했어요.
다니엘 가족이에요. 누가 있어요?
어머니예요. 다니엘이에요. 남동생이에요.
이 사람은 누구예요?

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
10
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

맞아요, 아버지예요. 잘했어요.


나타폰 가족이에요.
가족이 많아요.
누구예요?
네, 할아버지예요. 할머니예요.
아버지예요. 어머니예요.
나타폰이에요.
이 사람은 누구예요?
동생이에요. 맞아요. 여동생이에요. 잘했습니다.
호세의 가족이에요. 누구예요?
아버지예요. 누나예요.
이 사람은 누구예요?
맞아요. 어머니예요.
여러분, 가족이에요.
할아버지, 할머니, 아버지, 어머니, 형, 동생. 가족이에요.

2) 대화 학습

그림을 보세요. 누가 있어요?


빌리 있어요. 지훈 있어요.
두 사람이 벤치에 있어요.
두 사람이 이야기해요.
두 사람이 지금 사진을 봐요.
제가 읽어요. 들으세요.

① 지훈: 이 사람은 누구예요?


② 빌리: 형이에요.
③ 지훈: 형은 어디에 있어요?

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
11
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

④ 빌리: 뉴욕에 있어요.

다시 한번 읽어요. 따라 하세요.

① 지훈: 이 사람은 누구예요?


② 빌리: 형이에요.
③ 지훈: 형은 어디에 있어요?
④ 빌리: 뉴욕에 있어요.

빌리 형이에요.
두 사람이 무엇을 해요?
휴대폰을 봐요.
휴대폰에 사진이 있어요.
빌리 휴대폰에 사진이 있어요.
누구예요?
네, 빌리예요.
그리고 누구예요?
형이에요.
빌리가 형을 소개합니다.
빌리 형은 어디에 있어요?
네, 뉴욕에 있어요.

3) 문법 학습: 에 있다

여러분, 여기가 어디예요?


네, 카페예요.
이게 뭐예요?
의자예요.
이게 뭐예요?
테이블이에요.
의자가 있어요. 테이블이 있어요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
12
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

어디에 있어요?
맞아요, 카페에 있어요.
카페에 의자가 있어요.
카페에 테이블이 있어요.
카페에 친구들이 있어요.
‘~에 있어요.’ 공부해요.
여러분 방에 책상이 있어요?
네, ‘방에 책상이 있어요.’ 말해요.
책상이 없어요?
그러면 ‘방에 책상이 없어요.’ 말해요.
여러분 방에 의자가 있어요?
네, ‘의자가 있어요.’, ‘아니요. 방에 의자가 없어요.’ 말해요.
여러분은 지금 어디에 있어요?
여러분 나라에 있어요.
선생님은 어디에 있어요?
저는 한국에 있어요.
여러분 부모님은 어디에 있어요?
여러분과 같이 여러분의 나라에 있어요.
하지만 여러분 부모님, 할머니, 할아버지는 '있습니다/있어요'로 말하지 않아요.
‘부모님 있어요.’ 아니요.
‘할머니 있어요.’ 아니요.
‘할아버지 있어요.’ 아니요.
어떻게 말해요?
계십니다/계세요 말해요.
‘부모님이 고향에 계세요. 부모님이 고향에 계십니다.’,
‘할머니가 고향에 계세요. 할머니가 고향에 계십니다.’ 말해요.

4) 문법 연습

이/가 에 있어요
책 서점

여러분, 카드 연습해요.
카드를 보세요. 책, 서점. 어떻게 말해요?
책이 서점에 있어요.
연습해요.
2번, 약, 약국 → 약이 약국에 있어요.
3번, 칠판, 교실 → 칠판이 교실에 있어요.
맞아요.
컴퓨터, 방 → 컴퓨터가 방에 있어요.
맞아요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
13
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

빌리, 학교 → 빌리가 학교에 있어요.


제시카, 회사 → 제시카가 회사에 있어요.
동생, 집 → 동생이 집에 있어요.
여러분, ‘이’ 언제 말해요? ‘가’ 언제 말해요? 알아요?
'책, 약, 칠판, 동생' 받침이 있어요.
‘이’ 말해요.
책이, 약이, 칠판이, 동생이.
받침이 없어요.
컴퓨터, 빌리, 제시카. ‘가’ 말해요.
컴퓨터가, 빌리가, 제시카가 말해요.
어려워요? 그래도 괜찮아요.

이/가 에 없어요

계속 연습해요.
사과, 빵, 없어요.
사과, 빵집 → 사과가 빵집에 없어요.
피자, 꽃집 → 피자가 꽃집에 없어요.
음식, 냉장고 → 음식이 냉장고에 없어요.
리사, 기숙사 → 리사가 기숙사에 없어요.
형, 한국 → 형이 한국에 없어요.
잘했어요.
'사과, 피자, 리사' 받침이 없어요. ‘가’ 말해요.
사과가, 피자가, 리사가.
'음식, 형' 받침이 있어요.
음식이, 형이 말해요.
네, 잘했습니다.

이/가 에 계세요

여러분.
선생님, 학교예요. 어떻게 말해요?
선생님, 할아버지, 할머니, 아버지, 어머니, 부모님 있어요.
아니에요?
네, 맞아요. 선생님이 학교에 계세요. 연습해요.
선생님, 학교 → 선생님이 학교에 계세요.
할아버지, 집 → 할아버지가 집에 계세요.
잘했어요.
아버지, 회사 → 아버지가 회사에 계세요.
부모님, 고향 → 부모님이 고향에 계세요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
14
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

한 번 더 연습해요.
선생님, 부모님. 받침이 있어요.
‘이’예요, ‘가’예요?
네, 맞아요. ‘이’예요.
선생님이, 부모님이.
할아버지, 아버지. 받침이 없어요? 뭐예요?
맞아요, ‘가’예요.
할아버지가, 아버지가.
여러분, 잘했어요.
우리는 ‘~에 있어요’, ‘~에 없어요’, ‘~에 계세요’ 공부했어요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
15
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

4차시 | 연습

안녕하세요, 여러분?
안녕하세요?
안녕하세요?
오늘은 어떤 것을 공부했죠?
이, 그, 저 배웠어요. 그리고 친구를 소개했어요.
가족도 소개했어요. “어디에 있어요”도 공부했어요.
그럼 같이 연습해 볼까요?
네.
네.
대답하는 연습을 해요. 제가 질문해요.
이 사람은 누구예요? 여러분이 대답해요. 이름과 나라를 말해요.
이 사람은 리사예요. 일본에서 왔어요
이 사람은 누구예요?
이 사람은 호세예요. 멕시코에서 왔어요.
네, 잘했어요. 계속 연습해요. 호연 씨가 대답해요.
호연 씨, 그 사람은 누구예요?
그 사람은 올가예요. 러시아에서 왔어요.
프란 씨, 저 사람은 누구예요?
저 사람은 칼리드예요. 사우디아라비아에서 왔어요.
호연 씨, 그 사람은 누구예요?
그 사람은 나타폰이에요. 태국에서 왔어요.
프란 씨, 저 사람은 누구예요?
저 사람은 빌리예요. 미국에서 왔어요.
잘했어요.

친구를 소개하는 것을 연습했어요. 이, 그, 저를 사용해서 친구를 소개하는 것을 듣고 따라 하는


연습을 해요. 먼저 대화를 들어요.

소개하기2
<이 사람은 제 친구예요>
잘 듣고 따라 해 보세요.
이 사람은 제 친구예요. 프랑스에서 왔어요.
안녕하세요. 저는 다니엘이에요.
저는 박지훈이에요. 만나서 반갑습니다.
다시 듣고 따라 해 보세요.
이 사람은 제 친구예요. 프랑스에서 왔어요.
안녕하세요. 저는 다니엘이에요.
저는 박지훈이에요. 만나서 반갑습니다.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
16
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

잘 들었어요? 이번에는 한 문장씩 따라 해요.

이 사람은 제 친구예요. 프랑스에서 왔어요.


안녕하세요. 저는 다니엘이에요.
저는 박지훈이에요. 만나서 반갑습니다.

잘했어요.
이제 여러분이 대화하는 연습을 해요.
한 줄씩 번갈아 가면서 말해요.

이 사람은 제 친구예요. 프랑스에서 왔어요.


안녕하세요. 저는 다니엘이에요.
저는 박지훈이에요. 만나서 반갑습니다.

친구를 소개할 때 어떻게 이야기할 수 있을까요? 프란 씨, 저에게 호연 씨를 소개해 주세요.


선생님, 이 사람은 제 친구예요.
중국에서 왔어요.
안녕하세요? 저는 등호연입니다.
안녕하세요? 저는 프란 씨의 한국어 선생님이에요.
만나서 반가워요.
저도 만나서 반갑습니다.
잘 부탁드립니다.
네, 잘했습니다.
이번에는 호연 씨 프란 씨에게 저를 소개해 주세요.
프란 씨, 이분은 우리 선생님이에요.
안녕하세요? 저는 호연 씨의 한국어 선생님이에요.
만나서 반가워요.
안녕하세요? 프란입니다.
잘 부탁드립니다.
네, 잘했어요.

다른 문장을 연습해 볼까요? 제가 질문해요.


이 사람은 누구예요? 여러분이 대답해요. 남동생이에요. 프랑스에 있어요. 그럼 프란 씨부터 대답
해요.
프란 씨, 이 사람은 누구예요?
여동생이에요.
태국에 있어요.
네, 이번에는 호연 씨가 대답해요. 호연 씨, 이 사람은 누구예요?
누나예요.
멕시코에 있어요.
번갈아 가며 계속 대답해요. 이 사람은 누구예요?

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
17
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

아버지세요. 사우디아라비아에 있어요.


이 사람은 누구예요?
어머니세요. 일본에 있어요.
좋아요. “어디에 있어요”를 연습했어요. 이 문장을 사용한 대화를 듣고 따라 하는 연습을 해요.
먼저 대화를 들어요.

소개하기2
<형은 뉴욕에 있어요>
잘 듣고 따라 해 보세요.
이 사람은 누구예요?
형이에요.
형은 어디에 있어요?
뉴욕에 있어요.
다시 듣고 따라 해 보세요.
이 사람은 누구예요?
형이에요.
형은 어디에 있어요?
뉴욕에 있어요.

잘 들었어요?
이번에는 한 문장씩 따라 해요.

이 사람은 누구예요?
형이에요.
형은 어디에 있어요?
뉴욕에 있어요.

잘했어요. 이제 여러분이 직접 대화해 봐요.

이 사람은 누구예요?
형이에요.
형은 어디에 있어요?
뉴욕에 있어요.

이번에는 직접 가족이나 선생님에 대해 소개해요.


선생님 이 사람은 누구예요?
여동생이에요.
같이 살아요?
네, 같이 살아요. 엄마, 아빠, 여동생과 모두 같이 살아요. 호연 씨는요?
저는 형이 있어요. 제 형이에요. 중국에 있어요.
네, 어머니, 아버지는요?
어머니, 아버지도 중국에 계세요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
18
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

프란 씨, 이 사람은 누구예요?
제 아버지세요. 미국에 있어요.
프란 씨는 동생이 있어요?
없어요. 언니랑 오빠도 없어요.
네.

오늘은 이, 그, 저와 '어디에 있어요'를 연습했어요. 이 표현을 사용해서 가족이나 친구를 소개할


수 있어요?
네.
좋아요. 그럼 다음 주에 또 봐요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
19
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

5차시 | 표현 학습 3

1) 어휘 및 문법 학습

여러분, 들으세요.

1) 지하 1층
2) 3층
3) 올라가요
4) 내려가요

따라 하세요.

1) 지하 1층
2) 3층
3) 올라가요
4) 내려가요

여러분, 한국어 교실이 지하 1층에 있어요.


친구 교실은 3층에 있어요.
3층에 올라가요.
친구는 3층에 있어요.
네, 내려가요.
다시 듣고 따라 하세요.

1) 지하 1층
2) 3층
3) 올라가요
4) 내려가요

네, 잘했어요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
20
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

2) 문장 듣기 연습

그림을 보세요.
1번 그림 보세요.
여자가 있어요. 남자가 있어요.
또 무엇이 있어요?
네, 에스컬레이터예요.
에스컬레이터가 있어요.

2번 그림 보세요.
약국이 있어요.
병원이 있어요.
커피숍이 있어요.
약국은 어디에 있어요?
네, 1층에 있어요.
병원은 어디에 있어요?
2층에 있어요.
커피숍은 어디에 있어요?
맞아요, 3층에 있어요.

3번 그림을 보세요. 3번 그림입니다.


여기는 몇 층이에요?
B1이에요. 지하 1층이에요.
무엇이 있어요?
은행이 있어요. 커피숍이 있어요.

4번 그림이에요. 누가 있어요?
남자가 있어요. 여자가 있어요.
그리고 맞아요, 엘리베이터가 있어요.
잘 들으세요. 그리고 번호를 쓰세요.

1번 들으세요.
커피숍은 3층에 있어요.
커피숍은 3층에 있어요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
21
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

몇 번이에요?
네, 2번이에요. 2번에 숫자 1 써요.
잘했어요.

2번 들으세요.
은행은 지하 1층에 있어요.
은행은 지하 1층에 있어요.
몇 번이에요?
네, 3번이에요. 3번에 숫자 2 써요.

3번 들으세요.
내려가세요.
내려가세요.
몇 번이에요?
1번이에요. 1번에 숫자 3을 써요.

4번 들으세요.
올라가세요.
올라가세요.
몇 번이에요?
4번이에요. 4번에 숫자 4를 써요.
잘했어요.
들으세요. 선생님이 말해요. 따라 하세요.
커피숍은 3층에 있어요.
은행은 지하 1층에 있어요.
내려가세요.
올라가세요.
잘했습니다.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
22
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

3) 대화 듣기 연습

그림을 보세요. 누가 있어요?


맞아요. 빌리가 있어요. 또 여자가 있어요.
여기는 어디예요?
네, 공항이에요.
빌리가 여자와 이야기해요.
무슨 이야기를 할까요?
잘 들으세요.

빌리: 저기요, 실례지만 은행이 어디에 있어요?


여자: 지하 1층에 있어요. 내려가세요. 엘리베이터 바로 옆에 있어요.

여러분, 들었어요?
메모하면서 다시 들어 보세요.

빌리: 저기요, 실례지만 은행이 어디에 있어요?


여자: 지하 1층에 있어요. 내려가세요. 엘리베이터 바로 옆에 있어요.
빌리: 저기요, 실례지만 은행이 어디에 있어요?
여자: 지하 1층에 있어요. 내려가세요. 엘리베이터 바로 옆에 있어요.

빌리가 무엇을 찾아요?


맞아요. 은행을 찾아요. 은행 찾아요.
은행은 어디에 있어요?
은행은 어디에 있어요?
네, 지하 1층에 있어요. 엘리베이터 바로 옆에 있어요.
잘했습니다.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
23
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

한 번 더 듣고 따라 해 볼게요. 제가 먼저 읽어요.

저기요, 실례지만 은행이 어디에 있어요?


지하 1층에 있어요. 내려가세요. 엘리베이터 바로 옆에 있어요.
이제 같이 읽어요.
저기요, 실례지만 은행이 어디에 있어요?
지하 1층에 있어요. 내려가세요. 엘리베이터 바로 옆에 있어요.
네, 잘했어요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
24
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

6차시 | 표현 학습 4

1) 어휘 및 표현 학습

여러분, 가방이 어디에 있어요?


위에 있어요.
가방이 어디에 있어요?
아래에 있어요.
그림이 어디에 있어요?
왼쪽에 있어요.
오른쪽에 있어요.
들어 보세요.

1) 위에
2) 아래에
3) 왼쪽에
4) 오른쪽에

이제 선생님이 읽어요. 듣고 따라 해 보세요.

1) 위에
2) 아래에
3) 왼쪽에
4) 오른쪽에

따라 하세요.
가방이 위에 있어요.
가방이 아래에 있어요.
그림이 왼쪽에 있어요.
그림이 오른쪽에 있어요.
네, 잘했어요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
25
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

2) 문장 듣기 연습

1번 그림을 보세요. 무엇이 있어요?


세제가 있어요.
비누가 있어요.
휴지가 있어요.
그리고 샴푸가 있어요.
휴지는 어디에 있어요?
오른쪽에 있어요.
세제는 어디에 있어요?
휴지 위에 있어요.
샴푸는 어디에 있어요?
왼쪽에 있어요.
비누는 어디에 있어요?
샴푸 위에 있어요.
잘했어요.

2번 그림을 보세요.
휴지는 어디에 있어요?
오른쪽에 있어요.
세제는 어디에 있어요?
왼쪽에 있어요.
샴푸는 어디에 있어요?
휴지 아래에 있어요.
비누는 어디에 있어요?
세제 위에 있어요.

잘 들어요. 여러분, 맞는 그림을 찾아요.

휴지는 오른쪽에 있어요.


샴푸는 왼쪽에 있어요.
비누는 샴푸 위에 있어요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
26
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

한 번 더 들으세요.

휴지는 오른쪽에 있어요.


샴푸는 왼쪽에 있어요.
비누는 샴푸 위에 있어요.

몇 번 그림이 맞아요? 1번, 2번?


한 번 더 들을까요?

휴지는 오른쪽에 있어요.


샴푸는 왼쪽에 있어요.
비누는 샴푸 위에 있어요.

맞아요, 1번이에요.
휴지는 어디에 있어요? 오른쪽에 있어요.
샴푸는 어디에 있어요? 왼쪽에 있어요.
비누는 어디에 있어요? 샴푸 위에 있어요.
네, 잘했어요. 한번 따라 하세요.
휴지는 오른쪽에 있어요.
샴푸는 왼쪽에 있어요.
비누는 샴푸 위에 있어요.
네, 정말 잘했어요.

3) 대화 듣기 연습

그림을 보세요. 여기가 어디예요?


맞아요. 마트예요.
누가 있어요?
리사가 있어요. 그리고 직원이 있어요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
27
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

마트에서 일해요. 직원입니다.


리사가 무엇을 찾아요?
잘 들으세요.

리사: 저기요, 휴지 어디에 있어요?


남자: 똑바로 가세요, 오른쪽에 있어요.

한 번 더 들어 보세요.

리사: 저기요, 휴지 어디에 있어요?


남자: 똑바로 가세요, 오른쪽에 있어요.

리사가 무엇을 찾아요?


맞아요, 휴지를 찾아요.
휴지는 어디에 있어요?
앞으로 가요. 오른쪽에 있어요.
다시 한번 들어요.

리사: 저기요, 휴지 어디에 있어요?


남자: 똑바로 가세요, 오른쪽에 있어요.

잘 들었어요?
네, 이제 제가 한 문장씩 읽어요. 따라 읽으세요.
저기요, 휴지 어디에 있어요?
똑바로 가세요. 오른쪽에 있어요.
제가 한 번 더 읽어요. 따라 하세요.
저기요, 휴지 어디에 있어요?
똑바로 가세요. 오른쪽에 있어요.
네, 아주 잘했어요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
28
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

7차시 | 마무리

친구와 가족을 소개하는 것을 배웠어요.


서로 모르는 친구를 만나요.
"이 사람은 빌리예요."하고 소개해요.
가족도 소개해요.
이 사람은 제 형이에요.
위치에 대해서도 배웠어요.
저는 한국에 있어요.
고향에 부모님이 계세요.
어디에 있는지 말해요. 들어요.
이제 할 수 있어요.
강의를 듣고 한글 쓰기, 따라 녹음하기 꼭 하세요.
정확한 한국어를 말할 수 있어요.
만들어 보고 말해 보세요.
여러분, 한국 마트에 가요.
물건이 어디에 있는지 몰라요.
괜찮아요. 한국어로 물건의 위치를 물어요.
그리고 대답을 들어요. 물건을 찾아요.
여러분, 이제 한국에 와서 마트에 갈 수 있어요.
여러분, 다음 시간에는 묻고 답하는 한국어 공부를 해요.
취미를 물어요.
주말에 무엇을 해요? 무엇을 했어요? 물어봐요.
그러면 다음 시간에 또 만나요. 감사합니다.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
29
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

학습활동 자료 | Learning Activity Sources

3차시 후 학습활동 1 (체험형) - 창작(문장 쓰기)

※ 문장을 따라 써 보세요.

1. 문법1: 이, 그, 저
① 가: 이 사람은 누구입니까?
나: 다니엘입니다.
② 가: 저 사람은 누구입니까?
나: 빌리입니다.
③ 가: 그 책은 누구 책입니까?
나: 제 책입니다.

2. 문법2: [명사]에 있다

∙방에 의자가 있어요. ∙방에 책상이 있어요. ∙방에 컴퓨터가 있어요.


∙방에 시계가 있어요. ∙방에 옷장이 있어요. ∙방에 책장이 있어요.
∙방에 꽃병이 있어요. ∙방에 창문이 있어요.

4차시 후 학습활동 2 (체험형) - 창작(따라 녹음하기)

※ 2~4차시에서 배우고 연습한 대화를 반복해서 연습하고 녹음해 보세요.

1.
빌리: 이 사람은 제 친구예요. 프랑스에서 왔어요.
다니엘: 안녕하세요. 저는 다니엘이에요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
30
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

지훈: 만나서 반갑습니다. 저는 박지훈이에요.

2.
지훈: 이 사람은 누구예요?
빌리: 형이에요.
지훈: 형은 어디에 있어요

6차시 후 학습활동 3 (체험형) - 창작(대화문 만들기)

※ 빈칸에 알맞은 말을 넣어 이야기해 보세요.

1. 길을 잘 몰라서 물어봐요. 빈칸에 알맞은 말을 넣어 대화를 완성해 보세요.

A: 저기요, 실례지만 이/가 어디에 있어요?


B: 에 있어요. .

2. 마트에 가서 질문해요. 빈칸에 알맞은 말을 넣어 대화를 완성해 보세요.

A: 저기요, 어디에 있어요?


B: .
.

6차시 후 학습활동 4 (지식형) - 퀴즈(주관식)

1. 그림을 보고 대화를 완성하세요.

① 유진: 이 사람은 누구입니까? 빌리: 호세입니다.


② 유진: 은 누구입니까? 빌리: 칼리드입니다.
③ 유진: 은 누구입니까? 빌리: 리사입니다.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
31
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

① 리사: 저 사람은 누구입니까? 빌리: 올가입니다.


② 리사: 은 누구입니까? 빌리: 나타폰입니다.
③ 리사: 은 누구입니까? 빌리: 칸입니다.

2. <보기>와 같이 문장을 완성하세요.

<보기> 빌리, 집, 있다 → 빌리가 집에 있습니다.

❶ 컴퓨터, 교실, 있다 → .

❷ 텔레비전, 제 방, 없다 → .

❸ 가족, 고향, 있다 → .

❹ 방, 침대, 있다 → .

7차시 후 학습활동 5 (체험형) - 탐방·견학

※ 오늘 배운 ‘에 있어요/없어요’를 연습해요. 영상을 보면서 연습해 보세요.

https://www.youtube.com/watch?v=yz-sD2DS0jk&list=PLInPGbDZkjSQH9i-TGuakAkBVp5St2A
dx&index=31

※ 여러분 방에 무엇이 있어요? 한국 사람을 만나서 이야기해 보세요. 직접 만날 수 없으면 SNS에


올려 보세요.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
32
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

<학습활동 정답>

● 학습활동 3
1.
A: 저기요. 실례지만 은행이 어디에 있어요?
B: 지하 1층에 있어요. 엘리베이터 옆에 있어요.
2.
A: 저기요. 휴지가 어디에 있어요?
B: 휴지는 왼쪽에 있어요. 비누 옆에 있어요.

● 학습활동 4
1.
1)
② 이 사람
③ 이 사람
2)
② 저 사람
③ 저 사람
2.
1) 컴퓨터가 교실에 있습니다
2) 텔레비전이 제 방에 없습니다
3) 가족이 고향에 있습니다
4) 방에 침대가 있습니다

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
33
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

영어 스크립트 | English Script

The First Session | Introduction

Hello, everybody.
We learned your country and where you live last time.
Also, you listened to family introductions.
Today you will introduce your family.
Who is in your family?
Do you live with your grandfather or grandmother?
Do you have an older sister?
Do you have an older brother?
Do you have a younger sibling?
Do you have a younger brother? Or a younger sister?
Who is in your family?
Let's introduce them today.
We learned about places last time.
We listened to conversations discussing location.
This is the student cafeteria.
This is the post office.
This is the library.
This is the pharmacy.
This is the classroom.
Do you know it?
Where are you right now?
Oh, you are at home?
Today is not about places.
We will study locations.
Basement, first floor, second floor, third floor.
We will also study up, down, left and right.
Go up to the 2nd floor. Go down to the 2nd floor. Study this.
After class, you will be able to say and have conversations with 'where are you?' and
'where is it?'
And you will be able to say 'where is the item?' in Korean in a Korean mart.
Then shall we start today's lesson?

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
34
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

The Second Session | Expression Learning 1

1) Vocabulary and expressions

Look at the picture.


Who are they?
Yes, correct.
Billy is in the picture.
Wang Ming is in the picture.
Jihun is in the picture.
Daniel is in the picture.
Lisa is in the picture.
Olga is in the picture.
Khalid is in the picture.
There is number 1, number 2, and number 3 in the picture.
You can see '제 친구예요 (This is my friend).'
Number 1 is Billy, number 2 is Daniel, and number 3 is Olga.
Who is speaking?
Billy is speaking.
Daniel is speaking.
Olga is speaking.
This is my friend. This is my friend.' Introduce your friend.
Find a person.

Picture number 1. Who are they?


Correct, Billy, Wang Ming and Jihun.
What is Billy doing?
He is talking. He is making introductions.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
35
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

Wang Ming and Jihun don't know each other.


Wang Ming doesn't know Jihun. Jihun doesn't know Wang Ming.
They meet for the first time.
So Billy is introducing the two people.
What are they talking about?
‘This is my friend.'
Billy is introducing Wang Ming to Jihun.

Look at number 2. Who are they?


Daniel and Lisa.
What is Daniel doing?
‘That is a library.' He is speaking.
’That is a library.'
Number 3. Who are they?
Olga.
Yes, Khalid.
What are they doing?
Olga says, 'I am Olga.'
‘I am Olga.'
Let me read. Repeat after me.
This is my friend.
When you introduce your friend, you can speak like this.
"This is my friend." "This person is my friend."
Repeat after me. "This person is my friend."
Good job.

2) Dialogue

Look at the picture. Who are they?


Billy, Daniel, and Jihun.
Three people are talking.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
36
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

Let me read it.

① This is my friend. He is from France.


② Hello. I am Daniel.
③ I am Park Jihun. It is nice to meet you.

What is Billy doing?


He is introducing his friend.
Jihun doesn't know Daniel.
Billy is introducing Daniel to Jihun.
What should he say? "This person is my friend."
And where is Daniel from?
We studied "Where are you from?"
Daniel is from France.
Daniel is French.
Billy is speaking.
This is my friend. He is from France.
Repeat after me.
This is my friend. He is from France.
"He is French."
Yes, it's the same.
Daniel is greeting.
Daniel meets Jihun for the first time. They say hello.
Hello. I am Daniel.
Repeat after me.
Hello. I am Daniel.
Jihun says hello to Daniel.
I am Park Jihun. It is nice to meet you.
Repeat after me.
I am Park Jihun. It is nice to meet you.
Let me read. Repeat after me.
This is my friend. He is from France.
Hello. I am Daniel.
I am Park Jihun. It is nice to meet you.
You can introduce your friend.
This person is my friend."
Good job.

3) Grammar: 이, 그, 저

Here is the teacher.


And Billy is there.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
37
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

They are close. Close.


This person. 'This person.'
This person is Billy.
Repeat after me.
This person is Billy.
When the item/person is close to speaker, then use '이(this)'.
This desk, this bag, this person.
Repeat after me.
This desk, this bag, this person.
The teacher is here. Billy is there.
They are not close.
It's far. Billy is far away from the teacher.
‘That person'. 'That person'.
That person is Billy.
Repeat after me.
That person is Billy.
When the item/person is not close to speaker, then use '저 (that)'.
That desk, that bag, that person.
Repeat after me.
That desk, that bag, that person.
Well done.
Here is the teacher. Lisa is there. Billy is there.
Lisa and Billy are close. Teacher is not close to them. The teacher is far from them.
The teacher is not close to them.
The teacher is speaking. Lisa is listening.
‘That person'. 'That person'.
That person is Billy.
That desk, that bag, that person.
Repeat after me.
That desk, that bag, that person.
Well done.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
38
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

4) Grammar exercises

Look at the picture. Repeat after me.


This person is Jeong Yujin.
This person is Lisa.
This person is Jose.
This person is Nataporn.
This person is Olga.
This person is Khalid.
Good job.

Look at the picture 1. Nataporn is introducing Anna to Yujin.


Nataporn is speaking. What should she say?
This person is my friend. She is from Russia.
Anna is speaking. What should she say?
‘Hello. I am Anna.'
Yujin is speaking. What should she say?
Yes, correct.
‘I am Jeong Yujin. Nice to meet you.’

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
39
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

Look at the picture 2. Jose is introducing his friend.


Jose is speaking. What should he say?
This person is my friend. He is from Mexico.
Well done.
Mariana is speaking. 'Hello. I am Mariana.'
Khan is speaking. What should he say?
I am Khan. Nice to meet you.'
Well done.

Look at the picture 3. Billy is introducing Jihun.


Billy is speaking. 'This person is my friend. He is Korean.'
Jihun is speaking. 'Hello. I am Jeong Jihun.'
Lisa is speaking. 'Hello, I am Lisa. Nice to meet you.‘

(picture 3) Introduce your friend.


Now you can introduce your friend.
This is my friend. He/she is from the U.S.A.
You can introduce like this.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
40
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

The Third Session | Expression Learning 2

1) Vocabulary and expressions

Everyone, look at the picture.


Who is in the picture?
Yes, it's a family.
Number 1 is Daniel's family.
Number 2 in Nataporn's family.
Number 3 is Jose's family.
Everyone, I will read. Please repeat after me.
Mother
Daniel
Younger brother
Grandfather
Grandmother
Father
Mother
Nataporn
Father
Older sister
Jose
Good, you did well.
This is Daniel's family. Who is there?
His mother is there. Daniel is there. His younger brother is there.
Who is this person?

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
41
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

Yes, it's his father. Well done.


This is Nataporn's family.
There are a lot of family members.
Who is it?
Yes, it's his grandfather. It's his grandmother.
It's his father. It's his mother.
It's Nataporn.
Who is this person?
You're right. It's his sibling. His younger sister. Well done.
This is Jose's family. Who is there?
It's his father. It's his older sister.
Who is this person?
Yes. It's his mother.
Everyone, it's a family.
Grandfather, grandmother, father, mother, older brother, sibling. It's a family.

2) Dialogue

Look at the picture. Who is there?


Billy is there. Jihun is there.
The two people are on a bench.
The two people are talking.
The two people are looking at a picture.
I will read. Please listen.

① Who is this?
② This is my elder brother.
③ Where is your elder brother?

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
42
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

④ He is in New York.
I will read again. Repeat after me.

① Who is this?
② This is my elder brother.
③ Where is your elder brother?
④ He is in New York.

This is Billy's older brother.


What are the two people doing?
They are looking at their phone.
There is a picture in the phone.
There is a picture in Billy's phone.
Who is it?
Yes, it's Billy.
And who else is it?
It's his older brother.
Billy introduces his older brother.
Where is Billy's older brother?
Yes, in New York.

3) Grammar: 에 있다

Everyone, where is this


Yes, it's a cafe.
What is this?
It's a chair.
What is this?
It's a table.
There is a chair. There is a table.
Where is it?

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
43
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

Yes, it's in a cafe.


There is a chair in a cafe.
There is a table in a cafe.
The friends are in a cafe.
Study ‘~에 있어요.’
Do you have a desk in your room?
Yes, say "There is a desk in the room."
There is no desk?
Then say, "There is no desk in the room."
Do you have a chair in your room?
Yes, "There is a chair in the room". No, "There is no chair in the room." Repeat it.
Where are you now?
You are in your country.
Where is the teacher?
I am in Korea.
Where are your parents?
They are together with you in your country.
However, you can't say with parents, or grandparents, "‘있습니다/있어요".
Not, 'I have (informal) parents.’
Not, 'I have (informal) a grandmother.‘
Not, 'I have (informal) a grandfather.’
What should we say?
Say, '계십니다/계세요' which means I have (formal).
My parents are in their hometown.
My grandmother is in her hometown.

4) Grammar exercises

이/가 에 있어요
책 서점

Everyone, let's practice with cards.


Look at the card.
Book, bookstore. What should we say?
The book is in the bookstore.
Let's practice.
Number 2, medicine, pharmacy. → The medicine is in the pharmacy.
Number 3, blackboard, classroom. → The blackboard is in the classroom.
That's correct.
Computer, room. → The computer is in the room.
Billy, school. → Billy is in school.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
44
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

Jessica, company. → Jessica is in the company.


Younger sibling, home. → My younger sibling is at home.
Everyone, when do we use '이'? When do we use '가'? Do you know?
Book, medicine, blackboard, younger sibling has a final consonant.
Say, '이'.
‘Book+이’, ‘medicine+이’, ‘blackboard+이’, ‘younger sibling+이’.
There is no final consonant.
Computer, Billy, Jessica. Say '가'.
’Computer+가‘, ’Billy+가‘, ’Jessica+가‘.
Is it hard? That's OK.

이/가 에 없어요
사과 빵집

Keep practicing.
Apple, bread, doesn't have it.
Apple, bakery. → There are no apples in the bakery.
Pizza, florist. → Yes, good. There is no pizza in the florist.
Food, refrigerator. → That's correct. There is no food in the refrigerator.
Lisa, dorm. → Lisa is not in the dorm.
Older brother, Korea. → Very good. The older brother is not in Korea.
Apple, pizza, Lisa don't have final consonants. Say '가'.
’Apple+가‘, ’pizza+가‘, ’Lisa+가‘.
Food, older brother' has a final consonant.
Say, 'Food, older brother'.
Yes, well done.

이/가 에 계세요
선생님 학교

Everyone.
It's 'teacher, school'. How should we say it?
There is the teacher, grandfather, grandmother, father, mother, parents.
Is that not right?
Yes, it's not. The teacher is in school. Please practice.
Teacher, school. → The teacher is in the school (formal).
Grandfather, home. → Grandfather is at home (formal).
Good job.
Father, company. → Father is at the company (formal).
Parents, hometown. → My parents are in their hometown (formal).
Practice one more time.
’Teacher, parents' have a final consonant.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
45
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

Is it '이' or '가'?
Yes, that's correct. It's '이'.
Teacher+이, parents+이.
Grandfather, father. Is there a final consonant? What is it?
Yes, it's '가'.
Grandfather+가, father+가.
You did well, everyone.
We studied ‘~에 있어요’, ‘~에 없어요’, ‘~에 계세요’.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
46
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

The Fourth Session | Practice

Hello, students.
Hello.
Hello.
What did you study today?
We learned this, that, that. And we learned how to introduce your friend.
We also introduced your family. We studied "Where is something."
Then shall we practice together?
Yes.
Yes.

Let's practice answering the question. Let me ask a question.


Who is this person? Everyone please answer. Say name and country.
This person is Lisa. She is from Japan.
Who is this person?
This person is Jose. He is from Mexico.
Good job. Keep practicing. Hoyeon, please respond.
Hoyeon, who is that person?
That person is Olga. She is from Russia.
Fran, who is that person?
That person is Khalid. He is from Saudi Arabia.
Hoyeon, who is that person?
That person is Nataporn. She is from Thailand.
Fran, who is that person?
That person is Billy. He is from the U.S.A.
Good job.

We practiced how to introduce your friend. Let's practice speaking after listening to
introducing a friend using this, that, and that. Listen to the conversation first.

Introducing Others
<This is my friend>
Listen and repeat.
This is my friend. He is from France.
Hello. I am Daniel.
I am Park Jihun. It is nice to meet you.
Listen again and repeat.
This is my friend. He is from France.
Hello. I am Daniel.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
47
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

I am Park Jihun. It is nice to meet you.

Dd you hear it well? Now repeat after each sentence.

This is my friend. He is from France.


Hello. I am Daniel.
I am Park Jihun. It is nice to meet you.
Good job. Now practice the conversation. Take a turn speaking each line.

This is my friend. He is from France.


Hello. I am Daniel.
I am Park Jihun. It is nice to meet you.

What should you say when you introduce your friend? Fran, introduce Hoyeon to me.
This person is my friend.
He is from China.
Hello. I am Deng Hoyeon.
Hello. I am Fran's Korean teacher.
Nice to meet you.
Nice to meet you, too.
Thank you in advance.
Well done. Now, Hoyeon, introduce me to Fran.
Fran, this is our teacher.
Hello. I am Hoyeon's Korean teacher.
Nice to meet you.
Hello. I am Fran.
Thank you in advance.
Well done.

Shall we practice another sentence? Let me ask a question.


Who is this person? Everyone respond. This is my younger brother. He is in France.
Fran, you answer first.
Fran, who is this person?
My younger sister. She is in Thailand.
Okay, now, Hoyeon should answer this time. Hoyeon, who is this person?
My older sister. She is in Mexico.
Take turns, keep answering. Who is this person?
My father. He is in Saudi Arabia.
Who is this person?
My mother. She is in Japan.
Good. We practiced "where is something."
Listen to the conversation using this sentence and repeat after it. Listen to the

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
48
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

conversation first.

Introducing Others
<My older brother lives in New York>
Listen and repeat.
Who is this?
This is my older brother.
Where is your older brother?
He is in New York.
Listen again and repeat.
Who is this?
This is my older brother.
Where is your older brother?
He is in New York.

Did you hear it well? Now repeat after each sentence.

Who is this?
This is my older brother.
Where is your older brother?
He is in New York.

Well done. Now practice the conversation.

Who is this?
This is my older brother.
Where is your older brother?
He is in New York.

Now introduce your family or teacher.


Teacher, who is this person?
This is my younger sister.
Do you live with her?
Yes, we live together. I live with mom, dad and younger sister. What about you,
Hoyeon?
I have an older brother. This is my older brother. He is in China.
Okay, what about your mother and father?
My mother and father are also in China.
Fran, who is this person?
He is my father. He is in the U.S.A.
Do you have any siblings?
No. I don't have an older sister or brother, either.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
49
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

Okay.

Today, we practiced this, that, that and 'where is something.' Can you introduce your
family or friend using those expressions?
Yes.
Good. Then see you next week.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
50
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

The Fifth Session | Expression Learning 3

1) Vocabulary and expressions

Listen.

1) The first basement level


2) Third floor
3) Go up
4) Go down

Repeat after me.

1) The first basement level


2) Third floor
3) Go up
4) Go down

The Korean classroom is at the first basement level.


My friend's classroom is on the 3rd floor.
You are going up to the 3rd floor.
Your friend is on the 3rd floor.
Listen again and repeat after me.

1) The first basement level


2) Third floor
3) Go up
4) Go down

Good job.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
51
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

2) Listening to sentences

Look at the picture.


Look at picture number 1.
There is a woman and man.
What else in there?
Yes. it is an escalator.
There is an escalator.

Look at number 2.
There is a pharmacy.
There is a hospital.
There is a cafe.
Where is the pharmacy?
Yes, it is on the first floor.
Where is the hospital?
It is on the 2nd floor.
Where is the cafe?
Yes, it's on the 3rd floor.

Look at picture number 3. Picture number 3.


Which floor is this?
B1. The first basement level
What are there?
There is a bank. The cafe is there, too.

Picture number 4. Who are they?


There is a man and woman.
And there is an elevator.
Listen carefully. And write a number.

Number 1, listen.
The coffee shop is on the third floor.
The coffee shop is on the third floor.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
52
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

Which number is the answer?


Yes, it's number 2. Write 1 on the number 2.
Good job.

Number 2, listen.
The bank is on the first level basement.
The bank is on the first level basement.
What is the answer?
Yes, number 3. Write 2 on the number 3.

Number 3, listen.
Please go down.
Please go down.
What is the answer?
Number 1. Write 3 on the number 1.

Number 4, listen.
Please go up.
Please go up.
What is the number?
Number 4. Write 4 on the number 4.

Well done.
Listen. I will speak. Repeat after me.
The coffee shop is on the third floor.
The bank is on the first level basement.
Please go down.
Please go up.
Well done.

3) Listening to conversations

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
53
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

Look at the picture. Who are they?


Yes. Billy is there. A woman is also there.
Where are they?
They are at the airport.
Billy and the woman are talking.
What are they talking about?
Listen carefully.

Excuse me, where is the bank?


It is on the first level basement. Please go down. It is right next to the elevator.

Did you listen it?


Listen again and take notes.

Excuse me, where is the bank?


It is on the first level basement. Please go down. It is right next to the elevator.

Where is Billy looking for?


He is looking for a bank. Looking for a bank.
Where is the bank?
Where is the bank?
Yes, it is at the first basement level. It's just next to the elevator.
Well done.
Listen one more time and repeat after it. Let me read first.

Excuse me, where is the bank?


It is on the first level basement. Please go down. It is right next to the elevator.
Let's read it together.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
54
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

Excuse me, where is the bank?


It is on the first level basement. Please go down. It is right next to the elevator.
Well done.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
55
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

The Sixth Session | Expression Learning 4

1) Vocabulary and expressions

Where is your bag?


It's on the table.
Where is the bag?
It's under the table.
Where is the picture?
It's on the left.
It's on the right.
Listen.

1) Above
2) Under
3) On the left side
4) On the right side

Now I will read it. Listen and repeat.

1) Above
2) Under
3) On the left side
4) On the right side

Repeat after me.


The bag is on (the table).
The bag is under (the table).
The picture is on the left.
The picture is on the right.
Good job.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
56
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

2) Listening to sentences

Look at picture number 1. What is in the picture?


There is detergent.
There is a soap.
There is a tissue.
And shampoo.
Where is the tissue?
It's on the right.
Where is the detergent?
It's above the tissue.
Where is the shampoo?
It's on the left.
Where is the soap?
It's above the shampoo.
Well done.

Look at picture number 2.


Where is the tissue?
It's on the right.
Where is the detergent?
It's on the left.
Where is the shampoo?
It's under the tissue.
Where is the soap?
It's above the detergent.
Listen carefully. Find the correct picture.

Tissues are on the right side.


Shampoos are on the left side.
Soaps are above the shampoo.

Listen again.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
57
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

Tissues are on the right side.


Shampoos are on the left side.
Soaps are above the shampoo.

Which is the correct picture? Number 1? Number 2?


Shall we listen again?
Tissues are on the right side.
Shampoos are on the left side.
Soaps are above the shampoo.
Yes, it's number 1.
Where is the tissue? It's on the right.
Where is the shampoo? It's on the left.
Where is the soap? It's above the shampoo.
Yes, good job. Repeat after it.
Tissues are on the right side.
Shampoos are on the left side.
Soaps are above the shampoo.
Very good.

3) Listening to conversations

Look at the picture. Where is this?


Yes, it's a mart.
Who are they?
Lisa is there. And the clerk is there, too.
Working in the mart. It's a clerk.
What is Lisa looking for?
Listen carefully.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
58
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

Excuse me, where are the tissues?


Please go straight. It is on the right.

Listen again.

Excuse me, where are the tissues?


Please go straight. It is on the right.

What is Lisa looking for?


Yes, she is looking a tissue.
Where is a tissue?
Go straight. It's on your right.
Listen again.

Excuse me, where are the tissues?


Please go straight. It is on the right.

Did you listen well?


Yes, let me read each sentence. Repeat after me.
Excuse me, where are the tissues?
Please go straight. It is on the right.
I will read it again. Repeat after me.
Excuse me, where are the tissues?
Please go straight. It is on the right.
Okay, very good.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
59
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

The Seventh Session | Follow up

We learned how to introduce friend and family.


You meet a new friend.
This person is Billy. Introduce him.
Introduce his family, too.
This person is my older brother.
You also learned the location.
I am in Korea.
My parents are in my hometown.
Say where the location is. Listen.
You can speak it now.
After the lecture, please do the Hangul writing and record after the audio.
You can speak exact Korean.
Also, make a conversation and practice speaking.
When you visit a Korean mart,
if you don't know where the item is,
it's okay. You can ask where the item is in Korean.
And listen to the answer. You can find the item.
Now you can go to the market when you come to Korea.
Next class, we will study how to ask and answer in Korean.
Ask about hobbies.
What are you going to do on the weekend? What did you do? You can ask questions.
See you next class again. Thank you.

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
60
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

중국어 스크립트 | Chinese Script

第1课时 | 导言

大家好
上节课我们学习了怎样说我们祖国的名称和我们生活的地方。
还听了介绍家人的对话。
今天我们来学习介绍家人2。
同学们的家人都有谁呢?
大家和爷爷奶奶一起生活吗?
有姐姐吗?
有哥哥吗?
或者,有弟弟或妹妹吗?
有弟弟?还是有妹妹?
你们的家人都有谁呢?
今天我们来介绍家人。
上节课我们学习了说地点。
听了介绍地点的对话。
这里是学生食堂。
这里是邮局。
这里是图书馆。
这里是药店。
这里是教室。
记得吗?
大家现在在哪儿?
啊,是在家吗?
今天我们学习的不是‘地点’。
而是所在位置。
地下1层,2层,3层。
还有上下左右。
我们学习“上到2楼“,”下到2楼”。
上完今天的课,大家就能听懂询问位置的“在哪?是哪里?”相关的对话了。
在超市里可以用韩国语询问“某个东西在哪儿?”。
让我们开始上课吧。

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
61
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

第2课时 | 表现学习 1

1) 词汇及表达

同学们,请看图。
图中有谁?
对的。
有比利。
有王明。
有智勋。
有丹尼尔。
有丽莎。
有奥尔加。
有哈立德。
有图一图二和图三。
三幅图中有一幅图是在说“这是我的朋友”。
图中的1号是比利,2号是丹尼尔,3号是奥尔加。
谁在说话?
比利在说话。
丹尼尔在说话。
奥尔加在说话。
“这是我的朋友,这是我的朋友”这样介绍朋友。
请在图中找一找。

先看图一,这是谁?
对的,是比利、王明和智勋。
比利现在在做什么?
他在说话,他在介绍朋友。

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
62
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

是的,王明和智勋是不认识的。
王明不认识智勋,智勋不认识王明。
今天是第一次见面。
所以比利给他们俩互相介绍。
他说了什么呢?
这是我的朋友。
比利向智勋介绍王明。

请看图二,这是谁?
是的,这是丹尼尔,是丽莎。
丹尼尔在做什么?
他说“那里是图书馆”。
那里是图书馆。
请看图三,这是谁?
是的,是奥尔加。
对的,是哈立德。
他们在做什么?
奥尔加说“我是奥尔加”。
我是奥尔加。
我来读,请大家跟读。
这是我的朋友。
大家介绍朋友,这样说。
“这是我的朋友”, “这个人是我的朋友”。
请跟读“这个人是我的朋友”。
是的,非常好。

2) 对话

请看图,图中有谁?
是的,图中有比利,有丹尼尔,有智勋。
三个人在说话。

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
63
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

我来读一遍。

① 这个人是我的朋友,他是从法国来的。
② 你好,我是丹尼尔。
③ 我是朴智勋,见到你很高兴。

比利现在在做什么?
他在介绍朋友。
智勋不认识丹尼尔。
比利向智勋介绍丹尼尔。
应该怎么说?“这个人是我的朋友”。
丹尼尔是从哪儿来的?
我们学过“你是哪国人?”
对的,丹尼尔是从法国来的。
丹尼尔是法国人。
比利这样说。
“这个人是我的朋友,他是从法国来的”。
请跟读。
“这个人是我的朋友,他是从法国来的”。
跟“他是法国人”。
是一样的意思。
丹尼尔跟他们打招呼。
丹尼尔第一次见到智勋,他跟智勋打招呼。
“你好,我是丹尼尔”。
请跟读。
“你好,我是丹尼尔”。
智勋跟丹尼尔打招呼。
“我是朴智勋,见到你很高兴”。
请跟读。
“我是朴智勋,见到你很高兴”。
我来读一遍,请大家跟读。
他是我的朋友,他是从法国来的 。
你好,我是丹尼尔。
我是朴智勋,见到你很高兴。
现在大家也可以介绍朋友了。
可以说“这个人是我的朋友”。
好的,非常好。

3) 语法: 이, 그, 저

有老师。
还有比利。

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
64
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

非常近,很近。
就是”这个人“,是”这个人“。
这个人是比利。
请跟读。
这个人是比利。
离我们很近,我们说“이(这)”。
这张书桌,这个书包,这个人。
请大家跟读。
这张书桌,这个书包,这个人。
有老师,也有比利。
两个人的距离不太近。
很远,比利离老师很远。
那么说“那个人”,“那个人”。
那个人是比利。
请跟读。
那个人是比利。
如果在很远的地方,就说“저(那)”。
那张书桌,那个书包,那个人。
请跟读。
那张书桌,那个书包,那个人。
好的,非常好。
有老师,有丽莎,有比利。
丽莎和比利很近,老师离得不太近,很远。
老师离她不近。
老师说话,丽莎在听。
这时说“那个人(그 사람)", 那个人。
那个人是比利。
我们说”那张桌子,那个书包,那个人“。
请跟读。
那张桌子,那个书包,那个人。
好的,非常好。

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
65
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

4) 语法练习

여러분, 그림을 보세요. 따라 하세요.


请大家看图,请跟读。
这个人是郑裕真。
这个人是丽莎。
那个人是何塞。
那个人是娜塔玻。
那个人是奥尔加。
那个人是哈立德。
好的,非常好。

请看图一,娜塔玻向裕真介绍安娜。
娜塔玻应该怎样说?
”这个人是我的朋友,她是从俄罗斯来的“。
安娜应该怎样说?
”你好,我是安娜“。
裕真应该怎样说?
对的。
”我是郑裕真,见到你很高兴“

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
66
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

请看图二,何塞在介绍朋友。
何塞应该怎样说呢?
”这个人是我的朋友,她是从墨西哥来的“。
好的,非常好。
玛丽安娜说“你好,我是玛丽安娜”。
汗应该怎样说呢?
“我是汗,见到你们很高兴”。
非常好。

请看图三,比利在介绍智勋。
比利说“这个人是我的朋友,他是韩国人”。
智勋说“你好,我是郑智勋”。
丽莎说“我是丽莎,见到你们很高兴”。

(请看图四) 介绍朋友。
现在大家也能介绍朋友了。
可以说“这个人是我的朋友,他是从美国来的”
这样介绍朋友。

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
67
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

第3课时 | 表现学习 2

1) 词汇及表达

请大家看图。
这是谁?
对的,是全家福。
第一幅图是丹尼尔的全家福。
第二幅图是娜塔玻的全家福。
第三幅图是何塞的全家福。
我来读,请大家跟读。
妈妈
丹尼尔
弟弟
爷爷
奶奶
爸爸
妈妈
娜塔玻
爸爸
姐姐
何塞
很好。
这是丹尼尔的全家福,都有谁?
有妈妈,丹尼尔和弟弟。
这个人是谁?

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
68
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

对,是爷爷,很好。
这是娜塔玻的全家福。
家人很多。
都是谁?
是的,是爷爷,奶奶。
爸爸,妈妈。
和娜塔玻。
这个人是谁?
是妹妹,对的,是妹妹,很好。
这是何塞的全家福,这是谁?
是爸爸,姐姐。
这个人是谁?
对的,是妈妈。
我们说家人。
爷爷,奶奶,爸爸,妈妈,哥哥,弟弟都是家人。

2) 对话

请看图,图中有谁?
有比利,有智勋。
两个人坐在长椅上。
两个人聊天。
两个人现在在看照片。
我来读,请大家认真听。

① 这个人是谁?
② 是我的哥哥。
③ 你的哥哥现在在哪儿?

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
69
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

④ 他在纽约。

我再来读一遍,请跟读。

① 这个人是谁?
② 是我的哥哥。
③ 你的哥哥现在在哪儿?
④ 他在纽约。

他是比利的哥哥。
他们两个人在做什么?
他们在看手机。
手机里有照片。
比利的手机里有照片。
这是谁?
是的,是比利。
还有谁?
还有哥哥。
比利在介绍哥哥。
比利的哥哥在哪儿?
是的,他在纽约。

3) 语法: 에 있다

同学们,这是哪儿?
是的,这是咖啡厅。
这是什么?
是椅子。
这个是什么?
是桌子。
有椅子,还有桌子。

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
70
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

在哪里?
对的,在咖啡厅。
咖啡厅里有椅子。
咖啡厅里有桌子。
咖啡厅里有朋友们。
今天我们学习‘~에 있어요.’。
大家的房间里有书桌吗?
是的,我们说“房间里有书桌”。
没有书桌吗?
那么,我们说“房间里没有书桌”。
大家的房间里有椅子吗?
是的,我们说“의자가 있어요.(有椅子)’, ‘아니요. 방에 의자가 없어요.
(没有,房间里没有椅子)’。
大家现在在哪儿?
都在自己的祖国。
老师在哪里?
我在韩国。
大家的父母在哪儿?
他们跟大家一起都在祖国。
但是说父母、奶奶、爷爷在哪里的时候不可以说”-있습니다/있어요“。
不能说”부모님 있어요.“。
不能说”할머니 있어요.“。
也不能说”할아버지 있어요.“。
那应该怎样说呢?
我们说”계십니다/계세요“。
‘부모님이 고향에 계세요. 부모님이 고향에 계십니다.(父母在老家)’ 。
我们说”할머니가 고향에 계세요. 할머니가 고향에 계십니다.(奶奶在老家)“。

4) 语法练习

이/가 에 있어요
책 서점

同学们我们进行卡片练习。
请看卡片。
书,书店,应该怎样说?
书在书店。
请练习。
第二个,是药,药店。 → 药在药店。
第三个,黑板,教室。 → 黑板在教室里。
对的

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
71
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

电脑,房间。 → 电脑在房间里。
比利,学校。 → 比利在学校。
杰西卡,公司。 → 杰西卡在公司。
妹妹,家。 → 妹妹在家。
同学们,我们什么时候用“이 "?什么时候用”가“?
像”책(书), 약(药), 칠판(黑板), 동생(妹妹)“这样的单词是有收音的 。
那么就用“이 "。
책이(书), 약이(药), 칠판이(黑板), 동생이(妹妹) 。
没有收音的单词。
像”컴퓨터(电脑), 빌리(比利), 제시카(杰西卡)“,那么我们就用”가"。
我们说“컴퓨터가(电脑), 빌리가(比利), 제시카가(杰西卡)”。
很难吗?没关系的。

이/가 에 없어요
사과 빵집

我们接着练习。
苹果,面包,没有。
苹果,面包店。 → 面包店里没有苹果。
披萨,花店。 → 好的,非常好,花店里没有披萨。
食物,冰箱。 → 对的,冰箱里没有食物。
丽莎,宿舍。 → 丽莎不在宿舍。
哥哥,韩国。 → 很好,哥哥不在韩国。
苹果,披萨,丽莎都是没有收音的单词,所以用“가"。
사과가(苹果), 피자가(披萨), 리사가(丽莎) 。
食物,哥哥都是有收音的单词。
所以说”음식이(食物), 형이(哥哥)“ 。
好的,非常好,花店里没有披萨。

이/가 에 계세요
선생님 학교

请大家。
老师,学校,应该怎样说?
老师,爷爷,奶奶,爸爸,妈妈,”부모님 있어요.“这样说对吗?
不对吗?
是的,我们说”선생님이 학교에 계세요.(老师在学校)“,请大家做练习。
老师,学校。 → 老师在学校。
爷爷,家。 → 爷爷在家,
非常好。
爸爸,公司。 → 爸爸在公司。
父母,老家。 → 父母在老家。

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
72
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

请再做一遍练习。
老师,父母,都是有收音的单词。
应该用”이“还是”가“呢?
对的,应该用”이"。
선생님이(老师), 부모님이(父母) 。
爷爷,爸爸是没有收音的单词,应该用什么?
是的,应该用“가"。
할아버지가(爷爷), 아버지가(爸爸)
同学们都回答得非常好。
我们今天学习了~에 있어요’, ‘~에 없어요’, ‘~에 계세요’。

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
73
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

第4课时 | 练习

同学们好。
您好。
您好。
今天我们学习了什么?
我们学习了”이(这), 그(那), 저(那)“ 。还学习了介绍朋友。
介绍家人。学习了"어디에 있어요(在哪儿?)"。
现在让我们一起做练习吧。
好的 。
好的 。

我们先来做问答练习。我来提问。
这个人是谁? 请大家回答。 请说出他的名字和国籍。
这个人是丽莎。她是从日本来的。
这个人是谁?
这个人是何塞。他是从墨西哥来的 。
好的,非常好。请继续做练习。请浩然来回答。
浩然,那个人是谁?
那个人是奥尔加。她是从俄罗斯来的 。
弗朗,那个人是谁?
那个人是哈立德。他是从沙特阿拉伯来的。
浩然,那个人是谁?
那个人是娜塔玻。她是从泰国来的。
弗朗,那个人是谁?
那个人是比利。他是从美国来的。
非常好。

我们练习了介绍朋友。现在让我们来听一段使用“이, 그, 저”介绍朋友的对话,然后跟读。请先听对
话。

介绍
<这个人是我的朋友>
听一遍,跟着说。
这个人是我的朋友,他是从法国来的。
你好,我是丹尼尔。
我是朴智勋,见到你很高兴。
再听一遍,跟着说。
这个人是我的朋友,他是从法国来的。

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
74
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

你好,我是丹尼尔。
我是朴智勋,见到你很高兴。

大家都听清楚了吗?现在我们一句一句地跟读。

这个人是我的朋友,他是从法国来的。
你好,我是丹尼尔。
我是朴智勋,见到你很高兴。

非常好。现在请大家做对话练习。一句一句地轮流练习。

这个人是我的朋友,他是从法国来的。
你好,我是丹尼尔。
我是朴智勋,见到你很高兴。

大家在介绍朋友时可以怎样说?弗朗,请你向我介绍浩然。
老师,他是我的朋友。
他是从中国来的。
你好,我是邓浩然。
你好,我是弗朗的韩国语老师。
见到你很高兴。
见到您,我也很高兴。
请多多关照。
好的,非常好。这次,请浩然向弗朗介绍我。
弗朗,这位是我的老师。
你好,我是浩然的韩国语老师。
见到你很高兴。
您好,我是弗朗。
请您多多关照。
好的,非常好。

让我们来练习下一个句型吧。我来提问。这个人是谁?请大家回答。他是我的弟弟。他在法国。请弗
朗来回答。
弗朗,她是谁?
她是我的妹妹。她在泰国。
好的,请浩然来回答。浩然,这个人是谁?
她是我的姐姐。她在墨西哥。
请轮流作答。这个人是谁?
他是我的爸爸。他在沙特阿拉伯。
这个人是谁?
她是我的妈妈。她在日本。
很好。我们练习了"어디에 있어요(在哪儿?)"。我们来听一段对话,并进行跟读练习。请先听对

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
75
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

话。

介绍
<我的哥哥在纽约>
听一遍,跟着说。
这个人是谁?
他是我的哥哥。
哥哥现在在哪儿?
他在纽约。
再听一遍,跟着说。
这个人是谁?
他是我的哥哥。
哥哥现在在哪儿?
他在纽约。

大家都听清楚了吗?现在让我一句一句地跟读。

这个人是谁?
他是我的哥哥。
哥哥现在在哪儿?
他在纽约。

非常好。现在请大家互相进行对话练习。

这个人是谁?
他是我的哥哥。
哥哥现在在哪儿?
他在纽约。

现在让我们来介绍自己的家人或老师吧。
老师,这个人是谁?
她是我的妹妹。
你们在一起生活吗?
是的,我们在一起生活。我和妈妈、爸爸、妹妹都在一起生活。浩然你呢?
我有一个哥哥。这是我的哥哥。他在中国。
那妈妈和爸爸呢?
妈妈和爸爸也在中国。
弗朗,这个人是谁?
他是我的爸爸。他在美国。
弗朗你有弟弟或妹妹吗?
没有。也没有姐姐和哥哥。
好的。

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
76
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

今天我们练习了” 이, 그, 저“和”어디에 있어요(在哪)“。现在大家能用这样的句型介绍家人或朋友


了吗?
是的。
很好。那么我们下周再见吧。

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
77
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

第5课时 | 表现学习 3

1) 词汇及表达

请大家认真听。

1) 地下一层。
2) 3楼。
3) 上楼。
4) 下楼。

请跟读。

1) 地下一层。
2) 3楼。
3) 上楼。
4) 下楼。

同学们,韩国语教室在地下一层。
朋友的教室在3楼。
上到3楼。
朋友在3楼。
对的,下楼。
请再听一遍,并跟读。

1) 地下一层。
2) 3楼。
3) 上楼。
4) 下楼。

好的,非常好。

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
78
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

2) 听句子

请看图,
请看第一幅图。
有女人,也有男人。
还有什么?
是的,还有自动扶梯。
有自动扶梯。

请看第二幅图。
有药店。
有医院。
有咖啡厅。
药店在哪儿?
是的,在一楼。
医院在哪儿?
在二楼。
咖啡厅在哪儿?
对的,在三楼。

请看第三幅图,第三幅。
这里是几层?
是B1,地下一层。
有什么?
有银行,有咖啡厅。

请看第四幅图,图中有谁?
有男人,也有女人。
对的,还有电梯。
请仔细听,然后写出对应的序号。

请听第一句。
咖啡厅在3楼。
咖啡厅在3楼。
是第几个?
是的,是第二个,请在第二幅图下面写数字1。

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
79
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

非常好。

请听第二句。
银行在地下一层。
银行在地下一层。
是第几个?
是的,是第三个,请在第三幅图下面写数字2。

请听第三句。
请下楼。
请下楼。
是第几个?
是第一幅图,请在第一幅图下面写数字3。

请听第四句。
请上楼。
请上楼。
是第几个?
是第四个,请在第四幅图下面写数字4。
非常好。

请仔细听,老师来读,请大家跟读。
咖啡厅在3楼。
银行在地下一层。
请下楼。
请上楼。
非常好。

3) 听对话

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
80
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

请看图,图中有谁?
对的,有比利,还有女人。
这是哪儿?
是的,是机场。
比利和这个女人说话。
他们在说什么?
请仔细听。

比利:你好,打扰一下,请问银行在哪儿?
女人:在地下一层,请下楼,银行就在自动扶梯旁边。

大家听清楚了吗?
请大家摘记内容,我们再听一遍。

比利:你好,打扰一下,请问银行在哪儿?
女人:在地下一层,请下楼,银行就在自动扶梯旁边。

比利在找什么?
对的,找银行,找银行。
银行在哪?
银行在哪?
是的,银行在地下一层,在自动扶梯旁边。
非常好。
请再听一遍,然后试着跟读。我先来读一遍。
你好,打扰一下,请问银行在哪儿?
在地下一层,请下楼,银行就在自动扶梯旁边。
现在我们一起读一遍。

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
81
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

你好,打扰一下,请问银行在哪儿?
在地下一层,请下楼,银行就在自动扶梯旁边。
好的,非常好。

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
82
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

第6课时 | 表现学习 4

1) 词汇及表达

同学们,书包在哪儿?
在上面。
书包在哪儿?
在下面。
画在哪儿?
在左边。
在右边。
请仔细听。

1) 上面。
2) 下面。
3) 左边。
4) 右边。

现在老师来读一遍,听后请跟读

1) 上面。
2) 下面。
3) 左边。
4) 右边。

请跟读
书包在上面
书包在下面
画在左边
画在右边
好的,非常好

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
83
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

2) 听句子

请看第一幅图,图中有什么?
有洗衣液
有香皂
有卫生纸
还有洗发水
卫生纸在哪儿?
在右边
洗衣液在哪儿?
在卫生纸上面
洗发水在哪儿?
在左边
香皂在哪儿?
在洗发水上面
非常好

请看第二幅图
卫生纸在哪儿?
在右边
洗衣液在哪儿?
在左边
洗发水在哪儿?
在卫生纸下面
香皂在哪儿?
在洗衣液上面
请仔细听,找出对应的图

卫生纸在右边
洗发水在左边
香皂在洗发水上面

请再听一遍

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
84
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

卫生纸在右边
洗发水在左边
香皂在洗发水上面

第几幅图是对的?第一幅还是第二幅?
我们再听一遍吧
卫生纸在右边
洗发水在左边
香皂在洗发水上面
对的,是第一幅图
卫生纸在哪儿?在右边
洗发水在哪儿?在左边
香皂在哪儿?在洗发水上面
好的,非常好。请再跟读一次
卫生纸在右边
洗发水在左边
香皂在洗发水上面
好的,非常好

3) 听对话

请看图,这是哪儿?
对的,是超市

图中有谁?
有丽莎,还有超市职员
在超市工作,他是超市职员
丽莎在找什么?
请认真听
您好,请问卫生纸在哪儿?

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
85
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

请直走,在右边

请再听一遍

您好,请问卫生纸在哪儿?
请直走,在右边

丽莎在找什么?
对的,在找卫生纸
卫生纸在哪儿?
请往前走,在右边
请再听一遍

您好,请问卫生纸在哪儿?
请直走,在右边

大家听清楚了吗?
现在我来一句一句地读一遍。请跟读
丽莎:您好,请问卫生纸在哪儿?
男人:请直走,在右边
我再读一遍,请大家跟读
丽莎:您好,请问卫生纸在哪儿?
男人:请直走,在右边
好的,非常好

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
86
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

第7课时 | 总结

我们学习了介绍朋友和家人
互相不认识的朋友见面了
我们介绍说”这是比利“
还能介绍家人
这个人是我的哥哥
我们还学习了说所在地
我在韩国
父母在老家
我们可以说在哪里,也可以听懂在哪里
现在都能理解了
课后大家一定要练习写韩文,并且做跟读录音练习
这样就能说一口标准的韩国语
还可以试着写一段对话,跟朋友说一说
同学们,我们去超市
我们不知道物品在什么位置
没关系,我们可以用韩国语问物品的摆放位置
然后听职员的回答,再去找所需的物品
同学们,现在你们来韩国就能去逛超市了
下节课我们学习用韩国语进行问答
询问兴趣爱好
询问”周末做什么?周末做了什么?“
那么下次我们再见吧。谢谢

K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문


The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
87

You might also like