Professional Documents
Culture Documents
Övningar Hävstångsformeln Facit
Övningar Hävstångsformeln Facit
Ett företag har satt upp följande måltal för sin verksamhet: Räntabilitet på eget kapital ska vara 15 %.
Soliditeten uppskattas till 20 %. Den genomsnittliga räntekostnaden för skulderna beräknas till 10 %.
Uppgift 2
a) Från ett företags årsredovisning sammanställs följande balans- och resultaträkning:
År 1 År 2
Omsättning 10000 12000
Kostnad för material -4500 -5400
Lönekostnad -3500 -4200
Avskrivningar -1100 -1200
Resultat 1000 1200
RT 20% 15%
Vad beror det på att räntabiliteten på totalt kapital sjunkit från 20 till 15 procent?
År 1 = VM = 1000/10000 = 10%
KOH = 10000/5000 = 2
År 2 = VM = 1200/12000 = 10%
KOH = 12000/8000 = 1,5
Den lägre räntabiliteten förklaras uteslutande med en lägre kapitalomsättningshastighet, d.v.s. den
totala kapitalbindningen har ökat i större proportion än omsättningen.
Omsättningstillgångar = 3600/3000 = 20%
Anläggningstillgångar = 4400/2000 = 220%
Omsättningstillgångarna har ökat i takt med omsättningen medan anläggningstillgångarna har ökat
med 220% och ensam ligger bakom nedgången i räntabiliteten.
Bolaget AB Röra har en balansomslutning på 200 mkr. Soliditeten är 30 % och bolaget har en
kapitalersättningshastighet på 1,5. Vi prognostiserar en långsiktig uthållig R E = 15 %.
RE * E = 15 % * 60 = 9
BR ger T=200, E=60 och S=140. Nettomarginal= 15 % (RE) x 60 (E) / 1,5 ( KOH) * 200 (T) = 9/300
= 3%
Uppgift 4
Ett företag har en balansomslutning på 1200 Mkr. och soliditeten 25 % presenterar en
kapitalomsättningshastighet på 2,0. Analytikerna prognostiserar en långsiktig uthållig R E = 10 %.
Uppgift 5
När vi diskuterar RE och RT ligger begreppet ”hävstångseffekten” nära till hands, men vilket
förhållande måste råda för att hävstångseffekten ska vara positivt?
Omsättning = 1000 * 0,1 = 100, EBIT = Omsättning – KSV – ÖK = 100 – 60 -20 = 20 + finansiella
intäkter 5 ger kapitalersättning 25.
VM = EBIT + FI/omsättning = 25/100 = 25 %, KOH = 0,5 ger RT = 12,5 %
d) Bolagets VD tycker att de har en för låg RE och önskade egentligen att RE var 50 %. Vad hade
bolaget tvingats göra för att uppnå detta genom att ENBART korrigera i skuldsättningsgraden.
M.a.o. vilken skuldsättningsgrad skulle gett en RE på 50 %.
Resultat efter finansnetto = 15, RE = 50 ger att eget kapital måste vara 30. Skuldsättningsgraden blir
då 170/30 eller 17/3 eller 5,667.
E S 40 60
RE x +R S x =0 , 15 x +0 , 025 x =0 , 06+0 , 015=7 ,5 %
RT = E +S E +S 40+60 40+60
RT 7 ,5
=KM = =5 %
KOH 1,5
d) Hur stort resultat efter finansiella intäkter krävs för att AB Players ska kunna redovisa en
räntetäckningsgrad på 5?
Det fjärde alternativet, att RE ligger mellan RS och RT, förutsätter att något av de två första alternativen
också är riktigt. Om du t ex anser att RE för år 2004 är 14% så ligger RE mellan RS och RT, men RE är
samtidigt mindre än RT, och då ska två rutor för år 2004 fyllas i. För att undvika situationen att man
markerar samtliga rutor och därmed erhåller poäng för de riktiga markeringar som finns i lösningen, så
ger felaktig svarsmarkering minuspoäng. Tomma rutor ger inte minuspoäng. Uppgiftens totalpoäng
kan inte bli mindre än 0.
RE > RT X
RE < RT X
RE = RT X
RE är mellan RS &
RT
Uppgift 9
Vilken soliditet ger ett företag med följande förutsättningar R E=22%, RT=10% och RS = 4%?
Omsättning X
KOH = = 2=2∗150=300
Tillgångar 150
E S 2 ,67 45 105
RT =R E∗ +R S∗ =R S = =2 ,5 %; RT =0 ,12∗ +0 , 025∗ =5 ,35 %
T T 105 150 150
KM*KOH=RT
RT 5 , 35
K M= = =2 , 7
KOH 2
RT ∗T 0 , 0535∗150
RG= = =3 ,06
R S∗S 0 , 025∗105
Uppgift 11
Obs kort svar.
a) Vad händer med räntabilitet på eget kapital om räntan på våra lån stiger?
Sjunker
b) Vad händer med räntabilitet på total kapital om räntan på våra lån stiger?
Inget
Inget
d) Vad händer med skuldsättningsgraden om de långfristiga skulderna ökar, allt annat lika?
Ökar
e) Vad händer med räntabiliteten på eget kapital när finansiella intäkter ökar?
Ökar
Uppgift 12
Företagen X och Y är lika stora och finns inom samma bransch. Båda har en avkastning på sitt totala
kapital med 20 %. Båda bolagen har räntebärande skulder som de betalar en låneränta med 5 % på.
Delar av bolagens balansräkning visas under:
X Y
Summa tillgångar 100 100
Kortfristiga skulder (ej räntebärande) 20 20
Långfristiga skulder
Räntebärande 30 70
Skatteskulder 20 0
Eget kapital 30 10
Totalt kapital 100 100
a)
Vad är bolagens räntabilitet på eget kapital?
X Y
Totala skulder 100-30=70 100-10=90
Räntebärande skulder 30 70
Låneränta 5%*30=1,5 5%*70=3,5
RS 1,5/70=2,14 % 3,5/90=3,89 %
Resultat efter
räntekostnader 20-1,5=18,5 20-3,5=16,5
RE 18,5/30=61,7% 16,5/10=165%
b)
Vad är båda bolagens RSYSS (räntabilitet på sysselsatt kapital)?
X = 20/(30+30) = 33,3 %
Y = 20/(70+10) = 25 %
c)
Vad händer med båda bolagens RE om de båda bolagens räntabilitet på totala tillgångar sjunker till 5
%?
X = 5 + (5 – 2,14)*70/30 = 11,7 %
Y = 5 + (5 – 3,89)*90/10 = 14,9 %
Uppgift 13
Vi har ett företag där räntabiliteten på sysselsatt kapital är 7,1 % som kommer från att bolaget har 100
i räntebärande skulder. Soliditeten är 62,5 % och totala tillgångar uppgår till 400. Räntabiliteten på det
egna kapitalet uppgår till 8 %.
Kapitalersättning = 25, resultat efter finansnetto blir 20 pga. att R E = 8 % och eget kapital blir 250
eftersom soliditet 62,5% med totala tillgångar 400 ger resultat efter finansnetto = 20
20/250=8 %.
Kapitalersättning – resultat efter finansnetto = finansiella kostnader
25 – 20 = 5
5/100 = 5 % OBS räknas på enbart räntebärande skulder.
Totalt kapital = 80 och soliditet på 62,5 % ger Eget kapital på 50 Mkr. Långfristiga skulder
blir då 1/5 % = 20, vilket ger balansräkningen E=50, LS=20 och vi måste då ha KS=10
RS=1/(20+10)=3,33 %
3/(50+20) = 4,3 %
e) Utifrån siffrorna ovan och utan hänsyn tagit till framtida utveckling, är det ett bra
bolag att investera pengar i? (ta m.a.o. bara hänsyn till informationen som ingår i
uppgiften). Motivera svaret.
Nej inget bra att investera i ett bolag med 4 % avkastning på eget kapital. Avkastningen bör
minst vara 3 % hänsyn taget till inflationen + 2,5 % bankränta + risken i företaget som minst
bör ligga på 6 % och uppåt.