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K-콘텐츠의 태동과 역동: 한류 문화유전자로서 한국어문

The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave

한국어 의사소통 입문 가이드북


Introductory Korean Communication Guidebook

08 건강 관련 표현
- 증상에 대해 설명하기

교수자: 이정희

1차시 도입
2차시 표현 학습 1
3차시 표현 학습 2
4차시 연습
5차시 표현 학습 3
6차시 표현 학습 4
7차시 마무리
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

강의 개요

주차명 건강 관련 표현 - 증상에 대해 설명하기

학습목표 건강과 관련된 이야기를 할 수 있다.

☑ 교수자 얼굴 위주 촬영 비디오 ☑ PPT슬라이드와 오디오


강의방식
□ 인터뷰 촬영 ☑ 대화 촬영 □ 현장 촬영

강의언어 ☑ 한국어 □ 영어 □ 기타( )

자막언어 ☑ 한국어 ☑ 영어 ☑ 중국어 □ 수어 □ 기타( )

차시 차시명 학습내용

전 시간 복습,
1 도입 학습 목표,
관련 주제 도입

증상 관련 어휘
2 표현 학습1
[명사]부터

이유 관련 표현
3 표현 학습2
[동사]-아서/어서, 못 [동작동사]

패턴 드릴 연습,
4 연습 유의미한 대화 연습,
자유 말하기 활동

5 표현 학습3 건강 관련 표현 (1)

6 표현 학습4 건강 관련 표현 (2)

학습 내용 정리,
7 마무리 학습활동 참여 상기,
다음 주차 예고

☑ 동영상 강의 □ 읽기 자료(pdf 등) ☑ 퀴즈 등 연습문제 □ 토론/토의


학습
□ 시연 및 현장 방문 □ 실습(실험, 시뮬레이션) ☑ 개인 과제 □ 협력 과제
활동
☑ 기타(관련 동영상 시청 및 한국인과 대화하기)

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Introductory Korean Communication

한국어 스크립트 | Korean Script

1차시 | 도입

여러분, 안녕하세요?
오늘은 여덟 번째 수업이에요. 우리는 정말 많이 공부했어요.
여러분들, 한국어 공부 어때요? 어려워요? 재미있어요?
한국어 말하기 많이 배우고 있어요? 연습도 많이 하고 있어요? 선생님이 궁금해요.
모두 같이 열심히 공부합시다.
지난 시간에는 우리는 계획을 말하는 것을 배웠어요.
여러분은 지금 한국어를 배워요.
한국어를 배워서 나중에 뭐 할 거예요?
다음 휴가가 다가와요.
여러분은 다음 휴가 때 뭘 할 거예요?
내년에는 뭘 할 거예요?
이제 계획을 말할 수 있지요?
한국어 날씨도 배웠어요.
더워요. 추워요. 비가 와요. 눈이 와요.
여러분, 오늘 날씨는 어때요? 맑아요? 흐려요?
여기는 지금 따뜻해요. 그런데 밖은 조금 추워요. 그리고 비가 조금 와요.
오늘은 건강에 대해 공부할 거예요.
병원에 가요. 아픈 곳을 말해요.
열이 나요. 기침이 나요.
콧물이 나요. 피가 나요.
머리가 아파요. 배가 아파요.
이가 아파요. 목이 아파요.
이런 말들을 할 수 있어요.
오늘은 내가 아픈 곳을 말하는 연습을 해요.
그리고 ‘왜 아파요?’ 이유도 이야기할 거예요.
그리고 ‘손을 씻어요, 이를 닦아요, 세수를 해요, 머리를 감아요’ 공부해요.
이제 수업을 시작해 볼까요?
우리 오늘도 재미있게 공부해요.

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2차시 | 표현 학습 1

1) 어휘 및 표현 학습

어디가 아파요? 여러분, 그림을 보세요.


머리가 아파요? 배가 아파요? 목 아파요?
그림을 잘 보세요. 이 남자는 어때요?
그림을 잘 보세요. 남자는 어때요?
뜨거워요. 머리가 뜨거워요. 몸도 뜨거워요. 남자는 열이 나요. 열이 나요.
이 여자는 어때요?
여자는 기침이 나요. 기침이 나요.
이 남자는 어때요?
남자는 콧물이 나요. 콧물이 나요.
이 남자는 어때요?
남자는 피가 나요. 피가 나요.
또 그림을 잘 보세요. 이 여자는 어디가 아파요?
여자는 머리가 아파요. 머리가 아파요.
이 남자는 어디가 아파요?
남자는 배가 아파요. 배가 아파요.
이 여자는 어디가 아파요?
여자는 이가 아파요. 이가 아파요.
이 남자는 어디가 아파요?
목이 아파요. 목이 아파요.
오늘은 ‘어디가 아파요, 어떻게 아파요’ 공부해요.
제가 읽어요. 여러분, 따라 해 보세요.
열이 나요.

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기침이 나요.
콧물이 나요.
피가 나요.
머리가 아파요.
배가 아파요.
이가 아파요.
목이 아파요.
잘했어요.

2) 대화 학습

여러분, 그림을 보세요.


여기가 어디예요?
네, 병원이에요.
누가 있어요?
칸이 있어요. 칸이 병원에 왔어요. 칸이 아파요.
칸이 병원에서 누구를 만나요?
칸이 의사 선생님을 만나요.
의사 선생님하고 칸이 있어요. 두 사람이 무슨 이야기를 할까요?
제가 읽을게요. 잘 들어 보세요.

① 의사: 어디가 아파요?


② 칸: 목이 아파요.
③ 의사: 언제부터 아팠어요?
④ 칸: 어젯밤부터요.

잘 들었어요?
칸은 어디가 아파요?
네, 목이 아파요.

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언제부터 아팠어요?
어젯밤부터 아팠어요. 잘했어요.
이번에 한번 따라 해 보세요.
어디가 아파요?
목이 아파요.
언제부터 아팠어요?
어젯밤부터요.
네, 잘했어요.

3) 문법 학습: 부터, 까지

문법을 배워요. 여러분, 그림을 보세요. 이게 뭐예요?


네, 맞아요, 텔레비전 프로그램 시간표예요.
뉴스는 몇 시에 시작해요?
맞아요, 뉴스는 9시에 해요. 뉴스는 9시에 시작해요.
뉴스는 몇 시에 끝나요?
맞아요, 뉴스는 10시에 끝나요. 뉴스는 9시부터 10시까지 해요.
드라마가 있어요. 드라마는 몇 시에 시작해요?
10시에 시작해요.
몇 시에 끝나요?
10시 50분에 끝나요.
드라마는 10시부터 10시 50분까지 해요.
또 뭐가 있어요? 스포츠 뉴스가 있어요.
스포츠 뉴스는 10시 50분부터 11시까지 해요.
11시부터 뭘 해요?
11시부터 토크쇼를 해요.
오늘은 ‘부터~까지’를 공부해요.

4) 문법 연습

이제 연습해 봐요. 제가 단어 두 개 이야기해요.


여러분은 ‘부터’하고 ‘까지’를 모두 넣어서 이야기해 보세요.
제가 ‘월요일, 수요일‘ 말해요. 그럼 ‘월요일부터 수요일까지’ 말해요.
이제 연습을 시작할까요?
5시, 8시 → 5시부터 8시까지
잘했어요.
8월 22일, 8월 25일 → 8월 22일부터 8월 25일까지
잘했어요. 발음이 조금 어려워요.

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1월, 12월 → 1월부터 12월까지


잘했습니다. 또 연습해요.
오늘, 내일 → 오늘부터 내일까지
아침, 저녁 → 아침부터 저녁까지
월요일, 금요일 → 월요일부터 금요일까지
지난주, 이번 주 → 지난주부터 이번 주까지
다음 주 금요일, 토요일 → 다음 주 금요일부터 토요일까지
작년, 올해 → 작년부터 올해까지
네, 잘했습니다. 이제 ‘부터~까지’ 말할 수 있어요.
한국어 수업 1주차부터 오늘 8주차까지 공부해요.
네, 잘했습니다.

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3차시 | 표현 학습 2

1) 어휘와 표현 학습

여러분, 어휘와 표현을 공부해요.


먼저 그림을 보세요.
아팠어요. 몸이 안 좋았어요. 무엇을 못 했어요?
그림을 보세요. 어디에 못 갔어요?
맞아요, 회사에 못 갔어요.
또 무엇을 못 해요?
밥을 못 먹었어요. 밥을 못 먹었어요.
그리고 무엇을 못 했어요?
잠을 못 잤어요. 잠을 못 잤어요.
아파서 무엇을 못 했는지 오늘 이야기해요.
이 사람은 아팠어요. 무엇을 못 했어요? 따라 해 보세요.
회사에 못 갔어요.
밥을 못 먹었어요.
잠을 못 잤어요.
네, 잘했습니다.

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2) 대화 학습

그림을 보세요. 지금은 대화를 연습할 거예요.


누가 있어요?
맞아요, 다니엘하고 칸이 있어요.
어디에 있어요?
교실이에요. 교실에서 다니엘하고 칸이 말해요.
무슨 이야기를 할까요? 제가 읽어 볼게요. 한 번 들어 보세요.

① 다니엘: 어제 학교에 왜 안 왔어요?


② 칸: 배탈이 나서 못 왔어요.
③ 다니엘: 지금은 괜찮아요?
④ 칸: 네, 괜찮아요.

다시 들어 보세요.

① 다니엘: 어제 학교에 왜 안 왔어요?


② 칸: 배탈이 나서 못 왔어요.
③ 다니엘: 지금은 괜찮아요?
④ 칸: 네, 괜찮아요.

칸은 어제 학교에 왔어요, 안 왔어요?


맞아요. 학교에 안 왔어요.
다니엘이 물어요. 학교에 왜 안 왔어요?
배탈이 났어요. 배가 아파요.
지금은 어때요?
네, 지금은 괜찮아요. 다행이에요.
다시 한번 읽어요. 이번에는 따라 하세요.
어제 학교에 왜 안 왔어요?
배탈이 나서 못 왔어요.
지금은 괜찮아요?

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네, 괜찮아요.

3) 문법 학습 1: -아서/어서

여러분, 방이 깨끗해요?
제 방은 깨끗해요.
왜 깨끗하냐고요? 매일 청소해요. 그래서 깨끗해요.
저는 매일 방을 청소해요. 그래서 방이 깨끗해요.
한 문장으로 말해요. 어떻게 말해요?
매일 청소해서 방이 깨끗해요.
학생이 오늘 학교에 지각했어요. 늦었어요.
왜 지각했어요?
아침에 늦게 일어났어요. 그래서 지각했어요.
한 문장으로 말해요.
늦게 일어나서 지각했어요.
여러분, 오늘은 이유를 말해요. ‘-아서/어서’를 공부해요.
‘-아서/어서’로 한번 바꿔 볼까요?
동사 ‘앉다’
‘앉다’의 ‘앉’ 보세요. 모음 ‘ㅏ‘ 있어요.
동사 어간 끝음절 모음에 ‘ㅏ, ㅗ‘가 없으면 '어서'를 사용해요.
‘앉다’ → ‘앉아서’ 말해요.
‘좁다’ → ‘좁아서’ 말해요.
다음 카드를 보세요. ‘먹다’
‘먹’에는 ‘ㅏ, ㅗ‘가 있어요?
아니요, 무슨 모음이 있어요? ‘ㅓ‘가 있어요.
‘ㅏ, ㅗ‘가 없으면 ‘어서’를 말해요.
‘먹다’ → ‘먹어서’
‘울다’ → ‘울어서’
'어서'를 사용해요.
‘공부하다’는 어떻게 바꿔요?
‘하다‘ 동사는 ‘해서‘가 돼요.
‘공부하다’는 어떻게 바꿔요? '공부해서'로 바뀌어요.
동사의 어간 끝음절 모음에 ‘ㅏ’, ‘ㅗ’가 있으면 ‘아서’를 붙여요.
동사의 어간 끝음절 모음에 ‘ㅏ’, ‘ㅗ’가 없으면 ‘어서’를 붙여요.
‘하다’ 동사는 ‘해서’로 바뀌어요.

4) 문법 연습 1

앉다 → 앉아서
먹다 → 먹어서

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우리 카드 연습을 해요. 카드를 보세요.


앉다 → 앉아서', '먹다 → 먹어서' 말해요.
여러분이 해 보세요.
작다 → 작아서
많다 → 많아서
좋다 → 좋아서
가다 → 가아서? 아니에요.
모음 ‘ㅏ’가 두 번 연속해서 있어요. 그래서 ‘가서’ 말해요.
사다 → 사아서?
모음 ‘ㅏ’가 두 번 연속해서 있어요. 그래서 한 번만 말해요. '사서'
작다'에 ‘ㅏ’, '많다'에 ‘ㅏ’, '좋다'에 ‘ㅗ’, '가다'에 ‘ㅏ’, '사다'에 ‘ㅏ’가 있어요.
그러면 '아서'를 붙여요.
여러분, '읽다 → 읽어서', '있다 → 있어서', '늦다 → 늦어서'는 어간 끝음절 모음에 'ㅏ, ㅗ’가 없
어요.
‘어서’를 붙여요.
마시다 → 마시어서. ('시'와 '어'를) 같이 발음해요. '마셔서'
따라 하세요.
마셔서
잘했어요.
기다리다 → 기다리어서 - 기다려서
따라 하세요.
기다려서
네, 잘했어요.
어간 끝음절 모음이 ‘ㅏ, ㅗ’가 아니면 ‘-어서’를 붙여요.
하다 → 해서
일하다 → 일해서
이야기하다 → 이야기해서
‘하다’ 동사는 ‘해서’로 바꿔요. 잘 기억하세요.
‘아프다’, ‘바쁘다’는 ‘ㅡ’가 없어요. ‘바빠서, 아파서’로 바뀌어요.
아프다 → 아파서
바쁘다 → 바빠서 말해요.
잘 기억하세요.

5) 문법 학습 2: 못

여러분, 저는 어제 운동을 하고 싶었어요.


하지만 아팠어요. 열이 났어요. 그래서 운동을 못 했어요.
운동을 하고 싶었어요. 운동을 못 했어요.
저는 점심을 먹고 싶었어요. 그런데 시간이 없었어요. 그래서 점심을 못 먹었어요.
저는 점심을 먹고 싶었어요. 하지만 점심을 못 먹었어요.
저는 운전을 하고 싶어요. 운전을 하고 싶어요.

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그런데 운전면허증이 없어요. 그래서 운전을 못 했어요.


운전을 하고 싶어요. 하지만 운전을 못 했어요.
무언가를 하고 싶지 않아요. 밥을 먹고 싶지 않아요. 그러면 ‘안 해요’ 말해요.
무언가를 하고 싶습니다. 운동을 하고 싶습니다. 점심을 먹고 싶습니다. 운전을 하고 싶습니다.
그런데 바빠서, 시간이 없어서, 면허증이 없어서 못 해요.
이럴 때는 ‘못 해요’라고 말해요. ‘안 해요’하고 달라요.
여러분, 하고 싶은데 할 수 없으면 '못 해요', 하고 싶지 않으면 ‘안 해요’를 말해요.
동사 앞에 ‘못’ 넣어서 ‘못 가요, 못 먹어요’ 말해요.
그런데 ‘하다’ 동사는 ‘운동 못 해요, 쇼핑 못 해요’ 이렇게 ‘못’ 넣어서 말해요.
‘못 운동해요, 못 쇼핑해요’ 틀려요.
안'의 사용 방식과 같아요.
잘 기억하세요.‘ 하다’ 동사는 달라요.

6) 문법 연습 2

가다 → 못 가다
앉다 → 못 앉다

이제 여러분, 카드 연습을 해 볼게요.


‘못’을 넣어서 연습해요. 카드를 보세요.
선생님이 ‘가다’ 말해요. 여러분은 ‘못 가요’ 말해요.
‘앉다‘, ‘못 앉아요‘ 말해요. 잘했어요.
먹다 → 못 먹어요
닫다 → 못 닫아요
주다 → 못 줘요
쉬다 → 못 쉬어요
‘하다’ 동사예요.
말하다 → 말 못 해요
운동하다 → 운동 못 해요
요리하다 → 요리 못 해요
숙제하다 → 숙제 못 해요
‘말하다, 운동하다, 요리하다, 숙제하다’는 '을'을 넣어서 ‘말을 못 해요,
운동을 못 해요, 요리를 못 해요, 숙제를 못 해요’로 바꿀 수도 있어요.

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4차시 | 연습

안녕하세요, 여러분?
안녕하세요?
이제 마지막 시간까지 얼마 남지 않았어요. 조금만 더 힘내서 연습해요. 오늘은 어떤 것을 공부했
어요?
부터'를 배웠어요.
네, '부터'를 사용해서 기간을 이야기할 수 있어요.
네.
그리고 이유를 말하는 것도 배웠어요.
네, 그럼 함께 연습해요.
네.

대답하는 연습을 해요. 제가 질문해요. 여러분이 대답해요.


어디가 아파요?
머리가 아파요.
언제부터 아팠어요?
그제부터 아팠어요.
잘했어요. 그럼 호연 씨부터 대답해요. 어디가 아파요?
이가 아파요.
언제부터 아팠어요?
어제부터 아팠어요.
잘했어요. 계속 연습해요. 프란 씨가 대답해요.
어디가 아파요?
콧물이 나요.
언제부터 아팠어요?
그저께부터 아팠어요.
어디가 아파요?
기침이 나요.
언제부터 아팠어요?
그저께부터 아팠어요.
좋습니다.

아픈 곳을 말하는 연습을 했어요. 그리고 '부터'를 사용해서 기간을 말하는 연습도 했어요.
연습할 표현을 사용한 대화를 듣고 따라 해 봐요. 먼저 대화를 들어요.

이유 말하기
<어젯밤부터 아팠어요>
잘 듣고 따라 해 보세요. 어디가 아파요?
목이 아파요.

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언제부터 아팠어요?
어젯밤부터요.

잘 들었어요? 이번에는 한 문장씩 따라 해요.

어디가 아파요?
목이 아파요.
언제부터 아팠어요?
어젯밤부터요.

잘했어요. 이제 여러분이 대화하는 연습을 해요.

어디가 아파요?
목이 아파요.
언제부터 아팠어요?
어젯밤부터요.

병원에 가면 아픈 곳에 대해 이야기해야 돼요. 제가 의사 선생님의 역할을 할 테니까 아픈 곳에


대해서 이야기해 보세요.
안녕하세요?
안녕하세요?
어디가 아파요?
머리가 아파요.
열도 나요?
네, 열도 나고 기침도 나요.
감기네요. 언제부터 아팠어요?
오늘 아침부터요.
네, 그럼 약을 줄게요.
이번에는 호연 씨가 의사 선생님 역할을 하고 프란 씨가 환자 역할을 해요.
안녕하세요?
안녕하세요?
어디가 아파요?
목이 아파요.
콧물도 나요?
네, 콧물도 나오고 재채기도 나요.
알레르기네요.
언제부터 아팠어요?
점심 먹고 나서부터요.
네, 그럼 약을 줄게요.

좋습니다. 계속해서 다른 문장을 연습해요. 먼저 대답하는 연습을 해요. 제가 이유를 물어요.


여러분이 사진을 보고 대답해요. 먼저 호연 씨부터 대답해요.

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호연 씨, 숙제를 왜 못 했어요?
배가 아파서 숙제를 못 했어요.
네, 이번에는 프란 씨가 대답해요. 프란 씨, 밥을 왜 못 먹었어요?
배가 아파서 밥을 못 먹었어요.
번갈아 가면서 계속 대답해요. 호연 씨, 잠을 왜 못 잤어요?
배가 아파서 잠을 못 잤어요.
프란 씨, 운동을 왜 못 했어요?
배가 아파서 운동을 못 했어요.
좋아요.

이제 대화를 듣고 따라 하는 연습을 해요. 먼저 대화를 들어요.

이유 말하기
<배탈이 나서 못 왔어요>
잘 듣고 따라 해 보세요.
어제 학교에 왜 안 왔어요?
배탈이 나서 못 왔어요.
지금은 괜찮아요?
네, 괜찮아요.

잘 들었어요? 이번에는 한 문장씩 따라 해요.

어제 학교에 왜 안 왔어요?
배탈이 나서 못 왔어요.
지금은 괜찮아요?
네, 괜찮아요.

잘했어요. 이제 여러분이 대화해 봐요.

어제 학교에 왜 안 왔어요?
배탈이 나서 못 왔어요.
지금은 괜찮아요?
네, 괜찮아요.

이번에는 학교에 오지 못한 이유를 묻고 대답하는 대화를 직접 해 봐요. 어제 학교에 왜 안 왔어


요?
어제 감기에 걸려서 못 왔어요.
지금은 어때요?
그냥 그래요. 어제는 감기에 걸려서 머리도 아프고 목도 아팠어요.
힘들었겠어요.
네, 목이 아파서 밥도 못 먹었어요.
병원에는 갔어요?

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네, 어제 아침에 갔어요.
약을 받았어요.
약을 먹고 푹 쉬세요.
네, 고마워요.

아픈 곳을 설명하는 연습을 했어요. 그리고 ‘부터’를 사용해서 기간을 말하는 것도 연습했어요.


네.
그럼 이제 한국에서 병원에 가는 것도 문제가 없겠죠? 그럼 다음 주에 또 봐요.

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5차시 | 표현 학습 3

1) 어휘와 표현 학습

여러분, 그림을 보세요. 이 사람들이 어때요?


아파요.
1번 사람은 어디가 아파요?
네, 목이 아파요. 기침. 기침이 나요.
2번 사람은 어디가 아파요?
네, 콧물이 나요. 감기에 걸렸어요.
3번 사람은 어디가 아파요?
머리가 뜨거워요. 열이 나요.
한번 들어 보세요.

1) 기침이 나요.
2) 콧물이 나요.
3) 열이 나요.

다시 한번 들어 보세요.

1) 기침이 나요.
2) 콧물이 나요.
3) 열이 나요.

이번에는 선생님이 읽어요. 따라 해 보세요.


기침이 나요.
콧물이 나요.
열이 나요.
잘했어요.

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2) 문장 듣기 연습

이번에는 문장을 들어요. 그림을 보세요.


이 사람들 어때요? 아파요.
이 사람들은 어디가 아파요? 이럴 때 어떻게 이야기해요? 잘 듣고 맞는 그림을 골라 보세요.
여러분, 1번 사람은 어디가 아파요?
맞아요, 머리. 머리예요.
2번 사람은 어디가 아파요?
맞아요, 배. 배예요.
3번 사람은 어디가 아파요?
이. 이 아파요.
4번 사람은 어디가 아파요?
목. 목이에요.
이제 잘 듣고 그림을 골라 보세요.

1번을 들으세요.
이가 아파요.
몇 번이에요?
맞아요, 3번이에요.

2번을 들으세요.
목이 아파요.
몇 번이에요?
네, 4번이에요.

3번을 들으세요.
머리가 아파요.
몇 번이에요?
1번이에요.

4번을 들으세요.
배가 아파요.
몇 번이에요?
맞아요, 2번이에요.

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한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

여러분, 지금 아파요? 안 아파요?


이제 제가 읽을게요. 따라 해 보세요.
이가 아파요.
목이 아파요.
머리가 아파요.
배가 아파요.
잘했어요. 선생님은 안 아파요. 여러분도 안 아파요?
네, 잘했습니다.

3) 대화 듣기 연습

여러분, 그림 보세요. 여기는 어디예요?


약국이에요.
누가 있어요?
호세가 있어요. 그리고 여자가 있어요.
이 사람이 ‘어디가 아프세요?’ 물어요. 그리고 약을 줘요.
이 사람은 약사예요.
여러분, 호세가 약국에서 약사하고 이야기해요.
호세를 잘 보세요. 호세 얼굴이 어때요? 얼굴이 안 좋아요.
호세는 왜 약국에 왔어요? 몰라요.
호세하고 약사, 두 사람이 이야기해요. 여러분, 잘 들으세요.

호세: 머리가 아프고 기침이 나요.


의사: 열은 안 나요?
호세: 네. 안 나요. 그런데 목이 조금 아파요.
약사: 그래요? 잠깐만요. 목감기 약이에요. 식사 후에 드세요.

여러분, 무엇을 들었어요? 메모하면서 한 번 더 들어 보세요.

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The Origin and Dynamics of K-Contents: Korean Language & Literature as a Cultural Gene of Korean Wave
19
한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

호세: 머리가 아프고 기침이 나요.


의사: 열은 안 나요?
호세: 네. 안 나요. 그런데 목이 조금 아파요.
약사: 그래요? 잠깐만요. 목감기 약이에요. 식사 후에 드세요.

여러분, 잘 들었어요? 호세는 왜 약국에 왔어요?


네, 아파요. 몸이 안 좋아요.
호세는 어디가 아파요?
맞아요, 잘 들었어요.
머리가 아파요. 기침이 나요. 목이 아파요.
무슨 병이에요? 감기예요.
호세는 무슨 약을 샀어요?
호세는 목감기 약을 샀어요.
들었어요?
이제 조금 어려운 부분이에요. 제가 질문할게요.
언제 그 약을 먹어요? 들었어요?
네, 정말 잘했어요. 식사 후에.
밥을 먹어요. 그리고 먹어요. 식사 후에 먹어요.
잘했어요. 다시 들어 보세요.
머리가 아프고 기침이 나요.
열은 안 나요?
네. 안 나요. 그런데 목이 조금 아파요.
그래요? 잠깐만요.
목감기 약이에요. 식사 후에 드세요.
이번에는 따라 해 보세요. 제가 먼저 읽을게요.
머리가 아프고 기침이 나요.
열은 안 나요?
네. 안 나요. 그런데 목이 조금 아파요.
그래요? 잠깐만요.
목감기 약이에요. 식사 후에 드세요.
네, 잘했습니다.

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한국어 의사소통 입문
Introductory Korean Communication

6차시 | 표현 학습 4

1) 어휘 및 표현 학습

여러분, 아침에 일어나요. 무엇을 해요?


그림을 보세요. 아침에 일어나요.
1번, 무엇을 해요?
머리를 깨끗하게 씻어요.
그런데 머리는 ‘씻어요’ 말 안 해요. 머리는 ‘감아요’라고 말해요.
머리를 감아요.
2번 그림을 보세요. 무엇을 해요?
네, 손을 씻어요.
3번 그림은 무엇을 해요?
네, 이를 닦아요.
4번 그림은 무엇을 해요?
얼굴을 씻어요. 세수를 해요.
좋아요. 그럼 한번 들어 보세요.

1) 머리를 감아요.
2) 손을 씻어요.
3) 이를 닦아요.
4) 세수를 해요.

다시 한번 들어 보세요.

1) 머리를 감아요.
2) 손을 씻어요.
3) 이를 닦아요.
4) 세수를 해요.

이번에는 제가 읽어요. 여러분, 따라 해 보세요.


머리를 감아요.
손을 씻어요.
이를 닦아요.

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Introductory Korean Communication

세수를 해요.
잘했어요.

2) 문장 듣기 연습

다시 들으세요. 듣고 맞는 그림을 찾아보세요.

1번을 들으세요.
이를 닦아요.
몇 번이에요?
네, 4번이에요.

2번을 들으세요.
세수를 해요.
몇 번이에요?
맞아요, 3번이에요.

3번을 들으세요.
머리를 감아요.
몇 번이에요?
네, 2번이에요.

4번 들으세요.
손을 씻어요.
몇 번이에요?
네, 1번이에요.

모두 잘했어요. 듣고 따라 하세요.
이를 닦아요.
세수를 해요.
머리를 감아요.
손을 씻어요.
네, 잘했습니다.

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3) 대화 듣기 연습

그림을 보세요. 이 사람이 뭐 해요?


맞아요, 손을 씻어요. 그림에 손이 있어요.
첫 번째 그림, 뭐가 있어요?
비누가 있어요.
그리고 네 번째 그림에 무엇이 있어요?
수건이 있어요.
수건을 사용해서 손을 닦아요. 수건으로 닦아요.
여러분, 그림에 숫자가 있어요. 무슨 숫자가 있지요? 천천히 읽어 보세요.
맞아요. 숫자 1(일) 있어요. 또 8(팔) 있어요. 3(삼) 있어요. 0(영) 있어요.
0의 발음 '영'은 '공'으로도 발음할 수 있어요.
30(삼영), 30(삼공)으로 모두 읽을 수 있어요.
무슨 의미일까요? 이 숫자는 무슨 의미일까요? 잘 들어 보세요.

손을 자주 씻으세요.
하루에 여덟 번 30초 정도 씻으세요.
그리고 수건으로 잘 닦으세요.
깨끗한 손이 건강을 지킵니다.

메모하면서 한 번 더 들어 보세요.

손을 자주 씻으세요.
하루에 여덟 번 30초 정도 씻으세요.
그리고 수건으로 잘 닦으세요.
깨끗한 손이 건강을 지킵니다.

여러분, 잘 들었어요? 무슨 이야기해요?


맞아요. 손을 씻는 것에 대해 이야기해요.
생각나요? ‘하루에 손을 몇 번 씻으세요?’ 말했어요?
잘했어요. 하루에 여덟 번 씻어요.

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하루에 여덟 번 씻어요.
그리고 얼마 동안 씻어요?
맞아요, 30초 정도 씻어요.
그래서 '하루에'는 숫자 1이에요. 여덟 번은 숫자 8, 그리고 '30초'는 숫자 30이에요. 이렇게 손을
씻어요.
그래서 1830(일,팔,삼,공)이에요. 여러분, 이제 알아요?
다시 한번 들어 보세요.
손을 자주 씻으세요.
하루에 여덟 번 30초 정도 씻으세요.
그리고 수건으로 잘 닦으세요.
깨끗한 손이 건강을 지킵니다.
이제 제가 한 문장씩 읽어요. 따라 읽으세요.
손을 자주 씻으세요.
하루에 여덟 번 30초 정도 씻으세요.
그리고 수건으로 잘 닦으세요.
깨끗한 손이 건강을 지킵니다.
네, 아주 잘했어요.
여러분, 하루에 손을 몇 번 씻어요?
8번 씻어요? 아주 좋아요.
그리고 수건으로 물을 잘 닦으세요. 아주 잘했습니다.

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7차시 | 마무리

여러분, 아픈 곳이 있어요? 어떻게 한국어로 말해요?


네, 열이 나요. 기침이 나요.
콧물이 나요. 머리가 아파요. 배가 아파요.
이제 한국어로 말할 수 있어요?
하지만 안 아프면 더 좋아요.
그리고 밖에 나갔다가 집에 오면 손을 깨끗이 씻어요.
어떻게 씻어요? 하루에 8번 30초 씻어요. 수건으로 닦아요.
그러면 안 아파요. 건강이 제일 중요해요.
여러분, 안 아파요? 선생님도 안 아파요. 안 아픈 것이 제일 좋아요.
여러분, 오늘 강의를 다 듣고 문장 쓰기, 따라 녹음하기를 꼭 하세요.
한국어를 더 잘 할 수 있어요.
그리고 대화문도 만들어 보세요. 대화문도 한번 말해 보세요.
한국 친구와 같이 오늘 배운 것을 한번 연습해 보세요.
머리가 아파요. 배가 아파요. 연습해 보세요.
아파요. 그런데 ‘어디가 아파요.’ 한국어로 이야기할 수 없으면 너무 힘들어요.
한국어로 아플 때 사용할 수 있는 간단한 표현을 꼭 기억하세요.
여러분, 쇼핑 좋아해요? 쇼핑할 때 무엇이 가장 중요해요?
디자인이 중요해요? 가격이 중요해요?
색깔 중요해요? 사이즈 중요해요?
여러분이 좋아하는 쇼핑에 대해 공부해 볼 거예요.
다음 시간에 쇼핑할 때 쓰는 한국어 공부해요.
물건에 대한 정보, 가격을 물어보는 한국어를 배우고 연습할 거예요.
그럼 다음 시간에 만나요. 감사합니다.

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학습활동 자료 | Learning Activity Sources

3차시 후 학습활동 1 (체험형) - 창작(문장 쓰기)

※ 문장을 따라 써 보세요.

1. 문법1: [명사]부터 [명사]까지


① 12시부터 1시까지 점심시간이에요.
② 4월 1일부터 6월 8일까지 공연이 있어요.
③ 7월 1일부터 3일까지 경주로 여행을 가요.
④ 9월 18일부터 9월 20일까지 추석 연휴예요.
⑤ 이번 주 금요일부터 일요일까지 백화점 세일을 해요.

2. 문법2: [동사]-아서/어서
① 옷이 작아서 불편해요.
② 시험이 있어서 공부를 열심히 해요.
③ 친구하고 싸워서 기분이 안 좋아요.
④ 휴대폰을 잃어버려서 또 샀어요.
⑤ 아침에 늦게 일어나서 지각했어요.

3. 문법3: 못 [동작 동사]


① 내일 학교에 못 가요.
② 저는 자전거를 못 타요.
③ 너무 바빠서 못 쉬어요.
④ 배가 아파서 밥을 못 먹어요.
⑤ 시간이 없어서 운동을 못 해요.

4차시 후 학습활동 2 (체험형) - 창작(따라 녹음하기)

※ 2~4차시에서 배우고 연습한 대화를 반복해서 연습하고 녹음해 보세요.

1.
의사: 어디가 아파요?
호세: 목이 아파요.
의사: 언제부터 아팠어요?
호세: 어젯밤부터요.

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2.
다니엘: 어제 학교에 왜 안 왔어요?
호세: 배탈이 나서 못 왔어요.
다니엘: 지금은 괜찮아요?
호세: 네. 괜찮아요.

6차시 후 학습활동 3 (체험형) - 창작(대화문 만들기)

※ 빈칸에 알맞은 말을 넣어 이야기해 보세요.

1. 어디가 아파요? 약사에게 말해요. 빈칸에 알맞은 말을 넣어 대화를 완성해 보세요.

A: 어디가 아파요?
B: .
A: 그래요? 잠깐만요. 약이에요. 식사 후에 드세요.

2. 다른 상황으로 이야기해요. 빈칸에 알맞은 말을 넣어 대화를 완성해 보세요.

A: 어디가 아파요?
B: .
A: 그래요? 잠깐만요. 약이에요. 식사 후에 드세요.

6차시 후 학습활동 4 (지식형) - 퀴즈(주관식)

1. <보기>와 같이 대화를 완성하세요.

<보기> 가: 휴가가 언제예요? (7월 30일, 8월 6일)


나: 7월 30일부터 8월 6일까지예요.

1) 가: 몇 시부터 몇 시까지 한국어 수업이 있어요? (9시, 11시)


나: .

2) 가: 몇 시부터 몇 시까지 점심시간이에요? (12시, 1시)


나: .

3) 가: 어제 몇 시부터 몇 시까지 숙제를 했어요? (6시, 8시)


나: .

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4) 가: 방학이 언제예요? (1월, 3월)


나: .

2. <보기>와 같이 문장을 완성하세요.

<보기> 피곤해요, 일찍 자요. → 피곤해서 일찍 자요.

1) 비가 와요, 추워요
→ .

2) 머리가 아파요, 약을 먹어요


→ .

3) K-POP을 좋아해요, 한국어를 배워요


→ .

4) 눈이 왔어요, 길이 미끄러워요
→ .

5) 청소했어요, 방이 깨끗해요
→ .

6) 길이 막혔어요, 늦었어요
→ .

7) 고향에서 친구가 올 거예요, 공항에 가요


→ .

7차시 후 학습활동 5 (체험형) - 탐방·견학

※ 다음은 한국의 병원과 약국에 관한 영상입니다. 잘 살펴보세요.

https://www.youtube.com/watch?v=oX8K-GrGTP8&list=PLMf7VY8La5REQj0phNelZGVXhxvOJ
Ad3K&index=15

※ 이유를 말하는 말하기를 한국 사람과 연습해 봐요. 왜 한국어를 공부해요? 왜 오늘 밥을 못 먹었


어요? 왜 K-POP을 좋아해요? 한국 사람을 만나서 이야기해 보세요. 직접 만날 수 없으면 SNS에
올려 보세요.

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<학습활동 정답>

● 학습활동 3
1.
A: 어디가 아파요?
B: 목이 아파요.
A: 그래요? 잠깐만요. 목감기약이에요. 식사 후에 드세요.
2.
A: 어디가 아파요?
B: 콧물이 나요.
A: 그래요? 잠깐만요. 콧물약이에요. 식사 후에 드세요.

● 학습활동 4
1.
1) 9시부터 11시까지 수업이 있어요
2) 12시부터 1시까지예요
3) 7시부터 8시까지 했어요
4) 1월부터 3월까지예요
2.
1) 비가 와서 추워요
2) 머리가 아파서 약을 먹어요
3) K-POP을 좋아해서 한국어를 배워요
4) 눈이 와서 길이 미끄러워요
5) 청소해서 방이 깨끗해요
6) 길이 막혀서 늦었어요
7) 고향에서 친구가 와서 공항에 가요

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영어 스크립트 | English Script

The First Session | Introduction

How are you, everyone?


Today is the 8th class. We studied a lot thus far.
Everyone, how is studying Korean? Is it difficult? Is it fun?
Did you learn speaking Korean a lot? Are you practicing a lot as well? I am curious.
Let's all study hard together.
Last class, we talked about our plans.
We are studying Korean language now.
What will do you after studying Korean?
The next holiday is coming up.
What will you do during the next holiday?
What will you do next year?
You can now speak about your plans, yes?
We studied the weather in Korean.
It's hot. It's cold. It's rainy. It's snowing.
Everyone, how is the weather today? Is it clear? Is it cloudy?
It's warm here. But it's a little cold outside. And it's a little rainy.
Today, we will study about health.
We go to the hospital and talk about what hurts.
I have a fever. I have a cough.
I have a runny nose. I am bleeding.
My head hurts. My stomach hurts.
My tooth hurts. My throat hurts.
We can say phrases such as this.
We will practice talking about what hurts.
We will talk about why we feel sick as well.
Then we will study phrases like "wash your hands", "wash your face", "wash our hair".
Shall we start class now?
Let's have fun studying today as well.

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The Second Session | Expression Learning 1

1) Vocabulary and expressions

The Second Session


Where does it hurt? Everyone, look at the picture.
Do you have a headache? Do you have a stomachache? Do you have a sore throat?
Let's talk about what hurts.
Look at the picture carefully. How is the man?
His head is hot. His body is hot. The man has a fever.
How is the woman?
The woman is coughing. She has a cough.
How is the man?
The man has a runny nose.
How is the man?
The man is bleeding.
Look at the picture carefully. Why is the woman sick?
The woman has a headache.
How is the man?
The man has a stomachache.
How is the woman?
The woman has a toothache.
Where is the man sick?
His throat hurts.
Today we will study, "where does it hurt" and "why does it hurt".
I will read. Everyone, please repeat.

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I have a fever.
I have a cough.
I have a runny nose.
I am bleeding.
I have a headache.
I have a stomachache.
I have a toothache.
I have a sore throat.
Well done.

2) Dialogue

Everyone, please look at the picture.


Where is this?
Yes, it's a hospital.
Who is there?
Khan is there. Khan is in the hospital because he is sick.
Who is Khan meeting at the hospital?
Khan is meeting a doctor.
Khan and the doctor are in the picture. What are the two people talking about?
I will read. Please listen carefully.

① What’s bothering you?


② I have a sore throat.
③ How long have you been sick?
④ Since last night.

Did you hear it well?


What is bothering Khan?

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Yes, he has a sore throat.


How long has he been sick?
Since last night. Well done.
This time, please repeat the conversation.
What’s bothering you?
I have a sore throat.
How long have you been sick?
Since last night.
Yes, well done.

3) Grammar: 부터, 까지

Let's discuss grammar. Everyone, look at the picture. What is this?


Yes, you're correct, it's a television program timetable.
What time does the news start?
Yes, the news starts at 9.
What time does the news end?
You're correct, the news ends at 10. The news is from 9 to 10.
There is a drama. When does the drama start?
It starts at 10.
What time does it end?
It ends at 10:50.
The drama airs from 10 to 10:50.
What else is there? There is sports news.
The sports news airs from 10:50 to 11.
What starts at 11?
The talk show starts at 11.
Today, we will study 'from - to'.

4) Grammar exercises

We will now practice. I will give 2 words.


Everyone, please practice 'from' and 'to'.
I will say 'Monday', 'Wednesday'. Then please say 'from Monday until Wednesday'.
Shall we start practicing?
5 'o clock, 8 'o clock. → From 5 to 8 'o clock.
Well done.
August 22, August 25. → From August 22 to August 25.

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Well done. The pronunciation is a little difficult.


January, December → From January to December
Well done. Let's practice again.
Today, tomorrow → From today to tomorrow
Morning, evening → From morning to evening
Monday, Friday → From Monday to Friday
Last week, this week → From last week to this week
Next Friday, Saturday → From next Friday to Saturday
Last year, this year → From last year to this year
Yes, well done. Now you can say 'from - to'.
We studied Korean from week 1 to week 8.
Yes, well done.

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The Third Session | Expression Learning 2

1) Vocabulary and expressions

Everyone, we will study vocabulary.


First, look at the picture.
This person was sick. I wasn't feeling well. What couldn't I do?
Look at the picture. Where could they not go?
Yes, they could not go to work.
What else could they not do?
They could not eat.
And what else could they not do?
They could not sleep.
This person was sick. So we will talk about what we could not do.
This person was sick. What could they not do? Please repeat.
I could not go to work.
I could not eat.
I could not sleep.
Yes, well done.

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2) Dialogue

Look at the picture. We will now practice conversations.


Who is in the picture?
Yes, it is Daniel and Khan.
Where are they?
They are in class. Daniel and Khan speak.
What will they say? I will read. Please listen.

① Why didn't you come to school yesterday?


② I had a stomachache, so I couldn’t come.
③ Are you alright now?
④ Yes, I am O.K.

Please listen again.

① Why didn't you come to school yesterday?


② I had a stomachache, so I couldn’t come.
③ Are you alright now?
④ Yes, I am O.K.

Did Khan come to school, or not?


Yes. He did not come to school.
Daniel asks. Why did you not come to school?
I had a stomachache.
How are you now?
Yes, I am O.K. now. It's a relief.
Please read again. Repeat after me.
Why didn't you come to school yesterday?
I had a stomachache, so I couldn't come.
Are you alright?
Yes, I am O.K.

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3) Grammar 1: -아서/어서

Everyone, is the room clean?


My room is clean.
Why is it clean? I clean every day. That's why it's clean.
I clean my room every day. That's why my room is clean.
Connect it as one sentence. What should we say?
My room is clean because I clean every day.
The student was late to school. They were late.
Why were they late?
They woke up late this morning. That's why they were late.
Connect it as one sentence.
I was late because I woke up late.
Everyone, we will talk about reasons today. We will study ‘-아서/어서’.
Should we change ‘-아서/어서’?
The verb, 'to sit'.
Look at the verb 'to sit'. It has the vowel 'ㅏ'.
When the verb stem ends in 'ㅏ,ㅗ', then use '아서'.
앉다(to sit)→ 앉아서
좁다(to be narrow) → 좁아서
Look at the next card. 'To eat'.
Does the word 'eat' have ‘ㅏ, ㅗ‘?
Does '먹' have 'ㅏ,ㅗ'?
When the verb stem ends in other than 'ㅏ,ㅗ' then use '어서'.
먹다(to eat) → 먹어서
울다(to cry) → 울어서
Use '어서'.
How do we change '공부하다(to study)'?
The verb '하다(to do)' becomes '해서'.
To study' becomes what? 'Because I studied'.
Does the verb vowel have a ‘ㅏ’ or an ‘ㅗ’? Then we say ‘아서'.
The verb does not have a 'ㅏ,ㅗ'. So we say '어서'.
The verb '하다' changes to '해서'.

4) Grammar exercises 1

앉다 → 앉아서
먹다 → 먹어서

We will practice the cards.


Say, sit→because I sit, eat → because I eat

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Please try it.


Small → because it's small
A lot → because there's a lot
Good → because it's good
가다(to go) → 가아서? This is not correct.
‘ㅏ' vowel repeated two times. So say '가서'.
사다(to buy) → 사아서?
‘ㅏ' vowel repeated two times. So say only one time, '사서.'
‘작다' has 'ㅏ', '많다' has 'ㅏ', '좋다' has 'ㅗ', '가다' has 'ㅏ', and '사다' has 'ㅏ'.
Then add '아서'.
Everyone, the verb stem ends in other than 'ㅏ, ㅗ', for 읽다 → 읽어서', '있다 → 있어서',
'늦다 → 늦어서'
Say '어서'.
마시다(to drink) → pronounce '마시어서' together as '마셔서'.
Repeat after me. '마셔서'.
Well done.
기다리다(to wait) → 기다려서
Repeat after me. '기다려서'.
Yes, well done.
It's not ‘ㅏ, ㅗ’. Say, ‘어서’.
하다(to do) → 해서
일하다(to work) → 일해서
말하다(to speak) → 말해서
Say the verb '하다' as '해서'. Remember this well.
It's not '아프다, 바쁘다'. Say, '아파서, 바빠서'.
아프다(to be sick) → 아파서
바쁘다(to be busy) → 바빠서.
Remember this well.

5) Grammar 2: 못

Everyone, I wanted to exercise yesterday.


However I was sick. I had a fever. That's why I couldn't exercise.
I wanted to exercise. I couldn't exercise.
I want to have lunch. But I didn't have time. That's why I couldn't have lunch.
I want to have lunch. I couldn't have lunch.
I want to drive. I want to drive.
But I don't have a driver's license. That's why I can't drive.
I want to drive. I couldn't drive.
I won't want to do something. I don't want to eat. Say 'not do'.
I want to do something. I want to exercise. I want to have lunch. I want to drive.
But I can't do it because I am busy, I don't have time, I don't have a driver's license.

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Introductory Korean Communication

Say '못 해요(can't do)'. It's different from '안 해요(not do)'.
Everyone, if you want to do something but can't, you use '못 해요', and if you don't
want to do something, you say '안 해요'.
Use '못' in front of the verb 'go' and 'eat'.
But in front of the verb '하다' use '못' to say 'can't exercise 'and 'can't shop'.
못 운동해요, 못 쇼핑해요' is incorrect.
It's the same as '안'.
Remember this well. The verb '하다' is different.

6) Grammar exercises 2

가다 → 못 가다
앉다 → 못 앉다

Now everyone, we will practice with the cards.


We will practice using '못'. Please look at the cards.
I will say '가다'. You will say '못 가요'.
Say '앉다' and '못 앉아요'. Well done.
먹다(to eat) → 못 먹어요
닫다 (to close) → 못 닫아요
주다(to give) → 못 줘요
쉬다(to rest) → 못 쉬어요
Following is the verbs including '하다'.
말하다(to speak) → 말 못 해요
운동하다(to exercise) → 운동 못 해요
요리하다(to cook) → 요리 못 해요
숙제하다(to do homework) → 숙제 못 해요
You can add '을/를' for '말하다, 운동하다, 요리하다, 숙제하다' and change them to '말을 못
해요, 운동을 못해요, 요리를 못해요, 숙제를 못해요.'

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The Fourth Session | Practice

Hello, everyone?
How are you?
We don't have much time until the end of our lesson. Let's try a little harder and
practice. What did we study today?
We learned '부터'.
Yes, we learned how to use '부터' to talk about length of time.
Yes.
And we learned how to explain reasons.
Yes, then let's practice together.
Yes.

Please practice responding. I will ask questions. Please respond.


Where does it hurt?
I have a headache.
How long have you been sick?
I was sick since just yesterday.
Well done. Then please respond first, Hoyeon. What's bothering you?
I have a toothache.
How long have you been sick?
I was sick since yesterday.
Well done. Let's continue practicing. Please respond Fran.
What's bothering you?
I have a runny nose.
How long have you been sick?
I was sick since the day before yesterday.
Where does it hurt?
I have a cough.
How long have you been sick?
I was sick since yesterday.
Good.

Practice speaking about where you are sick. And use '부터' to practice speaking about
the period. Listen to the conversation to practice the expressions. First listen to the
conversation.

Reason
<I have been sick since last night>

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Listen and repeat.


What’s bothering you?
I have a sore throat.
How long have you been sick?
Since last night.

Did you hear it well? We will practice one sentence at a time.

What’s bothering you?


I have a sore throat.
How long have you been sick?
Since last night.

Well done. Now everyone practice the conversation.

What’s bothering you?


I have a sore throat.
How long have you been sick?
Since last night.

You have to be able to say what hurts when you go to the hospital. I will play the
role of the doctor while you say where you are sick.
How are you?
How are you?
What's bothering you?
I have a headache.
Do you also have a fever?
Yes, I have a fever and cough.
You have a cold. How long have you been sick?
Since this morning.
Yes, then I'll give you medicine.
This time Hoyeon will play the role of doctor and Fran will be the patient.
How are you?
How are you?
What's bothering you?
I have a sore throat.
Do you also have a runny nose?
Yes, I have a runny nose and am sneezing.
You have allergies.
How long have you been sick?
Since after having lunch.
Yes, then I'll give you medicine.

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Well done. We'll continue practicing with different sentences. First practicing respond.
I will ask the reason. Everyone look at the picture and respond. Hoyeon, please respond
first.
Hoyeon, why didn't you do the homework?
I couldn't do the homework because I had a stomachache.
Yes, this time Fran will respond. Fran, why couldn't you eat?
I couldn't eat because I had a stomachache.
Take turns responding to the questions. Hoyeon, why couldn't you sleep?
I couldn't sleep because I had a stomachache.
Fran, why couldn't you exercise?
I couldn't eat because I had a stomachache.
Well done.

We will now listen to the dialogue and practice. First listen to the conversation.

Reason
<I had a stomachache, so I couldn't come>
Listen and repeat.
Why didn't you come to school yesterday?
I had a stomachache, so I couldn't come.
Are you alright?
Yes, I am O.K.

Did you hear it well? We will practice one sentence at a time.

Why didn't you come to school yesterday?


I had a stomachache, so I couldn't come.
Are you alright?
Yes, I am O.K.

Well done. Now everyone practice the conversation.

Why didn't you come to school yesterday?


I had a stomachache, so I couldn't come.
Are you alright?
Yes, I am O.K.

Now practice the conversation the reason why you couldn't come to school. Why
didn’t you come to school yesterday?
I had a cold, so I couldn’t come.
How are you now?
I'm just so-so.

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I had a headache and sore throat because I was sick since yesterday.
You must have had a hard time.
Yes, I couldn't eat because I had a sore throat.
Did you go to the hospital?
Yes, I went yesterday morning.
I got medicine.
Take your medicine and get plenty of rest.
Yes, thank you.

We practiced explaining where we were sick. We talked about a period of time using '
부터'.
Yes.
Now you won't have trouble going to the hospital and speaking Korean? Then I'll see
you again next week.

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The Fifth Session | Expression Learning 3

1) Vocabulary and expressions

Everyone, please look at the picture. How are these people?


They are sick.
Why is number 1 sick?
Yes, they have a sore throat. They have a cough.
Why is number 2 sick?
Yes, they have a runny nose. They have a cold.
Why is number 3 sick?
Their forehead is hot. They have a fever.
Please listen.

1) I have a cough.
2) I have a runny nose.
3) I have a fever.

Please listen again.

1) I have a cough.
2) I have a runny nose.
3) I have a fever.

This time, I will read. Please repeat.


I have a cough.
I have a runny nose.
I have a fever.
Well done.

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2) Listening to sentences

We will listen to the sentence this time. Please look at the picture.
How is this person? They are sick.
What is bothering them? What should we say? Choose the correct option.
Everyone, what is bothering the person in picture 1?
Yes, it's the head.
What is bothering the person in picture 2?
Yes, their stomach. They have a stomachache.
What is bothering the person in picture 2?
Their tooth. They have a toothache.
What is bothering the person in picture 4?
Their throat. They have a sore throat.
Now listen carefully and choose the correct picture.

Listen to number 1.
I have a toothache.
What number is it?
Yes, it's number 3.

Listen to number 2.
I have a sore throat.
What number is it?
Yes, it's number 4.

Listen to number 3.
I have a headache.
What number is it?
It's number 1.

Listen to number 4.
I have a stomachache.
What number is it?
Correct, it's number 2.

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Everyone, is something bothering you? Are you sick?


This time I will read. Please repeat.
I have a toothache.
I have a sore throat.
I have a headache.
I have a stomachache.
Well done. I am not sick. Are you not sick?
Yes, well done.

3) Listening to conversations

Everyone, look at the picture. Where is this?


It's a pharmacy.
Who is there?
Jose is there. And there is also a woman.
The woman asks, 'What is bothering you"? And they give him medicine.
This woman is a pharmacist.
Everyone, Jose buys medicine at a pharmacy and speaks.
Look carefully at Jose. How does he look? He doesn't look well.
Why is Jose at the pharmacy? We don't know.
Jose and the pharmacist are talking. Everyone, listen carefully.

I have a headache and a cough.


Do you have a fever?
I don’t think so. But I have a little sore throat.
Do you? One moment, please.
This is medicine for a sore throat. You should take this medicine after a meal.

Everyone, what did you hear? Take notes and listen again.

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I have a headache and a cough.


Do you have a fever?
I don’t think so. But I have a little sore throat.
Do you? One moment, please.
This is medicine for a sore throat. You should take this medicine after a meal.

Everyone, did you listen well? Why did Jose go to the pharmacy?
Yes, he is sick. He is not feeling well.
What is bothering Jose?
Correct, you heard well.
He has a headache. He has a cough. He has a sore throat.
What is bothering Jose? He has a cold.
What medicine did Jose buy?
He bought medicine for a cold.
Did you hear it well?
This section will be a little difficult. I will ask questions.
When should he take the medicine? Did you hear?
Yes, very well done. After a meal.
He has a meal. Then he should take the medicine.
Well done. Please listen again.
I have a headache and a cough.
Do you have a fever?
I don’t think so. But I have a little sore throat.
Do you? One moment, please.
This is medicine for a sore throat. You should take this medicine after a meal.
Please repeat this time. I will read first.
I have a headache and a cough.
Do you have a fever?
I don’t think so. But I have a little sore throat.
Do you? One moment, please.
This is medicine for a sore throat. You should take this medicine after a meal.
Yes, well done.

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The Sixth Session | Expression Learning 4

1) Vocabulary and expressions

Everyone, you wake up in the morning. What do you do?


Please look at the picture. The person wakes up in the morning.
What is she doing in number 1?
She thoroughly washes her hair.
We don't say '씻어요', we say '감아요'.
She wash her hair.
Look at picture 2. What is he doing in number 2?
Yes, she washes her hands.
What is she doing in number 3?
Yes, she brushes her teeth.
What are they doing in number 4?
He washes his face.
Well done. Please listen.

1) I wash my hair.
2) I wash my hands.
3) I brush my teeth.
4) I wash my face.

Please listen again.

1) I wash my hair.
2) I wash my hands.
3) I brush my teeth.
4) I wash my face.

This time, I will read. Everyone, please repeat.


I wash my hair.
I wash my hands.
I brush my teeth.

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I wash my face.
Well done.

2) Listening to sentences

Please listen again. Listen and choose the correct picture.

Listen to number 1.
I brush my teeth.
What number is it?
Yes, it's number 4.

Listen to number 2.
I wash my face.
What number is it?
You're correct, it's number 3.

Listen to number 3.
I wash my hair.
What number is it?
Yes, it's number 2.

Listen to number 4.
I wash my hands.
What number is it?
Yes, it's number 1.

Well done, everyone. Please listen and repeat.


I brush my teeth.
I wash my face.
I wash my hair.
I wash my hands.
Yes, well done.

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3) Listening to conversations

Look at the picture. What is this person doing?


Right, this person washes their hands. You can see the hands in the picture.
What's in the first picture?
There is soap.
And what is in the 4th picture?
There is a towel.
Dry your hands with a towel. Wipe your hands with a towel.
Everyone, the picture has a number. What number is there? Please read slowly.
Yes. There is the number 1. There is 8. There is 3. There is 0.
You can pronounce 0 as [gong] beside [young].
30 can be pronounced both of [sam young] and [sam gong].
What does it mean? Listen carefully.

Wash your hands frequently.


Wash your hands for 30 seconds eight times a day.
And rub your hands on the towel.
Clean hands keep you healthy.

Take notes and listen again.

Wash your hands frequently.


Wash your hands for 30 seconds eight times a day.
And rub your hands on the towel.
Clean hands keep you healthy.

Everyone, did you listen well? What did they say?


Correct. They talked about washing their hands.
Do you remember? How many times should we wash our hands?
Well done. We should wash our hands 8 times a day.

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We wash our hands 8 times a day.


And how long should we wash our hands?
You're correct, we should wash our hands for 30 seconds.
That's why one day is 1. The number 8 is the times we wash, and 30 is the seconds we
should wash our hands.
That's why it's 1830. Everyone, do you now understand?
Please listen again.
Wash your hands frequently.
Wash your hands for 30 seconds eight times a day.
And rub your hands on the towel.
Clean hands keep you healthy.
We will read one sentence at a time. We will read again.
Wash your hands frequently.
Wash your hands for 30 seconds eight times a day.
And rub your hands on the towel.
Clean hands keep you healthy.
Yes, very well done.
Everyone, how often should we wash our hands?
8 times a day? Very good.
And we should wash our hands on a towel. Very well done.

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The Seventh Session | Follow up

Everyone, are you sick? How do we say it in Korean?


Yes, I have a fever. I have a cough.
I have a runny nose. I have a headache. I have a stomachache.
Can you now say it in Korean?
However, it's best if you're not sick.
And after we come back home, we should wash our hands.
How should we wash our hands? 8 times for 30 seconds. We dry our hands with a
towel.
Then we won't be sick. This is most important for our health.
Everyone, are you not sick? I am not sick, either. Not being sick is best.
Everyone, please do the sentence writing and recording after today's class.
Everyone can speak Korean well.
And make sure to make a dialogue. And speak the dialogue too.
Please practice what you learned with your Korean speaking friend.
I have a headache. I have a stomachache. Please practice.
I am sick. However, it's difficult if you can't say what is bothering you in Korean.
You must remember what makes you sick in simple Korean phrases.
Everyone, do you like shopping? What is most important when shopping?
Is design important? Is price important?
Is color important? Is size important?
We will study about your favorite shopping terms.
We will study words related to shopping next class.
We will study words related to products and asking prices in Korean.
I will meet you next class. Thank you.

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중국어 스크립트 | Chinese Script

第1课时 | 导言

同学们,大家好?
今天是第八节课。 我们已经学了很多知识。
同学们,大家觉得学习韩国语怎么样? 难吗?有意思吗?
大家在努力地学韩国语口语吗? 课后认真做练习了吗? 老师很想了解大家的情况。
大家一定要努力学习。
上节课我们学习了说计划。
大家现在学韩国语。
学习韩国语以后要做什么?
下一个假期越来越近了。
大家下一个假期要做什么?
明年要做什么?
现在大家会说计划了吧?
我们还学习了说天气。
很热。很冷。 下雨了,下雪了。
同学们,今天天气怎么样? 晴朗?还是阴天?
这里现在很暖和。 但是外面有点冷,而且还下小雨。
今天要学习关于健康的表达方式。
去医院,说自己哪里不舒服。
发烧。咳嗽。
流鼻涕。出血。
头疼。 肚子疼。
牙疼,嗓子疼。
上完今天的课,我们就能说这些内容了。
今天练习说我哪里不舒服。
学习“为什么不舒服?”说一说不舒服的原因。
还会学习说"洗手、刷牙、洗脸、洗头"。
现在开始上课吧?
我们今天也愉快地学习吧。

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第2课时 | 表现学习 1

1) 词汇及表达

哪里不舒服? 同学们,请看图。
头疼吗? 肚子疼吗? 嗓子疼吗?
说说哪里不舒服
请仔细看图,这个男人怎么了?
很烫,头很烫,身体也很烫。这个男人发烧了。 发烧。
这个女人怎么了?
女人在咳嗽。 咳嗽。
这个男人怎么了?
男人流鼻涕了。 流鼻涕。
这个男人怎么了?
男人流血了。 出血。
请再仔细看看图。 这个女人哪里不舒服?
女人头疼。 头疼。
这个男人哪里不舒服?
男人肚子疼。 肚子疼。
女人哪里不舒服?
女人牙疼。 牙疼。
男人哪里不舒服?
嗓子疼。嗓子疼。
我们今天学习"哪里不舒服,怎样不舒服"
我来读一读,请大家跟读。
发烧。

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咳嗽。
流鼻涕。
出血。
头疼。
肚子疼。
牙疼。
嗓子疼。
非常好。

2) 对话

同学们,请看图。
这是哪儿?
是的,这里是医院。
图中有谁?
有汗,汗去了医院,汗生病了。
汗在医院见了谁?
汗在医院见医生。
图中有医生和汗。 两个人在聊什么呢?
我来读。 同学们请仔细听。

① 您哪里不舒服?
② 我嗓子疼。
③ 从什么时候开始疼的?
④ 从昨晚开始的。

听清楚了吗?
汗哪里不舒服?
对的,他嗓子疼。

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是从什么时候开始疼的?
从昨晚开始疼的。非常好。
现在请大家跟读。
您哪里不舒服?
我嗓子疼。
从什么时候开始疼的?
从昨晚开始的。
好的,做得很好。

3) 语法: 부터, 까지

现在我们来学习语法。 同学们,请看图。 这是什么?


对的,这是电视节目的时间表。
新闻几点播?
对的,新闻9点播。 新闻9点开始。
几点结束?
对的,新闻在10点结束。 新闻是从9点到10点。
有电视剧。 电视剧几点开播?
10点开始。
几点结束?
10点50分结束。
电视剧是从10点到10点50分。
还有什么? 有体育新闻。
体育新闻从10点50分到11点。
11点开始是什么?
从11点开始是脱口秀。
今天我们学习'부터~까지(从~到)'。

4) 语法练习

现在开始练习吧。 我来说两个单词。
请大家使用“부터"和”까지"来说句子。
我说“周一 周三” 那就说“从周一到周三”。
现在让我们来开始练习吧。
5点 8点 → 从5点到8点
非常好。
8月22号,8月25号 → 从8月22日到8月25日
非常好。发音有点难。

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1月,12月 → 从1月到12月
做得很好,请继续练习吧。
今天, 明天 → 从今天到明天
早,晚 → 从早到晚
周一, 周五 → 周一到周五
上周,这周 → 从上周到这周
下周五,周六 → 下周五到周六
去年,今年 → 从去年到今年
好的,非常好。 现在我们可以说'从~到~'了。
我们的韩国语课从第一周开始到今天第八周了。
好的,非常好。

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第3课时 | 表现学习 2

1) 词汇及表达

同学们,让我们来学习词汇和句型。
请先看图。
生病了,身体不舒服。 没有做成什么?
请看图。 他没去哪里?
对的,他没去公司。
还没能做什么?
吃不下饭。
没能做什么?
没睡好。
今天我们来说一说生病了没能做的事。
生病了。没有做什么?请跟读。
没去公司。
吃不下饭。
没睡好。
好的,非常好。

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2) 对话

请看图。 现在让我们来做对话练习。
图中有谁?
对的,有丹尼尔和汗。
他们在哪儿?
教室。丹尼尔和汗在教室里聊天。
他们在说什么?我来读一读,请大家仔细听。

① 你昨天为什么没来上学?
② 因为腹泻,所以没来上学。
③ 现在没事了吗?
④ 嗯,没事了。

请再听一遍。

① 你昨天为什么没来上学?
② 因为腹泻,所以没来上学。
③ 现在没事了吗?
④ 嗯,没事了。

卡恩昨天来学校了吗?
没错。没来学校。
丹尼尔问。 为什么没来学校?
闹肚子了。 肚子疼。
现在怎么样?
是的,现在没事了。 真是万幸。
再读一遍。 这次跟着做吧。
昨天为什么没来学校?
因为肚子不舒服,所以没能来。
现在没事吗?
嗯,没关系。

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3) 语法 1: -아서/어서

同学们,房间干净吗?
我的房间很干净。
你问我为什么干净?因为每天打扫卫生。所以很干净。
我每天打扫房间。所以房间很干净。
用一个句子来说。 应该怎么说?
因为每天打扫卫生,所以房间很干净。
学生今天上学迟到了。 晚了。
为什么迟到了?
早上起得晚。 所以迟到了。
用一个句子来说。
起晚了所以迟到了。
同学们,我们今天来学习说理由,学习‘-아서/어서’。
让我们用“-아서/어서”来改写句子。
动词"坐下"
请看“坐”中的“앉”,元音是“ㅏ”。
动词词干的末音节中,有元音“ㅏ, ㅗ”的,后面就接“아서”。
“앉다”我们说”앉아서”。
“좁다”我们说“좁아서”。
请看下一张卡片。 "吃"
‘먹’中有‘ㅏ, ㅗ‘吗?
没有,“먹”中有什么元音? 有“ㅓ”。
动词词干的末音节中,元音不是“ㅏ, ㅗ”的,后面就接“어서”。
‘먹다’ → ‘먹어서’
‘울다’ → ‘울어서’
这样的单词后要用“어서”。
"공부하다"应该怎样变呢?
“하다”动词会变成 “해서”。
‘공부하다’ 怎么变?我们说“공부해서”。
动词词干的末音节中有元音‘ㅏ’和‘ㅗ’时,要用 “아서”。
动词词干的末音节中没有元音‘ㅏ,ㅗ’的,要用“어서” 。
“하다”动词我们要说“해서” 。

4) 语法练习 1

앉다 → 앉아서
먹다 → 먹어서

让我们来做卡片练习。请看卡片。
앉다 → 앉아서', '먹다 → 먹어서'

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请同学们试试看。
작다 → 작아서
많다 → 많아서
좋다 → 좋아서
가다 → 가아서? 不是的。
连续出现两个元音“ㅏ”, 所以我们说“가서”。
사다是사아서吗?
连续出现两个元音‘ㅏ’,所以我们只说一次,说“사서”。
작다'中有‘ㅏ’, '많다'中有‘ㅏ’, '좋다'中有‘ㅗ’,'가다'中有‘ㅏ’, '사다'中也有‘ㅏ’。
那么我就说‘아서’。
同学们, '읽다 → 읽어서', '있다 → 있어서', '늦다 → 늦어서'这些单词的词干末音节中都没有元音 '
ㅏ, ㅗ’。
我们就说‘어서’。
마시다 → 마시어서,'시'和'어'一起读,叫做'마셔서'。
请跟读'마셔서'。
非常好。
기다리다 → 기다리어서 - 기다려서
请跟读‘기다려서’
好的,非常好。
词干末音节的元音不是‘ㅏ, ㅗ’的话,就接‘-어서’。
하다 → 해서
일하다 → 일해서
이야기하다 → 이야기해서
‘하다’ 动词要变成‘해서’,请一定要记住。
‘아프다’, ‘바쁘다’中没有‘ㅡ’,所以要变成‘바빠서, 아파서’。
我们说,
아프다 → 아파서
바쁘다 → 바빠서
请一定要记住。

5) Grammar 2: 못

同学们,我昨天想运动来着。
但是我生病了。 发烧了。 所以没能运动。
我想做运动来着。但是没能去运动。
我想吃午饭。 但是没有时间了。 所以没能吃午饭。
我想吃午饭。但是没能吃午饭。
我想开车。 我想开车。
但是没有驾驶证。 所以不能开车。
我想开车。 但是不能开车。
不想做某事。 不想吃饭。 那就说'‘안 해요(不做)'。
我想做某事。 我想运动。 我想吃午饭。 我想开车。

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但是因为忙,因为没有时间,因为没有驾驶证,所以不能做。
这时我们说‘못 해요’。 和‘안 해요’不一样。
同学们,想做却又不能做的时候我们说”못 해요“,不想做的时候我们说”안 해요“。
在动词前面加‘못’,我们说‘못 가요, 못 먹어요’。
但是‘하다’ 动词要说‘운동 못 해요(不能运动), 쇼핑 못 해요(不能购物)’。
‘못 운동해요, 못 쇼핑해요’ 是错误的。
和‘안’的使用方式一样。
请大家一定要记住。‘하다’ 动词是不一样的。

6) 语法练习 2

가다 → 못 가다
앉다 → 못 앉다

同学们,现在来进行卡片练习。
请用‘못’进行练习,请看卡片。
老师说‘가다(去)’,同学们说‘못 가요(不能去)’。
老师说‘앉다‘,,同学们说‘못 앉아요‘ 。
먹다 → 못 먹어요(不能吃)
닫다 → 못 닫아요(不能关)
주다 → 못 줘요(不能给)
쉬다 → 못 쉬어요(不能休息)
接下来是‘하다’ 动词。
말하다 → 말 못 해요(不能说)
운동하다 → 운동 못 해요(不能运动)
요리하다 → 요리 못 해요(不能做饭)
숙제하다 → 숙제 못 해요(不能做作业)
‘말하다, 운동하다, 요리하다, 숙제하다’可以加上’을‘变成‘말을 못해요,
운동을 못해요,요리를 못해요,숙제를 못해요’。

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第4课时 | 练习

同学们,大家好。
您好。
在离最后一节课没剩多少时间了。让我们再加把劲来做练习吧。我们今天学了什么?
我们学习了’부터‘。
是的,可以用’부터‘来说时间。
是的。
还学习了说理由。
好的,让我们一起来练习吧。
好的。

让我们来做问答练习。我来提问。请大家回答问题。
您哪里不舒服?
我头疼。
从什么时候开始疼的?
从前天开始疼的。
非常好。请浩然来回答。您哪里不舒服?
我牙疼。
从什么时候开始疼的?
从昨天开始疼的。
非常好。请继续练习。请弗朗来回答。
您哪里不舒服?
我流鼻涕。
从什么时候开始的?
前天就开始了。
您哪里不舒服?
我咳嗽。
从什么时候开始的?
前天就开始了。
很好。

我们练习了说哪里不舒服。还练习了用"부터“说一段时间的开始。请大家听包含这些句型的对话,然
跟读。请先听对话。

理由
<我从昨晚开始一直生病>
听一遍,跟着说。
您哪里不舒服?
我嗓子疼。

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从什么时候开始疼的?
从昨晚开始的。

听清楚了吗?现在请一句一句地跟读。

您哪里不舒服?
我嗓子疼。
从什么时候开始疼的?
从昨晚开始的。

非常好。 现在我们来做对话练习。

您哪里不舒服?
我嗓子疼。
从什么时候开始疼的?
从昨晚开始的。

去医院要说自己哪里不舒服。我来扮演医生,请大家说说哪里不舒服。
您好。
您好。
您哪里不舒服?
我头疼。
发烧吗?
是的,发烧,还咳嗽。
您感冒了。从什么时候开始不舒服的?
从今早开始的。
好的,那我给您开点药。
这次请浩然扮演医生,弗朗扮演患者。
您好。
您好。
您哪里不舒服?
我嗓子疼。
还流鼻涕吗?
是的,流鼻涕,还打喷嚏。
您这是过敏了。
从什么时候开始不舒服的?
从吃完午饭以后开始的。
好的,那我给您开点药。
很好。让我们继续练习其他句子。先来做问答练习。我来问原因。请大家看图回答问题。请浩然先来
回答。
浩然,你为什么没做作业?
我肚子疼,所以没写作业。

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好的,这次请弗朗回答。弗朗,你为什么没吃饭?
我肚子疼吃不下饭。
现在请轮流作答。浩然,你为什么没睡好呢?
我肚子疼得睡不着觉。
弗朗,你为什么没做运动?
因为肚子疼,所以没能运动。
很好。

现在听对话,然后进行跟读练习。请先听对话。

理由
<因为腹泻,所以没来上学>
听一遍,跟着说。
你昨天为什么没来上学?
因为腹泻,所以没来上学。
现在没事了吗?
嗯,没事了。

大家听清楚了吗? 现在请一句一句地跟读。

你昨天为什么没来上学?
因为腹泻,所以没来上学。
现在没事了吗?
嗯,没事了。

非常好。现在请大家来对话。

你昨天为什么没来上学?
因为腹泻,所以没来上学。
现在没事了吗?
嗯,没事了。

这次请大家自己说一段询问没能来学校的理由并回答的对话。昨天为什么没来学校?
昨天感冒了,所以没来。
现在怎么样?
就那样吧。
昨天感冒了,头疼,嗓子疼。
应该很难受吧。
嗯,嗓子疼得连饭都吃不下。
你去医院了吗?
是的,昨天早上去了。
我开了药。

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吃完药好好休息吧。
好的,谢谢。

我们练习了说哪里不舒服。然后还练习了用’부터‘说时间。
是的。
那么现在大家在韩国去医院应该没有问题了吧? 我们下周再见吧。

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第5课时 | 表现学习 3

1) 词汇及表达

同学们,请看图。 这些人怎么了?
生病了。
第一幅图中的人,他哪里不舒服?
是的,他嗓子疼。 咳嗽。咳嗽。
第二幅图中的人,他哪里不舒服?
是的,他流鼻涕了。 感冒了。
第三幅图中的人,她哪里不舒服?
她头很烫。 发烧了。
请大家听一听。

1) 咳嗽。
2) 流鼻涕。
3) 发烧。

请再听一遍。

1) 咳嗽。
2) 流鼻涕。
3) 发烧。

现在我来读,请大家跟读
咳嗽。
流鼻涕。
发烧。
非常好。

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2) 听句子

现在我们来听句子,请看图。
这些人怎么了? 他们生病了。
这些人都哪里不舒服?这样的时候应该怎样说? 请仔细听,选择对应的图片。
同学们,第一幅图中的人是哪里不舒服?
对的,头,他头疼。
第二幅图中的人,她哪里不舒服?
对的,肚子,她肚子疼
第三幅图中的人,她哪里不舒服?
牙齿,牙疼。
第四幅图中的人,她哪里不舒服?
嗓子,嗓子疼。
现在请大家认真听,然后选择对应的图片。

请听第一句。
牙疼。
是第几幅图?
对的,是第三幅图。

请听第二句。
嗓子疼。
是第几幅图?
是的,是第四幅图。

请听第三句。
头疼。
是第几幅图?
是第一幅图。

请听第四句。
肚子疼。
是第几幅图?
对的,是第二幅图。

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同学们,现在难受吗?不难受?
现在我来读一读,请大家跟读。
牙疼。
嗓子疼。
头疼。
肚子疼。
非常好,老师不难受。 大家也不难受吧?
好的,非常好。

3) 听对话

同学们,请看图。 这是哪里?
药很多。是药店。
图中有谁?
有何塞。 还有一个女人。
这个人问"你哪里不舒服?" 然后给何塞拿了药。
这个人是位药剂师。
同学们,何塞在药店和药剂师说话。
大家好好看看何塞。 何塞的脸色怎么样? 他脸色不好。
何塞为什么来药店? 我们还不知道。
何塞和药剂师两个人在说话。 请大家认真听。

我头疼,还咳嗽。
不发烧吗?
嗯。不发烧。 但是嗓子有点疼。
是吗?请等一下。
这是感冒药。请饭后服用。

大家听清楚了吗? 请大家摘记听到的内容,我们再听一遍。

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我头疼,还咳嗽。
不发烧吗?
嗯。不发烧。 但是嗓子有点疼。
是吗?请等一下。
这是感冒药。请饭后服用。

同学们,大家听清楚了吗?何塞为什么去了药店?
对的,他生病了,他身体不好。
何塞哪里不舒服?
对的,大家都听得很准确。
我头疼。 咳嗽。 嗓子疼。
这是什么病?感冒了。
何塞买了什么药?
何塞买了咽痛感冒的药。
大家听清楚了吗?
现在到了比较难的部分。 我来提问。
什么时候吃那个药? 大家听到了吗?
好的,非常好。 饭后,
先吃饭,然后吃药。 饭后吃药。
非常好。请再听一遍。
我头疼,还咳嗽。
不发烧吗?
嗯。不发烧。 但是嗓子有点疼。
是吗?请等一下。
这是感冒药。请饭后服用。
现在请大家跟读,我先读。
我头疼,还咳嗽。
不发烧吗?
嗯。不发烧。 但是嗓子有点疼。
是吗?请等一下。
这是感冒药。请饭后服用。
好的,非常好。

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第6课时 | 表现学习 4

1) 词汇及表达

同学们,早上起床。 然后干什么?
请看图。 早上起床。
第一幅图,他在做什么?
他把头发洗得干干净净。
但是头发不会说'씻어요',而要说'감아요'。
洗头发。
请看第二幅图。 她在做什么呢?
是的,洗手。
请看第三幅图,她在做什么?
是的,她在刷牙。
第四幅图,他在做什么?
洗脸。 洗脸。
好的。让我们来听一听。

1) 洗头。
2) 洗手。
3) 刷牙。
4) 洗脸。

请再听一遍。

1) 洗头。
2) 洗手。
3) 刷牙。
4) 洗脸。

这次我来读,请大家跟读。
洗头。
洗手。
刷牙。

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洗脸。
非常好。

2) 听句子

请再听一遍。 找到对应的图片。

请听第一句。
刷牙。
是第几幅图?
是的,是第四幅图。

请听第二句。
洗脸。
是第几幅图?
对的,是第三幅图。

请听第三句。
洗头。
是第几幅图?
是的,是第二幅图。

请听第四句。
洗手。
是第几幅图?
是的, 是第一幅图。

大家都做得很好。 请大家听后跟读。
洗头。
洗手。
刷牙。
洗脸。
好的,非常好。

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3) 听对话

请看图。 这个人在做什么?
对的,洗手。 图中有手。
第一幅图,图中有什么?
图中有香皂。
第四幅图中有什么?
有毛巾。
用毛巾擦手。用毛巾擦。
同学们,图中有数字。 有什么数字呢? 请慢慢地读出来。
对的。有数字1(일),还有8(팔) ,有3(삼),有0(영) 。
0(공)也是一样的。
读作30(삼영), 30(삼공)都可以。
这些都是什么意思呢? 这些数字都意味着什么呢? 请大家仔细听。

请经常洗手。
一天要洗8次、每次30秒左右。
然后用毛巾擦干净。
干净的手能保护健康。

请大家摘记内容,然后再听一遍。

请经常洗手。
一天要洗8次、每次30秒左右。
然后用毛巾擦干净。
干净的手能保护健康。

大家听清楚了吗? 听力内容都说了什么?
对的。在说洗手。
大家想起来了吗?听力内容中说了'要一天洗几次手了?'吗?
非常好,一天要洗8次手。

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一天要洗8次手。
然后每次要洗多久?
对的,要洗30秒左右
所以‘一天'就是数字1,一天要洗8次是数字8,然后每次洗30秒,是数字30。要这样洗手。
所以是1830(一、八、三、零)。 大家现在知道了吧?
请再听一遍。
请经常洗手。
一天要洗8次、每次30秒左右。
然后用毛巾擦干净。
干净的手能保护健康。
现在我来一句一句地读,请大家跟读。
请经常洗手。
一天要洗8次、每次30秒左右。
然后用毛巾擦干净。
干净的手能保护健康。
好的,非常好。
大家一天洗几次手?
一天洗8次吗?非常好。
然后要用毛巾把水擦干。 非常好。

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第7课时 | 总结

大家有哪里不舒服吗? 用韩语应该怎样说?
是的,发烧。 咳嗽。
流鼻涕,头疼。 肚子疼。
现在可以用说韩国语说这些了吗?
但是我更希望大家不要生病。
还有大家出去了,回家的时候一定要把手洗得干干净净。
怎么洗? 一天洗8次,每次30秒。然后用毛巾擦干。
那样就不会生病了。 健康是最重要的。
同学们不生病, 老师也不生病,这样是最好的。
同学们,今天听完课,一定要坚持写句子,做跟读录音练习。
这样韩国语一定能说得更好。
然后也要试着写一段对话,并且说一说。
大家跟韩国朋友一起练习一下今天所学的内容吧。
练习说头疼,肚子疼。
生病了。但如果不能用韩国语说"我哪里不舒服"的话就太难受了。
请大家一定要记住生病时使用的这些简单的韩国语句型。
同学们,你们喜欢购物吗? 购物的时候什么最重要?
设计重要吗? 价格重要吗?
颜色重要吗? 尺码重要吗?
下节课我们要学习大家喜欢的“购物”。
下节课我们要学习购物时使用的韩国语句型。
我要学习和练习询问物品信息和价格的韩国语句型。
那么下次再见吧。 谢谢。

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